Edit
Rosewood (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Singleton

Writing Credits (WGA)  

Gregory Poirier ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
John Wright
...
...
Sylvester Carrier
...
Duke Purdy
...
James Taylor
...
...
Beulah (Scrappie)
...
Lover
...
...
Fanny Taylor
...
Paul Benjamin ...
James Carrier
Kevin Jackson ...
Sam Carter
...
Poly
...
Henry Andrews
Badja Djola ...
John Bradley
...
Mary Wright
...
Deputy Earl
James Edward Coleman II ...
Arnett
Tristan Hook ...
Emmett Purdy
Benea Ousley ...
Philomena
Isabell O'Connor ...
Emma (as Isabell Monk)
Bridgid Coulter ...
Gertrude
Gabie Chavis ...
Minnie
...
Lee Ruth
Marcus Barrington ...
Denny
Matthew Davison ...
Timothy
...
William Bryce
...
John Bryce
...
Big Baby
Phil Moore ...
Aaron Carrier
Lowell Fenner ...
Judge Johnson
Andrew 'J.R.' Tarver ...
Preacher
Harold G. Crawford ...
Clevus
...
Bobby
Clarence Thomas ...
Lemuel
Blaine Farmer ...
Michael Wright
Valerie Herald ...
Woman #1
...
Woman #2
Steven Tyler ...
Little Ronnie
Danny Hanemann ...
White Brother
Eldrid Foye ...
Blackman
Michael Galloway ...
Cracker #2
...
Gov. Hardee
Tom Schuster ...
Kid's Redneck Dad
Peggy Sheffield ...
Mrs. Ellis Walker
...
Sheriff of Bronson
...
Man #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Cracker (uncredited)
...
Jimmy J. (uncredited)
...
Man at Baptism (uncredited)
...
Young Girl at Baptism (uncredited)
Wesley Smith ...
Jason Coombs (uncredited)
...
Rosewood Townsman (uncredited)
...
Cracker (uncredited)
Kokoa Woodget Aubert ...
Rosewood Townsperson (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tracy Barone ... executive producer
Penelope L. Foster ... co-producer
Russ Kavanaugh ... associate producer
Jon Peters ... producer
Peter Ramsey ... associate producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Johnny E. Jensen ... director of photography

Film Editing by 

Bruce Cannon

Casting By 

Marion Dougherty

Production Design by 

Paul Sylbert

Art Direction by 

Chris Gorak

Set Decoration by 

Daniel Loren May ... (as Dan May)

Costume Design by 

Ruth E. Carter

Makeup Department 

Verne Caruso ... key hair stylist
Ken Diaz ... makeup artist
Alvechia Ewing ... makeup artist
Lee Grimes ... key makeup artist: second unit
Ted Long ... hair stylist
Kathe Swanson ... key hair stylist: second unit (as Kathy Swanson)
Linda Boykin-Williams ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Dwight Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jerry Ballew ... first assistant director
Kurt Kulhanek ... second second assistant director
Scott Metcalfe ... key second assistant director
David Norton ... first assistant director: second unit
Glenn Randall Jr. ... second unit director
Todd Turner ... second assistant director
Kevin Williams ... second assistant director: second unit

Art Department 

Daniel B. Clancy ... leadman (as Dan Clancy)
Harold Collins ... construction coordinator
Jeanette D'Ambrosio-Sylbert ... assistant: Mr. Sylbert
Peter Damien ... propmaker foreman
Mark Garner ... set designer
Dervon 'Von' Herron ... assistant property master / property master: second unit
Jimmy Herron ... property master
Elizabeth Meyerson ... art department researcher
Roderick Nunnally ... scenic artist (as Rod Nunnally)
Brad F. Ringhausen ... stand-by painter
Robert Wheeler ... select set dressing
John Balling ... scenic artist (uncredited)
Pedro Barquin ... stand-by greens (uncredited)
Joan Bernier ... scenic artist (uncredited)
Craig Burcker ... painter (uncredited)
Don Dalstra ... carpenter (uncredited)
Jerry Eller ... scenic painter (uncredited)
William F. Gambill ... scenic artist (uncredited)
Paul J. Hendricks ... prop maker (uncredited)
Jimmie Herron Jr. ... property master (uncredited)
Bret Kane ... art department production assistant (uncredited)
Lee Lazarow ... assistant property master (uncredited)
Jeff 'J.Mac' McDonald ... props (uncredited)
William D. McLane ... carpenter (uncredited)
Tim Steinouer ... on-set dresser (uncredited)
Joseph E. Stone ... key armourer (uncredited) / props (uncredited)
Andrew White ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Chad Algarin ... additional sound
Willy Allen ... adr editor
Bobbi Banks ... supervising adr editor
Kevin Bartnof ... foley artist
David Behle ... additional sound
Veda Campbell ... sound mixer
Carl Carden ... sound mixer: second unit
Dana Carufel ... cable person
Timothy A. Cleveland ... sound effects editor
Edmond J. Coblentz Jr. ... digital assistant sound editor (as Edmond Coblentz)
Damon Cohoon ... digital assistant sound editor
Clayton Collins ... foley editor
Paul J. Diller ... sound effects editor
Terry Fiyalko ... dialogue editor (as Terri Fiyalko)
Christopher Flick ... foley editor
Karyn Foster ... dialogue editor
Barbara Gandolfo-Frady ... assistant adr editor
Baylis Glascock ... sound effects editor
Jessica Goodwin ... digital assistant sound editor
Eric Gotthelf ... foley mixer
Greg Hedgepath ... supervising sound editor (as Gregory Hedgepath)
Sonya Henry ... adr editor
Michael Herbick ... sound re-recording mixer
Eric Cameron Hosmer ... sound effects editor (as Eric C. Hosmer)
Jack Keller ... additional sound
Catt LeBaigue ... dialogue editor
Patricio A. Libenson ... supervising foley editor (as Patricio Libenson)
Robert J. Litt ... sound re-recording mixer
Jovan Meteyor ... assistant adr editor
George Nemzer ... sound effects editor
Michael A. Patillo ... boom operator (as Michael Patillo)
Craig T. Rosevear ... sound effects editor
Catherine Rowe ... foley artist
Janelle Showalter ... first assistant sound editor
Marsha Sorce ... additional sound
Fred Stafford ... adr editor
Lauren Stephens ... dialogue editor (as Lauren J. Stephens)
Darleen Stoker ... foley editor
Elliot Tyson ... sound re-recording mixer
Bob Bass ... adr mixer: Florida (uncredited)
Scott Blynder ... playback (uncredited)
Dana LeBlanc Frankley ... assistant sound editor (uncredited)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited)
Deron Street ... assistant dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Michael Arbogast ... special effects coordinator (as Michael N. Arbogast)
Bob Cooper ... special effects
Joe Digaetano ... special effects coordinator (as Joey Digaetano)
Tom Ferda ... special effects
Walter Garrett ... special effects
Thomas Kittle ... special effects foreman (as Tom Kittle)
Geoffrey C. Martin ... special effects
Bruce E. Merlin ... special effects (as Bruce Merlin)
David K. Nami ... special effects (as David Nami)
Richard E. Perry ... special effects (as Rick Perry)
Gary Pilkinton ... special effects
Patrick Tantalo ... special effects (as Pat Tantalo)
Kathleen Tonkin ... special effects
Tim Tonkin ... special effects
Durk Tyndall ... special effects
Russell Tyrrell ... special effects
Robert Vazquez ... special effects (as Bob Vazquez)
Michael Wilmot ... special effects
James Harris ... special effects technician: second unit (uncredited)

Visual Effects by 

Jesse Silver ... visual effects supervisor
Lindy DeQuattro ... digital artist (uncredited)
Rob House ... digital compositor (uncredited)
David Taritero ... visual effects producer (uncredited)
Kevin Willmering ... digital composite supervisor: Warner Digital (uncredited)

Stunts 

Tom Akos ... stunts
Grady Allen Bishop ... stunts (as Grady A. Bishop)
Eric Chambers ... stunts
Mike Christopher ... stunts (as Michael Christopher)
James M. Churchman ... stunts
Cindy Crowe-Solis ... stunts
Joe Digaetano ... stunts (as Joey DiGaetano)
Steve Filmore ... stunts (as Steve Fillmore)
Bill Freeman ... stunts
Bryan Friday ... stunts
Tony Delano Haltiwanger ... stunts
Steve Hart ... stunts
Dervon 'Von' Herron ... stunts (as Dervon Herron)
Philip Hoelcher ... stunts (as Phil Hoelcher)
Meneil Huggar ... stunts
C.L. Johnson ... stunts
Mike Kirton ... stunts
Larry A. Lee ... stunts
Bryan Lynch ... stunts
Artie Malesci ... stunts
Keifus Mathews ... stunts
Derrick L. McMillon ... stunts (as Derrick McMillon)
Keith Meriweather ... stunts
Johnny L. Neal ... stunts
Norb Phillips ... stunts
Glenn Randall Jr. ... stunt coordinator
Peter Rosado ... stunts
Rossi ... stunts
Bill Scharpf ... stunts
Isaac C. Singleton Jr. ... stunts
Reggie Stanley ... stunts (as Reggie Mann Stanley)
Alan Stearn ... stunts
Todd Rogers Terry ... stunts
T.M. Turkey ... stunts
Jim Vickers ... stunts
Garfield Wedderburn ... stunts (as Garfield Washington)
Tyrone C. Wiggins ... stunts
John Zimmerman ... stunts (as John M. Zimmerman)
Tommie Turvey ... stunts (uncredited)
Jim Vickers ... co-stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jerry Bertolami ... best boy grip
Bill Byers ... video assist operator
Frank Byers ... director of photography: second unit
Andy Clapp ... chief lighting technician: second unit
Gary Dagg ... key grip
Don Duffield III ... second assistant camera (as Don Duffield Jr.)
Chris Fisher ... first assistant camera: "b" camera (as Christopher M. Fisher)
W.D. Hill ... electrician
Jimmy E. Jensen ... first assistant camera
Joe Kelly ... best boy grip
Bob E. Krattiger ... chief lighting technician (as Robert E. Krattiger)
Richard Lacy ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Michael Logan ... rigging key grip (as Mike Logan)
Jeff Mart ... Steadicam operator: second unit
John McGowan ... first assistant camera: second unit
Michael McGowan ... camera operator: "b" camera, second unit
Mike McGowan ... second assistant camera: second unit (as Mike McGowan Jr.)
Frank Miller ... camera operator: "b" camera
Tommy Miller ... dolly grip
LeRoy Patton ... camera operator: "b" camera
Eli Reed ... still photographer
Barry Ryan ... key grip: second unit
P. Scott Sakamoto ... Steadicam operator / camera operator
Scott Stuart ... assistant chief lighting technician
Scott Blynder ... video tape operator (uncredited)
Stephen Campbell ... camera operator (uncredited)
Mark Duncan ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Bruce Hazen ... rigging electrician (uncredited)
Jordan Klein Jr. ... director of photography: second unit (uncredited)
Jack Nealy ... electrician (uncredited)
Ken Palladino ... electrician (uncredited)
Greg Patterson ... set lighting (uncredited)
Michael J. Walsh ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Douglas Wright ... casting associate
Lori Wyman ... casting: Florida (as Lori S. Wyman)
Mark Mullen ... casting: Florida (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Julia S. Bubis ... set costumer
Deborah Myles Davis ... costume supervisor
Ellen Falguiere ... set costumer
Debrae Little ... costume supervisor
Barnaby Smith ... set costumer (as Barnaby P. Smith Jr.)

Editorial Department 

Margaret Guinee ... associate film editor
David Raymond ... second assistant film editor
Angela Robinson ... first assistant film editor (as Angela Terry Robinson)
Brandon K. Hogan ... post-production (uncredited)
David Orr ... color timer (uncredited)

Music Department 

Kelly Mahan-Jaramillo ... assistant music editor (as Kelly Mahan Jaramillo)
Lise Richardson ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Kenneth Wannberg ... music editor (as Ken Wannberg)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Tommy Morgan ... musician: harmonica (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

E.W. 'Sonny' Adkins ... transportation co-captain (as Sonny Adkins)
Larry Craig ... transportation captain: second unit
James L. Lee ... transportation captain
Myra L. Wilmont ... transportation coordinator (as Myra Wilmot)
David Neil Enfinger ... driver (uncredited)
Danny Mortenson ... transportation captain (uncredited)
Jan Overson ... driver: honeywagon (uncredited)
Ron Parsell ... driver (uncredited)

Other crew 

Amy A. Blanc ... script supervisor: second unit (as Amy Blanc-Lacy)
Steve Bonin ... craft service
Jeffrey Britt ... set assistant (as Jeffrey L. Britt)
Cassandra Butcher ... unit publicist
Brenda Crenshaw ... teacher
Liba Daniels ... assistant: John Singleton
Dennis Deveaugh ... animal coordinator / boss wrangler
Lisa DiQuollo ... staff assistant
Neisha Folkes-LeMelle ... choreographer (as Neisha Folkes)
Charissa Forth Kane ... set assistant (as Charissa Forth)
John Garrett ... location manager
Edward Geiger ... staff assistant
Sabrina Gray ... staff assistant
Danny Green ... set assistant
Noelle Green ... assistant production secretary (as Noelle Chapin)
Joe Januszewski ... assistant: Penelope Foster
Shauna L. Kroen ... production accountant
Alan Levi ... location manager: second unit
Patrick Mahoney ... craft service
Brian Manis ... executive assistant: Tracy Barone
Michael Marks ... staff assistant
Toussaint Maxwell ... set assistant
Susan McNamara ... production coordinator
Cathy McNaughton ... wrangler
Sarah Pagliaro ... set assistant
Don Primi ... train coordinator
Kim Pucci ... executive assistant: Jon Peters
Sioux Richards ... script supervisor
Marc Sardy ... teacher
Alesandra Saunders ... house mover
George Saunders ... house mover
Stuart Smith ... assistant location manager
Allen Ulrich ... wrangler
Vivian Welch ... first aid
Paul Williams ... staff assistant
Sandra L. Yeary ... assistant accountant
Josue Aguilar ... set production assistant (uncredited)
Dana Lyn Baron ... additional adr voice (uncredited)
Kelly Burek ... accounts clerk (uncredited)
Jeff Coopwood ... adr voice (uncredited)
Bill Daly ... post-production accountant manager (uncredited)
Eric Michael Halderman ... lead stand-in (uncredited)
Susan Hegarty ... dialect consultant (uncredited)
Micah May ... set production assistant (uncredited) / stand-in (uncredited)
RuDee Sade ... adr artist (uncredited)
Brian Sofsky ... assistant: Glenn Randall (uncredited)
Michael Wayne Thomas ... lead stand-in (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page