Edit
The Man Who Knew Too Little (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Amiel

Writing Credits (WGA)  

Robert Farrar ... (novel "Watch That Man")
 
Robert Farrar ... (screenplay) and
Howard Franklin ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Boris 'The Butcher' Blavasky
...
...
Gilbert Embleton
...
...
Dr. Ludmilla Kropotkin
...
Barbara Ritchie
...
Sergei
Cliff Parisi ...
Uri
...
Dimitri
Janet Henfrey ...
Ms. Goldstein
Terry O'Neill ...
Spenser
Isabel Hernández ...
Consuela (as Isabel Hernandez)
Donald Pickering ...
Sir Duncan
Venetia Barrett ...
Sir Duncan's Wife - Felicity
Terence Harvey ...
Herr Schuster
...
Frau Schuster
Richard Dixon ...
Rupert
Sarah Crowden ...
Sylvia
...
SWAT Team Leader
David Hounslow ...
...
Newman
...
Annabel
...
Des
...
Otto
Josephine Gradwell ...
WPC - Wendy
Linda Broughton ...
Middle Aged Woman
David Boyce ...
Middle Aged Man
Jonathan Dow ...
Hotel Manager (as Jo Dow)
Derek Smee ...
Desk Clerk
Sheila Reid ...
Woman in SS Cap
Bob Holmes ...
Husband in Hotel Room
Paul Shearer ...
TV Reporter
Yoshinori Yamamoto ...
Japanese Man
Toshie Ogura ...
Japanese Woman
Charles Simon ...
Aged Desk / Night Clerk
...
Police Constable Cochrane
Ashley Gunstock ...
Bill, Second Policeman in Car
Judith Dawson ...
TV Newscaster
David Michaels ...
MI5 Agent
Damian Myerscough ...
Stage Manager
Jason Round ...
Policeman
...
Det. Sgt. Malloy
Malcolm Storry ...
Chief Ins. Cockburn
...
Mugger #1
...
Mugger #2
Fred Whitham ...
Toastmaster
Daryll Kay ...
Liveried Child
Linzi Lazlo-Carr ...
Liveried Child
...
Immigration Officer
Sarah Greene ...
TV Presenter
Mike Smith ...
TV Presenter
...
CIA Man (as JE Freeman)
...
British Agent
...
Waiter
Jason Ahlurlia ...
Russian Dancer
John Collins ...
Russian Dancer
Graham Conway ...
Russian Dancer
Leon De Ste Croix ...
Russian Dancer
Vladimir Kondratyuk ...
Russian Dancer
Jason Lewis ...
Russian Dancer
Rick Myrtle ...
Russian Dancer
Hugh Rathbone ...
Russian Dancer
Michael Rouse ...
Russian Dancer
Steve Rouse ...
Russian Dancer
David Ruffin ...
Russian Dancer
Andrei Simonov ...
Russian Dancer
Joel Smith ...
Russian Dancer
Michael Thompson ...
Russian Dancer
Mike Toon ...
Russian Dancer
Aiden Treays ...
Russian Dancer
Ben Tribe ...
Russian Dancer
Sean Gandini ...
Juggler
Simon Mylius ...
Juggler
Bibs Ekkel ...
Russian Musician
Larisa Ekkel ...
Russian Musician
Vladimir Asriev ...
Russian Musician (as Vladimir Asri Ev)
John Hide ...
Russian Musician
Igor Outkine ...
Russian Musician
Eugene Kulikov ...
Russian Musician (as Yevgenii Kulikov)
Rest of cast listed alphabetically:
Harry Fielder ...
Photographer (uncredited)
Tim Packham ...
Photographer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Joseph M. Caracciolo Jr. ... executive producer (as Joe Caracciolo Jr.)
Arnon Milchan ... producer
Michael G. Nathanson ... producer (as Michael Nathanson)
Elisabeth Robinson ... executive producer
Mark Tarlov ... producer
Madeline Warren ... co-producer

Music by 

Christopher Young ... (as Chris Young)

Cinematography by 

Robert M. Stevens ... director of photography (as Robert Stevens)

Film Editing by 

Paul Karasick ... co-editor
Pamela Power

Casting By 

Michelle Guish

Production Design by 

Jim Clay

Art Direction by 

Chris Seagers

Set Decoration by 

Maggie Gray

Costume Design by 

Janty Yates

Makeup Department 

Frances Hannon ... chief makeup artist
Colin Jamison ... chief hairdresser
Jan Jamison ... hairdresser
Belinda Parish ... makeup artist

Production Management 

Sallie Beechinor ... unit production manager
Amanda Cadman ... assistant production supervisor
Rozanne Lipschitz ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Simon Emanuel ... third assistant director
Gerry Gavigan ... first assistant director
John Locke ... third assistant director (as John Lock)
Justine Moakes ... second assistant director
Paul Taylor ... second assistant director
Tom Razzano ... first assistant director: Jamaica (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... carpenter
Ron Allett ... dressing propman
Richard Armitage ... dressing propman
Rosemary Bennett ... construction nurse
Malcolm Bensted ... dressing propman (as Malcolm Benstead)
Peter Black ... plasterer
John Bohan ... construction coordinator
Edward Bolger ... carpenter
Dean Budd ... painter's laborer
James Buxton ... trainee carpenter
Jane Clark ... storyboard artist
Nigel Crafts ... carpenter
Frank Delany ... stagehand
Paul Dewyck ... dressing propman
James Downes ... trainee carpenter
Clive Drinkall ... stagehand
C. Ellis ... dressing propman
Ray Ellis ... props truck supplier
Colin Elms ... dressing propman
Michael Finlay ... painter
Robert Flint ... stagehand
Rod Forbes ... dressing propman
Martin Freeman ... carpenter
Alan Gilmore ... draughtsman
Mark Goodman ... stand-by stagehand
Colin Gray ... dressing propman
Jed Graysmark ... plasterer's laborer
Jo Graysmark ... assistant art director
Charles Green ... supervising plasterer
Jane Haddow ... art department assistant
Gary Hedges ... chargehand carpenter
Robin Heinson ... painter
Frank Henry ... carpenter
Peter Kane ... stagehand
Alex Kerecsenti ... dressing propman
James Kerr ... carpenter
Sean Kiely ... painter
George King ... supervising stagehand
Gary Ladd ... painter
Michael Martin ... stagehand
Barry McCrory ... plasterer
Anthony McGee ... carpenter
John McGee ... carpenter
David Meeking ... painter department head
Nick Milner ... chargehand stand-by propman (as Nicholas Milner)
Miraphora Mina ... assistant art director
Steve Mitchell ... scenic artist
Dave Morris ... production buyer
Julian Murray ... painter
Danny O'Regan Jr. ... stand-by carpenter
Daniel O'Regan ... carpenter department head
Jim Parker ... dressing propman
Steve Payne ... chargehand dresser
Graham Pearce ... painter
Wesley Peppiatt ... dressing propman
Rod Perez ... construction nurse: 3 mills
Raymond Perry ... dressing propman (as Ray Perry)
Doug Purdy ... property storekeeper (as Douglas Purdy)
Graeme Purdy ... property master
Tony Roberts ... painter
Alan Seabrook ... chargehand painter
Alfie Smith ... chargehand stand-by propman
Mickey Spence ... plasterer
Matthew Start ... trainee painter
Danny Sumsion ... carpenter (as Danny Sumison)
Dave Thompson ... painter (as David Thompson)
Nick Turnbull ... dressing propman
Paul Westcott ... draughtsman (as Paul Westacott)
Steve Williamson ... painter
Robert Wishart ... carpenter
Eddie Wolstencroft ... stand-by painter (as Fast Eddie Wolstencroft)
Colin Woodbridge ... carpenter

Sound Department 

Graham Edmondson ... stereo sound consultant: Dolby Stereo
Diane Greaves ... foley artist
Taffy Haines ... sound maintenance
Richard Hiscott ... foley editor
Joe Illing ... dialogue editor
Erik Jordan ... assistant sound engineer
Simon Kaye ... production sound mixer
Dominic Lester ... sound re-recording mixer
Dick Lewzey ... sound recording engineer
Mick Monks ... assistant sound editor
Robin O'Donoghue ... sound re-recording mixer
Daniel Pacquette ... trainee sound assistant
Bob Risk ... supervising sound editor
Lionel Selwyn ... foley artist
Jean Sheffield ... foley artist
Wayne Smith ... assistant dialogue editor
David Sutton ... sound boom operator
Jason Swanscott ... foley artist
Mark Tucker ... sound re-mix engineer

Special Effects by 

George Gibbs ... special effects supervisor
Carmila Gittens ... special effects coordinator
Terry Glass ... senior special effects technician
Peter Skehan ... senior special effects technician
David Watson ... senior special effects technician (as David Watson Sr.)
David j Watson ... special effects trainee (as David Watson Jr.)

Visual Effects by 

Andrew Daffy ... CGI artist: title sequence
Catherine Duncan ... production coordinator: Cinesite
Martin Gabriel ... production coordinator: Cinesite
Chris Gibbons ... digital effects compositor: Cinesite
Deanna Gould ... digital effects producer: Cinesite (as Deanna Conner Gould)
David Mann ... digital effects compositor: Cinesite
Arnon Manor ... title sequence lead CG animator: Framestore
Gillian Roberts ... production development: Cinesite
Sue Rowe ... digital effects compositor: Cinesite
Kat Szuminska ... digital effects compositor: Cinesite
Courtney Vanderslice ... production manager: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Niki Wakefield ... sequence supervisor: Cinesite
Pete Williams ... digital scanning and recording producer: Cinesite
Jonathan Privett ... digital effects artist (uncredited)
Steve Tizzard ... scanning and recording operator: title sequence (uncredited)

Stunts 

Roy Alon ... stunt performer
Stuart Clark ... stunt performer / utility stunts
Clive Curtis ... stunt performer
Danielle da Costa ... stunt performer (as Danielle Da Costa)
Steve Dent ... stunt performer
Tracey Eddon ... stunt performer
Terry Forrestal ... stunt performer
Richard Hammatt ... stunt performer
Mark Henson ... stunt performer (as Franklin Henson)
Paul Herbert ... stunt performer
Phil Lonergan ... stunt performer
Wayne Michaels ... stunt coordinator
Valentino Musetti ... stunt performer (as Val Musetti)
Billy Riley Jr. ... stunt performer (as Billy Reilly Jr.)
Trevor Steedman ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Paul Alexander ... Steadicam operator
Sean Ashcroft ... rigger
Les Beaver ... rigger
Martin Bloye ... electrician
Ray Brown ... electrician
Mick Casserly ... electrician
Sean Connor ... focus puller
Trevor Coop ... camera operator
Steve Davis ... best boy electric
John Deaton ... focus puller
Phil Evans ... rigger
Paul Facer ... electrician
Phil Feegan ... electrician
Flavio Ferrari ... camera trainee
James Gilligan ... electrician (as Jim Gilligan)
Chris Gough ... rigger
Keith Hamshere ... still photographer
Sue Harper ... video assist operator
Martin Hume ... camera operator
Andy Kendall ... grip
Ronald Meeks ... chargehand rigger
Les Mills ... rigger
Peter Myslowski ... camera grip
Chris Polden ... electrician
Richard Potter ... electrician
Micky Reeves ... rigging gaffer
Anthony Richards ... stand-by rigger (as Tony Richards)
Alex Scott ... chief lighting technician
Nigel Seal ... clapper loader
Malcolm Sheehan ... grip
Phil Stevens ... electrician
Helen Williams ... clapper loader
Nigel Willoughby ... camera operator
Alan Wilson ... electrician
Omer Wilson ... camera intern
D. Dominic Devine ... electrician (uncredited)
Mark Taylor ... rigging gaffer (uncredited)

Casting Department 

Kerry Barden ... casting: USA (as Barden)
Julia Gale ... casting assistant: UK
Billy Hopkins ... casting: USA (as Hopkins)
Jennifer McNamara ... casting associate: USA
Suzanne Smith ... casting: USA (as Smith)
Deborah Maxwell Dion ... casting assistant: Los Angeles (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sian Coakley ... costume assistant
Andrea Cripps ... costume assistant
Mark Foster ... costume supervisor
Nick Heather ... key costumer (as Nicholas Heather)
Laura Johnson ... costume assistant
Miles Johnson ... costume assistant
Michael Mooney ... costume assistant
Sammy Sheldon ... costume assistant (as Sammy Howarth)
Dan Summerville ... costume assistant
Amanda Trewin ... key costumer
Ralph Wheeler-Holes ... assistant costume designer (as Ralph Holes)
Dominic Young ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Valentina Giambanco ... assistant editor
Peter Hunt ... color timer
Steve Johnson ... colorist
Liz Roe ... first assistant editor
Claire Saunders ... assistant editor
Jonathan Stirling ... assistant editor
Toby Harvard ... editing intern (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... orchestrator
Giles Baker ... assistant to music editor
Guy Barker ... musician: trumpet
Anna Bonn ... assistant to composer
Andy Brown ... music contractor
Richard Cottle ... musician: hammond organ
Bibs Ekkel ... music advisor: Russian music
Vic Fraser ... music copyist supervisor
Andrew Glen ... music editor
Dave Hartley ... musician: piano
Nigel Hitchcock ... musician: tenor sax
Bob Lowdell ... music copyist
Jonathan Rees ... orchestra leader
Ralph Sall ... executive music producer
Liz Schrek ... music production coordinator
Graham Walker ... music supervisor
Christopher Young ... orchestrator (as Chris Young) / score producer (as Chris Young)
Pete Anthony ... conductor (uncredited)
Jon Kull ... orchestrator (uncredited)
David Reynolds ... score coordinator (uncredited)
Lee Scott ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Phil Allchin ... unit driver
Ted Colwell ... driver: minibus
Brian Estabrook ... artist driver
Brian Hathaway ... transportation manager
Alan Marchant ... artist driver
Terry Nafzger ... artist driver
Mark Richards ... artist driver
Billy Turner ... driver: Mr. Amiel (as Bill Turner)
Ian Clarke ... vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Katie Amiel ... floor runner
Karrie Askar ... publicity coordinator / script secretary
Shauna Beal ... assistant: Mr. Milchan
Yvonne Bonder ... travel
Tim Carroll ... production notes
Philip Chidel ... ballroom sequence coordinator
Richard Churchill ... producer: title sequence
Aletta Collins ... choreographer
Ben Craft ... assistant choreographer
Peter Daley ... unit publicist
Bonnie Daniels ... production controller
Nick Daubeny ... location manager
Dennis Davidson ... Unit publicity
Maureen Donegan ... assistant ballroom coordinator / assistant: Mr. Tarlov and Ms. Robinson
Karen Fayerty ... unit nurse
Mike Fidduch ... caterer
Cyril Gibbons ... health and safety consultant
Mike Hamilton ... location facilities
Ruth Harris ... caterer
Yvette Harris ... stand-in
Peter Hawkins ... supervising rigger
Robin Higgs ... location manager
Phil Houkam ... location assistant
Andrew Jack ... dialogue coach
Paul Jackson ... health and safety consultant
Bobbie Johnson ... production accountant
Sally Jones ... script supervisor
Suzanne Jones ... office runner
Greg Jordan ... location manager
Brian Luke ... caterer
Sylvia Mackintosh ... post-production accountant
Graham McCallum ... director: title sequence
Tina McConnell ... assistant accountant
Clive Miles ... location facilities supervisor
Dennis Mitchell ... unit publicist
Zoe Morgan ... assistant production coordinator (as Zoë Morgan)
Virginia Murray ... assistant production coordinator
Chakrini Muñoz ... receptionist
Saloum N'Jie ... floor runner
Terry O'Neil ... insurance
Kevin O'Shea ... insurance
Rozzana Ramos ... assistant: Mr. Milchan (as Rozzana I. Ramos)
Gina Roose ... assistant: Mr. Tarlov
Albert G. Ruben ... insurance
Mark Shorrock ... location manager
Hugo Smith-Bingham ... location assistant
Anne Smitty ... caterer
Mark Somner ... location manager
Emma Stokes ... stand-in
Paul Swann ... dailies advisor
Lee Tailor ... floor runner
Dean Taylor ... stand-in
Sarah Trowse ... first assistant accountant
Ron Watkins ... location liaison
Alan Williams ... supervising rigger
Joss Skottowe ... supervising armorer (uncredited)

Thanks 

Christabel Albery ... special thanks
Robert Ambler ... special thanks
Giorgio Armani ... special thanks
Joe Blanco ... special thanks
Jenny Butler ... special thanks
Paul Clark ... special thanks
Rupert Elliott ... special thanks
Tara Fuccella ... special thanks
Roger Gherson ... special thanks
Robert Gordon ... special thanks
Dave Gray ... special thanks (as Sergeant Dave Gray)
Simon Hatcher ... special thanks
Nick Maddison ... special thanks
WPC Martin ... special thanks
Keith Mcquade ... special thanks
Sally Parker ... special thanks
Neville Reid ... special thanks
George Rushbrook ... special thanks
Kamaal Shah ... special thanks
Robert Sheppard ... special thanks
Graham Williams ... special thanks
Mr. Wilson ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page