Edit
Amy Foster (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Beeban Kidron

Writing Credits  

Joseph Conrad ... (short story "Amy Foster")
 
Tim Willocks ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Amy Foster
...
Yanko Gooral
...
Dr. James Kennedy
...
Miss Swaffer
...
Mr. Swaffer
...
Mr. Smith
Fiona Victory ...
Mrs. Smith
...
Isaac Foster
...
Mary Foster
William Scott-Masson ...
Mr. Willcox (as William Scott Masson)
Eve Matheson ...
Mrs. Willcox
Dave Hill ...
Jack Vincent
...
Canon Van Stone (as J.G.R. Ashton-Griffiths)
Matthew Scurfield ...
Thackery
Margery Withers ...
Widow Cree
Janine Duvitski ...
Mrs. Finn
Willie Ross ...
Preble
Janet Henfrey ...
Mrs. Rigby
Paul Whitby ...
Stefan
Bob Smith ...
Nikolas
Angela Morant ...
Iryna
...
Brother Bodan
Neil Rutherford ...
Brother Peter
...
Brother Bodan's Wife
...
Peter's Wife (as Frederique Feder)
Ellis Fernandez ...
Amy's Son, Stefan
Esperanza Carmona ...
Ukranian Dancer
Natasha Cullingford ...
Ukranian Dancer
Christopher Maskens ...
Ukranian Dancer
Emma Payne ...
Ukranian Dancer
Steve Rouse ...
Ukranian Dancer (as Steven Rouse)
Michael Toon ...
Ukranian Dancer
Create a character page for: ?

Produced by 

Devon Dickson ... associate producer
Beeban Kidron ... producer
Charles Steel ... producer
Polly Tapson ... producer
Garth Thomas ... executive producer
Tim Willocks ... executive producer

Music by 

John Barry

Cinematography by 

Dick Pope ... director of photography

Film Editing by 

Alex Mackie
Andrew Mondshein

Casting By 

Andy Pryor ... (as Andy Prior)
Gail Stevens

Production Design by 

Simon Holland

Art Direction by 

Clinton Cavers ... supervising art director
Gordon Toms

Set Decoration by 

Neesh Ruben

Costume Design by 

Caroline Harris

Makeup Department 

Jan Archibald ... key hair stylist
Amanda Knight ... key makeup artist
Trefor Proud ... makeup artist
Astrid Schikorra ... hair stylist

Production Management 

Ian Hickinbotham ... post-production manager
Guy Tannahill ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Carreras ... first assistant director
Robert Grayson ... second second assistant director
Marios Hamboulides ... assistant director
Cliff Lanning ... second assistant director
Candy Marlowe ... crowd second assistant director
Josh Robertson ... additional second assistant director

Art Department 

Terry Apsey ... construction manager
Ken Barley ... supervising plasterer (as Kenneth Barley)
Amanda Bernstein ... assistant art director
Billy Bridge ... stand-by props
Sam Chesworth ... plasterer's laborer
Brian Cooper ... plasterer's laborer
Jim Cornish ... storyboard artist
Gary Cumbes ... greensman
Arwel Evans ... dressing props
Michael Gardiner ... plasterer
Chris Greenwood ... plasterer
Peter Grove ... carpenter
Michelle Harvey ... art department runner
Brian Henry ... stand-by props
Phillip A. Henry ... greensman (as Philip Honey)
Paul Humbles ... dressing props
Matthew Hywel-Davies ... dressing props (as Matthew Hywel Davies)
Paul King ... plasterer
Charles Leatherland ... draftsmaster
Mike Malik ... property master
John Mcgregor ... chargehand carpenter (as John McGregor)
Anthony Mitchell ... rigger
Brian Morris ... stand-by painter
John New ... supervising carpenter
John Newvell ... rigger
Ron Newvell ... supervising rigger
Steven Pollecutt ... stand-by rigger
Mari Roberts ... art department trainee
Shirley Robinson ... set dresser
Nigel Ross ... stand-by stagehand
Philip Smith ... carpenter
Glen Starr ... painter
Adrian Start ... supervising painter
Jim Statchini ... supervising stagehand
Nick Thomas ... assistant property master
Nick Thomas ... assistant property master
Michael Traynor ... stand-by carpenter
Mark Williamson ... carpenter
Paul Williamson ... supervising carpenter
Robert Windsor ... carpenter
Brian Winterborn ... set dresser

Sound Department 

Chinna Boapeah ... boom operator
Peter Bond ... sound editor
John Cochrane ... dialogue editor
Ron Davis ... sound editor
Martin Evans ... supervising sound editor
John Hayward ... sound re-recording mixer
Peter Holt ... foley editor
Daniel Laurie ... assistant sound editor
Christine Newell ... assistant foley editor
Chris Nuttall ... sound
Richard Pryke ... assistant re-recording mixer
George Richards ... sound recordist
Alan Sallabank ... adr mixer
Adam Sykes ... sound assistant
Sandy Buchanan ... post-production sound assistant (uncredited)

Special Effects by 

Adam Aldridge ... special effects
Stuart Brisdon ... special effects supervisor
James David ... special effects technician
James Davis III ... special effects technician
Mark Haddenham ... special effects technician
Garth Inns ... special effects
Ian Lowe ... special effects technician
John Van Der Pool ... special effects (as John Vanderpool)

Visual Effects by 

Adrian De Wet ... digital compositor
Paddy Eason ... digital effects designer
Pete Hanson ... studio manager: CFC
Roz Lowrie ... digital effects editor
Alison O'Brien ... visual effects producer
Chris Panton ... digital compositor / matte artist
Tim Quarman ... digital input: CFC
Tim Wellspring ... visual effects assistant
Dennis Michelson ... visual effects: CFC (uncredited)
Kevin Phelan ... scanning and recording producer (uncredited)

Stunts 

Lucy Allen ... stunt performer
Terry Forrestal ... stunt coordinator
Phil Lonergan ... stunt performer
Tony Lucken ... stunt performer
Tom Lucy ... stunt coordinator
Sean McCabe ... stunt performer
Joanna McLaren ... stunt performer (as Joanna McClaren)
Seon Rogers ... stunt performer (as Séon Rogers)
Tony Smart ... stunt performer
Terry Forrestal ... stunt performer (uncredited)
Steve Griffin ... stunt coordinator (uncredited)
Tom Lucy ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ray Bateman ... generator operator
Larry Blanford ... aerial camera operator (as Larry Blandford)
James Bloom ... clapper loader
Lucy Bristow ... focus puller
David Bryant ... focus puller
Trevor Coop ... camera operator
Martin Duncan ... gaffer
Brian Harris ... camera operator
Rolf Konow ... still photographer
Kenny Monger ... best boy
Peter Myslowski ... key grip
John Newvell ... rigger
Jan Pester ... Steadicam operator: second unit / additional photographer: second unit
Arwell Roberts ... technician: Wescam
David Shillingford ... camera operator (as Dave Shillingford)
Simon Starling ... focus puller
Geoffrey Thomas ... camera trainee

Casting Department 

Beverley Keogh ... extras casting: Yorkshire
Candy Marlowe ... extras casting: Cornwall (as Candida Marlowe)

Costume and Wardrobe Department 

Tim Aslam ... assistant costume designer
Samantha Crouch ... wardrobe assistant
Helen Ingham ... costume maker
Marco Scotti ... wardrobe supervisor
Georgina Season ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Cilla Beirne ... conforming editor
Christine Campbell ... associate editor
Lisa Clifford-Owen ... assistant editor
Paul Ensby ... color timer
Keith Lowes ... conforming editor
Julian Pryce ... second assistant editor
Sarah Rains ... assistant conforming editor
Simon Astbury ... colorist: rushes (uncredited)

Music Department 

John Barry ... conductor / score producer
Geoff Foster ... score recordist
Robert Hathaway ... music editor (as Bob Hathaway)
Cliff Kohlweck ... supervising music editor (as Clif Kohlweck)
Nic Raine ... orchestrator
John Richards ... music score engineer
Christian Rutherford ... line music fixer

Transportation Department 

Trevor Atkin ... unit driver
Christopher Newman ... unit driver
Mark Payne ... unit driver
Brian Scott ... unit driver
Richard Sloggett ... unit driver

Other crew 

Bobby Blues ... supervising production accountant
Paul Boase ... wrangler
Alison Boon ... wrangler
Sandra Butterworth ... dialogue coach
Kevin Chamberlain ... catering manager
Andy Clayton ... location manager
Natasha Coombs ... trainee: FT2
Hillery Cope ... unit nurse
Bill Darby ... location manager
Teresa Darby ... assistant location manager (as Teresa Hidalgo)
Gordon Davis ... cashier (as Gortdon Davies)
Patsy de Lord ... production coordinator
Shani Duncan ... trainee: FT2
Alison Golding ... assistant to choreographer
Ciara Gormley ... production secretary
Simon Gosling ... assistant: Ms. Tapson and Mr. Steel
Rhian Griffiths ... production assistant
Danielle Harrigan ... assistant: Ms. Kidron
Mick Hart ... wrangler
Elizabeth Himelstein ... dialogue coach (as Liz Himelstein)
Jacky Holding ... assistant accountant
Jonathan Hook ... location assistant
Stuart Hopps ... choreographer
Dan John ... production assistant (as Daniel John)
Debbie Kaye ... horse master
Sara Keene ... unit publicist (as Sarah Keene)
Sophie Kent ... assistant: Mr. Thomas
Vladimir Kondratyuk ... dance double: Yanko
Karina Lawson ... production assistant
Joe Man ... location runner
Candy Marlowe ... extras coordinator (as Candida Marlowe)
Miles Marton ... researcher
Nicola Matthews ... trainee: FT2
David Maund ... trainee: FT2
Leisa Melnyk ... dialogue coach: Ukranian (as Leisha Melnyk)
Peter Munt ... wrangler
Nik Panic ... pre-production supervisor
Lynn Carol Robinson ... unit nurse
Richard Romain ... wrangler
Brian Shemmings ... health & safety officer
Claire Sparksman ... assistant: Ms. Kidron
Steven Speed ... assistant to choreographer
Beverly Winston ... script supervisor (as Beverley Winston)
Robin Demetriou ... catering supervisor (uncredited)
Jacqueline M. Granger ... script editor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page