Edit
Soldier (1998) Poster

(I) (1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul W.S. Anderson ... (as Paul Anderson)

Writing Credits (WGA)  

David Webb Peoples ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Jared Thorne ...
Taylor Thorne ...
...
...
...
...
Riley
...
Goines
...
Romero
...
Green
...
Chelsey
...
Hawkins
...
...
Jimmy Pig's Wife
...
Slade
...
Red
...
Melton 249
...
Chester (as Jesse E. Goins)
Ashley Nolan ...
Judith (as Ashley Winston Nolan)
...
Ilona
Don Pulford ...
Singh
...
Eva
...
Tommy
...
Johnny
Danny Turner ...
Omar
Patrick Tyler ...
Bucky
...
Angie
Elizabeth Huett ...
Janice
Janelle Ginestra ...
Sarah
Sydney Berry ...
Ellen
...
Will
Shawn Manley ...
Sean
Jimmy Baker ...
Alex Mandelberg ...
11-Year-Old Straggler
...
Celina Muehlbauer ...
Little Crossfire Girl
M.G. Mills ...
Doctor
Laura Gray ...
Nurse #1
Chandra De Alessandro ...
Nurse #2 (as Chandra Jones)
...
Military Observer
Shawn Quinn ...
Aggressive Kid
Rest of cast listed alphabetically:
Bill Anagnos ...
(uncredited)
...
Enemy Soldier (uncredited)
Michael Finuoli ...
Soldier in Training (uncredited)
...
Driver#1 (uncredited)
Greg Stechman ...
Trainee 101 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jeremy Bolt ... co-producer
Susan Ekins ... executive producer
Fred Fontana ... associate producer
R.J. Louis ... executive producer
James G. Robinson ... executive producer
Jerry Weintraub ... producer

Music by 

Joel McNeely

Cinematography by 

David Tattersall ... director of photography

Film Editing by 

Martin Hunter

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

David L. Snyder

Art Direction by 

Thomas Valentine ... (as Tom Valentine)

Set Decoration by 

Kate Sullivan ... (as Kate J. Sullivan)

Costume Design by 

Erica Edell Phillips

Makeup Department 

Janis Clark ... hair stylist
Carolyn Elias ... hair stylist
Greg LaCava ... makeup artist
Mark Landon ... makeup artist
Steve LaPorte ... key makeup artist / makeup effects artist (as Steve Laporte)
Dennis Liddiard ... makeup artist: Mr. Russell (as G. Dennis Liddiard)
Peter Montagna ... makeup artist
Peggy Semtob ... key hair stylist

Production Management 

R.J. Louis ... unit production manager
Harish Pujari ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Katie Carroll ... dga trainee
David R. Ellis ... second unit director (as David Ellis)
Michael Green ... first assistant director: second unit
David Michael Katz ... second assistant director: second unit (as David Katz)
Alicia Lewis ... dga trainee
Dennis Maguire ... first assistant director
Jayson Merrill ... key second assistant director
Andy Spilkoman ... second second assistant director

Art Department 

Gregory P. Alcus ... on-set dresser
Scott M. Anderson ... assistant property master
Kim Bailey ... technology design
Melanie J. Baker ... assistant art director
Richard Berger ... set designer
Richard K. Buoen ... concept illustrator
Tony Chavez ... propmaker
Peter Clemens ... set designer
Mick Cukurs ... set designer
Jon Danniells ... lead man
Dale DeStefani ... foreman
Jeff Frost ... sculptor
Sam Greenmun ... prop construction
Eric Hill ... set dresser
Chris Hopkins ... sculptor
Daniel R. Jennings ... set designer
Glen Kennedy ... set dresser
Mark Knapton ... foreman
Brian Massey ... set dresser
Ron Mendell ... set designer
James Miller ... lead sculptor (as Jamie Miller) / lead sculptor
David M. Milstien ... swing gang
David W. Mosher ... sculptor
Edward V. Pannozzo ... set estimator
Ralph Peterson ... general foreman
Edmond Scott Ratliff ... set dresser
Clare Scarpulla ... set designer
Tom Shaw Jr. ... property master
Paul Sonski ... assistant art director
Mike Sudrow ... weapons specialist
Bart Sullivan ... set dresser
James Van Houten ... sculptor
Freddy Waff ... set dresser
Suzan Wexler ... set designer
Joe Wood ... construction coordinator
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Sean Hood ... set dresser (uncredited)
Kris Nagle ... welder foreman (uncredited)
Wil Rees ... production illustrator (uncredited)
Anthony Syracuse ... foreman (uncredited)

Sound Department 

Neal J. Anderson ... dialogue editor (as Neal Anderson)
Bob Beher ... foley editor (as Bob Behr)
Barbara J. Boguski ... adr editor (as Barbara Boguski)
Bryan Bowen ... sound effects editor (as Brian Bowen)
David E. Campbell ... re-recording mixer (as David Campbell)
Paul Timothy Carden ... supervising dialogue editor
Gail Clark Burch ... adr editor
Donavan Dear ... boom operator
Victor Ray Ennis ... first assistant sound editor
Scott Martin Gershin ... sound designer / sound effects editor
Mark Gordon ... foley editor
Eric Gotthelf ... foley mixer
Philip A. Hess ... foley editor
Chris Hogan ... foley editor (as Christopher Hogan)
Constance A. Kazmer ... adr editor
Randy Kelley ... sound effects editor
Tony Lamberti ... sound effects editor
Lee W. Lebaigue ... assistant sound editor
Peter J. Lehman ... sound effects editor (as Peter Lehman)
Dave McMoyler ... supervising adr editor
Glenn T. Morgan ... sound effects editor (as Glenn Morgan)
Philip D. Morrill ... assistant sound editor (as Phil Morrill)
Rick Morris ... sound effects editor
Gary Mundheim ... foley editor (as Gary Munheim)
Tony Negrete ... assistant sound editor (as Tony R. Negrete)
Mark Ormandy ... additional sound
Michelle Pazer ... assistant sound editor
Michael A. Reagan ... sound designer / sound effects editor
John T. Reitz ... re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... re-recording mixer
Mark P. Stoeckinger ... supervising sound designer / supervising sound editor
Von Varga ... cable person
Andy Wiskes ... sound mixer
Peter Zinda ... sound effects editor
Mark Johnston ... sound recordist (uncredited)
Ken S. Polk ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

John S. Baker ... special effects
Marc Banich ... special effects foreman
Michael Binczek ... special effects
Al Broussard ... special effects supervisor: second unit
Wayne Burnes ... special effects technician
David Cohen ... spray foam technician
Werner Hahnlein ... special effects supervisor
William D. Harrison ... special effects supervisor (as Bill Harrison)
Richard L. Hill ... pyrotechnician
Donald Krause ... special effects technician
Jerry Macaluso ... additional animatronics: animatronic snake
Al Marangoni ... pyrotechnician
Hans Metz ... special effects supervisor
Clay Pinney ... special effects supervisor
Joshua Pinney ... special effects technician
Michael Roundy ... special effects technician
Robert Simokovic ... special effects supervisor
Keith Suzuki ... special effects technician
Kenneth Van Order ... special effects technician
Tom von Badinski ... special effects technician
Tim Walkey ... special effects foreman
Mike Wever ... special effects technician
Ross Young ... special effects
John Fleming ... special effects technician (uncredited)
Alan Roberts ... special effects technician (uncredited)
Robert Wilcox ... crawler builder (uncredited)

Visual Effects by 

Victor Abbene ... chief lighting technician: visual effects
Erik Akutagawa ... scan/record coordinator
David Altenau ... technical director
Chris Anderson ... visual effects coordinator (as Christopher Anderson)
Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World Digital
Cory Bedwell ... digital effects artist
Jon A. Bell ... digital artist (as Jon Bell)
Justin Blaustein ... projectionist: Rhythm & Hues
Casey Cannon ... visual effects producer: BFTRE
Tom Capizzi ... digital artist
Nadine Casamayou ... assistant editor: BftRE
Mitzi Casida-Jones ... visual effects producer
Dominick Cecere ... CG animator
Jae Chang ... technical director: Rhythm & Hues
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Conelly ... sequence supervisor
Nick Danger ... visual effects welder
Julian de la Pena ... electrician: visual effects lighting
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World Digital
Diane Fazio ... digital effects producer: Rhythm & Hues
Mark Felt ... compositor
Adam Francis ... motion control technician
Mark Franco ... visual effects executive producer: Rainmaker Digital
Harrison Gibbs ... visual effects editor
Brent Gilmartin ... visual effects artist
Kelly Granite ... visual effects compositor
Brian Hanable ... digital effects compositor
Ian Hulbert ... digital artist: Rhythm & Hues
Hitoshi Inoue ... visual effects editor: BFTRE
Ed Jones ... visual effects supervisor
Jongo ... lighting technical director
John Joyce ... lead model maker: Cinema Production Services
Michael Joyce ... miniature supervisor: Cinema Production Services (as Mike Joyce)
Bruce Jurgens ... visual effects technical director: Rhythm & Hues
Tex Kadonaga ... modeler: Rhythm & Hues
Tad Krzanowski ... special model effects supervisor
Travis Langley ... digital artist: BFTRE
Tom Leeser ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Patrick Lin ... motion control camera operator: Matte World Digital
Van Ling ... visual effects supervisor: BFTRE
Joe Mancewicz ... animation setup
Ian Marks ... digital artist: BFTRE
Will McCoy ... digital compositor
Gregory Nic Nicholson ... motion control operator
Timothy Niver ... model maker
Brett Northcutt ... digital matte artist
Hideki Okano ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Chris Paxson ... motion control technician
Jeryd Pojawa ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
Janet Quen ... digital effects artist
Geoff Richardson ... visual effects compositor: Matte World Digital
Paul Rivera ... digital compositing supervisor: Matte World Digital
Mark Ross-Sullivan ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
Josh Saeta ... digital artist: BFTRE
Marc-Andre Samson ... digital artist
Gunther Schatz ... digital 3-D artist: BFTRE
Tom Shaughnessy ... miniature director of photography (as Tom J. Shaughnessy)
Kerry Shea ... production manager: BFTRE
Christopher Sjoholm ... digital supervisor: Rhythm & Hues (as Chris Sjoholm)
Kevin Andrew Smith ... technical director
Martha Soehendra ... digital artist: BFTRE
Suponwich Juck Somsaman ... digital artist
Mark Spatny ... visual effects production manager: POP Film
David Stump ... miniature director of photography
Ken Swenson ... lead modelmaker: Cinema Production Services, Inc.
David Taritero ... visual effects producer: Pacific Title
Derick Tortorella ... technical supervisor: BftRE
Morgan Trotter ... 3D artist
R. Gern Trowbridge ... best boy electric: visual effects unit
Doug Tubach ... digital effects supervisor: Rainmaker Digital Pictures
Todd Vaziri ... compositing supervisor: BFTRE
Chris Waegner ... digital effects artist
Jeff Wells ... digital effects artist: Pacific Title/Mirage
Terry Whiteside ... visual effects producer: models and miniatures
Bob Wiatr ... digital effects compositor
Gail Wise ... production manager: BFTRE
Craig Andujar ... prop maker (uncredited)
Olivier Barbeau ... lighter (uncredited)
Todd Fellows ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Lynn Garrido ... model maker: WKR (uncredited)
Jack M. Guberman ... lamp operator (uncredited)
Alexandra Menapace ... motion control operator (uncredited)
Aung Min ... digital effects artist (uncredited)
Patrick Murphy ... digital compositor: Rainmaker Digital Pictures (uncredited)
Brian Ringseis ... cg artist (uncredited)
Michael Root ... digital compositor (uncredited)
Amy Ryan Gunson ... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Robert Small ... visual effects (uncredited)
Kim Smith ... model maker: miniatures unit (uncredited)

Stunts 

Seth Arnett ... stunts
Cheryl Bermeo ... stunts
Chris Blackwood ... stunts
May Boss ... stunts
Janet Brady ... stunts
Todd Bryant ... stunts
Joe Bucaro III ... stunts (as Joseph Bucaro III)
William H. Burton Jr. ... stunts (as William H. Burton)
Chip Campbell ... stunts
Keith Campbell ... stunts
Jack Carpenter ... stunts
John Casino ... stunt double: Kurt Russell
Mark Chadwick ... stunts
Jared Chandler ... stunts
John T. Cypert ... stunts (as John Cypert)
Mark De Alessandro ... stunt coordinator: second unit / stunts
Chris Durand ... stunts
Jared S. Eddo ... stunts (as Jared Eddo)
Annie Ellis ... stunts
Cindy Ellis ... stunts
Tawny Ellis ... stunts (as Tawny Marie Ellis)
Jeannie Epper ... stunts (as Jeanie Epper)
Greg Fitzpatrick ... stunts
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jim Halty)
Gary Harding Jr. ... stunts
Riley Harper ... stunts
Thomas Robinson Harper ... stunts (as Tom Harper)
Greg Harris ... stunts
Thirl Haston ... stunts (as Thirl R. Haston)
Dana Hee ... stunts
Steve Holladay ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunts
Norman Howell ... stunts
Greg Isaacs ... stunts
Steven Ito ... stunts
Viktor Ivanov ... stunts (as Victor Ivanov)
Kevin L. Jackson ... stunts (as Kevin Lamont Jackson)
Cinda-Lin James ... stunts (as Cindi-Lin James)
Shawn Kautz ... stunts
Dennis Keiffer ... stunts
Steve Kelso ... stunts
Henry Kingi Jr. ... stunt double: Jason Scott Lee
Svetla Krasteva ... stunts
Khristian Lupo ... stunts
Kent W. Luttrell ... stunts (as Kent Luttrell)
Lisa McCullough ... stunts
Dwayne McGee ... stunts
Cliff McLaughlin ... stunts
Dustin Meier ... stunts (as Dustin J. Meier)
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Rich Minga ... stunts
Bennie Moore ... stunts (as Bennie E. Moore)
Michael Munoz ... stunt actor
Harry O'Connor ... stunts
Jane Oshita ... stunts
Steve Picerni ... stunts
Don Pulford ... stunts
Rex Reddick ... stunts (as Rex J. Reddick)
Larry Rippenkroeger ... stunts
Shawn Robinson ... stunts
Danny Rogers ... stunts
J.P. Romano ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Pat Romano ... stunt rigger / stunts (as Patrick Romano)
R.A. Rondell ... stunts
Debby Lynn Ross ... stunts
John Rottger ... stunts
James Ryan ... stunts
Tom Schultz ... stunts
Dane Selznick ... stunts
Robin Tracey Sherwood ... stunts (as Robin Sherwood)
Lincoln Simonds ... stunts (as Lincoln P. Simonds)
Paul Sklar ... stunts
John Maddox Smith ... stunts
Sven-Ole Thorsen ... stunts
Benny Urquidez ... stunts
P.J. Wagner ... stunts
April Weeden ... stunts
Peter Weireter ... stunts
Jeff Winn ... stunts
Danny Wynands ... stunts
Dick Ziker ... stunt coordinator
Benny Urquidez ... fight trainer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Bobby Burton ... chief lighting technician
Gary Capo ... director of photography: second unit
Pat Dames ... best boy grip: second unit
Damon Doherty ... rigging grip
Allen D. Easton ... camera operator: "a" camera
Bob Hall ... first assistant camera: "a" camera
Paul Hazard ... electrician
Erik Hecomovich ... rigging grip
Robert Heine ... assistant camera
Casey Jones ... key grip
Eric K. Jones ... second assistant camera
James Keys ... rigging gaffer
Jason Kilgore ... rigger
Brian Lataille ... remote head operator: stab-c
Allen Marshall ... electrician
Wayne Marshall ... best boy electric
Peter McAdams ... grip
Mark Mele ... rigging gaffer
Parker Meyer ... film loader: second unit
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Ron Phillips ... still photographer
Glen Purdy ... best boy rgging grip
David Schmalz ... video assist operator
Philip Shanahan ... second assistant camera
Ty Suehiro ... key rigging grip
Jesse Tango ... best boy electric: second unit
Mark Van Loon ... camera operator
Lance Jay Velazco ... video assist operator
Donald J. Vos ... best boy grip
Charles W. Wayt ... dolly grip
Dale White ... second assistant camera: "b" camera
Steven J. Winslow ... assistant camera: Wescam camera / camera technician
Barry Berona ... assistant camera (uncredited)
Eli Golub ... assistant camera (uncredited)
Michael Maloney ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Julia Kim ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Francesca Bruno ... costumer
Christopher Gilman ... wardrobe: specialty costumes
Donna Marcione Pollack ... costume supervisor
Joseph T. Mastrolia ... set costumer (as Joe Mastrolia)
Katrina Mastrolia ... set costumer
Muto-Little ... costume maker
Mark Peterson ... costume supervisor
John M. 'Jack' Wright ... set costumer

Editorial Department 

Elaine C. Andrianos ... first assistant editor
Stacey S. Clipp ... second assistant editor
Lorinda Donovan ... second assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
David Orr ... color timer
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)
Brandon K. Hogan ... post-production (uncredited)
Margaret Liu ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Michael Wesley Aycock ... assistant location manager
Mike Fantasia ... location manager

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Alex Gibson ... music editor
Norman Ludwin ... musician (bass)
Joel McNeely ... conductor
Shawn Murphy ... music score mixer / music score recordist
Maria Newman ... musician
Denise Okimoto ... assistant music editor
John Rodd ... orchestral scoring recordist
Curtis Roush ... music editor
Dennis Sager ... scoring engineer
Marni Sanders ... copyist
David Slonaker ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
Ron Aston ... musician: percussion programming (uncredited)
John Beal ... composer: trailer (uncredited)

Transportation Department 

Linda Cipperley ... transportation
Vic Cuccia ... transportation captain
Randy Luna ... driver
David Oppenheim ... driver: production van
Jim Petti ... driver: cast
Dan Romero ... transportation coordinator
Randy White ... transportation captain
Dean Winton ... driver
Alberto Coto ... driver (uncredited)
Mitch Friedman ... driver (uncredited)

Other crew 

Kimberly Aguirre ... payroll accountant
Scott M. Anderson ... asst. prop master
Toni Atterbury ... unit publicist
Ruth Auerbach ... studio teacher
Jared Chandler ... armorer
David Cohen ... mold maker foreman
Karine Cruz ... production associate
Paul Emmons ... rigging medic
David Fencl ... armorer
Carol Gans ... studio teacher
Sam Greenmun ... combat suit technician
Heather Harris ... script supervisor: second unit
Fran Joseph ... fight choreographer: Mr. Lee
Lyn Matsuda Norton ... script supervisor (as Lyn Norton)
Kim Pinkstaff ... assistant: Jerry Weintraub
Jerry Poteet ... fight choreographer: Mr. Lee
Jeffrey D. Stevens ... first aid / key set medic
Ken Twohy ... key set production assistant
Julie Wagner ... stand-in: Connie Nielsen
Jeff Winn ... craft service
Michael Crawford ... post-production accountant (uncredited)
Eli Golub ... technician: HotHead (uncredited)
Matthew Howard ... adr loop group (uncredited)
John J. Tomko ... production executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page