Edit
The Sixth Man (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Randall Miller

Writing Credits (WGA)  

Christopher Reed ... (written by) &
Cynthia Carle ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Antoine Tyler
...
Coach Pederson
...
R.C. St. John
...
Mikulski
...
Gertz
Lorenzo Orr ...
Malik Major
...
Zigi Hrbacek
Travis Ford ...
Danny O'Grady
Jack Karuletwa ...
Luther LaSalle
...
Jimmy Stubbs
...
Coach Nichols
...
Camille Tyler
...
James Tyler
...
Nativity Watson (as Octavia L. Spencer)
Danielle Saklofsky ...
Cheryl
Chris Turner ...
Jordy (as Christopher Turner)
...
Ernie
...
Bernie
Emil Pinnock ...
Young Antoine
Allan Lindo ...
Young Kenny
...
Doctor
Tony Marr ...
Paramedic
Rod Crawford ...
Man in Bathroom
...
Reporter #1
Dave Young ...
Reporter #2
...
Booster
...
Husky Mascot
...
Guy in Bar (as William Sasso)
...
Jerrod Smith (as Flex)
Brent Kerray ...
Wilson
...
Ref #1
Keith Gibbs ...
O'Neil
...
Ref #2
Howard Storey ...
Ref #3
Jim Bremner ...
Security Guard
...
Referee
...
Himself
...
Himself
Brad Nessler ...
Himself
John Thompson ...
Himself
James Bruiser Flint ...
Himself (as James 'Bruiser' Flint)
Nolan Richardson ...
Himself
Jerry Tarkanian ...
Himself
George Raveling ...
Himself
Billy Packer ...
Himself
Todd Bozeman ...
Himself
Jim Harrick ...
Himself
Chris Marlowe ...
Himself
Lute Olson ...
Himself
Solo ...
Himself
Chris Reimer ...
Husky Player
Craig Wayans ...
Husky Player
Mark Poyser ...
Husky Player
Shaun Hake ...
Husky Player
Brady Ibbetson ...
Husky Player
Mark Lewis ...
Husky Player
Dave Nelson ...
Husky Player
Rest of cast listed alphabetically:
Aaron Bregel ...
Husky Fan (uncredited)
...
WSU Coach (uncredited)
Shawn Garrett ...
Reporter (uncredited)
Jonathan McHugh ...
(uncredited)
David Philip Reiner ...
Husky Fan (uncredited)
...
Cheerleader (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Albert Beveridge ... associate producer
Justis Greene ... co-producer
David Hoberman ... producer
Jody Savin ... executive producer

Music by 

Vassal Benford
Marcus Miller

Cinematography by 

Mike Ozier ... director of photography (as Michael Ozier)

Film Editing by 

Eric A. Sears ... (as Eric Sears)

Casting By 

Dan Parada

Production Design by 

Michael S. Bolton ... (as Michael Bolton)

Art Direction by 

Eric Fraser

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Grania Preston

Makeup Department 

Tammy Baker ... makeup artist: Seattle
Rebecca Lynne ... hair stylist: Seattle
Julie McHaffie ... key hair stylist
Jan Newman ... key makeup artist
Patrick O'Brien ... hair stylist (as Patrick J. O'Brien)
Krista Young ... makeup artist

Production Management 

Justis Greene ... unit production manager
Heather Meehan ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Natalie Baldner ... trainee assistant director
Mary Frymire ... key trainee assistant director (as Mary M. Frymire)
Sandra Mayo ... second assistant director
Wendy Newton ... third assistant director
B. Scott Senechal ... first assistant director (as Scott Senechal)

Art Department 

Craig Brisker ... construction foreman
Gordon Clapp ... lead set dresser (as Gordon A. Clapp)
Dave Dyer ... construction foreman (as David Lawrence Dyer)
Kendelle Elliott ... assistant art director
Mark Francis ... prop master
Ray Harvie ... storyboard artist
Benjamin Hayden ... assistant prop master: Seattle (as Benjamin Titus Hayden)
Jean Kempinsky ... stand-by painter
John Kobylka ... leadman
Max Matsuoka ... first assistant property master
Ted Polkinghorne ... paint foreman
Hamish Purdy ... dresser
Chuck Robinson ... on-set dresser
Ron Sowden ... assistant set decorator
Ron Vreekem ... head painter (as Ron Vreeken)
Jacob Wiebe ... stand-by painter
Glenn Woodruff ... construction coordinator
Erich Hepnar ... head greens (uncredited)
Catherine Leighton ... props buyer (uncredited)
Josh Sheppard ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

John K. Adams ... adr editor (as John Adams)
Neal J. Anderson ... dialogue editor
Christopher Assells ... effects editor
Laura Harris Atkinson ... dialogue editor (as Laura Harris)
Leslie Bloome ... foley artist (as Leslie Broome)
Barbara J. Boguski ... supervising adr editor (as Barbara Boguski)
Martin Borycki ... boom operator (as Martin Boryki)
Michael Broomberg ... foley artist
Andy D'Addario ... sound re-recording mixer
Linda Davies ... adr editor
Richard Dwan Jr. ... effects editor (as Richard Dwan)
Paul Flinchbaugh ... assistant sound editor
Scott Martin Gershin ... effects editor
Vinchenzo Gonzalez ... assistant sound editor
Leslee F. Grizzell ... assistant sound editor (as Leslee E. Grizzell)
Dan Hegeman ... foley editor
Philip A. Hess ... foley editor (as Phil Hess)
Lou Kleinman ... foley editor
James Kusan ... boom operator
Lee W. Lebaigue ... assistant sound editor (as Lee LeBaigue)
Mark L. Mangino ... dialogue editor (as Mark Mangino)
Dave McMoyler ... supervising sound editor
Brian McPherson ... effects editor
Rick Morris ... effects editor
Richard Patton ... production sound mixer (as Rick Patton)
Michelle Pazer ... first assistant sound editor
Michael A. Reagan ... effects editor (as Mike A. Reagan)
John Rice ... assistant sound editor
Nick Schatz ... assistant sound editor
Jackson Schwartz ... foley mixer
Patrick N. Sellers ... dialogue editor
Peter Michael Sullivan ... effects editor
Jon Title ... effects editor
Steven Weakes ... boom operator
Christopher T. Welch ... dialogue editor (as Chris Welsh)
Toby Dalsgaard ... assistant project coordinator (uncredited)
Dino Dimuro ... sound effects editor (uncredited)
Ivan Johnson ... dubbing recordist (uncredited)
Roger Morris ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Chris Atkinson ... assistant special effects rigger
Claude Bouchard ... special effects rigger: lead
Stewart Bradley ... special effects coordinator
Pierre-Paul Charbonneau ... special effects assistant
Salmon Harris ... special effects assistant
Robert Moon ... special effects assistant
Siggy Stock ... special effects assistant
Al Waldron ... special effects metal fabricator: lead (as Alan Waldron)
Joel Whist ... special effects first assistant
Vincent Niebla ... sculptor: Mastersfx, Inc. (uncredited)

Visual Effects by 

William L. Arance ... digital artist (as W.L. Arance)
Scott Coulter ... digital artist
Michael Curtis ... digital artist
Cynthia Hyland ... digital artist
Katherine Kean ... effects producer
Patric Kenly ... optical line-up (as Pat Kenly)
Laurel Klick ... digital supervisor
William Koshowany ... optical line-up
Steve R. Moore ... on-set supervisor
Joe Salazar ... digital artist
Larry Stanton ... digital systems supervisor
Joseph Thomas ... animation cameraman
John T. Van Vliet ... visual effects supervisor

Stunts 

Jamie S. Bunch ... stunt player (as Jamie Elliot)
Yves Cameron ... stunt player
Marla Casey ... stunt player
Lauro Chartrand ... stunts
Aubrey Lee Culp ... stunt player
Mark De Alessandro ... stunt player (as Mark DeAlessandro)
Marny Eng ... stunt player (as Marnie Eng)
Eric Fraser ... stunt player
Art Hickman ... stunt player
Ernie Jackson ... stunt player
David Jacox ... stunt player
Lisa McCullough ... stunt player
Josh McMallion ... stunt player
Gaston Morrison ... stunt player (as Gaston Howard)
Ron Otis ... stunt player
Jacob Rupp ... stunt coordinator
Ron Sarchian ... stunt player
Chris Atkinson ... stunt rigger (uncredited)
Claude Bouchard ... key stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David R. Anderson ... rigging gaffer (as David Anderson)
Jeane Andrews ... electrician
Michael Baird ... video operator: Seattle
Cyrus Block ... camera operator: "b" camera
Marco Ciccone ... first assistant camera: "a" camera
Douglas Craik ... camera operator: "a" camera
David G. Epp ... electrician (as David Epp)
Aris Georgiopoulos ... second assistant camera: "a" camera
Tom Gregg ... grip
Derek Grieves ... dolly grip (as Derek Grieve)
Shane Harvey ... still photographer
Tim Hogan ... key grip
Ian Jennings ... electrician: Seattle
Simon Jori ... first assistant camera: "b" camera
Vince Laxton ... electrician
Carol Macdonald ... second assistant camera: "b" camera (as Carol J. MacDonald)
Duncan MacGregor ... key gaffer
Kelly Moore ... best boy
Larry Nielsen ... first assistant camera: "b" camera, Seattle (as Larry Neilsen)
Kevin O'Leary ... electrician
Steve Ringwood ... rigging grip
John Sanderson ... video coordinator
Gregory D. Smith ... grip: Seattle (as Greg Smith)
Michael Spicer ... camera operator: "b" camera
Johnny Walker ... grip
Dave Windsor ... grip (as David Richard Windsor)
Ken Woznow ... best boy grip
Elizabeth Hedges ... camera loader (uncredited)
Isabelle MacCrimmon ... camera trainee (uncredited)
Todd Martin ... best boy rigger (uncredited)
Tim Palgut ... camera trainee (uncredited)
Michael Spicer ... cinematographer: second unit (uncredited)
Randy Stamhuis ... key grip: second unit (uncredited)
Paul Tennis ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Cydnee Chasmar ... extras casting (as Cyndee Chasmar)
Jennifer Fish ... casting associate
Lauris Freeman ... casting associate
Tina Kerr ... extras casting: Seattle
Kit Mallet ... extras casting assistant
Kelly McCall ... extras casting: Seattle
Anna Liza Recto ... casting associate: New York
Tana Roller ... extras casting assistant
Cyd Schultz ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Tess Brummitt ... set costumer
Debbie Douglas ... costume designer: Canada (as Debbie M. Douglas)
Gillian Kieft ... set costumer
Danise Lee ... set costumer
Diana Patterson ... costume supervisor
Sally Roberts ... set costumer: Seattle
Lizz Wolf ... assistant costume designer
Sheila White ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

John Peter Bernardo ... assistant editor: Lightworks
Darren Block ... apprentice film editor
Cheryl Buckman ... first assistant editor: Canada
Ellen Gram ... assistant editor: Canada (as Ellen Gram-Schumiatscher)
Caroline Hardon ... assistant editor: Canada (as Carolyn Hardon)
James Ilecic ... first assistant editor: Lightworks, Canada
Gloria Kaiser ... color timing
Darrin Navarro ... first assistant editor: Lightworks
Stephen M. Rickert Jr. ... second assistant editor
Richard J. Rossi ... first assistant editor
George Carlston ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

Roger D. Faires ... assistant location manager: Seattle (as Roger Faires)
Collen Newberry ... location assistant (as Cullen Newberry)
Reno Pace ... location manager (as Rino Pace)
S. Steven Sach ... assistant location manager

Music Department 

Peter Afterman ... music supervisor
Bob Badami ... supervising music editor
Bruce Fowler ... orchestrations
Lisa Jaime ... music editor (director's video cut)
John La Salandra ... supervising music editor (as John LaSalandra)
Miriam Mayer ... musician / violin and viola
Alan Meyerson ... score mixer
Marvin R. Morris ... music editor
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Walt Disney Motion Pictures Group
E. Gedney Webb ... music editor (as Gedney Webb)
Dan DiPrima ... music editor (uncredited)
Ladd McIntosh ... orchestrator (uncredited)
Matt Walker ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Scott Irvine ... transportation coordinator
Ron James ... transportation captain

Other crew 

Lisa S. Beasley ... promotions coordinator (as Lisa Beasley)
Kevin Benton ... liaison: basketball
Karen Bergen ... assistant accountant (as Karen Thompson)
Susan Bradley ... title design
Travon Brumfield ... production assistant: post-production (as Travon 'Tiger' Brumfield)
Christina Bulbrook ... production coordinator (as Christina Margellos)
Barbara Chomos ... unit publicist
Aubrey Lee Culp ... stand-in
James Grant ... stand-in
Maxine Guess ... stand-in
Philip Katsikas ... office production accountant (as Phil Katsikas)
Gaston Morrison ... stand-in (as Gaston Howard)
Elizabeth Mueller ... production accountant
Heather Murphy ... production coordinator: Seattle
Cathy Parke ... assistant production coordinator
Jocelyn Peden ... choreographer
Kate Peterson ... production coordinator (as Kate Petersen)
Danielle Ruby Philippa ... craft service: Seattle (as Danielle Phillipa)
Jon-Michael Preece ... script supervisor
Jim Rankin ... craft service (as James W. Rankin)
Gary Roundtree ... production assistant
Rob Ryder ... liaison: basketball (as Robert Ryder)
Chris Miller ... technical services (uncredited)
Tana Roller ... crowd promotions assistant (uncredited)
Greg Rousseaux ... extras wrangler (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page