Edit
Blues Brothers 2000 (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Landis

Writing Credits (WGA)  

Dan Aykroyd ... (film The Blues Brothers) and
John Landis ... (film The Blues Brothers)
 
Dan Aykroyd ... (written by) and
John Landis ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Walter Levine ...
Same Guard
...
...
Prison Clerk
...
Warden
Shann Johnson ...
Matara / Dancer
...
...
...
Buster
...
Police Receptionist
...
...
Nun #1
Junior Wells ...
Junior Wells
Lonnie Brooks ...
Lonnie Brooks
Leon Pendarvis ...
Stripster Band
Steve Potts ...
Stripster Band
Birch Johnson ...
Stripster Band (as Birch 'Crimson Slide' Johnson)
Demo Cates ...
Stripster Band
...
Willie Hall ...
...
Lt. Elizondo
Michael Bodnar ...
Russian Thug #1
Slavko Hochevar ...
Russian Thug #2
Igor Syyouk ...
Tstetsevkaya
...
Ivan
Wally High ...
Russian Thug #3
Richard Kruk ...
Russian Thug #4
John Lyons ...
Russian Thug #5
Matt Murphy ...
Lou Marini ...
...
Esther Ridgeway ...
Mrs. Murphy's Friend
Gloria Ridgeway ...
Mrs. Murphy's Friend
Gracie Ridgeway ...
Mrs. Murphy's Friend
...
...
Tom Malone ...
'Bones' Malone
George Sperdakos ...
Priest
Alan Rubin ...
Jonny Lang ...
Custodian
...
Eddie Floyd ...
Ed
...
Mr. Pickett
Jillian Rees-Brown ...
Phone Operator (as Jillian Hart)
...
...
Motel Band
Bobby Sheehan ...
Motel Band
Brendan Hill ...
Motel Band
Chan Kinchla ...
Motel Band
Liz Gordon ...
Nun #2
Susan Davy ...
Indiana State Trooper
...
Indiana State Trooper
Jeff Morris ...
Bob
Howard Hoover ...
F.B.I.
...
Chris Marshall ...
Skinhead
Nicholas Rice ...
County Fair Announcer
...
Ghostrider
Sandi Ross ...
Church Woman
Danny Ray ...
Deacon
Sharon Riley ...
Choir
Faith Chorale ...
Choir (as The Faith Chorale)
Prakash John ...
Tent Revival Band
Fred Keeler ...
Tent Revival Band
Shiraz Tayyeb ...
Tent Revival Band
John T. Davis ...
Tent Revival Band
...
Reverend Morris
...
Candide Franklyn ...
Ton Tons Macoutes (as Candide Franklin)
...
Marco
...
Patrick Patterson ...
Sheriff
Jeffrey Baxter ...
The Louisiana Gator Boys (as Jeff Baxter)
Gary U.S. Bonds ...
...
...
Jack DeJohnette ...
The Louisiana Gator Boys (as Jack De Johnette)
Bo Diddley ...
Jon Faddis ...
...
...
Tommy McDonnell ...
The Louisiana Gator Boys (as Tommy 'Pipes' McDonnell)
Charlie Musselwhite ...
...
Lou Rawls ...
...
KoKo Taylor ...
The Louisiana Gator Boys (as Koko Taylor)
Travis Tritt ...
...
Grover Washington Jr. ...
Willie Weeks ...
...
Ingrid Abbott ...
Dancer
Samantha Adamson ...
Dancer
Charlene Anthony ...
Dancer
Anindita Banerjee ...
Dancer
Ted Banfalvi ...
Dancer
...
Dancer
Carla Bennett ...
Dancer
Denosh Bennett ...
Dancer
Kari Bodrug ...
Dancer
Andrew Bortkiewicz ...
Dancer
Melanie Boyko ...
Dancer
...
Dancer
Jenni Burke ...
Dancer
Karen Burthwright ...
Dancer
...
Dancer
Justine Campbell ...
Dancer
Tracey Champagne ...
Dancer
Heather Cherron ...
Dancer
Alfie Chieffallo ...
Dancer
...
Dancer
Vanessa Cobham ...
Dancer
Lisa Collins ...
Dancer
Lea Creswell ...
Dancer
Angela Desario ...
Dancer
Susie Dias ...
Dancer
Michelle Digioacchino ...
Dancer (as Michelle DiGioacchino)
Jeff Duke ...
Dancer
Lisa Ferguson ...
Dancer
Jennie Ford ...
Dancer
Rochelle Forland ...
Dancer
Melanie Fortier ...
Dancer
Victoria Galati ...
Dancer (as Vicki Galati)
...
Dancer
Kelly Gifford ...
Dancer
...
Dancer
Dorin Grunwald ...
Dancer
...
Dancer (as Nina Hilgar)
...
Dancer
Gavin Hope ...
Dancer
Siona Jackson ...
Dancer
Teri Keri ...
Dancer
Andrea Kovesdi ...
Dancer
Monique Kurnath ...
Dancer
Garfield Lemonus ...
Dancer
Lori Maraglia ...
Dancer
Shelly Marriage ...
Dancer
Nancy McAlear ...
Dancer
Marianne McCord ...
Dancer
Jason McDonald ...
Dancer
Aimee McKenzie ...
Dancer
Christopher Medina ...
Dancer
Jason Meloche ...
Dancer
Kwame Mensah ...
Dancer
Christine Nowland ...
Dancer
Claudia Openkelder ...
Dancer
Nicola Pantin ...
Dancer
Mary Paterson ...
Dancer
Kimberly Pilc ...
Dancer
Ronnie Pulval ...
Dancer
...
Dancer
Peter Radcliffe ...
Dancer (as Peter K. Radcliffe)
Simmi Raymond ...
Dancer
Jan-Mari Resmer ...
Dancer
...
Dancer
Lara Rodin ...
Dancer
Arthur Lee Rose ...
Dancer
Theresa Runstedler ...
Dancer (as Theresa Runstedtler)
Jodi Screpnek ...
Dancer
...
Dancer (as Natalie Sebastian)
Iggy Simmons ...
Dancer
Jake Simons ...
Dancer
Danelle Smith ...
Dancer
Richard Smith ...
Dancer
Roxanne Sorias ...
Dancer
Louise St. Cyr ...
Dancer
Saidah Baba Talibah ...
Dancer
Cherilee Taylor ...
Dancer
Troy Terashita ...
Dancer
Keri Tkacz ...
Dancer
Rhonda Towells ...
Dancer
Lena Vajakas ...
Dancer
...
Dancer (as Brandi Ward)
Gina Wilkinson ...
Dancer
Cindy Willems ...
Dancer
Anne-Marie Wood ...
Dancer
Jason Yorke ...
Dancer
Janet Zenik ...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Blues Traveler ...
Themselves
Michael G. Brown ...
FBI Agent (uncredited)
Wayne Curnew ...
Man at Strip Bar (uncredited)
Ron Gwynne ...
Russian Rat Catcher (uncredited)
...
Guy with the Fire Extinguisher (uncredited)
...
Russian Thug #6 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dan Aykroyd ... producer
Leslie Belzberg ... producer
Grace Gilroy ... associate producer
John Landis ... producer

Music by 

Paul Shaffer

Cinematography by 

David Herrington

Film Editing by 

Dale Beldin

Casting By 

Ross Clydesdale
Joanna Colbert

Production Design by 

Bill Brodie

Art Direction by 

Dan Yarhi

Set Decoration by 

Steve Shewchuk
Clive Thomasson

Costume Design by 

Deborah Nadoolman

Makeup Department 

Mario Cacioppo ... assistant makeup artist
Judi Cooper-Sealy ... hair designer
Deborah K. Dee ... key hair stylist: second unit, Chicago (as Deborah Dee)
Patricia Green ... key makeup artist
Mary-Lou Green-Benvenuti ... assistant hair stylist (as Mary Lou Green)
Carlton Northern ... hair stylist: Ms. Franklin
Adina Shore ... assistant hair stylist

Production Management 

Grace Gilroy ... production manager
Paul Marcus ... unit production manager: second unit, Chicago

Second Unit Director or Assistant Director 

Simon Board ... second assistant director
Richard Cowan ... first assistant director
Don H. Julien ... second assistant director: second unit, Chicago (as Don Julien)
Mandy Ketcheson ... second assistant director
Jon Mallard ... second assistant director: second unit, Chicago
Beverly Morgan ... dgc trainee
Tim Singh ... third assistant director
Catherine Wallace ... dgc trainee

Art Department 

Billy Allen Jr. ... lead man: second unit, Chicago (as Bill Allen Jr.)
Kelly Brine ... storyboard: Ghost Riders
Alan Broadbent ... stand-by painter: second unit, Chicago
J. Tracy Budd ... set dresser (as Tracy Budd)
Michael Bunt ... assistant head carpenter (as Mike Bunt)
James Coppella ... assistant head painter (as James 'Coco' Coppella)
Ricky Del Mistro ... assistant head carpenter (as Riccardo Del Mistro)
Jeff Dieter ... art department production assistant: second unit, Chicago (as Jeffrey Dieter)
Brad Francis ... stand-by painter
Kenneth J. Gagnon Sr. ... stand-by carpenter: second unit, Chicago (as Ken Gagnon)
Tom Gagnon ... swing gang: second unit, Chicago
Michael D. Gianneschi ... assistant props: second unit, Chicago
Bill Harman ... construction coordinator
Ron Hewitt ... assistant props
John Hinz ... lead greens
Harry Howe ... assistant head carpenter
Diane Hughes ... art director: second unit, Chicago / set decorator: second unit, Chicago
Bill Johnson ... set dresser
Denis Kirkham ... leadman
Jonathan Kovacs ... assistant props (as John Kovacs)
Elis Lam ... assistant art director (as Ellis Lam)
Peter Legault ... carpenter
Chuck Loriot ... stand-by carpenter
Brenda McClennin ... art department trainee
Ian Nelmes ... scenic artist
Jae Pak ... art department production assistant
Greg Pelchat ... props buyer
Vic Rigler ... prop master
Norma Rose ... art department coordinator
Randy Ross ... head painter
Alex Russell ... head carpenter
Michael Shocrylas ... assistant art director
Cathy Snider ... greens technician
Richard M. Snider ... key greens (as Richard Snider)
Derek Stephenson ... scenic artist
Timothy W. Tiedje ... prop master: second unit, Chicago
Gordon White ... set designer (as Gord White)
Andrew Yurkiv ... assistant head carpenter (as Andy Yurkiv)
Billy D. Choi ... graphic artist (uncredited)

Sound Department 

Gary Alexander ... sound re-recording mixer
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer
Benjamin Beardwood ... dialogue editor (as Ben Beardwood)
John Benson ... foley editor
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer (as Gary Bourgeois)
Michael J. Broomberg ... foley artist (as Michael Broomberg)
Bob Buckberrough ... concert audio assistant
Gregory Martin Clayton ... cable puller (as Greg Clayton)
Carmen Flores De Tanis ... assistant sound editor
Joe Earle ... sound effects editor
Leigh French ... adr group coordinator
Sandy Garcia ... foley recordist
Glen Gauthier ... sound mixer
Marilyn Graf ... foley mixer (as Marilyn Graff)
Peter Gregory ... sound recordist (as Pete Gregory)
Peter Hamilton ... concert audio assistant
Shawn Hamilton ... concert audio assistant
Darrell Hanzalik ... adr supervisor
James Hebenstreit ... adr editor (as Jim Hebenstreit)
Scott Hecker ... supervising sound editor (as Scott A. Hecker)
Ellen Heuer ... foley artist
Gary Lewis ... dialogue editor
Melissa Lytle ... assistant sound editor
Doug McClement ... recording engineer: concert
John Murray ... foley editor
Eileen Nelson ... assistant sound editor
Brian Thomas Nist ... sound effects editor
Eric A. Norris ... sound effects editor (as Eric Norris)
Ralph Osborn ... dialogue editor
Alison Sanford ... sound recordist
Steve Switzer ... boom operator
Jay Wilkinson ... conforming sound effects editor (as John S. Wilkinson)
Philip Rogers ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Sam Barkin ... special effects supervisor: second unit, Chicago
Brian Bero ... project manager: Steve Johnson's XFX, Inc.
Marcel Caissie ... special effects technician
Matt Croteau ... sculptor: Steve Johnson's XFX, Inc. (as Matt Creteau)
Damian Fisher ... mold maker: Steve Johnson's XFX, Inc.
Kerry Gammill ... designer: Steve Johnson's XFX, Inc. (as Kerry Gammili)
Daniel Gibson ... second assistant special effects / special effects assistant (as Dan Gibson)
Bob Hall ... special effects technician
Joel Harlow ... art director: Steve Johnson's XFX, Inc.
Nori Honda ... sculptor: Steve Johnson's XFX, Inc.
Tony Kenny ... second assistant special effects
Tom Killeen ... SAG puppeteer
Gary Kleinsteuber ... special effects technician
Kaz Kobielski ... special effects supervisor
Arthur Langevin ... key special effects
Rocco Larizza ... special effects technician
Mark Lawton ... special effects technician
David Loveday ... model builder / special effects
Pons Maar ... project supervisor: Steve Johnson's XFX, Inc.
Martin Malivoire ... special effects coordinator
Mark Rice ... special effects
Ted Ross ... special effects supervisor
Dean Stewart ... special effects assistant
Sean Taylor ... production coordinator: Steve Johnson's XFX, Inc.

Visual Effects by 

Les Bernstien ... camera operator: Available Light Ltd. (as Les Bernstein) / director of photography: Available Light Ltd. (as Les Bernstein)
Reid Burns ... effects producer: Optical Illusions, Inc.
Lorraine Cardinal ... compositor: Optical Illusions, Inc.
Marsha Gray Carrington ... animator: Optical Illusions, Inc. (as Marsha Carrington)
Walter Hart ... visual effects supervisor
Mark L. Hartman ... cloud tank: Available Light Ltd. (as Mark Hartman)
Isabell Heimerdinger ... animator: Optical Illusions, Inc. (as Isabel Heimerdinger)
Martin Hilke ... digital artist: Available Light Ltd.
Katherine Kean ... visual effects producer: Available Light Ltd.
Laurel Klick ... digital supervisor: Available Light Ltd.
Ajoy Mani ... digital artist: Available Light Ltd.
Jeff Matakovich ... effects supervisor: Optical Illusions, Inc.
Steve R. Moore ... set supervisor: Available Light Ltd.
Art Morrel ... compositor: Optical Illusions, Inc.
Tony Noel ... compositor: Optical Illusions, Inc.
Chris B. Schnitzer ... visual effects coordinator
Juan Son Montuno ... animator: Optical Illusions, Inc.
John T. Van Vliet ... visual effects supervisor: Available Light Ltd. (as John Van Vliet)

Stunts 

Roy T. Anderson ... stunt person (as Roy Anderson)
Joni Avery ... stunt person
Rick Avery ... stunt coordinator / stunt person
Matt Birman ... stunt person
Eddie Braun ... stunt person
Shane Cardwell ... stunt person
Phil Chiu ... stunts
Shelley Cook ... stunt person (as Shelly Cook)
Erik Cord ... stunt person
Peter Cox ... stunt person
Marc Désourdy ... stunts (as Marc Desourdy)
Errol G. Farquharson ... stunts (as Errol Farquharson)
C.J. Fidler ... stunt person
Ben Gauthier ... stunt person
François Gauthier ... stunts (as Frank Gauthier)
Jack Gill ... stunt person
Robert Hannah ... stunt person
Curtis Hibbert ... stunt person
Erin Jarvis ... stunts
Jamie Jones ... stunt person
Hubie Kerns Jr. ... stunt person
Yves Langlois ... stunt person
Stéphane Lefebvre ... stunt person (as Stephane Lefebvre)
Shaun Liddel ... stunts
Billy Linders ... stunts
Jim Lyttle ... stunts (as Jim Lytle)
Patrick Mark ... stunt driver / stunts
Darren Marsman ... stunt person
Walter Masko ... stunt driver
Cotton Mather ... stunt person
Buck McDancer ... stunt person
Dwayne McLean ... stunt person
Bob Minor ... stunt person
Regan Moore ... stunt driver
Layton Morrison ... stunt person
Nick Nolan ... stunts
Billy Oliver ... stunt person
Sue Parker ... stunt person
Robert Racki ... stunt person
Alison Reid ... co-stunt coordinator / stunt person
Maleke Cuncan Reid ... stunts
Bryan Renfro ... stunt person
Kevin Rushton ... stunt person
Moris Santia ... stunts (as Moris Maurizio Santia)
Peter Schindelhauer ... stunts
Todd Schroeder ... stunt person
Suzanne Smith ... stunts
David Stevenson ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunt person
John Stoneham Sr. ... stunt person
Peter Szkoda ... stunt person
Robert Thomas ... stunts
Tye Tyukodi ... stunts (as Anton Tyukodi)
Ron Van Hart ... stunts
John Walsh ... stunts
Geoff Williams ... stunt person
Randy Butcher ... stunt driver (uncredited)
Tommy Chang ... stunts (uncredited)
Jack Gill ... stunt driver (uncredited)
Buck McDancer ... stunt driver (uncredited)
Bryan Thomas ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kevin Alanthwaite ... gaffer
Scott Baehrend ... grip: second unit, Chicago
Suzanne Batinovic ... second assistant camera
Eldie Benson ... lighting technician: Musco light
Doug Black ... crane operator
Paul Bolton ... electric
Russel Bowie ... second assistant camera
Kevin Boyd ... video assist: second unit, Chicago
David Breeze ... best boy electric
Carlo Campana ... aerial rigger
Morgan Carpenter ... generator operator
Gary Childs ... camera operator: Wescam
Angelo Colavecchia ... camera operator
Christopher M. Collar Jr. ... best boy rigging grip: second unit, Chicago (as Chris Collare)
Yvonne Collins ... first assistant camera
Ray Conchado ... electrician
Theodore A. Corso ... best boy grip: second unit, Chicago (as Ted Corso)
Carolyn Cox ... second assistant camera
Jim Craig ... aerial rigger (as James Craig)
Mark Cyre ... first assistant "b" camera
Gerrit Dangremond ... camera operator: second unit, Chicago
Peter J. Donoghue ... gaffer: second unit, Chicago (as Peter Donohue)
Gordon Eldridge ... rigging gaffer
Tony Eldridge ... electric
Roy Elliston ... key rigging grip
Candide Franklyn ... dolly grip (as Candide Franklin)
Roland Gauvin ... best boy rigging grip
Glen Goodchild ... best boy grip
Wayne Goodchild ... key grip
Michael Hall ... first assistant camera
David Harcourt ... key aerial rigger
Mike Harwood ... electrician
Jeff Heintzman ... grip
David Herrington ... director of photography: second unit, Chicago
Keith Hlady ... camera operator
Perry Hoffman ... camera operator
Mark Hryma ... camera technician: Wescam
Vanessa Ireson ... camera loader
Casey Jones ... grip
Dave June ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Chicago (as David June)
Michael Koepke ... grip: second unit, Chicago (as Mike Koepke)
Jim Krauter ... dolly grip
George Kraychyk ... still photographer
Daniel F. Larkin ... first assistant camera: "b" camera, second unit, Chicago (as Dan Larkin)
Kevin LeBlanc ... electric
Jeremy Lyall ... second assistant camera
Bruce Macaulay ... still photographer
Bradley T. Matthys ... key rigging grip: second unit, Chicago (as Brad Matthys)
Donald E. Miller ... key grip: second unit, Chicago (as Don Miller)
John Robert Miller ... dolly grip: second unit, Chicago (as John Miller)
Dave Morabec ... dolly grip: second unit, Chicago
Lynn Mutchler ... rigging grip: second unit, Chicago
Andrew W. Peart ... video playback operator (as Andrew Peart)
Matthew Pill ... grip
Stephanie Power ... best girl electric: second unit, Chicago
Kathryn Roberts ... second assistant camera: "b" camera, second unit, Chicago (as Kathryn Mueller)
Bob Rogers ... playback operator
Dean M. Simmon ... second assistant camera: "a" camera, second unit, Chicago (as David Simmon)
Neil Trafford ... second assistant camera
Benjamin K. Tudhope ... camera loader: second unit, Chicago (as Ben Tudhope)
Samuel Turturici ... grip
Brian Woodroof ... electrician (as Brian Woodroff)
Blake E. Matthys ... grip: second unit, Chicago (uncredited)

Casting Department 

Aric Dupere ... extras casting assistant
Donna Dupere ... extras casting
Mark A. Ridge ... extras casting
Juli-Ann Kay ... casting associate: Canada (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Kim W. Chow ... wardrobe set supervisor (as Kim Chow)
Gayle Franklin ... wardrobe assistant
Ann Henshaw ... wardrobe department head
Yvonne Kubis ... key costumer
Loreen Lightfoot ... wardrobe seamstress
Carolyn Schraut-Barczak ... costumer: second unit, Chicago
Buffy Snyder ... costume supervisor
Angie Vastagh ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Christopher S. Baird ... associate editor (as Christopher Baird)
Pierre Cadieux ... dailies colourist
George Carlston ... colorist: dailies
Mark Harris ... first assistant editor (as Mark E. Harris)
Lara Johnston ... second assistant editor
Jim Passon ... color timer
Dov Samuel ... first assistant editor

Music Department 

Dan Aykroyd ... executive soundtrack producer
Leslie Belzberg ... executive music producer
John Biondich ... assistant music engineer: Toronto
George Doering ... musician
Harvey Goldberg ... supervising music engineer: New York
Sal Grimaldi ... assistant music engineer: Toronto
Mark Johnson ... assistant music engineer: New York
John Landis ... executive music producer
Tom Malone ... additional music arranger: horns
Lou Marini ... music arranger: horns
George A. Martin ... supervising music editor
Robb Navrides ... music editor: TV version
John Popper ... musician: Buster's harmonica double
Paul Shaffer ... music producer
Jason Standard ... assistant music engineer: New York
Martin Stumpf ... assistant music engineer: New York
Denis Tougas ... assistant music engineer: Toronto
Jeff Wolpert ... supervising music engineer: Toronto

Transportation Department 

Bill Boyd ... picture car mechanic
Ben Cekuta ... transportation captain
Pat Deaudrow ... head driver (as Pat Beaudrow)
Jim Kennedy ... transportation coordinator
Patrick Lynn ... transportation coordinator: second unit, Chicago (as Pat Lynn)
John Nallen ... transportation captain: second unit, Chicago
John Ozlins ... picture car captain (as John Ozolins)
Marco Sousa ... driver: set decorator

Other crew 

Jonathan Appel ... assistant: Mr. Shaffer, Toronto
Howard Baral ... post-production accountant
John 'Frenchie' Berger ... gun wrangler
Brian Bero ... puppeteer: "Ghost Rider"
Mark Biancaniello ... alligator trainer
Isabel Blair ... location production assistant
Tim Blaney ... puppeteer
Michael Brownstone ... location production assistant
Harold Caldwell ... production assistant: second unit, Chicago
Suzanne Cunliffe-Brown ... assistant to choreographer (as Suzie Cunliffe-Brown)
Sandra Davey ... assistant accountant
Sharon Dolin ... assistant: John Landis
Alberto Farina ... production assistant
Alice Ferrier ... production office coordinator
Liz Ferrier ... production secretary
Bobbie Gardner ... set nurse (as Bobby Gardiner)
Tg Glazer ... location manager: second unit, Chicago
Mishell Glockler ... production office coordinator: second unit, Chicago
Dennis Grisco ... alligator trainer
Ron Gwynne ... location production assistant
Bonnie Haner ... assistant: Leslie Belzberg
Trish Hitt ... location production assistant: second unit, Chicago
Will Hoddinott ... assistant location manager
Daniel Horvat ... payroll accountant (as Dan Horvat)
Reed Jenkins ... instrument technician
Tim Kane ... production assistant: second unit, Chicago
Redd Knight ... production assistant
Alex Kontsalakis ... accounting assistant
Sonia Kowalenko ... set nurse
Vince Lamarche ... alligator trainer (as Vince Lamarsh)
Keith Large ... location manager
Cody Lassen ... production assistant: second unit, Chicago
Barry Lather ... choreographer
Lyn Lucibello ... production accountant
Neil Lumlock ... location production assistant
Erin MacLeod ... assistant production coordinator: second unit, Chicago
Kathryn Madden ... set medic: second unit, Chicago (as Kathy Madden)
Karen Manzerolle ... teacher/welfare worker
Brooke K. McGill ... assistant: Grace Gilroy (as Brooke McGill)
Douglas W. McHenry ... post-production accountant
Michael Williams'Willis' ... locations production assistant
Noel Olken ... location production assistant: second unit, Chicago
Jeremy Oswald ... production assistant: second unit, Chicago
Rick Parker ... animal wrangler
Karen Pidgurski ... unit publicist
Petra Polonio ... set nurse
Sunni-Ali Powell ... production assistant: second unit, Chicago (as Sunni Ali Powell)
Dug Rotstein ... script supervisor
Chris Schukei ... assistant: Mr. Shaffer, New York
Ericka N. Shane ... production accountant: second unit, Chicago (as Ericka Shane)
Mike Squire ... location production assistant: second unit, Chicago
Chris Storey ... location production assistant
Dave Tommasini ... helicopter pilot
Brian Turley ... accounting assistant
Tony Urbano ... puppeteer
Jon-Paul Velasquez ... production assistant: second unit, Chicago (as J.P. Valesquez)
Nick Veziris ... gun wrangler
Joe Watson ... production assistant
Alison Waxman ... production assistant
Scott Challgren ... special promotion (uncredited)

Thanks 

John Belushi ... acknowledgment: for
Sophie Belzberg ... the filmmakers wish to thank
Cab Calloway ... acknowledgment: for
John Candy ... acknowledgment: for
Carol Crittenden ... the filmmakers wish to thank
Ismaralda Gordon ... the filmmakers wish to thank
Binnie Harrison ... the filmmakers wish to thank
Max Landis ... the filmmakers wish to thank
Rachel Landis ... the filmmakers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page