Edit
Jonathan Creek (TV Series 1997–2016) Poster

(1997–2016)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Sandy Johnson ... (11 episodes, 1997-2016)
Keith Washington ... (6 episodes, 1998-1999)
Marcus Mortimer ... (3 episodes, 1997)
Richard Holthouse ... (3 episodes, 1999-2000)
Christine Gernon ... (3 episodes, 2003)
David Renwick ... (3 episodes, 2009-2013)
David Sant ... (3 episodes, 2014)

Series Writing Credits  

David Renwick ... (32 episodes, 1997-2016)

Series Cast complete, awaiting verification  

...
 Jonathan Creek (32 episodes, 1997-2016)
...
 Maddy Magellan (18 episodes, 1997-2000)
...
 Adam Klaus (15 episodes, 1998-2010)
...
 Carla Borrego (7 episodes, 2001-2004)
...
 Brendan Baxter (5 episodes, 2003-2004)
...
 Polly Creek (5 episodes, 2013-2016)
Geoffrey McGivern ...
 Barry Opper (4 episodes, 1997-1998)
John Bird ...
 Horace Greeley / ... (3 episodes, 2000-2014)
...
 Joey Ross (3 episodes, 2009-2013)
Jessica Lloyd ...
 Clare Sallinger (2 episodes, 1998)
...
 Neville Bruce (2 episodes, 1998)
...
 Felicity Vale (2 episodes, 1998)
...
 Duncan Proctor (2 episodes, 1998)
...
 Buster (2 episodes, 1998)
...
 Geraldine Vaccara / ... (2 episodes, 1998-2004)
...
 Det. Inspector Barrison (2 episodes, 1998)
Sonya Saul ...
 Sonya / ... (2 episodes, 1999-2001)
Andrew Barrow ...
 Ben (2 episodes, 1998)
Jennifer Piercey ...
 Kitty (2 episodes, 1998)
...
 Franklin Tartikoff / ... (2 episodes, 1997-2013)
...
 Kenny Starkiss (2 episodes, 2001-2003)
Akemi Otani ...
 Kiko (2 episodes, 1998)
...
 Petra (2 episodes, 1998)
...
 Tex / ... (2 episodes, 1997-1998)
...
 Hewie Harper (2 episodes, 1998)
...
 D.I. Gideon Pryke / ... (2 episodes, 1998-2013)
...
 Rev Hugh Chater (2 episodes, 2014)
Vito Mingolla ...
 Kidnapper / ... (2 episodes, 2003-2004)
...
 Hedley Shale (1 episode, 1997)
...
 Jack Holiday (1 episode, 1997)
...
 Roy Pilgrim (1 episode, 1997)
...
 Elliot Strange (1 episode, 1997)
Hilary Lyon ...
 Cleo Paterson (1 episode, 1997)
Sam Bradley ...
 Benjamin (1 episode, 1998)
...
 Norman Stangerson (1 episode, 1998)
...
 Marella Carney (1 episode, 1998)
...
 Ken Speed (1 episode, 1998)
...
 Kathleen Gilmore (1 episode, 1999)
Harry Peacock ...
 Floyd Goodman (1 episode, 2000)
Marcus Knibbs ...
 Bishop (1 episode, 2001)
...
 Nurse (1 episode, 2003)
...
 Dudley Houseman (1 episode, 2003)
...
 Louise Bergman (1 episode, 2003)
Gary Cady ...
 Justin Mallory (1 episode, 2004)
Bamber Gascoigne ...
 Presenter (1 episode, 2004)
...
 Narrator (1 episode, 2009)
...
 Young Emily (1 episode, 2010)
...
 Rosalind Tartikoff (1 episode, 2013)
...
 Lindsey Isherwood (1 episode, 2014)
Simon Thomas ...
 Christophe Holtz (1 episode, 2014)
...
 Nathan Clore (1 episode, 2016)
Paul Allen ...
 Radio Interviewer (1 episode, 1997)
...
 Ingrid Strange (1 episode, 1997)
Heather-Jay Jones ...
 Tracy Cook (1 episode, 1997)
Kika Mirylees ...
 Zola Zbzewski (1 episode, 1997)
...
 Scott Reisner (1 episode, 1997)
Valerie Colgan ...
 Martha (1 episode, 1998)
...
 Stephen Claithorne (1 episode, 1998)
Suzanna Hamilton ...
 Hannah (1 episode, 1998)
Leonard Kavanagh ...
 Judge Forrest Sweetland (1 episode, 1998)
Nicholas Ball ...
 Vincent Rees (1 episode, 1999)
Kezi Silverstone ...
 Cindy (1 episode, 1999)
...
 Joe Wheeler (1 episode, 2000)
Lorraine Hilton ...
 Bishop's Wife (1 episode, 2001)
...
 Claude Bergman (1 episode, 2003)
...
 Dorothy Moon (1 episode, 2003)
...
 Owen Glendower (1 episode, 2004)
Jonathan Kydd ...
 Mickey Daniels (1 episode, 2004)
...
 Jacques Futrelle (1 episode, 2009)
Suzanne Ahmet ...
 Young & Old Kim (1 episode, 2010)
...
 Young Rosalind (1 episode, 2013)
...
 Juno Pirelli (1 episode, 2014)
Teddy Nicholas ...
 Karl (1 episode, 2014)
Georgie Lord ...
 Alison Belkin (1 episode, 2016)
...
 Francine Faraday (1 episode, 1997)
Ralf Beck ...
 Rudi (1 episode, 1997)
...
 Oliver (1 episode, 1997)
Sara Markland ...
 Cathy Strange (1 episode, 1997)
...
 Francesca Boutron (1 episode, 1997)
...
 Gwynneth Sweetland (1 episode, 1998)
...
 Antonia Stangerson (1 episode, 1998)
Pippa Haywood ...
 Lorna Claithorne (1 episode, 1998)
...
 Jerry Bellinitus (1 episode, 1998)
...
 Sylvester Le Fley (1 episode, 1998)
Debbie Arnold ...
 Sadie Bechtenstein (1 episode, 1999)
...
 Samantha (1 episode, 1999)
...
 Gino (1 episode, 1999)
...
 Christine (1 episode, 1999)
...
 Prof. Lance Graumann (1 episode, 1999)
...
 Karen Blaine (1 episode, 2000)
...
 Vivian Brodie (1 episode, 2001)
...
 Sally Ellen Oakley (1 episode, 2003)
Victoria Shalet ...
 Carrie Bergman (1 episode, 2003)
...
 Waterboard Worker (1 episode, 2004)
Catherine Cusack ...
 Ashley Farr (1 episode, 2004)
Patrick Poletti ...
 Eli Mencken (1 episode, 2009)
Sean Buckley ...
 Old Man (1 episode, 2010)
...
 Burglar 1 (1 episode, 2014)
...
 Ethan (1 episode, 2014)
...
 Stephen Belkin (1 episode, 2016)
Simon Day ...
 Jordan Strange (1 episode, 1997)
...
 Serena Shale (1 episode, 1997)
Vince Leigh ...
 Sergeant (1 episode, 1997)
Philip McGough ...
 Sam Brickman (1 episode, 1997)
...
 Kirsten Holiday (1 episode, 1997)
Meg Davies ...
 Emma Lazarus (1 episode, 1998)
Christine Kavanagh ...
 Lady Theresa Cutler (1 episode, 1998)
...
 Lionel Prekopp (1 episode, 1998)
...
 WPC Fay Radnor (1 episode, 1998)
Hetty Baynes ...
 Jacqui (1 episode, 1999)
...
 Heidi (1 episode, 1999)
...
 Lenny Spearfish (1 episode, 1999)
...
 Frank Geiger (1 episode, 2000)
Nina Bhirangi ...
 Continuity Girl (1 episode, 2001)
Edward Hayes-Neary ...
 Angus (1 episode, 2003)
Terence Hillyer ...
 Inspector Ted Parnevik (1 episode, 2003)
Jeffrey Segal ...
 Marco Bergman (1 episode, 2003)
Eloise Rakic-Platt ...
 Child Constance (1 episode, 2009)
...
 Emily (1 episode, 2010)
Lucie Wolfman ...
 Grace (1 episode, 2013)
...
 Crispin Gilpin (1 episode, 2014)
June Whitfield ...
 Heidi & Laurel Greeley (1 episode, 2014)
John Ritchie ...
 Taxi Driver (1 episode, 2016)
...
 David Churchin (1 episode, 1997)
Rebecca Charles ...
 Joy (1 episode, 1997)
...
 Sheena (1 episode, 1997)
...
 Alan Rokesmith (1 episode, 1997)
...
 Tom Terici (1 episode, 1998)
...
 Eric (1 episode, 1998)
Barbara Horne ...
 Dr. Laura Climpson (1 episode, 1998)
...
 Charlotte (1 episode, 1998)
Peter Blake ...
 Otto Danzigger (1 episode, 1999)
Jane Booker ...
 Phillipa Farell (1 episode, 1999)
Rachel Power ...
 Alice Spearfish (1 episode, 1999)
...
 Rupert Clifford-Wright (1 episode, 1999)
...
 Herman Grole (1 episode, 2001)
...
 Henry Houseman (1 episode, 2003)
...
 Marty (1 episode, 2004)
Alex Lowe ...
 Alan Tunstall (1 episode, 2004)
Sarah Champion ...
 Marcia (1 episode, 2009)
...
 Hugo Dore (1 episode, 2010)
Lydia Gerrard ...
 Young Beth (1 episode, 2013)
Marianne Borgo ...
 Zelda Niedlespascher (1 episode, 2014)
Rosalind March ...
 Phillipa Teller (1 episode, 2016)
Jane Hazlegrove ...
 Katrina Toplis (1 episode, 1997)
...
 Victoria (1 episode, 1997)
...
 Rachel Rokesmith (1 episode, 1997)
Zoë Hart ...
 Rebecca Knape (1 episode, 1998)
...
 Hal Drucker (1 episode, 1998)
Vincent Wong ...
 Pan Duc Lao (1 episode, 1998)
...
 Mimi Tranter (1 episode, 1999)
...
 Captain Frank Candy (1 episode, 1999)
Alan Corser ...
 Old Man (1 episode, 1999)
Margery Mason ...
 Audrey Panguitch (1 episode, 1999)
...
 Jodee Tressky (1 episode, 2001)
Marie Boyle ...
 Maria (1 episode, 2003)
...
 Little Boy (1 episode, 2003)
Brenda Cowling ...
 Mrs. Thrimpson (1 episode, 2004)
Kelly Hart ...
 Woman in street (1 episode, 2004)
Sasha Behar ...
 Harriet Dore (1 episode, 2010)
...
 Kate (1 episode, 2013)
Ross Armstrong ...
 Angus (1 episode, 2014)
Jason Barnett ...
 Ryman (1 episode, 2016)
...
 D.I. Masterson (1 episode, 1997)
Alan Thompson ...
 Mr Winstanley (1 episode, 1997)
...
 The Stalker (1 episode, 1998)
...
 Lewis French (1 episode, 1998)
...
 Robin Priest (1 episode, 1999)
...
 Andre Masson (1 episode, 1999)
Peter Hughes ...
 Coroner (1 episode, 1999)
Calvin Williams ...
 Sergeant Kribotnik (1 episode, 1999)
Raymond Griffiths ...
 Raymond (1 episode, 2001)
...
 Donna Henry (1 episode, 2003)
Tina Martin ...
 Velda (1 episode, 2003)
...
 Inspector Fell (1 episode, 2004)
Alice Patten ...
 Dawn / ... (1 episode, 2004)
Doreen Mantle ...
 Mrs. Gantry (1 episode, 2010)
Mairéad Conneely ...
 Sister Cunegonde (1 episode, 2013)
Jarred Christmas ...
 Warwick (1 episode, 2014)
Alice O'Connell ...
 Rachel (1 episode, 2014)
Caoimhe Clough ...
 Young Alison (1 episode, 2016)
...
 D.C. Spelling (1 episode, 1997)
Nick Maloney ...
 Stage Doorman (1 episode, 1997)
Helena McCarthy ...
 Mrs Rokesmith (1 episode, 1997)
...
 D.S. Owen Davey (1 episode, 1997)
Radvic Nekich ...
 Greg (1 episode, 1997)
Evie Garratt ...
 Scooter Lady (1 episode, 1998)
...
 Jason Tippet (1 episode, 1998)
...
 Bernice (1 episode, 1998)
Charlie Brooks ...
 Trudi (1 episode, 1999)
...
 Jeff (1 episode, 1999)
Alexandra Hogg ...
 Maid (1 episode, 1999)
Sara Stephens ...
 Shirley Priest (1 episode, 1999)
...
 Lizzie Gillespie (1 episode, 2000)
...
 Bronson Peterman (1 episode, 2001)
...
 Sergeant Heather Davey (1 episode, 2003)
Fergus Craig ...
 Paramedic (1 episode, 2004)
...
 Phylicia (1 episode, 2004)
...
 Thelma Bailey (1 episode, 2004)
...
 Selima El Sharad (1 episode, 2010)
...
 Sharon (1 episode, 2014)
...
 Eric Ipswich (1 episode, 2014)
...
 Denise (1 episode, 2014)
Susan Coyle ...
 Priscilla (1 episode, 2016)
...
 Drunk (1 episode, 1997)
Del Henney ...
 Inspector Gibbins (1 episode, 1997)
...
 Mr Schmitz (1 episode, 1997)
Andrew Powell ...
 Police Officer at Shelter (1 episode, 1997)
Simone Huber ...
 Elsa (1 episode, 1998)
Jan Linnik ...
 Burly Man (1 episode, 1998)
Jim Bowen ...
 Duggie Dawson (1 episode, 1999)
...
 Daphne (1 episode, 1999)
Griff Rhys Jones ...
 Jeremy Sangster (1 episode, 1999)
Diana Weston ...
 Delia Masson (1 episode, 1999)
...
 Sidney Australia (1 episode, 2000)
...
 Reporter (1 episode, 2003)
...
 Herbie Bryant (1 episode, 2004)
Sally Plumb ...
 Housewife (1 episode, 2009)
Kevin McGowan ...
 Dr. Thadeus Northcote (1 episode, 2010)
...
 Peter Churchill (1 episode, 2013)
...
 Daisy Shand (1 episode, 2014)
Selina Griffiths ...
 Alison Chater (1 episode, 2014)
Liberty Nichols-O'Connell ...
 Ripley (1 episode, 2014)
James Degazio ...
 Toby Flowers (1 episode, 1997)
Christine Ellerbeck ...
 Supermarket Cashier (1 episode, 1997)
David Thorpe ...
 Police Officer in Cottage (1 episode, 1997)
...
 Mrs Kilby (1 episode, 1998)
Caroline Harris ...
 Dr Irene Wolverton (1 episode, 1998)
Suzannah Heath ...
 Maxine (1 episode, 1998)
Martina Laird ...
 Bridget (1 episode, 1998)
David McKail ...
 Clifford Jennings (1 episode, 1998)
...
 Bill (1 episode, 1999)
Ben Craze ...
 Colin (1 episode, 1999)
...
 Craig Downey (1 episode, 1999)
...
 Marion Cretiss (1 episode, 1999)
Andrew Clover ...
 Gary Basco (1 episode, 2003)
...
 Pam (1 episode, 2003)
Haruka Kuroda ...
 Presenter (1 episode, 2003)
Joanna Brookes ...
 Autograph Woman (1 episode, 2004)
...
 Hattie Baron (1 episode, 2004)
Jason Tompkins ...
 Josef (1 episode, 2004)
...
 Alec (1 episode, 2009)
Amanda Hadingue ...
 Dr. Northcote's Wife (1 episode, 2010)
Abigail McKern ...
 Beth (1 episode, 2013)
...
 Kevin (1 episode, 2014)
...
 Darryl (1 episode, 2014)
John Walters ...
 The Sandman (1 episode, 2014)
Mel Cobb ...
 Jacob Flowers (1 episode, 1997)
John Hudson ...
 Roy Gregson (1 episode, 1998)
...
 Brenda (1 episode, 1998)
Tomas Lukes ...
 Vagrant (1 episode, 1998)
Scarlett O'Neal ...
 Young Bag Lady (1 episode, 1998)
Frankie Park ...
 Tessa (1 episode, 1998)
...
 Anthea Spacey (1 episode, 1999)
Stephen Frankham ...
 Camera Operator (1 episode, 1999)
William Vanderpuye ...
 DCI Jack Horner (1 episode, 1999)
Deni Francis ...
 Researcher (1 episode, 2000)
...
 Vernon Spools (1 episode, 2001)
Angela Curran ...
 Mavis (1 episode, 2003)
Gareth Farr ...
 Cleaner (1 episode, 2003)
...
 Husband (1 episode, 2003)
Colin Hill ...
 MacDonald / ... (1 episode, 2004)
David Morris ...
 Leo Laughton-Jones (1 episode, 2004)
Eve Polycarpou ...
 Andonea (1 episode, 2004)
...
 Mina (1 episode, 2009)
...
 Fariba Tartikoff (1 episode, 2013)
Chloe Buswell ...
 Polly's Mother (1 episode, 2014)
Mark Flitton ...
 Dean (1 episode, 2014)
Kieran Hodgson ...
 Ridley (1 episode, 2014)
...
 Nina (1 episode, 2016)
Geoffrey Beevers ...
 Neville Spivey (1 episode, 1997)
Clare McCarron ...
 Woman in Supermarket (1 episode, 1997)
Christine Moore ...
 Polly Flowers (1 episode, 1997)
...
 Second Therapist (1 episode, 1998)
...
 Gary Lobo (1 episode, 1998)
...
 Paramedic (1 episode, 1998)
Hilary Sesta ...
 Bag Lady (1 episode, 1998)
Louise Barrett ...
 Callgirl (1 episode, 1999)
Paul Fuller ...
 Feldman (1 episode, 1999)
Damien Goodwin ...
 Josh (1 episode, 1999)
...
 Jonathan Ross (1 episode, 2000)
Penny Smith ...
 Penny (1 episode, 2001)
Takako Akashi ...
 Wife (1 episode, 2003)
Robin Kermode ...
 Mr. Jellcoe (1 episode, 2003)
Yasmin Wilde ...
 WPC (1 episode, 2003)
Tudor Hassett ...
 Young Owen (1 episode, 2004)
Robert Purdy ...
 Officer (1 episode, 2004)
...
 Glen (1 episode, 2009)
Mark Frost ...
 Brad (1 episode, 2013)
Caroline Lee-Johnson ...
 DI Karen Addams (1 episode, 2014)
Ella Purton ...
 Young Polly (1 episode, 2014)
Roy Sampson ...
 Mr. Partridge (1 episode, 2014)
...
 Rev. Wendell Wilkie (1 episode, 2016)
Leo Dolan ...
 Delivery Man (1 episode, 1997)
...
 Supermarket Manager (1 episode, 1997)
Lou Sexty ...
 Jerry (1 episode, 1997)
Keith Morris ...
 Waiter (1 episode, 1998)
...
 Rupert (1 episode, 1998)
Mark C. Wong ...
 Chinese Hitman (1 episode, 1998)
Brett Fancy ...
 Troy (1 episode, 1999)
Claire Malcomson ...
 Becky Phillips (1 episode, 1999)
...
 Derek Spratley (1 episode, 2000)
Anna Francolini ...
 Coral (1 episode, 2003)
Andrew McCrae ...
 TV Executive (1 episode, 2003)
...
 Sharif (1 episode, 2003)
...
 Roy (1 episode, 2004)
Katy Walker ...
 Young Thelma (1 episode, 2004)
...
 Lance Gessler (1 episode, 2009)
Adam Grayson ...
 Young Eric Ipswich (1 episode, 2014)
...
 Rowan Isherwood (1 episode, 2014)
Paula Wilcox ...
 Hazel Prosser (1 episode, 2014)
...
 Patrick Tyree (1 episode, 2016)
...
 Adam Klaus (1 episode, 1997)
Shona Morris ...
 Shelford's Wife (1 episode, 1997)
Hank Wangford ...
 Glenn McArthur (1 episode, 1997)
Justin Alexis ...
 Nathan (1 episode, 1998)
Edward Halsted ...
 Mel Porthropp (1 episode, 1998)
Dave Haskell ...
 Sgt. Richie (1 episode, 1998)
Jocelyn Hughes ...
 Judy (1 episode, 1998)
Nick Hamilton ...
 Detective Inspector (1 episode, 1999)
Stuart Muirs ...
 Drunken Man (1 episode, 2000)
Robert Atiko ...
 Anwar (1 episode, 2003)
Veronica Leer ...
 Moira Jane Rowe (1 episode, 2003)
Petra Letang ...
 Jessica (1 episode, 2004)
...
 Elodie (1 episode, 2009)
...
 Father Roderick Alberic (1 episode, 2010)
Robert Styles ...
 Jack (1 episode, 2013)
John Voce ...
 Captain Ian Amery-Cooper (1 episode, 2014)
Nicole Cooper ...
 Imelda Belkin (1 episode, 2016)
Scott Chisholm ...
 Rhino (1 episode, 1997)
...
 Burger Man (1 episode, 1998)
...
 Melissa (1 episode, 1998)
...
 Security Officer (1 episode, 1999)
Joan Oliver ...
 Janet Blaydon (1 episode, 2003)
Bob Mercer ...
 Callum (1 episode, 2004)
...
 Constance Gessler (1 episode, 2009)
Felix Dexter ...
 Sebastian Tench (1 episode, 2010)
Louise Yates ...
 Davina (1 episode, 2013)
...
 Leonard Corbyn (1 episode, 2014)
...
 Detective Sergeant Alben Barkley (1 episode, 2016)
Rae Baker ...
 Yasmin (1 episode, 1997)
Colin McPhillamy ...
 Vet (1 episode, 1997)
Corinne Laidlaw ...
 Young Charlotte (1 episode, 1998)
...
 Alan Kalanak (1 episode, 2001)
Claire Jerath ...
 Kaitlin (1 episode, 2003)
...
 Nicola (1 episode, 2009)
Marva Alexander ...
 Forewoman (1 episode, 2010)
Doug Fisher ...
 Stephen Grismal (1 episode, 1997)
Michael Sarne ...
 Martin Crow (1 episode, 1997)
...
 Doctor (1 episode, 1998)
...
 Tom (1 episode, 2001)
John Rogers ...
 Photographer (1 episode, 2003)
Jemma Walker ...
 Candy Mountains (1 episode, 2009)
Nigel Carrington ...
 Clerk (1 episode, 2010)
David Riley ...
 Newsreader (1 episode, 1997)
Nikki Jhutti ...
 Nurse (1 episode, 1998)
James Saxon ...
 Inspector Bullstrode (1 episode, 2001)
James Barron ...
 Mr. Cutler (1 episode, 2003)
Kate Mullins ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Gregor Henderson-Begg ...
 Danny Dore (1 episode, 2010)
...
 Receptionist (1 episode, 2013)
...
 Trevor (1 episode, 1997)
Florencia Cordeu ...
 Maid (1 episode, 2003)
Marcella Puppini ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Marc Small ...
 Frank Osante (1 episode, 2010)
Sharlene Whyte ...
 WDC Atkins (1 episode, 2013)
Stephanie O'Brien ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Shaun Chawdhary ...
 News Reporter (1 episode, 1997)
...
 Delia Gunning (1 episode, 2009)
James Buller ...
 DS Cudlipp (1 episode, 2013)
Tim Chipping ...
 Martin (1 episode, 1997)
Deborah MacLaren ...
 Ellen Ashley Adams (1 episode, 2009)
Hugh Parker ...
 Waiter (1 episode, 1997)
...
 Lenny (1 episode, 2009)
...
 Young Constance (1 episode, 2009)
Graham Vanas ...
 Maitre D' (1 episode, 2009)
...
 Party Guest (1 episode, 1999)
Esme Allen-Quarmby ...
 Schoolgirl (1 episode, 2013)
...
 Homeless Man (1 episode, 2013)
...
 Office Worker (1 episode, 2013)
...
 Casualty Doctor / ... (uncredited) (3 episodes, 1997-2004)
...
 Birdwatcher / ... (uncredited) (3 episodes, 2013-2014)
Paul Blackwell ...
 Police Enforcer / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
...
 Hippy protestor (uncredited) (1 episode, 1997)
William Franklyn ...
 Narrator of Banana Commercial (uncredited) (1 episode, 1997)
Emma Noble ...
 Girl in Banana Commercial (uncredited) (1 episode, 1997)
Lucy Allen ...
 Masseuse (uncredited) (1 episode, 1998)
...
 Triad Gangster (uncredited) (1 episode, 1998)
Jefferson King ...
 Stage Assistant to Adam Klaus (uncredited) (1 episode, 1998)
Damien Patten ...
 Gillian's son (uncredited) (1 episode, 1998)
Rachael Remington ...
 Gillian (uncredited) (1 episode, 1998)
...
 Fan (uncredited) (1 episode, 1999)
Michael Grade ...
 Himself (uncredited) (1 episode, 2003)
Paul Kulik ...
 Kidnapper (uncredited) (1 episode, 2003)
...
 Witchdoctor (uncredited) (1 episode, 2004)
...
 Taxi Driver (uncredited) (1 episode, 2004)
John MacDonnell ...
 Cutting Room Editor (uncredited) (1 episode, 2004)
Chris Mansfield ...
 Police Sergeant (uncredited) (1 episode, 2004)
Allistair Wyndham ...
 Man in street (uncredited) (1 episode, 2004)
Garry Marriott ...
 Paramedic (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2009)
Chris Wilson ...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2013)
David Renwick ...
 TV Interviewer (uncredited) (1 episode, 2013)
Richard Banks ...
 Man at 1960s fair (uncredited) (1 episode, 2014)
Mike Fordham ...
 Polly's Father (uncredited) (1 episode, 2014)
Peter Jonathan Moore ...
 Office Worker (uncredited) (1 episode, 2014)
Gerard Wilkie ...
 Tavern Man (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

David Renwick ... executive producer (29 episodes, 1997-2016)
Verity Lambert ... producer (20 episodes, 1998-2004)
Jonathan Paul Llewellyn ... associate producer (16 episodes, 1997-2000)
Peter Thornton ... executive producer (6 episodes, 2009-2014)
Rosemary McGowan ... producer (6 episodes, 2010-2016)
Susan Belbin ... producer (5 episodes, 1997)
Maria Cooper ... line producer (5 episodes, 2009-2014)
Peter Richardson ... line producer (3 episodes, 2003)
Christopher Moss ... line producer (3 episodes, 2004)
Janet Wray ... associate producer (2 episodes, 1997)
Lorraine Goodman ... line producer (1 episode, 2001)
Nerys Evans ... producer (1 episode, 2009)
Mark Kinsella ... line producer (1 episode, 2013)
Steven Canny ... executive producer (1 episode, 2016)
Wendy Griffin ... line producer (1 episode, 2016)
Matthew Hamilton ... associate producer (unknown episodes)

Series Music by 

Julian Stewart Lindsay ... (18 episodes, 1997-2001)
Rick Wentworth ... (11 episodes, 2003-2014)
Theo Vidgen ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

Geoff Harrison ... (23 episodes, 1998-2014)
Simon Maggs ... (5 episodes, 1997)
Peter Jackson ... (3 episodes, 1998)
Paul Herley ... (1 episode, 2016)
Toby Moore ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

John MacDonnell ... (11 episodes, 1998-2004)
Paul Garrick ... (6 episodes, 1997-2014)
Joe Walker ... (6 episodes, 1998-1999)
Mark Lawrence ... (3 episodes, 1998)
Chris Hainstock ... (2 episodes, 1997)
Jake Bernard ... (2 episodes, 2009-2010)
William Webb ... (1 episode, 2013)
Mark Davies ... (1 episode, 2016)

Series Casting By 

Tracey Gillham ... (5 episodes, 2013-2016)

Series Production Design by 

John Asbridge ... (27 episodes, 1997-2014)
Paul Munting ... (3 episodes, 2004)
Jonathan Taylor ... (2 episodes, 1997)
Brian Sykes ... (1 episode, 2016)

Series Art Direction by 

Antony Cartlidge ... (19 episodes, 1998-2014)
Clara Zita ... (10 episodes, 1997-1998)
Teresa Lawler ... (5 episodes, 1998-2001)
Sara Hawden ... (3 episodes, 1998)
Lucy Nias ... (3 episodes, 1999-2000)
Steve Wright ... (3 episodes, 2004)
Linda Conoboy ... (2 episodes, 1997)
Emma McGraffin ... (2 episodes, 1997)
Jo White ... (1 episode, 2016)

Series Costume Design by 

James Baylan ... (11 episodes, 1998-2003)
Richard Winter ... (6 episodes, 1998)
Annie Hardinge ... (4 episodes, 1997)
Lucia Santa Maria ... (4 episodes, 2013-2014)
Mary-Jane Reyner ... (3 episodes, 2004)
Eleanor Baker ... (2 episodes, 2009-2010)
Rhona Russell ... (1 episode, 2016)

Series Makeup Department 

Vanessa White ... makeup designer (13 episodes, 1998-2001)
Martine Randall ... makeup artist (9 episodes, 1998-2000)
Vivien Riley ... makeup designer (4 episodes, 1997)
Elaine Nicholas ... makeup artist (4 episodes, 1998)
Joe Hopker ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2003)
Kerry Hormbrey ... trainee hair / trainee make-up / trainee makeup (3 episodes, 2003)
Fran Needham ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2003)
Diane Ensor ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2004)
Nicola Frost ... trainee make-up & hair (3 episodes, 2004)
Tory Wright ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2004)
Caroline Martini ... makeup artist (3 episodes, 2009-2013)
Kerin Parfitt ... makeup designer (3 episodes, 2009-2013)
Lisa Kennedy ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Linda A. Morton ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Julie Nightingale ... makeup designer (3 episodes, 2014)
Ashley Johnson ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Wilkins ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Legg ... makeup assistant (2 episodes, 2009-2010)
Jean Steward ... makeup designer (1 episode, 1998)
Rebecca Walker ... makeup artist (1 episode, 2001)
Philippa Selina Blake ... makeup trainee (1 episode, 2010)
Dan Frye ... makeup effects moldmaker (1 episode, 2013)
Jane Maier ... makeup artist (1 episode, 2013)
Keighley Beaton ... makeup assistant (1 episode, 2016)
Maxine Dallas ... makeup designer (1 episode, 2016)
Vivienne Simpson ... makeup supervisor (1 episode, 2016)
Paula Eden ... prosthetic body effects (uncredited) (1 episode, 2009)
Adrian Rigby ... prosthetic body effects (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Production Management 

Vanessa Lees ... post-production supervisor / post supervisor (14 episodes, 2001-2016)
Gabrielle Lindemann ... unit manager (3 episodes, 1999)
Vicky Misson ... unit manager (3 episodes, 2003)
Jason Waller ... unit manager (3 episodes, 2004)
Adam Betterton ... unit manager (3 episodes, 2014)
Alex Lau ... unit manager (1 episode, 2009)
Paul Kybert ... unit manager (1 episode, 2010)
Paula Lamont ... unit manager (1 episode, 2013)
John Prendergast ... unit manager (1 episode, 2013)
Ashley McKee ... unit manager (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jo Cole ... second assistant director (10 episodes, 1997-1998)
Guy de Glanville ... third assistant director / first assistant director (8 episodes, 2003-2010)
Ian Hutchinson ... third assistant director / second assistant director (7 episodes, 1998)
Nikki Molloy ... second assistant director / third assistant director (6 episodes, 2009-2014)
Anna Brabbins ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2010-2014)
Jamie Annett ... second assistant director (4 episodes, 1997)
Julian Hearne ... first assistant director (4 episodes, 1998)
Bart Bailey ... second assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Lee Trevor ... first assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Brett Fallis ... first assistant director (3 episodes, 1997)
Janice Langley ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Carrie Rodd ... first assistant director (3 episodes, 1998)
Manuel Santa Cruz ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Catrin Strong ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Simon Downes ... second assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ian Ferguson ... first assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ryan Green ... third assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Fiona Black ... first assistant director (3 episodes, 1999)
Fiona Gosden ... third assistant director (3 episodes, 1999)
Radford Neville ... second assistant director (3 episodes, 1999)
Mel Nortcliffe ... first assistant director (3 episodes, 2003)
Aden Turner ... second assistant director (3 episodes, 2003)
Sian Price ... third assistant director (3 episodes, 2014)
Julian Holmes ... first assistant director (2 episodes, 1997)
Paula Turnbull ... third assistant director (1 episode, 1998)
Lydia Currie ... third assistant director (1 episode, 2001)
Sandy Johnson ... second unit director (1 episode, 2009)
Alex Streeter ... second assistant director (1 episode, 2009)
Peter Griffiths ... third assistant director (1 episode, 2013)
Jodie Cowman ... third assistant director (1 episode, 2014)
Joanna Matthews ... second assistant director (1 episode, 2016)
David Renwick ... second unit director (1 episode, 2016)
Fay Selby ... first assistant director (1 episode, 2016)
Raluca Staruiala ... third assistant director (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Darren Wisker ... stand-by props (21 episodes, 1997-2003)
Rob Sellers ... stand-by props (19 episodes, 1997-2003)
Dickson Peschek ... property master / assistant property master (17 episodes, 1998-2003)
Kevin Hegarty ... setting crew (14 episodes, 1998-2001)
Nick Barnett ... production buyer / properties buyer (13 episodes, 1998-2013)
Jean Mitchell ... properties buyer (11 episodes, 1997-1999)
Simon Fairclough ... property master (10 episodes, 1997-1998)
David Gray ... construction manager (8 episodes, 2001-2010)
Malcolm Elliott ... stand-by carpenter (7 episodes, 2001-2004)
Paul Pitts ... dressing props / setting crew (7 episodes, 2004-2014)
Laurence Archer ... prop master (6 episodes, 2009-2014)
Ellena Bleathman ... graphic designer (6 episodes, 2009-2014)
Paul Clifton ... stand-by props (4 episodes, 1997)
Dave Brock ... setting crew (4 episodes, 2001-2003)
John Clarke ... stand-by painter (4 episodes, 2001-2003)
Nick Atkinson ... stand-by props (4 episodes, 2013-2014)
Jack Berk ... stand-by props / standby props (4 episodes, 2013-2014)
Mark Bevan ... dressing props (4 episodes, 2013-2014)
Gabrielle Johnson ... stand-by art director (4 episodes, 2013-2014)
Polly Stevens ... assistant art director / art department assistant (4 episodes, 2013-2014)
Katie Driscoll ... stand-by art director (3 episodes, 2003)
Mark Goldeman ... stand-by rigger (3 episodes, 2003)
Colin McKenzie ... setting crew (3 episodes, 2003)
Mark Burgess ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Max De Nett ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Gregory Fangeaux ... art department trainee (3 episodes, 2004)
Laurie Miller ... property master (3 episodes, 2004)
Mel Thompson ... stand-by art director (3 episodes, 2004)
Trevor Tilney ... setting crew (3 episodes, 2004)
Janet Willmott ... production buyer (3 episodes, 2004)
Dean Brandon ... dressing props (3 episodes, 2014)
Amanda George ... production buyer (3 episodes, 2014)
Mark Earles ... stand-by props (2 episodes, 1997)
Vince Ball ... stand-by carpenter (2 episodes, 2009-2010)
Toby Marrow ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Lucy Spink ... stand-by art director (2 episodes, 2009-2010)
Dave Williams ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Anthony Howe ... stand-by props (1 episode, 1997)
Tony Minney ... stand-by props (1 episode, 1997)
Jim McCarthy ... matte artist (1 episode, 2001)
Eddie Pearce ... stand-by rigger (1 episode, 2001)
Steve Wright ... construction art director (1 episode, 2001)
Roger Bacon ... carpenter (1 episode, 2009)
Colin Bradbury ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bill Freer ... construction manager (1 episode, 2009)
Max Grant ... stand-by props (1 episode, 2009)
Gemma Kingsley ... assistant art director (1 episode, 2009)
Joanna Marshall ... assistant art director (1 episode, 2009)
Jeff McNamara ... carpenter (1 episode, 2009)
Kenny Palmer ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bob Weight ... painter (1 episode, 2009)
Roy Carter ... rigger (1 episode, 2010)
Noel Deegan ... standby props (1 episode, 2010)
Barry Howard-Clark ... stand-by props (1 episode, 2010)
Amy Maguire ... art department assistant (1 episode, 2010)
Peter Simons ... dressing props (1 episode, 2013)
Timothy Wilkinson ... dressing props (1 episode, 2013)
Philip Barratt ... standby art director (1 episode, 2016)
Wendy Cairns ... production buyer (1 episode, 2016)
Kenny Daniel ... prop hand (1 episode, 2016)
Jim Davers ... stand-by props (1 episode, 2016)
Mark Dunsmore ... prop hand (1 episode, 2016)
Paloma Hernandez Santos ... scenic artist (1 episode, 2016)
Dennis Knotts ... prop master (1 episode, 2016)
Jim McColl ... dressing props (1 episode, 2016)
Allan McQuade ... dressing props (1 episode, 2016)
Jimmy Miller ... stand-by props (1 episode, 2016)
Brian Thomson ... prop hand (1 episode, 2016)
Verity Woolf ... assistant art director (unknown episodes)
Wesley Harland ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)
Gary J. Losh ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)
Christopher Michael Walker ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Sound Department 

Terry Elms ... sound recordist / sound: second unit (21 episodes, 1997-2004)
Richard Jupp ... boom / boom operator (18 episodes, 1998-2009)
Luiz Provin ... dubbing mixer (13 episodes, 1998-2000)
Billy Mahoney ... dubbing mixer (12 episodes, 2003-2014)
Ben Norrington ... dubbing editor / sound effects editor (11 episodes, 1997-2001)
Marc Lawes ... effects editor / sound effects editor (10 episodes, 2003-2016)
Scott Jones ... adr mixer / dubbing mixer (7 episodes, 2003-2016)
Jamie Caple ... sound editor / dialogue editor (7 episodes, 2003-2013)
Laurie Taylor ... dubbing mixer (6 episodes, 1997-1998)
Roger Dobson ... dialogue editor (6 episodes, 2009-2014)
Alex Marsden ... sound recordist (6 episodes, 2009-2014)
Julian Dodwell ... dubbing editor (5 episodes, 1997-2000)
Craig Irving ... dubbing mixer (5 episodes, 1997)
Lee Crichlow ... dubbing editor (4 episodes, 1997-1998)
Adam Powell ... foley editor / assistant dubbing mixer (4 episodes, 2004-2010)
Stefano Marchetti ... adr mixer (4 episodes, 2013-2014)
Howard Peryer ... boom operator / sound trainee (4 episodes, 2013-2014)
Nick Roast ... dubbing mixer (3 episodes, 1998)
Adrian Jacques ... boom operator (3 episodes, 1999-2000)
Richard Dunford ... dialogue editor (3 episodes, 2003)
Steve Fish ... boom operator / sound maintenance engineer (3 episodes, 2004)
Richard Manton ... production sound mixer (3 episodes, 2004)
Mark Lawes ... effects editor (3 episodes, 2014)
Michael Sinden ... sound trainee (3 episodes, 2014)
Mik Gough ... boom (2 episodes, 1997)
Maurice Hillier ... sound recordist (2 episodes, 1997)
Liam Ryan ... boom (2 episodes, 1997)
Pauline Gardener ... dubbing editor (2 episodes, 1999)
Nigel Squibbs ... assistant dubbing mixer (2 episodes, 2003-2004)
Alun Banks ... boom operator (2 episodes, 2010-2013)
Pete Collins ... dubbing editor (1 episode, 1997)
Chris Burdon ... dubbing mixer / re-recording mixer (1 episode, 2001)
Fiona Curran ... sound effects editor (1 episode, 2001)
Zane Hayward ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Stefan Henrix ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Darren McQuade ... assistant dubbing mixer (1 episode, 2004)
Martin Trevis ... sound: second unit (1 episode, 2004)
Arran Mahoney ... foley editor / foley recordist (1 episode, 2013)
Phil Croal ... sound recordist (1 episode, 2016)
Craig Jackson ... sound trainee (1 episode, 2016)
Micheal MacKinnon ... adr mixer (1 episode, 2016)
Conor McAleese ... sound assistant (1 episode, 2016)
Simon Tomlinson ... boom operator / sound maintenance engineer (1 episode, 2016)
Tom Williams ... dialogue editor (1 episode, 2016)
Simon Epstein ... foley editor (uncredited) / foley mixer (uncredited) / foley mixer & editor (uncredited) (2 episodes, 2009-2010)
Stuart Bagshaw ... foley supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)
Paula Boram ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Kian McClure ... sound mixer: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Ciaran Smith ... foley engineer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Chris Lawson ... special effects / special effects designer (9 episodes, 2001-2010)
Peter Kersey ... special effects supervisor (7 episodes, 2001-2004)
Tony Harding ... special effects (6 episodes, 2003-2004)
Paul Mann ... special effects designer / special effects supervisor (5 episodes, 2013-2016)
Daniel Lawson ... special effects (3 episodes, 2003)
Max Schofield ... wireman (3 episodes, 2014-2016)
Keith Edwards ... special effects designer (2 episodes, 2009-2010)
Sean Harland ... special effects designer / special effects technician (2 episodes, 2013-2016)
Shirley Cooper ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Rick Marr ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Robert Schofield ... wireman (1 episode, 2010)
Andrew Thompson ... wireman (1 episode, 2010)
Dominic Blake ... special effects technician (1 episode, 2013)
Glen Moore ... special effects technician (1 episode, 2013)
Mats Rivenes ... special effects senior technician (1 episode, 2016)
Brian Wells ... special effects technician (1 episode, 2016)
Alexander Gunn ... special effects senior technician (unknown episodes)
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects technician (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Visual Effects by 

Chris Lawson ... visual effects designer / visual effects (17 episodes, 1997-2000)
Dave Chapman ... video effects designer / digital effects designer (11 episodes, 1998-2003)
Peter Kersey ... visual effects designer / visual effects (9 episodes, 1997-2000)
Ian Simpson ... digital effects (3 episodes, 2004)
Alison Rickman ... digital artist (1 episode, 1997)
Matt Holland ... compositor (1 episode, 2000)
Jane Ellis ... visual effects coordinator (1 episode, 2009)
Dennis Michelson ... visual effects supervisor (1 episode, 2009)
Lewis Saunders ... compositor (1 episode, 2009)
Becci Blood ... visual effects producer / visual effects team (1 episode, 2016)
Anthony Brownmoore ... visual effects / visual effects team (1 episode, 2016)
Tanvir Hanif ... visual effects supervisor / visual effects team (1 episode, 2016)
Antony Bluff ... visual effects producer (uncredited) (1 episode, 2009)
David Fox ... visual effects production manager: The Bluff Hampton Company Ltd. (uncredited) (1 episode, 2009)
Metin Gungor ... senior matte painter (uncredited) (1 episode, 2009)
Donal Nolan ... visual effects: Orange Tree VFX (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Stunts 

Steve Whyment ... stunt coordinator (17 episodes, 1997-2000)
Crispin Layfield ... stunt coordinator (6 episodes, 2009-2016)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (3 episodes, 1999-2001)
Rod Woodruff ... stunt coordinator (3 episodes, 2003)
Tom Lucy ... stunt coordinator (3 episodes, 2004)
Belinda McGinley ... stunt double (2 episodes, 2010-2014)
Peter Diamond ... stunt coordinator (1 episode, 1997)
Jeff Hewitt-Davis ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tony Lucken ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tina Maskell ... stunt performer (1 episode, 1997)
William Willoughby ... stunt performer (1 episode, 2004)
Zoe Cartwright ... stunt double (1 episode, 2009)
Kim McGarrity ... stunt double (1 episode, 2009)
Bean Peel ... stunt double (1 episode, 2009)
Sian Milne ... stunt double (1 episode, 2010)
Adam Basil ... stunt double: Ryan Oliva (1 episode, 2016)
Rob Pavey ... stunt double: Alan Davies (1 episode, 2016)
Rowley Irlam ... stunt double: Alan Davies (uncredited) (1 episode, 1997)
Paul Kulik ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2003)
Joss Gower ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2004)

Series Camera and Electrical Department 

Peter Robinson ... gaffer (21 episodes, 1997-2003)
Ian Jackson ... camera operator (15 episodes, 1997-2003)
Simon Anderson ... best boy / electrician / generator operator (15 episodes, 1998-2003)
Billy Byrne ... best boy (11 episodes, 1997-1998)
Mark Funnell ... electrician (8 episodes, 1997-1998)
Robert Shacklady ... clapper/loader / clapper loader (7 episodes, 1997-1998)
Stuart Barell ... clapper loader (7 episodes, 1998-2000)
Giles Christopher ... focus puller (7 episodes, 1998-2000)
Andy Kendall ... grip (6 episodes, 1997-1998)
Neil Blackman ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
William Nolan ... rigger (6 episodes, 1999-2000)
John Powell ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
Malcolm Sheehan ... grip (6 episodes, 1999-2000)
Trevelyan Oliver ... camera operator (6 episodes, 2009-2014)
Jono Tomes ... focus puller (6 episodes, 2009-2014)
James Moss ... focus puller (5 episodes, 1997-1998)
Dennis Holliday ... electrician (5 episodes, 2004-2010)
Joe Spence ... gaffer (5 episodes, 2004-2010)
Roger Tooley ... steadicam operator / steadicam (5 episodes, 2009-2014)
John Fell ... rigger (4 episodes, 1998-1999)
Barry McCullagh ... electrician (4 episodes, 2003-2010)
Tim Gee ... camera trainee / additional focus puller (4 episodes, 2004-2013)
John Heald ... grip (4 episodes, 2013-2014)
Birk Kromann ... camera trainee (4 episodes, 2013-2014)
John Simmons ... director of photography: second unit / additional camera operator (4 episodes, 2013-2014)
Edd Smith ... electrician (4 episodes, 2014-2016)
Noel Probyn ... camera operator (3 episodes, 1997)
John Cridlin ... focus puller (3 episodes, 1998)
Darren Harvey ... electrician (3 episodes, 1998)
Adrian McCarthy ... grip (3 episodes, 1998)
Clive Pittman ... clapper loader (3 episodes, 1998)
Richard Terry ... camera operator (3 episodes, 1998)
John Adefarasin ... clapper loader (3 episodes, 2003)
Russell Diamond ... grip (3 episodes, 2003)
Duncan Fowlie ... camera trainee (3 episodes, 2003)
Paul Holley ... electrician (3 episodes, 2003)
Jason Wrenn ... focus puller (3 episodes, 2003)
Rob Andrews ... electrician (3 episodes, 2004)
Richard Brierley ... focus puller (3 episodes, 2004)
Jeremy Gee ... camera operator (3 episodes, 2004)
Paul Hatchman ... grip (3 episodes, 2004)
Penny Shipton ... clapper loader (3 episodes, 2004)
Gordon Waters ... best boy (3 episodes, 2004)
Eddie Done ... best boy / gaffer (3 episodes, 2009-2013)
Ravi Kang ... camera assistant / clapper loader / clapper loader / DIT (3 episodes, 2009-2013)
Jack Carrivick ... digital imaging technician (3 episodes, 2014)
Luke Chidgey ... second assistant camera (3 episodes, 2014)
Larry Deacon ... electrician (3 episodes, 2014)
Doug Goddard ... gaffer (3 episodes, 2014)
Andrew McKelvie ... camera trainee (3 episodes, 2014)
Richard Potter ... best boy (3 episodes, 2014)
Ed Smith ... electrician (3 episodes, 2014)
James Stormer ... camera assistant / focus puller: second unit (3 episodes, 2014)
Bob Brock ... electrician (2 episodes, 1997)
Ian Franklin ... electrician (2 episodes, 1997)
David Meadows ... focus puller (2 episodes, 1997)
John Rake ... grip (2 episodes, 1997)
Brian Sullivan ... electrician (2 episodes, 1997)
David Wall ... electrician (2 episodes, 1997)
Rob Gilman ... grip: second unit (2 episodes, 2004)
Toby Moore ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Ian Moss ... video cameraman: second unit (2 episodes, 2004)
Jon Stephen ... focus puller: second unit (2 episodes, 2004)
Peter Thornton ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Tony Ephgrave ... best boy / electrician (2 episodes, 2010-2013)
Joe Bullen ... steadicam operator (2 episodes, 2014)
Antony Robert Ephgrave ... lighting technician (2 episodes, 2014)
Jim Harrison ... electrician (1 episode, 1998)
Chris Thomas ... best boy (1 episode, 1998)
Julian Barber ... camera operator (1 episode, 2001)
Alan Harrison ... camera trainee (1 episode, 2001)
David Holliday ... grip (1 episode, 2001)
Simon Kossoff ... director of photography: second unit (1 episode, 2001)
Mark Laidlaw ... electrician (1 episode, 2001)
Alan Maxwell ... focus puller (1 episode, 2001)
Jamie Mills ... electrician (1 episode, 2001)
Dave Moss ... best boy (1 episode, 2001)
Mike Rees ... clapper loader (1 episode, 2001)
Martin Shepherd ... focus puller: second unit (1 episode, 2001)
Tony Day ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Paul Edwards ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Gareth Hughes ... video cameraman: second unit (1 episode, 2004)
Malcolm Smith ... grip: second unit (1 episode, 2004)
Paul Brown ... electrician (1 episode, 2009)
James Davis ... camera trainee (1 episode, 2009)
Hopi Demattio ... focus puller: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Robert Johnson ... camera assistant: underwater camera crew (1 episode, 2009)
James Lewis ... camera loader: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Terry Lewis ... electrician: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Angus Macrae ... electrician (1 episode, 2009)
Ken Morse ... rostrum camera (1 episode, 2009)
Vince Shaw ... rigger (1 episode, 2009)
Del Strachan ... grip (1 episode, 2009)
Françoise Valentine ... coordinator: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Mike Valentine ... camera operator: underwater camera crew / director of photography: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Alex Coverley ... grip (1 episode, 2010)
Lewis Craggs ... camera trainee (1 episode, 2010)
Sergio Bernuzzi ... additional grip (1 episode, 2013)
Neil Gray ... digital imaging technician (1 episode, 2013)
Simon Tanner ... electrician (1 episode, 2013)
Tony Tyler ... electrician (1 episode, 2013)
Ingrid Weel ... additional focus puller (1 episode, 2013)
Jason Wells ... electrician (1 episode, 2013)
Donny Campbell ... best boy (1 episode, 2016)
Fraser Campbell ... gaffer (1 episode, 2016)
Tim Critchell ... grip (1 episode, 2016)
John Harper ... focus puller (1 episode, 2016)
Scott Hunter ... camera trainee (1 episode, 2016)
David Hutchison ... focus puller: second unit (1 episode, 2016)
Clyde Jones ... camera assistant / second assistant camera (1 episode, 2016)
Paul Joyce ... electrician (1 episode, 2016)
Jon McCormick ... assistant grip (1 episode, 2016)
William McKeand ... electrician (1 episode, 2016)
Craig McLellan ... electrician (1 episode, 2016)
Niall Smith ... electrician (1 episode, 2016)
Sefa Ucbas ... second unit: dailies (1 episode, 2016)
Mihail Ursu ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)
David van der Zanden ... camera assistant: second unit (1 episode, 2016)
Simon Vickery ... director of photography: second unit (1 episode, 2016)
Doug Walshe ... Steadicam operator (1 episode, 2016)
Calum Weir ... digital imaging technician (1 episode, 2016)
Simon Wood ... Steadicam operator (1 episode, 2016)
Camilla Drennan ... camera trainee / clapper loader: pick-up shots (unknown episodes)
James Abbott ... clapper loader: dailies (uncredited) (3 episodes, 2014)
Marc Ehrenbold ... focus puller (uncredited) (2 episodes, 2000-2001)
Wayne Rowe ... additional grip (uncredited) (1 episode, 1997)
Ilaria Fulvio ... camera trainee: dailies (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Casting Department 

Tracey Gillham ... casting advisor / casting (26 episodes, 1997-2010)
Sarah Hughes ... casting advisor (5 episodes, 2003-2004)
Judy Loe ... casting (4 episodes, 1997)
Siobhan Bachman ... assistant casting advisor / casting assistant (4 episodes, 2003-2004)
Chuck Douglas ... extras casting (uncredited) (7 episodes, 1999-2001)

Series Costume and Wardrobe Department 

Stuart Nuttall ... dresser (7 episodes, 1998)
James Baylan ... assistant costume designer (6 episodes, 1998)
Julie Nash ... dresser (6 episodes, 1998)
Karen Bevins ... costume assistant (6 episodes, 1999-2000)
Evan Scott-Batey ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Kate Towns ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Karen Beale ... dresser / wardrobe assistant (5 episodes, 1997)
Tessa Phillips ... assistant costume designer (5 episodes, 1997)
Sheena Gunn ... assistant costume designer (4 episodes, 1997)
Clarissa Bromelle ... costume supervisor (4 episodes, 2001-2003)
Pamela Stewart ... costume assistant (4 episodes, 2001-2003)
Pat Williamson ... costume supervisor (3 episodes, 2004)
Joanna Wright ... assistant costume designer (3 episodes, 2004)
Donna-Marie Mason ... costume supervisor (3 episodes, 2014)
Alice Speak ... costume stand-by (3 episodes, 2014)
Riley Clark ... dresser (2 episodes, 1997)
Ray Greenhill ... dresser (2 episodes, 1997)
Alison Stevens ... costume supervisor (2 episodes, 2009-2010)
Sue Clewett ... assistant costume designer (1 episode, 1998)
Sally Davis ... costume assistant (1 episode, 2009)
Kathryn Avery ... costume trainee (1 episode, 2010)
Bill Haynes ... costume assistant (1 episode, 2010)
Cat Hutchins ... costume supervisor (1 episode, 2013)
Catherine Pearson ... costume assistant (1 episode, 2013)
Robert Macfarlane ... costume stand-by (1 episode, 2016)
Hayley McCready ... costume stand-by (1 episode, 2016)
Elaine Robertson ... costume supervisor (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Vanessa Lees ... post-production coordinator (12 episodes, 1998-2000)
Chris Packman ... telecine / colorist / telecine colorist (11 episodes, 1998-2003)
Josef d'Bache-Kane ... assistant on-line editor (10 episodes, 1997-1998)
Des Murray ... on-line editor (7 episodes, 2009-2016)
Gareth Spensley ... colourist / colorist (6 episodes, 2010-2016)
Heather Thompson ... post-production coordinator (4 episodes, 1997)
Trevor Brown ... telecine / colorist (3 episodes, 1997)
Vincent Narduzzo ... colorist (3 episodes, 2004)
Neville Donoghue ... vt editor (2 episodes, 1997)
Dave Hawley ... telecine post production (2 episodes, 1997)
Tim Waller ... colorist (2 episodes, 2009-2010)
Simon Brook ... on-line editor (1 episode, 2004)
Justin Eely ... on-line editor (1 episode, 2009)
Theresa Crooks ... digital intermediate technician (1 episode, 2013)
Katelin Westwood ... assistant conform editor (1 episode, 2013)
Dave Kent ... data io manager (1 episode, 2016)
Jonny Monks ... data transfer (1 episode, 2016)
Mykola Pawluk ... editor: video tape (unknown episodes)
Andy Richards ... supervising DI conform editor (uncredited) (1 episode, 2009)
Drew Armstrong ... IO co-ordinator (uncredited) (1 episode, 2016)
Alice Jowitt ... data i/o: operator (uncredited) (1 episode, 2016)
Andrew Scattergood ... data transfer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Location Management 

Mark Gladwin ... assistant location manager / location scout (9 episodes, 1998-2004)
Lisa McArthur ... location manager (8 episodes, 1997-1998)
Malcolm Treen ... location manager (6 episodes, 1999-2000)
David Boardman ... location manager (5 episodes, 2003-2004)
Hans Van Der Werf ... location manager (5 episodes, 2004-2010)
Angus Smith ... location manager (4 episodes, 1997)
Jo Randall ... location manager (4 episodes, 1998-2013)
Johnny Ludlow ... location manager (3 episodes, 1998)
Mike Paterson ... location manager (3 episodes, 1998)
David Kellick ... location manager (3 episodes, 1999)
Jo Beckett ... location scout (3 episodes, 2003)
Amy McCombe ... assistant location manager (3 episodes, 2003)
Susannah Booker ... location manager (3 episodes, 2014)
Jenny Penrose ... location manager (2 episodes, 1997)
Edward Skillbeck ... location manager (2 episodes, 1997)
Stefan Lissner ... assistant location manager (2 episodes, 2009-2010)
Jeremy Oldfield ... location manager (1 episode, 1998)
Gemma Fairlie ... assistant location manager (1 episode, 2001)
Harriet Lawrence ... location manager (1 episode, 2001)
Colin Giles ... location security (1 episode, 2013)
Karl King ... location runner (1 episode, 2013)
Kate Seymour ... location runner (1 episode, 2013)
Jojo Warne ... unit manager (1 episode, 2014)
Richard Brough ... locations assistant (1 episode, 2016)
Karen McConnell ... location manager (1 episode, 2016)
Barry Laird ... location scout (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Julian Stewart Lindsay ... music arranger / title music arranger / arranger: title music / arranger: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / arranger: title music Variations on a theme from 'Danse Macabre' (31 episodes, 1997-2016)
Camille Saint-Saëns ... title music: variations on a theme from "Danse Macabre" / title music: variations on a theme from 'Danse Macabre' / composer: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / title music: Variations on a theme from 'Danse Macabre' by (31 episodes, 1997-2016)
Rick Wentworth ... music arranger / arranger (7 episodes, 2003-2009)
Warren Bennett ... composer: band music (1 episode, 1997)
Simon Brint ... featured song writer (1 episode, 2003)
Philip Pope ... arranger: "The Yellow Room" & "Drifting" / composer: "The Yellow Room" & "Drifting" (1 episode, 2014)
Clarissa Farrán ... conductor / orchestrator (1 episode, 2016)
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited) (1 episode, 2016)
Laura Nakhla ... music supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Transportation Department 

Richard Watkins ... facilities captain (24 episodes, 1997-2004)
Ian Yea ... costume driver (24 episodes, 1997-2004)
Tim Jefferis ... facilities hod (7 episodes, 1999-2001)
John Cleary ... camera truck driver / driver: camera truck (2 episodes, 2010-2013)
Ed McLean ... unit driver (1 episode, 2009)
Hefin Jones ... facilities driver (uncredited) (1 episode, 2013)
Jo Winter ... driver (uncredited) (1 episode, 2013)
Stuart W. Fraser ... unit driver (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Other crew 

Sarah Hitchcock ... production executive (16 episodes, 1997-2016)
Janice Brackenridge ... script supervisor (13 episodes, 1998-2013)
Kim Ahrens ... production accountant (13 episodes, 1998-2000)
Abigail Cockroft ... production coordinator (7 episodes, 1998-2000)
Caroline Thomas ... script supervisor (7 episodes, 1999-2001)
Heather Siverns ... production secretary (6 episodes, 1998)
Paula Turnbull ... runner (6 episodes, 1998)
Iain Atkinson ... runner (6 episodes, 1999-2000)
Bernadette Lovett ... production secretary (6 episodes, 1999-2000)
Claire Stanley ... production coordinator (5 episodes, 1997-1998)
Sanchita Saha ... assistant finance associate (5 episodes, 1999-2000)
Caroline Sanders ... production accountant (5 episodes, 2003-2004)
Richard Hill ... production coordinator / production secretary (5 episodes, 2010-2014)
Andy Lumsden ... runner (4 episodes, 1997)
Emily Smith ... production secretary (4 episodes, 1997)
Charlotte Blair ... script supervisor (3 episodes, 1998)
Michael Day ... production coordinator (3 episodes, 1998)
Nadia Dunn ... floor runner (3 episodes, 2003)
Kate Fletcher ... production secretary (3 episodes, 2003)
Pamela Joyce ... production coordinator (3 episodes, 2003)
Jackie O'Sullivan ... accounting assistant / accounts assistant (3 episodes, 2003)
James Twyford ... production runner (3 episodes, 2003)
Joseba Arruabarrena ... production accountant (3 episodes, 2004)
Katie Harris ... production runner (3 episodes, 2004)
Rachel Heard ... production secretary (3 episodes, 2004)
Vikki Hogarth ... production coordinator (3 episodes, 2004)
Jen Jarvis ... floor runner (3 episodes, 2004)
Sam Jaswal ... assistant production accountant (3 episodes, 2004)
Augustin Dukes ... floor runner (3 episodes, 2014)
Rosie Paynton ... floor runner (3 episodes, 2014)
Arno Seagrim ... production accountant (3 episodes, 2014)
Laura Shaw ... production management assistant (3 episodes, 2014)
Katie Wilkinson ... script supervisor (3 episodes, 2014)
Lorraine Anderson ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Lesley Hardstaff ... production coordinator (2 episodes, 1997)
Maggie Kelleher ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
David Leach ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
June McDonald ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Jon Baker ... armourer (2 episodes, 1999)
Carol Fletcher ... choreographer (2 episodes, 2003-2014)
Richard Green ... production accountant (2 episodes, 2009-2013)
Rona Brown ... primate consultant (1 episode, 1997)
Anna Callaghan ... production secretary (1 episode, 1998)
Jane White ... runner (1 episode, 1998)
John Lenahan ... trick card advisor (1 episode, 2000)
Charles Bodycomb ... armourer (1 episode, 2001)
Steven Edwicker ... production accountant (1 episode, 2001)
Sarah Harrison ... floor runner (1 episode, 2001)
Ben Holt ... production runner (1 episode, 2001)
Bettina Lyster ... production coordinator (1 episode, 2001)
Barney Poole ... stand-in (1 episode, 2001)
Mike Shelton ... accounts assistant (1 episode, 2001)
Katherine Tibbetts ... production secretary (1 episode, 2001)
Lorraine Bagshaw ... floor runner (1 episode, 2009)
Elliot Jenkins ... production secretary (1 episode, 2009)
Dave Morley ... unit nurse (1 episode, 2009)
Emily Russell ... production coordinator (1 episode, 2009)
Thea Ward ... runner (1 episode, 2009)
Magdalena Wielgus-Bialy ... assistant production accountant (1 episode, 2009)
Andrea Adegbite ... floor runner (1 episode, 2010)
Magdalena Czarnecka ... assistant production accountant (1 episode, 2010)
Simon Gerra ... production accountant (1 episode, 2010)
Tom Hirst ... floor runner (1 episode, 2010)
Mark Kinsella ... production coordinator (1 episode, 2010)
Charlie Chapman ... floor runner (1 episode, 2013)
Judy Gayton ... script supervisor (1 episode, 2013)
Charlotte Michel ... production staff (1 episode, 2013)
Sian Price ... floor runner (1 episode, 2013)
Jo Winter ... production runner (1 episode, 2013)
Jamie Ker ... production assistant (1 episode, 2014)
Kennet Tanner ... daily floor runner (1 episode, 2014)
Rhona Armstrong ... assistant accountant (1 episode, 2016)
Jenifer Booth ... production accountant (1 episode, 2016)
Sarah Booth ... assistant accountant (1 episode, 2016)
Amy Hogarth ... floor runner: dailies (1 episode, 2016)
Laura Jamieson ... production secretary (1 episode, 2016)
Will Lancashire ... production runner (1 episode, 2016)
Dolina Macfarlane ... script supervisor (1 episode, 2016)
David McMahon ... crowd ad daily (1 episode, 2016)
Sarah Pickles ... production coordinator (1 episode, 2016)
Kyle Williams ... floor runner (1 episode, 2016)
Ali Bongo ... magic consultant (unknown episodes)
Scott Penrose ... magic consultant (uncredited) (1 episode, 2004)
Neeta Dhokia ... assistant production accountant (uncredited) (1 episode, 2010)
Neil Hodge ... head chef (uncredited) (1 episode, 2010)
Ben Hope ... security leadman (uncredited) (1 episode, 2013)
Cristin Mackenzie ... script supervisor: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page