Edit
Amistad (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits (WGA)  

David Franzoni ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Cinque
...
...
Secretary John Forsyth
...
...
...
Yamba
Abu Bakaar Fofanah ...
Fala
...
...
Calderon
...
Derrick N. Ashong ...
Buakei
Geno Silva ...
Ruiz
...
Montes
...
Lieutenant Gedney
...
Lieutenant Meade (as Darren Burrows)
...
Judge Juttson
...
Attorney
...
Captain Fitzgerald
...
Hammond
...
Judge Coglin
...
Willie Amakye ...
Folowa - Amistad African
Luc Assogba ...
Gbatui - Amistad African
Mariah Campbell ...
Masery - Amistad African
Habib Conteh ...
Bai - Amistad African
Stephen Conteh ...
Morlai - Amistad African
Monguehy Fanzy ...
Fabanna - Amistad African
Jimmy Fotso ...
Kwong - Amistad African
Adekunle Ilori ...
Kahei - Amistad African
Sheriff Kargbo ...
Almamy - Amistad African
Saye Lah ...
Kessebe - Amistad African
Sylvestre Massaquoi ...
Santigiie - Amistad African
Samson Odede ...
Kpona - Amistad African
Chike Okpala ...
Sorie - Amistad African
Willie Onafesso ...
Jina - Amistad African
Samuel Pieh ...
Suuleh - Amistad African
Lansana Sawi ...
Morlu - Amistad African
Abu Sidique ...
Tsukama - Amistad African
El Hadj Malik Sow ...
Golabu - Amistad African
Lamine Thiam ...
Mahmud - Amistad African
...
Professor Gibbs
...
Warden Pendleton (as Daniel Von Bargen)
...
Mrs. Pendleton
...
General Espatero (as Pedro Armendariz)
Frank T. Wells ...
Crier
...
Roy Cooper ...
Pickney
...
Mr. Wright
...
Captain Ferrar
Joseph Kosseh ...
Birmaja
Steve Passewe ...
Cinque's In-Law
Sherly Acosta Williams ...
Cinque's Wife
Matt Sarles ...
Young Aide
...
Marshal
...
Magistrate (as Jerry Molen)
...
Missionary
...
Guardsman
Sean McGuirk ...
Courier
Tony Owen ...
Farmer
William Young ...
Businessman
...
British Officer
...
Don Pablo (as Leon Singer)
...
Spanish Priest
...
Tecora Captain
...
Creole Cook
...
Woman Overboard with Baby
Harry A. Blackmun ...
Associate Justice Joseph Story (as The Honorable Harry A. Blackmun)
Curtis Shields ...
Bassie - Additional Amistad African
Carlos Spivey ...
Chike - Additional Amistad African
Charles Udoma ...
Kessebe - Additional Amistad African
Andrew L. Josiah ...
Tamba - Additional Amistad African
Tony Onafesso ...
Baa - Additional Amistad African
Peter Mansaray ...
Kapr - Additional Amistad African
Clarence Mobley ...
Kenei - Additional Amistad African
Brian Macon ...
Yauai - Additional Amistad African
Edward Appiah ...
Followolo - Additional Amistad African
...
Kpau - Additional Amistad African
Paul Mwakutuya ...
Sessi - Additional Amistad African
Rory Burton ...
Vakina - Additional Amistad African
Samuel Orekhio ...
Fawni - Additional Amistad African
Omo Lara Tosin ...
Kula - Additional Amistad African
Ransford Thomas ...
Alkali - Additional Amistad African
Juliette Darko ...
Teme - Additional Amistad African
Isaac Mayanja ...
Sanpha - Additional Amistad African
Charlean Isata Bangalie ...
Margru - Additional Amistad African
Roosevelt Flenoury ...
Njaooni - Additional Amistad African
M.S. Kaleiwo ...
Kaleiwo - Additional Amistad African
Tesfay Yohannes ...
Amistad African Extra
George Kamara ...
Amistad African Extra
Abdul-Fatai Balogun ...
Amistad African Extra
Yaya Sissoko ...
Amistad African Extra
Amadou Traore ...
Amistad African Extra
Marlon Francis ...
Amistad African Extra
Bundu Kamara ...
Amistad African Extra
James Moses ...
Amistad African Extra
Daniel Reid ...
Amistad African Extra
Seydou Coulibaly ...
Amistad African Extra
Lawal Tajudeen ...
Amistad African Extra
Lester Mombelly ...
Amistad African Extra
Ibrahim Sesay ...
Amistad African Extra
...
Amistad African Extra
Andrew Shoemo ...
Amistad African Extra
Prince Coke ...
Amistad African Extra
Ahmed Bangura ...
Amistad African Extra
Bernard Singleton ...
Amistad African Extra
Desere Mondon ...
Amistad African Extra
Baboucar Jobe ...
Amistad African Extra
Rest of cast listed alphabetically:
John D. Bair ...
Senator (uncredited)
Paul Berlier ...
Sargeant of the Guard (uncredited)
...
First Jury Juror (uncredited)
KimStacy Carter ...
Tecora Slave (uncredited)
...
Clerk of Supreme Court (uncredited)
...
Court Witness (uncredited)
Johnny Egan ...
Judge Coglin (voice) (uncredited)
...
Spaniard (uncredited)
Morgan Hobart ...
Courtroom Spectator (uncredited)
Tommy Lynch ...
Slave Trader (uncredited)
Vincent Lynne-O'Brien ...
Plantation Owner (scenes deleted) (uncredited)
...
Spaniard guard (uncredited)
Luis Muñoz ...
Spanish Slave Guard (uncredited)
...
Tecora Slave (uncredited)
...
Slave / Abolishionist (uncredited)
Kevin M. Simon ...
Abolishionist (uncredited)
Daniel Sutton ...
Union Soldier (uncredited)
...
Supreme Court Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Debbie Allen ... producer
Bob Cooper ... co-executive producer (as Robert Cooper)
Bonnie Curtis ... associate producer
Paul Deason ... associate producer
Laurie MacDonald ... executive producer
Walter F. Parkes ... executive producer (as Walter Parkes)
Tim Shriver ... co-producer
Steven Spielberg ... producer
Colin Wilson ... producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Janusz Kaminski ... director of photography

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Victoria Thomas

Production Design by 

Rick Carter

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr ... (as Chris Burian-Mohr)
Tony Fanning
William James Teegarden ... (as Jim Teegarden)

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg

Costume Design by 

Ruth E. Carter

Makeup Department 

Del Acevedo ... makeup artist (as Adelbert Acevedo)
Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Christine Beveridge ... hair stylist: Mr. Hopkins (as Chrissie Beveridge) / makeup artist: Mr. Hopkins (as Chrissie Beveridge)
John Blake ... makeup artist
John Caglione Jr. ... makeup artist: East Coast
Mary Cooke ... hair stylist: East Coast (as Mary Cook)
Bill Corso ... makeup assistant department head (as William Corso)
Carla Farmer ... hair stylist (as Carla Joi)
Kelly Gleason ... makeup artist: East Coast
Michael Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman (as Mike Hancock)
Paula Kelly ... makeup artist: East Coast
Erma Kent ... hair stylist
Robert Laden ... makeup artist: East Coast
Judy Murdock ... makeup artist
Ve Neill ... makeup department head
Victoria M. Porter ... hair stylist: East Coast (as Victoria Porter)
Joseph Michael Regina ... makeup artist (as Joseph M. Regina)
Gerald Riley ... hair stylist
Richard Snell ... makeup artist
John Sobeck ... makeup artist: East Coast
Perri Sorel ... makeup artist
Steven R. Soussanna ... hair stylist (as Steve Soussana)
Robert L. Stevenson ... key hair stylist (as Robert Louis Stevenson)
Linda Stevenson-Khan ... hair stylist (as Linda Khan)
Laini Thompson ... makeup artist
Alicia M. Tripi ... hair stylist
Julia L. Walker ... hair stylist (as Julia Walker)
Rob Hinderstein ... makeup artist (uncredited)
Selina Jayne ... additional makeup artist (uncredited)
Scott Patton ... special makeup effects artist (uncredited)
Brian Penikas ... makeup artist: prosthetics (uncredited)

Production Management 

Paul Deason ... unit production manager
Erica Frauman ... post-production supervisor
Angela Heald ... production supervisor
Nannette Rosa-Collazo ... production manager: Puerto Rico

Second Unit Director or Assistant Director 

Luis Rosario Albert ... second second assistant director: Puerto Rico
Sean Hobin ... second assistant director
Eric Jones ... second assistant director
Vicente Juarbe ... second second assistant director: Puerto Rico
Foongy Lee ... dga trainee
Sergio Mimica-Gezzan ... first assistant director
Tito Rosario ... second second assistant director: Puerto Rico (as Tito Otero)
Denis L. Stewart ... first assistant director: Puerto Rico

Art Department 

Susan Benjamin ... assistant set decorator: Los Angeles
John Berger ... assistant art director
Kelly Birrer ... tool keeper
David Brace ... fixtures
Nelson Bush ... swing gang
Jamale Case ... construction medic
Kevin Conlin ... construction foreman: Puerto Rico
Laura Connors ... construction auditor
Steve Conrow ... construction gang boss: East Coast
Nancy Deren ... set designer
Ray Fisher ... leadman: East Coast
Francis L. Foley ... labor gang boss: East Coast (as Frank Foley)
Jack Forwalter ... second leadman
Scott Garrett ... draper
Martin Grimes ... property assistant (as Marty Grimes)
Walt Hadfield ... construction coordinator
Gordon Huggins ... paint foreman: East Coast
Kristin Frances Jones ... on-set dresser
Pamela Klamer ... set designer
Patricia Klawonn ... set designer (as Patty Klawon)
Hugh Landwehr ... assistant art director: East Coast
Jessica Lanier ... assistant set decorator: East Coast
Francois Leclair ... production assistant
George Lee ... set designer
Juan Carlos Lucca ... property assistant: Puerto Rico
Nicholas Lundy ... assistant art director: East Coast
Kacy Magedman ... art department coordinator
Kevin Mangan ... greens foreman
Eric Matheson ... construction foreman: East Coast
Hank Mayo ... storyboard artist
Joshua S. Miller ... property assistant: East Coast
Rhonda Moscoe ... art department coordinator: East Coast
Jerry Moss ... property master
Maura Moss ... prop assistant / prop coordinator
Kadir Nelson ... conceptual artist
Errol C. Nofziger ... standby painter
Annie O'Sullivan-Pittman ... draper
James V. Oliveri ... general foreman: East Coast
Dan Ondrejko ... greens coordinator (as Daniel L. Ondrejko)
Jose Orozco ... greensman (as Jose L. Orozco)
James Oxford ... illustrator
Chris Pascuzzo ... swing gang
Andrew Petrotta ... assistant property master (as Drew Petrotta)
Lauren E. Polizzi ... assistant art director (as Lauren Polizzi)
Donald Redoglia ... construction foreman
David Robbie ... plaster foreman (as Dave Robbie)
Thomas Sahli ... labor foreman
Jerry Sargent ... property foreman: East Coast
Easton Michael Smith ... set designer
Paul Sonski ... assistant art director
Carl Sprague ... set designer: East Coast
Zina Torres ... assistant set decorator: Puerto Rico
John Tyrrell ... paint foreman
Tom Walden ... set dresser: East Coast
Brian Walker ... construction foreman
James F. Walker ... general foreman (as James Walker)
Karen E. Weber ... buyer: East Coast (as Karen Weber)
Suzan Wexler ... set designer (as Susan Wexler)
Karen Wiswell ... researcher
Arthur A. Wood III ... set dresser: East Coast (as Arthur Wood)
Mark Woods ... leadman
Ian Young ... construction foreman
Michael E. Allegretto ... carpenter (uncredited)
Fred Apolito ... prop shop (uncredited)
Jonathan Askew ... carpenter (uncredited)
Alexandre Athané ... intern art department (uncredited)
Mark Bachman ... principal signwriter (uncredited)
Carlo Basail ... stand-by greensman (uncredited)
Todd Bennett ... plaster foreman (uncredited) / plasterer (uncredited)
Paul W. Gorfine ... scenic artist (uncredited)
Sean Hargreaves ... illustrator (uncredited)
Damon Hight ... propmaker (uncredited)
Timothy Joliat ... set dresser: East Coast (uncredited)
Jeff Khachadoorian ... prop shop (uncredited)
Warren Manser ... illustrator (uncredited)
Georgie Miranda ... carpenter (uncredited)
Kim Quam ... construction medic (uncredited)
Ricky Riggs ... paint foreman (uncredited)
Giovanni Rodriguez ... scenic artist (uncredited)
William C. Salter ... carpenter (uncredited)
Kevin Sciotto ... scenic artist (uncredited)
Tyris Smith ... set dresser (uncredited)
Theodore Suchecki ... construction gang boss (uncredited)
Mike Sudrow ... weapons specialist (uncredited)
Suzy Zarate ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

Anna Behlmer ... sound re-recording mixer
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Jeff Clark ... sound editor (as Jeffrey A. Clark)
Dean Drabin ... adr mixer
Jerry Edemann ... assistant sound editor (as Jerry M. Edemann)
Keith Edemann ... apprentice sound editor
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
Ronald Eng ... sound editor
Ed Fassl ... sound editor (as Edward Fassl)
Alsie L. Florence ... sound transfer
Richard C. Franklin ... sound editor (as Rick Franklin)
Leonard T. Geschke ... sound editor
Hilda Hodges ... foley artist
Doug Jackson ... sound editor
Robert Jackson ... production sound mixer
Ron Judkins ... production sound mixer (as Ronald Judkins)
Samuel F. Kaufman ... sound re-recordist
Gary Krivacek ... sound editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Ken Miller ... assistant sound editor
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Peggy Names ... sound cable
Chuck Neely ... sound editor
Howard Neiman ... sound editor (as Howard S.M. Neiman)
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Tom Newbon ... sound engineer
Bruce Richardson ... sound editor
John Roesch ... foley artist (as John B. Roesch)
Philip Rogers ... sound re-recordist
Rod Rogers ... adr assistant
Larry Singer ... adr supervisor
Philip J. Slattery ... apprentice sound editor (as Phil Slattery)
Cary Stratton ... adr recordist
Carolyn Tapp ... foley recordist
Bob Weitz ... sound engineer
Denise Whiting ... adr editor
Paul Coogan ... boom operator (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Randy Cabral ... special effects shop foreman
Jeff Frink ... special effects foreman
Rafael Pérez ... special effects assistant: Puerto Rico (as Rafael Perez)
Ed Ricci ... special effects: East Coast
Tom Ryba ... special effects supervisor
Greg Aronowitz ... camera miniature supervisor and constructor (uncredited)
Craig Barnett ... special effects technician (uncredited)
Everett Byrom III ... special effects technician (uncredited)
Evan Campbell ... sculptor (uncredited)
Tad Krzanowski ... model effects: WKR Productions (uncredited)
Matt McDonnell ... special effects technician (uncredited)
Chris L. Ward ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Jon Alexander ... digital effects artist: ILM
Jill Brooks ... associate visual effects producer: ILM
Tami Carter ... digital effects artist: ILM
Caitlin Content ... sabre artist: ILM
James Doherty ... digital modeler: ILM
Scott Farrar ... visual effects supervisor: ILM
Kimberly Lashbrook ... computer graphics resource assistant: ILM
Craig Lyn ... digital modeler: ILM
Jodie Maier ... digital effects artist: ILM
Erik Mattson ... computer graphics supervisor: ILM
Denise Ream ... visual effects producer: ILM (as Denise Eleanor Ream)
Kenneth Smith ... digital timing supervisor: ILM
Tony Sommers ... digital paint artist: ILM
Rita E. Zimmerman ... sabre artist: ILM
Chris Simmons ... model maker (uncredited)

Stunts 

Robert Apisa ... stunts
M. James Arnett ... stunt coordinator
Seth Arnett ... stunts
Denise Barker ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Lisa Davis ... stunts
Richard L. Duran ... stunts (as Richard Duran)
John Escobar ... stunts
Mary Fallick ... stunts
Frank Ferrara ... stunts
Kevin L. Jackson ... stunts (as Kevin Lemont Jackson)
Henry Kingi ... stunts
Irving E. Lewis ... stunts
David Noble ... stunts
Alan Oliney ... on set stunt coordinator
Jimmy Ortega ... stunts
Pat Romano ... assistant stunt coordinator
Sharon Schaffer ... stunts
Mark Stefanich ... stunts
Alphonse Walter ... stunts
Ingrid Walters ... stunts
Terrence Walters ... stunts
William Washington ... stunts
David Williams ... stunts
Gene Williams ... stunts
Donna Wilson ... stunts
Keith Woulard ... stunts
Chuck Zito ... stunts
John DePasquale ... stunt safety diver (uncredited)
Jared S. Eddo ... stunt performer (uncredited)
Gilley Grey ... stunts (uncredited)
Toby Holguin ... stunts (uncredited)
Randy Johnson ... stunts (uncredited)
Jimmy Romano ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Karine Albano ... electrician: East Coast
Andrew Barczewski ... grip (as Andrzez Barczewski)
Carlos Bermudez ... electrician: East Coast (as Carlos F. Bermudez)
Marek Bojsza ... electrician (as Marek Bojska)
Eric Boyle ... grip: East Coast
Arnold F. Brown ... grip: East Coast (as Arnold Brown)
Tony Campenni ... grip: East Coast
Lon Caracappa ... rigging electric best boy: East Coast
Jake Cerrone ... grip
Andrew Cooper ... still photographer
Chris Culliton ... electrician (as Chris M. Culliton)
David Devlin ... gaffer
Michael DiIeso ... rigging grip: East Coast (as Michael Di Ieso)
Mitch Dubin ... camera operator
Roch Dutkowiak ... electrician
Kevin Erb ... best boy grip
Kevin Fahey ... best boy grip
Charley Gilleran ... key rigging grip (as Charley H. Gilleran)
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam
Douglas Henri ... grip
Brent L. Jones ... grip
Tom Jordan ... loader
Tom Keenan ... electrician: East Coast (as Thomas F. Keenan)
Michael Kowal ... grip
Jim Kwiatkowski ... key grip
Dave 'Lash' LaRue ... grip: East Coast (as Dave 'Lash' La Rue)
Roger Meilink ... rigging gaffer (as Rodger Meilink)
Steven Meizler ... first assistant camera (as Steve Meizler)
Larry J. Richardson ... best boy (as Larry Richardson)
Pete Romano ... underwater camera operator
Ralph Scherer ... dolly grip
Juli Silver Taracido ... second assistant camera: Puerto Rico
Mark Spath ... second assistant camera
O'Shana Walker ... universal best boy (as Oshana Walker)
William M. Weberg ... best boy grip: East Coast
Daniel Windels ... electrician (as Dan Windels)
Steve Alessi ... dolly grip (uncredited)
Lee Ayrton ... pre-rig electric (uncredited)
Cheli Clayton ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Jaime Costas ... electrician: Puerto Rico (uncredited)
Phil Darrell ... rigging electrician (uncredited)
David Devlin ... additional photographer (uncredited)
Tim Driscoll ... grip (uncredited)
Mauro Fiore ... director of photography: second unit (uncredited)
Jose 'Flecha' Hernandez ... electrician (uncredited)
Guy Holt ... electrician (uncredited)
David Larue ... grip (uncredited)
Pedro Juan López ... electrician: Puerto Rico (uncredited)
Michael A. McFadden ... rigging grip (uncredited)
James R. Mitchell ... rigging electrician (uncredited)
Evan A. Nesbitt ... first assistant camera: VistaVision camera (uncredited)
Brian A. Pitts ... rigging electrician (uncredited)
Jose Ponce ... electrician (uncredited)
Philip A. Reilly ... electrician (uncredited)
Scott Romsos ... electrician (uncredited)
Bill Trautvetter ... cinematographer: second unit, Mystic and New York City (uncredited)
Jimi Udel ... rigging grip (uncredited)
Jerald L. Wilson ... rigging electrician (uncredited)

Casting Department 

Shane Barach ... extras casting assistant
Kim Coleman ... casting assistant
Terrence Harris ... extras casting: Christopher Gray Casting
Jose Jimenez ... casting associate: Puerto Rico
Priscilla John ... casting: U.K. and Africa
Renton Kirk ... assistant extras casting: East Coast
Tere Lopez ... additional casting: Puerto Rico
Jeanne McCarthy ... additional casting
Winsome Sinclair ... extras casting: East Coast
Chadwick Cohn ... extras casting (uncredited)
Chris Gray ... extras casting (uncredited)
Theron Smith ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Yolanda Carter ... costumer: East Coast
Ana Cayere ... costumer: Puerto Rico
Robert Chase ... costumer: East Coast
Gina Dedomenico ... costume illustrator (as Gina Flanagan)
Beau Desmond ... costumer
Daniel Dirks ... costumer
Sandi Figueroa ... set costumer
Frank L. Fleming ... assistant costume designer (as Frank Fleming)
Luz Margarita Fonseca ... costumer: Puerto Rico
Barbara Hause ... key principal costumer: East Coast (as Barbara J. Hause)
Sandra Hernandez ... assistant costume designer
Danielle Hollowell ... costumer
Askia Won-Ling Jacob ... set costumer (as Askia Jacob)
Matthew Jerome ... production assistant: costume
Marci R. Johnson ... set costumer (as Marci Johnson)
Perri Kimono ... costumer
Suzanne Krim ... key costumer: Puerto Rico
Dorothy Latham ... production assistant: costume
Lisa Lesniak ... costumer: East Coast
Cassy McEvoy ... costumer: East Coast
Sue Moore ... costume supervisor
Barry Odom ... cutter/fitter
Margaret Palmer ... costumer: East Coast (as Margaret Leigh Palmer)
Ann Powderly ... cutter/fitter: East Coast
Arthur Rowsell ... dresser: Mr. Hopkins
Laura Sewrey ... costumer: East Coast
Gladyris Silva ... costumer: Puerto Rico
Paul A. Simmons Jr. ... set costumer
Mari Socorro Pérez ... costumer: Puerto Rico (as Mari Socorro)
Dawn Testa ... costumer: East Coast
Joanne Trotta ... cutter/fitter
Sandra Varela ... costumer: Puerto Rico
Lee Clayton ... tailor (uncredited)
Bridgitte Ferry ... costumer (uncredited)
Armando Milanes ... wardrobe apprentice (uncredited)
Damien Quinn ... set costumer (uncredited)
Marilyn Salvatore ... wardrobe (uncredited)

Editorial Department 

Steven W. Bauerfeind ... apprentice editor (as Steve Bauerfeind)
Gary Burritt ... negative cutter
Richard Byard ... first assistant editor
Martin Cohen ... post-production executive
Patrick Crane ... first assistant editor
Sven E. Fahlgren ... post-production coordinator
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Michael Trent ... assistant editor

Music Department 

Elin Carlson ... chorus
Susan Dangel ... research assistant: John Williams
Richard De Armas ... scoring crew (as Richard DeArmas)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Greg Dennen ... scoring crew
Pamela Dillard ... musician: mezzo-soprano soloist
Mark Eshelman ... scoring crew
Taylor Graves ... playback singer
Todd Homme ... executive in charge of music
Kelly Mahan-Jaramillo ... assistant music editor (as Kelly Mahan Jaramillo)
Susan McLean ... scoring crew
Tim Morrison ... musician: trumpet
Shawn Murphy ... score mixer / score recordist
John Neufeld ... orchestrator
Conrad Pope ... orchestrator
Grant Schmitz ... scoring crew
Sally Stevens ... choral contractor
James Walker ... musician: flute
Kenneth Wannberg ... music editor
Pat Weber ... scoring crew (as Patrick Weber)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Steve Schaeffer ... musician: percussion (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn solos (uncredited)

Transportation Department 

Richard P. Abate Jr. ... driver: East Coast
Richard Abate ... driver: East Coast
Jim Alfonso ... driver
Daniel J. Allen ... driver: East Coast
Fernando Barraza ... driver
Joseph F. Barth Jr. ... driver: East Coast
Edward H. Boyajian ... driver: East Coast
John Canavan ... driver: East Coast
Ronald D. Carter ... driver: East Coast
Ken Catando ... driver
Robert Chartier ... driver: East Coast
Peter Clores ... driver: East Coast (as Peter J. Clores)
Vic Cuccia ... transportation co-captain
Fred Culbertson ... driver
John Donahue ... driver: East Coast
Dana Driscoll ... driver: East Coast
Deana Duval ... driver: East Coast
Mike Easter ... driver: East Coast (as Michael C. Easter)
Don Easy ... driver
Edward Fanning ... driver: East Coast
Michael Fennimore ... driver: East Coast
John D. Frederitz ... driver
Robert Gaskill ... personal driver: Mr. Freeman
James Giblin ... driver: East Coast (as James S. Giblin)
Robert Gomula ... driver
George Grenier ... driver
Steven R. Hammond ... transportation captain: East Coast (as Steve Hammond)
Joseph Hawkins ... driver: East Coast
James A. Keegan ... driver: East Coast
Steven M. Labrie ... driver: East Coast
Michael LaPlante ... driver: East Coast (as Michael La Plante)
Dean Macklem ... driver
Neil Martin ... driver: East Coast
Walt Miller ... driver: East Coast
Scott Mundy ... driver: East Coast
Donald Munroe ... transportation co-captain: East Coast
William O'Brien ... driver: East Coast
Eugene O'Neill ... transportation co-captain: East Coast
Anthony Parillo ... driver: East Coast (as Anthony Parrillo)
Robert Parker ... driver: East Coast
Dan Paustian ... driver: East Coast (as Daniel J. Paustian)
C. William Prink ... driver: East Coast
Chuck Ramsey ... driver
Raúl Rivera ... transportation captain: Puerto Rico (as Raul Rivera)
Dan Romero ... transportation coordinator
Doug Salomone ... driver: East Coast
Thomas Sammut ... driver: East Coast
Mike Shannon ... driver: East Coast (as Michael Shannon)
Stephen Silva ... driver: East Coast (as Steve Silva)
Michael Simone ... driver: East Coast
Stanley Storc ... transportation captain (as Stan Storc)
Clayton Andrew Sweet ... driver: East Coast
Ronald J. Tartaglia Jr. ... driver: East Coast
Ernest J. Thibault ... driver: East Coast
Shannon Winters ... driver: East Coast
Dean Winton ... driver
Bobby Marsh ... driver (uncredited)
Kathryn Moll ... driver (uncredited)
Mike Storc ... transportation (uncredited)

Other crew 

Arthur Abraham ... cultural advisor: Africa (as Dr. Arthur Abraham) / language advisor: Africa (as Dr. Arthur Abraham)
Todd J. Adelman ... medic (as Dr. Todd J. Adelman DCH)
Michael Altman ... projectionist
Kokayi Ampah ... supervising location manager
Leslie Barnett ... assistant: Mr. Wilson
Mei-Ling Belmont ... staff assistant: Puerto Rico
Nicholas Bernstein ... location manager: East Coast (as Nick Bernstein)
Sundai Brown ... set production assistant
John C. Chaney ... personal assistant: Mr. McConaughey
Bob Collins ... stand-in
Teresa Conners ... set production assistant: East Coast
Mike Cuevas ... office production assistant
Chris Daywalt ... safety coordinator
Maria DeVane ... post production accountant
Michael Douglas ... marine team
Peter J. Dowd Jr. ... set production assistant: East Coast (as Peter Dowd)
Johnny Egan ... set production assistant: East Coast (as John J. Eagan III)
Luis R. Estrella-Rivera ... location assistant: Puerto Rico (as Luis R. Estrella)
Marc Fusco ... production assistant: Mr. Spielberg
Matt Galvin ... office production assistant: East Coast
Cheryl Gibson ... assistant accountant
Bill Glesne ... marine team
René González ... projectionist (as Rene Gonzalez)
Mark Gustawes ... personal assistant: Mr. McConaughey
Tina Hamilton ... set production assistant: East Coast
Rick Hicks ... marine team
Boysie Jereza ... payroll accountant
Clifton Johnson ... researcher (as Dr. Clifton Johnson)
Joy Johnson ... assistant: Mr. Parkes
Ed Johnston ... u.s. african search
Karen R. Jones ... unit publicist
Harry L. Julian Jr. ... assistant marine coordinator
Harry L. Julian Sr. ... marine coordinator
Suzanne Jurva ... head of research
Isabelle Kostic Crosley ... assistant location manager: East Coast (as Isabelle Kostic)
Linda Kroll ... assistant: Ms. MacDonald
Mark A. Kurtz ... office production assistant (as Mark Kurtz)
Mark Lazo ... office production assistant: East Coast
James D. Lee ... location assistant: East Coast (as James Lee)
James MacDonald ... set medic: East Coast (as Jim MacDonald)
Kara Malkovich ... set production assistant: East Coast (as Kara Maria Malkovich)
Brian Mannain ... location assistant: East Coast
Cyndi Martin ... set production assistant: East Coast
Mike Mason ... research assistant (as Michael Mason)
Bill McAdams Jr. ... stand-in (as William McAdams)
Mickie McGowan ... adr group coordinator
Jason D. McIlroy ... marine team
Sandra McNeil ... studio teacher
Ines Mongil-Echandi ... production coordinator: Puerto Rico
Karen Mouton ... assistant: Ms. Allen
Elizabeth Nye ... assistant: Mr. Spielberg
Luz Eneida Núñez ... location manager: Puerto Rico (as Eneida Nunez)
Terrell O'Neal ... stand-in
Margaret J. Orlando ... assistant production coordinator: East Coast (as Margaret Orlando)
Jay Ostrowski ... set production assistant
Al Perry ... marine team
Quentin Pierre ... personal assistant: Mr. Freeman
Stanley W. Pratt ... catering chef: Rick Brainin Catering
Susan Ray ... assistant: Mr. Spielberg
I. Renoir ... researcher (as Renoir I)
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer (as Sled Reynolds)
Christina Rollo ... assistant production coordinator
Marc Roskin ... set production assistant (as Marc 'Rosco' Roskin)
Peggy Rosson ... production accountant (as Peggy Ann Rosson)
Mark Russell ... assistant: Ms. Curtis
Ralph Scott ... research assistant
Melissa Sheridan ... office production assistant: East Coast
Jim Slabacheski ... stand-in
Nick Spetsiotis ... assistant marine coordinator
Janna Stern ... script supervisor
Michael Swafford ... first assistant accountant
Alison A. Taylor ... assistant location manager
Sofia Tirado ... staff assistant: Puerto Rico
Jim Turner ... production controller
Nadia Venesse ... dialect coach
Kimberly Verros ... assistant production coordinator
Andrew Ward ... key set production assistant
Scott Watanabe ... assistant accountant
Robert West ... production office coordinator
Jomo Kenyatta Wilson ... set production assistant: East Coast (as Jomo K. Wilson)
Keri Wilson ... assistant: Mr. Spielberg
Robert Wong ... marine team (as Rob Wong)
John 'Magic' Wright ... craft service (as John C.V. Wright)
Paul O. Wright ... craft service (as Paul Wright)
Donald E. Wygal ... office production assistant (as Don Wygal)
Deborah Ambrosino ... milliner (uncredited)
Tim Bailes ... marine technical advisor (uncredited)
Melissa Binder ... textile artist (uncredited)
Matthew E. Chausse ... production assistant: Newport (uncredited)
Michael Deak ... puppeteer (uncredited)
Gleanna Doyle ... animal trainer: dog (uncredited)
Michael Haro ... location manager (uncredited)
Steve Johnson ... prosthetic effects creator (uncredited)
Jim Lipman ... boat captain (uncredited)
Armando Milanes ... production assistant (uncredited)
Peter V.O. Moore ... production assistant (uncredited)
Cory C. Myler ... assistant: Mr. Parkes (uncredited)
Matthew E. Pado ... production assistant (uncredited)
Dominick Scarola ... technical assistant (uncredited)
Jeremy Strong ... production intern (uncredited)
Tony Swatton ... sword maker (uncredited)
Miles Teves ... visual development (uncredited)
Mariana Tosca ... body double (uncredited)

Thanks 

Lerone Bennett ... the producers wish to thank (as Dr. Lerone Bennett)
Glenda Dickerson ... the producers wish to thank (as Professor Glenda Dickerson)
Leslee Feldman ... the producers wish to thank: DreamWorks Casting
John Hope Franklin ... the producers wish to thank (as Professor John Hope Franklin)
Henry Louis Gates ... the producers wish to thank (as Professor Henry Louis Gates Jr.)
Joseph E. Harris ... the producers wish to thank (as Professor Joseph E. Harris)
Howard Jones ... the producers wish to thank (as Professor Howard Jones)
Lester P. Monts ... the producers wish to thank (as Dr. Lester P. Monts)
William A. Owens ... the producers wish to acknowledge: his book "Black Mutiny: The Revolt on the Schooner Amistad" as a major source of reference material
Edward Reynolds ... the producers wish to thank (as Professor Edward Reynolds)
Rebecca Scott ... the producers wish to thank (as Professor Rebecca Scott)
Dominique Sportiche ... the producers wish to thank (as Professor Dominique Sportiche)
Eleanor Traylor ... the producers wish to thank (as Professor Eleanor Traylor)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page