Edit
Trial and Error (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Lynn

Writing Credits (WGA)  

Sara Bernstein ... (story) &
Gregory Bernstein ... (story) and
Cliff Gardner ... (story)
 
Sara Bernstein ... (screenplay) &
Gregory Bernstein ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Jacqueline
...
...
...
...
Kenneth White ...
Keith Mills ...
Zaid Farid ...
...
Ken Magee ...
...
Mark Davenport ...
...
Rick LaFond ...
Phil (as Rick La Fond)
Paul Joseph Dworkin ...
1st Bartender
...
2nd Bartender
...
...
Kurek Ashley ...
Jodi Faith Cahn ...
...
Gerry Spence ...
Himself
Norman Brennar ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Juror (uncredited)
...
Macrobiatic Customer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Allen Alsobrook ... executive producer
Jane DeVries Cooper ... associate producer (as Jane De Vries Cooper)
Edward Lynn ... associate producer
Jonathan Lynn ... producer
Mary Parent ... executive producer
Gary Ross ... producer

Music by 

Phil Marshall

Cinematography by 

Gabriel Beristain

Film Editing by 

Tony Lombardo

Casting By 

Terry Liebling

Production Design by 

Victoria Paul

Art Direction by 

Philip Messina ... (as Philip J. Messina)

Set Decoration by 

Kathe Klopp

Costume Design by 

Shay Cunliffe

Makeup Department 

Felicity Bowring ... key makeup artist
Laura Connolly ... hair stylist
Susan Jennifer Lipson ... key hair stylist
Ann Pala ... makeup artist
Gerald Solomon ... hair stylist: Mr. Torn (as Gerald J. Solomon)

Production Management 

Allen Alsobrook ... production manager
Carla Fry ... executive in charge of production
Ken Lavet ... production supervisor: second unit (as Kenneth D. Lavet)
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production supervisor
Rick Reynolds ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Matt Rebenkoff ... second second assistant director
Matthew H. Rowland ... first assistant director (as Matthew Roland)
Sharon Swab ... dga trainee
Angela C. Tortu ... second assistant director

Art Department 

Deana Albers ... on-set dresser
Luis G. Benavides ... construction accountant
Brian Bilson ... set dresser
Tim Caprarelli ... set dresser
Clete Cetrone ... construction foreman (as Clete F. Cetrone)
Ed Cornell ... paint foreman
Francis N. 'Lucky' Costello ... stand-by painter (as Lucky Costello)
Dennis Cripps ... set dresser
Mike Cunningham ... set dresser
Brad Curry ... drapery foreman
Vern Curry ... drapery (as Vern N. Curry)
Suzanne Feller-Otto ... set designer
Michael P. Finnegan ... tool technician
Miguel A. Garcia ... set dresser (as Miguel Garcia)
Antoinette J. Gordon ... set designer
Joseph Gray ... construction foreman
Mike Higelmire ... set dresser
John Hoskins ... construction coordinator (as John W. Hoskins)
Jonas Kirk ... general foreman (as C. Jonas Kirk)
Teri Anne Kopp ... assistant property master
Gary Kudroff ... lead man
Thomas Lauifi ... construction foreman
Steven M. Levine ... property master
Lawrence D. Lira ... drapery
Keith McCormick ... set dresser
Greg Moore ... set dresser
Luigi Mugavero ... second lead man (as Luigi Salvatore Mugavero)
Fred Paulsen ... set dresser
Kristen Pratt ... set designer
Brian Rock ... labor foreman (as Brian J. Rock)
Nicholas Rymond ... set dresser (as Nick Rymond)
Michael Sanchez ... plaster foreman
Joseph Santre ... construction foreman
James Seegar ... paint foreman (as James P. Seegar)
Tim Stadler ... paint foreman
John Tyrrell ... lead paint foreman
Shannon Vergun ... art department coordinator
Mark Weber ... construction foreman
Ron Yates ... set designer
Patrick Yonally ... art production assistant
Miki Yoshimoto ... art production assistant
Travis Huffman ... propmaker (uncredited)
Dana McCall ... props (uncredited)
Mark Weber ... propmaker foreman (uncredited)

Sound Department 

Robert J. Anderson Jr. ... sound mixer (as Robert Anderson)
Paul Aulicino ... assistant sound editor
Bob Beher ... foley editor
Colin Campbell ... cable person (as Colin G. Campbell)
Jeffrey Cranford ... assistant sound editor
Marc Deschaine ... adr assistant
Joe Dorn ... adr editor
Michael Dressel ... supervising foley editor
Gordon Ecker ... sound effects editor
Hilda Hodges ... foley artist
Glenn Hoskinson ... sound effects editor
Mildred Iatrou ... dialogue editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Robert J. Litt ... sound re-recording mixer
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Steve Mann ... sound effects editor
Kenneth C. Mantlo ... boom operator (as Ken Mantlo)
Kathy McCart ... sound recordist
Donald O. Mitchell ... sound re-recording mixer
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer (as Frank Montano)
Ken S. Polk ... sound re-recording mixer
Gary Ritchie ... sound recordist
John Roesch ... foley artist
Kim Secrist ... supervising sound editor
Cathie Speakman ... dialogue editor (as Catherine M. Speakman)
Bruce Stambler ... supervising sound editor
Becky Sullivan ... supervising adr editor
Shawn Sykora ... foley editor
Carolyn Tapp ... foley recordist
Donald L. Warner Jr. ... dialogue editor
Richard E. Yawn ... sound editor
Lance Brown ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

John E. Gray ... special effects coordinator
Bruce Minkus ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Syd Dutton ... optical effects: Illusion Arts
Bill Taylor ... optical effects: Illusion Arts
Scott Dougherty ... digital effects producer: Cinesite (uncredited)
Mindy Minkow ... optical camera operator (uncredited)

Stunts 

Andy Gill ... stunts
Gene LeBell ... stunts
Buck McDancer ... stunts
Julie Michaels ... stunts
Ernie F. Orsatti ... stunt coordinator (as Ernie Orsatti)
Noon Orsatti ... stunts
Alan D. Purwin ... stunts (as Alan Purwin)
Pete Turner ... stunts (as Peter Turner)
Eddie Yansick ... stunts

Camera and Electrical Department 

Carlos Arguello ... first assistant camera: "b" camera
Huston Beaumont ... rigging best boy
Cheli Clayton ... second assistant camera: "b" camera
Alan Cohen ... first assistant camera: "a" camera
Tony X. Deale ... grip (as Tony 'Big T' Deale)
Frank Del Boccio ... first assistant camera: "a" camera
Ziad Doueiri ... first assistant camera: "a" camera
Allen D. Easton ... camera operator: "a" camera (as Allen Easton)
Charlie Edwards ... grip (as Charlie 'Deacon' Edwards)
Stephen M. Foss ... grip
Steve Gold ... camera loader (as Stephen W. Gold)
Steve Hastings ... best boy electric
Roger C. Johnson ... video engineer (as Roger Johnson)
Kevin J. Lang ... rigging gaffer
Bob Leitelt ... best boy grip (as 'Mr. Bob' Leitelt)
Willie Mann ... grip (as William Mann)
Allen Mizrahi ... camera loader
Mike Moad ... dolly grip
Tim Moore ... key grip
Steven R. Morales ... lamp operator
Juan Morse ... lamp operator
Ralph Nelson ... still photographer
Randy Nolen ... Steadicam operator
Les Percy ... grip
Jon Philion ... assistant chief lighting technician (as John 'Joey' Philion)
Stephen Pizzo ... camera loader (as Stephen G. Pizzo)
Nabil Rahme ... camera production assistant
Alex Skvorzov ... chief lighting technician
Charles Smith ... rigging key grip
Joseph D. Urbanczyk ... camera operator: "b" camera (as Joseph Urbanczyk) / director of photography: second unit (as Joseph Urbanczyk)
Doug Wall ... grip
Kirby Washington ... second assistant camera: "a" camera
Eric Willis ... lamp operator
Michael Dronge ... grip (uncredited)
Kurt E. Soderling ... aerial director of photography (uncredited)

Casting Department 

David Anthony ... extras casting: background players
Susanna Griffith ... casting associate
Barbara Harris ... voice casting
Barbara Klein ... extras casting: background players
Maureen Kleinman ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Terry Anderson ... costumer
Donna D. Casey ... assistant costume designer
Carol Hybi ... costume supervisor (as Carol Hybl)
Monica Vasquez ... set costumer
Taryn Weaver ... costumer (as Taryn Walsh-Weaver)

Editorial Department 

Michel Aller ... assistant editor: lightworks
Carolyn Calvert ... assistant editor (as Carolyn Horton Calvert)
Joe Fineman ... executive in charge of post-production
Brent Kaviar ... post-production services
Dan Muscarella ... color timer
Tim Silano ... first assistant editor
Tiffany Cullum ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Paul Broucek ... music executive
Thomas A. Carlson ... music editor (as Tom Carlson)
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Mark Kaufman ... music coordinator
Stephen Krause ... music scoring engineer (as Steve Krause)
Phil Marshall ... conductor
Jonathan McHugh ... soundtrack executive: New Line
Bill Pearson ... music engineer (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Rodney Lee Bennett ... driver
Morris Bension ... driver
Randy Cantor ... transportation captain
Glenn Coopersmith ... driver
Jeffrey M. Drucker ... driver
Sean Dugen ... driver (as Sean M. Dugan)
James K. Elias ... driver
Kirk A. Holland ... driver (as Kirk Holland)
Dan Howell ... driver
Michael D. Kuljis ... driver
Bud Lacy ... driver
Andrew Marrow ... driver
Dan Marrow ... driver
Joel Marrow ... transportation coordinator
Ray McMillan ... driver
Wayne Parviainen ... driver
Thomas F. Richards ... driver
Christa Roberts ... driver
Guy J. Snow ... driver
Joseph Sullivan ... driver
James E. Vargas ... driver
Dave West ... driver (as Dave S. West)
Gordon Wiles II ... driver (as Gordon W. Wiles II)
John Yarbrough ... driver (as John 'J.D.' Yarbrough)
Dan Brizendine ... transportation captain: second unit (uncredited)
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)

Other crew 

Susan Ahulii ... craft service
Sandra Anderson ... set production assistant
Rick Baraff ... office production assistant
Paula Barrett-Barbier ... script supervisor (as Paula Barrett)
Raymond W. Beal ... animal wrangler
Lisa Behlendorf ... post-production accountant
Lamonte Bell ... payroll accountant
Julie Black ... assistant: Mr. Daniels
Shawna Blosser ... assistant: Mr. Richards
Jodi Faith Cahn ... production liaison (as Jodi Cahn)
Matthew Cassel ... additional assistant location manager (as Matthew R. Cassel)
Matt Curry ... first aid
Bob Degus ... production executive (as Robert J. Degus)
Dan Dickman ... location liaison
Avy Eschenasy ... production attorney
Anne C. Ford ... production accountant (as Anne Ford)
Diane Friedman ... assistant location manager (as Diane T. Friedman)
Kevin Garnett ... assistant: Mr. Lynn (as Kevin A. Garnett)
J.J. Geary ... craft service
Emily Glatter ... in-house production coordinator
Holly Hagy ... production coordinator
Paul Harrison ... additional assistant location manager
A. Laura James ... production secretary (as Laura James)
Scott Kanyuck ... contract administrator
Justin Katona ... office production assistant
Thomas Krueger ... first aid (as Thomas Kruegar)
Amy Lamare ... assistant: Mr. Ross
Carolayn Lauro ... chef
Ken Lavet ... location manager (as Kenneth D. Lavet)
James LeClair ... chef
Dirk Q. Long ... chef (as Dirk Long)
John Loveless ... operator: Chapman crane
Jeffrey Craig Owens ... office production assistant (as Craig Owens)
Kait Pickering ... assistant production coordinator
Carol A. Pino ... first aid (as Carol Pino)
Paul Prokop ... production controller
Jayson Raitt ... set production assistant
Herb Ratner ... assistant: Mr. Ross
Joshua Ravetch ... production resources
Kim Smith ... accounting assistant (as Kim C. Smith)
Bryan Thomas ... chef
Sandra Tomita ... production associate
Lee Tucker ... preview technical supervisor
William S. Turchyn II ... craft service
Bill Tyler ... set production assistant
John Uribe ... assistant accountant
Allan S. Wall ... office production assistant
Rick Ward ... first aid
James P. Warren ... animal wrangler
Frank Wilson ... chef
Deborah Wuliger ... unit publicist
Andrea Zuckerman ... set production assistant (as Andrea Z. Zuckerman)
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Mike Sudrow ... weapons specialist (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page