Edit
Deep Rising (1998) Poster

(1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Sommers

Writing Credits (WGA)  

Stephen Sommers ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Captain Atherton
...
...
Mamooli
...
Mason
...
T. Ray
...
Vivo
Una Damon ...
...
Billy
Warren Takeuchi ...
Radar Man (as Warren T. Takeuchi)
...
Communications Officer
Jack Anker ...
Corpse
Anne-Simone ...
Video Vault Woman
Leanne Adachi ...
Toilet Lady
Melanie Carr ...
Dealer
Colin McCarlie ...
Sonar Man
Jim May ...
Mystery Man
Jana Sommers ...
Party Girl
Marti Baldecchi ...
Party Girl
Rest of cast listed alphabetically:
Rana Morrison ...
Woman on Cruise Ship (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John Baldecchi ... producer
Barry Bernardi ... executive producer
Howard Ellis ... associate producer
Mario Iscovich ... post-production producer
Laurence Mark ... producer

Music by 

Jerry Goldsmith

Cinematography by 

Howard Atherton ... director of photography

Film Editing by 

Bob Ducsay
John Wright

Casting By 

Mary Goldberg

Production Design by 

Holger Gross

Art Direction by 

Sandy Cochrane
Kevin Ishioka

Set Decoration by 

Annmarie Corbett ... (as Ann Marie Corbett)
Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Joseph A. Porro ... (as Joseph Porro)

Makeup Department 

Donna Bis ... hair stylist
Rosalina Da Silva ... makeup artist
Stephan Dupuis ... special makeup effects
Lili Marchenski ... key makeup artist: second unit
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Rachel Griffin ... special makeup effects artist (uncredited)
Shauna Magrath ... second assistant makeup artist (uncredited) / special makeup effects artist (uncredited)
Doug Morrow ... special makeup effects artist (uncredited)
Brad Proctor ... special makeup effects artist (uncredited)
Bill Terezakis ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Tim Haughian ... unit production manager: second unit
Brent O'Connor ... unit production manager: Canada

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Barry ... second assistant director: Canada
Jim Brebner ... second assistant director
Sheila Carpenter ... second assistant director: second unit
Dean Cundey ... second unit director
Howard Ellis ... first assistant director
Michelle Fitzpatrick ... third assistant director: second unit (as Michele Fitzpatrick)
Rachel Leiterman ... first assistant director: second unit
Greg Michael ... second unit director
Berengaria Tomkies ... dgc trainee

Art Department 

Santino Barile ... props assistant
Gordon Bellamy ... sculptor supervisor
Jim Birkel ... construction foreman
Michael Bolan ... metal artist
Barry W. Brolly ... assistant set decorator (as Barry Wayne Brolly)
Lubor Cencak ... scenic artist
Duff Chambers ... construction foreman
Scott Clatney ... scenic painter
Ron Clifford ... construction foreman (as Ronald W. Clifford)
John Dale ... carpenter
Dean Eilertson ... assistant property master
Nancy Ford ... assistant art director
Allan Galajda ... draftsperson
Gillian Goodman ... props
Ron Greenwood ... property master (re-shoot)
Kevin Griffin-Park ... on-set dresser (as Kevin 'Noogie' Park)
Wes Hamby ... set dresser
John Hamilton ... paint foreman
Craig Henderson ... construction coordinator
Luis G. Hoyos ... set designer
Terry Joseph ... buyer
John B. Keys ... scenic painter
Jan Kobylka ... construction coordinator (as Janine Kobylka)
Barry Kootchin ... head scenic artist
Catherine Leighton ... assistant properties
Michael Love ... props
Glenn MacDonald ... assistant set decorator (as Glenn Mac Donald)
Jeff MacIntyre ... scenic carpenter
Gwendolyn Margetson ... draftsperson
Michael P. Mason ... painter
Masako Masuda ... set designer
David R. Murray ... lead scenic carpenter
Gary Myers ... assistant art director
William J. Newmon II ... set designer
Garry Frank Patt ... construction foreman (as Garry Patt)
Mark Prior ... lead dresser
Joanne Quirk ... assistant set decorator
Kimberley Regent ... property buyer
Grant Swain ... property master
Sandi Tanaka ... art department coordinator (as Sandra Tanaka)
Ross Wahl ... set dresser
Ross Walshe ... scenic carpenter
Thom Wells ... construction coordinator (as Thomas Wells)
David Paul Hewitt White ... set dresser
Rick Willoughby ... sculptor
Lorraine Yawney ... construction buyer

Sound Department 

Rick Alexander ... sound re-recording mixer
Gregg Barbanell ... foley artist
Bob Baron ... adr mixer
Mike Boudry ... adr recordist
Frank Canonica ... supervising sound recordist: mix stage
Tom E. Dahl ... sound re-recording mixer (as Tom Dahl)
Patrick Dodd ... supervising sound editor
Malcolm Fife ... sound effects editor
Frank H. Griffiths ... production sound mixer (as Frank Griffiths)
Sara Hegarty ... apprentice sound editor (as Sara Louise Hegarty)
Mike Hibberson ... cable person (as Michael Hibberson)
Chris Higgins ... boom operator
Doc Kane ... adr mixer
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Steve Kohler ... dubbing recordist
Anne Laing ... assistant sound editor
Mark Levinson ... adr supervisor (as Mark A. Levinson)
Piero Mura ... sound editor: weapons
Douglas Murray ... supervising sound editor
Charles O'Shea ... boom operator (as Charlie O'Shea)
Aaron Rochin ... sound re-recording mixer
Joan Rowe ... foley artist
Sean Rowe ... foley artist
Leslie Shatz ... sound designer / sound re-recording mixer
Chris Sparkes ... pdl
Nancy Tracy ... assistant sound editor
Bryan O. Watkins ... dubbing recordist (as Bryan Watkins)
Scott Weber ... foley mixer
Dan Yale ... dialogue editor
Rob Young ... production sound mixer
Kris Fenske ... assistant sound designer (uncredited)
Allen Hurd ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mark Alfrey ... sculptor: Rob Bottin Studio
Kevin J. Andruschak ... special effects assistant
Damon Bard ... sculptor: Rob Bottin Studio
Phillip Beck ... special effects coordinator: second unit (as Philip Beck Jr.)
David Beneke ... effects technician: Rob Bottin Studio
Rob Bottin ... special makeup effects designer and creator: Rob Bottin Studio
Stewart Bradley ... special effects coordinator
Ray Brown ... special effects
Alex Burdett ... special effects assistant
A. Robert Capwell ... mechanical effects: Rob Bottin Studio (as Robert Capwell)
Melissa Chang ... mechanical effects: Rob Bottin Studio
Lyle Conway ... painter: Rob Bottin Studio
Darcy Davis ... special effects
Brian Dott ... special effects technician
Dave Dunaway ... special effects technician
Fernando Favila ... effects producer: Rob Bottin Studio
Jim Feldman ... conceptual artist: Rob Bottin Studio (as James Feldman)
Steve Fink ... effects technician: Rob Bottin Studio (as Stephen Fink)
Camille Forgy ... effects technician: Rob Bottin Studio
John Halfman ... effects technician: Rob Bottin Studio
Glen Hanz ... sculptor: Rob Bottin Studio (as Glenn Hanz)
Moto Hata ... sculptor: Rob Bottin Studio (as Motoyoshi Hata)
Christopher Heeter ... effects technician: Rob Bottin Studio
Carlos Huante ... conceptual artist: Rob Bottin Studio
James Kagel ... sculptor: Rob Bottin Studio
Hiroshi Katagiri ... sculptor: Rob Bottin Studio
Taishiro Kiya ... conceptual artist: Rob Bottin Studio (as Tashiro Kiya)
Lars Lenander ... special effects coordinator
Dean Matherly ... effects technician: Rob Bottin Studio
Robin McDonald ... effects technician: Rob Bottin Studio
David W. Mosher ... effects technician: Rob Bottin Studio (as David Mosher)
Vincent Niebla ... painter: Rob Bottin Studio
James Oxford ... conceptual artist: Rob Bottin Studio
Mark Pacella ... conceptual artist: Rob Bottin Studio
Paul Palos ... effects technician: Rob Bottin Studio
Art Pimentel ... model shop foreman: Rob Bottin Studio (as Arthur Pimentel)
Margaret Prentice ... painter: Rob Bottin Studio
Casey Pritchett ... special effects supervisor
Darrell Pritchett ... special effects coordinator (as Darrell D. Pritchett)
Wil Rees ... conceptual artist: Rob Bottin Studio (as Will Rees)
Samuel Sanz ... effects technician: Rob Bottin Studio (as Samuel Sainz)
William H. Schirmer ... special effects coordinator: second unit
Lee Schriever ... effects technician: Rob Bottin Studio
Dawn M. Severdia ... effects coordinator: Rob Bottin Studio (as Dawn Severdia)
Russell Shinkle ... effects supervisor: Rob Bottin Studio (as Russ Shinkle)
Brian Sipe ... effects technician: Rob Bottin Studio
David Smith ... sculptor: Rob Bottin Studio
Tim Storvick ... special effects coordinator
Adam Tayler ... special effects technician
Brian Van Dorn ... effects technician: Rob Bottin Studio
Tony Vandenecker ... special effects coordinator: second unit (as Tony Van Den Ecker)
Michael Walters ... effects technician: Rob Bottin Studio (as Mike Walters)
Joel Whist ... second unit special effects assistant

Visual Effects by 

Brian Adams ... compositor: Dream Quest Images
George Alcco-Sima ... digital modeler: ILM (as George Aleco-Sima)
Tim Alexander ... CG artist: ILM
Alexandra Altrocchi ... visual effects coordinator: ILM
Mark Angerman ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Ron Annunziata ... production assistant: motion control stage, Dream Quest Images
Ryan Arndt ... pyrotechnician: motion control stage, high-speed second unit, Dream Quest Images
Jeffrey Arnold ... compositor: Dream Quest Images
Carl Assmus ... grip: ILM
Trang Bach ... digital plate restoration: ILM
Chris Bailey ... creature animation consultant
James Balsam ... motion control operator: motion control stage, Dream Quest Images (as Jim Balsam) / motion control programmer: motion control stage, Dream Quest Images (as Jim Balsam)
Hank Barrio ... data management: Dream Quest Images
Allen Battino ... art department supervisor: Dream Quest Images
Michael Bauer ... CG supervisor: ILM
Randall K. Bean ... film scanner operator: ILM (as Randall Bean)
Donna Ashley Beard ... digital viewpaint artist: ILM (as Donna Beard)
Scott Beattie ... director of miniature photography: motion control stage, Dream Quest Images
Leila Ben-Joseph ... technical assistant: ILM
Ryan Berg ... producer: Blur Studio
John Andrew Berton Jr. ... visual effects supervisor: ILM (as John Berton)
Earl Beyer ... film scanner operator: ILM
Patricia Blau ... senior staff: ILM (as Patricia Blau Price)
Beth Block ... digital artist: Buena Vista Imaging
Ronn Brown ... digital paint and roto artist: ILM
Ken Bryan ... digital modeler: ILM
Tommy Burnette ... software development: ILM
Leslie Burt ... production coordinator: Dream Quest Images
Rob Burton ... head of digital technology: Dream Quest Images
Aaron Campbell ... technical supervisor: Dream Quest Images
Bill Campbell ... CG artist: Dream Quest Images
Marc Canas ... scanning and recording technician: Dream Quest Images
Casey Cannon ... visual effects producer: Banned From The Ranch Entertainment
Glenn Cannon ... playback team: Banned From The Ranch Entertainment
Sandeep Casi ... computer systems engineering: ILM
Ray Cavalluzzi ... roto artist: Dream Quest Images
Leeway Chang ... digital artist: Buena Vista Imaging (as Lee-Way Chang)
Leila Chesloff ... technical assistant
Terry Chostner ... 3D matchmove artist: ILM
Raymond Christian ... digital effects
Robert Clegg ... technical supervisor: Dream Quest Images (as Rob Clegg)
Jay Cox ... digital color timer: Dream Quest Images
Derrick Crane ... pyrotechnician: motion control stage, high-speed second unit, Dream Quest Images
Randy Crawford ... stage key grip: motion control stage, Dream Quest Images
Gail Currey ... senior staff: ILM
Stacy Curry ... modeler: Dream Quest Images
Michael Curtis ... digital artist: Buena Vista Imaging
Mark Dawson ... data management: Dream Quest Images
Doug Delaney ... scanning and recording technician: Dream Quest Images
Dan Deleeuw ... digital effects supervisor: Dream Quest Images (as Dan DeLeeuw)
Michael Di Como ... CG artist: ILM (as Michael Dicomo)
Christofer Dierdorff ... digital supervisor: Buena Vista Imaging
Mitch Dobrowner ... digital department supervisor: Dream Quest Images
Roxanne Dorman ... projectionist: Dream Quest Images
Mark Dornfeld ... visual effects supervisor: Buena Vista Imaging
Kevin Downey ... optical line-up: Buena Vista Imaging
Rob Dressel ... CG creature supervisor: Dream Quest Images
Lauryl Duplechan ... visual effects editor: Banned From The Ranch Entertainment
Russell Earl ... CG artist: ILM
Jinnie Eddlemon ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Chrissie England ... senior staff: ILM
Mary Ernst ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Michael Ett ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Warren Farina ... model shop coordinator: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Tod Feaster ... production manager: Dream Quest Images
Tom Fejes ... CG artist: ILM
Cynthia Feyrer ... negative cutter: Dream Quest Images
Brenda Finster ... data management: Dream Quest Images
Victor Finster ... engineering technician: Dream Quest Images
Mark Fiorenza ... model maker: ILM
Julie Fischer ... digital coordinator: Dream Quest Images (as Julieanne Fischer)
Kevin Fitzgerald ... motion control operator: RTMC: motion control stage, Dream Quest Images
Tim Flugum ... video assist: motion control stage, Dream Quest Images (as Tim Flugam)
Karl Formander ... compositor: Dream Quest Images (as Karl Fornander)
Crystal Foth ... visual effects coordinator: Banned From The Ranch Entertainment
Scott Frankel ... CG supervisor: ILM
Charlie Fredrick ... production assistant: motion control stage, Dream Quest Images
Tim Geideman ... negative line-up: ILM
Michael Gleason ... visual effects editor: ILM (as Mike Gleason)
Susan Goldsmith ... CG artist: ILM
Richard Grandy ... CG artist: ILM (as Rick Grandy)
Don Gray ... pyrotechnician: motion control stage, high-speed second unit, Dream Quest Images
John E. Gray ... pyrotechnics coordinator: motion control stage, high-speed second unit, Dream Quest Images (as John Gray)
Sage Greco ... CG artist: Banned From The Ranch Entertainment
Mike Greene ... production assistant: motion control stage, Dream Quest Images
Harry Gundersen ... CG artist: Dream Quest Images
Mike Gunning ... digital operations manager: Dream Quest Images
Joe Hagey ... engineering technician: Dream Quest Images
Martin Hall ... gaffer: motion control stage, Dream Quest Images
Heath Evan Hammond ... painter: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Heath Hammond)
Jason Hand ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Kyle J. Healey ... digital technician: Dream Quest Images (as Kyle Healey)
James Healy ... digital systems administrator: Dream Quest Images
Tom Hendrickson ... modeler: Dream Quest Images
Clark Higgins ... video playback: ILM
Jep Hill ... compositor: Dream Quest Images
Rory Hinnen ... compositor: Dream Quest Images
Elizabeth Hitt ... production coordinator: Dream Quest Images
Dennis Hoffman ... visual effects executive producer: Dream Quest Images
Gary Holladay ... data management: Dream Quest Images
Jen Howard ... compositor: Dream Quest Images (as Jennifer Howard)
Kenton Hulme ... visual effects assistant editor: Dream Quest Images
Fred Iguchi ... senior engineering supervisor: Dream Quest Images
Hitoshi Inoue ... visual effects editor: Banned From The Ranch Entertainment
Erich Ippen ... visual effects digital artist: Banned From The Ranch Entertainment
Michael G. Jackson ... CG artist: Dream Quest Images (as Michael Jackson)
Michelle Jefferson ... production assistant: motion control stage, Dream Quest Images
Eugene Jeong ... technical supervisor: Dream Quest Images
Chris Johnson ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Chris Johnson)
Devin Johnson ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Devon Johnson)
Roy Johnson ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Scott Johnson ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Shawn Jolicoeur ... camera technician: Dream Quest Images
Doug Jones ... negative cutter: ILM
Rob Jones ... digital systems administrator: Dream Quest Images
Ray Juncal ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images / project supervisor: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Reza Kasravi ... engineering technician: Dream Quest Images
Paul Kavanagh ... CG animator: ILM
Patric Kenly ... optical line-up: Buena Vista Imaging
John Kennedy ... digital systems administrator: Dream Quest Images
Tom Kennedy ... animation producer: ILM / visual effects producer: ILM
Blaine Kennison ... compositing supervisor: Dream Quest Images
Muqeem Khan ... visual effects artist
Jennifer Jung Kim ... 3D paint and texturing: Dream Quest Images (as Jennifer Kim)
Kyle Kirkland ... digital systems administrator: Dream Quest Images
Josh Kirschenbaum ... playback team: Banned From The Ranch Entertainment
Daryl Klein ... roto artist: Dream Quest Images
William Koshowany ... optical line-up: Buena Vista Imaging
John Kreiger ... painter: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Michael Kuehn ... technical supervisor: Dream Quest Images
Travis Langley ... technical supervisor: Banned From The Ranch Entertainment
Kimberly Lashbrook ... resource assistant: ILM
Brian Leach ... compositor: Dream Quest Images
Angela Leaper ... effects video editor: ILM
Rev Lebaredian ... software development: Dream Quest Images
John Lima ... playback team: Banned From The Ranch Entertainment
Van Ling ... visual effects supervisor: Banned From The Ranch Entertainment
Rick Lopez ... scanning and recording technician: Dream Quest Images
Jodie Maier ... 3D matchmove artist: ILM
Jeff Mann ... senior staff: ILM
Jules Mann ... storyboard artist: ILM
Jim May ... visual effects editor / visual effects producer
Michael May ... motion control technician: motion control stage, Dream Quest Images (as Mike May)
Megan McBurney ... CG artist: Dream Quest Images
Jason McDade ... CG artist: Dream Quest Images
James D. McGeachy ... model shop supervisor: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Jim McGeachy)
Mike Meaker ... matte painter: Dream Quest Images
Carl Miller ... first assistant camera: ILM
Tim Montijo ... animator: Blur Studio
Craig Moore ... motion control technician: motion control stage, Dream Quest Images
Sarah Moore ... digital artist: Buena Vista Imaging
Tim Morgan ... gaffer: ILM
Jim Morris ... senior staff: ILM
Craig Mullins ... matte painter: Dream Quest Images
Dave Murphy ... electric: ILM (as David Murphy)
John Murrah ... 3D paint and texturing: Dream Quest Images
Raj Naiksatam ... technical supervisor: Dream Quest Images
Patrick Neary ... CG artist: ILM
Julie Nelson ... CG animator: ILM
Steve Nichols ... CG animator: ILM
Jeremy Nicolaides ... production assistant: motion control stage, Dream Quest Images
Ken Nielsen ... CG artist: ILM
Tony Noel ... compositor: Dream Quest Images
Bryan Norton ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Scott Oliver ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Larry Ortiz ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Larry Oritz)
George Pafnutieff ... computer systems engineering: ILM
Eddie Pasquarello ... CG artist: ILM
Amy Pawlowski ... visual effects editor: Dream Quest Images
Ron Peterson ... optical camera: Buena Vista Imaging
Jeremy Pfeifer ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Deborah Phillips ... visual effects assistant editor: Dream Quest Images
Anthony Pitone ... technical assistant: ILM
Jason Pollack ... painter: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Duane Powell ... systems administrator: Blur Studio
George Prior ... stage key grip: motion control stage, Dream Quest Images
Jennifer Rama ... coordinator: Blur Studio
Chuck Ray ... effects technician: ILM
Francine Rokaw ... CG lighting artist: Dream Quest Images (as Freddi Rokaw)
Mark Rubin ... software development: Dream Quest Images
Lou Rubsamen ... location key grip: motion control stage, Dream Quest Images
Angie Russell ... digital producer: Dream Quest Images (as Anjelica Casillas)
Joe Sabatini ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Bog Sage ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Joe Salazar ... digital artist: Buena Vista Imaging
Gunther Schatz ... visual effects digital artist
Don Sealund ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Greg Segre ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Jeff Shank ... digital effects: ILM
Michael Shea ... visual effects supervisor
Mark Siegel ... digital lighting artist: Dream Quest Images
Jimmy Smith ... lead model maker / modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Kenneth Smith ... digital color timing supervisor: ILM
Scott Sohan ... editorial department supervisor: Dream Quest Images
Tom St. Amand ... CG animator: ILM
Rick Stern ... motion control technician: motion control stage, Dream Quest Images
John Stillman ... CG artist: ILM
David Stinnett ... CG supervisor: Blur Studio
Michael Stuart ... art director: miniatures, motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Mike Stuart)
Valerie Stuckey ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images
Matsune Suzuki ... modelmaker: motion control stage, model construction, Dream Quest Images (as Matte Suzuki) / storyboard artist: Dream Quest Images
Glen Sylvester ... CG animator: ILM (as Glenn Sylvester)
Paul Takahashi ... digital systems administrator: Dream Quest Images
Michael Talarico ... director of miniature photography: motion control stage, Dream Quest Images (as Mike Talarico)
Bruce Tartaglia ... CG artist: Dream Quest Images
Danny Gordon Taylor ... animation supervisor: ILM (as Dan Taylor)
James Tharp ... engineering technician: Dream Quest Images
Derick Tortorella ... technical supervisor: Banned From The Ranch Entertainment
Jamie Toscas ... digital operations manager: Dream Quest Images
Greg Tsadilas ... animator: Blur Studio
Joe Tseng ... modeler: Dream Quest Images
Pat Turner ... director of photography: ILM (as Patrick Turner)
Yusei Uesugi ... digital matte artist: ILM
Doug Ulm ... optical camera: Buena Vista Imaging (as Douglas Ulm)
Frank Vitale ... visual effects digital artist: Banned From The Ranch Entertainment
Dan A. Walker ... roto artist: Dream Quest Images (as Dan Walker)
Steven Walker ... visual effects digital artist: Banned From The Ranch Entertainment (as Steve Walker)
Matt Wallin ... digital paint and roto artist: ILM
Joseph Walsh ... first assistant camera
Erika Wangberg Burton ... visual effects producer: Dream Quest Images
Teresa Williams ... CG artist: Dream Quest Images
Deborah Wiltman ... compositor: Dream Quest Images (as Deborah Whitman)
Gail Wise ... playback coordinator: Banned From The Ranch Entertainment
William R. Wright ... CG animator: ILM
Steve Yamamoto ... CG artist: Dream Quest Images
Edward J. Franklin ... model shop: DreamQuest (uncredited)
Keith Hamakawa ... on-set data coordinator (uncredited)
Kent Johnson ... model maker (uncredited)
Mark Moore ... concept artist (uncredited)
Matt Mueller ... survey technician: DQI (uncredited)
Raleigh L. Swick II ... digital 3D modeler: DQI (uncredited)
Michael Walters ... model maker (uncredited)
Hoyt Yeatman ... visual effects: DQI (uncredited)

Stunts 

Mark Aisbett ... stunts (as Mark Aisbet)
Marc Akerstream ... stunts (as Mark Akerstream)
Lou Bollo ... stunts
Curt Bonn ... stunts
Gary Combs ... stunt coordinator
Mike Crestejo ... stunts
Garvin Cross ... stunts
Aubrey Lee Culp ... stunts (as Aubre Culp)
Jeffrey Curtis ... stunts
Mona Doucet ... stunts
Allixandra East ... stunts (as Allixandria East)
Dorothy Fehr ... stunts
Yvette Ferguson ... stunts
Lance Gibson ... stunts
Kathy Hubble ... stunts
George Josef ... stunts
Mitchell A. Lee Yuen ... stunts (as Mitch A. Lee Yuen)
Calvin Lee ... stunts
Randy Lee ... stunts
Robertson Lee ... stunts (as Robertson [Bob] Lee)
Terrance Leigh ... stunts
John MacDonald ... stunts (as John Mac Donald)
Victor Magnussen ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Efosa Otuomagie ... stunts
Derek Peakman ... stunts
Rick Pearce ... stunts
Dan Redford ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunts
Fiona Roeske ... stunts
Jacob Rupp ... stunt coordinator: second unit
Darryl Scheelar ... stunts
Trish Schill ... stunts (as Patricia Schill)
Ben Scott ... stunts (as Ben R. Scott)
David Soo ... stunts
Heath Stevenson ... stunts
Bill Stewart ... stunt coordinator: second unit / stunts
Lori Stewart ... stunts
Carrie Thiel ... stunts
John Ulmer ... stunts
C. Ransom Walrod ... stunts (as Ransom Walrod)
Owen Walstrom ... stunt performer
John Wardlow ... stunt coordinator: Canada / stunts
Kevin J. Andruschak ... stunts (uncredited)
James Bamford ... stunts (uncredited)
Jason Calder ... stunt performer (uncredited)
Kirk Caouette ... utility stunts (uncredited)
Douglas Chapman ... stunts (uncredited)
Lauro Chartrand ... stunts (uncredited)
Dean Choe ... stunts (uncredited)
Mike Desabrais ... stunts (uncredited)
Mike Dopud ... stunts (uncredited)
Dana Dubé ... stunts (uncredited)
Bill Edwards ... stunts (uncredited)
Marny Eng ... stunts (uncredited)
Dave Hospes ... stunts (uncredited)
Yuka Kobayashi ... stunts (uncredited)
Kit Mallet ... stunts (uncredited)
Kirk McMeekan ... stunts (uncredited)
Jovan Nenadic ... stunts (uncredited)
Gerald Paetz ... stunts (uncredited)
Larry Rippenkroeger ... stunt double: Treat Williams, speeder jump (uncredited)
John Sampson ... utility stunts (uncredited)
Melissa R. Stubbs ... stunts (uncredited)
Claire Webb ... stunts (uncredited)
Robin Webb ... stunts (uncredited)
Paul Wu ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adams ... chief lighting technician: second unit (as John L. Adams)
Lloyd Ahern II ... additional photographer (as Lloyd Ahern)
Bruce Bennett ... electrician
Michael Bolan ... cablecam rigger
Brian Bouma ... second dolly grip
Richard Bowen ... additional photographer
Keith Brooks ... set wireman (as Keith Brookes)
Terry Calhoun ... electrician
John Carron ... playback operator
Marco Ciccone ... first assistant camera: second unit
Douglas Craik ... camera operator: second unit
Bradley S. Creasser ... first assistant camera (as Brad Creasser)
Douglas Curran ... still photographer
Rusty Deluce ... first assistant camera: second unit
Bob Findlay ... first assistant camera: second unit
Aris Georgiopoulos ... assistant camera
Dylan Goss ... aerial camera operator (as Dylan M. Gross)
Dean Hannas ... second assistant camera
Todd Hlagi ... dolly grip
Jeffrey M. Hoffman ... camera operator
Randy A. Jablonka ... lighting technician: second unit
Stephen Jackson ... chief lighting technician
Gilbert Jamault ... generator operator
Timo Juonolainen ... grip
Michael Kelem ... aerial camera operator
Nick Kuchera ... key grip
Henry M. Lebo ... director of photography: second unit (as Hank Lebo)
Isabelle MacCrimmon ... second assistant camera: day player
Shawn McLaughlin ... best boy electric
Hugh Meikle ... generator operator: 2nd unit
Saubrie Mohamed ... electrician
Christian Murray ... grip
Douglas F. O'Neons ... camera operator (as Doug O'Neons)
Rob Parisien ... video assist (as Rob Parisienne)
Larry Portmann ... second assistant camera
Joel Ransom ... camera operator: "b" camera
Dean Reca ... grip
Pete Romano ... underwater photographer
Aaron Schneider ... additional photographer
Patrick Stepien ... first assistant camera: second unit
Jay Stroburg ... rigging electrician
Christopher Tammaro ... camera operator: second unit
Gary J. Williams ... best boy grip (as Gary Williams)
Keith Young ... camera operator: "b" camera
Garnet Durham ... video assist operator: second unit (uncredited)
Tim Palgut ... camera trainee (uncredited)
Ed 'Animal' Schulz ... grip (uncredited)

Animation Department 

Paolo G. Venturi ... computer animator

Casting Department 

Sandra Couldwell ... extras casting
Todd Davis ... casting assistant to additional casting
Kit Mallet ... extras casting: special skills
Lori Marshall ... extras casting
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Paul Ventura ... additional casting (as Paul Ventura Casting)
Marnie Waxman ... casting associate: Los Angeles

Costume and Wardrobe Department 

Tracey Boulton ... costume designer: Canada
John Denison ... costumer
Michele Lyle ... costumer
Gail L. Smith ... set costumer
Debi Weldon ... costume set supervisor

Editorial Department 

Carolle Alain ... first assistant editor
Clark Campbell ... assistant editor
Gilbert Carreras ... color timer (as Gilbert J. Carreras)
Barbara Dunning ... first assistant editor
Richard Long ... apprentice editor
Kelly Matsumoto ... associate editor
Claudia Morgado ... assistant editor
Meghan L. Noble ... first assistant editor
Emily Wallin ... assistant editor
Paul Wojciechowski ... trailer editor

Music Department 

Robert Bayless ... assistant music editor (as Bob Bayless)
Bruce Botnick ... music score mixer / music score recordist
Tom Boyd ... oboe soloist
Alexander Courage ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor
John Finklea ... music editor: temp music
Jerry Goldsmith ... conductor
Kenneth Hall ... music editor (as Kenny Hall)
Jo Ann Kane ... music preparation (as JoAnn Kane)
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Walt Disney Motion Pictures Group
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Nick Vidar ... music programmer
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor: temp music
Lars Clutterham ... copyist (uncredited)

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator (as Mark Angus)
Douglas Busby ... driver
Don Dykens ... transportation captain
Edward Flotard ... transportation coordinator
Paul Irvine ... transportation co-captain

Other crew 

Petra Alexandria ... assistant: Mr. Mark
Monty Bannister ... location manager
Ildiko Barritt ... craft service / first aid
Doreen Beaulac ... first assistant accountant
Rob Bottin ... creature design
Julie Bygrave ... first assistant accountant
Barbara Chomos ... unit publicist (as Barbara J. Chomos)
Frank Ciofitto ... production assistant (as Frank Ciolfitto)
Deborah Dasher ... post-production accountant (as Deborah Dacher)
Debbie Derkach ... craft service (as Debra Derkach) / first aid (as Debra Derkach)
Kathryn Drew ... production accountant (as Kathryn M. Drew)
Jasmine Elsworth ... assistant production coordinator
Rob Fournier ... armourer
Jane C. Hoffman ... production associate (as Jane C. Hoffmann)
Erin Kaufman ... production coordinator: additional photography
Lorelei Kuchera ... script supervisor: second unit
Sarah Laxton ... script supervisor: second unit
Wendy Lewis ... production coordinator
Lauren 'Fluff' Lindsay ... first aid (as Lauren Lindsay)
Byron Macdonald ... accountant: re-shoot
Ian Madison ... assistant: Mr. Sommers
Eric Mansur ... assistant: Mr. Mark
Ann McDonough ... first assistant accountant
Michael McLellan ... leadman setup
Kelly Moon ... script supervisor
Megan Moran ... assistant: Mr. Baldecchi
Chris O'Connor ... production coordinator: additional photography
David Orr ... assistant: Mr. Baldecchi
Edward Peghin ... production assistant
George Ramage ... set wire
Greg Rousseaux ... extras wrangler
Alan A. Spence ... set wireman
Justine Thomson ... assistant: Mr. Williams
C. Ransom Walrod ... marine coordinator (as Ransom Walrod)
Graeme Watson ... production assistant
Manny Chavez ... production safety supervisor (uncredited)

Thanks 

Alain Dubreuil ... the producers wish to thank
Betsy Heimann ... the producers wish to thank
Gail Levin ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page