Edit
Beloved (1998) Poster

(1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Demme

Writing Credits (WGA)  

Toni Morrison ... (novel)
 
Akosua Busia ... (screenplay) and
Richard LaGravenese ... (screenplay) and
Adam Brooks ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Yada Beener ...
Denver aged 9
Emil Pinnock ...
Howard aged 14
Calen Johnson ...
Buglar aged 13
...
...
Baby Suggs
...
...
...
Schoolteacher
Kessia Embry ...
Amy Denver (as Kessia Kordelle)
...
Schoolteacher's Nephew
...
Younger Sethe (as Lisa Gay Hamilton)
Tyler Hinson ...
Baby Beloved
...
...
Halle
...
George E. Ray ...
Reverend Pike
...
Schoolteacher's Nephew
...
Ella
Dorothy Love Coates ...
M. Lucille Williams
Vertamae Grosvenor ...
Grace
Angie Utt ...
Mrs. Garner
Jim Roche ...
String Show Barker
...
African Savage
Lillian Smith ...
Lemonade Server
Ramona Castle ...
Carnival Kid
Aliya Robinson ...
Denver's Carnival Friend
...
Brooklyn James ...
Carnival Kid
...
Nora Marlowe ...
Carnival Kid
...
Frenchie
Brittany Hawkins ...
Young Girl Sethe
Alerte Belance ...
Nan
Ayoka Dorsey ...
Sethe's Mother
Ashleigh Watson ...
Baby Denver
Dajon Matthews ...
Howard aged 5
Norris Wiggins Jr. ...
Buglar aged 4
...
Slave Catcher
Terel Gibson ...
Buglar aged 21
...
Sheriff
Damani Baker ...
Howard aged 22
Paul Lazar ...
General Store Proprietor
Robert W. Castle ...
Mr. Sawyer (as Robert Castle)
Jane White ...
Lady Jones
Leigh Smiley ...
General Store Helper
Dan Olmstead ...
Policeman
Jiggs Walker ...
Good Samaritan
Charles Glenn ...
Helpful Gentleman
Carol Jean Lewis ...
Janey Wagon
...
Mr. Bodwin
Anthony S. Calypso ...
Denver's Boyfriend
Ysaye M. Barnwell ...
The Thirty Women
Aisha Kahlil ...
The Thirty Women
Trazana Beverley ...
One of 'The Thirty Women' (as Trazana M. Beverley)
...
One of 'The Thirty Women' (as Carol Lynn Maillard)
...
The Thirty Women
Dianne McIntyre ...
The Thirty Women
Grace Blake ...
The Thirty Women
Gaynielle Neville ...
The Thirty Women
Jordan Cael ...
The Thirty Women
Madeline Preston ...
The Thirty Women
Nitanju Bolade Casel ...
The Thirty Women
Matt Rochester ...
The Thirty Women
...
The Thirty Women
Millicent Sparks ...
The Thirty Women
Yanick Etienne ...
The Thirty Women
...
The Thirty Women
Denise Gassant ...
The Thirty Women
Ophelia M. Turner ...
The Thirty Women
Frances Gray ...
The Thirty Women
...
One of 'The Thirty Women' (as Karen Lorraine Vicks)
Thelma Houston ...
The Thirty Women
Willa Ward ...
The Thirty Women
Louise Johnson ...
The Thirty Women
...
The Thirty Women
Jacqueline Celestin Fils-Aimé ...
The Thirty Women
Oumou Sangare ...
Ancestor Vocals (voice)
Hazel Fernadez ...
Featured Singer (voice) (as Hazel Fernandes)
Rest of cast listed alphabetically:
Len Berdick ...
Guard of Slaves (uncredited)
...
Paperboy (uncredited)
Anthony Cook ...
Man Pushing WheelBarrel (uncredited)
Jahmal Curtis ...
Stamp Paid's Boy #1 (uncredited)
Katy Dierlam ...
Helen Melon (uncredited)
...
Swine Wrangler - Sethe's Neighbor (uncredited)
...
Fry Man (uncredited)
Belito Garcia ...
Slave (uncredited)
Stanley Glenn ...
Barber Shop Man #2 (uncredited)
...
Barber Shop Man #4 (uncredited)
Frank Hartman ...
Frank the Human Volcano (uncredited)
Faith Grace Johnson ...
30 Mile Woman (uncredited)
...
Carriage Passenger (uncredited)
Michelle Marcelle ...
Abu Snake Charmer (uncredited)
Nancy Marron-Asti ...
Widow / Mom (uncredited)
Warren Miller ...
Sands of Time Teller (uncredited)
...
Angry Carny (uncredited)
...
The Carnival Barker (uncredited)
Jimmy Joe Roche ...
Carny Family Member (uncredited)
Lauren Roselli ...
Carnival Gypsy (uncredited)
...
Man with Rubbery Face (uncredited)
Cue Shepherd ...
Slave (uncredited)
Rema Webb ...
The Thirty Women (uncredited)
Ford Wheeler ...
Egyptian Giant (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ronald M. Bozman ... executive producer (as Ron Bozman)
Jonathan Demme ... producer
Kate Forte ... producer
Gary Goetzman ... producer
Edward Saxon ... producer
Steve Shareshian ... associate producer (as Steven Shareshian)
Oprah Winfrey ... producer

Music by 

Rachel Portman

Cinematography by 

Tak Fujimoto

Film Editing by 

Andy Keir
Carol Littleton

Casting By 

Howard Feuer

Production Design by 

Kristi Zea

Art Direction by 

Tim Galvin

Set Decoration by 

Karen O'Hara

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Kashka Banjoko ... hair stylist: Mr. Glover
Nathan J. Busch II ... hair stylist (as Nathan Busch)
Mary Cooke ... hair stylist (as Mary Cook)
Alan D'Angerio ... hair styles designer / hair stylist: Ms. Winfrey
Carl Fullerton ... special effects makeup designer
Diane Hammond ... makeup artist: Mr. Glover
Charmaine Henninger ... hair stylist
Todd Kleitsch ... set special effects makeup artist
Christine Leiter ... background makeup supervisor
Neal Martz ... special makeup effects artist
Paul Anthony Morris ... hair stylist
Peter Owen ... hair styles designer
Sharyn Pierson ... additional makeup artist (as Sharyn Cordice Pierson)
Ellie Winslow ... makeup artist: Ms. Winfrey
Adenike Wright ... hair stylist (uncredited)
Qodi Armstrong ... hair stylist (uncredited)
Sunday Englis ... prosthetic lab work (uncredited)
Linda Grimes ... makeup artist (uncredited)
Raul Hernandez ... additional hair stylist (uncredited)
Cheryl 'Pickles' Kinion ... makeup artist (uncredited)
Linda Lazar ... assistant makeup artist (uncredited)
Craig Lyman ... makeup artist (uncredited)
Michael R. Thomas ... makeup artist (uncredited)
Jovan Vitagliano ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Ronald M. Bozman ... unit production manager (as Ron Bozman)

Second Unit Director or Assistant Director 

Robin Allen-Paris ... additional second assistant director
Naomi Cromwell ... dga trainee
Karen Davis ... second second assistant director
Gary Romolo Fiorelli ... additional second assistant director
Peter Kohn ... first assistant director
Scott Robertson ... second assistant director
John Rusk ... additional second assistant director
Jomo Kenyatta Wilson ... additional second assistant director (as Jomo Wilson)
Kristi Zea ... second unit director

Art Department 

Kasia Adamik ... storyboard artist
Peter Betulia ... key construction grip
James Breen ... greens foreman (as Jimbo Breen)
Sarah Costello ... painter
James C. Feng ... assistant art director (as James Feng)
Benjamin Goldberg ... construction office coordinator
Ted Haas ... greens consultant
Cydney M. Harris ... assistant art director (as Cydney Harris)
William Hennessy ... set dresser
Robert Holtzman ... set dresser
Jackie Jackson ... assistant art director
John A. Johnston ... location foreman (as John Johnston)
Kristina Kilpe ... set dresser
Kevin Ladson ... property master (as Kevin Curtis Ladson)
Steven E. Lawler ... shop foreman (as Steve Lawler)
Victor Littlejohn ... set dresser
Nicholas Lundy ... assistant art director
Alan Mamet ... set dresser (as Allen Mamet)
Barbra Matis ... assistant art director
Jann McClary ... assistant property master
Swift Moseley ... key greens person
Ken Nelson ... construction coordinator (as Kenneth D. Nelson)
Lisa Ozanne ... stand-by set dresser
Alison Parraco ... construction accountant (as Oopie Parraco)
Chris Pascuzzo ... second lead man
Alan Porter ... drapery
Alyson Posella ... scenic foreperson
Sharon Potts ... stand-by set dresser (as Sharon L. Potts)
Paula Gene Reese ... prop department coordinator
Donald Robinson ... graphic artist
Miriam Schapiro ... art department coordinator
Thomas H.E. Scruggs ... set dresser (as Tom Scruggs)
R. Vincent Smith ... assistant props
Kia Steave-Dickerson ... assistant props
Christine Sysko ... drapery
Robert Topol ... master scenic artist
M. Tony Trotta ... camera scenic artist
Patrick J. Trowbridge ... set dresser (as Patrick Trowbridge)
Kenneth Turek ... lead man
Paul Weathered ... assistant props
Tom West ... set dresser
Ford Wheeler ... assistant set decorator
Mark Bachman ... sign designer (uncredited)
Margaret Boritz ... scenic artist (uncredited)
Jonathan A. Davidson ... additional on-set dresser (uncredited)
Edward R. Geller ... construction grip (uncredited)
Jon E. Graf ... shop craftsman (uncredited)
Damien Harrer ... greensman (uncredited)
Lisa Hartjen ... construction grip (uncredited)
Chryss Hionis ... scenic artist (uncredited)
Edward J. Johnson ... carpenter (uncredited)
Paul Maiello ... carpenter (uncredited)
Mary O'Brien ... scenic artist (uncredited)
Stephen Siersema ... scenic artist (uncredited)
Nell Stifel ... scenic artist (uncredited)
Tim Weston ... construction grip foreman (uncredited)
Christine Wick ... set decoration buyer (uncredited)

Sound Department 

Andy Aaron ... sound effects recordist
John Anthony ... additional recording engineer
David Boulton ... adr mixer
Willie D. Burton ... sound mixer
Benjamin Cheah ... foley supervisor (as Ben Cheah)
Gary Chester ... additional recording engineer
O.J. Connell III ... cable person (as OJ Connell III)
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Constanza)
Chris Dibble ... sound recording engineer
Chris Fielder ... assistant sound editor
Tom Fleischman ... sound re-recording mixer
Eugene Gearty ... sound effects editor
Lewis Goldstein ... sound effects editor
Kimberly Harris ... adr editor
Frank Kern ... foley editor
Terrance Laudermilch ... sound re-recordist
Marvin E. Lewis ... boom operator (as Marvin Lewis)
Skip Lievsay ... supervising sound editor
Marissa Littlefield ... adr editor
Kimberly R. McCord-Wilson ... assistant sound editor (as Kimberly McCord)
Todd Milner ... assistant sound editor
Igor Nikolic ... apprentice sound editor
Glenfield Payne ... adr editor
Jay Peck ... foley artist
Jen Ralston ... foley editor (as Jennifer Ralston)
Clete Ritta ... foley mixer
Fred Rosenberg ... dialogue editor
Magdaline Volaitis ... dialogue editor
Mark Wolfson ... additional recording engineer
Kay Denmark ... adr boom operator (uncredited)
Gwendolyn Mulamba ... looping (uncredited)
Allan Zaleski ... sound effects librarian (uncredited)

Special Effects by 

Harvey Citron ... special effects key sculptor
Dave Crownshaw ... snow effects (as David G. Crownshaw)
George Engel ... special effects key sculptor
Dan Giaquinto ... special effects technician
Diane Hammond ... set special effects makeup artist
Peter Haran ... snow effects (as Peter A. Haran)
William P. McGinley ... special effects technician (as Bill McGinley)
Dave Nelson ... animatronic dog effects: Animated Engineering (as David Nelson)
Daniel Ottesen ... special effects technician (as Dan Ottesen)
John Ottesen ... special effects coordinator
Norman Tempia ... animatronic dog effects: Animated Engineering
Walter Van Lieu ... special effects technician
Thomas R. Ward ... special effects coordinator (as Tom Ward)
Barney Burman ... turtle puppeteer (uncredited)
Damien Harrer ... special effects crew (uncredited)
William Huntley ... puppeteer (uncredited)
Ray Massa ... special effects technician: Animated Engineering (uncredited)

Visual Effects by 

Blondel Aidoo ... visual effects producer
Andy Atkins ... digital artist: D.Rez Hollywood
Jená Burke ... digital production coordinator: D.Rez Hollywood
Brian Holden ... digital artist: D.Rez Hollywood
Ralph Maiers ... digital artist: D.Rez Hollywood
Matt Plec ... digital artist: D.Rez Hollywood
Mathieu Reid ... digital color timer: D.Rez Hollywood
Steve Rundell ... visual effects supervisor
Robert Scifo ... digital matte paintings: D.Rez Hollywood (as Bob Scifo)
Janice Tso ... senior digital artist: D.Rez Hollywood
Eric Pham ... digital compositor: Cinema Research Corp./D-rez (uncredited)

Stunts 

Tom Bahr ... utility stunts
Alex Brown ... stunts
Tony Brubaker ... stunt coordinator
Kym Washington ... stunts
William Washington ... stunts
Kelsee King-Devoreaux ... stunts (uncredited)
April Weeden ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sheridan Braxton ... company grip (as Sheridan R. Braxton)
Brian Carmichael ... video assist operator
Andy Connor ... electrician
Daniel C. Cook ... additional second assistant camera (as Dan Cook)
Jason Cortazzo ... company grip
Christine V. Desrochers ... best boy office
John Donohue ... key rigging grip
Bill Fiedler ... electrician
Beth Horton ... second assistant camera
Gregory F. Johnson ... company grip
Jasper Johnson ... best boy grip (as Jasper L. Johnson III)
Michael Leonard ... additional first assistant camera
Craig Ligget ... electrician
Steven Litecky ... electrician (as Steve Litecky)
Billy Miller ... key grip
Matt Miller ... best boy rigging grip
Chris Napolitano ... gaffer
Edward R. Nedin ... best boy electric (as Ed Nedin)
Ken Regan ... still photographer
Daniel Rieser ... company grip (as Dan Rieser)
Kurt Rimmel ... dolly grip
Kyle Rudolph ... director of photography: second unit
P. Scott Sakamoto ... Steadicam operator (as Scott Sakamoto) / camera operator (as Scott Sakamoto)
Leon Sanginiti ... additional second assistant camera (as Leon S. Sanginiti Jr.)
I. Nate Scaglione ... electrician (as Nate Scaglione)
Blackford 'Boots' Shelton ... additional first assistant camera (as Boots Shelton)
Jon Sibert ... company grip
Craig Simpson ... company grip
E.A. Smith ... company grip
Baird Steptoe ... first assistant camera (as Baird Benton Steptoe Sr.)
Hector Toledo ... company grip
John Young ... second assistant camera: "b" camera
Rob Coughlin ... electrician (uncredited)
William Louthe ... electrician (uncredited)
Richard A. Mitchell ... electrician (uncredited)
Christopher Murphy ... video assist operator (uncredited)
David Norris ... camera operator: Wescam camera (uncredited)
Ian Quiles ... camera department intern (uncredited)
Kyle Rudolph ... camera operator (uncredited)
Jeffery J. Tufano ... additional camera operator (uncredited)
Jarvis B. Wilsher ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Kimberly Skyrme ... extras casting
Meredith Tucker ... casting assistant
Alex LaGory ... extras casting (uncredited)
Mike Lemon ... casting: Philadelphia (uncredited)
Rehya Young ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Amy Arnold ... costumer
Cha Blevins ... costume supervisor
Johnetta Boone ... key costumer
Frances Cook ... seamstress (as Fran Cook)
Tangi Crawford ... costumer
Lorraine Crossman ... costumer
Deborah Myles Davis ... set costumer
Kate Fujimoto ... wardrobe production assistant
Barry Kellogg ... key costumer
Mitchell Ray Kenney ... key costumer (as Mitchell Kinney)
Sandra Leimbacher-Weldon ... costumer
Chase McGhee ... costumer
Karen Naser ... cutter/fitter
Donna O'Neal ... set costumer
Kathie Pierson ... costumer
Richard H. St. Clair ... seamstress (as Richard St. Claire)
Janus Stefanowicz ... seamstress
Jennie Lynn Streed ... seamstress
Laura Turner ... seamstress
Maria Vaughan ... seamstress
Christine Wada ... costumer
Deb Dalton ... costumer (uncredited)
Mara Majorowicz ... set costumer (uncredited)
Robin Richesson ... costume illustrator (uncredited)
Ellen Ryba ... key costumer (uncredited)
Dale Wibben ... cutter/fitter (uncredited)

Editorial Department 

Gilbert Carreras ... color timer (as Gil Carreras)
Jo Anne Finan ... negative cutter
Abdul Franklin ... apprentice editor
Terel Gibson ... apprentice editor
Lara Khachooni ... assistant editor
Beth Moran ... apprentice editor
Suzanne Spangler ... first assistant editor
Gershon Hinkson ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Nancy Allen ... assistant music editor
Simon Allen ... featured musician
Deva Anderson ... music supervisor
David Arch ... conductor
Nicholas Bucknall ... featured musician
Paul Clarvis ... featured musician
Dorothy Love Coates ... music researcher
Williams Cumberbache ... featured musician
Café DaSilva ... featured musician
Hassan Hakmoun ... featured musician
George Hamer ... music contractor
Jan Hendrickse ... musician: flute
Kevin Nathaniel Hylton ... featured musician
Erik Jordan ... assistant recording engineer
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Walt Disney Motion Picture Group
Suzana Peric ... music editor
Rachel Portman ... orchestrator
Bernice Johnson Reagon ... music consultant
Delphine Robertson ... assistant to music supervisor
Tony Stanton ... music preparation
Miriam Stockley ... music contractor
Seikou Susso ... featured musician
Felipe Garcia Villamil ... featured musician

Transportation Department 

John Ayling ... driver
Rick Bachman ... driver
Rudy Beilicke ... driver
John Carroll ... driver
Henry Compton ... driver
Robert L. Davis ... driver (as Bob Davis)
Walt Dendall ... driver
Gerald Ehresmann ... driver
Gary Fabiano ... transportation
Thomas Fitzgerald ... driver
Carmen Foglietta ... driver
Don Greenleaf ... driver
Jon Griffith ... driver
Joseph Guglielmucci ... driver
Bill Hamilton ... driver
Josh Johnson ... driver
Anthony Keane ... driver (as Anthony M. Keane)
John Leonidas ... transportation coordinator
Ed Lynch ... driver
Charles Marquis ... driver
George Miller ... driver
John Morrone III ... transportation captain
John Morrone IV ... driver
George Naylor ... driver
Thomas Pico ... driver
Dennis Radesky ... transportation captain
Joseph Rozanski ... driver
Jim Sommers ... driver
John J. Sullivan ... driver (as John Sullivan)
John Tarlini Jr. ... driver
John Tarlini Sr. ... transportation captain
Carleton Wood ... driver

Other crew 

Aboudja ... clearing simidor
Neda Armian ... production associate
Billy Arrowood ... site manager: Bluestone Road
William D. Arrowood ... site manager: Bluestone Road
Brian Atkins ... set production assistant
Gage Averill ... invaluable assistance
Tom Bahr ... marine coordinator
Damani Baker ... assistant: Mr. Glover
Nick Bautista ... office and stage production assistant
Dave Biggs ... animal trainer / animal wrangler
Renée Blake ... dialogue consultant
Thomas 'Doc' Boguski ... assistant production coordinator (as Doc Boguski)
Regina Boyer ... assistant to producer
Kathleen Callahan ... craft service (as Kat Ballahan)
Anthony S. Calypso ... set production assistant
Salvatore Carino ... production auditor: New York
Dan Carter ... projectionist
Tamika Chenier ... assistant: Mr. Glover
Alex Cohn ... location manager
Christopher Connors ... office and stage production assistant (as Christopher M. Connors)
Michael Courlander ... invaluable assistance
Chris Cozens ... auricle operator
Ted Criswell ... medic
James D'Damery Jr. ... assistant accountant
Carl J. Davis ... office and stage production assistant (as Carl Davis)
Michael J. Dennis ... office and stage production assistant (as Michael Dennis)
Vince Digiacomo ... craft service (as Vince DiGiacomo)
Tim Downs ... location assistant (as Timothy Downs)
Marty Elfalan ... assistant accountant
Pablo Ferro ... title designer: main title sequence
Peg Flynn ... office and stage production assistant
Elena Gavrilova ... assistant: Rachel Portman
Bob George ... invaluable assistance
Gary Gero ... animal coordinator
Vertamae Grosvenor ... culinary consultant
Jason Gueringer ... set production assistant
Nikki Harmon ... office and stage production assistant
Buren Hodge ... animal trainer / animal wrangler
Susan Humphrey ... animal trainer / animal wrangler
Karen R. Jones ... unit publicist
Kathleen E. Kearney ... set production assistant (as Kathleen Kearney)
Kathleen Kelly ... key medic
Camille Lowry ... assistant to producer
April Mackin ... head animal trainer
Ray Manlove ... location assistant
Cyndi Martin ... set production assistant
Dianne McIntyre ... choreographer
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Mike Mooradian ... animal department assistant
Lunise Morse ... invaluable assistance
Richard Morse ... invaluable assistance
Missy Moyer ... stage manager
George Norfleet ... location manager
Clare Parent ... invaluable assistance
Eric E. Paulson ... assistant to producer
Kathy Petty ... production accountant
Sarah Poindexter ... office and stage production assistant
Jordan Prince ... location assistant
Angela Quiles ... production coordinator
Kim E. Radesky ... set production assistant
Virle S. Reid ... set production assistant (as Virle Reid)
Peter Saraf ... mayor: Bluestone Road
Colleen Scanlan ... office and stage production assistant
Miriam Schapiro ... researcher
Michael Slocum ... period carriages and wagons: 76 Carriage Co.
Leonard Smith ... production maintenance
Miura Smith ... production liaison
Sally Jo Sousa ... animal trainer (as Sally Sousa) / animal wrangler (as Sally Sousa)
Tom Stacker ... perimeter
John Stefanic ... location assistant
Joanne W. Strangman ... studio teacher (as Joanne Strangman)
Stephen Suettinger ... set production assistant
Jim Swidarski ... payroll accountant
Patricia Taggart ... location assistant
Neri Kyle Tannenbaum ... location manager
David M. Tinsch ... set food consultant
Jim Titus ... set production assistant (as James T. Williams)
Mary Tobler ... assistant: Mr. Demme
Karen Turner ... assistant accountant
Norberto Valle Jr. ... dailies projectionist
Roxana Walker-Canton ... office and stage production assistant
Charles Washington Jr. ... office and stage production assistant (as Charles E. Washington Jr.)
Sandra L. Yeary ... assistant accountant
Joseph Zolfo ... assistant location manager
Tom Burruss ... assistant marine coordinator (uncredited)
Matt Casale ... location manager (uncredited) / production assistant (uncredited)
Malika R. Cohen ... production assistant (uncredited)
Alan Forbes ... location scout (uncredited)
Jennifer Zolten Freed ... post-production accountant (uncredited)
Jamie Nicholette Frey ... location production assistant (uncredited)
Stephanie Harris ... assistant to producer (uncredited)
Cort Hessler ... marine department (uncredited)
Shauna L. Kroen ... payroll accountant (uncredited)
David E. Lamm ... office production assistant (uncredited)
Lauren Lloyd ... studio executive (uncredited)
Cory McCall ... set production assistant (uncredited)
Jamil A. McCauley ... production assistant (uncredited)
Liz Newman ... assistant accountant (uncredited)
Stephanie Rudat ... assistant to producer (uncredited)
Stacie M. Ziegenfuss ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Tim Chambers ... grateful acknowledgment: director, Pennsylvania Film Office
Jonathan Cott ... grateful acknowledgment
John R. Griffin ... grateful acknowledgment: secretary, Maryland Dept. of Natural Resources
Andy James ... grateful acknowledgment: land manager, Schuylkill Center for Environmental Education
Eric Kim ... grateful acknowledgment
Jenny Kubo ... grateful acknowledgment
Julio Leitao ... inspiration: Beloved's dance
Marshall Lewis ... grateful acknowledgment
Alison Maclean ... grateful acknowledgment
Byrd McDonald ... grateful acknowledgment
Warren Miller ... grateful acknowledgment
Toni Morrison ... grateful acknowledgment
Charles Napier ... grateful acknowledgment (as Chuck Napier)
Sharon Pinkenson ... grateful acknowlegement: film commissioner, Greater Philadelphia Film Office
Toby Carr Rafelson ... grateful acknowledgment
Edward Rendell ... grateful acknowledgment: mayor, City of Philadelphia (as Mayor Ed Rendell)
Tom Ridge ... grateful acknowledgment: governor, Commonwealth of Pennsylvania (as Governor Tom Ridge)
Gene Stavis ... grateful acknowledgment
Caroline M. Stuckert ... grateful acknowledgment: director, Landis Valley Museum (as Dr. Caroline M. Stuckert)
Valerie Thomas ... grateful acknowledgment
Robert Farris Thompson ... grateful acknowledgment
Kenneth Utt ... grateful acknowledgment (as Kenny Utt)
Edward L. Wales ... grateful acknowledgment: park manager, Fair Hill Natural Resources Area
Norris Wiggens Sr. ... grateful acknowledgment
Daniel Wolff ... grateful acknowledgment
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page