Edit
Ever After: A Cinderella Story (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Andy Tennant

Writing Credits (WGA)  

Susannah Grant ... (screenplay) and
Andy Tennant ... (screenplay) &
Rick Parks ... (screenplay)
 
Charles Perrault ... (1729 story) (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Gustave
Kate Lansbury ...
Paulette
Matyelok Gibbs ...
Louise
Walter Sparrow ...
Maurice
...
...
...
Pierre Le Pieu
...
Capt. Laurent
Joerg Stadler ...
Andy Henderson ...
...
Royal Page
Virginia García ...
Princess Gertrude
Al Ashton ...
Cargomaster (as Al Hunter Ashton)
Mark Lewis ...
Gypsy Leader
Howard Attfield ...
Jeweller
Ricki Cuttell ...
Young Gustave
...
Cracked Skull
John Walters ...
Butler
Elizabeth Earl ...
Alex Pooley ...
Janet Henfrey ...
Celeste
Ursula Jones ...
Isabella
...
Old Noblewoman
Rupam Maxwell ...
Marquis de Limoges
Tony Doyle ...
Driver Royal Carriage
Christian Marc ...
Elvira Stevenson ...
Queen of Spain
Erick Awanzino ...
Short Bald Man
Susan Field ...
Laundry Supervisor
François Velter ...
Choirman 1
Dominic Rols ...
Choirman 2
Jean-Pierre Mazieres ...
Cardinal
Rest of cast listed alphabetically:
...
Villager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Timothy M. Bourne ... co-producer
Melissa Cobb ... associate producer
Kevin Reidy ... co-producer
Mireille Soria ... producer
Tracey Trench ... producer

Music by 

George Fenton

Cinematography by 

Andrew Dunn ... director of photography

Film Editing by 

Roger Bondelli ... (edited by)

Casting By 

Priscilla John
Lucinda Syson

Production Design by 

Michael Howells

Art Direction by 

David Allday ... supervising art director
Stephen Dobric
Martyn John
Damien Lanfranchi

Set Decoration by 

Judy Farr

Costume Design by 

Jenny Beavan

Makeup Department 

Polly Earnshaw ... makeup artist
Tina Earnshaw ... key makeup artist / makeup artist: Ms. Huston
Eithne Fennel ... hair dresser: Ms. Huston (as Eithné Fennell) / key hairdresser (as Eithné Fennel)
Kay Georgiou ... hairdresser
Kim Greene ... makeup artist: Ms. Barrymore (as Kimberly Greene)
Sian Grigg ... makeup artist
Belinda Hodson ... makeup artist
Sallie Jaye ... makeup artist
Geraldine Jones ... hairdresser (as Gerry {Geraldine} Jones)
Rebecca Lafford ... makeup artist
Lisa McDevitt ... makeup artist
Liz Michie ... hairdresser
Barbara Olvera ... hairdresser: Ms. Barrymore
Annie Townsend ... hairdresser
Sarah Love ... hair stylist (uncredited)
JoJo Myers Proud ... additional hair stylist (uncredited)
Toni Riki ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Timothy M. Bourne ... unit production manager
Judi Bunn ... unit production manager
Bernard Mazauric ... unit production manager: France
Kevin Reidy ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Graysmark ... third assistant director
Steve Harding ... first assistant director: second unit (as Steven Harding)
Laurent Herbiet ... second assistant director: France
Gil Kenny ... assistant director: France (as Gilles Kenny)
Jordane LaFourcade ... assistant director: France (as Jordane Lafourcade)
Andreas Meszaros ... assistant director: France
Scott Printz ... first assistant director
Michael Stevenson ... second assistant director
David Tomblin ... second unit director
Boris Pessine ... assistant director (uncredited)
Iris Wong ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Steve Alder ... carpenter
Bruno Baddly ... assistant greensman
Malcolm Bensted ... chargehand prop storeman
Nick Bowe ... painter
Mark Brady ... stand-by carpenter
Graham Caulfield ... drapesmaster
Tony Chance ... storyboard artist
Colin Clarke ... carpenter
John Clarke ... carpenter
Tommy Davis ... carpenter (as Tom Davis)
Peter Duffy ... carpenter (as Peter Duffey)
Steve Fitzwater ... assistant construction manager (as Steven Fitzwater)
Colin Gray ... dressing propman
Alan Grenham ... stand-by painter
Wayne Hammond ... carpenter
Roger Holden ... greensman
Peter Hooper ... assistant greensman
Richard Jones ... carpenter
John Lanzer ... production buyer
David Lee ... art director: vehicles
Katie Lee ... assistant buyer
Tatiana Macdonald ... assistant art director (as Tatiana Lund)
Neil Martin ... carpenter
Nick Milner ... chargehand stand-by propman
Steve Payne ... supervising dressing prop (as Steven Payne)
Manu Poupard ... dressing propman (as Emmanuel Poupard)
Graeme Purdy ... property master
Paul Purdy ... supervising propmaker
Brian Reilly ... supervising painter
Jason Reilly ... painter
Malcolm Roberts ... construction manager
Robert Sawchuck ... dressing propman
Bob Sherwood ... dressing propman
Alfie Smith ... stand-by propman
Colin Smith ... carpenter
Robert Voysey ... plasterer
Bob Walker ... scenic artist (as Robert Walker)
Jim Warren ... painter
Stephen Watts ... plasterer (as Steve Watts)
Graham Weames ... carpenter
Philippe Cabrie ... stand-by props (uncredited)
Michael Courville ... stand-by prop master (uncredited)
Tony Rycyk ... props (uncredited)

Sound Department 

Dave Allen ... sound: second unit
Campbell Askew ... supervising sound editor
Caroline Coleman ... sound maintenance
Paul Conway ... dialogue editor
Graham Daniel ... rerecording mixer
Mike Dowson ... adr mixer
Richard Fordham ... assistant adr editor
Robert Gavin ... adr editor
Pauline Griffith ... foley artist
Simon Kaye ... sound mixer
Jenny Lee Wright ... foley artist
Ray Merrin ... rerecording mixer
Tony Message ... foley editor
Victor Nunes ... assistant sound editor
Bjorn Ole Schroeder ... first assistant sound editor
David Sutton ... boom operator
Mark Taylor ... adr recordist
Jeff Hamon ... adr mixer: Vancouver (uncredited)
Douglas Hinton ... film-to-hdtv sound editor (uncredited)
Mark Kenna ... consultant: dolby film sound (uncredited)

Special Effects by 

John Clark ... special effects
Alan Senior ... special effects
Jim Walsh ... special effects trainee

Visual Effects by 

Paul Conway ... digital compositor: Cinesite
Deanna Gould ... digital effects producer: Cinesite
Ed Hawkins ... digital composite supervisor: Cinesite
Lubo Hristov ... digital matte artist: Cinesite (as Lubo Christov)
Gillian Roberts ... production development: Cinesite
Dan Harrod ... data operations (uncredited)
Rich Thorne ... production executive (uncredited)
Gavin Toomey ... digital effects designer (uncredited)
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Abbi Collins ... stunts
Graeme Crowther ... stunt coordinator
Dean Forster ... stunts
Sarah Franzl ... stunts
Sy Hollands ... stunts
Paul Jennings ... stunts
Julian Spencer ... stunts
Terry Walsh ... stunts
William Willoughby ... stunts
Hernan Ortiz ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Simon Alderton ... stand-by rigger
Mik Allen ... clapper loader: "a" camera, second unit
Bill Beenham ... rigger (as William Beenham)
Fred Brown ... best boy (as Frederick Brown)
David Bruce ... genny operator
Gary Cross ... rigging gaffer
Chris Dowling ... electrician
John Ferguson ... focus puller: "b" camera
Simon Finney ... focus puller
Tony Hannington ... electrician
Edwin Hawkins ... rigger
Ron Herschman ... electrician
Simon Hume ... focus puller: "a" camera, second unit
Steve Langley ... rigging best boy
Wayne Leach ... electrician
Julie Lemasson ... camera trainee
Rod Marley ... clapper loader
Ian McMillan ... camera operator: "a" camera, second unit / director of photography: second unit
Kenny Monger ... electrician
David Morgan ... camera operator: "b" camera
Stephen Morley ... still photographer
Thomas O'Sullivan ... electrician
Peter O'Toole ... electrician
Steve Pattenden ... electrician
Mike Proudfoot ... camera operator
Miles Proudfoot ... clapper loader
Gary Romaine ... grip: swcond unit
Alex Scott ... gaffer
Keith Sewell ... steadicam operator
Ken Slater ... rigger
Brian Sullivan ... electrician
Tony Turner ... key grip
Jimmy Waters ... dolly grip
Danny Webster ... electrical rigger
Jack White ... electrician
Dave Williams ... electrical rigger
Alan Grayley ... rigging electrician (uncredited)
Ian McMillan ... dop: second unit (uncredited)
Tony Skinner ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Caroline Mazauric ... crowd casting
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)
Orla Maxwell ... casting assistant (uncredited)
Iris Wong ... crowd casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jill Avery ... wardrobe assistant
Andrew Hunt ... wardrobe assistant
Anna Kot ... assistant costume designer
Joe Kowalewski ... wardrobe assistant
Stephen Miles ... assistant costume designer
Maggie Miller ... wardrobe assistant
Vanessa Munro ... wardrobe assistant
Nava R. Sadan ... dresser: Ms. Huston (as Nava Sadan)
Adrian Simmons ... wardrobe assistant
Sunita Singh ... dresser: Ms. Barrymore
Clare Spragge ... wardrobe supervisor
Sue Bradbear ... costume maker (uncredited)
Jane Law ... costumes: Ms. Huston and Magic dress for Ms. Barrimore (uncredited)
Sharon McCormack ... costume cutter (uncredited)

Editorial Department 

Jeffrey Harlacker ... assistant editor (as Jeff Harlacker)
Anthony Houghton ... apprentice editor
Warren Paeff ... second assistant editor
John Stanborough ... lab color timer
Tracey Wadmore-Smith ... first assistant editor
Maria Walker ... post-production coordinator
Simon Astbury ... colorist: rushes (uncredited)
Kurt Leitner ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Xavier Legris ... assistant location manager (as Xavier Le Gris)
Wink Mordaunt ... assistant location manager
Mark Shorrock ... location manager
Frederic Tron ... location assistant
Chris Morgan ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator (as Geoffrey Alexander)
Simon Chamberlain ... orchestrator
Ben Georgiades ... assistant scoring mixer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Grayston Ives ... choirmaster: Choir of Magdalen College
Matt Palmer ... assistant scoring mixer
John Richards ... score mixer
Bill Silcock ... copyist
Graham Sutton ... music editor
Gavyn Wright ... orchestra leader
David Arch ... piano (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Franklin Jones III ... orchestral assistant (uncredited)
Matt Walker ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Jean Bourrelly ... transportation captain
Arthur Dunne ... transportation coordinator
Brian Hathaway ... transportation coordinator
Terry Wilde ... driver (uncredited)

Other crew 

Sophie Aude ... production secretary
Alan Billam ... stage hand
Kevin Richard Buxbaum ... production accountant (as Kevin R. Buxbaum)
Annie Combs ... assistant: Mr. Tennant
Graeme Crowther ... sword master
Ricardo Cruz ... horse handler
Susan d'Arcy ... unit publicist
Tony Doyle ... horse master
Louis Elman ... adr loop group
Penny Eyles ... script supervisor: second unit
Donal Fortune ... horse handler
Sandra Frieze ... dialogue coach
Beatrice Giraud ... assistant accountant
Nicky Gregory ... unit nurse
Cristen Kauffman ... assistant: Ms. Huston
Ivan Kennedy ... horse handler
Leila Kirkpatrick ... production coordinator
Anisa Lalani ... assistant: Ms. Trench
Ashifa Lalani ... location accountant
Emmanuelle Le Roque ... assistant accountant
Sheryl Leonardo ... construction accountant
Suzanne McGeachan ... script supervisor (as Susanne Clegg)
Marie McKenzie ... assistant: Ms. Soria (as Marie Mackenzie)
Janice Mordue ... title designer
Eddie O'Neill ... stand-by stage hand
Keith Smith ... stage hand
Caroline Staub ... assistant accountant
Gwenn Stroman ... assistant: Drew Barrymore
Jane Trower ... payroll accountant
Remi Variliant ... animal handler (as Remi Variliat)
Hazel Waite ... assistant production coordinator
Anthony Wilcox ... floor runner
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Kevin Bannerman ... production executive (uncredited)
Robin Demetriou ... catering supervisor (uncredited)
Jon Jashni ... Production Executive (uncredited)
Yuri Zarabini ... controller of production (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page