Edit
3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sean McNamara

Writing Credits (WGA)  

Sean McNamara ... (written by) &
Jeff Phillips ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Colt (as Michael J. O'Laskey II)
James Paul Roeske II ...
TumTum (as J.P. Roeske II)
...
...
Sam
...
Chelsey Earlywine ...
Amanda
...
Jennifer
Syntrell Ryder ...
Veronica (as Sintrell Ryder)
Joseph Ackler ...
Doyle (as Joe Ackler)
Brian Anglin ...
Eric
Kirk Baily ...
Carl
Travis McKenna ...
Buelow
...
Zed
Dwayne Carrington ...
C.J.
Pat Mahoney ...
Dan Shadwell ...
Klaus
James Gale ...
King
Dawn Merrick ...
Beverley
Lawrence E. Galleoos ...
Gomez
Patrick Adamson ...
'B' Ninja Leader
Roy Yerbey ...
Control Room Ninja (as Roy A. Yerby)
...
Smithers
Holly Johnson ...
Blonde Woman
Rick Wiles ...
Harry's Butler
Jim Dirker ...
Helicopter Pilot (as Jim B. Dirker)
Charles Hudson ...
Mr. Hartman
Robert Himber ...
FBI Tech Andrews
Carl L. Williams ...
Detective Young
Jacqueline Woods ...
Susan Blenkenship
Craig Shugart ...
Dave Dragon Stunt Double (as Craig A. Shugart)
Emily Roeske ...
Little Girl (as Emily Marie Roeske)
Michael Vecqueray ...
Young boy
Aimee J. Nelson ...
Master Blaster Ride Attendant (as Aimee Nelson)
Craig Price ...
Shoot and Squirt Attendant
Ed Anderson ...
Lost and Found Attendant
Mary Jasionowski ...
...
Softball Attendant
Greg Backstrom ...
Teen #1
Kenneth Hogue ...
Loop Kid #1
J. Bryan Morse ...
New Yorker
Andrea Zondler ...
Computer (voice)
Anthony Fiorino ...
Lars
...
Stunt Cowboy #1
Henry Pawlak ...
Stunt Cowboy #2
Kim Richard Draves ...
Stunt Cowboy #3
Rest of cast listed alphabetically:
Julian Brewster ...
(uncredited)
Ryan Gardner Smith ...
Medusa's Thug (uncredited)
Mark Swanson ...
Little Willy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Yoram Ben-Ami ... producer
James Kang ... producer
Arthur Leeds ... executive producer
Danielle Na ... coordinating producer
Nancy Paloian ... line producer
Sang-ok Shin ... executive producer (as Simon Sheen)

Music by 

John Coda ... (music by)

Cinematography by 

Blake T. Evans ... director of photography

Film Editing by 

Annamaria Szanto

Casting By 

Joey Paul Jensen ... (as Joey Paul)

Production Design by 

Chuck Conner ... (as Chuck Connor)

Art Direction by 

Chase Harlan

Costume Design by 

Miye 'Mimi' Matsumoto ... (as Miye Matsumoto)

Makeup Department 

Doug Ballenger ... assistant makeup artist
Nancy Bassett ... key hair stylist / key makeup artist
Kim Benjamin ... makeup artist: Ms. Anderson
Janet Medford ... hair stylist: Ms. Anderson
Moniqua Smith ... assistant hair stylist
Marilyn Wells ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit

Production Management 

Armand Garabidian ... post-production supervisor
Leigh Shanta ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Kristen Brickner ... second second assistant director
Anne Cadman ... second assistant director (as Annie Cadman)
Ted Ferrari ... first assistant director: second unit
Anthony Fiorino ... first assistant director
Stacey Ann Johnson ... additional second second assistant director
Alex S. Kim ... first assistant director: second unit (as Alex Kim)
Helen Miller ... second assistant director: second unit

Art Department 

Will Alovis ... property master
C.A. Boyer ... storyboard artist
Donald Dotson ... swing (as Don Dotson)
Shawn Kail ... on-set dresser
Anthony Lamorte ... property assistant (as Anthony LaMorte)
Bill Mead ... swing
Alistair Milne ... assistant art director
Grant Sawyer ... on-set dresser
Christina Thompson ... property assistant

Sound Department 

Doug Andham ... sound effects editor (as Doug Andorka)
John Bogosian ... sound effects editor
Garrett Collenberger ... sound mixer
Pam Cook ... boom operator
Terrance Dwyer ... re-recording mixer
Sean Fahimian ... assistant sound editor
Dennis Fry ... sound mixer
Vincent Guisetti ... foley artist (as Vince Guisetti)
Rennie Johnson ... post-production sound advisor / re-recording mixer
Samuel Libraty ... re-recording mixer
Jesse Pomeroy ... dialogue editor
Michael Primmer ... boom operator (as Mike Primmer)
Bernard Ross ... post-production sound coordinator
Dave Schaaf ... boom operator (as David Schaaf)
Bill Seaman ... sound effects editor
Jussi Tegelman ... sound effects editor
Galen Walker ... sound effects editor
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Tim Drnec ... special effects coordinator

Visual Effects by 

John Allison ... digital composite
Francisco Cueto ... cgi animator: Digital Imaging, Ontario, CA
Ruben Flores ... visual effects cgi producer: Digital Imaging, Ontario, CA
Teresa Flores ... cgi animator: Digital Imaging, Ontario, CA
Joseph Hahn ... digital visual effects supervisor: Visual Magic Images Inc. (as Joseph Ahn)
Alex Imbastari ... cgi animator: Digital Imaging, Ontario, CA
Nick Kozis ... art director: Visual Magic Images Inc.
Tim Lowry ... visual effects director
Shannon McGee ... effects animator: Visual Magic Images Inc.
Craig Nakano ... assistant producer: Visual Magic Images Inc.
Jim Ovelmen ... effects animator: Visual Magic Images Inc.
Regina Sohn ... digital visual effects producer: Visual Magic Images Inc.
Richard Wardlow ... cgi animator: Digital Imaging, Ontario, CA
Scott Wheeler ... senior cgi animator: Digital Imaging, Ontario, CA

Stunts 

Greg Anderson ... stunt player
Ron Balicki ... stunt player
Vince Berry ... underwater stunts: marine division
Phil Culotta ... stunt player
Tim Drnec ... stunt player
Drew Durazo ... underwater stunts: marine division
Eurlyne Epper ... stunt player
Tom Flynn ... underwater stunts: marine division
Les Gardner ... underwater stunts: marine division
Charles Grisham ... stunt player (as Charlie Grisham)
Mark Steven Grove ... stunt player (as Mark Grove)
Jeremy Hill ... stunt player
Brett A. Jones ... stunt coordinator (as Brett Jones)
Mike Jones ... stunt player
Charlie Kao ... fight coordinator
Michael LeStat ... stunt player
Denis Mardesich ... underwater stunts: marine division
Peter Nelson ... stunts
Brad Orrison ... stunt player
Robert Russell ... underwater stunts: marine division (as Rob Trussell)
Michael J. Sarna ... stunt player (as Michael Sarna)
Steve Sharp ... stunt player
Mark Winter ... underwater stunts: marine division
Keith Woulard ... stunt player
Will Alovis ... stunt double: Harry Jacobson (uncredited)
Kim Richard Draves ... stunt cowboy #3 (uncredited)
Duke Jackson ... stunt cowboy #1 (uncredited)
François Mequer ... stunts (uncredited)
Henry Pawlak ... stunt cowboy #2 (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lisa Aden ... electric
Emil Beran ... underwater camera team: marine division
Julie Bible ... grip
Matthew Blackburn ... loader
Mark Brinegar ... electric
Christopher Bullock ... first assistant camera: second unit (as Chris Bullock)
Sun Hee Choi ... still photographer
Ben Cover ... grip: second unit
Darick D'Ercole ... first assistant camera: second unit (as Derrick D'Ercole)
Cindy Dellert ... electric
Kelly Diehl ... underwater camera team: marine division
Tim Doolittle ... electric
R. Chip Dreamer ... electric
Mark Gehrig ... grip
Chang Hong ... loader: second unit / second assistant camera: second unit
Joel Jacobs ... grip
Kelly Jones ... electric
John Joyce ... steadicam operator
Kevin Kansky ... electric
Michael Dean Kiesling ... dolly grip (as Michael Kiesling)
John Mans ... first assistant camera: second unit
Scott Minshall ... grip (as Scot Minshall)
Robert W. Morgenroth ... video playback: 24 frame operator (as Bob Morgenroth)
Nina Moskol ... electric (as Nina Mosko)
Darin Necessary ... underwater camera team: marine division
Chris O. ... loader: second unit / second assistant camera: second unit
Jim Pearson ... underwater camera team: marine division
John Pedone ... best boy electric
David Rodriguez ... electric
Alan M. Rowe ... gaffer
Lewis Sadler ... grip
Robert Sharman ... video playback: 24 frame operator
Eugene D. Shlugleit ... director of photography: second unit (as Eugene Shlugleit)
Josh Sinkoski ... electrician: second unit (as Joshua Sinkoski)
Kevin Smith ... first assistant camera
Mark Smith ... key grip
Mike Spodnik ... second assistant camera (as Michael Spodnick)
John R. Sutton ... best boy grip (as John Sutton)
Tim Tykodi ... electric
Brian Webster ... electric
Michael Wieben ... grip (as Mike Wieben)
Giovanni Zelko ... electric

Costume and Wardrobe Department 

Mona Panchal ... wardrobe assistant
Beth Chandra Salen ... wardrobe supervisor (as Beth Salen)
Wendy Van Dyke ... wardrobe: second unit

Editorial Department 

David Brookwell ... additional editor
John Gilbert ... additional editor
Tony Schillaci ... assistant editor
David Schulman ... additional editor

Transportation Department 

David Balsley ... driver
Billy Colbert ... transportation coordinator
John De Troia ... driver (as John DeTroia)
Lindsay Elliott ... driver
John Hafer ... driver
Timothy Helman ... driver (as Tim Helman)
Al Orazi ... driver
Vern Porter ... driver
Patrick A. Reynolds Jr. ... driver (as Patrick Reynolds)
John Rice ... driver
Don 'Lightning' Strangman ... driver (as Don Strangman)
Janet Whichelo ... driver

Other crew 

Kim Berner ... script supervisor
Charmaine Boos ... teacher
Mike Casey ... unit publicist
Raymond Chung ... production controller
Catherine Corona ... script supervisor: second unit
Matt Davis ... assistant
Rochelle De Sa ... assistant production coordinator
Daniel DeForest ... key set production assistant
Brian Della Rossa ... assistant
Cheryl Duncan ... craft service
Brad Englund ... office production assistant: Los Angeles
Kai Ephron ... location scout: Los Angeles
Chris Farris ... craft service
Jimmy Gerwig ... caterer: Proud Chef Cinema Catering
Kathy Gerwig-Fisher ... caterer: Proud Chef Cinema Catering (as Kathy Gerwig)
John Gomez ... production coordinator: Denver
Mark Steven Grove ... weapons handler (as Mark Grove)
Lee Haspel ... production office assistant
Stan Hora ... caterer: Austro Catering
Dyan Humphries ... set production assistant
Jane Hwang ... production coordinator: Los Angeles
Jason Jansky ... set production assistant
Mary Jasionowski ... production accountant
Linda Jensen ... assistant: Ms. Anderson
Horst Jung ... caterer: Austro Catering
Chris Kilmore ... key set production assistant
Cheryl Layman ... paramedic
Jack McComb ... on-set medic
Rafael Meng ... location scout: Santa Cruz
Russ Miller ... set production assistant
Jim Milligan ... assistant
Barney Moran ... set production assistant
Jeb Nolan ... acting coach
Suggie Oh ... assistant to director
Graham Robertson ... location scout
Wendy Scheck ... assistant
Paul Shepard ... location manager
Eric B. Shoemaker ... production assistant: second unit (as Eric Shoemaker)
Michael Vasquez ... assistant accountant (as Mike Vasquez)
Denise Woods ... office production assistant

Thanks 

Neal Beeson ... appreciation to: vessel 'Dive Safari'
Vince Berry ... appreciation to: vessel 'Amanda Rose'
John Santy ... appreciation to: vessel 'Dive Safari'
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page