Edit
From the Earth to the Moon (TV Mini-Series 1998) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

David Frankel ... (3 episodes, 1998)
David Carson ... (1 episode, 1998)
Sally Field ... (1 episode, 1998)
Gary Fleder ... (1 episode, 1998)
Tom Hanks ... (1 episode, 1998)
Frank Marshall ... (1 episode, 1998)
Jonathan Mostow ... (1 episode, 1998)
Jon Turteltaub ... (1 episode, 1998)
Graham Yost ... (1 episode, 1998)
Lili Fini Zanuck ... (1 episode, 1998)

Series Writing Credits  

Remi Aubuchon ... (2 episodes, 1998)
Amy Brooke Baker ... (1 episode, 1998)
Erik Bork ... (3 episodes, 1998)
Andrew Chaikin ... (12 episodes, 1998)
Jeffrey Alan Fiskin ... (1 episode, 1998)
Tom Hanks ... (4 episodes, 1998)
Karen Janszen ... (1 episode, 1998)
Steven Katz ... (1 episode, 1998)
Paul McCudden ... (1 episode, 1998)
Peter Osterland ... (1 episode, 1998)
Peter Osterlund ... (1 episode, 1998)
Al Reinert ... (2 episodes, 1998)
Andy Wolk ... (1 episode, 1998)
Graham Yost ... (2 episodes, 1998)

Series Cast complete, awaiting verification  

...
 Himself - Host / ... 12 episodes, 1998
...
...
...
...
...
...
 Gerry Griffin 4 episodes, 1998
...
Steve Hofvendahl ...
 Thomas Stafford / ... 4 episodes, 1998
...
...
...
Ben Marley ...
 Roger Chaffee 3 episodes, 1998
...
 SURGEON / ... 3 episodes, 1998
...
 George Low 3 episodes, 1998
...
 Dick Gordon 3 episodes, 1998
...
...
 Susan Borman 3 episodes, 1998
...
...
...
...
...
 Pat White 2 episodes, 1998
...
 Thomas Paine 2 episodes, 1998
...
...
...
 Gene Kranz 2 episodes, 1998
...
...
Steve DuMouchel ...
 Jeff Jordy / ... 2 episodes, 1998
...
 Jan Armstrong 2 episodes, 1998
...
 CAPCOM / ... 2 episodes, 1998
Keith Dickerson ...
 Engineer / ... 2 episodes, 1998
...
 Robert Seamans 2 episodes, 1998
David Drew Gallagher ...
...
 Blaisdell 2 episodes, 1998
...
 Paul Lucas 2 episodes, 1998
Jim Leavy ...
 C.C. Williams 2 episodes, 1998
...
Key Howard ...
 Reporter #1 / ... 2 episodes, 1998
...
...
Michael Roddy ...
 FIDO / ... 2 episodes, 1998
...
...
...
...
 Stu Roosa 2 episodes, 1998
...
...
...
 L. Gordon Cooper 2 episodes, 1998
Robert Quinn ...
 ECOM / ... 2 episodes, 1998
Rick Warner ...
 Julian Bowman 2 episodes, 1998
...
 Werner Von Braun / ... 2 episodes, 1998
Krista Adair ...
 Jo Schirra 1 episode, 1998
...
Brandon Ambrose ...
 Edwin Borman 1 episode, 1998
...
Remi Aubuchon ...
 Engineer Bob 1 episode, 1998
...
 Bruce McCoy 1 episode, 1998
...
 Older Sahjid 1 episode, 1998
...
 Technician 1 episode, 1998
...
 Dr. Ray Pemberton 1 episode, 1998
...
 Fred Haise 1 episode, 1998
George Bartenieff ...
 Hugh Dryden 1 episode, 1998
Jay T. Becker ...
 Jim Lewis 1 episode, 1998
...
 John Houbolt 1 episode, 1998
...
 Joel Kruger 1 episode, 1998
Katie Austin ...
 Susan Lovell 1 episode, 1998
Roger Bernard ...
 CONTROL 1 episode, 1998
...
...
 Allyn B. Hazard 1 episode, 1998
Virginia Ellen Chappell ...
 Concerned Spectator 1 episode, 1998
George Colangelo ...
 'Buck' Willoughby 1 episode, 1998
...
 Gavin O'Rourke 1 episode, 1998
Larry Parks ...
 Rocco Petrone 1 episode, 1998
Peter Anthony ...
 Engineer 1 episode, 1998
Betsy Brantley ...
 Jan Armstrong 1 episode, 1998
Max Brown ...
 Glennan 1 episode, 1998
...
 Reporter #48 1 episode, 1998
...
 Ed Mitchell 1 episode, 1998
...
 Narrator 1 episode, 1998
Marcelo Durst ...
 Documentary Cameraman 1 episode, 1998
...
Donna Badger ...
 Secretary #2 1 episode, 1998
Tom Brooks ...
 Jack Garman 1 episode, 1998
Jack Carroll ...
 Reporter #3 1 episode, 1998
Andrew Chaikin ...
 'Meet The Press' Host 1 episode, 1998
...
...
...
 Faye Stafford 1 episode, 1998
...
 Bob Parker 1 episode, 1998
...
 Dr. Fred Kelly 1 episode, 1998
Janis Benson ...
 Senator Margaret C. Smith 1 episode, 1998
...
 Hotel Clerk 1 episode, 1998
Lowell Fenner ...
 Russ Lawrence 1 episode, 1998
...
 Julie Shepard 1 episode, 1998
Colette Piceau ...
 Reporter #4 1 episode, 1998
...
 Mondale's Aide 1 episode, 1998
Joe Candelora ...
 Cameraman 1 episode, 1998
Heather De Oreo ...
...
 Kelly's Assistant 1 episode, 1998
Henderson Gilliland ...
Keith Graham ...
 Skip Chauvin 1 episode, 1998
...
 Pete Conrad 1 episode, 1998
Tommy Canary ...
 Simpkinson 1 episode, 1998
...
 Mylar Engineer 1 episode, 1998
...
 Ben Taylor 1 episode, 1998
...
 Wally Schirra 1 episode, 1998
...
 Chester Lee 1 episode, 1998
George Kapetan ...
 Ed Fendell 1 episode, 1998
...
 Ed Gibson 1 episode, 1998
Bill Cordell ...
 Pyro Technician 1 episode, 1998
...
 Director 1 episode, 1998
...
 Trudy Cooper 1 episode, 1998
...
 Dick Thorson 1 episode, 1998
Holland Hayes ...
 Tech #1 1 episode, 1998
...
 George Melies 1 episode, 1998
...
 Karl Heinze 1 episode, 1998
...
 Lee Atwood 1 episode, 1998
Billy Flanigan ...
 Suit #2 1 episode, 1998
Tracy Frenkel ...
 Rocco Petrone 1 episode, 1998
...
 Charlie 1 episode, 1998
Randell Haynes ...
 Houbolt's Critic #1 1 episode, 1998
...
 Joe Allen 1 episode, 1998
...
 Ten Year Old Boy 1 episode, 1998
James Detmar ...
 Engineer Two 1 episode, 1998
James Michael Detmar ...
 Engineer Two 1 episode, 1998
Harold Fletcher ...
 Dr. Swigert 1 episode, 1998
Timothy A. Franta ...
 SURGEON 1 episode, 1998
Jim Helsinger ...
...
 Don Eyles 1 episode, 1998
George Hoggard ...
 EVAC Supervisor 1 episode, 1998
Jason Khoury ...
 Young Sahjid 1 episode, 1998
Gary Rorman ...
 Geologist 1 episode, 1998
...
 BOOSTER 1 episode, 1998
Tim Goodwin ...
 Mr. Radio 1 episode, 1998
...
...
 Master of Ceremonies 1 episode, 1998
...
 Laura Shepard 1 episode, 1998
Jay Honeycutt ...
 Launch Director 1 episode, 1998
Elizabeth Morehead ...
 Tracy Cernan 1 episode, 1998
...
 Al Worden 1 episode, 1998
J. Don Ferguson ...
 Senator Stephen Young 1 episode, 1998
Erich Hoffelder ...
 Brett's Soundman 1 episode, 1998
...
 Barbara Lovell 1 episode, 1998
...
 Documentary Director 1 episode, 1998
Jim Howard ...
 William Schneider 1 episode, 1998
Arland Russell ...
 Geology Professor 1 episode, 1998
John Travis ...
 John Aaron 1 episode, 1998
...
 Jerome Weisner 1 episode, 1998
...
...
 Ralph Cooper 1 episode, 1998
...
...
...
 Glennan's Assistant 1 episode, 1998
...
 Special Effects Worker 1 episode, 1998
...
 Storms' Secretary 1 episode, 1998
Jack Gilpin ...
 Ted Sorenson 1 episode, 1998
...
 Flight Director 1 episode, 1998
...
 Ken Mattingly 1 episode, 1998
...
 Young Engineer 1 episode, 1998
...
 Anesthesiologist 1 episode, 1998
...
 Farouk El-Baz 1 episode, 1998
Don Fowler ...
 Harrison Storms, Jr. 1 episode, 1998
Elliot Kachnycz ...
 Jay Lovell 1 episode, 1998
Mark Lainer ...
 Doubting Engineer 1 episode, 1998
...
...
 Dee O'Hara 1 episode, 1998
...
 Martha Chaffee 1 episode, 1998
...
 Hal Deacon 1 episode, 1998
...
 Arnold Whitaker 1 episode, 1998
...
 Tim Messick 1 episode, 1998
...
 Dr. House 1 episode, 1998
...
 Pat McDivitt 1 episode, 1998
Mikki Scanlon ...
 Pat Collins 1 episode, 1998
...
Cindy Ferda ...
 Deke's Secretary 1 episode, 1998
Mary Thompson Hunt ...
 Teacher 1 episode, 1998
J. Michael Hunter ...
 Skip Chauvin 1 episode, 1998
Kathy Karol ...
 Shirley 1 episode, 1998
Phillip Martinez ...
 John Coursen 1 episode, 1998
...
...
 Reporter #72 1 episode, 1998
Eric Paisley ...
 BBC News Reader 1 episode, 1998
...
 David Gibson 1 episode, 1998
Fred Mooneyham ...
 Houbolt's Critic #2 1 episode, 1998
...
 Christopher Conrad 1 episode, 1998
Robin O'Dell ...
 Gaye Alford 1 episode, 1998
Tom Kouchalakos ...
 Technician 1 episode, 1998
William Larson ...
 Seymour Rosen 1 episode, 1998
Mati Moralejo ...
...
 Barbara Young 1 episode, 1998
...
 Louise Shepard 1 episode, 1998
Jeffrey Parrish ...
 BOOSTER 1 episode, 1998
...
 Larry Thompson 1 episode, 1998
Mitchell Laurance ...
 Bud Mahurin 1 episode, 1998
...
 Seaman's Assistant 1 episode, 1998
Philip Nolen ...
 Nerd #1 1 episode, 1998
...
 Marilyn Lovell 1 episode, 1998
Jeffrey Pillars ...
 Charlie 1 episode, 1998
Michael Rafferty ...
 Back Room Man #2 1 episode, 1998
Christopher Miles ...
John Nutten ...
 Colleague #1 1 episode, 1998
Roger Ranney ...
 Back Room Man #1 1 episode, 1998
Caroline Ross ...
 Scrub Nurse 1 episode, 1998
David Lenthall ...
 Sam Beddingfield 1 episode, 1998
...
 Brett Hutchins 1 episode, 1998
...
 Clyde Teague 1 episode, 1998
Andrew Rubin ...
 Jules Bergman 1 episode, 1998
...
 Marilyn See 1 episode, 1998
...
 Joan Aldrin 1 episode, 1998
Jeff Moldovan ...
 Reporter #7 1 episode, 1998
Brian Shields ...
 Fred Borman 1 episode, 1998
...
 Jane Conrad 1 episode, 1998
Lamont Lofton ...
 Engineer One 1 episode, 1998
...
 Dr. Floyd Thompson 1 episode, 1998
...
 Suit #1 1 episode, 1998
Stan Petter ...
 Colleague #2 1 episode, 1998
Steve Sands ...
 Nerd #2 1 episode, 1998
Robert Serwatka ...
Kurt Smildsin ...
 Flight Director #1 1 episode, 1998
...
Don C. Noderer ...
...
 Tom Dolan 1 episode, 1998
Marty Stonerock ...
 Circulating Nurse 1 episode, 1998
...
 Marge Slayton 1 episode, 1998
...
 John Healey 1 episode, 1998
Jack Swanson ...
...
 Joan Roosa 1 episode, 1998
Graham Timbes ...
 Flight Director #2 1 episode, 1998
...
 Miss Hedges 1 episode, 1998
Janet Peterson ...
 Mrs. Swigert 1 episode, 1998
...
 Joe Shea 1 episode, 1998
...
 Bob Carbee 1 episode, 1998
Randy G. Stephens ...
 Curious Spectator 1 episode, 1998
...
 Kurt Debus 1 episode, 1998
...
 Stanley Craig 1 episode, 1998
Robby Preddy ...
 Phyllis Storms 1 episode, 1998
Robert Walker ...
 GNC (Telmu) 1 episode, 1998
Russell Warner ...
 John Rigsby 1 episode, 1998
...
Kevin Rainsberger ...
 Dr. Berry 1 episode, 1998
...
 Reporter #8 1 episode, 1998
Ashleigh Ann Wood ...
 Alice Shepard 1 episode, 1998
Greg Neff ...
...
 Harrison Storms 1 episode, 1998
...
 Sam Langfitt 1 episode, 1998
...
 Engineer Dave 1 episode, 1998
...
 David Bell 1 episode, 1998
Ruth Reid ...
 Betty Grissom 1 episode, 1998
Terry Odem ...
 Screaming Woman 1 episode, 1998
...
 Warren Moburg 1 episode, 1998
Paul Rouffa ...
Steve Zurk ...
 George Hage 1 episode, 1998
...
 John Hodge 1 episode, 1998
Gerard Russell ...
 Suit #3 1 episode, 1998
...
...
 Walter Mondale 1 episode, 1998
...
 PROCEDURES 1 episode, 1998
...
 George Mueller 1 episode, 1998
Catherine Stork ...
Kristin Stone ...
 Astronaut Wife 1 episode, 1998
Jan Taylor Hendricks ...
Steve Raulerson ...
 RECOVERY 1 episode, 1998
Arthur Taxier ...
 Dr. Robert Van Dolah 1 episode, 1998
...
Doug Truelsen ...
 Mr. UPI 1 episode, 1998
Kathy Tyrell ...
 Shea's Secretary 1 episode, 1998
Cyndi Vicino ...
 Reporter #2 1 episode, 1998
...
 Press Rep. 1 episode, 1998
Dave Wagner ...
...
George Wilson ...
 Reporter #6 1 episode, 1998
...
 Hotel Manager 1 episode, 1998
Bruce Taylor ...
 Staff Member 1 episode, 1998
Ralph Wilcox ...
...
 Shreveportian 1 episode, 1998
...
 Elliott See 1 episode, 1998
...
...
 Astronaut's Wife unknown episodes
Mark Brown ...
 Sim Tech unknown episodes
...
 First Journalist unknown episodes
Jim Busby ...
 Other Engineer unknown episodes
Carl Coleman ...
 Engineer (part 6) unknown episodes
Fran Costanza ...
 Irate Woman unknown episodes
...
 Brett's Soundman unknown episodes
...
 Himself (archive footage) unknown episodes
...
 Reporter unknown episodes
...
 NASA security guard unknown episodes
...
 Air Force Captain unknown episodes
Roger Groseclose ...
 Jim (NASA reporter) unknown episodes
Patricia Johns ...
 Webb's Secretary unknown episodes
...
 Himself (archive footage) unknown episodes
...
 Investigator (Episode 2) unknown episodes
...
 Himself (archive footage) unknown episodes
...
 Himself (archive footage) unknown episodes
...
 Astronaut's Wife unknown episodes
Sally A. Kolar ...
 Concerned Mom unknown episodes
...
 TV Anchor unknown episodes
...
 Frank Hutchinson unknown episodes
...
 Reporter unknown episodes
...
 Screaming Woman unknown episodes
...
 Astronaut unknown episodes
...
 Harrison unknown episodes
...
 Lead Dancer unknown episodes
Bruce Roberts ...
Alan Sader ...
 Dr. Adels unknown episodes
Russell Sanderlin Sr. ...
 NASA Official - Apollo 7, 11 Mission unknown episodes
Dean Shull ...
 Harry the Bellhop unknown episodes
Wesley Smith ...
Del Spearman ...
 Young Sahjid unknown episodes
Pam Stuart ...
 Distinguished Woman unknown episodes
Kim Vandenworm ...
 Secretary unknown episodes
Manny R. Virata ...
Georges Wilson ...
 Reporter unknown episodes
Wendy Womble ...
 Woman Friend unknown episodes
Bob Brzuchalski ...
 NASA Tech / ... (uncredited) 3 episodes, 1998
...
 Astronaut (uncredited) 3 episodes, 1998
Aj Billions ...
 Nasa Technician / ... (uncredited) 2 episodes, 1998
William C. Martin Jr. ...
 Nasa Technician / ... (uncredited) 2 episodes, 1998
Joseph Aviel ...
 Nasa Technician (uncredited) 1 episode, 1998
Wendy Klassen ...
 Clerk / ... (uncredited) 1 episode, 1998
Tina Lugo ...
 Extra (uncredited) 1 episode, 1998
...
 Pilot / ... (uncredited) 1 episode, 1998
Francie Varveris Michas ...
 Reporter / ... (uncredited) 1 episode, 1998
Kenneth Passero ...
 T.V. Anchor (uncredited) 1 episode, 1998
Gus Perez ...
 '61 Cape Canaveral Tech (uncredited) 1 episode, 1998
...
 Cape Canaveral tech (uncredited) 1 episode, 1998
Michael Pope ...
 Journalist (uncredited) 1 episode, 1998
Shawn Ramagos ...
 Reporter (uncredited) 1 episode, 1998
Jeff Standard ...
 Mission Control Technician (uncredited) 1 episode, 1998
...
 Extra (uncredited) unknown episodes
Ronald Fox ...
 Melie's light tech (uncredited) unknown episodes
...
 Himself (with Khrushchev) (archive footage) (uncredited) unknown episodes
...
 School Teacher (uncredited) unknown episodes
Craig Greca ...
 Engineer / ... (uncredited) unknown episodes
Nikita Khrushchev ...
 Himself (with Gagarin) (archive footage) (uncredited) unknown episodes
...
 Himself (archive footage) (uncredited) unknown episodes
Alexey Leonov ...
 Himself (first to walk in space) (archive footage) (uncredited) unknown episodes
...
 Airline Pilot (Episode 8) (uncredited) unknown episodes
...
 Himself (newsman) (archive footage) (uncredited) unknown episodes
...
 Himself (archive footage) (uncredited) unknown episodes
John G. Rice Jr. ...
 News reporter (uncredited) unknown episodes
...
 Astronaut's wife (uncredited) unknown episodes
Robert Stio ...
 Reporter (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Erik Bork ... co-producer (12 episodes, 1998)
Michael Bostick ... producer (12 episodes, 1998)
Brian Grazer ... producer (12 episodes, 1998)
Tom Hanks ... executive producer (12 episodes, 1998)
Ron Howard ... producer (12 episodes, 1998)
John P. Melfi ... supervising producer (12 episodes, 1998)
Terry Odem ... associate producer (12 episodes, 1998)
Bridget Potter ... consulting producer (12 episodes, 1998)
Bruce Richmond ... co-producer (12 episodes, 1998)
Janace Tashjian ... co-producer (12 episodes, 1998)
Tony To ... co-executive producer (12 episodes, 1998)
Graham Yost ... supervising producer (12 episodes, 1998)

Series Music by 

Mason Daring ... (3 episodes, 1998)
Michael Kamen ... (3 episodes, 1998)
Mark Isham ... (2 episodes, 1998)
Jeff Beal ... (1 episode, 1998)
Brad Fiedel ... (1 episode, 1998)
James Newton Howard ... (1 episode, 1998)
Mark Mancina ... (1 episode, 1998)
Marc Shaiman ... (1 episode, 1998)

Series Cinematography by 

Gale Tattersall ... (12 episodes, 1998)

Series Film Editing by 

Richard Pearson ... (4 episodes, 1998)
Christopher Rouse ... (4 episodes, 1998)
Lisa Zeno Churgin ... (2 episodes, 1998)
Laurie Grotstein ... (1 episode, 1998)
Wendy Smith ... (1 episode, 1998)

Series Casting By 

Marc Hirschfeld ... (12 episodes, 1998)
Sharon Klein ... (12 episodes, 1998)
Meg Liberman ... (12 episodes, 1998)

Series Production Design by 

Richard Toyon ... (12 episodes, 1998)

Series Art Direction by 

Kitty Doris-Bates ... (12 episodes, 1998)
Seth Reed ... (12 episodes, 1998)

Series Set Decoration by 

Michele Poulik ... (12 episodes, 1998)
Amy Wells ... (4 episodes, 1998)

Series Costume Design by 

Chrisi Karvonides-Dushenko ... (12 episodes, 1998)

Series Makeup Department 

Jane Hassinger ... additional hair stylist (12 episodes, 1998)
Erin Koplow ... assistant makeup artist (12 episodes, 1998)
Gina Lamendola ... key makeup artist / key makeup artist: Los Angeles unit (12 episodes, 1998)
Vicky Phillips ... key hair stylist (12 episodes, 1998)
Tish Simpson ... additional hair stylist / assistant hair stylist (10 episodes, 1998)
Trish Varnado ... assistant hair stylist (10 episodes, 1998)
Christine Wostak ... additional makeup artist (10 episodes, 1998)
Lee Grimes ... additional makeup artist (8 episodes, 1998)
Andrea Chew ... additional makeup artist (6 episodes, 1998)
Terrie Irwin ... additional hair stylist (6 episodes, 1998)
John Sobeck ... additional makeup artist (4 episodes, 1998)
Greg Cannom ... special makeup effects (2 episodes, 1998)
Ardis Cohen ... assistant hair stylist: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Jeff L. Deist ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Suzanne Diaz ... key makeup artist: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Selena Evans-Miller ... additional makeup artist (2 episodes, 1998)
David Fields ... key hair stylist: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Jill Fischer ... production coordinator: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
John Flannigan ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Kathrine Gordon ... assistant hair stylist: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Lynda Gurasich ... key hair stylist: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Janice Kinigopoulos ... assistant hair stylist: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Cheryl 'Pickles' Kinion ... assistant makeup artist: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Harvey Lowry ... operations manager: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Laura Machieraldo ... makeup artist: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Mike Measimer ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Candace Neal ... on-set wig and hair stylist (2 episodes, 1998)
Ve Neill ... makeup effects artist (2 episodes, 1998)
Brian Pierson ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Rosalee Riggle ... assistant hair stylist (2 episodes, 1998)
Erica Rollins ... hair stylist: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Paulette Schoen ... additional hair stylist (2 episodes, 1998)
Jennifer Teves ... production supervisor: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Miles Teves ... sculptor: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Keith VanderLaan ... makeup effects producer (2 episodes, 1998)
Chris Walker ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Gary Yee ... effects technician: Cannom Creations, Inc. (2 episodes, 1998)
Debi Young ... assistant makeup artist: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)

Series Production Management 

John P. Melfi ... unit production manager (12 episodes, 1998)
Forrest Sloan Wright ... production supervisor: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Edward C. Dilks ... second second assistant director / second assistant director (12 episodes, 1998)
Pamela Kuri ... second assistant director / first assistant director (12 episodes, 1998)
Jill Maxcy ... additional second assistant director (12 episodes, 1998)
Michael Finn ... second assistant director / first assistant director (11 episodes, 1998)
Michael Grossman ... director / second unit director / first assistant director (11 episodes, 1998)
Thomas A. Irvine ... first assistant director (6 episodes, 1998)
Ernest D. Farino ... second unit director (2 episodes, 1998)
Gary Romolo Fiorelli ... second second assistant director (2 episodes, 1998)
Kurt Kulhanek ... additional second assistant director (2 episodes, 1998)
Jason Roberts ... second assistant director (2 episodes, 1998)
Benjamin Rosenberg ... first assistant director (2 episodes, 1998)

Series Art Department 

Aaron A. Akins Jr. ... location foreman (12 episodes, 1998)
Mary Jo Anna ... painter (12 episodes, 1998)
Peter J. Bates ... swing gang / co-leadman (12 episodes, 1998)
Joan Bernier ... painter (12 episodes, 1998)
James Birnie ... propmaker (12 episodes, 1998)
Eileen Bobeck ... art department coordinator (12 episodes, 1998)
Pedro Bonet ... laborer (12 episodes, 1998)
Mark Bradley ... graphics coordinator (12 episodes, 1998)
William R. Bricker ... propmaker (12 episodes, 1998)
Craig Burcker ... painter (12 episodes, 1998)
Len Carmella ... painter (12 episodes, 1998)
Gordon Cheatum ... propmaker / stand-by construction: second unit (12 episodes, 1998)
David L. Chioli ... propmaker (12 episodes, 1998)
Don Dalstra ... propmaker (12 episodes, 1998)
Michael A. Diemer ... laborer (12 episodes, 1998)
Michael Edling ... construction foreman / general foreman (12 episodes, 1998)
Ron Erdberg ... swing gang (12 episodes, 1998)
William F. Gambill ... stand-by painter (12 episodes, 1998)
Neil Ganzer ... propmaker (12 episodes, 1998)
Mark Garner ... set designer (12 episodes, 1998)
Forrest Gillespie Jr. ... second lead painter / stand-by painter: second unit (12 episodes, 1998)
Pierre Gonzalez ... labor foreman (12 episodes, 1998)
Brigan Gresh ... paint laborer (12 episodes, 1998)
Gregg Hale ... swing gang (12 episodes, 1998)
Jody T. Hall ... propmaker (12 episodes, 1998)
John Harrington ... property master (12 episodes, 1998)
Jeffrey Harris ... propmaker (12 episodes, 1998)
Andrew J. Hendrix ... propmaker (12 episodes, 1998)
Donald Hummel ... propmaker (12 episodes, 1998)
Darin Jones ... painter (12 episodes, 1998)
Clifford Kipp ... propmaker (12 episodes, 1998)
Jenny Kipp ... painter (12 episodes, 1998)
Jeffrey Mars ... paint gang boss (12 episodes, 1998)
Katheryn L. Marsh ... paint gang boss (12 episodes, 1998)
Joseph McCarthy ... propmaker (12 episodes, 1998)
Everett McClellan ... painter (12 episodes, 1998)
James McCrink ... propmaker (12 episodes, 1998)
Jeff 'J.Mac' McDonald ... swing gang (12 episodes, 1998)
John McPherson ... painter (12 episodes, 1998)
Jerry Meibos ... propmaker / stand-by construction: second unit (12 episodes, 1998)
Peter Merrifield ... laborer (12 episodes, 1998)
Gary Millar ... propmaker (12 episodes, 1998)
Michelle Millay ... sculptor: main titles (12 episodes, 1998)
Colleen Moody ... painter (12 episodes, 1998)
Dane Moore ... propmaker (12 episodes, 1998)
Tammie C. Nader ... painter (12 episodes, 1998)
Eric Nagy ... swing gang (12 episodes, 1998)
Roderick Nunnally ... paint supervisor (12 episodes, 1998)
John Ogonoski ... propmaker (12 episodes, 1998)
James B. Perdue ... painter (12 episodes, 1998)
Thomas Pilgram III ... welder (12 episodes, 1998)
Donald J. Pitalo ... laborer (12 episodes, 1998)
Eric Ramsey ... storyboard artist (12 episodes, 1998)
Vincent Richter ... propmaker (12 episodes, 1998)
Manuel Serrano ... swing gang (12 episodes, 1998)
Theodore Sharps ... set designer (12 episodes, 1998)
Gene Siegmund ... propmaker (12 episodes, 1998)
Frank Sleeman ... propmaker (12 episodes, 1998)
Gray Smith ... propmaker (12 episodes, 1998)
Jeff Snyder ... on-set dresser (12 episodes, 1998)
Dan Stewart ... propmaker (12 episodes, 1998)
David Strand ... assistant property master (12 episodes, 1998)
Jeffrey Strohaver ... painter (12 episodes, 1998)
Ron Wells ... gang boss (12 episodes, 1998)
Nelson Werntz ... propmaker (12 episodes, 1998)
Andrew White ... lead painter / second lead painter (12 episodes, 1998)
Jim Williams ... swing gang (12 episodes, 1998)
Jim S. Williams ... co-leadman / leadman (12 episodes, 1998)
Jay Womer ... toolman (12 episodes, 1998)
Bill Yates Jr. ... propmaker / stand-by construction: second unit (12 episodes, 1998)
Stitch Crisp ... property assistant (11 episodes, 1998)
Bret Kane ... property assistant / swing gang (11 episodes, 1998)
Luis Fernando Schultz ... art department production assistant (11 episodes, 1998)
Tim Steinouer ... swing gang (11 episodes, 1998)
Andrew Wert ... property assistant (11 episodes, 1998)
Conrad Chitwood ... construction coordinator / construction foreman (10 episodes, 1998)
Cora Lee Coomber ... construction estimator: Oberman, Tivoli & Miller (10 episodes, 1998)
Stephanie Girard ... assistant art director (10 episodes, 1998)
Richard Lambert ... leadman (10 episodes, 1998)
W. Scott Mason ... construction coordinator (10 episodes, 1998)
Michael Mikita ... lead painter (10 episodes, 1998)
Douglas Winters ... propmaker foreman (10 episodes, 1998)
Merrit Gerald Wise III ... greensman (10 episodes, 1998)
William Apperson ... construction coordinator: lunar landscape unit / additional construction foreman (9 episodes, 1998)
Liz Chiz ... buyer (8 episodes, 1998)
Chris Hopkins ... key sculptor: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)
Neil Saiger ... general foreman / construction coordinator: Los Angeles unit / construction foreman (8 episodes, 1998)
Gary Sewell ... construction estimator: Oberman, Tivoli & Miller (8 episodes, 1998)
Valerie Jo Van Norte ... buyer (8 episodes, 1998)
Dana Yuricich ... sculptor: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)
Richard Brunton ... leadman (6 episodes, 1998)
Charles S. Deaux ... co-leadman (6 episodes, 1998)
Stefan Dechant ... storyboard artist (6 episodes, 1998)
William C. Jones ... construction foreman (6 episodes, 1998)
Merdyce McClaran ... assistant property master / property assistant: Los Angeles unit (6 episodes, 1998)
Dan Wilkerson ... swing gang (5 episodes, 1998)
John H. Samson ... construction coordinator (4 episodes, 1998)
Bob Baker ... greensman (2 episodes, 1998)
Eric Brown ... swing gang (2 episodes, 1998)
Stephen Harvey ... stand-by painter: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Frank Hendrick ... swing gang (2 episodes, 1998)
Nelson Hull ... set dresser: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Kristina Kilpe ... on-set dresser: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Robert Loring Jr. ... greensman: second unit (2 episodes, 1998)
Dave Pearce ... stand-by construction: second unit (2 episodes, 1998)
Chris Pearson ... leadman: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Stephen Runningen ... book cover paintings (2 episodes, 1998)
John Saiger ... stand-by construction: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Thomas H.E. Scruggs ... greensman: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Pedr Shea ... book cover designer (2 episodes, 1998)
Samuel J. Tell ... leadman: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Kurt Thoresen ... property assistant (2 episodes, 1998)
James Torvinen ... property master: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Gary Metzen ... construction (uncredited) (12 episodes, 1998)
Todd Ellis ... props (uncredited) (9 episodes, 1998)
Stephen I. Erdberg ... propmaker (uncredited) (8 episodes, 1998)
Joseph E. Stone ... supplier (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Sound Department 

Joe Foglia ... sound mixer (12 episodes, 1998)
Barbara Issak ... dialogue editor (12 episodes, 1998)
Vincent Nuccio ... cable person / sound mixer: second unit (12 episodes, 1998)
Kevin Santy ... boom operator (12 episodes, 1998)
Richard Taylor ... sound supervisor (12 episodes, 1998)
Rick Ash ... re-recording mixer (10 episodes, 1998)
Brian Thomas Nist ... sound effects editor (10 episodes, 1998)
Adam Sawelson ... re-recording mixer (10 episodes, 1998)
Jerry Edemann ... sound supervisor (8 episodes, 1998)
Scott Millan ... re-recording mixer (6 episodes, 1998)
Brad Sherman ... re-recording mixer (6 episodes, 1998)
Joe Earle ... sound effects editor (4 episodes, 1998)
Ray Rifice ... boom operator: second unit (4 episodes, 1998)
Jerry Rose ... cableman: second unit (4 episodes, 1998)
Jeff Cannon ... boom operator: second unit (3 episodes, 1998)
Mike Boyle ... sound mixer: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Dwight Brown ... boom operator: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Kevin Patrick Burns ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Jean Clark ... boom operator: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
David Kelson ... sound mixer: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Linda Kiem ... sound effects editor (2 episodes, 1998)
Dan Lipe ... cableman: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Ronald Long ... boom operator: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Todd Orr ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Mark Potocki ... cable utility: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Ray Spiess ... sound supervisor (2 episodes, 1998)
James M. Tanenbaum ... sound mixer: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Fred Kupfer ... boom operator: second unit (1 episode, 1998)
Michael R. Tromer ... sound mixer: second unit (1 episode, 1998)
Markus Braack ... re-recording mixer (uncredited) (12 episodes, 1998)

Series Special Effects by 

Eric Baker ... special effects technician (12 episodes, 1998)
Thomas Kittle ... special effects technician (12 episodes, 1998)
Shawn Mack ... special effects technician (12 episodes, 1998)
Bruce E. Merlin ... special effects foreman / special effects technician (12 episodes, 1998)
James L. Roberts ... special effects supervisor / special effects technician (12 episodes, 1998)
Jeremy S. Brock ... special effects technician (10 episodes, 1998)
Ken Gorrell ... special effects technician (8 episodes, 1998)
Harry Hurst ... special effects technician (8 episodes, 1998)
William Aldridge ... special effects technician / special effects foreman: LLRV sequence (4 episodes, 1998)
Rodney M. Byrd ... special effects foreman (4 episodes, 1998)
Burt Dalton ... special effects supervisor (4 episodes, 1998)
Albert Delgado ... special effects technician (4 episodes, 1998)
Arnold Peterson ... special effects technician (4 episodes, 1998)
Kevin Bowers ... special effects technician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Charles Cooley ... special effects technician: motion control (2 episodes, 1998)
David Greene ... special effects technician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Robert Hutchins ... special effects supervisor: motion control (2 episodes, 1998)
Donald Krause ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Gil Levine ... mechanical effects: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Ella Popo ... special effects supervisor: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Tom Seymour ... special effects technician: motion control (2 episodes, 1998)
Jeff Sparks ... special effects technician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Steve Cotroneo ... special effects prop artist (uncredited) (12 episodes, 1998)
Shane L. Zimmermann ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Jim Chizmar ... grip: motion control (12 episodes, 1998)
Tony Cutrono ... director of photography: motion control / director of photography (12 episodes, 1998)
Tho Doan ... assistant coordinator: motion control (12 episodes, 1998)
Todd Dos Reis ... first assistant camera: motion control (12 episodes, 1998)
Colin Edwards ... key grip: motion control (12 episodes, 1998)
Kevin Edwards ... grip: motion control (12 episodes, 1998)
Ernest D. Farino ... visual effects supervisor / visual effects director / second unit director: visual effects (12 episodes, 1998)
Shannon Blake Gans ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Apollo CSM miniature constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Gemini & Agena miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (12 episodes, 1998)
Matthew Gratzner ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Apollo CSM miniature constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Gemini & Agena miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (12 episodes, 1998)
Ian Hunter ... Apollo CSM & LM miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Apollo CSM miniature constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / Gemini & Agena miniatures constructed by: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (12 episodes, 1998)
Lance Israel ... production assistant: visual effects (12 episodes, 1998)
Stephen Kenneston ... second assistant camera: motion control (12 episodes, 1998)
Lisa Knaggs ... producer: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (12 episodes, 1998)
Brian Liberman ... best boy grip: motion control (12 episodes, 1998)
Alexandra Menapace ... motion control operator (12 episodes, 1998)
Chris Milani ... electrician: motion control (12 episodes, 1998)
Allison Mussetter-Anderson ... production assistant: motion control (12 episodes, 1998)
Ethan Phillips ... gaffer: motion control (12 episodes, 1998)
Steve Polin ... spacecraft consultant: visual effects / spacecraft consultant (12 episodes, 1998)
Jason Santelli ... best boy electric: motion control (12 episodes, 1998)
Carrie Shaw ... production assistant: visual effects (12 episodes, 1998)
Ryan Sirles ... set production assistant: motion control (12 episodes, 1998)
Harold Skinner ... electrician: motion control (12 episodes, 1998)
Jeremy Smith ... visual effects coordinator / assistant coordinator: visual effects (12 episodes, 1998)
Cameron Stevning ... production manager: motion control (12 episodes, 1998)
Jeffrey L. Wilson ... grip: motion control (12 episodes, 1998)
Mark Fitzgerald ... visual effects editor (10 episodes, 1998)
Kevin J. Jolly ... visual effects assistant editor (10 episodes, 1998)
Carter Lassy ... digital compositing assistant: Hollywood Digital / digital compositor: Hollywood Digital (10 episodes, 1998)
Carlyle O. Livingston II ... miniatures supervisor: motion control / crew chief: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / miniatures supervisor (10 episodes, 1998)
Adam Lovell ... lead model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (10 episodes, 1998)
Eroc Moralls ... digital compositor: Hollywood Digital / digital composer: Hollywood Digital (10 episodes, 1998)
Niels Nielsen ... crew chief: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (10 episodes, 1998)
Paige Wilds ... visual effects coordinator (10 episodes, 1998)
David Altenau ... digital effects supervisor: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
David Booth ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Evan Jacobs ... producer: Vision Crew Unlimited (8 episodes, 1998)
Christopher Lance ... roto artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Michelle McGrail ... visual effects coordinator: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Scott McGrail ... executive producer: Pacific Title/Mirage, Inc. / visual effects executive producer: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Douglas Miller ... creative supervisor: Vision Crew Unlimited (8 episodes, 1998)
Glenn Neufeld ... visual effects supervisor: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)
Brian Nogle ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Benjamin Ortiz ... model maker: Vision Crew Unlimited (8 episodes, 1998)
Rob Ostir ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
James Ross ... machine room operator: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Antoinette Salvadori ... cgi production manager: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Kevin Andrew Smith ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Brian Steiner ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Jon Tanimoto ... cineon artist: Pacific Title/Mirage, Inc. / inferno artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
David Taritero ... visual effects producer: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Ariel Velasco-Shaw ... visual effects supervisor: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Chris Waegner ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Jon Warren ... technical supervisor: Vision Crew Unlimited (8 episodes, 1998)
Guy Williams ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Genevieve Yee ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (8 episodes, 1998)
Cory Bedwell ... cg artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (6 episodes, 1998)
Jacob Doran ... production assistant: Pacific Title/Mirage, Inc. (6 episodes, 1998)
Elton Eloin ... cg coordinator: Hollywood Digital / visual effects coordinator: Hollywood Digital (6 episodes, 1998)
John Hoffman ... lead model maker: Vision Crew Unlimited / model maker: Vision Crew Unlimited (6 episodes, 1998)
Sean Jenkins ... model maker: Vision Crew Unlimited (6 episodes, 1998)
Peter Koczera ... digital production supervisor: Hollywood Digital / digital compositor: Hollywood Digital (6 episodes, 1998)
Wendy Mashburn ... production coordinator: Vision Crew Unlimited (6 episodes, 1998)
Tim McHugh ... visual effects supervisor: Area 51 (6 episodes, 1998)
Sheri Rycus-Weston ... visual effects coordinator: Area 51 (6 episodes, 1998)
Mark Sawicki ... visual effects co-supervisor: Area 51 (6 episodes, 1998)
Mike Warren ... model maker: Vision Crew Unlimited / mechanical effects: Vision Crew Unlimited (6 episodes, 1998)
Scott Wheeler ... digital effects supervisor: Area 51 / lead animator: Area 51 (6 episodes, 1998)
Michael Adkisson ... digital compositor: THDX (4 episodes, 1998)
Christopher Bailey ... visual effects coordinator (4 episodes, 1998)
Tony Bohorquez ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (4 episodes, 1998)
Paul Curley ... painter: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (4 episodes, 1998)
Andrew Harlow ... animator: Area 51 (4 episodes, 1998)
Jongwoo Heo ... senior 3D animator: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
Inaki Imaz ... 3D animator: THDX (4 episodes, 1998)
Bruce Douglas Johnson ... effects supervisor: THDX (4 episodes, 1998)
David Jones ... animator: Area 51 (4 episodes, 1998)
William Kaplan ... production assistant: Pacific Title/Mirage, Inc. (4 episodes, 1998)
Mark Lambert ... cg supervisor: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
Richard Ivan Mann ... cg production: Hollywood Digital / visual effects producer: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
W. Regan McGee ... digital artist: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
Michael R. Padilla ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (4 episodes, 1998)
Olivia Ramirez ... miniatures supervisor: motion control (4 episodes, 1998)
Flemming Rasmussen ... mechanical effects: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (4 episodes, 1998)
Christopher Roth ... visual effects editor (4 episodes, 1998)
Steve J. Sanchez ... digital artist: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
Lisa R. Segal ... project coordinator: THDX / project director: THDX (4 episodes, 1998)
Thomas Kingsley Troupe ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (4 episodes, 1998)
Chris Y. Yang ... 3D animator: Hollywood Digital (4 episodes, 1998)
Tony Alderson ... digital supervisor: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Michael Anderson ... assistant animator: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Rafael Aumente ... texture artist: THDX (2 episodes, 1998)
John Averill ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Cheryl Bainum ... producer: POP Animation (2 episodes, 1998)
Laurent Ben-Mimoun ... digital matte painter: POP Animation (2 episodes, 1998)
Stacy Board ... visual effects coordinator: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Chip Byrd ... second assistant camera (2 episodes, 1998)
David Carlson ... animator: Area 51 (2 episodes, 1998)
Marla Carter Barrett ... digital compositor: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
Cecilia ... digital animator: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Randall William Cook ... digital visual effects: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Harrison Craig ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Jeffrey Cupernell ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Seth Curlin ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Michael Degtjarewsky ... cineon artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Gina Di Bari ... animator: Area 51 (2 episodes, 1998)
Ty Thinh Do ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Yanick Dusseault ... visual effects supervisor: POP Animation (2 episodes, 1998)
Jody Echegaray ... visual effects line producer: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Alix Eglis ... senior producer: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
Carlos Eskibel ... animator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Fish Essenfeld ... compositor: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Russell Fell ... digital compositor: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
Deak Ferrand ... visual effects supervisor: POP Animation (2 episodes, 1998)
Tom Firestone ... model maker: Vision Crew Unlimited (2 episodes, 1998)
Lenny Fohrer ... visual effects colorist: Hollywood Digital (2 episodes, 1998)
John Follmer ... visual effects supervising producer: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Sandra Germain ... digital artist: POP Animation (2 episodes, 1998)
Amy K. Hall ... production assistant: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Justin Hammond ... animator: Area 51 (2 episodes, 1998)
Jason Hanel ... visual effects coordinator: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Jenny Haynes ... purchaser: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Michael F. Hoover ... lead digital animator: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Frank H. Isaacs ... visual effects supervisor: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Leigh-Alexandra Jacob ... assistant painter: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Valery Kashorik ... animator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Elizabeth Maxwell Keith ... cg supervisor: Hollywood Digital (2 episodes, 1998)
Rachel Kelley ... digital matte painter: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Jim Key ... lead model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
So-ok Kim ... matte painter: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
James W. Kristoff ... executive in charge of production: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Linda Kurgpold ... digital artist: POP Animation (2 episodes, 1998)
Thomas Lamb ... roto artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Jennifer Law-Stump ... cineon artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Eric Lebaron ... tape operator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Gina Leigh ... production accountant: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Randy Levy ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
David Liu ... assistant animator: AI Effects, Inc. (2 episodes, 1998)
Robert T. Morales ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Michelle Morgan ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Lulie Newcomb ... sculptor: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Igor Parshikov ... visual effects coordinator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Sarah Paul ... production assistant: visual effects (2 episodes, 1998)
Logan Payne ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Esther Pearl ... production coordinator: POP Animation (2 episodes, 1998)
Con Pederson ... visual effects supervisor: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
James M. Peterson ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Patrick Phillips ... cineon artist: Pacific Title/Mirage, Inc. (2 episodes, 1998)
Michael Possert ... lead model maker: Vision Crew Unlimited (2 episodes, 1998)
Greg Priest ... mechanical effects: Vision Crew Unlimited (2 episodes, 1998)
Anita Razzano ... digital compositor: Hollywood Digital (2 episodes, 1998)
Brian Remaley ... lead model maker: Vision Crew Unlimited (2 episodes, 1998)
Laurie Resnick ... digital rotoscope/compositor: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
Mickie Reuster ... post-production coordinator: Hollywood Digital (2 episodes, 1998)
Chris Richardson ... production assistant: Area 51 (2 episodes, 1998)
Mark Rodahl ... digital effects supervisor: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Chris Ryan ... modeling: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Rob Sciarratta ... visual effects colorist: Hollywood Digital (2 episodes, 1998)
Carl Seibert ... executive producer: POP Animation (2 episodes, 1998)
Scott Donald Shinkle ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Shauna Steiner ... digital rotoscope/compositor: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
Susie Szeto ... visual effects coordinator (2 episodes, 1998)
Lisa Tomei ... digital compositor: POP Visual Effects (2 episodes, 1998)
George Trimmer ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Christine Troianello ... compositor: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Vali Valus ... first assistant camera (2 episodes, 1998)
Roger Walco ... sculptor: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Karen Wand ... compositor: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
James Waterhouse ... model maker: Hunter/Gratzner Industries, Inc. (2 episodes, 1998)
Shyam V. Yadav ... tape operator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)
Vladimir Zablin ... animator: Metrolight Studios, Inc. (2 episodes, 1998)

Series Stunts 

Tierre Turner ... stunt coordinator (10 episodes, 1998)
Dain Turner ... stunts (6 episodes, 1998)
Joey Box ... stunts (5 episodes, 1998)
Randy Lamb ... stunts (5 episodes, 1998)
Scott Waugh ... stunts (5 episodes, 1998)
John Zimmerman ... stunt rigger / stunt coordinator / stunts (4 episodes, 1998)
Barry Brazell ... stunts (2 episodes, 1998)
James M. Churchman ... stunts (2 episodes, 1998)
Chris Daniels ... stunts (2 episodes, 1998)
Erik Solky ... stunts (2 episodes, 1998)
Jay Amor ... stunts (1 episode, 1998)
Hank Amos ... stunts (1 episode, 1998)
Pete Antico ... stunts (1 episode, 1998)
Nick Brandon ... stunts (1 episode, 1998)
Eric Chambers ... stunt coordinator (1 episode, 1998)
Carl Coleman ... stunts (1 episode, 1998)
John Meier ... stunts (1 episode, 1998)
Steve Picerni ... stunts (1 episode, 1998)
Daniel Quick ... stunts (1 episode, 1998)
Gar Stephen ... stunts (1 episode, 1998)
Ric Roman Waugh ... stunts (1 episode, 1998)
Chuck Borden ... stunt coordinator (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Camera and Electrical Department 

Ashley M. Armitage ... camera production assistant (12 episodes, 1998)
Robert Brinkmann ... additional photographer (12 episodes, 1998)
Andy Clapp ... electrician / electrician: second unit (12 episodes, 1998)
Herbert Davis ... camera operator (12 episodes, 1998)
James Dillinger ... gaffer / director of photography: second unit (12 episodes, 1998)
Richard Falk Jr. ... rigging electrician (12 episodes, 1998)
James J. Green ... dolly grip (12 episodes, 1998)
Erik Heinila ... still photographer (12 episodes, 1998)
Dennis Hus ... grip / key grip: second unit (12 episodes, 1998)
Michael Klimchak ... first assistant camera / camera operator: Los Angeles unit / camera operator: second unit (12 episodes, 1998)
J. Steven Latham ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: 16mm / first assistant camera: second unit (12 episodes, 1998)
Benjamin Lowell ... film loader / film loader: Los Angeles unit (12 episodes, 1998)
Thomas Lowry ... key grip (12 episodes, 1998)
Jim McCullagh ... best boy electric (12 episodes, 1998)
Patrick K. Meng ... grip / best boy grip (12 episodes, 1998)
Jack Nealy ... electrician (12 episodes, 1998)
Michael Noles ... computer and video playback operator (12 episodes, 1998)
Neal Norton ... steadicam operator (12 episodes, 1998)
Peter Perez ... grip (12 episodes, 1998)
Peter John Petraglia ... electrician (12 episodes, 1998)
Mike Pia ... 35mm cameras & lenses by: VFC Ltd. (12 episodes, 1998)
M. Richard Speranza ... rigging grip (12 episodes, 1998)
Scott Stuart ... electrician (12 episodes, 1998)
Warner R. Wacha ... second assistant camera (12 episodes, 1998)
Mark Wineman ... computer and video playback operator (12 episodes, 1998)
Marc Wostak ... electrician / gaffer: second unit (12 episodes, 1998)
Matthew Zeyn ... grip / grip: second unit (12 episodes, 1998)
David Zuckerman ... rigging gaffer (12 episodes, 1998)
Mike Bell ... grip (10 episodes, 1998)
Gary H. Clay ... rigging grip / best boy rigging grip (10 episodes, 1998)
James R. Hall Jr. ... grip (10 episodes, 1998)
Joe Humphreys ... rigging electrician (10 episodes, 1998)
Anita Ingle ... still photographer (10 episodes, 1998)
John Lowry ... best boy grip (10 episodes, 1998)
Joe Mast ... dolly grip / grip: second unit (10 episodes, 1998)
Dell Moody ... rigging electrician (10 episodes, 1998)
Ken Palladino ... electrician / electrician: second unit (10 episodes, 1998)
Humberto Ricco ... electrician (10 episodes, 1998)
George Skelly ... rigging key grip (10 episodes, 1998)
Louis Smith ... second assistant camera: "b" camera / additional first assistant camera: second unit (10 episodes, 1998)
Joel Wheatley ... rigging grip / grip (10 episodes, 1998)
Bruce Blackman ... grip (8 episodes, 1998)
Richard L. Cottrell ... rigging grip (8 episodes, 1998)
Tim Dunford ... first assistant camera: second unit / first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "a" camera (second unit) (8 episodes, 1998)
Simon Jayes ... camera operator: lunar landscape unit / technocrane operator: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)
Scott M. Robinson ... key grip: lunar landscape unit (8 episodes, 1998)
Alan Keffer ... second assistant camera: "b" camera / film loader: second unit / second assistant camera: "b" camera (second unit) (7 episodes, 1998)
Grover Austin ... rigging grip / electrician (6 episodes, 1998)
Pat Ayotte ... grip (6 episodes, 1998)
Bill Brummond ... steadicam operator (6 episodes, 1998)
Rusty Burrell ... second assistant camera: second unit / second assistant camera: "a" camera (second unit) (6 episodes, 1998)
Frank Claderia ... electrician (6 episodes, 1998)
Ben Kanegson ... rigging grip / best boy rigging grip (6 episodes, 1998)
Tony Neste ... still photographer (6 episodes, 1998)
Barry Ryan ... rigging key grip (6 episodes, 1998)
Troy Schultz ... best boy grip: second unit / rigging grip (6 episodes, 1998)
Dave Wilson ... electrician (6 episodes, 1998)
Michael A. Gooseman ... grip: second unit / rigging grip (5 episodes, 1998)
Robert Beverlin ... first assistant camera: "b" camera / additional first assistant camera / additional first assistant camera: second unit (4 episodes, 1998)
Jorge Fernando Espinosa ... rigging grip (4 episodes, 1998)
George Esposito ... rigging grip (4 episodes, 1998)
J. Harris ... electrician: second unit (4 episodes, 1998)
Andy Parks ... dolly grip: second unit (4 episodes, 1998)
Ray Rifice ... video assist / video assistant (4 episodes, 1998)
Kyle Rudolph ... steadicam operator (4 episodes, 1998)
Mike Smallwood ... electrician: second unit (4 episodes, 1998)
Bill Wiatroski ... computer and video playback operator (4 episodes, 1998)
Russell Curtis ... grip: second unit (3 episodes, 1998)
Josh Harrison ... second assistant camera: second unit (3 episodes, 1998)
Jeff Mart ... camera operator: Washington, D.C. / camera operator: second unit (3 episodes, 1998)
Anthony Realmuto ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "b" camera (second unit) (3 episodes, 1998)
Phil Stevenson ... rigging electrician / grip: second unit (3 episodes, 1998)
Vali Valus ... first assistant camera: second unit (3 episodes, 1998)
John Winner ... camera operator: second unit (3 episodes, 1998)
James Ball ... second assistant camera: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Michael Barrere ... key grip: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Ron Batzdorff ... still photographer: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Keith Bernard ... grip: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Ira Boyd ... electrician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Chip Byrd ... second assistant camera: "b" camera (2 episodes, 1998)
David S. Campbell ... first assistant camera: second unit (2 episodes, 1998)
Murdoch Campbell ... best boy electric: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Lee Carrick ... best boy grip: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Marg Chiaventone ... electrician: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Jim Chizmar ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Carl Coleman ... camera production assistant (2 episodes, 1998)
Mark Colicci ... first assistant camera: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Damian Costa ... rigging key grip (2 episodes, 1998)
Tony Cutrono ... director of photography: second unit (2 episodes, 1998)
Matthew J. Dupont ... rigging grip (2 episodes, 1998)
Marcelo Durst ... director of photography: 16mm (2 episodes, 1998)
Caleb Edwards ... best boy grip: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Colin Edwards ... key grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Kevin Edwards ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Mark Fletcher ... video playback assistant: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Taryn Freitas ... film loader: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Paul Gibilisco ... second assistant camera: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Irv Gorman ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Galen Green ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Rhio Haessig ... best boy electric: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Carl Hamilton ... grip: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Jim Harling ... video assist: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Bruce Hazen ... rigging electrician (2 episodes, 1998)
Mai Iskander ... film loader: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Duane Katz ... electrician: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Pat Knowles ... rigging grip (2 episodes, 1998)
Glen Larose ... rigging grip (2 episodes, 1998)
Brian Liberman ... best boy grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Steven Mann ... first assistant camera: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
John McGowan ... gaffer: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Christopher Nye ... electrician (2 episodes, 1998)
Evan Perez ... grip (2 episodes, 1998)
Ethan Phillips ... gaffer: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Andrew Rawson ... electrician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Walter Reiger ... electrician: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Craig Richards ... rigging electrician (2 episodes, 1998)
Ricky Ricio ... best boy rigging electrician (2 episodes, 1998)
Adam Santelli ... electrician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Jason Santelli ... best boy electric: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Steve Savage ... dolly grip: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Scott Short ... rigging grip (2 episodes, 1998)
Harold Skinner ... electrician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Darryl Smith ... electrician: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Taylor Evan Sparks ... electrician: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
George Steward ... grip: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Michael J. Walsh ... rigging electrician (2 episodes, 1998)
Jeffrey L. Wilson ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Nathan Wilson ... second assistant camera: "b" camera (LLRV sequence) (2 episodes, 1998)
Steve Woodward ... grip: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Steve Zuckerman ... rigging electrician (2 episodes, 1998)
Rick Bota ... director of photography: second unit (1 episode, 1998)
Stephen Campbell ... camera operator: second unit (1 episode, 1998)
Chris Fisher ... first assistant camera: "b" camera (second unit) (1 episode, 1998)
Bob Nealy ... grip: second unit (1 episode, 1998)
Richard Ramee ... electrician: second unit (1 episode, 1998)
John Magallon ... gaffer: additional unit (uncredited) (8 episodes, 1998)
Michael Thomas Dunn ... assistant to gaffer (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Animation Department 

Jeff DeGrandis ... storyboard artist: Woody Woodpecker (2 episodes, 1998)
Tom Klein ... animation producer: Woody Woodpecker (2 episodes, 1998)
Dave Spafford ... animation director: Woody Woodpecker (2 episodes, 1998)
Debbie Spafford ... background designer: Woody Woodpecker (2 episodes, 1998)
Shane Zalvin ... lead animator: Woody Woodpecker (2 episodes, 1998)

Series Casting Department 

Deborah Brown ... casting director: New York (12 episodes, 1998)
Lisa Mae Fincannon ... location casting (12 episodes, 1998)
Mark Fincannon ... location casting (12 episodes, 1998)
Sharon Klein ... casting associate (12 episodes, 1998)
Patti Thomas-Robinson ... extras casting (12 episodes, 1998)
Eryn A. Wright ... casting assistant (12 episodes, 1998)
Irish Stewart ... extras casting (10 episodes, 1998)
Craig Fincannon ... location casting (6 episodes, 1998)
Carol Ness ... extras casting: Washington, D.C. (Central Casting) (2 episodes, 1998)
Tanya Sullivan ... extras casting (2 episodes, 1998)

Series Costume and Wardrobe Department 

Claudia Combee ... additional costumer (12 episodes, 1998)
Sam Greenmun ... space suit technician: lunar landscape unit / space suit technician (12 episodes, 1998)
Gilbert S. Hernandez ... set costumer (12 episodes, 1998)
Bob Morgan ... costume supervisor (12 episodes, 1998)
Richard Schoen ... set/space suit costumer / key costumer: lunar landscape unit / costumer: space suit (12 episodes, 1998)
Kelly M. Webb ... additional costumer (12 episodes, 1998)
Tammy Williamson ... assistant costume designer (12 episodes, 1998)
Kathy Bird ... set costumer (8 episodes, 1998)
Leda Gutierrez ... costume construction foreman (6 episodes, 1998)
JayneMarie Kehoe ... key costumer (6 episodes, 1998)
Thomas Halligan ... costumer: space suit / set/space suit costumer (4 episodes, 1998)
Victor Valiente Jr. ... additional costumer (4 episodes, 1998)
Julia S. Bubis ... additional costumer (2 episodes, 1998)
Sharon Gaffney ... additional costumer (2 episodes, 1998)
Denise Martinez ... key costumer: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Jeanie Sturgeon ... additional costumer (2 episodes, 1998)
Emae Villalobos ... additional costumer (2 episodes, 1998)
Brian Dott ... costume maker (uncredited) (12 episodes, 1998)

Series Editorial Department 

Barry Cohen ... on-line editor (12 episodes, 1998)
Steve Dunning ... post-production coordinator (12 episodes, 1998)
Jason Hudak ... post-production assistant (12 episodes, 1998)
Scott Klein ... master colorist (12 episodes, 1998)
Paul McVeigh ... colorist: dailies (12 episodes, 1998)
Rob Neel ... colorist (8 episodes, 1998)
Keith Henderson ... assistant editor / additional editor (6 episodes, 1998)
William Marrinson ... assistant editor / additional editor (6 episodes, 1998)
Crista Taylor ... assistant editor (6 episodes, 1998)
Laurie Grotstein ... supervising editor (4 episodes, 1998)
Wendy Smith ... additional editor / assistant editor (4 episodes, 1998)
Benjamin D. Stokes ... assistant editor (4 episodes, 1998)
Michael Carroll ... post-production assistant (2 episodes, 1998)
Tom Demauri ... assistant editor (2 episodes, 1998)

Series Location Management 

Maddy Elles-Hill ... location assistant (12 episodes, 1998)
Alan Levi ... assistant location manager (12 episodes, 1998)
Ivan E. Schwarz ... location manager (12 episodes, 1998)
Emre Sonmez ... assistant location manager (12 episodes, 1998)
Lisa Rienzo Bowser ... location assistant (10 episodes, 1998)
C. Spaulding ... location assistant (8 episodes, 1998)
Carrie Bramlett ... location assistant (6 episodes, 1998)
Andrew Marges ... location assistant (6 episodes, 1998)
Gerard Averill ... assistant location manager: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Kathleen Beall ... assistant location manager: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Tolan Goetz ... location production assistant (2 episodes, 1998)
Heather Leveta Horne ... location production assistant (2 episodes, 1998)

Series Music Department 

Michael Kamen ... composer: main title theme (12 episodes, 1998)
Steve Mair ... musician: double bass (12 episodes, 1998)
Deva Anderson ... music administrator (8 episodes, 1998)
Christopher Brooks ... music editor (6 episodes, 1998)
Shane Koss ... music editor (6 episodes, 1998)
David Shacter ... music editor (6 episodes, 1998)
Robb Boyd ... music editor (2 episodes, 1998)
David De Palo ... music preparation (2 episodes, 1998)
Matt Komaiko ... music editor (2 episodes, 1998)
Craig Pettigrew ... music editor (2 episodes, 1998)
Allan K. Rosen ... music editor (2 episodes, 1998)
Nick Vidar ... music programmer (2 episodes, 1998)

Series Transportation Department 

E.W. 'Sonny' Adkins ... transportation co-captain (12 episodes, 1998)
Ralph Astarita ... driver (12 episodes, 1998)
Robert Campbell ... driver (12 episodes, 1998)
Calvin Carter ... driver (12 episodes, 1998)
Kevin Craig ... picture car coordinator (12 episodes, 1998)
John A. Distelberg ... driver (12 episodes, 1998)
David N. Enfinger ... driver (12 episodes, 1998)
Richard Griffen ... driver (12 episodes, 1998)
Stanley Hewitt ... driver (12 episodes, 1998)
Wayne Hill ... driver (12 episodes, 1998)
Jeffrey S. Hooie ... transportation captain (12 episodes, 1998)
Kevin Kinglesmith IV ... driver (12 episodes, 1998)
Danny Mortenson ... transportation co-captain (12 episodes, 1998)
Daniel Quick ... transportation captain / transportation captain: Los Angeles unit / transportation coordinator: LLRV sequence / transportation coordinator: Washington, D.C. (12 episodes, 1998)
Joel Renfro ... transportation coordinator (12 episodes, 1998)
Martin Rice ... driver (12 episodes, 1998)
Charlie Rothstein ... driver (12 episodes, 1998)
Kent L. Spainhour ... driver (12 episodes, 1998)
Gary Thornton ... driver (12 episodes, 1998)
Gaspare F. Trupiano ... driver (12 episodes, 1998)
Ron Wamhoff ... driver (12 episodes, 1998)
William Randy Warbritton ... driver (12 episodes, 1998)
Doug Wilson ... driver / driver: cast (12 episodes, 1998)
Grover Witt ... driver (12 episodes, 1998)
Michael Sean Ryan ... driver (10 episodes, 1998)
Mark Yacullo ... driver (10 episodes, 1998)
Tom Lyons ... driver / dispatcher (6 episodes, 1998)
Charles Allen ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Victor Anderson ... driver: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Jack Belcher ... driver (2 episodes, 1998)
Richard B. Brinkman ... driver (2 episodes, 1998)
James R. Brown ... driver (2 episodes, 1998)
John Brown ... driver (2 episodes, 1998)
Evlin Burton ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Sam Cole ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Larry Craig ... driver (2 episodes, 1998)
Alix Feldman ... dispatcher: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Joseph M. Hancock ... driver (2 episodes, 1998)
Grady Knox ... driver (2 episodes, 1998)
Romalis 'Dick' Lassiter ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Stephen A. Long ... driver (2 episodes, 1998)
Howard Martin Jr. ... driver (2 episodes, 1998)
Paul Mayer ... driver (2 episodes, 1998)
Bobby McCandless ... driver (2 episodes, 1998)
Derrick McJury ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
John E. Mitchell ... driver: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Olin Rushin ... driver: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Verdell E. Veney ... transportation captain: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Wesley Warden ... driver (2 episodes, 1998)
Nelson C. Wright Jr. ... transportation co-captain: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)

Series Other crew 

Aimee Alden ... office production assistant / production secretary: Orlando (12 episodes, 1998)
Anita Boudreaux ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Vincent Boutinaud ... caterer (12 episodes, 1998)
Jonathan Brock ... assistant to directors / assistant to director (12 episodes, 1998)
Jim Busby ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Richard Castro ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Carolyn Chriss ... researcher (12 episodes, 1998)
Scott Cohn ... production controller: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Melissa K. Cooper ... production coordinator (12 episodes, 1998)
Stephen M. Corbin ... additional craft service (12 episodes, 1998)
Sundy Corbin ... key craft service (12 episodes, 1998)
Christopher G. Cowen ... assistant to directors / assistant to director (12 episodes, 1998)
Roger Darnell ... script coordinator (12 episodes, 1998)
Terri Depaolo ... assistant: Tony To & John Melfi (12 episodes, 1998)
Shawn Driscoll ... stand-in (12 episodes, 1998)
James Fischer ... stand-in (12 episodes, 1998)
Brenton Fletcher ... computer and video playback supervisor (12 episodes, 1998)
Charissa Forth Kane ... set production assistant (12 episodes, 1998)
Trinidad Gonzales ... caterer (12 episodes, 1998)
George Hoggard ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Jay Honeycutt ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Terry James ... production accountant: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Ivan Kerum ... caterer (12 episodes, 1998)
Amy McKenzie ... assistant: Tom Hanks (12 episodes, 1998)
James Moran ... key set production assistant (12 episodes, 1998)
Caroline Nicholas-Galloway ... promotions manager (12 episodes, 1998)
M. Michelle Nishikawa ... assistant production coordinator (12 episodes, 1998)
Roger Parkinson Jr. ... production controller (12 episodes, 1998)
Eric E. Paulson ... set production assistant / set production assistant: Los Angeles unit (12 episodes, 1998)
Iris Pearson ... second assistant accountant / accounting clerk: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Richard Pearson ... title designer: main titles (12 episodes, 1998)
Norm Perry Sr. ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Jennifer Pyecha ... second assistant accountant (12 episodes, 1998)
Ernie Reyes ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Jennifer Ritchie ... production secretary: Los Angeles (12 episodes, 1998)
Neda Rudela ... caterer (12 episodes, 1998)
Andrea Scharf ... researcher (12 episodes, 1998)
Dave Scott ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Jani Spiby ... assistant accountant: Oberman, Tivoli & Miller (12 episodes, 1998)
Beth Tashjian ... tape librarian (12 episodes, 1998)
Ryan Tyler ... office production assistant (12 episodes, 1998)
Vivian Welch ... medic (12 episodes, 1998)
Annie Welles ... script supervisor (12 episodes, 1998)
Guenter Wendt ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Cheeba White ... set production assistant (12 episodes, 1998)
Laurelea Williams ... first assistant accountant (12 episodes, 1998)
Shawn Wilt ... research coordinator (12 episodes, 1998)
Ron Woods ... technical consultant (12 episodes, 1998)
Don E. Cobb ... projectionist (10 episodes, 1998)
Carl Coleman ... stand-in (10 episodes, 1998)
Dana Deris Fatic ... production secretary: Orlando (10 episodes, 1998)
Tom Ferda ... medic / medic: second unit (10 episodes, 1998)
Joan Egan Foglia ... production accountant (10 episodes, 1998)
Shannon Kennedy ... assistant: Tom Hanks (10 episodes, 1998)
Jay Lavely ... office production assistant (10 episodes, 1998)
Laura Mathis ... office production assistant (10 episodes, 1998)
Pam Schoen ... paymaster: Oberman, Tivoli & Miller (10 episodes, 1998)
Sheryl Sirmons ... first assistant accountant (10 episodes, 1998)
Kathryn Waters ... script supervisor: second unit / script supervisor: LLRV sequence (9 episodes, 1998)
Tyler Cravens ... stand-in (8 episodes, 1998)
Patrick Mahoney ... additional craft service (8 episodes, 1998)
Frank Pelluchon ... caterer (8 episodes, 1998)
Stacy Katz-Krebs ... craft service: second unit / key craft service (7 episodes, 1998)
Irika Slavin ... set production assistant / set production assistant: second unit (7 episodes, 1998)
Cindy Lee Arnold ... first assistant accountant (6 episodes, 1998)
Matt Gilliard ... office production assistant (6 episodes, 1998)
John R. Hansen ... paymaster: Oberman, Tivoli & Miller (6 episodes, 1998)
Tony Kerum ... caterer / caterer: LLRV sequence (6 episodes, 1998)
Jason St. Clair ... projectionist (6 episodes, 1998)
Joan Strickland ... office production assistant (6 episodes, 1998)
Jill R. Szymanski ... set production assistant (6 episodes, 1998)
Jerry Bostick ... technical consultant (4 episodes, 1998)
Mo Kelly ... key set production assistant / set production assistant (4 episodes, 1998)
Dave Tilton ... caterer (4 episodes, 1998)
Amy A. Blanc ... script supervisor: second unit (3 episodes, 1998)
Wendy Fitzpatrick ... script supervisor: second unit (3 episodes, 1998)
Andrew Marges ... set production assistant: second unit (3 episodes, 1998)
Jillian Amburgey ... script supervisor (2 episodes, 1998)
Elizabeth A. Bache ... assistant: Michael Grossman (LLRV sequence) (2 episodes, 1998)
Denise A. Beale ... set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Edward Bellafiore ... office production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Pearson Brown ... set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Mike Burke ... set production assistant: second unit (2 episodes, 1998)
Larkin Campbell ... set production assistant: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Judith Cervenka ... studio teacher (2 episodes, 1998)
Shad Challis ... office production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Melissa Stanley Cohen ... production coordinator: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Chuck Davis ... liason: U.S. Air Force (LLRV sequence) (2 episodes, 1998)
Lee Davis ... script supervisor: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Morenike Joela Evans ... set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Don Eyles ... technical consultant (2 episodes, 1998)
Christopher Fetner ... set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Abby Franklin ... set production assistant: second unit (2 episodes, 1998)
Cindy Gizzarelli ... production coordinator: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Craig Glaser ... craft service: second unit (2 episodes, 1998)
Susan 'Mother' Gotschall ... craft service: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
John Hare ... public affairs: Edwards Air Force Base (LLRV sequence) (2 episodes, 1998)
Joe Incaprera ... key set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Doug Jackson ... teleprompter operator: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Eric Lamb ... medic: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Ricardo Lozier ... craft service: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Kari Lundin ... production secretary: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
William Lurz ... craft service: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Laurie Lynn ... assistant coordinator: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Robert MacKey ... choreographer (2 episodes, 1998)
Kari Magee ... consultant: geology (2 episodes, 1998)
Mary Lamar Mahler ... medic: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Anton Muetz ... caterer (2 episodes, 1998)
Mary Ann Nert ... public affairs: U.S. Air Force (LLRV sequence) (2 episodes, 1998)
Jesse Owens ... technical consultant (2 episodes, 1998)
John Pontrelli ... set production assistant: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Matt Ramundo ... set production assistant: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Iris Rau ... medic: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
John Sicard ... assistant production coordinator: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
B.J. Smith ... medic: LLRV sequence (2 episodes, 1998)
Laurie Smith ... lens technician: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Lee Smith ... security (2 episodes, 1998)
Shannon Spellman ... studio teacher (2 episodes, 1998)
Marcia Stevens ... set production assistant: Washington, D.C. (2 episodes, 1998)
Barbara Thaxton ... script supervisor: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Laura Trice ... dialect coach: French (2 episodes, 1998)
Jeff Winn ... craft service: Los Angeles unit (2 episodes, 1998)
Betty Bennett ... script supervisor: second unit (1 episode, 1998)
Michael P. Dugan ... studio production assistant (uncredited) (12 episodes, 1998)
Jessica Malin ... assistant researcher (uncredited) (11 episodes, 1998)
Michael Egan ... stand-in (uncredited) (9 episodes, 1998)
Vincent J. Francillon ... french dialogue (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Thanks 

Paul Fjeld ... special thanks (12 episodes, 1998)
Larry Merrit ... special thanks: McDonnell Douglas (12 episodes, 1998)
Bill Eppridge ... acknowledgment: additional photos (Life Magazine) (2 episodes, 1998)
Joseph Louw ... acknowledgment: additional photos (Time Magazine) (2 episodes, 1998)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page