Edit
The Postman (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Costner

Writing Credits (WGA)  

David Brin ... (novel)
 
Eric Roth ... (screenplay) and
Brian Helgeland ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ponytail (as Anne Costner)
...
...
Ken Linhart ...
...
Kayla Lambert ...
Austin Howard Early ...
...
...
Cooper Taylor ...
Dylan Haggerty ...
Michael Milgrom ...
Keith C. Howell ...
H.P. Evetts ...
...
Rope Bridge Soldier (as Jeff Johnson)
Jeff McGrail ...
...
Gregory Avellone ...
Susan Brightbill ...
Elisa Daniel ...
Jenny Buchanan ...
Ann Manning ...
Andy Garrison ...
Rusty Hendrickson ...
Marvin Winton ...
Jono Manson ...
John J. Coinman ...
Vernon T. Williams ...
Mark Clark ...
Blair Forward ...
Robyn Pruitt-Hamm ...
Michelle Ramminger ...
...
Benning Gatekeeper
Richard Joel ...
Benning Gatekeeper
...
Brooke Becker ...
Eva Gayle Six ...
Todd Lewis ...
...
Kathi Sheehan ...
Amy Jo Weinstein ...
Elvis Woman (as Amy Weinstein)
...
...
Neal Preston Coon ...
Rick Wadkins ...
Shiree Porter ...
Anthony Guidera ...
...
Carrier
...
...
Mark Thomason ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Maria (archive footage) (uncredited)
...
California Carrier (uncredited)
Lester Berman ...
Cook (uncredited)
...
Larry (uncredited)
Shane Alan Bowers ...
'8's Cavalry (uncredited)
Mark Donnell ...
Holnist Bridge Guard (uncredited)
Gordon Frye ...
Nancy Frye ...
Town Cavalry (uncredited)
Robert F. Glass ...
Holnist soldier (uncredited)
...
Holnist Cavalryman (uncredited)
Ronald LaCaria ...
Rider (uncredited)
...
Andrew Scott (archive footage) (uncredited)
...
Fergus O'Fay ...
Horseback Rider (uncredited)
...
Conscript (uncredited)
Brandon Tyler ...
Postal Recruit (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lester Berman ... line producer
Kevin Costner ... producer
Steve Tisch ... producer
Jim Wilson ... producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Stephen F. Windon ... director of photography (as Stephen Windon)

Film Editing by 

Peter Boyle

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

Ida Random

Art Direction by 

Derek R. Hill ... supervising art director
Scott Ritenour

Set Decoration by 

Ronald R. Reiss ... (as Ron Reiss)

Costume Design by 

John Bloomfield

Makeup Department 

Meg Brennan ... makeup artist
Elle Elliott ... hair stylist: Mr. Costner
Kris Evans ... key makeup artist
Martin 'Vinnie' Hagood ... makeup artist
Steve LaPorte ... makeup artist
JoJo Myers Proud ... makeup artist
Francisco X. Pérez ... makeup supervisor
Loretta James-Demasi ... additional makeup artist (uncredited)
Tina Sims ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Lester Berman ... production manager
Donna E. Bloom ... production manager: second unit (as Donna Bloom)
Debbi Bossi ... post-production supervisor
Todd Lewis ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael H. Anderson ... first assistant director: second unit (as Michael Anderson)
Kevin Duncan ... second assistant director
Eric Fox Hays ... second assistant director: second unit
Joe Lotito ... second second assistant director
Dennis Maguire ... first assistant director
Jayson Merrill ... key second assistant director
Douglas A. Raine ... additional second assistant director
Nick Satriano ... second second assistant director
Charles Simmers ... additional second assistant director (as Chuck Simmers)
Tod Swindell ... additional second assistant director
Alexander Witt ... second unit director
David J. Negron Jr. ... third unit director (uncredited)

Art Department 

Kirsten Anderson ... construction accountant
Adam Austin ... set dresser
Craig B. Ayers Sr. ... greensman
Adam L. Barker ... plasterer
Richard Baum ... assistant property master / property master: second unit
Thomas Betts ... set designer
Robert A. Blackburn ... construction coordinator
Daniel Boxer ... propmaker
Lloyd A. Buswell ... construction foreman
Charisse Cardenas ... set designer
Dirk Clark ... carpenter
Christopher Daniel Coleman ... propmaker
Keli Craig ... carpenter
Robert DeSue ... carpenter
Ken Erck ... set painter
Sean Haworth ... set designer
Jim Husbands ... set dresser
Richard M. Jones ... prop builder
Christian Kastner ... on set dresser
Jeff Khachadoorian ... prop shop
Larry D. Koszakovszky ... laborer
Joseph Lastomirsky ... scenic artist/sign painter asst
Alan Locke ... assistant art director
Ray Lovasz ... propmaker
William S. Maxwell III ... leadman
John McElroy ... tent crew
Todd McKibben ... construction foreman
Greg McMickle ... property master: second unit
Larry Misselhorn ... greensman
Ron 'Butch' Montgomery ... set carpenter (as 'Butch' Montgomery)
James J. Murakami ... set designer
David J. Negron Jr. ... storyboard artist
John M. Oswald ... prop builder / scenic artist / tent crew
Paul Penley ... set dresser
Ann Penny ... construction medic
Dean G. Roberts ... carpenter
Fred Seibly ... sign supervisor
Kristen Spinning ... painter / stand-by painter
Mike Stassi ... set designer
Bill Taliaferro ... set designer
Jana Treadwell ... set dresser
Keith Van Velson ... carpenter
Tom Ward ... propmaker
Leslie Warren ... set dresser/fabricator
Darrell L. Wight ... set designer (as Darrell Wight)
Nick Worsfold ... scenic artist
Nancy Yeo ... painter
Taylor Yingling ... carpenter
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Alan Feffer ... propmaker (uncredited)
Phil LaFond ... propmaker (uncredited)
Karl Swauger ... propmaker (uncredited)
Hraefn Wulfson ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Paul Aulicino ... assistant sound editor
Lance Brown ... sound designer
David E. Campbell ... re-recording mixer (as David Campbell)
Kevin E. Carpenter ... re-recording mixer
Bradley Clouse ... sound assistant
Kay Colvin ... utility sound
Zack Davis ... adr editor
Marc Deschaine ... adr assistant
Michael Dressel ... supervising foley editor
Kirk Francis ... sound mixer
Dana LeBlanc Frankley ... assistant sound editor (as Dana LeBlanc)
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Charles Hamilton ... sound recordist
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Steve Mann ... sound effects editor
Anthony Milch ... sound editor
Steve Nelson ... sound effects editor
Jay Nierenberg ... sound editor
David Novack ... re-recording mixer
Troy Porter ... adr mixer
John T. Reitz ... re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... re-recording mixer
Mychal Smith ... boom operator
Bruce Stambler ... supervising sound editor
Becky Sullivan ... supervising adr editor
Shawn Sykora ... foley editor
Robert Troy ... dialogue editor
Bernard Weiser ... sound editor
Marshall Winn ... sound editor
Jennifer-Noel Dennis ... sound assist (uncredited)
Hilda Hodges ... foley artist (uncredited)
Mark Johnston ... sound recordist (uncredited)
Mary Jo Lang ... foley mixer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Eugene Crum ... special effects technician (1997)
Jeff J. Davis ... special effects assistant
Donald Frazee ... special effects co-coordinator
Terry D. Frazee ... special effects coordinator
Scott Lingard ... special effects technician
John M. Oswald ... special effects
Kai Shelton ... special effects technician
Clifton Dance ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Tricia Henry Ashford ... visual effects supervisor
Alfredo R. Barcia ... film recording technician: SPI
Max Bruce ... digital artist
Tim T. Cunningham ... production assistant: Cinesite
Charles Darby ... digital matte supervisor
Scott Dougherty ... visual effects producer: Cinesite
Sheena Duggal ... co-visual effects supervisor: SPI
Thomas F. Ford IV ... high speed compositing technical coordinator
Mike Frevert ... digital artist
Layne Friedman ... compositor: SPI
Anthony Harris ... timing coordinator
Petra Holtorf ... visual effects coordinator
Shô Igarashi ... technical designer
Chris Johnson ... second assistant camera: visual effects unit
David Jones ... CG supervisor: SPI
Karen Klein ... roto supervisor
Martin A. Kline ... visual effects art director
Apryl Knobbe ... texture/matte painter
John Charles Kohn ... compositor: cineon / digital compositor
J.W. Kompare ... visual effects editor
Vincent Lavares ... technical assistant supervisor: Cinesite Hollywood
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
John Lee ... digital effects artist
Gregory D. Liegey ... composite supervisor
Craig Mathieson ... digital compositor
L. Patrick McCormack ... visual effects coordinator
Valerie McMahon ... digital artist
Hal Miles ... digital artist
Elizabeth Moore ... digital compositor
David J. Negron Jr. ... visual effects supervisor
Sean O'Connor ... digital compositor
Corinne Pooler ... digital artist
David Rey ... digital compositor
Jay Riddle ... visual effects supervisor
Dylan Robinson ... digital artist
Stephen Rosenbaum ... visual effects supervisor
Candice Scott ... digital effects compositor
Tony Sgueglia ... data operations supervisor
Craig A. Simms ... digital compositor
Aaron Smith ... digital artist
Thomas J. Smith ... visual effects plate supervisor: Cinesite
Tiffany Smith ... visual effects production assistant: Cinesite
Paul Taglianetti ... visual effects producer
Tracy Takahashi ... visual effects associate producer: Cinesite
Daniel E. Teaze ... first assistant camera: visual effects unit
Philipp Timme ... cinematographer: VFX
Amy Tompkins ... visual effects editor
Robert Winter ... senior technical assistant
Ted Andre ... digital compositor (uncredited)
Jason Dost ... digital scanning operator (uncredited)
Tim Gibbons ... digital rotoscope artist (uncredited)
Bernice Howes ... visual effects vendor producer (uncredited)
Tim Ketzer ... computer graphics animator: Cinesite (uncredited)
Roger Kupelian ... matte painter (uncredited)
Mark Tait Lewis ... digital compositor (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Lance Powell ... technical coordinator (uncredited)

Stunts 

Julie Adair ... stunts
Craig Appel ... equestrian
Stanton Barrett ... stunts
Sandy Berumen ... stunts
Steve Bland ... stunts
Jodi Branco ... stunts
Chris Branham ... stunts
Troy Brenna ... stunts
Joe Bucaro III ... stunts (as Joey Bucaro III)
Richard Bucher ... stunts
William H. Burton Jr. ... stunts
Diego Calinawan ... stunts (as Shay Calinawan)
John Campbell ... stunts
Chase Casson ... stunts
Steven Chambers ... stunts (as Steve Chambers)
Jeffrey J. Dashnaw ... stunts (as Jeff Dashnaw)
Sean Day ... stunts
Gil Dean ... stunts
Rick Dennis ... stunts
Kip Farnsworth ... stunts
J.R. Flournoy ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Michael Hansen ... stunt performer
Kanin Howell ... stunts
Norman Howell ... stunt coordinator
Shawn Howell ... stunt double / stunts
Lincoln Leavere ... stunt performer (as Link Leavere)
Lane Leavitt ... stunts
Juddson Keith Linn ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Benny Manning ... stunts (as Benny J. Manning)
David Powledge ... stunts (as Dave Powledge)
Darrin Prescott ... stunts
Tyler Quigley ... stunts
Scott Rogers ... stunts (as Scott Rodgers)
Rod Rondeaux ... stunts
Erik Rondell ... stunts
Charlie Sammut ... stunts
Charles O. Sampson ... stunts
Brooke Sandahl ... stunts
George Smith ... stunts
Monty Stuart ... stunts
Matthew Taylor ... stunts
Ashlyn Terry ... stunts
Jesse Thomason ... stunts
Jordan Thomason ... stunts
Kerry Wallum ... stunts
Ryan Weiss ... stunts
Dameon Willich ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Baird ... video assistant
Chris Bangma ... assistant camera: SpaceCam
Shawn Blakeman ... lighting technician
Eric Budlong ... grip
Damien Collier ... lighting technician
David Crone ... Steadicam operator / camera operator
Shawn Duchscherer ... lighting technician
Jeff Duffy ... lighting technician
Doug Ednie ... lighting technician
Jeff Enneking ... lighting technician
Ken Fisher ... "a" camera operator: second unit
James J. Gilson ... chief lighting technician
Ben Glass ... still photographer
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam
Michael Guthrie ... crane grip
Kim Heath ... key rigging grip
Craig Heffern ... dolly grip
Marty Heinz ... lighting technician
Mason Hersey ... first assistant camera
Joel Jaspan ... grip
Geoffrey D. Knoller ... grip
David R. Kohn ... lighting technician
Steve Koster ... camera operator: Spacecam
Brent Lawson ... rigging grip
Brian C. Lawson ... grip
Kal Manning ... rigging gaffer
John Martens ... best boy rigging electric
Fred L. McLane ... assistant camera
Tim Merrill ... dolly grip: second unit
Frank Parrish ... second assistant camera
William Eddie Paul ... bestboy grip
Joe A. Ponticelle ... first assistant camera
Dave Potter ... lighting technician
David Presley ... camera loader
Norbert F. Quiban ... lamp operator / rigging electrician
Tony Rivetti ... first assistant camera: "a" camera / steadicam
Leonard Romie ... lighting technician
David Roth ... second assistant camera
David Schmalz ... video assist operator
Ingrid Semler ... camera loader
Stephen St. John ... steadicam operator
John Stewart ... lighting technician
Albert Tablanza ... additional electrician
Lance Jay Velazco ... second video assist operator
Kelly Way ... lighting technician
Steven J. Winslow ... assistant camera: Wescam camera / camera technician
Jeremy Wren ... rigging electrician: daily (as Jeremy Tiffin)
Daniel Hernandez ... electrician (uncredited)
Stephen V. Isbell ... second unit: best boy grip (uncredited)
Mansur Johnson ... grip (uncredited)
Daniel Mellitz ... video assist operator: second unit (uncredited)

Casting Department 

Susan Funk ... extras casting assistant
Lora Hingst ... casting assistant
Chris Hutchins ... extras casting
Sally Jackson ... location casting
Rick Olmos ... extras casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Javier Arrieta ... costumer
Laura Baker ... specialty costumer
Dorothy Bulac ... milliner
Joseph Cigliano ... specialty costumes
Carolyn Dessert ... key costumer
Robyn Elliott ... set costumer (as Robyn Elliot)
Cathie Filian ... key costumer
Blanca Garcia ... set costumer
Jalene Murphy ... set costumer: second unit
Maureen O'Heron ... costumer/shopper
Damien Quinn ... costumer
Rebeka L. Roberts ... costume ager/dyer
Leticia Sandoval ... specialty costumes
Nick Scarano ... costume supervisor
Raquel Stewart ... wardrobe
Phyllis Thurber-Moffit ... head ager/dyer
Kacy Treadway ... specialty costumes

Editorial Department 

Travon Brumfield ... post-production production assistant
Audrey Evans ... first assistant film editor
John Hendrickson ... assistant editor: dailies
Stephen Les ... dailies synching
Jonathan Lucas ... associate editor
Staci Pontius ... assistant editor
Bob Putynkowski ... color timer
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)
Jennifer-Noel Dennis ... post-production assistant (uncredited)
Gillian L. Hutshing ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Mauni P. Caves ... assistant location manager
Shaun Gavin ... assistant location manager
Nancy Haecker ... assistant location manager
David Israel ... location manager

Music Department 

Marc Bonilla ... music arranger
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Brad Dechter ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
James Newton Howard ... orchestrator
Artie Kane ... conductor
Shawn Murphy ... score mixer
David Olson ... music editor
Paul Salamunovich ... choir conductor
James Thatcher ... musician: french horn
Jim Weidman ... supervising music editor

Transportation Department 

Lyle Christensen ... shotmaker driver
Nik Edgerton ... transportation (as Nick Edgerton)
Jim Petti ... transportation
Marty Radcliff ... driver
Jonathan A. Rosenfeld ... transportation coordinator
Bob Smart ... driver
Brian Steagall ... transportation captain
Phil Strauss ... transportation
Jeff Verdick ... picture car coordinator
Richard Vincent ... driver
Dana Swartout ... driver: set dressing (uncredited)

Other crew 

Geneviere Anderson ... production assistant
Bonnie Belknap ... food stylist
Lisa Bertuzzi ... craft service
Linda Booher-Ciarimboli ... specialty crafts supervisor
Kristie Breslin ... production assistant
Mark Brooks ... animal trainer: wild animals
Francie Brown ... dialect coach: Olivia Williams
Judith M. Brown ... studio teacher
Sara Burton ... unit location manager
David J. Buswell ... welding foreman
Iris Cole-Hayworth ... production assistant
Bret Culpepper ... technical advisor
Cody Dorkin ... adr voice
Julianne Eggold ... production assistant
Christian Feldhaus ... second assistant accountant
Michael Fine ... construction medic
Riley Flynn ... re-enactor coordinator
Megan Forste ... additional second assistant
Karen M. Fuchs ... assistant paymaster
Karen Golden ... script supervisor
Shannon Hamed ... assistant coordinator
Timalee Hustin ... production assistant
Samantha C. Kirkeby ... script supervisor: second unit
Al Lewis ... production secretary
Lori A. Lopes ... second assistant accountant
Emily McGovern ... production assistant
Meaghan F. McLaughlin ... production assistant
Brian McMillan ... animal trainer
Randy Miller ... lion trainer
Stephan Miller ... lion trainer
Niamh Murphy ... textile artist
Mike Revell ... production accountant
Rick Roesch ... payroll accountant
Margo Romano ... assistant accountant
Taylor Saxon ... set medic
Matthew Shields ... dailies sync
Brooke Smiler ... production associate
Scott Stravitz ... set medic
Mark Thomason ... photo double / stand-in
Rick Wadkins ... head set medic
P.W. Ward ... wrangler
Jennifer Webb ... production secretary
Keith M. Wegner ... craft service
Tyson Wisbrock ... documentarian
Lisbeth Wynn-Owen ... production coordinator
Terrence Beasor ... ADR (uncredited)
Elizabeth A. Bergman ... assistant accountant (uncredited)
Jesse Blanco ... production assistant (uncredited)
Sue Chipperton ... dog trainer (uncredited)
Christopher Mead ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page