Edit
Dark City (1998) Poster

(1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Alex Proyas

Writing Credits (WGA)  

Alex Proyas ... (story)
 
Alex Proyas ... (screenplay) and
Lem Dobbs ... (screenplay) and
David S. Goyer ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Walenski
...
Karl Harris
...
Husselbeck
...
May
Frank Gallacher ...
Stromboli
...
Hotel Manager / Vendor
Justin Monjo ...
Taxi Driver
...
Mr. Rain
Satya Gumbert ...
Mr. Sleep
Noah Gumbert ...
Mr. Sleep Filming Double
Frederick Miragliotta ...
Mr. Quick
Peter Sommerfeld ...
Stranger
Timothy Jones ...
Stranger
Jeanette Cronin ...
Stranger
Paul Livingston ...
Assistant Stranger
Michael Lake ...
Assistant Stranger
...
Schreber's Assistant
Alan Cinis ...
Automat Cop
Bill Highfield ...
Automat Cop
Terry Bader ...
Mr. Jeremy Goodwin
Rosemary Traynor ...
Mrs. Sylvia Goodwin
Edward Grant ...
Hotel Manager (as Edward Grant II)
Maureen O'Shaughnessy ...
Kate Walenski
...
Train Passenger (as Dhobi Oparei)
Marques Johnson ...
Station Master (as Marcus Johnson)
Doug Scroope ...
Desk Sergeant
Cinzia Coassin ...
Waitress
Tyson McCarthy ...
Murdoch - Age 10
Luke Styles ...
Murdoch - Teenager
Anthony Kierann ...
Murdoch's Dad
Laura Keneally ...
Murdoch's Mum
Natalie Bollard ...
Naked Woman
Eliot Paton ...
Matthew Goodwin
Naomi van der Velden ...
Jane Goodwin
...
Taxi Driver
Mark Hedges ...
Emma's Lover
Darren Gilshenan ...
Fingerprint Cop
Ray Rizzo ...
Policeman
Bill Rutherford ...
Police Officer
Marin Mimica ...
Hotel Lobby Cop
Anthony Pace ...
Young Karl Harris
Tony Mosley ...
Four Piece Band Member
Glenford O. Richards ...
Four Piece Band Member (as Glenford Richards)
Stanley Steer ...
Four Piece Band Member
Greg Tell ...
Four Piece Band Member
William Upjohn ...
Forensics Cop
Anita Kelsey ...
Emma Murdoch (singing voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Imprinted Alien (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael De Luca ... executive producer
Barbara Gibbs ... line producer
Andrew Mason ... producer
Alex Proyas ... producer
Brian Witten ... executive producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Dariusz Wolski

Film Editing by 

Dov Hoenig

Casting By 

Valerie McCaffrey
Vanessa Pereira
Shauna Wolifson

Production Design by 

George Liddle
Patrick Tatopoulos

Art Direction by 

Richard Hobbs
Michelle McGahey

Costume Design by 

Liz Keogh

Makeup Department 

Annabel Barton ... additional makeup artist
Rick Connelly ... assistant prosthetics makeup artist / prosthetics assistant
Kathy Courtney ... additional makeup artist
Tina Gordon ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Kerry Lee Jury ... hair stylist / makeup artist
Deborah Lanser ... additional makeup artist
Wizzy Molineaux ... hair stylist: second unit (as Wizzie Molineaux) / makeup artist: second unit (as Wizzie Molineaux)
Angela Mork ... additional makeup artist
Trish Newton ... additional makeup artist
Melinda Orr ... additional makeup artist
Wendy Sainsbury ... additional makeup artist
Yvonne Savage ... additional makeup artist
Mara Schiavetti ... additional makeup artist
Sally-Ann Smith ... additional makeup artist (as Sally Smith)
Sonja Smuk ... additional makeup artist
Nicole Spiro ... hair stylist / makeup artist
Bec Taylor ... key hair stylist: additional photography unit / key makeup artist: additional photography unit
Lesley Vanderwalt ... hair styles supervisor / makeup supervisor
Elka Wardega ... additional makeup artist: additional photography unit
Lynn Wheeler ... key hair stylist: additional photography unit / key makeup artist: additional photography unit
Adele Wilcox ... additional makeup artist
Paul Williams ... additional makeup artist: additional photography unit
Kerrin Jackson ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Marcus D'Arcy ... post-production supervisor
Joe Fineman ... executive in charge of post-production
Carla Fry ... executive in charge of production
Barbara Gibbs ... unit production manager
Carol Hughes ... production manager: additional photography unit
Niki Hughes ... unit manager: second unit
Will Matthews ... unit manager: additional photography
Wil Milne ... unit manager: additional photography / unit manager: second unit
Claire O'Brien ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve E. Andrews ... first assistant director (as Steve Andrews)
Debbie Antoniou ... second assistant director: second unit / third assistant director: additional photography unit
Liam Branagan ... second assistant director: second unit
Topher Dow ... first assistant director: second unit
Dimitri Ellerington ... third assistant director: additional photography unit
Martin Hallman ... third assistant director
Bruce Hunt ... director: additional second unit
Rory Kilalea ... second unit director
Andrew Mason ... second unit director
James McTeigue ... second assistant director: additional photography unit
Julian Ryan ... third assistant director
Emma Schofield ... first assistant director: additional second unit / second assistant director

Art Department 

Bruno Aeberli ... model maker
Richard Alexander ... assistant stand-by props
Kim Aratema ... carpenter
Enrico Babic ... welder
Malcolm Bagnall ... welder
Alex Baird ... model maker
Marc Barold ... sculptor
Craig Barter ... carpenter
Brett Bartlett ... carpenter
Axel Bartz ... set designer
Simon Batley ... laborer
Marc Baudovin ... carpenter
Lyall Beckmann ... model maker
Azzedine Belayel ... laborer
Nick Bernyk ... model maker / propmaker
Mark Biddle ... carpenter
John Billington ... carpenter
Zenna Blewitt ... brush hand
Daniel Boorman ... carpenter: additional photography unit
David Bowring ... stand-by props: additional second unit / stand-by props: miniatures photography
James Boyle ... carpenter: additional photography unit
Giles Bradbury ... set finisher: additional photography
Michael Brennan ... carpenter
Alan Brown ... lead hand
Martin Bruveris ... leading hand
Michael Carroll ... carpenter
Jennifer Carseldine ... set designer
Aidan Cartwright ... carpenter
David Chazan ... sculptor
Jake Clifton ... carpenter: additional photography unit / laborer
Peter Collias ... scenic artist
Jules Cook ... design assistant
Trudy Cooper ... storyboard assistant
Cybele Cox ... brush hand
Peter Coy ... construction manager: additional photography / lead hand
Mark Crammen ... carpenter: additional photography unit
Garth Croft ... carpenter
Aaron Crothers ... model maker / sculptor
Richard Crowe ... carpenter
Martin Croydon ... carpenter
Jaqueline Davies ... painter
Darryl Dempsey ... lead hand
Greame Dew ... lead hand
Charles Doane ... property buyer (as Charlie Doane)
James Donnellan ... model maker
Chris Donohue ... model maker
Beverley Dunn ... property buyer: second unit / set dresser: second unit
Graham Dunn ... carpenter
Brian Dusting ... property master
Allan Earl ... laborer
Frazer East ... sculptor
Deborah Eastwood ... art department financial coordinator
Stewart Edward ... carpenter
Simon Egan ... carpenter
Lisa Elvy ... key props buyer / set dresser
Marcus Erasmus ... stand-by props: second unit
Carl Erickson ... laborer
Gillian Farrow ... assistant stand-by props
Paul Fenn ... model maker
John Fitzpatrick ... carpenter
Peter Forbes ... assistant construction coordinator
Shane Forest ... set finisher
Jamie Gardner ... leading hand
Emanuel Gatt ... welder
Mark Gatt ... welder
Sean Gilhooly ... laborer
Nicholas Gluckstern-Hill ... laborer
Murray Gosson ... stand-by props
Daniel Gray ... carpenter
Michael Green ... model maker
Gary Grimes ... set finisher
Philippa Hagon ... painter
Greg Hajdu ... construction coordinator / leading hand
Terry Hamilton ... draftsperson: additional photography
Nell Hanson ... model maker
Judith Harvey ... set designer
Karen Hedley ... painter: additional photography
Guido Helmstetter ... sculptor
Yarren Henwood ... laborer
Tim Higgins ... construction runner: additional photography
David Hird ... leading hand
John Honnet ... carpenter: additional photography unit
Dion Horstmans ... model maker
Bill Howe ... carpenter
Scott Humble ... laborer
John Hunter ... carpenter
Peter Hurst ... model maker
Martin Jones ... carpenter
Stevie Kezic ... carpenter: additional photography unit
Mark Laity ... carpenter
Jennifer Le Gras ... graphic artist
Matt Leary ... painter
Tony Lees ... head sculptor
Jim Leng ... model maker (as James Leng)
Sarah Light ... set designer
Matrin Lumsten ... painter
Ali Maack ... painter: additional photography
Angus MacDonald ... painter
Gerald Marr ... carpenter: additional photography unit
Ron Martin ... carpenter
Gary Matheson ... laborer
Marta McElroy ... senior props buyer / set dresser
Mark McGahey ... signwriter: additional photography
Norman McGeoch ... model maker
Stuart McNaughton ... welder
Angus McRitchie ... art department assistant: additional photography
Sue Mercer ... graphic artist
Paul Messer ... assistant art director: additional second unit
Graham Mitchell ... laborer
Danny Moras ... assistant stand-by carpenter
Daniel Morphett ... carpenter
John Murch ... head property maker
Chris Norris ... propmaker
Martin O'Neill ... art director: additional photography
Neil Olson ... property buyer
Brian Osmond ... welder
Mark Panucci ... carpenter: additional photography unit
Tim Phillips ... laborer
Tony Piliotis ... stand-by painter
Peter Pound ... storyboard artist
John Power ... buyer
Marilyn Pride ... model maker
Jeffrey Prior ... carpenter
Reinaldo Puentes-Tucki ... laborer
Joanne Pullen ... propmaker
Craig Radcliff ... carpenter
John Rann ... construction supervisor
Paul Raymond ... sculptor
John Rega ... carpenter
Ian Remick ... painter: additional photography
Kent Roberts ... carpenter
Andy Robinson ... painter
Ian Robinson ... production illustrator
Paul Rouleau ... carpenter
Ian Sadler ... welder
Ivan Sainbury ... art department assistant: additional photography
Peter Sainsbury ... carpenter
Michael Saker ... painter / set finisher: additional photography
Christian Scheurer ... production illustrator
David Scott ... carpenter
Fiona Scott ... assistant art director
Johnny Sella ... painter: additional photography
Janet Seppelt ... painter runner
Mark Sexton ... storyboard artist
Katie Sharrock ... stand-by prop assistant: additional photography
Phil Shearer ... production illustrator
Murray Simmance ... carpenter
Shane Skipper ... carpenter
Dennis Smith ... lead hand
Marcus Smith ... welding foreman
Pru Smith ... art department coordinator
Trevor Smith ... model maker
Jeremy Sparks ... carpenter
Andrew Staig ... leading hand
Mark Stephens ... construction coordinator
Jon Stiles ... stand-by carpenter
Veronica Strelein ... painter
James Stuart ... carpenter: additional photography unit
Sophie Tarney ... assistant props buyer
David Thatcher ... laborer
Jo Thompson ... propmaker
Kate Thompson ... welder
Paul Toohey ... laborer
Jean Tropeano ... carpenter: additional photography unit
David Tuckwell ... set finisher
Matthew Tyson ... painter
Bill Undery ... lead hand (as Bill Underry) / scenic artist: additional photography (as Bill Underry)
Andrew Valentine ... carpenter
Andre Viher ... laborer
Ben Walker ... art department assistant: additional photography / assistant stand-by carpenter
Steven Warren ... set finisher
Dale Wells ... carpenter
Jody Williams ... carpenter
Martin Williams ... assistant props buyer: additional photography
Geoff Willman ... assistant construction coordinator
Dallas Wilson ... propmaker
Lea Worth ... property buyer
Norman Wray ... carpenter
Greg Yates ... painter
Jennifer Yuh ... production illustrator / storyboard artist
Graham Mitchell ... carpenter (uncredited)
Jozef Szekeres ... conceptual designer (uncredited)

Sound Department 

Lisa Bate ... atmospheres editor (as Lisa Bates)
Brent Burge ... adr editor
Steve Burgess ... foley recordist
Ella Fairbairn ... editing assistant
Vic Kaspar ... foley editor (as Vic Kasper)
David Lee ... sound mixer
Frank Lipson ... sound effects editor
Gerard Long ... foley artist
Ian McLoughlin ... sound re-recording mixer / sound supervisor
Roger Savage ... sound re-recording mixer / sound supervisor
Blair Slater ... mix assistant
Malcolm Smith ... dialogue assistant
Michael Thompson ... sound re-recording mixer
Mario Vaccaro ... foley artist
Gareth Vanderhope ... sound effects editor / special sound effects designer
David White ... adr editor
Phil Winters ... adr editor / dialogue editor
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Dan Andrews ... special effects technician
Lyall Beckmann ... special effects technician
Rodney Burke ... special effects technician
Ray Fowler ... special effects technician
Paul Gorrie ... special effects pyrotechnician
Joel Humel ... special effects runner
Julian Greg Knott ... special effects technician
Blair Maxwell ... special effects technician
Kent Miklenda ... special effects technician
Dan Oliver ... special effects rigger
David Pride ... special effects design engineer
James Ring ... flying rig supervisor
Arthur Spink Jr. ... special effects foreman (as Arthur Spink)
Edwin Treasure ... special effects driver / special effects technician
Thomas Van Koeverden ... special effects technician
Walter Van Veenendaal ... special effects technician
David Young ... special effects design engineer
Leo Henry ... models (uncredited)

Visual Effects by 

Matthew Andrews ... grip: miniatures photography
Billy Aziz ... special effects technician: miniatures photography
Herman Bron ... special effects technician: miniatures photography
Linda Brown ... trainee: visual effects unit
Mara Bryan ... visual effects supervisor and producer
Craig Bryant ... gaffer: miniatures photography
Lisa Bryant ... caterer: miniatures photography
Elizabeth Carlon ... compositor: visual effects unit
Norman Copeman ... supervising rigger: miniatures photography
Toby Copping ... grip: miniatures photography
J.D. Cowles ... compositor: visual effects unit
Tim Crosbie ... senior compositor 2D: visual effects unit
Marcus D'Arcy ... visual effects editor
Tom Davies ... models & miniatures supervisor: visual effects unit / special effects coordinator: miniatures photography
Lucinda van De Berkt ... clapper loader: miniatures photography
Peter Doyle ... visual effects creative director: DFilm Services
Abe Elshaikh ... video assist operator: miniatures photography
Ross Emery ... director of photography: miniatures photography unit
Marcus Erasmus ... first assistant director: miniatures photography
Frank Flick ... assistant camera: miniatures photography unit
Sally Goldberg ... computer animation supervisor: visual effects unit
Martin Hallman ... first assistant director: miniatures photography
David Hodson ... lead compositor: visual effects unit
Bruce Hunt ... miniatures director / visual effects director
Serena Hunt ... runner: miniatures photography
David James ... special effects technician: miniatures photography
Steve Johnson ... assistant electrician: miniatures photography (as Steven Johnson)
Derek Jones ... best boy: miniatures photography
Miles Jones ... best boy: miniatures photography
Sandip Kalsy ... computer animator: visual effects unit
Dan Kaufman ... lead computer animator: visual effects unit
Mike Kelly ... assistant motion control operator: miniatures photography
Charles Kiroff ... motion control operator: miniatures photography (as Charlie Kiroff)
Alex Lemke ... compositor: visual effects unit
Corrine Long ... production coordinator: miniatures photography
Stephen Lunn ... compositor: visual effects unit
Jane Maguire ... additional visual effects editor
Justin Martin ... computer animator: visual effects unit
Andrew Mason ... miniatures director / visual effects supervisor and producer
Zach Mason ... stage hand: miniatures photography
Ian McAlpine ... grip assistant: miniatures photography
Alaric McAusland ... producer: visual effects unit
Jane Moran ... additional visual effects editor
Lewis Morley ... head miniatures: visual effects unit
Shane Murphy ... special effects technician: miniatures photography
Maryanne Orr ... nurse: miniatures photography
Michael Pickells ... assistant camera: miniatures photography
John Pope ... scanning and recording: visual effects unit
David Pride ... special effects supervisor: miniatures photography
Tad Pride ... special effects supervisor: miniatures photography
Andrew Quinn ... lead computer animator: visual effects unit
Noel Richards ... lead computer animator: visual effects unit
Ron Roberts ... compositor: visual effects unit
Alan Robson ... executive producer: visual effects unit
Adrian Rose ... grip assistant: miniatures photography
Anthos Simon ... scanning and recording supervisor: visual effects unit
Gerald Thompson ... motion control operator: miniatures photography
Jon Thum ... 2D supervisor: visual effects unit
Matt Toll ... clapper loader: miniatures photography
Luke Torrevillas ... runner: visual effects unit
Taj Trengove ... special effects technician: miniatures photography
Lyddy Van Gyen ... assistant camera: miniatures photography
Matthew Ward ... special effects technician: miniatures photography
Val Wardlaw ... lead computer animator: visual effects unit
Arthur Windus ... visual effects supervisor and producer
Michael Wood ... director of photography: miniatures photography
Colin Wyatt ... gaffer: miniatures photography
David Young ... special effects coordinator: miniatures photography
Michael Alan Shores ... visual effects producer (directors cut) (uncredited)
Tim Trumble ... film recording technician (uncredited)

Stunts 

Shea Adams ... stunt double: Stranger
Glenn Boswell ... stunt coordinator / stunt double: Schreber
Bob Bowles ... stunt double: Stranger
Zelie Bullen ... stunt assistant (as Zelie Thompson) / stunt double: Emma/body (as Zelie Thompson)
Mick Corrigan ... stunt double: Stranger
Harry Dakanalis ... stunts
Paul Doyle ... additional stunt double: Murdoch
Nash Edgerton ... additional stunt double: Mr. Wall
Terry Flanagan ... additional stunt double: Stranger
Joanne Fraser ... additional stunt faller
Johnny Hallyday ... additional stunt coordinator: second unit
Nigel Harbach ... stunt double: Stranger
Lou Horvath ... assistant stunt coordinator / stunt double: Murdoch/Bumstead
Nigel King ... stunt double: Stranger
Tony Lynch ... stunt double: Walenski
Rocky McDonald ... stunt coordinator: additional photography unit
Phil Meacham ... additional stunt faller / stunt double: Stranger
Chris Mitchell ... additional stunt double: Stranger
Brett Praed ... additional stunt double: Mr. Hand
Greg Robinson ... additional stunt double: Stranger
Josef Schwaiger ... stunt double: Stranger (as Joe Schwaiger)
Glenn Suter ... stunt double: Mr. Book/Mr. Hand / stunt rigger / stunts
Annette Van Moorsel ... additional stunt faller
Mick Van Moorsel ... stunt double: Stranger
Farren Visocchi ... stunt double: Schreber
John Walton ... additional stunt double: Stranger
Avril Wynne ... stunts: telephone booth woman
Mick Corrigan ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Agganis ... Steadicam operator / camera operator
Graham Ashwell ... electrician: second unit
Ian Barwick ... electrician
Graham Beatty ... specialist electrician
Justin Bles ... rigger
Jasin Boland ... still photographer
Guy Bowden ... assistant grip
Craig Bryant ... electrician / gaffer: additional second unit
Matt Buchan ... electrician: additional photography
David Burgess ... rigger
Ross Butler ... rigger
Jasmine Yuen Carrucan ... clapper loader: additional photography
Terry Cook ... additional assistant grip
Norman Copeman ... rigging design / rigging supervisor
Matthew Copping ... grip assistant: additional second unit (as Matt Copping)
Toby Copping ... key grip: second unit
Paul Cumming ... rigging best boy
Margaret Dallimore ... rigging design assistant
Colin Deane ... additional focus puller
Grahame Dickson ... additional electrician
Alan Dunstan ... best boy
Sally Eccleston ... focus puller: additional photography
Steve Edwards ... additional electrician
Abe Elshaikh ... video split operator
Ross Emery ... camera operator / director of photography: additional photography
David Fenton ... rigger
Frank Flick ... focus puller: additional photography
Albi Francis ... rigger
Ian Freeman ... grip assistant: additional second unit
Adam Gale ... rigger
Craig Gale ... rigger
Reg Garside ... gaffer
Mark Glindeman ... electrician: additional photography
Bede Haines ... clapper loader: additional second unit
David Hartley ... rigger
Sandra Henderson ... rigging design assistant
Cliff Henry ... electrician: additional photography
Gary Hill ... rigging gaffer
Watson Hudgens ... rigger
Benn Hyde ... best boy grip
Glen Jenkins ... additional electrician
Steve Johnson ... electrician: additional photography
Miles Jones ... electrician
Grant Kennelly ... rigger
Gareth King ... rigger
Greg King ... camera remote operator: additional second unit
Andrew Lesnie ... guest director of photography: additional photography
Peni Loloa ... rigger
Chris Loveday ... additional electrician
Troy Mackriell ... rigger
Perry Magann ... rigger
Michi Marosszeky ... clapper loader: second unit
Margie McClymont ... clapper loader
Calum McFarlane ... camera operator: additional photography
Richard Michalak ... director of photography: second unit
Andy Nott ... rigger
Mick O'Brien ... best boy: second unit
Garry Phillips ... director of photography: additional second unit
Paul Pouve ... rigger
Peter Quinn ... video split operator: second unit
Jem Rayner ... focus puller
Paul Reddin ... assistant grip / grip: additional photography
Joel Russell ... assistant grip: additional photography
Viv Scanu ... clapper loader
Dave C. Sheridan ... rigger
Matt Slattery ... gaffer: second unit
Paul Smith ... grip assistant: second unit
Ben Steel ... electrician: additional photography
Therese Sweeney ... video split operator: additional second unit
Ken Talbot ... electrician
Paul Thompson ... key grip
Matt Toll ... clapper loader: additional photography
Jim 'J.T.' Tucker ... rigger (as James Tucker)
Lyddy Van Gyen ... focus puller: second unit
Michael Vivian ... dolly grip
Aron Walker ... grip: additional second unit (as Aaron Walker)
Marcus Watson ... electrician
Allan Willis ... electrician: second unit
Michael Wood ... additional photographer: second unit / camera operator: second unit
Colin Wyatt ... electrician
Damian Wyvill ... focus puller
Zac Murphy ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Joe Adams ... casting assistant: Los Angeles
Carolyn Baldwin ... casting assistant: Australia
Judith Cruden ... extras casting
Liz Mullinar ... casting: Australia
Henrie Stride ... casting assistant: Australia
Ear Whacks ... adr casting
Jerry Gelb ... adr group voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Julie Barton ... stand-by wardrobe / wardrobe supervisor: additional photography
Gloria Bava ... wardrobe assistant
Catherine Carroll ... assistant costumer
Azure Chapman ... wardrobe assistant
Bronwyn Doughty ... stand-by wardrobe: second unit
Valérie Evans ... additional wardrobe assistant: additional photography
Jane Flanders ... wardrobe assistant
Kate Green ... assistant costumer / stand-by wardrobe: additional second unit
Nicki Harrington ... wardrobe assistant
Simone Hiley ... wardrobe assistant
Heather Laurie ... wardrobe stand-by: additional photography
Kelly May ... costume buyer
Sally Molineaux ... additional wardrobe assistant: additional photography
Helen Peacock ... wardrobe assistant
Sheryl Pilkinton ... costumer
John Power ... assistant stand-by wardrobe
Annette Ribbons ... costumer
Emily Seresin ... additional costume buyer
Jo Thompson ... costume sculptor
Kerry Thompson ... costume supervisor

Editorial Department 

Jason Ballantine ... first assistant editor: avid
Margaret Bourke ... negative matcher
Arthur Cambridge ... color grader
Paul Cross ... negative matcher
Marcus D'Arcy ... additional editor
Megan Doneman ... assistant film editor
Kerry Ferguson ... negative matcher
Jenny Gilroy ... negative matcher
David Grusovin ... assistant film editor
Paula Grusovin ... assistant film editor
Peter Grusovin ... assistant film editor
Emma Jacobs ... post-production coordinator
Richard Learoyd ... additional editor
Cleo Myles ... assistant film editor
Basia Ozerski ... assistant film editor
James Sdrinis ... assistant editor: avid
Adrienne Shaw ... assistant film editor
Matt Villa ... first assistant editor: film
Jim Garrow ... colorist: video mastering (uncredited)
Al Hansen ... colorist: post (uncredited)

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor / orchestrator
Martin Armiger ... music arranger / music producer
Paul Broucek ... music executive
Edmund Butt ... additional orchestrator
Simon Chamberlain ... additional orchestrator
Gareth Cousins ... score mixer
Toby Emmerich ... executive in charge of music
David Flowers ... assistant music engineer
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Jim Harrison ... additional music editor
Trevor Jones ... musician: synthesizers / orchestrator
Robbie Kazandjian ... assistant music engineer
Julian Kershaw ... orchestrator
Simon Leadley ... music editor
Alex Marcou ... assistant music engineer
Simon Rhodes ... music mixer / music recordist
Dana Sano ... music executive
Alex Scannell ... assistant music engineer
Victoria Seale ... music coordinator: CMMP
Tony Stanton ... music preparation
Rolf Wilson ... leader: music

Transportation Department 

Matthew Bryson ... vehicle assistant
Tic Carroll ... transportation supervisor
Cas Pedersen ... vehicle assistant: additional photography
Kai Piitulainen ... vehicle mechanic
Tapio Piitulainen ... vehicle mechanic
Marco Pinesi ... vehicle coordinator
Kim Reddin ... vehicle assistant
Paul Reddin ... vehicle assistant: additional photography

Other crew 

Lorelle Adamson ... production coordinator
Debbie Antoniou ... on-set production assistant / production secretary: additional photography
Ken Barnett ... leatherworker
Jason Bath ... production secretary
Paul Beeby ... assistant sculptor
Lisa Benhiam ... stand-in: May
Robyn Bersten ... location manager: additional photography
David Biddle ... trade assistant
Lee Biolos ... dialogue coach
Kerry Blakeman ... safety supervisor
John Bowring ... weapons coordinator
David Bradley ... trade assistant: additional photography
Tanya Brockmeier ... production assistant: additional second unit
Dianne Brown ... accountant
Jonothan Buck ... labourer: additional photography
Daniel Bulmer ... labourer: additional photography
Tigger Carroll ... unit assistant
Jo Carter ... accounting assistant (as Joanne Carter)
Lorin Chapman ... board operator
Robin Clifton ... pre-production locations
Tyler Coppin ... dialogue coach
Chantal Cordy ... leatherworker (as Chantal Cordey)
Simon Couglan ... catering assistant
Gareth Cousins ... synthesizer programmer
Leigh Croft ... pre-production accountant
Kelly Dale ... trade assistant: additional photography
Martelle Davidson ... tutor
Richard Davies ... trade assistant: additional photography
Justine Dendle ... assistant production coordinator
Chris Dodd ... board operator
Peter Doyle ... title designer: main titles
Leon Dudevoir ... production executive
Maurice Dunster ... assistant: Mr. Sutherland
Penelope Ellen-Robson ... stand-in: Emma
Brian Ellison ... safety officer: additional second unit
Denise Evangelatos ... assistant to director
Sophie Fabbri-Jackson ... script supervisor
Karen Faulkner ... stand-in: Mr. Sleep
Amy Gittleman ... production business affairs
Rodney Glasscock ... unit assistant
Terry Hamilton ... cad operator
Matthew Harris ... runner: second unit
Steve Hawker ... unit assistant
William Hayes ... stand-in: Mr. Book
Jim Hewitson ... unit assistant
Jody Hewitson ... unit assistant: additional photography
Karl Hewitson ... unit assistant
John Holland ... stand-in: Karl Harris
Jamie Howe ... runner
Megan Howie ... caterer: second unit
Serena Hunt ... production runner
Mimi Ivey ... assistant: Mr. Hurt
Michelle Ivory ... caterer: second unit
Emma Jacobs ... assistant to producer
Alistair Jenkins ... production accountant
Samuel Jørgensen ... cgi assistant (as Sam Jorgensen)
Scott Kanyuck ... contract administrator
Glenn Keiles ... synthesizer programmer
Mojgan Khadem ... script supervisor: second unit
Judy King ... nurse
Kipper ... synthesizer programmer
Ronnie Kleindiek ... caterer: second unit
Stefanie Kleinhenz ... production secretary: second unit
Maggie Lake ... production coordinator: additional photography / production coordinator: second unit
Claude Lambert ... safety officer
Alice Lanagan ... production runner
Tim Lane ... executive travel
Peter Lawless ... location manager: additional photography
Grayden Le Breton ... unit assistant: additional photography
Jennifer Leacey ... production secretary: additional photography
Jacinta Leong ... cad operator
Pamela Lesslie ... nurse: additional photography
Mandy Ling ... nurse: second unit
Corrine Long ... production coordinator: additional second unit
Sally-Ann Louisson ... on-set production assistant
Alex Matcham ... production controller
Andrew Matthews ... production attorney
Marcus McRitchie ... runner
Alison Meir ... unit assistant: additional photography
Tony Miles ... travel
Jane Miller ... unit assistant
Wil Milne ... unit assistant
Michael Mullens ... trade assistant
Michael Owen ... trade assistant
Paul Pace ... labourer: additional photography
Mark Panucci ... trade assistant
Sez Parker ... trade assistant
Damon Parry ... video transfers
Peter Pascoe ... trade assistant: additional photography
Ian Philip ... legal counsel: Australia
Wayne Pleace ... safety officer: second unit
Paul Prokop ... financial executive
Neil Purnell ... labourer: additional photography
Holly Radcliffe ... office production assistant: additional photography
Richard Reiner ... financial consultant
John Riley ... runner
Peter Royce ... catering assistant
Ian Russell ... laboratory liaison
Isabelle Sada ... double: Mr. Sleep
Katherine Sainty ... legal counsel: Australia
David Sams ... trade assistant
Karen Sander ... tutor: additional photography
Rebekah Schembri ... office production assistant / production assistant: additional photography
Fiona Searson ... publicist
Andrew Smith ... stand-in: Bumstead
Campbell Smith ... stand-in: Schreber
Graham Snell ... catering assistant
Victoria Sullivan ... continuity: additional photography / script supervisor: additional second unit
Stephen Taylor ... assistant accountant
Phil Todd ... ewi player
Michelle Tonkin ... assistant to director
Trish Tring ... production assistant
Kevin Varnes ... caterer
Edweana Wenkart ... production assistant: additional photography
Sue White ... unit assistant
Martin Williams ... runner
Paul Williams ... stand-in: Murdoch
Marni Winter ... on-set production assistant: additional photography
Christine Woodruff ... publishing clearances
Ron Wyndham ... unit assistant: additional photography
John Zuvela ... trade assistant
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Sean Jordan ... interactive media (uncredited)

Thanks 

Dennis Potter ... in memory of
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page