Edit
Virus (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Bruno

Writing Credits (WGA)  

Chuck Pfarrer ... (creator: Dark Horse Comic Book series: "Virus")
 
Chuck Pfarrer ... (screenplay) and
Dennis Feldman ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
J.W. Woods Jr.
...
...
...
Yuri Chervotkin ...
Colonel Kominski
...
Captain Lonya Rostov
Olga Rzhepetskaya-Retchin ...
Female Cosmonaut
...
Captain Alexi (as Levani)
...
Rest of cast listed alphabetically:
Matthew Sullivan ...
Coast Guard Man (uncredited)

Produced by 

Mark Gordon ... executive producer
Gale Anne Hurd ... producer
Dennis E. Jones ... co-producer
Gary Levinsohn ... executive producer
Todd Moyer ... co-producer
Chuck Pfarrer ... executive producer
Mike Richardson ... executive producer
Bud S. Smith ... co-producer

Music by 

Joel McNeely

Cinematography by 

David Eggby ... director of photography

Film Editing by 

M. Scott Smith

Production Design by 

Mayling Cheng

Art Direction by 

Jaymes Hinkle ... (as Jay Hinkle)
Robert J. Quinn
Donald B. Woodruff

Set Decoration by 

Donald Krafft

Costume Design by 

Deborah Everton

Makeup Department 

Janet Carey ... additional makeup artist
Jeff Goodwin ... makeup supervisor
Vincent J. Guastini ... special makeup effects supervisor: second unit / special makeup effects: second unit
Joel Harlow ... special makeup effects artist
Rob Hinderstein ... special makeup effects artist
J.M. Logan ... special makeup effects artist: Goliath/7-Footer
Sandra Martin Hudgins ... special makeup effects artist
Emanuel Millar ... hair designer / hair styles supervisor
Christopher Allen Nelson ... special makeup effects artist
Sandra S. Orsolyak ... makeup artist
Scott Patton ... makeup designer
Rick Pour ... key makeup artist
Pamela Priest ... key hair stylist
Dave Snyder ... special makeup effects artist

Production Management 

Chris Bromley ... unit production manager
Delia Circelli ... unit production manager
Doreen A. Dixon ... post-production supervisor
Dennis E. Jones ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Carla Brand Breitner ... first assistant director
Kenneth G. Brown ... second assistant director: second unit, Virginia
Todd Hallowell ... second unit director: Virginia
J. Michael Haynie ... first assistant director: second unit
Terry Miller ... first assistant director
Stephanie P. O'Brien ... second second assistant director
Douglas S. Ornstein ... first assistant director: second unit, Virginia
Bud S. Smith ... second unit director
Michael Viglietta ... second assistant director
Frank Waldeck ... second assistant director: second unit

Art Department 

David Almeleh ... set dresser
Alan Au ... set designer
Robert Beck ... second unit property master
Frank Blair ... assistant property master
John Blanchard ... shop foreman
Aprile Lanza Boettcher ... miniature effects artist
E.W. Bradford ... construction coordinator (as Bill Bradford)
Kathy Brunswick ... construction buyer
Timothy Burgard ... storyboard artist
Jean Chan ... art department coordinator
Tom Cranham ... storyboard artist (as Thomas R. Cranham)
Rodolfo Damaggio ... storyboard artist
Keith Darwin ... scenic
William G. Davis ... set designer
Leo Duranona ... storyboard artist
Mark Fabert ... labor forman
Kerry Gammill ... conceptual artist
Geoffrey S. Grimsman ... set designer
Michael J. Hall ... construction foreman
George W. Harding III ... set dresser (as George Harding III)
Todd Hatfield ... standby painter
Chester Lee Henderson Jr. ... set dresser
Darryl Henley ... storyboard artist
Stacy L. Henning ... model maker / sculptor
Alan Hook ... set designer
Daniel R. Jennings ... set designer
Tom Jones Jr. ... construction coordinator
Dorn Merrill Kennison ... set designer
Richard Forest Kern ... carpenter / propmaker
Brian Kontz ... head plasterer
Rebecca Leonard ... painter
Otto Lindsey ... set dresser
Stephanie Macomber ... scenic (as Stephanie Macomber Kern)
Thomas C. Mentzer ... gang boss
Andrew Menzies ... set designer
Douglas P. Newell ... carpenter
Phillip Norwood ... storyboard artist
James F. Oñate ... scenic foreman
Vic Petrotta Jr. ... property master
Corinne Pooler ... paint supervisor
William Rampey ... propmaker
Rick Reeder ... set dresser
Missy Berent Ricker ... set dresser (as Missy Berent)
Christopher S. Ross ... robotics art director
Richard Salinas ... painter
Roger Scruggs ... gang boss
Michael Shapiro ... set dresser
Domenic Silvestri ... set designer
Cassandra Smith ... painter
Aaron Sowd ... conceptual designer
Vladimir Spasojevic ... illustrator
Patte Strong-Lord ... set designer (as Patte Strong)
Brian Stultz ... scenic chargeman
Matthew Sullivan ... on-set dresser
David Sutton ... set Painter
Mike Swift ... storyboard artist
Bill Taliaferro ... set designer
Pete Vinal ... storyboard choreographer
Richard Whitney ... propmaker carpenter
Adam Cameron ... set dresser (uncredited)
Chris Crowder ... gang boss (uncredited)
Debbie Nolan ... propmaker (uncredited)
Steve A. Stephenson ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

David Acord ... cable person
Charlie Ajar Jr. ... dubbing recordist
Richard L. Anderson ... supervising sound editor
Rick Canelli ... adr recordist
Michael C. Casper ... re-recording mixer (as Mike Casper)
Mike Chock ... sound editor
John Dunn ... sound editor
Ezra Dweck ... sound re-recording mixer: effects pre-dubs
Julia Evershade ... sound editor
Mark D. Fleming ... sound re-recording mixer: temp mix
Donald Flick ... sound editor
Aaron Glascock ... sound editor
Hilda Hodges ... foley artist
Ally Hustings ... vo mixer: commentary recordist
Chris Jargo ... supervising adr editor
Rick Kline ... re-recording mixer
Elliott Koretz ... supervising dialog editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Greg LaPlante ... digital mastering
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer
Steve Lee ... sound effects librarian
Eric Lindemann ... sound designer
Jay Meagher ... production sound mixer
Michael Miller ... adr mixer
Oscar Mitt ... assistant sound editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Michelle Pazer ... adr editor
John Pospisil ... sound designer
John Roesch ... foley artist
Curt Schulkey ... sound editor
Solange S. Schwalbe ... foley editor
George Simpson ... supervising sound editor
Randy Smith ... boom operator (as Randall J. Smith)
Ralph Stuart ... first assistant sound editor
Carolyn Tapp ... foley recordist
David A. Whittaker ... sound editor
Bill Meadows ... sound recordist (uncredited)
Rick Mitchell ... foley editor (uncredited)
Elijah Schkeiban ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... robotic effects
Thomas D. Bacho Jr. ... special effects technician
Paul Barnes ... special effects technician
Sebastien Caillabet ... puppeteer
Terry Chapman ... special effects
Michael H. Clark ... special effects technician
Joe Colwell ... sculptor
Charles Cooley ... miniature pyrotechnician
John Deall ... special effects
Phil H. Fravel ... special effects crew
Chuck Gaspar ... special effects supervisor
Patrick M. Gerrety ... creature effects
Russ Herpich ... special effects artist
David Hill ... special effects technician
Nori Honda ... nailgun droid designer: Steve Johnson's XFX
Greg Hull ... special effects technician
Randy Kenan ... special effects crew
Jim Kundig ... animatronics
Joe Love ... special effects technician
Kent W. Luttrell ... mechanical special effects
Adam Martyn ... mold maker
Mark McCoy ... special effects technician
Gary Pilkinton ... special effects foreman
Brian Poor ... animatronics technician: Steve Johnson's XFX
Tom Seymour ... special effects crew
Joseph Quinn Simpkins ... special effects technician
Tom Steves ... special effects technician
John Weeks ... special effects technician
Louie Zakarian ... sculptor
Jeff Zook ... special effects technician
Paul Barnes ... mold shop supervisor (uncredited)
Anthony Cook ... propmaker (uncredited)
Jason Groman ... special effects assistant (uncredited)
Dana Klaren ... animatronics technician (uncredited)
Robert Miller ... special effects crew (uncredited)
Alan Tuskes ... special makeup effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Jonathan Alvord ... Avid editor
Carol Ashley ... compositing supervisor
Bethany Berndt-Shackelford ... digital artist
Renee Binkowski ... editorial assistant
Todd Boyce ... digital artist
Shawn Broes ... visual effects editor
Douglas Busby ... additional second assistant camera: visual effects unit
Merrick Cheney ... digital modeller
Jeff Chung ... visual effects artist
Richard J. Cook ... digital effects producer: VisonArt
Doug Creel ... CG software programmer: Tippett Studio
Robert D. Crotty ... digital effects producer: VisionArt
Tim T. Cunningham ... digital effects production
Charles Darby ... digital matte supervisor
Miller Drake ... visual effects editor
Joe Dubs ... digital paint supervisor
Douglas Epps ... CG supervisor
Kent Estep ... technical director: Tippett Studio
Bill Eyler ... digital compositor
Ted Fay ... director of technology: VisionArt
David Fogg ... motion control
Page Frakes ... digital color corrector: Tippett Studio
Tim Gibbons ... digital rotoscope artist
Chris Greenberg ... visual effects artist
Kristin Hansen ... visual effects coordinator
Matt Haslam ... modelmaker: Fantasy II Film Effects
Craig Hayes ... visual effects supervisor: robot
George A. Hock ... visual effects gaffer
Matt Jacobs ... rotoscoper
Darby Johnston ... digital effects animator
Darren Jones ... digital Film I/O technician: Tippett Studio
Michael Joyce ... model shop supervisor
Peter Juneau ... compositor
Dan Kaufman ... 3D digital artist
Malina Koani ... production assistant
Ken Kokka ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Roger Kupelian ... digital matte painter
Joanne Ladolcetta ... digital roto supervisor: Tippett Studio
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Randy Link ... animation
Matt Logue ... rotoscope artist
David Lombardi ... animator
Paula Lucchesi ... art deptartment supervisor: Tippet Studio
Sean MacKenzie ... digital compositor
Josh Minor ... lead software developer: Tippett Studio
Bret Mixon ... rotoscoping
David B. Moulder ... visual effects coordinator
Richard Murken ... visual effects production supervisor
Alfred Mürrle ... digital compositor: Tippett Studio
Daniel Naulin ... digital effects artist: VisionArt (as Dan Naulin)
Lori J. Nelson ... co-visual effects supervisor
Julie Newdoll ... supervisor of digital lighting: Tippett Studio
Timothy Niver ... model maker
Chris Paizis ... match move lead
Michael Palmieri ... digital post camera
Zoe Peck-Eyler ... lead digital compositor: Tippett Studio
Jeryd Pojawa ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
Jay Riddle ... visual effects supervisor: Cinesite
Sabrina Riegel ... texture artist
Kevin Rose-Williams ... visual effects editor
David Rosenthal ... digital film I/O supervisor: Tippett Studio
Mark Ross-Sullivan ... lead modelmaker: Acme Models
Alonzo Ruvalcaba ... visual effects producer
Ève Sakellariou ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Olivier Sarda ... digital compositor
Thomas Schelesny ... computer graphics animation supervisor
Scott Souter ... digital lighting
Stephen Stanton ... scanner operator: Tippett Studio
Van Starling ... visual effects technical assistant
Russ Sueyoshi ... digital compositor
Ken Swenson ... lead modelmaker: Acme Models
Michele C. Vallillo ... visual effects producer
Alette Vernon ... senior digital compositor: Visionart
Gene Warren III ... effects camera assistant
Christopher Warren ... special effects photography
Robin Watts ... character animator: Tippett Studio
Matthew P. Welker ... technical director
Jeff Wells ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Vicki Wong ... film I/O coordinator: Tippett Studio
Randy Algoe ... visual effects (uncredited)
John Campuzano ... visual effects editor (uncredited)
Brennan Doyle ... digital compositor (uncredited)
Todd Fellows ... model maker: Acme Model Shop (uncredited)
Marty Holthaus ... production assistant: Tippett Studio (uncredited)
Jeff A. Johnson ... data wrangler: Tippett Studio (uncredited)
John Joyce ... model maker (uncredited)
Michael Luciano ... visual effects production manager (uncredited)
Tim Scannell ... first assistant cameraman (uncredited)
Paul Taglianetti ... miniature shoot coordinator (uncredited)

Stunts 

Laura Albert ... stunt player
Jeff Cadiente ... stunt player
Mike Cameron ... stunt player
John Copeman ... stunt player
Max Daniels ... stunt double / stunt player
Brennan Dyson ... stunt player
Tom Elliott ... stunt player
Donna Keegan ... assistant stunt coordinator
Kay Kimler ... stunt player
Joel Kramer ... stunt coordinator
Billy D. Lucas ... stunt player (as Billy Lucas)
Guy Manos ... stunt player
Monty L. Simons ... stunt player (as Monty Simons)
Mike Smith ... stunt player
Tim Trella ... stunt player
C. Ransom Walrod ... stunt player

Camera and Electrical Department 

Alan Aldridge ... first assistant camera: second unit
Glenn Ballard ... company grip: Virginia second unit (as Glen Ballard)
Jill Balloun ... camera loader: second unit
Monica Barrios-Smith ... second assistant camera
Eric Bartsch ... company grip: second unit
Neil Beard ... lamp operator: second unit
Mike Benson ... director of photography: second unit
Michael Bonsignore ... dolly grip
Eddie Bowlin ... rigging gaffer
Stephen Brock ... dimmer board operator
Matthew Brookman ... lamp operator (as Matthew C. Brookman)
Michael F. Burke ... chief lighting technician: Virginia second unit (as Michael F Burke)
Chris Dambra ... electrician
Thomas H. Dean ... lamp operator
Tom Dean ... electrician
Michael Dhonau ... company grip: second unit
David M. Dunlap ... director of photography: Virginia second unit
Rusty Edmonson ... lighting technician
Bill Finger ... first assistant camera: second unit (as William Finger)
Michael Flynn ... lamp operator (as Mike Flinn)
Susan Gabbay ... first assistant camera: Virginia second unit
Mark Graves ... assistant chief lighting technician
Chip Hackler ... additional camera operator
Jeff Hand ... first assistant camera
Russell Hardee ... rigging key grip
Wesley R. Hardee ... rigging grip
Billy Hendricks ... rigging gaffer: Virginia second unit (as Billy Bob Hendricks)
Adam Hinson ... electrician
Ken Hudson ... second assistant camera (as Kenneth D. Hudson)
Laurel Hughes ... second assistant camera: Virginia second unit
Jeremy Hutcherson ... best boy rigging grip
Jimmy E. Jensen ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Michael Kelem ... aerial camera operator
Jay Kemp ... best boy electric: Virginia second unit (as Jay D. Kemp)
David Knox ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Sal Lanza ... key grip: Virginia second unit (as Sal J. Lanza)
Charles Laughon ... video assist operator (as John Charles Laughon Jr.)
Mitchell Andrew Lillian ... key grip (as Mitch Lillian)
Bruce MacCallum ... camera operator: Virginia second unit
Malcolm MacIntosh ... camera operator: second unit
Charlie Marroquin ... best boy grip
Edgar Martin ... company grip
Greg Martin ... company grip
Mark C. McManus ... video assist operator: second unit (as Mark McManus)
Grey Moore ... second video assistant
Jeff Moore ... camera operator: "b" camera
Troy Muhammed ... lamp operator: second unit (as Troy Muhammad)
David Noble ... company grip (as Dave Noble)
Keith Pickett ... best boy rigging: Virginia second unit (as Marshall Keith Pickett)
Brian Powell ... best boy rigger
Patrick Quinn ... second assistant camera: Virginia second unit
Dale C. Robinson ... on-set best boy: Virginia second unit
Tony Rudenko ... playback operator
Ted Sapp ... company grip: Virginia second unit
Russell G. Senato ... dolly grip: Virginia second unit (as Russell Senato)
Darrell B. Sheldon ... dolly grip: second unit (as Darrell Sheldon)
Steve Skinner ... rigging grip
Andrew Smith ... assistant chief lighting technician (specific segments)
Derek Smith ... second assistant camera
Robert Spencer ... electrician: Virginia second unit (as Bob Spencer)
Tommy Ray Sullivan ... gaffer
John R. Sutton ... rigging grip (as John Sutton)
Eric Swanek ... first assistant camera: Virginia second unit
Michael Tackett ... still photographer
Dascious Thomas ... crane operator (as Fleather Thomas)
Stephen Thompson ... chief lighting technician (as Steve Thompson)
John Trapman ... camera operator: Wescam camera
Jeffery J. Tufano ... camera operator: second unit
Dan Turek ... second assistant camera: second unit
John Verardi ... first assistant camera (as John F. Verardi)
Mark Vogel ... best boy electric: Virginia second unit (as Mark Scott Vogel)
Troy N. Wade ... dolly grip / grip
Steven J. Winslow ... assistant camera: Wescam camera / camera technician
Thomas Yostpille ... best boy grip: Virginia second unit (as Tom Yostpille)
Dennis Zoppe ... key grip: second unit
Simon Carey ... electric: second unit (uncredited)

Animation Department 

Bobby Beck ... animator
Tom Gibbons ... animator
Peter Konig ... animator

Casting Department 

Pam Dixon ... casting (as Pam Dixon Mickelson)
Craig Fincannon ... extras casting / location casting
Mark Fincannon ... extras casting / location casting
Amy Gerber ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Diana Jaher ... casting assistant
Karen Whitlow ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jeanie Baker ... key costumer
Wanda Evans ... seamstress
Joseph T. Mastrolia ... key set costumer
Katrina Mastrolia ... set costumer
Frank Perry Rose ... costume supervisor
Catherine Peña ... wardrobe set production assistant (uncredited)

Editorial Department 

Richard Alderete ... assistant editor
Sarah Brockhoff ... assistant editor (as Matthew Brockhoff)
Gary Burritt ... negative cutter
Ray Bushey III ... post-production assistant
Matthew Cassel ... first assistant editor
Lisa Cossettini ... assistant editor
Jere Huggins ... additional editor
Mike Stanwick ... color timer

Location Management 

Charles Thomas Baxter ... location manager
William Dean ... location coordinator
Jeff Manten ... assistant location manager

Music Department 

Ron Aston ... musician: electronic percussion
Dick Bernstein ... music editor
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Johnny Caruso ... music editor
Peter Davies ... musician
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Joel McNeely ... conductor
Judd Miller ... musician: synthesizer
Shawn Murphy ... score mixer
Craig Pettigrew ... music editor
David Slonaker ... orchestrator

Transportation Department 

Christie Chaplin ... transportation dispatcher: second unit
Alan Collis ... transportation coordinator
Donald Collis ... transportation captain
Jenny Elsinger ... driver
Jeffrey Gowing ... transportation
Andrew L. Lanier ... driver: William Baldwin
David P. Shannon ... driver
Bubba Thrift ... transportation
Chris Walden ... driver

Other crew 

Eric Allard ... robotics effects designer
A. Brent Armstrong ... puppeteer
Clyde D. Baisey ... set medic
Kip Bartlett ... set electronics
Brent W. Bell ... puppeteer
Christopher Bergschneider ... puppeteer
Brian Bero ... droid supervisor / puppeteer
Scott Blackwell ... puppeteer
Steve Burg ... robotics creature design
Sebastien Caillabet ... puppeteer
Christian Carlberg ... puppeteer
Michael Enrique Cervantes ... stage technician
Terry Chapman ... puppeteer
Rick Coffee ... Assistant Accountant
Bob Davidson ... puppeteer
Lisa DiQuollo ... craft service
Larry Donahue ... chef
Mike Edmonson ... gopher
Craig Edwards ... key production assistant: Virginia
Andrew Erdle ... helicopter pilot
Eric Fiedler ... puppeteer
April Fitzsimmons ... assistant: Gale Anne Hurd
Phil H. Fravel ... puppeteer
Mark Garbarino ... puppeteer
Chad Graves ... set production assistant: 2nd Unit
P.J. Haines ... assistant chef
David Hill ... puppeteer
Thomas A. Holland ... puppeteer
Jamey Hopper ... production assistant: Virginia
Deirdre Horgan ... script supervisor (as Deirdre Horgan Aska)
Mark Hull ... puppeteer (as Mark D. Hull)
Michael G. Jefferson ... key set production assistant
Brett Tyler Johnson ... puppeteer
Steve Johnson ... robotics effects designer
Kathleen Keller ... production coordinator: pre-production
Kelly King ... production assistant
Taishiro Kiya ... robotics creature design
Jim Kundig ... puppeteer (as James L. Kundig)
Debbie Lane ... stand-in (as Debbie Lane Hewett)
Lance Larson ... assistant to director: post-production
Mark R. Lindsay ... sales representative (as Mark Lindsay)
Louis Lindwall ... puppeteer
J.M. Logan ... puppeteer (as Joshua M. Logan)
Sean Lynn ... assistant chef
Leonard Gregory MacDonald ... puppeteer
Stephen A. Marinaccio II ... assistant production office coordinator
M. Rutledge McCall ... special projects coordinator: development
James McCracken ... stand-in: Mr. Sutherland
Rob McEntegart ... rights acquisition
Bud McGrew ... puppeteer
Douglas W. McHenry ... post-production accountant
John McIntyre ... production assistant
Kate Miller ... assistant production coordinator: Virginia second unit
Susan Morris-Bean ... assistant production office coordinator
Jed Mortenson ... assistant to director
Jack Munn ... production medic
Trevor Murray ... puppeteer
Jennifer Opresnick ... script supervisor
Elizabeth Osterman ... puppeteer
David Paris ... aerial coordinator
Thomas Parris ... production assistant
Doug Passarelli ... puppeteer
Ron Pastucha ... puppeteer
Shannon Petska ... production assistant
Jamie Pilgrim ... technical director
Lisa Purcell ... production assistant
Alan D. Purwin ... helicopter pilot
Robert Rieker ... puppeteer
Shannon Rippy ... production coordinator
Alicia Rudd ... bird wrangler
Tony Rudenko ... computer graphic artist
Eric B. Shoemaker ... associate accountant
Cynthia Slavens ... stand-in: Ms. Curtis
Keith Smith ... helicopter pilot
Dave Snyder ... puppeteer (as John D. Snyder)
Patricia Story ... unit publicist
Kelly R. Tenney ... key set production assistant: second unit
Jerry Tessendorf ... cloud and storm r&d: Cinesite
Norman E. Thagard ... advisor: MIR Station (as Dr. Norman Thagard)
Shea Vargé ... production assistant (as Shea Varge)
Ken Walker ... puppeteer (as Kenneth Walker)
Robert Walker ... stand-in: Mr. Baldwin
C. Ransom Walrod ... marine coordinator
Patricia A. Walrod ... marine crew (as Patricia Walrod)
David Waters ... production assistant
Mark Bryan Wilson ... puppeteer
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... helicopter pilot
Matt Falletta ... stand-in: Marshall Bell (uncredited)
Hugh W. Griffith III ... puppeteer (uncredited)
Jonathan Hensleigh ... script doctor (uncredited)
Matt Mosher ... puppeteer (uncredited)

Thanks 

James Cameron ... special thanks
Tom Cranham ... in memory of (as Thomas R. Cranham)
Ricki Manuel ... special thanks
Gordon Toi ... special thanks (as Gordon 'Toi' Gordon)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page