Edit
Starship Troopers (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Verhoeven

Writing Credits (WGA)  

Edward Neumeier ... (screenplay) (as Ed Neumeier)
 
Robert A. Heinlein ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Marshall Bell ...
...
...
...
...
...
...
Commanding Officer
Christopher Curry ...
Lenore Kasdorf ...
...
...
...
...
Curnal Achilles Aulisio ...
Sgt. Gillespie (as Curnal Aulisio)
...
Net Correspondent
...
Sky Marshall Dienes
...
Sky Marshall Meru
...
Fed Net Announcer (voice)
Julianna McCarthy ...
Expert
Timothy McNeil ...
Expert
...
Recruiting Sergeant
Brad Kane ...
...
Pilot Cadet Stack Lumbreiser
...
Psychic
Patrick Bishop ...
Engineering Officer
...
Young Cap Trooper
Travis Lowen ...
Little Boy Trooper
Patrick Wolff ...
Late Cadet
Mara Duronslet ...
Communications Officer
...
General (as Dale A. Dye)
Mike Stokey ...
Officer with Morita (as Michael Stokey)
...
Matt Entriken ...
...
Medic
Ronald L. Botchan ...
Jumpball Referee
Walter Adrian ...
Judge
...
Young Mother
Alexi Lakatos ...
Stomping Kid
Nathaniel Marshall ...
Stomping Kid
Austin Sanderford ...
Stomping Kid
Rhiannon Vigil ...
Stomping Kid
Mylin Brooks ...
Armand Darrius ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Dawn E. Anderson ...
Female Trooper (uncredited)
Michael Aumock ...
Extra (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
William Bradley ...
MI trooper (uncredited)
Jason Thomas Campbell ...
Squad Leader (uncredited)
Jon Davison ...
Buenos Aires Survivor (uncredited)
...
Voice heard on speaker when troopers were receiving gear for battle (uncredited)
...
Trooper (uncredited)
...
Female Trooper (uncredited)
...
Football Quarterback (uncredited)
Josh Gilbert ...
Student (uncredited)
...
Jumpball Player (uncredited)
Antonio Magrane ...
Academy Student (uncredited)
Steve Mora ...
Male Trooper (uncredited)
Brooke Morales ...
Cheerleader (uncredited)
Jim Morse ...
Male Trooper (uncredited)
Cole Nelson ...
Football Player (uncredited)
...
Defendant (uncredited)
...
Jumpball Player (uncredited)
...
Academy Soilder (uncredited)
...
Female Trooper (uncredited)
...
School Prom Lead Singer (uncredited)
...
Female Trooper (uncredited)
Tony Scoville ...
Extra (uncredited)
...
Female Trooper (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Student / Male Trooper (uncredited)
...
Cpl. Allen (uncredited)
...
Male Trooper (uncredited)
...
Trooper (uncredited)
...
Student / Female Trooper (uncredited)
...
Medic (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jon Davison ... producer
Frances Doel ... co-producer
Stacy Lumbrezer ... co-producer
Alan Marshall ... producer
Edward Neumeier ... co-producer (as Ed Neumeier)
Phil Tippett ... co-producer

Music by 

Basil Poledouris

Cinematography by 

Jost Vacano ... director of photography

Film Editing by 

Mark Goldblatt
Caroline Ross

Casting By 

Elaine J. Huzzar
Johanna Ray

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

Bruce Robert Hill
Steven Wolff ... (as Steve Wolff)

Set Decoration by 

Robert Gould ... (as Bob Gould)

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Tony Acosta Jr. ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Janice Alexander ... hair stylist
David P. Barton ... animatronics: Kevin Yagher Productions, Inc. (as David Barton)
Brian Blair ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Bryan Blair)
John Blake ... key makeup artist
Kathryn Blondell ... key hair stylist
Evan Brainard ... animatronics: Kevin Yagher Productions, Inc.
Nik E. Carey ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Nik Carey)
Glen Eisner ... sculptor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Thomas Floutz ... painter: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Thom Floutz)
Mark Garbarino ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Karin Hanson ... hair department: Kevin Yagher Productions, Inc.
David Hoehn ... prosthetic eye creator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Rick Lalonde ... hair department: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Richard LaLonde)
Gilbert Liberto ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Gil Liberto)
Richard Maybery ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Rich Mayberry)
David Miner Jr. ... animatronics: Kevin Yagher Productions, Inc.
Bill Myer ... makeup artist
Ron Pipes ... hair department: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jason Ryan ... animatronics: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jordu Schell ... painter: Kevin Yagher Productions, Inc.
David Selvadurai ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Shaun Smith ... project coordinator: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Shaun P. Smith)
Steven Stewart ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Mario Torres Jr. ... sculptor: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Mario Torres)
D. Mick Wood ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Mark C. Yagher ... studio manager: Kevin Yagher Productions, Inc.
Rufus Hearn ... lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (uncredited)
Timothy Huizing ... mold maker (uncredited)
Selina Jayne ... makeup artist (uncredited)
Timothy A. Miguel ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Robert Latham Brown ... production manager
Gregory Manson ... production supervisor (as Greg Manson)

Second Unit Director or Assistant Director 

Vic Armstrong ... second unit director
Mathew Dunne ... first assistant director: second unit
Gregg Goldstone ... first assistant director
Peter E. Hirsch ... second second assistant director
Jamie Marshall ... second assistant director: second unit
Marge Piane ... second assistant director: second unit
Kenneth J. Silverstein ... second assistant director (as Kenneth Silverstein)
Hans Berggren ... trainee assistant director (uncredited)
Joth Riggs ... dga trainee (uncredited)

Art Department 

Damon Allison ... prop shop foreman
Tom Altobello ... assistant props
Fred Arbegast ... chief sculptor
Scott Bobbitt ... leadman
Melanie S. Chretin ... art department assistant (as Melanie Chretin)
David Cohen ... model maker foreman
Gene 'Hap' Cooper ... sculptor (as Gene Cooper)
Jennifer Dawson ... assistant property master
Robert Fechtman ... assistant art director (as Bob Fechtman)
Michael R. Gannon ... assistant props (as Michael Gannon)
Giacomo G. Ghiazza ... storyboard artist (as Giacomo Ghiazza)
Dick Girod ... paint foreman (as Richard Girod Sr.)
Dwayne Grady ... property master: second unit
Karen Higgins ... general foreman
Timothy Holcombe ... propmaker
Zoryana Keske ... on-set dresser: second unit
Jennifer Lewicki ... art department secretary
Sean R. MacCaul ... labor foreman (as Sean MacCaul)
Jim Martin ... conceptual artist
Mara Massey ... on-set dresser
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator (as Stacey McIntosh)
Dennis Miyamoto ... construction accountant
Janine McEwen Newell ... art department assistant (as Janine McEuen)
William A. Petrotta ... property master
Eric Ramirez ... set dressing leadman
Robin Richesson ... storyboard artist
Jerry Sargent ... construction foreman (as Jerry L. Sargent)
Paul Spencer ... assistant props
Rob Stevens ... construction buyer
Robert Van Dyke ... construction foreman (as Robert J. Van Dyke)
Manuel Baca ... assistant armourer (uncredited)
John Bullard ... welder (uncredited)
Randy L. Childs ... propmaker foreman (uncredited)
Bryan Corbett ... propmaker gangboss (uncredited)
Shiuvaun Egan ... props (uncredited)
Bill Hay ... props (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor (uncredited)
Allan Johnson ... propmaker (uncredited)
Steven Ladish ... set dresser (uncredited)
James Lima ... concept artist (uncredited)
Steven Schwartz ... set designer (uncredited)
Darrin Sullivan ... set dresser (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor (uncredited)
Michael Vojvoda ... set dressing gang boss (uncredited)

Sound Department 

Tony Araki ... sound recordist
Michael J. Benavente ... supervising dialogue editor
Dean Beville ... sound effects editor
Matthew C. Beville ... foley editor
Raul A. Bruce ... boom operator
Ed Callahan ... sound effects editor
Harry Cohen ... sound designer
Susan Dudeck ... supervising adr editor
Alison Fisher ... adr editor
Stephen Hunter Flick ... sound designer / sound supervisor
Joseph Geisinger ... sound mixer
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Jeff Gomillion ... adr mixer
Warren Hamilton Jr. ... sound effects editor
Allen Hartz ... adr editor
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Greg Hedgepath ... sound effects editor (as Gregory Hedgepath)
Nicholas James ... supervising foley editor
Jeffrey Kaplan ... foley editor
Patricio A. Libenson ... sound effects editor (as Patricio Libenson)
Diane Linn ... adr recordist
Maciek Malish ... foley editor
Charles Maynes ... sound effects editor
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Jeena M. Phelps ... assistant dialogue editor
John Pospisil ... sound designer
Charleen Richards ... adr mixer
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Dan Sharp ... sound recordist
Randy Thom ... sound designer
Ron Vignone ... assistant adr editor
Hugo Weng ... dialogue editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Jack Wolpa ... sound utility
Linda Yeaney ... assistant sound editor
David Lewis Yewdall ... sound effects editor (as David Lewis Yedall)
Peter Brown ... sound effects recordist (uncredited)
Richard Burton ... sound effects editor (uncredited)
Erik Flockoi ... sound transferer (uncredited)
Jeff Glueck ... sound engineer (uncredited)
William Jacobs ... sound effects editor (uncredited)
Mark Lanza ... sound effects editor (uncredited)
Andy Martin ... assistant sound designer (uncredited)
Jon Michaels ... assistant sound editor (uncredited)
Tim Rakoczy ... sound intern (uncredited)
Ben Wilkins ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Peter Albiez ... special effects shop coordinator (as Peter H. Albiez)
Brent Armstrong ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
George Bernota ... mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc.
Dan Brodzik ... painting department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Steve Buscaino ... painting department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Mario Castillo ... mechanical assistant: Amalgamated Dynamics, Inc.
Robert Clark ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Brian Cox ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc.
William Dawson ... special effects (as William E. Dawson Jr.)
Wade Devens ... mechanical assistant: Amalgamated Dynamics, Inc.
Yuri Everson ... effects coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Horacio Fernandez ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Steve Frakes ... effects coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Linda Frobos ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Alec Gillis ... creature effects: full scale, Amalgamated Dynamics, Inc.
Doug Hubbard ... special effects
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Hiroshi Ikeuchi)
Nick Karas ... special effects
Luke Khanlian ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Steve Kuzela ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Mike Larrabee ... painting department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Brandon Lawless ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Timothy Leach ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Tim Leach)
Alex 'Little Al' Lorenzana ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Alex Lorenzano)
Gary Martinez ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tony Matijevich ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Anthony Matijevich)
Wes Mattox ... special effects
John McLeod ... special effects coordinator
Barry McQueary ... special effects (as Barry L. McQueary)
Ken Niederbaumer ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc.
David Penikas ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Frank L. Pope ... special effects
John Richardson ... special effects supervisor
Steve Rosenbluth ... mechanical department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Andy Schoneberg ... effects coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Susan Spector ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Douglas J. Stewart ... painting department: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Doug Stewart)
Rick Thompson ... special effects supervisor: second unit
Mark Viniello ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Garth Winkless ... art department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tom Woodruff Jr. ... creature effects: full scale, Amalgamated Dynamics, Inc.
Dennis Yeager II ... special effects (as Dennis A. Yeager)
David Beneke ... special effects crew (uncredited)
Adam Boster ... model maker (uncredited)
Mark Christoffersen ... special effects coordinator (uncredited)
Michael Clarke ... special effects technician (uncredited)
Grady Holder ... lab technician: Kevin Yagher Productions (uncredited)
Steve Koch ... sculptor: Amalgamated Dynamics Inc. (uncredited)
Josselin Mahot ... creature effects crew (uncredited)
Daniel Orabona ... special effects (uncredited)
Gene Young ... special effects props (uncredited)

Visual Effects by 

Katherine Aaron ... intern: Tippett Studio
Jay Adan ... painter: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Michele Addey ... model maker: Industrial Light & Magic
Julie Adrianson-Neary ... digital effects artist: Industrial Light & Magic (as Julie Neary)
Amit Agrawal ... lead software engineer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Susan Alegria ... model maker: Industrial Light & Magic
Janel Alexander ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Ted Alexandre ... systems administrator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Adrienne Anderson ... visual effects production assistant: Industrial Light & Magic
Greg Anderson ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Gregory Anderson)
Scott E. Anderson ... visual effects supervisor: spaceship
Al Arthur ... digital effects animator: Tippett Studio
Jean-Luc Azzis ... hsc artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Charles Bailey ... model project supervisor: Industrial Light & Magic (as Charlie Bailey)
Bill Houston Ball ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Bill Ball)
Chris Barker ... mechanical engineer: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Carol Bauman ... model maker: Industrial Light & Magic
Greg Beaumonte ... camera and video engineering: Industrial Light & Magic
Beverly Bernacki ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Jim Berney ... lead technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
John Berri ... assistant visual effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
John Bevelheimer ... conceptual artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mike Bienstock ... visual effects first assistant camera: plate photography unit (as Michael Bienstock)
Don Bies ... model maker: Industrial Light & Magic (as Donald Bies)
Joe Biggins ... camera assistant: Industrial Light & Magic
Renee Binkowski ... digital rotoscope: Tippett Studio
Stewart Birnam ... software engineering: Industrial Light & Magic
Nicholas Blake ... matte painting model supervisor: Compound Eye
Patricia Blau ... senior staff: Industrial Light & Magic (as Patricia Blau Price)
Nancy Blumstein ... production accountant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Scott Bonnenfant ... digital effects artist: Industrial Light & Magic (as Sxott Bonnenfant)
Michael Borja ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Marry Borlik ... production manager: digital department, Sony Pictures Imageworks Inc.
Lydia Bottegoni ... production manager: digital department, Sony Pictures Imageworks Inc.
Alan Boucek ... digital compositor: Tippett Studio
Jeffy Branion ... data wrangler: Tippett Studio (as Jeff Branion)
Brian Brecht ... operations support staff: Industrial Light & Magic (as Brian K. Brecht)
Patrick Brennan ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Jeff Brewer ... model maker: Industrial Light & Magic
Jill Brooks ... visual effects associate producer: Industrial Light & Magic
Kandece Brown ... assistant visual effects coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Randy Brown ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Eric Bruneau ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mark Bruning ... production assistant: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Mark Buck ... model maker: Industrial Light & Magic
Mary Buelina ... operations support staff: Industrial Light & Magic
Laura Buff ... visual effects producer
Gayle Busby ... visual effects producer: Boss Film Studios
Greg Butler ... lead digital lighting: Tippett Studio
Colin Campbell ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Scott Campbell ... additional director of photography: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Casey Cannon ... visual effects producer: Banned from the Ranch Entertainment
Jeremy Cantor ... character animator: Tippett Studio
Joan Collins Carey ... associate visual effects producer: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Joan Collins)
Joel Carnes ... key grip: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Tami Carter ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Rusty Case ... senior systems architect
Oscar G. Castillo ... computer animator: Boss Film Studios
John P. Cazin ... pyro technician: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as John Cazin)
Louis Cetorelli ... computer graphics supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Dave Chamberlain ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Audrey Chang ... visual effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Robert Chartier ... on-set supervisor: Video Image
Andy Chen ... match mover: Tippett Studio
Grace Cheney ... digital rotoscope: Tippett Studio (as Grace Murphy)
Merrick Cheney ... digital model maker: Tippett Studio
Lance Chikasawa ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Tamara Choi ... location plate producer: plate photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Chris Ciampa ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Blair Clark ... lead character animator: Tippett Studio
Charlie Clavadetscher ... match move supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Richard L. Cohen ... 3-D matte painting animation: Compound Eye (as Rich Cohen)
Peter Collins ... stage model maker: Boss Film Studios
Clint Colver ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
William S. Conner ... effects photography: Visual Concept Entertainment (as William Conner)
Thomas Conroy ... computer graphics designer: Video Image (as Thomas M. Conroy)
Eric Cook ... special effects coordinator: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Bryan Cooke ... digital artist: Visual Concept Entertainment
Jay Cooper ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Randy Cooper ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Randall Cooper)
David Cornelius ... electronics engineer: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Thida Cornes ... systems manager: Tippett Studio
Frank Cox ... tech support: Tippett Studio
Gary Crosby ... model maker: Boss Film Studios
Chuck Cross ... computer systems engineering: Industrial Light & Magic
Anita Cukurs ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Donna Cullen ... digital resource coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Matt Cunningham ... visual effects assistant
Gail Currey ... senior staff: Industrial Light & Magic
Mike Curtis ... gaffer: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Joshua Cushner ... motion control cameraman: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Josh Cushner)
Andrea D'Amico ... visual effects producer: Boss Film Studios
Thomas Dadras ... digital effects supervisor: Boss Film Studios
Brigitte Daloin ... visual effects editor: second unit
Henry Darnell ... lead model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Alan Davidson ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Heather Davis Baker ... computer graphics supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Heather Davis)
Fon Davis ... model maker: Industrial Light & Magic
Sidsie Davis ... visual effects coordinator: second unit
Gerardo De La Cruz ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Christopher J. Decedue ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Chris Decedue)
John Decker ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mykel Denis ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Greg Derochie ... digital compositor: Tippett Studio
David Deuber ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Larry DeUnger ... model shop supervisor: Boss Film Studios
Bob Diepenbrock ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Robert Diepenbrock)
Portia Digiovanni ... motion control operator: plate photography unit
Axel Dirkson ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Axel Dirksen)
Stephen Dobbs ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Stephen F. Dobbs)
Eric Alan Donaldson ... key grip: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Eric Donaldson)
Jason Dowdeswell ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Brennan Doyle ... supervising compositor: Tippett Studio
John Dunlap ... digital rotoscope: Tippett Studio
Lauryl Duplechan ... visual effects editor: Banned from the Ranch Entertainment
Daniel Eaton ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Kirrie Edis ... character animator: Tippett Studio
Christopher Edwards ... post-production supervisor: Boss Film Studios
Kevin Elam ... digital element coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mike Ellis ... scanning operator: Industrial Light & Magic
Chrissie England ... senior staff: Industrial Light & Magic
Douglas Epps ... senior software developer: Tippett Studio (as Doug Epps)
Colin Epstein ... digital compositor: Tippett Studio
Nancy Evans ... rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael Everett ... gaffer: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Bill Eyler ... digital compositor: Tippett Studio (as William Eyler)
Rick Fichter ... visual effects director of photography: plate photography unit
Mark Fiorenza ... model maker: Industrial Light & Magic
Brian Flora ... matte artist: Industrial Light & Magic
James Flux ... digital lighting: Tippett Studio
Nickson Fong ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Jon Foreman ... model maker: Industrial Light & Magic
Page Frakes ... color correction: Tippett Studio
Ron Frankel ... digital artist: Pixel Liberation Front
Scott Frankel ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Mark A. Freid ... equipment coordinator: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Mark Fried)
Guido Frenzel ... camera technician: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Layne Friedman ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Joel Friesch ... digital painter: Tippett Studio
Alex Funke ... visual effects director of photography
Jimmy Fusil ... graphics storyboard artist: Video Image
Alan Garber ... model maker: Boss Film Studios
Andy Garcia ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Julie Garrard ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Steve Gawley ... model maker: Industrial Light & Magic
Tim Geideman ... negative cutter: Industrial Light & Magic / negative line-up: Industrial Light & Magic
Camille Geier ... visual effects producer: Industrial Light & Magic (as Camille Pirolo Geier)
Joshua Geisler-Amhowitz ... digital texture painter: Sony Pictures Imageworks Inc.
Pete Gerard ... mechanical lead model maker: Boss Film Studios (as Bryson Gerard)
Brian Gernand ... model maker: Industrial Light & Magic
Tom Gibbons ... character animator: Tippett Studio
Dan Gindroz ... machine shop purchasing coordinator: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Chris Goehe ... model maker: Industrial Light & Magic (as Christopher Goehe)
Peter Gornstein ... conceptual artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Charles Granich ... digital compositor: Tippett Studio
Sage Greco ... lead digital artist: Banned from the Ranch Entertainment
Colin Green ... previsualization supervisor: Pixel Liberation Front
Brian Griffin ... digital supervisor: Visual Concept Entertainment
Michael J. Gunn ... 3-d terrain mapping: 3SPACE Inc. (as Mike Gunn)
Dean Hadlock ... digital lighting: Tippett Studio
David Hadsell ... stage manager: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Dave Hadsell)
Jerry Hall ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mark Hall ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Chad Hammes ... computer graphics supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Mark Hardin ... motion control operator: plate photography unit
Bret A. Harding ... motion control operator: Boss Film Studios (as Bret Harding)
Anthony Harris ... timing coordinator: I/O department, Pixel Liberation Front
Ben Harris ... assistant foreman: Tippett Studio
Aaron Haye ... model maker: Industrial Light & Magic
Craig Hayes ... design visual effects supervisor: Tippett Studio
Wendy Hendrickson ... digital plate restoration technician: Industrial Light & Magic (as Wendy Hendrickson-Ellis)
Geoff Heron ... lead pyrotechnician: Industrial Light & Magic
Neil Herzinger ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Brent Heyning ... model maker: Boss Film Studios
Rick Hilgner ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Richard Hilgner)
Robert Hill ... camera assistant: Industrial Light & Magic
Roger Hinze ... digital effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Bill Hirsch ... computer systems engineering: Industrial Light & Magic
David Hisanaga ... digital effects artist: Industrial Light & Magic (as David Yukio Hisanaga)
Thomas Hollier ... lead technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Ron Holthuysen ... sculptor: Tippett Studio
Neal Hoover ... production assistant: Tippett Studio
Ralph Horan ... senior staff: I/O department, Pixel Liberation Front (as Ralph P. Horan)
David Horsley ... computer graphics supervisor: Industrial Light & Magic
Lincoln Hu ... senior staff: I/O department, Pixel Liberation Front
Greg Hyman ... visual effects editor: Industrial Light & Magic
Walter F. Hyneman ... computer graphics supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Walter Hyneman)
Rod Ibanez ... lead technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Rodrigo Ibanez)
Adrian Iler ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Hitoshi Inoue ... visual effects editor: Banned from the Ranch Entertainment
Erich Ippen ... digital artist: Banned from the Ranch Entertainment
Jason Ivimey ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Robyn Jacobs ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Alex Jaeger ... visual effects art director: Industrial Light & Magic
Brad Jerrell ... stage technician: Industrial Light & Magic
Paul Jessel ... stop motion animator: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Paul Jessell)
Mike Jobe ... model maker: Industrial Light & Magic (as Michael Jobe)
Rick Johnson ... key grip: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Darby Johnston ... lead digital effects animator: Tippett Studio
Creola N. Jones ... systems coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Creola Jones)
David Jones ... visual effects supervisor: Boss Film Studios (as David M. Jones)
Doug Jones ... negative cutter: Industrial Light & Magic / negative line-up: Industrial Light & Magic
Kim Jones ... software development manager: Tippett Studio
Rob Jones ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Peter Juneau ... digital camera operator: Tippett Studio
Zoran Kacic-Alesic ... software engineering: Industrial Light & Magic
Jason Kaufman ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Jon Kearl ... model maker: Boss Film Studios
Brian Keeney ... senior visual effects coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Scott Kilburn ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Raymond C. King ... computer animator: Boss Film Studios (as Raymond King)
Shimpei Kitamura ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Pete Kleinow ... stop motion animator: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Peter Kleinow)
Aaron Kohr ... match mover: Tippett Studio
Ken Kokka ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Peter Konig ... lead character animator: Tippett Studio (as Pete Konig)
Susan Kornfeld ... lead rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Ivo Kos ... 3-d modeler: Sony Pictures Imageworks Inc.
Pete Kozachik ... director of miniature photography: Sony Pictures Imageworks Inc.
Thomas Krebs ... assistant editor: Tippett Studio (as Tom Krebs)
Peter Kuran ... visual effects producer: Visual Concept Entertainment
Jeshua Lacock ... tech support: Tippett Studio
Joanne Ladolcetta ... digital rotoscope supervisor: Tippett Studio
Maria Lando ... software engineer: Boss Film Studios
Linda Landry-Nelson ... purchasing agent: Tippett Studio
Jeroen Lapre ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Chuck Larson ... gaffer: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Robert Lattanzio ... assistant visual effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Bob Lattanzio)
Steve Lavy ... pre-visualization coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Eileen Leahy ... rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Eric Leven ... digital effects animator: Tippett Studio
Didier Levy ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Joe Lewis ... motion control: General Lift, second unit
John Lima ... on-set supervisor: Banned from the Ranch Entertainment
Van Ling ... visual effects supervisor: Banned from the Ranch Entertainment
Randy Link ... character animator: Tippett Studio (as Randall Link)
Seth Lippman ... computer animator: Boss Film Studios
Liam Liska ... stage lead model maker: Boss Film Studios
Joe Littlejohn ... digital lighting: Tippett Studio
Littleton Brothers ... digital effects supervisor: additional compositing, Boss Film Studios
Natalie Lopez ... fabricator: Tippett Studio
Gary Louzon ... key grip: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Suzanne Lowe ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Paula Lucchesi ... art department supervisor: Tippett Studio
Michael Lynch ... model maker: Industrial Light & Magic
Molly Lynch ... film I/O coordinator: Tippett Studio
Don MacBain ... production supervisor: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Bruce MacRae ... lead model maker: Boss Film Studios (as Bruce Macrae)
Annie Mahlik ... assistant visual effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Jeff Mann ... senior staff: Industrial Light & Magic
Dev Mannemela ... software engineer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Allen Manning ... digital artist: Banned from the Ranch Entertainment
Allen Mansour ... equipment manager: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Alyson Markell ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Tia L. Marshall ... digital effects artist: Industrial Light & Magic (as Tia Marshall)
Jo Martin ... editorial: Visual Concept Entertainment
Job Martin ... model shop coordinator: Boss Film Studios
Kent Martin ... lead 3-d modeler: Sony Pictures Imageworks Inc.
Ned Martin ... camera operator: plate photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Luis O. Martinez Jr. ... motion control grip: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Luis Martinez)
Kris Matheney ... video coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Don Matheson ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Sara Mathew ... digital lighting: Tippett Studio
James Matlosz ... camera technician: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Jim Matlosz)
Michael C. May ... camera technician: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Michael May)
Mary McCulloch ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Brian McFadden ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
M. Scott McKee ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Scott McKee)
Dan McNamara ... editorial supervisor: Industrial Light & Magic
Brandon McNaughton ... digital compositor: Boss Film Studios
Jim McVay ... digital compositor: Tippett Studio
George Merkert ... visual effects producer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Martin Meunier ... digital model maker: Tippett Studio
Gary Meyer ... camera and video engineering: Industrial Light & Magic
Ron Meyer ... crew: Video Image
Hal Miles ... rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Josh Minor ... lead software developer: Tippett Studio
Steve Montal ... equipment coordinator: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael Moore ... editorial department manager: Sony Pictures Imageworks Inc.
Ray Moore ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Raymond Moore)
Raquel Morales ... digital matte painter: Sony Pictures Imageworks Inc.
Harry Moreau ... animation: Visual Concept Entertainment
David Manos Morris ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Jim Morris ... senior staff: Industrial Light & Magic
Thaine Morris ... pyrotechnic consultant: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Thayne Morris)
Christopher Morrison ... assistant production supervisor: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Desiree Mourad ... digital lighting: Tippett Studio
Kenn Moynihan ... operations support staff: Industrial Light & Magic
Greg Mucino ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Daryl Munton ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael Murnane ... matte painting modeler: Compound Eye
George Murphy ... visual effects co-supervisor: Industrial Light & Magic
Brian Mussetter ... assistant camera: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Alfred Mürrle ... digital compositor: Tippett Studio (as Alfred Murrle)
Marilyn Nave ... production coordinator: Visual Concept Entertainment
Julie Newdoll ... supervisor of digital lighting: Tippett Studio
John Nicolard ... color grader: I/O department, Pixel Liberation Front
Ken Nielsen ... digital effects artist: Industrial Light & Magic (as Kenneth J. Nielsen)
Aurore Nightingayle ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Shannon Noble ... lead hsc artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Betsy Nofsinger ... digital rotoscope: Tippett Studio
Phil Notaro ... head of production: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Ian O'Connor ... pyro technician: additional pyro, Sony Pictures Imageworks Inc.
Cyndi Ochs ... visual effects production assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Felix Ojeda ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael Olague ... stage technician: Industrial Light & Magic
Shannon Leigh Olds ... visual effects editor: Boss Film Studios
Gregg Olsson ... model maker: Industrial Light & Magic (as Gregory Olsson)
Megan Omi ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Bertrand Ong ... digital artist: Pixel Liberation Front (as Bert Ong)
Nancy Oppenheim ... lead rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael Orlando ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc.
Adrienne Othon ... software developer: Tippett Studio
Chris Paizis ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Michael Palmieri ... data wrangler: Tippett Studio (as Mike Palmieri)
Eric Pascarelli ... motion control cameraman: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Brian Pass ... assistant camera: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Suzanne Pastor ... visual effects producer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Zoe Peck-Eyler ... lead digital compositor: Tippett Studio (as Zoe Peck)
Bob Peitzman ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Alan Peterson ... model maker: Industrial Light & Magic
Frank Petzold ... digital post camera: Tippett Studio
Todd Pilger ... lead technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Joshua Pines ... film scanning and recording supervisor: Industrial Light & Magic
Tony Preciado ... model maker: Industrial Light & Magic
Brian Pringle ... painter: Boss Film Studios
Derek N. Prusak ... motion control operator: Boss Film Studios (as Derek Prusak)
Michael S. Pryor ... hsc production manager: Sony Pictures Imageworks Inc.
Vincent Pusateri ... assistant coordinator: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Vincent Pustateri)
Facundo Rabaudi ... matte painting modeler: Compound Eye
Daniel Radford ... visual effects supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
John H. Radulovic ... production supervisor: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as John Radulovic)
A.J. Raitano ... assistant camera: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Haunt Rama ... color correction: Tippett Studio
Raman Rao ... gaffer: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Kelley Ray ... visual effects sequence supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Steve Reding ... digital lighting: Tippett Studio
John Reed ... mold maker: Tippett Studio
Maureen Reggie ... model shop coordinator: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Ian Reid ... software developer: Tippett Studio
David Rey ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Christian Rice ... systems administrator: Tippett Studio
Jay Riddle ... plate supervisor: second unit, Tippett Studio
Sabrina Riegel ... digital rotoscope: Tippett Studio
Heather Riekels ... digital production manager: Sony Pictures Imageworks Inc.
David Riley ... assistant camera: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Seth Roberts ... systems assistant: Tippett Studio
Elise Robertson ... matte painting modeler: Compound Eye
Kittaya Robinson ... model maker: Boss Film Studios
Jeff Roe ... digital systems administration: Visual Concept Entertainment
Saba Rofchaei ... digital lighting: Tippett Studio
Jody Rogers ... visual effects editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Roger Rohrbach ... software developer: Tippett Studio
Jules Roman ... visual effects producer: Tippett Studio
Amanda Ronai-Dahle ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Kevin Rose-Williams ... editor: Tippett Studio
K.C. Rosenberg ... assistant to supervisors: Tippett Studio
Martin Rosenberg ... motion control cameraman: Industrial Light & Magic
David Rosenthal ... film I/O supervisor: Tippett Studio
Thomas Rosseter ... computer graphics supervisor: Industrial Light & Magic
Neil Rubenstein ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Landon Ruddel ... first assistant director: miniature unit, Boss Film Studios (as Landen Ruddell)
Tony Rudenko ... crew: Video Image
Chris Russell ... head of software engineering: Sony Pictures Imageworks Inc.
Alonzo Ruvalcaba ... visual effects production supervisor: Tippett Studio
Jim Rygiel ... visual effects supervisor: Boss Film
Jeff Sargent ... digital compositor: Tippett Studio
Tim Sarnoff ... senior staff: I/O department, Pixel Liberation Front
Michael Scheffe ... visual effects art director: Sony Pictures Imageworks Inc.
Thomas Schelesny ... character animator: Tippett Studio (as Tom Schelesny)
Eric Schmidt ... crew: Video Image
Heidi Schmidt ... video editor: Industrial Light & Magic
Peter Schmitt ... assistant camera: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Mark Schreiber ... character animator: Tippett Studio
David A. Schroeder ... special effects technician: visual effects pyro unit, Sony Pictures Imageworks Inc. (as David Schroeder)
Bill Schultz ... senior staff: I/O department, Pixel Liberation Front
Babs Schutt ... office coordinator: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Lori H. Schwartz ... hsc technical coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Simon Scott ... hsc artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Som Shankar ... computer animator: Boss Film Studios
Amy Shepard ... operations support staff: Industrial Light & Magic
John R. Shourt ... rotoscope artist: Sony Pictures Imageworks Inc. (as John Shourt)
H.B. Siegel ... senior staff: Industrial Light & Magic
Gary Siela ... character animator: Tippett Studio
Donny Sierer ... electronics supervisor: Boss Film Studios
Paul Silva ... foreman: Tippett Studio
Deborah M. Silverman ... art department manager: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Debra Silverman)
Richard King Slifka ... lead model maker: Boss Film Studios (as Richard Slifka)
Kim Smith ... model maker: Industrial Light & Magic
Neil Smith ... pyrotechnic effects foreman: additional pyro, Sony Pictures Imageworks Inc.
Steven C. Smith ... stage model maker: Boss Film Studios (as Steve Smith)
Scott Souter ... digital lighting: Tippett Studio
Tanya Spence ... character animator: Tippett Studio
David Spencer ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc.
Todd W. Spencer ... electronics engineer: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Todd Spencer)
Scott Squires ... visual effects supervisor: ILM
Serge Sretschinsky ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc.
Stephen Stanton ... digital scanner operator: Tippett Studio (as Steve Stanton)
Christa Starr ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Peter Steenolsen ... model maker: Boss Film Studios
Joel Steiner ... model maker: Industrial Light & Magic
Robert Steuer ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Rob Steuer)
Roy Stevens ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Roy Stephens)
Joe Stevenson ... motion control cameraman: miniature phography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Trey Stokes ... supervisor: character animation department, Tippett Studio
Dee Storm ... negative supervisor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Jeff Stringer ... operations manager: Tippett Studio
Greg Stuhl ... lead model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Diana Stulic ... visual effects coordinator: Sony Pictures Imageworks Inc.
David Sudd ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc.
Russ Sueyoshi ... digital compositor: Tippett Studio
Mark Sullivan ... visual effects supervisor: Compound Eye
Don Sutherland ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Donald Sutherland)
Michael Suyo ... stage model maker: Boss Film Studios
Michael Sweeney ... executive producer: Boss Film Studios
Pat Sweeney ... motion control cameraman: Industrial Light & Magic (as Patrick Sweeney)
Stan Szymanski ... senior staff: I/O department, Pixel Liberation Front
Frederick Talmage ... crew: Video Image (as Rick Talmage)
Alexi Taylor ... production assistant: Tippett Studio
Hendrik te Winkel ... systems administrator: Tippett Studio (as Hendrik Te Winkel)
Joseph Thomas ... match mover: Sony Pictures Imageworks Inc.
Chris Thornton ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Phil Tippett ... creature visual effects supervisor
Andrew Titcomb ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Audrea Topps Harjo ... manager: 3-d to hsc, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Audrea Topps-Harjo)
Allison Torres ... digital lighting: Tippett Studio
Pat Towner ... night stage supervisor: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
Kristen Trattner ... hsc artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Michael J. Travers ... lead technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc. (as Michael Travers)
Jessica Trento ... visual effects production coordinator: Boss Film Studios
Bart Trickel ... digital lighting: Tippett Studio
Eddie Turner ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc. (as Edward Turner)
Richard Turner ... compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Trevor Tuttle ... model maker: Industrial Light & Magic
Milka Uvence ... visual effects production assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Adam Valdez ... lead character animator: Tippett Studio
Pepe Valencia ... digital artist: Sony Pictures Imageworks Inc.
Belinda van Valkenburg ... lead digital painter: Tippett Studio (as Belinda Van Valkenburg)
Ron Vargas ... video editor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Paul Vega ... operations support staff: Industrial Light & Magic (as Paul J. Vega)
Alberto Velez ... head of systems engineering: Sony Pictures Imageworks Inc.
Maia Veres ... assistant editor: Tippett Studio
Helen Verhoeven ... digital compositor: Tippett Studio
Pam Vick ... digital artist: Visual Concept Entertainment
Frank Vittori ... model coordinator: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Danny Wagner ... model maker: Industrial Light & Magic
Melanie Walas ... model maker: Industrial Light & Magic
Garry Waller ... miniature unit director of photography: Boss Film Studios
Barry Walton ... senior motion control engineer: custom motion control equipment, Sony Pictures Imageworks Inc.
Scott Warner ... video graphics supervisor: Video Image (as Scott M. Warner)
Cathy Waterman ... digital rotoscope: Tippett Studio
Talmage Watson ... computer animator: Boss Film Studios
Robin Watts ... character animator: Tippett Studio
Julie J. Webb ... visual effects editor: second unit
Larry Weiss ... lead digital lighting: Tippett Studio
Erin West ... operations support staff: Industrial Light & Magic
David Wiezer ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Paige Wilds ... miniature unit producer: Boss Film Studios (as S. Paige Wilds)
Chuck Wiley ... model maker: Industrial Light & Magic (as Charles Wiley)
George Willis ... model maker: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Loyal Winter ... crew: Video Image
Robert Winter ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc.
Gail Wise ... visual effects coordinator: Banned from the Ranch Entertainment
David J. Witters ... technical designer: Sony Pictures Imageworks Inc. (as David Witters)
Manny Wong ... 3-d effects animator: Sony Pictures Imageworks Inc.
Vicki Wong ... production assistant: Tippett Studio
Sherry Wong-Kitamura ... accounting assistant: Tippett Studio
David Woolsey ... match mover: Tippett Studio
Ian Wosiski ... pre-compositor: Sony Pictures Imageworks Inc.
Suzanne Niki Yoshii ... production accountant: Tippett Studio
Elena Zaretsky ... stage coordinator: miniature photography unit, Sony Pictures Imageworks Inc.
John Zdankiewicz ... character animator: Tippett Studio
Jacqueline Zietlow ... administration: Visual Concept Entertainment
Stuart Ziff ... mechanical lead model maker: Boss Film Studios
Lou Zutavern ... model supervisor: Thunderstone Model Shop, Sony Pictures Imageworks Inc.
Wayne Baker ... camera assistant: Miniatures (uncredited)
Travis Baumann ... digital compositor (uncredited)
Jeremy Beadell ... visual effects coordinator (uncredited)
Tom Chaney ... motion control camera operator (uncredited)
Thomas Clary ... digital production manager: POP Film (uncredited)
John Cornejo ... digital compositor (uncredited)
Art David ... digital compositor (uncredited)
Jeff Deyoe ... mechanical designer/fabricator (uncredited)
Jason Dost ... digital scanner operator (uncredited)
Sheena Duggal ... director of high speed compositing: SPI (uncredited)
Rob Engle ... software developer: SPI (uncredited)
Thomas F. Ford IV ... high speed compositing technical coordinator (uncredited)
Darcy Fray ... production coordinator (uncredited)
Quentin Frost ... visual artist: Boss Film Studios (uncredited)
Frank Gallego ... model maker (uncredited)
Robb Gardner ... visual effects modeler, effects animator (uncredited)
Lynn Garrido ... model crew: WKR (uncredited)
Ed Gatica ... model maker: Boss Film Studios (uncredited)
Harrison Gibbs ... assistant visual effects editor (uncredited)
John Goodson ... model maker (uncredited)
Gordon Grinberg ... visual effects editor: Mass.Illusion (uncredited)
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... technical director (uncredited)
Michael S. Harbour ... digital artist (uncredited)
Adam Howard ... digital effects compositor (uncredited)
Neil Howard ... visual effects production assistant (uncredited)
Tony Hurd ... digital compositor: ILM (uncredited)
Christopher Jackson ... modelshop production coordinator: Boss Film (uncredited)
Chris Juen ... technical assistant (uncredited)
Joanie Karnowski ... digital rotoscoping artist: SPI (uncredited)
Louis Katz ... animatic artist (uncredited)
Mark Larranaga ... digital compositor (uncredited)
Kenneth Littleton ... digital effects supervisor (uncredited)
Lawrence Littleton ... digital effects supervisor (uncredited)
Dean Lyon ... visual effects consultant (uncredited)
Joshua Mandel ... visual effects production assistant (uncredited)
Anthony Mark Viverito ... assistant visual effects editor: Mass-Illusion (uncredited)
Will McCoy ... digital compositor (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Matthew Merkovich ... digital artist (uncredited)
Mark Moore ... concept artist (uncredited)
Bene Naudin ... visual effects: SPI (uncredited)
Grant Niesner ... visual effects artist (uncredited)
Clare Norman ... scanning and recording editorial coordinator (uncredited)
John P. Nugent ... digital compositor (uncredited)
Conor O'Gorman ... visual effects coordinator (uncredited)
Jason Ortenberg ... Inferno artist (uncredited)
Ron D. Peake ... model maker (uncredited)
Karl Roth ... model maker (uncredited)
Candice Scott ... digital effects compositor (uncredited)
Ron Simonson ... digital imaging supervisor (uncredited)
Aaron Smith ... rotoscope artist (uncredited)
Stephen Sobisky ... project manager: Viewpoint Datalabs (uncredited)
Scott Stokdyk ... digital artist (uncredited)
Raleigh L. Swick II ... digital 3D modeler: SPI (uncredited)
David Tanner ... software engineer (uncredited)
Dan Trezise ... digital compositor (uncredited)
Doug Tubach ... digital effects supervisor (uncredited)
Renée Tymn ... digital compositor: Tippett Studios (uncredited)
Xique Tymn ... systems administrator (uncredited)
Sarma Vanguri ... digital artist (uncredited)
Attila Veress ... film scanner operator (uncredited)
Alex Whang ... previs modeler: SPI (uncredited)
Eric Wilson ... digital artist (uncredited)
Robert Zimiga ... visual effects production assistant (uncredited)

Stunts 

Laura Albert ... stunts
Tony Angelotti ... stunts
Vic Armstrong ... stunt coordinator
Bruce Paul Barbour ... stunt knife thrower
Dickey Beer ... assistant stunt coordinator
Joey Box ... stunts
Clarke Coleman ... stunts
Eugene Collier ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts (as Mark DeAlessandro)
Leon Delaney ... stunts
Lisa Dempsey ... stunts
Paul Eliopoulos ... stunts
Donna Evans ... stunts
Dana Dru Evenson ... stunts (as Dana Evenson)
Tim Gilbert ... stunts
Tanner Gill ... stunts
Jesse V. Johnson ... stunts (as Jesse Johnson)
Jamie Keyser ... stunts
Clint Lilley ... stunts
Johnny Martin ... stunts
Vinita McClennon ... stunts
Francine Morris ... stunts
Jim Palmer ... stunts
Michael Papajohn ... stunts
Casey Pieretti ... stunts
Gary Robert ... stunts
Robby Robinson ... stunts
Gilbert Rosales ... stunts
Felipe Savahge ... stunts
Mike Smith ... stunts
Erik Stabenau ... stunts
Garrett Warren ... stunts
Paula Wayton ... stunts
Raliegh Wilson ... stunts (as Raleigh Wilson)
Lesley Aletter ... utility stunts (uncredited)
Jill Brown ... stunts (uncredited)
Jack Carpenter ... stunts (uncredited)
Al Goto ... stunts (uncredited)
Anita Hart ... stunts (uncredited)
Ryan Keating ... stunts (uncredited)
Mike Massa ... stunt performer (uncredited)
Michael Owen ... stunts (uncredited)
Lou Simon ... stunts (uncredited)
Shelby Swatek ... stunts (uncredited)
Ronald Walkshorse ... additional stunts (uncredited)
Jason Ybarra ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Leo Behar ... grip
Robin Brown ... camera operator: second unit
David R. Christensen ... assistant chief lighting technician (as David Christensen)
Jacqui Compton ... second assistant camera: second unit (as Jacquiline Compton)
Gary Dagg ... key grip
Dan Dobson ... video assist (as Daniel Dobson)
Frank Dorowsky ... rigging gaffer
Leonard Fishburn ... best boy grip: second unit
Jim Grce ... chief lighting technician
Anette Haellmigk ... director of photography: second unit
Ben Haller ... key grip: second unit
Steve Iriguchi ... grip
Gregory Irwin ... first assistant camera
Jack Johnson ... best boy grip: second unit
Aaron Katz ... video assist operator
Joe Kelly ... best boy grip
Greg Kittelson ... electrician
Richard Kuhn ... key grip: second unit
Patrick McArdle ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Thomas R. Miller ... dolly grip (as Tom Miller)
Dale Moore ... second assistant camera: "b" camera
Mark Emery Moore ... Steadicam operator
Ron Newburn ... rigging best boy
Bill O'Drobinak ... camera operator (as William O'Drobinak)
Iain O'Higgins ... best boy: second unit
John Owens ... electrician
Jerry Patton ... loader
David Presley ... video assist: second unit
Joe Ritter ... first assistant Steadicam
Darren Rydstrom ... loader: second unit (as Daren Rydstrom)
Todd Schlopy ... first assistant Steadicam
Jeffrey P. Soderberg ... best boy: second unit (as Jeffery Soderberg)
Stephen St. John ... Steadicam operator
Joy R. Stone ... second assistant camera
Daniel L. Turrett ... camera operator: second unit (as Dan Turrett)
Thomas Vandermillen ... second assistant camera: "b" camera
Stephen Vaughan ... still photographer
Donna Vega ... chief lighting technician: second unit
Susan Zwilling ... first assistant camera: second unit (as Sue Zwilling)
Adam Barth ... video assist (uncredited)
Jim 'Tomcat' Downing ... best boy grip (uncredited)
David Fogg ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Andrew Glover ... electrician (uncredited)
David Golia ... camera operator: second unit (uncredited)
Bruce Alan Greene ... steadicam operator: second unit (uncredited)
Barry Gross ... gaffer: Sony Pictures Imageworks Inc. (uncredited)
Don Hayashi ... assistant camera (uncredited)
Todd Liggitt ... rigging grip (uncredited)
Ren Messer ... assistant camera (uncredited)
Tim Noble ... model unit key grip (uncredited)
Chis Rountree ... grip (uncredited)
Michael Stumpf ... assistant camera: second unit (uncredited)

Animation Department 

Robb Gardner ... animator (uncredited)
David Simmons ... animator (uncredited)

Casting Department 

Mary Jane Fendler ... casting assistant (as Mary Jane Lavacca)
Marshall Peck ... location casting
Joe Grisaffi ... extras casting assistant (uncredited)
Charles Matthews ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Fran Allgood ... key costumer
Leah Brown ... costumer (as Leah P. Brown)
Lisa Buchignani ... costumer
Brian Callahan ... key costumer
Michael Dennison ... key costumer (as Michael P. Dennison)
Carolyn Dessert ... costumer
Chrisi Karvonides-Dushenko ... assistant costume designer (as Chrisi Karvonides-Dushenico)
Gregory Mowry ... cutter/fitter (as Gregory J. Mowry)
Trish Sacchi ... wardrobe assistant (as Patricia Sacchi)
Gary Sampson ... costumer
Anthony J. Scarano ... key costumer: men (as Anthony Scarano)
Nick Scarano ... costume supervisor

Editorial Department 

Tim Amyx ... second assistant editor
John Bickford ... dailies advisor
Jeff Ervin ... second assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Bob Putynkowski ... color timer
Clay Rawlins ... second assistant editor
Ian Slater ... first assistant film editor
Charlotte Spencer ... second assistant editor
Dale Jones ... avid technician (uncredited)

Music Department 

Tim Boyle ... music mixer / music recordist
Steven Bramson ... orchestrator (as Steve Bransom)
James Burt ... assistant music editor
Eric Colvin ... musician: synthesizers & mock-up artist
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Kat Evans ... musician: electric violin
Steve Forman ... musician: electronic & specialty percussion
Greig McRitchie ... orchestrator
Julia Michels ... music studio coordinator
Basil Poledouris ... conductor
Curtis Roush ... music editor
Steven Scott Smalley ... orchestrator
Eric Colvin ... composer: additional music (uncredited)
Bruce Dukov ... violin (uncredited)
Frankii Elliott ... music consultant (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

John Armstrong ... transportation co-captain
Jim Chesney ... transportation captain
Joe Feeney ... transportation captain: second unit (as Joseph Feeney)
Kenny Moore ... transportation co-captain (as Ken Moore)
Chris Haynes ... driver (uncredited)
Brita McCollough ... driver (uncredited)
Anthony J. Mignano ... driver (uncredited)

Other crew 

Benjamin Adams ... second assistant accountant
Linda C. Azevedo ... first assistant accountant (as Linda Azevedo)
Sheryl Benko ... assistant: Mr. Armstrong, second unit
Robin Lynne Berk ... assistant: Mr. Marshall
William Bowling ... supervising location manager
Yancy Calzada ... puppeteer
Janet Campolito ... assistant production office coordinator
Dea Cantu ... script supervisor: second unit
Christopher Davis ... weapons specialist
Michael K. DeVaney ... set production assistant (as Michael K. Devaney)
Dale Dye ... technical advisor (as Dale A. Dye)
Kelly Fein ... payroll manager
James Ferrera ... production assistant
Petra Frazer ... advance secretary
Kenny Gallagher ... production assistant
Robert 'Rock' Galotti ... weapons coordinator (as Rock Galotti)
Lisa Hackler ... assistant production office coordinator
Daren Hicks ... production office coordinator
Mike Kaufman ... projectionist
Brandon Lambdin ... production assistant
Wayne Lamkay ... production assistant
David Latham ... assistant: Mr. Davison
James Lin ... production assistant
Brian Maynard ... medic (as Brian F. Maynard)
Kevin McEveety ... additional first assistant accountant
Haley McLane ... script supervisor (as Haley McClane)
Patrick Mignano ... location manager
Steve Newman ... unit publicist
Nora O'Brien ... production coordinator: second unit
Paul Pawlowski ... assistant accountant
Rosie Richardson ... production assistant
Safi Shabaik ... production assistant
Martine Verhoeven ... violin coach: Mr. Busey
Eric Winn ... craft service
Billy Bowles ... adr voice (uncredited)
Kaylene Carlson ... production secretary (uncredited)
Loren Duffy ... production assistant (uncredited)
Freddie Joe Farnsworth ... technical advisor (uncredited)
Andrew R. Gardiner ... key assistant location manager: additional photography (uncredited)
Bruce Gray ... sculpture art provided by (uncredited)
Paul Kruhm ... location services: EastWest Locations (uncredited)
Lionel Ivan Orozco ... stop motion armatures: Tippett Studios (uncredited)
Ernest Rister ... production assistant (uncredited)
Melodee Spevack ... adr voice (uncredited)
Sesha K. Walker ... production secretary (uncredited)
Chris Winn ... craft service (uncredited)
Jeff Winn ... craft service (uncredited)

Thanks 

Kelly Eastes ... special thanks: the Natrona County Commissioners
Gavin Gharrity ... in loving memory
Gary Keller ... special thanks: South Dakota Film Office
Bill Lindström ... special thanks: Wyoming Film Office (as Bill Lindstrom)
Tom O'Halloran ... in loving memory
Michelle Phelan ... special thanks: Wyoming Film Office
M.J. Sullivan ... special thanks: the Natrona County Commissioners
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page