Edit
Breakdown (1997) Poster

(I) (1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Mostow

Writing Credits (WGA)  

Jonathan Mostow ... (story)
 
Jonathan Mostow ... (screenplay) and
Sam Montgomery ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Sheriff Boyd
Ritch Brinkley ...
Al
...
Arleen (as Moira Harris)
...
Deputy Len Carver
...
Calhoun
...
Bartender
Vincent Berry ...
Deke
Helen Duffy ...
Flo
Ancel Cook ...
Barfly
...
Tow Truck Driver
Steve Waddington ...
Cowboy In Bank
Rick Sanders ...
Truck Stop Trucker
Rest of cast listed alphabetically:
...
Spanish Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Harry Colomby ... executive producer
Dino De Laurentiis ... producer
Martha De Laurentiis ... producer
Jonathan Fernandez ... executive producer
Artist W. Robinson ... associate producer (as Artist Robinson)
Jeffrey Sudzin ... line producer

Music by 

Basil Poledouris

Cinematography by 

Douglas Milsome ... director of photography (as Doug Milsome)

Film Editing by 

Derek Brechin
Kevin Stitt

Casting By 

Carol Lewis

Production Design by 

Victoria Paul

Art Direction by 

Lee Mayman

Set Decoration by 

Peg Cummings

Costume Design by 

Terry Dresbach

Makeup Department 

Jeri Baker ... hair stylist: second unit
Dionne Dana ... hair stylist
Tom Hoerber ... makeup artist
Dennis Liddiard ... key makeup artist (as Dennis Liddiard Jr.)
Susan Mills ... key hair stylist
Malanie J. Romero ... hair stylist: second unit (as Malanie Romero) / makeup artist: second unit (as Malanie Romero)

Production Management 

Teresa Kelly ... post-production supervisor
Pearl A. Lucero ... production supervisor (as Pearl Lucero)
Jeffrey Sudzin ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

M. James Arnett ... second unit director (as Jim Arnett)
Adam Druxman ... second assistant director
Artist W. Robinson ... first assistant director (as Artist Robinson)
Charles Simmers ... second second assistant director (as Charles Simmers III)
Mark Tobey ... second assistant director: second unit
John Wildermuth ... first assistant director: second unit
Kevin Duncan ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Richard L. Cowitt ... property master: second unit (as Richard Cowitt)
Michael Crowley ... general foreperson
Bryan Duff ... assistant property master
David Elliott ... construction coordinator
John N. Graffeo ... set dresser (as John Graffeo)
Murvel Hanson ... propmaker
Alex Hillkurtz ... storyboard artist (as Alex Hill)
Jennifer Howard ... art department coordinator
Paul Iannizzotto ... property master: second unit
Gerard Jordan ... set dresser
Robert E. Knight ... head scenic artist (as Robert Ellison Knight)
Larry Maguire ... lead person
Mark Mauricio ... greensperson: second unit
John McCabe ... propmaker foreperson
Frank McEldowney ... greensperson
David L. McGuire ... set dresser (as David McGuire)
Mark Perry ... paint foreperson
David Pessamato ... construction foreperson
Jimmy Raitt ... property master
Reyes Rodriguez ... propmaker
Mark Sakamoto ... set dresser
Tristano Solari ... propmaker
Mark Thie ... construction foreperson
Gyula Toth ... set dresser
David Tyrone ... greensperson: second unit
Chris Alvarez ... welding foreman (uncredited)
Drew Meyers ... set dresser (uncredited)
Ron Yates ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Albert Aquino ... boom operator
Felipe Borrero ... sound mixer
Michael Chandler ... sound editor
Gary Coppola ... foley recordist
Thom 'Coach' Ehle ... stereo sound consultant: Dolby
Cindy Jo Hinkleman ... assistant sound editor
David J. Hudson ... sound re-recording mixer
Steve Jaszkowiak ... foley recordist
Gillian Johnson ... foley editor
Jon Johnson ... supervising sound editor
Val Kuklowsky ... supervising adr editor
Earl Martin ... foley recordist
Mark McBryde ... foley artist
Jeffrey Perkins ... sound re-recording mixer
Robert R. Rutledge ... foley artist (as Bob Rutledge)
Edward M. Steidele ... foley artist (as Ed Steidel)
Greg Teall ... sound editor (as Gregg Teall)
Robert Troy ... dialogue editor
Ronald L. Wright ... cable person (as Ron Wright)
Dennis Sager ... adr engineer (uncredited)
Dean St. John ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Guy Faria ... special effects
Greg Johnson ... special effects assistant: second unit
Kevin Kern ... special effects assistant: second unit
David A. Poole ... special effects assistant (as David Poole)
Robert Ross ... special effects assistant
Michael Roundy ... special effects foreperson (as Mike Roundy)
Tom von Badinski ... special effects
Richard Zarro ... special effects coordinator (as Rick Zarro)
Ronald Zarro ... special effects coordinator (as Ron Zarro)

Visual Effects by 

Syd Dutton ... matte painter: Illusion Arts Inc.
Rod Schumacher ... digital opticals
Bill Taylor ... matte painter: Illusion Arts Inc.
Mindy Minkow ... optical camera operator (uncredited)
Mike Wassel ... matte artist (uncredited)

Stunts 

M. James Arnett ... stunt coordinator (as Jim Arnett)
Seth Arnett ... stunts
John Casino ... stunts
Norm Compton ... stunts
Shane Dixon ... stunts
Eddy Donno ... stunts
Mark Ginther ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jim Halty)
Gene Hartline ... stunts
Kevin L. Jackson ... stunts (as Kevin Lemont Jackson)
Keii Johnston ... stunts
Al Jones ... stunts
Steve Kelso ... stunts
Diana R. Lupo ... stunts (as Diana Lupo)
Hugh Aodh O'Brien ... stunts (as Hugh O'Brien)
Steve Picerni ... stunts
Troy Robinson ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Pat Romano ... stunt coordinator
Alexis Scher ... stunts
Ellen G. Statham ... stunts (as Ellen C. Statham)
Sven-Ole Thorsen ... stunts (as Sven-Ole Thorson)
Michael M. Vendrell ... stunts (as Michael Vendrell)
Bruce Paul Barbour ... stunt performer (uncredited)
John Casino ... stunt double: Kurt Russell (uncredited)
Tommy J. Huff ... stunt driver (uncredited)
Joe Rabl ... stunt actor (uncredited)
Myke Schwartz ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gavin Alcott ... second assistant camera
Preston Brown ... grip: second unit
Ron Cardarelli ... first company grip: second unit
Doug Chartier ... grip
Robert Cheung ... electrician
William Coss ... first assistant camera: second unit (as Bill Coss)
Larry D. Davis ... first assistant camera: second unit (as Larry Davis)
Yusef Edmonds ... camera loader: second unit
Cary Fisher ... camera operator
Richard Foreman Jr. ... still photographer (as Richard Foreman)
Heather M. Hillmeyer ... electrician (as Heather Hillmeyer)
Frank M. Holgate ... helicopter camera operator: second unit (as Frank Holgate)
Casey Hotchkiss ... camera operator: second unit
David Jarrell ... chief lighting technician: second unit
Gary J. Jensen ... grip: second unit (as Gary Jensen)
Eugene B. Kerry ... second company grip (as Eugene Kerry)
Lance Layman ... second assistant camera
Michael Listorti ... dolly grip (as Michael E. Listorti)
Sid Lucero ... second company grip: second unit
Niles McElroy ... electrician
Jeff Milewsky ... grip: second unit
Lloyd Moriarity ... first company grip
Richard Mosier ... first assistant camera
John O'Grady ... dolly grip: second unit
Dan Owen ... grip
Jason Poteet ... underwater camera operator: second unit
Robert Presley ... camera operator
David 'D.R.' Rhineer ... second assistant camera
Greg Rhineer ... first assistant camera
Mark Sadler ... electrician
Ron Santoyo ... grip
Greg St. Johns ... first assistant camera: second unit
Raymond Stella ... director of photography: second unit (as Ray Stella)
Randy Tepper ... still photographer: second unit
Paul Theriault ... second assistant camera: second unit
Eli Thompson ... electrician
Lon Thompson ... chief lighting technician
Steve Titus ... grip: second unit
Don Tomich ... assistant chief lighting technician
Vincent Torres ... grip
Pernell Youngblood Tyus ... camera operator: second unit (as Pernell Tyus)
Jolanda R. Wipfli ... second assistant camera: second unit (as Jolanda Wipfli)
Glenn Fishel ... grip (uncredited)
Jim Gordon ... grip (uncredited)
Jeffrey A. Johnson ... rigger (uncredited)
Jimi Udel ... grip (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting
Tony Hobbs ... extras casting
Jory Weitz ... casting associate
Rick Zieff ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Craig Ames ... costumer
Tom Houchins ... costumer: second unit
Jennifer Kouba ... costume supervisor
Stacey Seeds-Ferrence ... costumer: second unit (as Stacy Seeds)
Amy Wetherbee ... costumer

Editorial Department 

Tony Bacigalupi ... apprentice film editor
Neil Greenberg ... assistant film editor
Lisa Mozden ... assistant film editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Matvey Shatz ... color timer
Frank G. Urioste ... apprentice editor
Frank J. Urioste ... assistant film editor (uncredited)

Music Department 

Stuart Boros ... music supervisor
Tim Boyle ... scoring mixer (as Timothy Boyle)
Scott Browning ... assistant to music supervisor
Christine Cholvin ... assistant music editor
Eric Colvin ... musician: synthesizers
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Daryl B. Kell ... supervising music editor
Ken Kushnick ... music consultant
Helena Lea ... preview music editor
Richard Marvin ... composer: additional music
Greig McRitchie ... orchestrator
Basil Poledouris ... conductor
Curtis Roush ... scoring consultant
Steven Scott Smalley ... orchestrator (as Scott Smalley)
Eric Colvin ... composer: additional music (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Steve Boyd ... transportation coordinator: second unit
Ron Hardman ... transportation coordinator
Rick Sanders ... transportation captain
Hedy Phil Balani ... driver generator operator (uncredited)
Hugh Kelly ... transportation (uncredited)
Kenneth A. Owen ... picture car mechanic (uncredited)

Other crew 

Dwayne Abernathy ... craft service
Veronica Alexander ... assistant: Mr. Mostow
Lawrence Andrews ... production assistant: second unit
Paul Belenardo ... production auditor
Torben Bulbring ... production assistant
Dennis Cavalier ... assistant auditor
Pamela Chess ... assistant to producers
Joe Coleman ... assistant production coordinator: second unit (as Joseph Coleman III)
Robert Dawson ... title designer
Shirley Delovich ... production assistant
Linda Emmons-Cunningham ... location manager
Loris Favaron ... caterer / chef
Gigi Ferraiolo ... caterer / chef
Cliff Fleming ... helicopter pilot: second unit
Alfonso Flores ... production assistant
Steve Forman ... speciality percussion
Hector Freeman ... assistant to producers
Steve Gehrke ... script supervisor (as Steven Gehrke)
Jennifer A. Giancola ... production assistant: second unit (as Jennifer Giancola)
Pamela Hilse ... assistant production coordinator
Kim Horridge ... assistant production coordinator
Steve Housewright ... location manager (as Steven Housewright)
Gunnar Hunneke ... production assistant (as Gunner Hunneke)
Sue Jennings ... production coordinator: second unit
Christopher Jones ... assistant to producers
Brent Jose ... assistant to producers
Dale Knight ... production assistant: second unit
Robert Krywicki ... payroll auditor (as Bob Krywicki)
Keith Kumamoto ... assistant auditor
Jim Leabeater ... river coordinator: second unit
Hal Long ... production assistant: second unit
Mahnaz Mary Mahdavi ... assistant auditor
Cynthia Martinez ... production assistant
Brian Mercado ... production assistant: second unit
Judd Miller ... evi soloist
Peter Morales ... production assistant
Erica Pearce ... production assistant
Jim Petti ... assistant: Mr. Russell
Adam Press ... production assistant
Kenneth Roth ... production assistant: second unit (as Ken Roth)
Roberta Y. Shintani ... production auditor
Deanna Stadler ... production assistant
Cheryl Starbuck ... script supervisor: second unit
Jeffrey D. Stevens ... medic (as Jeffrey Stevens)
Cid Swank ... unit publicist
Molly Weber ... assistant: Mr. Mostow
Jim Wills ... craft service: second unit
David Wolf ... assistant auditor
Phillips Wylly Jr. ... location manager (as Flip Wylly)
Andrea Zuckerman ... production assistant: second unit
Bennie Zura ... production assistant
Edward Hodges ... production assistant: stunt unit (uncredited)
Johnny Meyer ... body double: J. Noseworthy (uncredited)
Gianluca Nardulli ... press officer: Italy (uncredited)
Mike Sudrow ... weapons specialist (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page