IMDb > The Borrowers (1997)
The Borrowers
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Borrowers (1997) More at IMDbPro »

Photos (See all 43 | slideshow) Videos (see all 3)
The Borrowers -- They're charming and small and live behind the wall. They're The Borrowers, tiny beings whose big family adventure is a treat for people of all sizes!
The Borrowers -- Trailer for The Borrowers
The Borrowers -- US Home Video Trailer from Polygram

Overview

User Rating:
5.8/10   16,058 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Up 7% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Mary Norton (novels)
Gavin Scott (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for The Borrowers on IMDbPro.
Release Date:
13 February 1998 (USA) See more »
Tagline:
The screen's smallest heroes in the year's biggest adventure. See more »
Plot:
A secret family of four-inch people living inside the walls of a house must save their home from an evil real estate developer. Full summary » | Add synopsis »
Awards:
Nominated for BAFTA Film Award. Another 1 win & 3 nominations See more »
User Reviews:
Not as bad as others make out. See more (39 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

John Goodman ... Ocious P. Potter

Mark Williams ... Exterminator Jeff

Jim Broadbent ... Pod Clock

Celia Imrie ... Homily Clock
Flora Newbigin ... Arrietty 'Ett' Clock

Tom Felton ... Peagreen Clock
Raymond Pickard ... Spud Spiller

Bradley Pierce ... Pete Lender
Aden Gillett ... Joe Lender

Doon Mackichan ... Victoria Lender

Hugh Laurie ... Police Officer Steady

Ruby Wax ... Town Hall Clerk
Andrew Dunford ... Dustbunny Binn
Bob Goody ... Minty Branch
Patrick Monckton ... Swag (as Patrick Monkton)
Dick Ward ... Milkman
George Antoni ... Wrigley, the Chauffeur (as George Yiassoumi)

Alex Winter ... TV Gangster
Michael Hewitt ... TV Sergeant
Simon Hewitt ... TV Constable

David Freeman ... TV Constable
rest of cast listed alphabetically:
Fritz Aardvark Bragpuss ... Borrower (uncredited)
Carolyn Allen ... Borrower (uncredited)
Ben Goodman ... Borrower (uncredited)
Jane Joseph ... Borrower (uncredited)
Allin Kempthorne ... Borrower (uncredited)

Jerry Lunn ... Cyclist (uncredited)

Lisa Potter ... Borrower (uncredited)

Directed by
Peter Hewitt 
 
Writing credits
(WGA)
Mary Norton (novels)

Gavin Scott (screenplay) and
John Kamps (screenplay)

Produced by
Tim Bevan .... producer
Liza Chasin .... co-producer
Walt deFaria .... executive producer
Eric Fellner .... producer
Debra Hayward .... co-producer
Mary Richards .... line producer
Rachel Talalay .... producer
 
Original Music by
Harry Gregson-Williams 
 
Cinematography by
Trevor Brooker (director of photography)
John Fenner (director of photography)
 
Film Editing by
David Freeman 
 
Casting by
Nina Gold 
 
Production Design by
Gemma Jackson 
 
Art Direction by
Andrew Ackland-Snow 
Jim Morahan (supervising art director)
Cliff Robinson (uncredited)
 
Set Decoration by
Careen Hertzog 
 
Costume Design by
Marie France 
 
Makeup Department
Christine Greenwood .... additional hair stylist
Christine Greenwood .... additional makeup artist
Joan Hills .... hair designer
Joan Hills .... makeup designer
Terry Jarvis .... wig maker
Liz Mitchie .... additional hair stylist
Liz Mitchie .... additional makeup artist
Susan Parkinson .... hair stylist
Susan Parkinson .... makeup artist
Elizabeth Yianni-Georgiou .... hair stylist
Elizabeth Yianni-Georgiou .... makeup artist
Chris Lyons .... special effects teeth (uncredited)
Matthew Smith .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Jane Frazer .... executive in charge of production
Michael Solinger .... post-production supervisor
Sarah Bradshaw .... production manager: reshoots (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Sara Desmond .... second assistant director: second unit
Fiona Gosden .... trainee assistant director
Rupert Harvey .... additional second unit director
Toby Hefferman .... third assistant director
Kate Jones .... third assistant director: second unit
Mark Layton .... second assistant director
John Roberts .... second unit director
Gareth Tandy .... first assistant director
Richard Whelan .... first assistant director: second unit
Mick Ward .... additional assistant director (uncredited)
 
Art Department
Dominic Ackland-Snow .... carpenter
Sara Ali .... art department trainee
Mark Bailey .... stagehand
Geoff Ball .... carpenter
John Barber .... plasterer's laborer
Tess Bartlett .... assistant property maker
Dave Baynham .... plasterer (as David Baynham)
Colin Beagley .... props maker
Ashley Bell .... plasterer's laborer
Ernie Bell .... painter
Otis A. Bell .... plasterer's laborer (as Otis Bell)
Bruce Bigg .... property master
Peter Bigg .... dressing propman
John Blakeley .... sculptor
Tony Boxall .... plasterer
Adam Brockbank .... storyboard artist
Paul Budd .... painter's laborer
John Burn .... carpenter
Adam Campbell .... painter
Gillian Campbell .... property painter
Ray Campbell .... stand-by painter
Dennis Carlo .... stagehand
Malcolm Carlo .... stagehand
George Chambers .... stand-by stagehand
John Chisholm .... stand-by propman
Neil Clark .... supervising plasterer
Francis Coates .... sculptor
Michael Cohen .... chargehand stagehand
Mark Copeland .... property painter
Chris Corke .... carpenter
Steven Corke .... carpenter
George Coussins .... supervising carpenter
Darren De Costa .... sculptor
Richard Denyer .... carpenter
Keith Dyett .... supervising carpenter
Stephen Eels .... stand-by carpenter
Andrew Gates .... props maker
Adrian Getley .... props maker
George Giles .... plasterer's laborer
Monica Goldschmidt .... signwriter
Karen Granger .... production buyer
Kavin Hall .... head of department painter
Richard Hall .... trainee painter
Alan Hausmann .... carpenter
Paul J. Hayes .... carpenter (as Paul Hayes)
Chris Hedges .... stagehand
Martin Hedinger .... painter
Robert Hill .... painter
Bill Howarth .... chargehand painter
Patrick Johnson .... metal worker
Paul Jones .... supervising carpenter
Philip Jones .... painter's laborer
Raphael Lee .... assistant property maker
Stewart Little .... plasterer
Eleanor Long .... assistant property maker
Geoffrey Lowen .... apprentice plasterer
John Lowen .... chargehand wood machinist
Richard Lyon .... construction buyer
Francis Martin .... signwriter
Brendan McCarthy .... storyboard artist
Duncan McDevitt .... props maker
John Mister .... plasterer
Christina Moore .... assistant art director
Stephen Morahan .... draughtsperson (as Steve Morahan)
Allan Moss .... sculptor
Peter Mounsey .... stand-by painter
Andrew Munro .... art director: oversize props
Ben Munro .... assistant property maker
Laurie Munro .... assistant property maker
Terry Newvell .... chargehand stagehand
Ronald Nicholls .... machinist
Mitch Niclas .... stand-by propman
Gary Norris .... plasterer
Ray Norris .... carpenter
Adam O'Neill .... assistant art director
Chris O'Neill .... plasterer's laborer
Arnold Oke .... carpenter
Ian Pape .... chargehand rigger
Ken Pattenden .... carpenter department head
Brian Pegg .... plasterer
John Perry .... carpenter
Keith Pitt .... carpenter
Kate Read .... property painter
Michael Redding .... construction coordinator
Rhian Richards .... assistant property maker
John Robery .... plasterer
Paul Robery .... plasterer
Ian Rolfe .... stand-by rigger
Ray Rose .... props storeman
Richard Rowlands .... machinist
Nick Russo .... carpenter
Lee Sandales .... trainee art department assistant
Andy Sandbach .... plasterer
Martin 'Puff' Scott-Caro .... scenic artist
Geraldine Sedgwick .... assistant property maker
Roy Seers .... supervising plasterer
Len Serpant .... stand-by stagehand
Keith Shannon .... plasterer
Brian Shelley .... chargehand painter
Jamie Shelley .... painter
Geoff Shelton .... painter
Julian Shepherd .... plasterer
Steve Sibley .... painter
David Skinner .... painter
Brendan Smith .... props maker
Richard Smith .... sculptor
Gary Spraggon .... plasterer
Jim Staines .... signwriter
Bill Stallion .... storyboard artist
Roland Stevenson .... sculptor
Ted Stickley .... chargehand dressing propman
Warren Stickley .... chargehand stand-by propman
Gary Stokes .... plasterer
Mark Stowe .... sculptor
John Tarbard .... props maker
Don Taylor .... master plasterer
Peter Thompson .... sculptor
Natalie Tierce .... property painter
Alan Tilley .... carpenter
Christopher Towle .... property maker (as Chris Towle)
Sarah 'Toad' Tozer .... draughtsman
David Trice .... carpenter
Anthony Turner .... plasterer (as Tony Turner)
Hero U.D.A. .... assistant property maker
Richard Van Den Bergh .... props maker
Tom Wales .... art department trainee
Roger Walker .... sculptor
Peter Wallace .... supervising rigger
Howard Weaver .... scenic artist
Dominic Weisz .... assistant property maker
Peter Western .... supervising painter
Clive Wheeler .... stagehand
Barry White .... plasterer's laborer
Stephen Whitworth .... carpenter
David Williamson .... stand-by carpenter: second unit
Kenny Wilson .... chargehand stagehand (as Ken Wilson)
Tim Wilson .... signwriter
Ian Wimbush .... metal worker
David Wood .... draughtsman
Sean Hedges-Quinn .... propmaker (uncredited)
James McKeown .... prop modeller (uncredited)
Bob Sherwood .... chargehand stand-by props (uncredited)
 
Sound Department
Nicholas Barry .... sound trainee
Gerry Bates .... boom operator
Diane Greaves .... foley artist
Gert Janssen .... dubbing editor
Peter Joly .... supervising sound editor
Danny Longhurst .... dialogue editor
Peter Maxwell .... sound re-recording mixer
Mike Prestwood Smith .... adr recordist
Adrian Rhodes .... sound effects editor
Adrian Rhodes .... sound re-recording mixer
Mark Rose .... assistant sound editor
David Stephenson .... sound mixer
Jason Swanscott .... foley artist
Michael Thompson .... adr recordist
William Trent .... adr editor (as Bill Trent)
Ian Wilson .... foley editor
 
Special Effects by
Alf Bloor .... wire effects rigger (as Alfie Bloor)
Ron Burton .... special effects buyer
Mark Davies .... junior special effects technician (as Mark Davis)
Paul Dimmer .... special effects technician
Eric Downey .... wire effects rigger
David Eves .... senior special effects technician
John Fell .... wire effects rigger
John Horton .... senior special effects technician
Mathew Horton .... special effects 2nd unit supervisor (as Matthew Horton)
Mark Howard II .... special effects technician (as Mark Howard)
Dave Knowles .... senior special effects technician (as David Knowles)
Digby Milner .... special effects supervisor
Roger Nichols .... senior special effects technician
Lyn Nicholson .... special effects coordinator
Robert Nugent .... senior special effects technician (as Bob Nugent)
Tony Phelan .... supervising senior special effects technician
Robert Schofield .... supervising wireman (as Bob Schofield)
James Skipsey .... junior special effects technician (as Jim Skipsey)
David Watkins .... special effects technician
Leslie Wheeler .... senior special effects technician (as Les Wheeler)
Steve Knowles .... special effects technician (uncredited)
Paul Scotson .... special effects props (uncredited)
 
Visual Effects by
Simon Ardizzone .... visual effects assistant editor
Phil Aylward .... grip: model unit
Richard Bain .... visual effects designer: Digital Film
Helen Ball .... digital artist: The Magic Camera Company
Laurent Ben-Mimoun .... digital matte painter
Angus Cameron .... 2D digital supervisor: The Magic Camera Company
Donald Campbell .... senior digital effects artist: Framestore
Philip Campbell .... digital scanning supervisor: Framestore (as Phil Campbell)
Tony Chance .... matte painting designer
Peter Chiang .... visual effects supervisor
Ian Chisholm .... computer systems: Digital Film Company
Frazer Churchill .... visual effects designer: Digital Film
Daniel Clark .... digital trainee: The Magic Camera Company
Brenda Coxon .... digital effects production accountant: The Magic Camera Company
Max Dennison .... digital matte artist: The Magic Camera Company
Gavin Digby .... visual effects designer: Digital Film Company
Robert Duncan .... senior digital effects artist: Framestore
Damon Earnshaw .... model shop coordinator
Billy Edwards .... runner: model shop
Michael Bruce Ellis .... model technician: model unit (as Mike Ellis)
Doug Ferris .... matte artist: The Magic Camera Company
Tim Field .... visual effects coordinator
Andy Fowler .... digital effects producer: The Film Factory at VTR (as Andrew Fowler)
Paul J. Franklin .... computer graphics designer: Digital Film (as Paul Franklin)
Paul J. Franklin .... computer graphics supervisor: Digital Film (as Paul Franklin)
Roger Gibbon .... digital artist: The Magic Camera Company
James Glassborow .... model technician: model unit
Ben Goldschmied .... motion control operator
John Grant .... digital film scanner: The Magic Camera Company
Peter Grecian .... computer systems: Digital Film Company
Nigel Hardwidge .... computer graphics designer: Digital Film Company
Matthew Holben .... visual effects facilities producer: Digital Film Company
Alex Hope .... computer graphics coordinator: Digital Film Company
Alex Howe .... focus puller: model unit
Robin Huffer .... digital artist: The Magic Camera Company
Antony Hunt .... digital effects producer: The Magic Camera Company
Elie Jamaa .... computer graphics designer: Digital Film
Andrew Jeffery .... digital film controller: The Magic Camera Company
Phil Johnson .... senior digital animator: The Film Factory at VTR
Drew Jones .... digital film effects producer: Framestore
Peter Jones .... video playback: DaVE operator
Nigel Kirton .... camera operator: model unit
Jesper Kjölsrud .... computer graphics designer: Digital Film (as Jesper Kjolsrud)
Stefan Lange .... director of photography: model unit
Stefan Lange .... visual effects camera
Jason Leinster .... model technician: model unit
Jamie Lochhead .... digital artist: The Magic Camera Company
Roger Lofting .... digital effects producer: The Magic Camera Company
Rogan Macdonald .... computer graphics designer: Digital Film
Steve MacPherson .... computer systems: Digital Film Company
Brian Mann .... visual effects editor
Alan Marques .... digital effects supervisor: The Magic Camera Company
Tori Martin .... digital negative assembler: The Magic Camera Company
Chris McBride .... computer technician
Jason McDonald .... animator: Film Factory
Ian Menzies .... motion control supervisor
Phillippe Montagny .... digital artist: The Magic Camera Company (as Philippe Montagny)
Charlie Noble .... visual effects designer: Digital Film Company
Daniel Pettipher .... digital artist: The Magic Camera Company
Ed Plant .... digital artist: The Magic Camera Company
Matthew Plummer .... visual effects line producer: Digital Film Company
Rupert Porter .... visual effects assistant producer: Digital Film Company
Paul Riddle .... visual effects designer: Digital Film Company
Tracy Russell .... visual effects assistant
Pedro Sabrosa .... digital effects artist: Framestore
Steve Spencer .... visual effects assistant editor
Mark Stannard .... visual effects designer: Digital Film Company
Fredrik Sundqvist .... computer graphics designer: Digital Film (as Frederik Sundquist)
Robert Thomas .... supervisor: model unit
Steve Tizzard .... digital film scanner: Framestore
Jason Troughton .... model technician: model unit
Barbara Tutty .... digital artist: The Magic Camera Company
Alex Walton .... digital effects production assistant: The Magic Camera Company
Angie Wills .... digital effects coordinator: The Magic Camera
Charity Hobbs-Wood .... visual effects production assistant (uncredited)
Julian Mann .... research and development: MPC (uncredited)
Dennis Michelson .... visual effects: CFC (uncredited)
Clare Norman .... scanning and recording editorial coordinator: Cinesite (uncredited)
Robert Rhodin .... digital effects artist (uncredited)
Trevor Young .... scanning and recording: The Film Factory at VTR (uncredited)
 
Stunts
Roy Alon .... stunts
Riky Ash .... stunts (as Ricky Ash)
Del Baker .... stunts
Stuart Clark .... stunts
Jonathan Cohen .... stunts
Graeme Crowther .... stunts
Danielle da Costa .... stunts (as Danielle De Costa)
Perry Davey .... stunts
Ray De-Haan .... stunts
Nrinder Dhudwar .... stunts
Jim Dowdall .... stunt coordinator
Rod Driver .... stunts
Jamie Edgell .... stunts
Laila Emms .... stunts
Terry Forrestal .... stunts
Joss Gower .... stunts
Frank Henson .... stunts
Mark Henson .... stunts
Paul Herbert .... stunts
Nick Hobbs .... stunts
Rob Inch .... stunts
Morgan Johnson .... stunts
Mark Lisbon .... stunts
Phil Lonergan .... stunts
Robert Patton .... stunts
Andreas Petrides .... stunts
Greg Powell .... stunts
Curtis Rivers .... stunts
Tony Smart .... stunts
Julian Spencer .... stunts
Trevor Steedman .... stunts
Chris Webb .... stunts
Bill Weston .... stunts
Pentti Halonen .... stunt double (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Alex Bailey .... still photographer
Chris Bailey .... electrician
Vincent Bloor .... rigger trainee
Trevor Brooker .... director of photography: second unit
Tom Brown .... best boy (as Tommy Brown)
Andy Collins .... additional photographer: second unit
Jason Curtis .... stand-by rigger
Steven Davies .... electrical rigger (as Steve Davies)
Ted Deason .... focus puller: second unit
Graham Driscoll .... electrician
Joe Felix .... grip
John Ferguson .... clapper loader: second unit
John Fisher .... cable manager
Micky Flynn .... electrician
Darren Gatrell .... rigging electrician (as Darren Gattrell)
John Harman .... gaffer: second unit
Phil Harrow .... camera trainee
David Hughes .... rigging gaffer
Jamie Hunt .... best boy
Peter Jones .... cable manager
Ben Koeller .... cable manager
Steve Lawrence .... chargehand rigger
Rod Marley .... clapper loader: model unit (as Roddy Marley)
Ronald Miles .... rigger
Mark Moriarty .... focus puller
Gary Nolan .... electrician
Bronwen Owen .... video playback operator
Justin Owen .... video supervisor
Rhys Owen .... cable manager
Mark Patten .... clapper loader
Brian Pickett .... electrical rigger
Chris Plevin .... camera operator: second unit
David Price .... rigger
Joe Russo .... rigger
Ian Senior .... crane operator
Keith Sewell .... Steadicam operator
Keith Sewell .... camera operator: second unit
Laurie Shane .... gaffer
Frank Sheeky .... electrician (as Frank Sheekey)
Tony Skinner .... electrician
Jim Smart .... rigging electrician
Reg Smith .... rigger
Gary Spratling .... focus puller
Terry Stone .... electrician
Peter Taylor .... camera operator
Bill Thornhill .... rigging electrician (as Billy Thornton)
Tony Turner .... grip
Phil Wareing .... cable manager
Jimmy Waters .... grip: second unit
Les Weighell .... rigging electrician
Darren Bailey .... remote camera technician (uncredited)
Gary Dormer .... electrical rigger (uncredited)
Alan Grayley .... electrician (uncredited)
Brad Larner .... second focus puller (uncredited)
Dave Marriott .... electrician (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Jimmy Worley .... rigging electrician (uncredited)
 
Casting Department
Brendan Donnison .... adr voice casting
Lynn Glaser .... casting assistant (uncredited)
Sasha Robertson .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Maurizio Basile .... wardrobe assistant
Mike Compton .... costume maker
Rosi Compton .... costume maker
Ivo Coveney .... costume maker
Kay Coveney .... costume maker
Patricia Cowmeadow .... wardrobe assistant
Suzy Freeman .... costume assistant
Zoe Harvey .... wardrobe trainee
Kenny Ho .... costume maker
Joe Hobbs .... wardrobe master
Sara Hope .... costume maker (as Sara Creed)
Anna Houghton .... wardrobe assistant
Louise Lusby .... puppet costumer
Christine Manning .... costume maker
Paul Manning .... costume maker
Ann Maskrey .... assistant costume designer
Nicola Matthews .... wardrobe trainee
Laura May .... wardrobe assistant
Marie McLoughlin .... costume maker
Ann Taylor .... crowd wardrobe mistress (as Ann Taylor-Cowan)
Janet Tebrooke .... wardrobe supervisor (as Janet Tebrook)
Rachel Turner .... wardrobe assistant
 
Editorial Department
Ashleigh Clarkin .... post-production coordinator
Annie Kocur .... additional editor
Angelica Landry .... first assistant editor
Mark Neale .... trainee assistant film editor
Melanie Oliver .... second assistant editor
Mark Sale .... second assistant editor
Matthew Tucker .... second assistant editor
Simon Kotowicz .... lightworks engineer (uncredited)
Sylvia Wheeler .... negative cutter (uncredited)
 
Location Management
Jamie Lengyel .... assistant location manager
Adam Richards .... location manager
 
Music Department
Dina Eaton .... music editor
Bruce Fowler .... orchestrator
Steven Fowler .... orchestrator (as Steve Fowler)
Harry Gregson-Williams .... conductor
Isobel Griffiths .... music contractor
Steve Jablonsky .... assistant to composer
Steve Jablonsky .... music recordist
Erik Lundborg .... orchestrator
Ladd McIntosh .... orchestrator
Alan Meyerson .... music recordist
Yvonne S. Moriarty .... orchestrator (as Suzanne Moriarty)
Brian Richards .... music editor
Lucas Richman .... orchestrator
Gregg Silk .... music recordist
Dawn Soler .... executive in charge of music: PolyGram Filmed Entertainment (as Dawn Solér)
Graham Sutton .... music editor
Gavyn Wright .... orchestra leader (as Gavin Wright)
Hans Zimmer .... score producer
Bill Conn .... orchestrator (uncredited)
 
Transportation Department
Mike Beaven .... unit driver
Terry Coates .... driver: construction department
Peter Davis .... driver: props
Enyo Mortty .... unit driver
Terry Reece .... unit driver
 
Other crew
Rosie Bedford-Stradling .... unit nurse
Mona Benjamin .... assistant: Rachel Talalay
Erica Bensly .... production coordinator
Pat Blacker .... chaperone
Finn Brandt .... graphic artist: opening graphics
Rashid Chinchanwala .... head of finance
Terry Coles .... product placement coordinator
Juliette Dow .... assistant: Mr. Bevan
Cyril Gibbons .... health and safety officer
Laura Goulding .... continuity: second unit
Amelia Granger .... assistant: Mr. Fellner
Jacqui Guess .... chaperone
Anna Hall .... assistant: Peter Hewitt
Peter Hewitt .... director: "The Candy Store" excerpt
Billy Hinshelwood .... legal services
Rachel Holroyd .... vice president of business affairs
Alex Howe .... operator: Libra III
Kevin Hudson .... stand-in
James Linton .... stand-in
Cathy MacMahon .... tutor
Louise Mansfield .... production runner
Steve Masters .... title designer
Lise Mayer .... consultant
Christian McWilliams .... additional location manager
Caroline Moore .... production secretary
Angela Morrison .... senior vice president of business affairs
Kevin O'Shea .... insurance services
Bronwen Owen .... DaVE operator
Rajeshree Patel .... assistant accountant
Penny Powell .... assistant accountant
Albert G. Ruben .... insurance services
Phil Rymer .... legal services
Patric Scott .... unit publicist
Carol Shaw .... stand-in
Helen Slaymaker .... stand-in
Sean Stadden .... stand-in
Julie Stenning .... chaperone
Michele Tandy .... financial controller
Emma Thomas .... company coordinator
Alistair Thompson .... post-production accountant
Nigel Trevessey .... puppet animatronic technician
Joan Washington .... voice coach
Angela Wharton .... continuity
Betty Williams .... production accountant
Janet Willis .... tutor
Leigh Wimpory .... graphic artist: opening graphics
Marcus Ringrose .... title designer (uncredited)
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for mild peril and some crude humor
Runtime:
89 min
Country:
Language:
Color:
Color (Technicolor)
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Belgium:KT | Finland:S | France:U | Germany:6 (bw) | Iceland:L | Mexico:A | Netherlands:AL (original rating) | Netherlands:6 (re-rating) | Portugal:M/6 | Singapore:PG | South Korea:All | Spain:T | Sweden:7 | Switzerland:7 (canton of Geneva) | Switzerland:7 (canton of Vaud) | UK:PG | UK:U (tv rating) | USA:PG (certificate #35227)

Did You Know?

Trivia:
Every vehicle shown in the film is a Morris 1000 Minor. Even a custom-built 'stretched' limo.See more »
Goofs:
Continuity: The elastic band across Arietty's chest disappears when she slides down the downpipe, but reappears when she meets Spud Spiller.See more »
Quotes:
Pod Clock:We're not vermin. We're not creeps. And we're not pests. We're Borrowers.See more »
Movie Connections:
References "The Lone Ranger" (1949)See more »
Soundtrack:
WeirdSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
16 out of 19 people found the following review useful.
Not as bad as others make out., 18 May 2002
Author: DrWhoBob from Tucson, AZ

I, for one, very much enjoyed this movie, so much so, that I even purchased it on DVD. Of course, I'm a big fan of British Comedy and Sci-Fi, and always enjoy any opportunity to see the work of Hugh Laurie and Mark Williams. This was the first time I'd seen anything with Jim Broadbent, but went on to watch some of his other work, and have grown to appreciate him, as well. Ruby Wax was charming, and I'd like to see more of Flora Newbigin, however, it appears she isn't doing much in the industry, except for an appearance in one episode "Holby City."

I find this movie charming in it's escapism. Sure, it mixes times and cities, making it impossible to identify where and when it takes place, but does it even have to be anywhere on Earth? It's fantasy, and I found it entertaining.

Was the above review useful to you?
See more (39 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Borrowers (1997)
Recent Posts (updated daily)User
Ugh imdb-17483
why are they all ginger? (spoilers) Little_devil394
So inaccurate Nik121
Is there a TV serie like this? ekonomi
i never knew clek_bff205
Does Anyone Know... sweet_arrow21
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Goonies Arthur and the Invisibles Suspicion Son of Rambow The Golden Compass
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.