Edit
Great Expectations (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Alfonso Cuarón

Writing Credits (WGA)  

Charles Dickens ... (novel)
 
Mitch Glazer ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Walter Plane
...
Joe
...
...
...
Jerry Ragno
...
Maggie
...
Erica Thrall
...
Owen (as Gabriel Mick)
...
Finnegan at Age 10
...
...
Carter Macleish
...
Ruth Shepard
Isabelle Anderson ...
Lois Pope
...
Man on Phone
...
Marcy
...
Anton Le Farge
...
Mr. Barrow
Kim Snyder ...
Nicholas Wolfert ...
Security Guard
...
Ted Rabinowitz
Dorin Seymour ...
Senator Elwood
Clem Caserta ...
Hitman #1
Frank Pietrangolare ...
Hitman #2
Dennis Paladino ...
Hitman #3
Clem Caserta Jr. ...
Hitman #4
...
Cop on Boat
Ana Susana Gerardino ...
Clemma
...
Waiter
Pedro Barquin ...
Lover
Kendall Williamson ...
7 Year Old Girl
Shobha Jain ...
Singing Indian Woman
Aditi Jain ...
Singing Indian Girl
Margo Peace ...
Anchor Woman
...
Waitress
John P. Casey ...
Doorman
Adusah Boakye ...
Taxi Driver
...
Gallery Waitress
Anne Ok ...
Gallery Receptionist
Alva Chinn ...
Gallery Guest
G.B. Thomas ...
Gallery Guest
Albert Zihenni ...
Gallery Guest
...
Gallery Guest
Lisa Herth ...
Gallery Guest
Nino Pepicelli ...
Gallery Guest
...
Gallery Guest
Jewel Turner ...
Gallery Guest
Jim Taylor McNickle ...
Gallery Guest
Martin Alvin ...
Gallery Guest
William Rothlein ...
Gallery Guest
Rest of cast listed alphabetically:
...
Gallery Guest (uncredited)
Marshall Dancing Elk Lucas ...
Friend of Fin (uncredited)
Paul Neglio ...
Cop #2 (uncredited)
...
DJ (voice) (uncredited)
...
Gallery Guest (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Deborah Lee ... executive producer
Art Linson ... producer
John Linson ... co-producer

Music by 

Patrick Doyle

Cinematography by 

Emmanuel Lubezki ... director of photography

Film Editing by 

Steven Weisberg

Casting By 

Jill Greenberg

Production Design by 

Tony Burrough

Art Direction by 

John Kasarda

Set Decoration by 

Susan Bode

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Vivian Baker ... makeup artist: Ms. Paltrow
Angel De Angelis ... key hair stylist (as Angel DeAngelis)
Ilona Herman ... hair stylist: Mr. De Niro / makeup artist: Mr. De Niro
Manlio Rocchetti ... makeup artist: Mr. Hawke
Anthony Veader ... second hair stylist
Cecilia Verardi ... key makeup artist (as Cecilia M. Verardi)
Linda Kamp ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jim Bigham ... production supervisor: Florida
Deborah Lee ... unit production manager: Florida
Cheryl Quarantiello ... unit production manager (as Cheryl Quarantiello Schnitzler)

Second Unit Director or Assistant Director 

Kristin Bernstein ... second second assistant director (as Kristen Cameron)
Eric Henriquez ... dga trainee
Patrick Mangan ... second second assistant director (as Patrick J. Mangan)
Thomas A. Reilly ... first assistant director
Nicholas Wolfert ... second assistant director

Art Department 

David Alban ... construction foreman: Florida (as David T. Alban Jr.)
James J. Archer ... assistant property master (as Jim Archer)
John Balling ... scenic artist: Florida
Pedro Barquin ... greens assistant: Florida (as Peter Barquin)
Martin W. Bell ... gang boss: Florida / propmaker: Florida
Will Brantley ... set dresser: Florida (as Will A. Brantley)
John Brush ... construction grip
Lauren Buckley ... art department coordinator (as Judith Lauren Buckley)
Terry Butler ... greensman: Florida
Curtis Carlin ... third prop: Florida
Ellen Christiansen ... assistant set decorator
Francesco Clemente ... artwork
Susanne Coghlin ... art department production assistant
Damian J. Costa ... set dresser
James Covington ... scenic artist
Bruce C. D'Amico ... property assistant: Florida
Frank Didio ... construction foreman
Robert DiGrigoli ... assistant construction foreman
Braco Dimitrijevic ... artwork: 'Two painters and a dog'
Stephen P. Durante ... lead man: Florida
Scott Edinger ... greens assistant: Florida (as Scott Eddinger)
Dennis Freeborn ... set dresser
William F. Gambill ... camera scenic: Florida
Charles Guanci Jr. ... set dresser: Florida
Vincent Guarriello ... key construction crew (as Vincent J. Guarriello)
Anthony Itri ... second construction grip
Frank Itri ... construction grip
Bret Kane ... art department production assistant: Florida
Michael F. Kellestine ... greensman: Florida
Robert Kopp ... greens foreman: Florida
Beth Kuhn ... assistant art director
Yuri Makoveychuk ... scenic artist
Alex Maleev ... storyboard artist (as Alexander Maleev)
Nicholas J. Mongelli Jr. ... construction grip
Nicky Mongelli Sr. ... best boy construction grip (as Nick Mongelli Sr.)
Al Mouradian ... greensman: Florida (as Albert Mouradian)
Jack Pardee ... greensman: Florida
Stanley Pasay ... camera scenic artist (as Stanley E. Pasay Jr.)
Ron Petagna ... construction coordinator (as Ronnie Petagna)
Christopher Proscia ... construction grip
Frank A. Raffa Jr. ... set dresser: Florida
Jeremy Alan Read ... on-set dresser: Florida
Humberto Recio ... set dresser
Alan S. Reynolds ... scenic artist: Florida
Randall Richards ... assistant art director
Mick Rossman ... scenic artist (as Elmer Rossman)
Christopher D. Rouse ... carpenter: Florida
Thomas Saccio ... property master
Joe Savage ... property assistant: Florida
Christopher Scheetz ... construction department coordinator: Florida
Wayne Schneiderman ... set dresser: Florida
Kevin C. Tressler ... construction gang boss: Florida
Allan Trumpler ... scenic foreman (as Allan P. Trumpler)
Chris Vogt ... set dresser
Robert Vogt ... set dresser (as Bob Vogt)
Stephanie Waldron ... greensperson: Florida
Tom Warren ... assistant art director
Kenneth Weinberg ... assistant property master (as Ken Weinberg)
Dave Weinman ... lead man
Michael Zansky ... scenic chargeman
Joan Bernier ... scenic artist (uncredited) / scenic (uncredited)
Byron K. Lovelace ... set dresser (uncredited)
Jeffrey Mars ... scenic artist (uncredited)
Mike Montgomery ... key construction grip (uncredited)
Ari David Schwartz ... set dresser (uncredited)
Fred Schwendel ... set dresser (uncredited)
Anthony Siarkiewicz ... scenic artist (uncredited)
Paul Vistocco ... scenic artist (uncredited)
Jo Ann E. Waters-Atkins ... painter (uncredited)
Andrew White ... scenic artist (uncredited)
Joan Winters ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Richard Beggs ... sound designer
Jessica Bellfort ... assistant sound editor
Nicole Bugna ... assistant sound designer
Kevin Cerchiai ... third assistant sound: Florida
Richard Duarte ... foley mixer
Sean England ... machine room operator
Dan Engstrom ... assistant supervising sound editor
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Jonathan Greber ... digital sound transfers
Marni L. Hammett ... transfer supervisor (as Marni Katz Hammett)
Nick Hammond ... boom operator: Florida (as Nicholas Hammond)
Robin Harlan ... foley artist
Larry Hoki ... sound re-recordist
Sarah Jacobs ... foley artist (as Sara Jacobs)
Douglas Martines ... sound recordist (as Doug Martines)
Kyrsten Mate ... sound effects editor (as Kyrsten Mate Comoglio)
Barbara McBane ... dialogue editor
Marilyn McCoppen ... adr editor
Frank 'Pepe' Merel ... foley re-recordist
Christian P. Minkler ... re-recording mixer (as Christian Minkler)
Michael Minkler ... re-recording mixer (as Michael L. Minkler)
Al Nelson ... sound re-recordist
Tom Nelson ... sound mixer
Jonathan Null ... assistant sound editor (as Jon Null)
Susan Popovic ... assistant sound editor
Gary Rizzo ... re-recording mixer (as Gary A. Rizzo)
Steve Romanko ... machine room operator
Daniel Rosenblum ... boom operator
Claire Sanfilippo ... dialogue editor
Dee Selby ... digital sound transferer
Kevin Sellers ... foley editor
Michael Semanick ... re-recording mixer
Tony Sereno ... sound mix technician (as Tony Serrino)
Steve Slanec ... assistant sound editor
Kent Sparling ... sound mix technician
Greg Steele ... adr mixer: Los Angeles
David E. Turner ... machine room operator (as David Turner)
Hugh Waddell ... adr editor
Karen G. Wilson ... adr editor (as Karen Wilson)
Gwendolyn Yates Whittle ... dialogue editor
Paul J. Zydel ... adr mixer: New York
Tod Scott Brody ... sound effects (uncredited)
Fred Clemons ... machine room operator (uncredited) / re-recordist (uncredited)
John Lajvort ... sound editorial engineer (uncredited)
Ronald G. Roumas ... re-recordist (uncredited)
Kent Sparling ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Gwendolyn Yates Whittle ... adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Russell Berg ... special effects (as Russell J. Berg)
Mark Bero ... special effects
Carmen Campolo ... special effects
Steven Kirshoff ... special effects coordinator (as Steve Kirshoff)
Fred Kramer ... special effects
Manlio Rocchetti ... special effects makeup

Visual Effects by 

Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World Digital
Cosmas Paul Bolger Jr. ... digital visual effects producer: Digital Filmworks
Gilbert De La Garza ... film recording and scanning: Digital Filmworks
Krystyna Demkowicz ... visual effects producer: Matte World Digital
Christopher Evans ... chief digital matte artist: Matte World Digital (as Chris Evans)
Christopher Leone ... 2D lead artist: Digital Filmworks (as Christopher M. Leone)
Martin Matzinger ... effects editorial: Matte World Digital
Peter W. Moyer ... digital visual effects supervisor: Digital Filmworks
Brett Northcutt ... digital matte artist: Matte World Digital
Marco S. Paolini ... 2D lead artist: Digital Filmworks
Edward Quirk ... 3D lead artist: Digital Filmworks (as Edward J. Quirk)
Paul Rivera ... digital composite supervisor: Matte World Digital
Ken Rogerson ... production assistant: Matte World Digital
Todd Siechen ... match mover: Matte World Digital
Todd R. Smith ... digital compositor: Matte World Digital (as Todd Smith)
Rich Thorne ... visual effects supervisor
Morgan Trotter ... CG animator: Matte World Digital
Eric Grenaudier ... digital compositor: Digital FilmWorks (uncredited)
Rich McKay ... camera assistant (uncredited)
Steve Strassburger ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Peter Donald Badalamenti II ... stunt player
Joe Manuella ... stunt player (as Joseph Manuella)
John Polce ... stunt player (as John J. Polce)
Lee Perkins ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John J. Begley ... generator operator (as John Begley)
Jerry Bertolami ... best boy grip: Florida
John Bolz ... company grip
Jeremy Braben ... aerial camera operator: Spacecam
Michael F. Burke ... best boy electric: Florida (as Michael Burke)
Patrick Capone ... camera operator: "b" camera
Michael Caracciolo ... camera operator: "b" camera
Joe Carroll ... rigging grip
Phillip V. Caruso ... still photographer
Don Chiara ... rigging grip: Florida (as Donald Chiara)
Ken Connors ... rigging gaffer (as Ken Conners)
Doug Dalisera ... best boy electric
Howard Davidson ... company grip
Tom Durkin ... grip (as Thomas J. Durkin)
Glen Engels ... best boy grip
Russell Engels ... gaffer (as Russell W. Engels)
Richard Falk Jr. ... electrician: Florida (as Richard Falk)
Thomas M. Farmer ... grip
Walter Fricke Jr. ... generator operator
Kenneth Fundus ... dolly grip (as Kenneth J. Fundus)
Rodrigo García ... camera operator
Richard Guinness Jr. ... key grip
Joe Humphreys ... generator operator: Florida (as J. Humphreys)
Mai Iskander ... camera trainee
Nils Johnson ... video assist operator
Billy Kerwick ... key rigging grip (as William Kerwick)
Jamie Klein ... rigging grip: Florida
Michael Klimchak ... Steadicam assistant (as Mike Klimchak)
Marvin Lee ... camera loader: Florida
Michael Logan ... best boy rigging grip: Florida (as Michael A. Logan)
Neal Luberda ... rigging grip
James Mah ... electrician
Sean Malone ... company grip
Bobby Mancuso ... first assistant camera
Tim McAuliffe ... electrician
Harold J. McClean ... rigging electrician (as Harold McLean)
Jim McConkey ... Steadicam operator
Bill McGavin ... best boy rigging gaffer
Patrick McGrath ... company grip (as Pat McGrath)
Charles Meere III ... electrician (as Charlie Meere Jr.)
Patrick K. Meng ... grip
Richard A. Montgomery ... shop house electrician
Dell Moody ... electrician: Florida (as Dell G. Moody)
Mark A. Noble ... rigging grip: Florida
Tim Norman ... second assistant camera
Ronald Paul ... electrician (as Ron Paul)
Peter Perez ... rigging grip: Florida (as Peter E. Perez)
Noah Prince ... electrician
Robert Reedy Jr. ... electrician: Florida (as Robert S. Reedy Jr.)
John Seakwood ... still photographer
Scott Short ... grip: Florida (as Scott David Short)
Joseph Trammell ... 24 frame video operator (as Joe Trammell)
Joe Valle ... rigging grip
John Verardi ... first assistant camera: "b" camera (as John F. Verardi)
Joseph Viano ... best boy rigging grip (as Joseph A. Viano)
James C. Walsh ... rigging electrician (as James Walsh)
Rory Walsh ... rigging grip
Gary Ware ... rigging gaffer: Florida (as Gary B. Ware)
Joe Williams ... rigging grip
Kevin P. Williams ... rigging grip (as Kevin Williams)
Mark Witzen ... video assist operator: Florida
Don Zappia ... rigging grip
James J. Ferris ... electrician (uncredited)
Dylan Goss ... aerial camera operator (uncredited)
Greg Patterson ... grip (uncredited)

Casting Department 

Natalie Ebeid ... casting assistant: Florida
Karen E. Etcoff ... extras casting
Judie Fixler ... extras casting
Barbara Harris ... adr voice casting
Lauri Hogan ... casting assistant
Kathy Laughlin ... extras casting: Florida
Melody Nichols ... extras casting assistant
Bill Tripician ... extras casting assistant
Beth Bowling ... casting assistant (uncredited)
Nina Henninger ... search casting (uncredited)
David H. Kramer ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Kate Edwards ... set costumer
Sarah Edwards ... assistant costume designer
Sharon Globerson ... wardrobe shopper (as Sharon E. Globerson)
Marcia Patten ... wardrobe supervisor
Ingrid Price ... wardrobe supervisor: Florida
Barnaby Smith ... set costumer

Editorial Department 

Jennifer Apel ... associate editor
Gary Burritt ... negative cutter
Rick Derby ... first assistant editor
Abdul Franklin ... apprentice editor
Mark Ginsberg ... color timer
Gershon Hinkson ... second assistant editor (as Gershon F. Hinkson)
David Orr ... color timer
Joe Violante ... dailies advisor
Carrie Puchkoff ... apprentice editor (uncredited)
Arnold Shuster ... negative matcher (uncredited)
Patricia Sztaba ... negative matcher (uncredited)
Stan Sztaba ... negative matcher (uncredited)

Location Management 

Laura Berning ... assistant location manager
Maria T. Bierniak ... location manager
Augie Carton ... location assistant
Jinx Harding ... location manager: Florida
Melanie Lynch ... location scout
Ian MacGregor ... location scout
Burke P. Robinson ... location assistant: Florida
Lin Saunders ... location scout
Andreas Zachai ... assistant location manager: Florida
Maria K. Chavez ... location scout (uncredited)
J.R. Von Schondorf ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Lawrence Ashmore ... orchestrator
John Bell ... additional orchestrator
James Carter ... musician: featured tenor saxophone
Pietro Cecchini ... assistant music editor
Cyrus Chestnut ... musician: featured piano
Tonia Davall ... music contractor
Art Ford ... music consultant
Ben Georgiades ... music mixing assistant / music recording assistant
Paul Hulme ... music mixer / music recordist
Claire Lewis ... music mixing assistant / music recording assistant
Roy Prendergast ... music editor
Nic Ratner ... music editor (as Nicolas Ratner)
Maggie Rodford ... music supervisor
James Shearman ... additional orchestrator
David Snell ... conductor: orchestra
Tony Stanton ... music preparation
John Williams ... musician: featured guitar
Laura Ziffren ... music supervisor
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Rachel Bolt ... viola (uncredited)
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Geoff Foster ... score recordist (uncredited)
Steve Parr ... music mixer (uncredited) / music recordist (uncredited)
Natasha Shneider ... musician: keyboards (uncredited)
Matt Walker ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Nelson Antinori ... transportation co-captain: Florida
Clay Bartholomew ... transportation coordinator: Florida (as Clayton Bartholomew)
Richard F. Diez ... transportation captain: Florida
Steven R. Hammond ... transportation captain (as Steven Hammond)
Eugene O'Neill ... transportation co-captain

Other crew 

James C. Anderson Jr. ... paramedic: Florida
Simona Aranda ... assistant production coordinator: Florida
Julie Arenal ... choreographer
Michael Boonstra ... production coordinator
Susannah Brengel ... post-production accountant
April L. Brooks ... production secretary (as April Brooks)
Jackie Campbell ... craft service
Marcus Canty ... first assistant production accountant: Florida
Ann Caprio ... accounting assistant
Salvatore Carino ... first assistant production accountant: Florida
Al Cerullo ... helicopter pilot: Florida
Robin Chambers ... executive assistant: Mr. De Niro
Michele Clark ... assistant: Ms. Lee and Ms. Bancroft
Katherine Cohn ... assistant production coordinator (as Katherine M. Cohn)
Kelley Cribben ... assistant: Mr. Cuarón
Robert Destolfe ... projectionist (as Robert A. de Stolfe)
Ruth Dibble ... assistant: Mr. Cuarón
Mina Dye ... production assistant: Florida
William A. Ermatinger ... marine production assistant: Florida
Paul D. Fischer ... office production assistant (as Paul Fischer)
Gonzalo García Barcha ... title designer
Kent Griffin ... mariner: Florida
Shawn Griffith ... key set production assistant
Doris Hellmann ... post-production accountant
Margie E. Holmes ... second assistant accountant
David Holt ... air conditioning technician
Lisa Katcher ... script supervisor
Stacy Katz-Krebs ... craft service: Florida
Erica Kay ... office production assistant (as Erica Kay Fertig)
Chanda Kochie ... assistant: Ms. Paltrow
Justin Leach ... office production assistant: Florida
Neil Lewis ... set production assistant
Joseph Lombardi ... payroll accountant
Kali Londono ... assistant: Mr. Hawke
Barbara Lucey ... production accountant: Florida
Michael Maguire ... marine coordinator: Florida
Darren Mark ... production intern
Steve McAuliff ... animal trainer
Brian McCulley ... talent searcher
Frank McKenna ... craft service
Julia Morgan ... set production assistant
Lee Morse ... production coordinator: Florida
Fred Moyse ... key paramedic / lead diver
Kristen Neary ... production secretary: Florida
Stacy Pagac ... accounting assistant: Florida
Julie K. Philips ... production intern
David Ramsey ... production assistant: Florida
Sonny Ritscher ... production accountant
Patti Roberts-Nelson ... executive assistant: Mr. Linson (as Patti Roberts Nelson)
M. Ross-Michaels ... first assistant production accountant (as Ross Michaels)
Ian Roumain ... set production assistant
Brad Scheel ... production assistant: Florida
William D. Schultz ... production assistant: Florida
Diane Sterling ... accounting assistant: Florida (as Diana Sterling)
Lauren Beth Strogoff ... unit publicist (as Lauren Strogoff)
John Torrijos ... video services
Casandra Voltolina ... office production assistant: Florida
Christian von Burkleo ... video services
Pamela Lyn Weiss ... production assistant: Florida
Nina Axelrod ... talent searcher (uncredited)
John Ian Briody ... production assistant (uncredited)
Aria Noelle Curzon ... adr artist (uncredited)
Tom Garrett ... production services (uncredited)
John Leeward ... pheonix crane operator (uncredited)
John Mingalone ... production assistant (uncredited)
Al Shaw Ki Moore ... production assistant (uncredited)
Lee Perkins ... photo double: Chris Cooper (uncredited)
Karen Radzikowski ... production assistant (uncredited)
Sally Jo Sousa ... animal trainer: pigeons (uncredited)

Thanks 

Gabriel Orozco ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page