Edit
Dance with Me (1998) Poster

(1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Randa Haines

Writing Credits (WGA)  

Daryl Matthews ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Ruby Sinclair
...
Rafael Infante
...
John Burnett
...
Bea Johnson
...
Patricia
...
Lovejoy
...
Michael
William Marquez ...
Stefano
Scott Paetty ...
Steve
Rick Valenzuela ...
Julian Marshall
Chaz Oswill ...
Peter
Liz Curtis ...
Kim
Bill Applebaum ...
Don Harrington
...
Cuban Mailman
Victor Marcel ...
Fernando
Ana Sofia Pomales ...
Fernando's Daughter
Nelson Marquez ...
Fiance
...
Bartender
...
Waiter
Maurice Schwartzman ...
Man in Dance Club
Jannette Valenzuela ...
Woman in Dance Club
Jim Mapp ...
Fisherman on Pier
...
Emcee
Tony Meredith ...
Professional Latin Dance Finalist
...
Professional Latin Dance Finalist (as Melanie Lapatin)
Jean-Marc Généreux ...
Professional Latin Dance Finalist
France Mousseau ...
Professional Latin Dance Finalist (as France Mosseau)
James Kunitz ...
Professional Latin Dance Finalist
Jaana Kunitz ...
Professional Latin Dance Finalist
Giacomo Steccaglia ...
Professional Latin Dance Finalist
Melissa Dexter ...
Professional Latin Dance Finalist
Eric Thomas Robinson ...
Professional Latin Dance Finalist
...
Professional Latin Dance Finalist
Thomas A. Slater ...
Theater Arts Dancer
Carol Bentley ...
Theater Arts Dancer
Jose Mesa Benjamin ...
Salsa Club Dancer
Harry Bowens ...
Salsa Club Dancer
Juan Carlos Cienfuegos ...
Salsa Club Dancer
Leila Flores ...
Salsa Club Dancer
Raúl Gómez ...
Salsa Club Dancer
Monica Gonzalez ...
Salsa Club Dancer
Rudy González ...
Salsa Club Dancer
Ana Hernandez ...
Salsa Club Dancer
Alicia Gómez ...
Salsa Club Dancer (as Alicia Gomez)
Joel Hernandez ...
Salsa Club Dancer
...
Salsa Club Dancer
Alyra Lennox ...
Salsa Club Dancer
Rojelio Moreno ...
Salsa Club Dancer
Anne Noelle ...
Salsa Club Dancer
Piper Orr ...
Salsa Club Dancer
Jacqueline Rios ...
Salsa Club Dancer
Chantal Sagouspe ...
Salsa Club Dancer
Marissa Soratorio ...
Salsa Club Dancer
Albert Torres ...
Salsa Club Dancer
Francisco Vasquez ...
Salsa Club Dancer
Joby Vasquez ...
Salsa Club Dancer
Luis Vasquez ...
Salsa Club Dancer
Roberto Villacorta ...
Salsa Club Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Eustace Dunbar IV ...
Salsa group singer
Anthony Avery ...
Las Vegas Tourist (uncredited)
...
Cocktail Waitress (uncredited)
Kira Burt ...
Cocktail Waitress (uncredited)
Adam Carrera ...
Salsa Dancer (uncredited)
...
The Long-Legged Dancer (uncredited)
Wilfredo A. Crispin ...
Salsa Group Singer (uncredited)
James De Jesus ...
Salsa Group Singer (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
...
Thrift Shop Clerk (uncredited)
Ty Donaldson ...
(uncredited)
Michael Eskridge ...
Mandalay Entertainment Passenger (uncredited)
...
(uncredited)
Humberto Nengue Hernandez ...
Drummer (uncredited)
...
Upscale Audience (uncredited)
Albita Rodríguez ...
Salsa Singer (uncredited)
...
Dance Contestant (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Karin Elena Wolf ...
Salsa Club Dancer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Shinya Egawa ... producer
Randa Haines ... producer
Aldric La'auli Porter ... associate producer
Lauren Weissman ... producer
Allan Wertheim ... associate producer
Ted Zachary ... executive producer

Music by 

Michael Convertino

Cinematography by 

Fred Murphy

Film Editing by 

Lisa Fruchtman
William S. Scharf

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

Waldemar Kalinowski

Art Direction by 

Barry Kingston

Set Decoration by 

Florence Fellman

Costume Design by 

Joe I. Tompkins

Makeup Department 

Kate Best ... makeup artist: Ms. Williams
Eric Ferrell ... hair stylist: Ms. Williams
K.G. Ramsey ... hair department head
Rick Sharp ... key makeup artist

Production Management 

Howard Griffith ... production supervisor: Houston
Michael J. Harker ... post-production supervisor
Allan Wertheim ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

William M. Connor ... second assistant director
David Hyman ... second second assistant director
Aldric La'auli Porter ... first assistant director

Art Department 

Alan Burg ... set dresser
Hunter Cain ... set dresser
Elizabeth Colomba ... paintings
Cary Conway ... stand-by painter: main unit
Beth Emerson ... set dresser
Monica Frommholz ... art department coordinator
L. David Gordon ... drapery foreman
Gregor Habsburg ... art department assistant
Jeff Hay ... set dresser
James Jackson ... set dresser (as Jim Jackson)
Jeffery J. Jenkins ... paint foreman
Jeffrey Paul Johnson ... assistant property master
Helen Kozora ... property buyer
Lauren Lustig ... on-set dresser
Tom MacLear ... set dresser (as Tom Gebr)
Eugene McCarthy ... property master
Gary Metzen ... laborer
Charles Page ... construction general foreman (as Charles G. Page)
Robert Page ... construction foreman
Charles Phillips ... construction coordinator (as Chuck Phillips)
Brent Rice ... lead man
Michael Stone ... art department assistant (as Michael C. Stone)
Brett Tyler ... paint gang boss

Sound Department 

David Franklin Bergad ... dialogue editor
Mark Berger ... supervising re-recording mixer
Frank Canonica ... supervising sound recordist: mix stage
Yin Cantor ... assistant sound editor
Tobin Davis ... assistant sound editor (as Tobin John de Lacca Davis)
Thomas Giordano ... cable person / sound technician (as Tom Giordana)
Mark Levinson ... dialogue editor
Kyrsten Mate ... sound effects designer (as Kyrsten Mate Comoglio)
Marnie Moore ... foley artist (as Mamie Moore)
Jennifer Myers ... foley artist
Peggy Names ... playback operator
John Nutt ... supervising sound supervisor
Margie O'Malley ... foley artist
David Parker ... sound re-recording mixer
Richard Quinn ... dialogue editor
Charleen Richards ... adr mixer (as Charlene Richards)
David M. Ronne ... sound
Earl Sampson ... boom operator
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Greg Steele ... adr mixer
Marilyn S. Zalkan ... foley editor (as Marilyn Zalkan)
Sage Vanden Heuvel ... sound intern (uncredited)

Special Effects by 

Stan Parks ... special effects supervisor

Visual Effects by 

John Allison ... visual effects
Christopher Dusendschon ... in-show optical process and effects compositor: THDX (uncredited) / main title sequence optical compositor: THDX (uncredited)

Stunts 

Barbara Lee-Belmonte ... stunt double: Vanessa Williams

Camera and Electrical Department 

Jeff Baer ... electrician
Kevin Ball ... best boy grip
Jim 'Tomcat' Downing ... rigging key grip
Mark Figueroa ... second assistant camera
Jeffrey Greeley ... first assistant camera (as Jeff Greeley)
Steven A. Guerrero ... best boy grip
Michael LaViolette ... chief lighting technician
Todd Liggitt ... grip
Michael Listorti ... dolly grip
Greg Mayer ... rigging best boy / rigging electrician
John Nuler ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Andrew Osborne ... camera loader
David Parker ... rigging best boy grip
Frank Perl ... camera operator
J.B. Richner ... rigging gaffer
Zade Rosenthal ... still photographer
Eric Sandlin ... assistant chief lighting technician
Todd Slyapich ... first assistant camera
Charles M. Smallwood ... key grip (as Charles Smallwood)
Don Telles ... grip
Thomas Giordano ... video assist operator: re-shoots (uncredited)

Casting Department 

Carolyn Dyer ... dance casting
Kristy Sager ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Margo Baxley ... key costumer
Kimberly Guenther Durkin ... costume supervisor (as Kimberly Guenther)
Mathew Hooey ... key costumer
Alyson MacInnis ... costumer
Elaine Perlmann ... costumer (as Elaine Davis)
Stacey Seeds-Ferrence ... costumer
Claudia Wick ... costumer

Editorial Department 

Daniel Craven ... first assistant editor
Russell Eaton ... first assistant editor
Marta Evry ... associate editor
Mike Mertens ... color timer
Fabienne Rawley ... additional editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
William S. Scharf ... additional editor (as William Sharf)
Smith Timsawat ... post-production assistant

Music Department 

Budd Carr ... executive music producer
Christine Cholvin ... assistant music editor
Geneviève Thomas Colvin ... music coordinator
Tanja Crouch ... music licensing
Marylou Eales ... associate music supervisor
Alan Geik ... music consultant: Cuban music
Tomás Hradcky ... music element creator (as Tomas Hart)
Artie Kane ... conductor
Daryl B. Kell ... supervising music editor
Tami Lester ... associate music supervisor
David Marquette ... music recordist (as Dave Marquette)
Shawn Murphy ... music recordist
Bobby Muzingo ... orchestrator
Gary Raymond ... music playback & recording mixer
Robert Schaper ... supervising music engineer
Joel Sill ... executive music producer
Steven L. Smith ... music preparation
Carl Zittrer ... production music editor

Transportation Department 

Randy Burke ... transportation captain
Ricky Damazio ... driver
J. Armin Garza II ... driver: camera car
Jeff Kidman ... transportation office coordinator
Karin Parish Kurz ... transportation office coordinator
Dan Marrow ... transportation coordinator
Wayne Roberts ... transportation co-captain (as James Wayne Roberts)

Other crew 

Ronald Arthur Baker ... caterer
Alison Balian ... assistant: Ms. Haines
Alex Barnoya ... set medic
Dave Bennett ... accountant
Sonia Bhalla ... production assistant
Stanley Brossette ... unit publicist
Janet Brownlee ... assistant: Ms. Weissman
Barbara Calloway ... assistant accountant
Liz Curtis ... choreographer
Alberto Del Toro ... location consultant: Cuba
Danika Kohler Doman ... dance coordinator (as Danika Kohler)
Ty Donaldson ... choreography department coordinator
Jim Dunlap ... first assistant accountant
Virginia Díaz ... location manager: Houston
Jon Edwards ... production assistant
Jon E. Edwards ... production assistant
Luis R. Estrella-Rivera ... location scout: Puerto Rico
Pablo Ferro ... title designer
Bennett Fidlow ... additional legal services
Danny Green ... production assistant
Noelle Green ... assistant production coordinator (as Noelle Chapin)
Paul Harrison ... assistant location manager
James Jeffares ... location projectionist
Ryan R. Johnson ... assistant to head of production
Tish Johnson ... post-production accountant
Andrew Magarian ... acting coach
Dylan K. Massin ... production assistant
Daryl Matthews ... choreographer
Michael Mead ... dancer
Eric Mention ... production assistant
Mary Murphy ... dancer
Bobby Muzingo ... supervisor
Kris Olsen ... production secretary
Michele Panzarella ... assistant: Mr. Zachary
Leslie Park ... script supervisor
Allyn Partin ... dialect coach
Toni Redpath ... dancer
Jake Richter ... production assistant
Izzy Rodriduez ... production assistant
Michelle Romaine ... assistant: Ms. Haines
Benjamin Ronne ... production assistant
Woody Schultz ... production assistant
Bill H. Schwocho ... craft service
Jonathon Slator ... location manager
John Strahm ... assistant location manager
Carmen Tabanyi ... assistant to director
Rick Valenzuela ... assistant choreographer
Nadia Venesse ... dialect coach
Kevin Wiebelhaus ... production assistant
Yvonne Yaconelli ... production coordinator
Denise Blasor ... adr (uncredited)
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
George Lakes ... production finance executive (uncredited)
Emily Vinas ... production coordinator: Texas (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page