Edit
Jonathan Creek (TV Series 1997–2014) Poster

(1997–2014)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Sandy Johnson ... (9 episodes, 1997-2004)
Keith Washington ... (6 episodes, 1998-1999)
Marcus Mortimer ... (3 episodes, 1997)
Richard Holthouse ... (3 episodes, 1999-2000)
Christine Gernon ... (3 episodes, 2003)
David Renwick ... (3 episodes, 2009-2013)
David Sant ... (3 episodes, 2014)

Series Writing Credits  

David Renwick ... (31 episodes, 1997-2014)

Series Cast complete, awaiting verification  

...
 Jonathan Creek (31 episodes, 1997-2014)
Caroline Quentin ...
 Maddy Magellan / ... (18 episodes, 1997-2000)
Stuart Milligan ...
 Adam Klaus (15 episodes, 1998-2010)
...
 Carla Borrego (7 episodes, 2001-2004)
...
 Brendan Baxter (5 episodes, 2003-2004)
...
 Polly Creek (4 episodes, 2013-2014)
Geoffrey McGivern ...
 Barry Opper (4 episodes, 1997-1998)
John Bird ...
 Horace Greeley / ... (3 episodes, 2000-2014)
...
 Joey Ross (3 episodes, 2009-2013)
Jessica Lloyd ...
 Clare Sallinger (2 episodes, 1998)
...
 Neville Bruce (2 episodes, 1998)
...
 Felicity Vale (2 episodes, 1998)
...
 Duncan Proctor (2 episodes, 1998)
Calum MacPherson ...
 Buster (2 episodes, 1998)
...
 Geraldine Vaccara / ... (2 episodes, 1998-2004)
...
 Det. Inspector Barrison (2 episodes, 1998)
Sonya Saul ...
 Sonya / ... (2 episodes, 1999-2001)
Andrew Barrow ...
 Ben (2 episodes, 1998)
Jennifer Piercey ...
 Kitty (2 episodes, 1998)
...
 Franklin Tartikoff / ... (2 episodes, 1997-2013)
...
 Kenny Starkiss (2 episodes, 2001-2003)
Akemi Otani ...
 Kiko (2 episodes, 1998)
...
 Petra (2 episodes, 1998)
...
 Tex / ... (2 episodes, 1997-1998)
...
 Hewie Harper (2 episodes, 1998)
...
 D.I. Gideon Pryke / ... (2 episodes, 1998-2013)
...
 Rev Hugh Chater (2 episodes, 2014)
Vito Mingolla ...
 Kidnapper / ... (2 episodes, 2003-2004)
...
 Hedley Shale (1 episode, 1997)
...
 Jack Holiday (1 episode, 1997)
...
 Roy Pilgrim (1 episode, 1997)
Charles Kay ...
 Elliot Strange (1 episode, 1997)
Hilary Lyon ...
 Cleo Paterson (1 episode, 1997)
Sam Bradley ...
 Benjamin (1 episode, 1998)
...
 Norman Stangerson (1 episode, 1998)
...
 Marella Carney (1 episode, 1998)
Brian Murphy ...
 Ken Speed (1 episode, 1998)
...
 Kathleen Gilmore (1 episode, 1999)
Harry Peacock ...
 Floyd Goodman (1 episode, 2000)
Marcus Knibbs ...
 Bishop (1 episode, 2001)
...
 Nurse (1 episode, 2003)
Jack Dee ...
 Dudley Houseman (1 episode, 2003)
...
 Louise Bergman (1 episode, 2003)
Gary Cady ...
 Justin Mallory (1 episode, 2004)
Bamber Gascoigne ...
 Presenter (1 episode, 2004)
...
 Narrator (1 episode, 2009)
...
 Young Emily (1 episode, 2010)
...
 Rosalind Tartikoff (1 episode, 2013)
...
 Lindsey Isherwood (1 episode, 2014)
Simon Thomas ...
 Christophe Holtz (1 episode, 2014)
Paul Allen ...
 Radio Interviewer (1 episode, 1997)
...
 Ingrid Strange (1 episode, 1997)
Heather-Jay Jones ...
 Tracy Cook (1 episode, 1997)
Kika Mirylees ...
 Zola Zbzewski (1 episode, 1997)
...
 Scott Reisner (1 episode, 1997)
Valerie Colgan ...
 Martha (1 episode, 1998)
...
 Stephen Claithorne (1 episode, 1998)
...
 Hannah (1 episode, 1998)
Leonard Kavanagh ...
 Judge Forrest Sweetland (1 episode, 1998)
Nicholas Ball ...
 Vincent Rees (1 episode, 1999)
Kezi Silverstone ...
 Cindy (1 episode, 1999)
Cliff Barry ...
 Joe Wheeler (1 episode, 2000)
Lorraine Hilton ...
 Bishop's Wife (1 episode, 2001)
...
 Claude Bergman (1 episode, 2003)
...
 Dorothy Moon (1 episode, 2003)
...
 Owen Glendower (1 episode, 2004)
Jonathan Kydd ...
 Mickey Daniels (1 episode, 2004)
...
 Jacques Futrelle (1 episode, 2009)
Suzanne Ahmet ...
 Young & Old Kim (1 episode, 2010)
...
 Young Rosalind (1 episode, 2013)
Ali Bastian ...
 Juno Pirelli (1 episode, 2014)
Teddy Nicholas ...
 Karl (1 episode, 2014)
Geraldine Alexander ...
 Francine Faraday (1 episode, 1997)
Ralf Beck ...
 Rudi (1 episode, 1997)
...
 Oliver (1 episode, 1997)
Sara Markland ...
 Cathy Strange (1 episode, 1997)
...
 Francesca Boutron (1 episode, 1997)
Georgine Anderson ...
 Gwynneth Sweetland (1 episode, 1998)
Deborah Grant ...
 Antonia Stangerson (1 episode, 1998)
Pippa Haywood ...
 Lorna Claithorne (1 episode, 1998)
Francis Matthews ...
 Jerry Bellinitus (1 episode, 1998)
Bob Monkhouse ...
 Sylvester Le Fley (1 episode, 1998)
Debbie Arnold ...
 Sadie Bechtenstein (1 episode, 1999)
...
 Samantha (1 episode, 1999)
...
 Gino (1 episode, 1999)
...
 Christine (1 episode, 1999)
...
 Prof. Lance Graumann (1 episode, 1999)
...
 Karen Blaine (1 episode, 2000)
...
 Vivian Brodie (1 episode, 2001)
...
 Sally Ellen Oakley (1 episode, 2003)
Victoria Shalet ...
 Carrie Bergman (1 episode, 2003)
...
 Waterboard Worker (1 episode, 2004)
Catherine Cusack ...
 Ashley Farr (1 episode, 2004)
Patrick Poletti ...
 Eli Mencken (1 episode, 2009)
Sean Buckley ...
 Old Man (1 episode, 2010)
...
 Burglar 1 (1 episode, 2014)
...
 Ethan (1 episode, 2014)
Simon Day ...
 Jordan Strange (1 episode, 1997)
...
 Serena Shale (1 episode, 1997)
Vince Leigh ...
 Sergeant (1 episode, 1997)
Philip McGough ...
 Sam Brickman (1 episode, 1997)
Maureen O'Brien ...
 Kirsten Holiday (1 episode, 1997)
Meg Davies ...
 Emma Lazarus (1 episode, 1998)
Christine Kavanagh ...
 Lady Theresa Cutler (1 episode, 1998)
...
 Lionel Prekopp (1 episode, 1998)
...
 WPC Fay Radnor (1 episode, 1998)
Hetty Baynes ...
 Jacqui (1 episode, 1999)
...
 Heidi (1 episode, 1999)
...
 Lenny Spearfish (1 episode, 1999)
John Bennett ...
 Frank Geiger (1 episode, 2000)
Nina Bhirangi ...
 Continuity Girl (1 episode, 2001)
Edward Hayes-Neary ...
 Angus (1 episode, 2003)
Terence Hillyer ...
 Inspector Ted Parnevik (1 episode, 2003)
Jeffrey Segal ...
 Marco Bergman (1 episode, 2003)
Eloise Rakic-Platt ...
 Child Constance (1 episode, 2009)
...
 Emily (1 episode, 2010)
Lucie Wolfman ...
 Grace (1 episode, 2013)
...
 Crispin Gilpin (1 episode, 2014)
June Whitfield ...
 Heidi & Laurel Greeley (1 episode, 2014)
...
 David Churchin (1 episode, 1997)
Rebecca Charles ...
 Joy (1 episode, 1997)
Caroline Loncq ...
 Sheena (1 episode, 1997)
Robin Soans ...
 Alan Rokesmith (1 episode, 1997)
...
 Tom Terici (1 episode, 1998)
...
 Eric (1 episode, 1998)
Barbara Horne ...
 Dr. Laura Climpson (1 episode, 1998)
...
 Charlotte (1 episode, 1998)
Peter Blake ...
 Otto Danzigger (1 episode, 1999)
Jane Booker ...
 Phillipa Farell (1 episode, 1999)
Rachel Power ...
 Alice Spearfish (1 episode, 1999)
...
 Rupert Clifford-Wright (1 episode, 1999)
...
 Herman Grole (1 episode, 2001)
...
 Henry Houseman (1 episode, 2003)
...
 Marty (1 episode, 2004)
Alex Lowe ...
 Alan Tunstall (1 episode, 2004)
Sarah Champion ...
 Marcia (1 episode, 2009)
...
 Hugo Dore (1 episode, 2010)
Lydia Gerrard ...
 Young Beth (1 episode, 2013)
Marianne Borgo ...
 Zelda Niedlespascher (1 episode, 2014)
Jane Hazlegrove ...
 Katrina Toplis (1 episode, 1997)
Rebecca Johnson ...
 Victoria (1 episode, 1997)
June Watson ...
 Rachel Rokesmith (1 episode, 1997)
Zoë Hart ...
 Rebecca Knape (1 episode, 1998)
...
 Hal Drucker (1 episode, 1998)
Vincent Wong ...
 Pan Duc Lao (1 episode, 1998)
...
 Mimi Tranter (1 episode, 1999)
...
 Captain Frank Candy (1 episode, 1999)
Alan Corser ...
 Old Man (1 episode, 1999)
Margery Mason ...
 Audrey Panguitch (1 episode, 1999)
...
 Jodee Tressky (1 episode, 2001)
Marie Boyle ...
 Maria (1 episode, 2003)
...
 Little Boy (1 episode, 2003)
Brenda Cowling ...
 Mrs. Thrimpson (1 episode, 2004)
Kelly Hart ...
 Woman in street (1 episode, 2004)
Sasha Behar ...
 Harriet Dore (1 episode, 2010)
...
 Kate (1 episode, 2013)
Ross Armstrong ...
 Angus (1 episode, 2014)
Selina Cadell ...
 D.I. Masterson (1 episode, 1997)
Alan Thompson ...
 Mr Winstanley (1 episode, 1997)
...
 The Stalker (1 episode, 1998)
Graham Bryan ...
 Lewis French (1 episode, 1998)
Mark Aiken ...
 Robin Priest (1 episode, 1999)
Terrence Hardiman ...
 Andre Masson (1 episode, 1999)
Peter Hughes ...
 Coroner (1 episode, 1999)
Calvin Williams ...
 Sergeant Kribotnik (1 episode, 1999)
Raymond Griffiths ...
 Raymond (1 episode, 2001)
...
 Donna Henry (1 episode, 2003)
Tina Martin ...
 Velda (1 episode, 2003)
...
 Inspector Fell (1 episode, 2004)
Alice Patten ...
 Dawn / ... (1 episode, 2004)
Doreen Mantle ...
 Mrs. Gantry (1 episode, 2010)
Mairéad Conneely ...
 Sister Cunegonde (1 episode, 2013)
Jarred Christmas ...
 Warwick (1 episode, 2014)
Alice O'Connell ...
 Rachel (1 episode, 2014)
...
 D.C. Spelling (1 episode, 1997)
Nick Maloney ...
 Stage Doorman (1 episode, 1997)
Helena McCarthy ...
 Mrs Rokesmith (1 episode, 1997)
Lloyd McGuire ...
 D.S. Owen Davey (1 episode, 1997)
Radvic Nekich ...
 Greg (1 episode, 1997)
Evie Garratt ...
 Scooter Lady (1 episode, 1998)
Marcus Gilbert ...
 Jason Tippet (1 episode, 1998)
Diane Witter ...
 Bernice (1 episode, 1998)
Charlie Brooks ...
 Trudi (1 episode, 1999)
...
 Jeff (1 episode, 1999)
Alexandra Hogg ...
 Maid (1 episode, 1999)
Sara Stephens ...
 Shirley Priest (1 episode, 1999)
...
 Lizzie Gillespie (1 episode, 2000)
...
 Bronson Peterman (1 episode, 2001)
...
 Sergeant Heather Davey (1 episode, 2003)
Fergus Craig ...
 Paramedic (1 episode, 2004)
...
 Phylicia (1 episode, 2004)
...
 Thelma Bailey (1 episode, 2004)
...
 Selima El Sharad (1 episode, 2010)
Raquel Cassidy ...
 Sharon (1 episode, 2014)
...
 Eric Ipswich (1 episode, 2014)
...
 Denise (1 episode, 2014)
...
 Drunk (1 episode, 1997)
Del Henney ...
 Inspector Gibbins (1 episode, 1997)
Michael Mellinger ...
 Mr Schmitz (1 episode, 1997)
Andrew Powell ...
 Police Officer at Shelter (1 episode, 1997)
Simone Huber ...
 Elsa (1 episode, 1998)
Jan Linnik ...
 Burly Man (1 episode, 1998)
Jim Bowen ...
 Duggie Dawson (1 episode, 1999)
Frances Low ...
 Daphne (1 episode, 1999)
Griff Rhys Jones ...
 Jeremy Sangster (1 episode, 1999)
Diana Weston ...
 Delia Masson (1 episode, 1999)
Cavan Clerkin ...
 Sidney Australia (1 episode, 2000)
...
 Reporter (1 episode, 2003)
...
 Herbie Bryant (1 episode, 2004)
Sally Plumb ...
 Housewife (1 episode, 2009)
Kevin McGowan ...
 Dr. Thadeus Northcote (1 episode, 2010)
...
 Peter Churchill (1 episode, 2013)
...
 Daisy Shand (1 episode, 2014)
Selina Griffiths ...
 Alison Chater (1 episode, 2014)
Liberty Nichols-O'Connell ...
 Ripley (1 episode, 2014)
James Degazio ...
 Toby Flowers (1 episode, 1997)
Christine Ellerbeck ...
 Supermarket Cashier (1 episode, 1997)
David Thorpe ...
 Police Officer in Cottage (1 episode, 1997)
Georgie Glen ...
 Mrs Kilby (1 episode, 1998)
Caroline Harris ...
 Dr Irene Wolverton (1 episode, 1998)
Suzannah Heath ...
 Maxine (1 episode, 1998)
Martina Laird ...
 Bridget (1 episode, 1998)
David McKail ...
 Clifford Jennings (1 episode, 1998)
Nicholas Amer ...
 Bill (1 episode, 1999)
Ben Craze ...
 Colin (1 episode, 1999)
James Gaddas ...
 Craig Downey (1 episode, 1999)
...
 Marion Cretiss (1 episode, 1999)
Andrew Clover ...
 Gary Basco (1 episode, 2003)
...
 Pam (1 episode, 2003)
Haruka Kuroda ...
 Presenter (1 episode, 2003)
Joanna Brookes ...
 Autograph Woman (1 episode, 2004)
Myra McFadyen ...
 Hattie Baron (1 episode, 2004)
Jason Tompkins ...
 Josef (1 episode, 2004)
...
 Alec (1 episode, 2009)
Amanda Hadingue ...
 Dr. Northcote's Wife (1 episode, 2010)
Abigail McKern ...
 Beth (1 episode, 2013)
...
 Kevin (1 episode, 2014)
Rhydian Jones ...
 Darryl (1 episode, 2014)
John Walters ...
 The Sandman (1 episode, 2014)
Mel Cobb ...
 Jacob Flowers (1 episode, 1997)
John Hudson ...
 Roy Gregson (1 episode, 1998)
...
 Brenda (1 episode, 1998)
Tomas Lukes ...
 Vagrant (1 episode, 1998)
Scarlett O'Neal ...
 Young Bag Lady (1 episode, 1998)
Frankie Park ...
 Tessa (1 episode, 1998)
...
 Anthea Spacey (1 episode, 1999)
Stephen Frankham ...
 Camera Operator (1 episode, 1999)
William Vanderpuye ...
 DCI Jack Horner (1 episode, 1999)
Deni Francis ...
 Researcher (1 episode, 2000)
Bill Ward ...
 Vernon Spools (1 episode, 2001)
Angela Curran ...
 Mavis (1 episode, 2003)
Gareth Farr ...
 Cleaner (1 episode, 2003)
...
 Husband (1 episode, 2003)
Colin Hill ...
 MacDonald / ... (1 episode, 2004)
David Morris ...
 Leo Laughton-Jones (1 episode, 2004)
Eve Polycarpou ...
 Andonea (1 episode, 2004)
...
 Mina (1 episode, 2009)
...
 Fariba Tartikoff (1 episode, 2013)
Chloe Buswell ...
 Polly's Mother (1 episode, 2014)
...
 Dean (1 episode, 2014)
Kieran Hodgson ...
 Ridley (1 episode, 2014)
Geoffrey Beevers ...
 Neville Spivey (1 episode, 1997)
Clare McCarron ...
 Woman in Supermarket (1 episode, 1997)
...
 Polly Flowers (1 episode, 1997)
...
 Second Therapist (1 episode, 1998)
Jimmi Harkishin ...
 Gary Lobo (1 episode, 1998)
...
 Paramedic (1 episode, 1998)
Hilary Sesta ...
 Bag Lady (1 episode, 1998)
Louise Barrett ...
 Callgirl (1 episode, 1999)
Paul Fuller ...
 Feldman (1 episode, 1999)
Damien Goodwin ...
 Josh (1 episode, 1999)
...
 Jonathan Ross (1 episode, 2000)
Penny Smith ...
 Penny (1 episode, 2001)
Takako Akashi ...
 Wife (1 episode, 2003)
Robin Kermode ...
 Mr. Jellcoe (1 episode, 2003)
Yasmin Wilde ...
 WPC (1 episode, 2003)
Tudor Hassett ...
 Young Owen (1 episode, 2004)
Robert Purdy ...
 Officer (1 episode, 2004)
...
 Glen (1 episode, 2009)
Mark Frost ...
 Brad (1 episode, 2013)
Caroline Lee-Johnson ...
 DI Karen Addams (1 episode, 2014)
Ella Purton ...
 Young Polly (1 episode, 2014)
Roy Sampson ...
 Mr. Partridge (1 episode, 2014)
Leo Dolan ...
 Delivery Man (1 episode, 1997)
John Marquez ...
 Supermarket Manager (1 episode, 1997)
Lou Sexty ...
 Jerry (1 episode, 1997)
Keith Morris ...
 Waiter (1 episode, 1998)
...
 Rupert (1 episode, 1998)
Mark C. Wong ...
 Chinese Hitman (1 episode, 1998)
Brett Fancy ...
 Troy (1 episode, 1999)
Claire Malcomson ...
 Becky Phillips (1 episode, 1999)
Lee Ingleby ...
 Derek Spratley (1 episode, 2000)
Anna Francolini ...
 Coral (1 episode, 2003)
Andrew McCrae ...
 TV Executive (1 episode, 2003)
...
 Sharif (1 episode, 2003)
...
 Roy (1 episode, 2004)
Katy Walker ...
 Young Thelma (1 episode, 2004)
...
 Lance Gessler (1 episode, 2009)
Adam Grayson ...
 Young Eric Ipswich (1 episode, 2014)
...
 Rowan Isherwood (1 episode, 2014)
Paula Wilcox ...
 Hazel Prosser (1 episode, 2014)
...
 Adam Klaus (1 episode, 1997)
Shona Morris ...
 Shelford's Wife (1 episode, 1997)
Hank Wangford ...
 Glenn McArthur (1 episode, 1997)
Justin Alexis ...
 Nathan (1 episode, 1998)
Edward Halsted ...
 Mel Porthropp (1 episode, 1998)
Dave Haskell ...
 Sgt. Richie (1 episode, 1998)
Jocelyn Hughes ...
 Judy (1 episode, 1998)
Nick Hamilton ...
 Detective Inspector (1 episode, 1999)
Stuart Muirs ...
 Drunken Man (1 episode, 2000)
Robert Atiko ...
 Anwar (1 episode, 2003)
Veronica Leer ...
 Moira Jane Rowe (1 episode, 2003)
Petra Letang ...
 Jessica (1 episode, 2004)
...
 Elodie (1 episode, 2009)
...
 Father Roderick Alberic (1 episode, 2010)
Robert Styles ...
 Jack (1 episode, 2013)
John Voce ...
 Captain Ian Amery-Cooper (1 episode, 2014)
Scott Chisholm ...
 Rhino (1 episode, 1997)
John Hales ...
 Burger Man (1 episode, 1998)
Sophie Langham ...
 Melissa (1 episode, 1998)
...
 Security Officer (1 episode, 1999)
Joan Oliver ...
 Janet Blaydon (1 episode, 2003)
Bob Mercer ...
 Callum (1 episode, 2004)
...
 Constance Gessler (1 episode, 2009)
Felix Dexter ...
 Sebastian Tench (1 episode, 2010)
Louise Yates ...
 Davina (1 episode, 2013)
...
 Leonard Corbyn (1 episode, 2014)
Rae Baker ...
 Yasmin (1 episode, 1997)
...
 Vet (1 episode, 1997)
Corinne Laidlaw ...
 Young Charlotte (1 episode, 1998)
Jay Benedict ...
 Alan Kalanak (1 episode, 2001)
Claire Jerath ...
 Kaitlin (1 episode, 2003)
...
 Nicola (1 episode, 2009)
Marva Alexander ...
 Forewoman (1 episode, 2010)
Doug Fisher ...
 Stephen Grismal (1 episode, 1997)
Michael Sarne ...
 Martin Crow (1 episode, 1997)
...
 Doctor (1 episode, 1998)
...
 Tom (1 episode, 2001)
John Rogers ...
 Photographer (1 episode, 2003)
Jemma Walker ...
 Candy Mountains (1 episode, 2009)
Nigel Carrington ...
 Clerk (1 episode, 2010)
David Riley ...
 Newsreader (1 episode, 1997)
Nikki Jhutti ...
 Nurse (1 episode, 1998)
James Saxon ...
 Inspector Bullstrode (1 episode, 2001)
James Barron ...
 Mr. Cutler (1 episode, 2003)
Kate Mullins ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Gregor Henderson-Begg ...
 Danny Dore (1 episode, 2010)
...
 Receptionist (1 episode, 2013)
...
 Trevor (1 episode, 1997)
Florencia Cordeu ...
 Maid (1 episode, 2003)
Marcella Puppini ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Marc Small ...
 Frank Osante (1 episode, 2010)
Sharlene Whyte ...
 WDC Atkins (1 episode, 2013)
Stephanie O'Brien ...
 Puppini Sister (1 episode, 2009)
Shaun Chawdhary ...
 News Reporter (1 episode, 1997)
Julia Ford ...
 Delia Gunning (1 episode, 2009)
James Buller ...
 DS Cudlipp (1 episode, 2013)
Tim Chipping ...
 Martin (1 episode, 1997)
Deborah MacLaren ...
 Ellen Ashley Adams (1 episode, 2009)
Hugh Parker ...
 Waiter (1 episode, 1997)
...
 Lenny (1 episode, 2009)
...
 Young Constance (1 episode, 2009)
Graham Vanas ...
 Maitre D' (1 episode, 2009)
...
 Party Guest (1 episode, 1999)
...
 Homeless Man (1 episode, 2013)
Faith Elizabeth ...
 Office Worker (1 episode, 2013)
...
 Casualty Doctor / ... (uncredited) (3 episodes, 1997-2004)
...
 Birdwatcher / ... (uncredited) (3 episodes, 2013-2014)
Paul Blackwell ...
 Police Enforcer / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
...
 Hippy protestor (uncredited) (1 episode, 1997)
William Franklyn ...
 Narrator of Banana Commercial (uncredited) (1 episode, 1997)
Emma Noble ...
 Girl in Banana Commercial (uncredited) (1 episode, 1997)
Lucy Allen ...
 Masseuse (uncredited) (1 episode, 1998)
...
 Triad Gangster (uncredited) (1 episode, 1998)
Jefferson King ...
 Stage Assistant to Adam Klaus (uncredited) (1 episode, 1998)
Damien Patten ...
 Norman's Son (uncredited) (1 episode, 1998)
Rachael Remington ...
 Norman's other wife (uncredited) (1 episode, 1998)
...
 Fan (uncredited) (1 episode, 1999)
Michael Grade ...
 Himself (uncredited) (1 episode, 2003)
Paul Kulik ...
 Kidnapper (uncredited) (1 episode, 2003)
...
 Witchdoctor (uncredited) (1 episode, 2004)
Keith How ...
 Taxi Driver (uncredited) (1 episode, 2004)
John MacDonnell ...
 Cutting Room Editor (uncredited) (1 episode, 2004)
Chris Mansfield ...
 Police Sergeant (uncredited) (1 episode, 2004)
Allistair Wyndham ...
 Man in street (uncredited) (1 episode, 2004)
Garry Marriott ...
 Paramedic (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2009)
Chris Wilson ...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2009)
Bern Collaco ...
 Police Officer (uncredited) (1 episode, 2013)
David Renwick ...
 TV Interviewer (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Man at 1960s fair (uncredited) (1 episode, 2014)
Mike Fordham ...
 Polly's Father (uncredited) (1 episode, 2014)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

David Renwick ... executive producer (28 episodes, 1997-2014)
Verity Lambert ... producer (20 episodes, 1998-2004)
Jonathan Paul Llewellyn ... associate producer (16 episodes, 1997-2000)
Peter Thornton ... executive producer (6 episodes, 2009-2014)
Susan Belbin ... producer (5 episodes, 1997)
Maria Cooper ... line producer (5 episodes, 2009-2014)
Rosemary McGowan ... producer (5 episodes, 2010-2014)
Peter Richardson ... line producer (3 episodes, 2003)
Christopher Moss ... line producer (3 episodes, 2004)
Janet Wray ... associate producer (2 episodes, 1997)
Lorraine Goodman ... line producer (1 episode, 2001)
Nerys Evans ... producer (1 episode, 2009)
Mark Kinsella ... line producer (1 episode, 2013)
Matthew Hamilton ... associate producer (unknown episodes)

Series Music by 

Julian Stewart Lindsay ... (18 episodes, 1997-2001)
Rick Wentworth ... (11 episodes, 2003-2014)

Series Cinematography by 

Geoff Harrison ... (23 episodes, 1998-2014)
Simon Maggs ... (5 episodes, 1997)
Peter Jackson ... (3 episodes, 1998)
Toby Moore ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

John MacDonnell ... (11 episodes, 1998-2004)
Paul Garrick ... (6 episodes, 1997-2014)
Joe Walker ... (6 episodes, 1998-1999)
Mark Lawrence ... (3 episodes, 1998)
Chris Hainstock ... (2 episodes, 1997)
Jake Bernard ... (2 episodes, 2009-2010)
William Webb ... (1 episode, 2013)

Series Casting By 

Tracey Gillham ... (4 episodes, 2013-2014)

Series Production Design by 

John Asbridge ... (27 episodes, 1997-2014)
Paul Munting ... (3 episodes, 2004)
Jonathan Taylor ... (2 episodes, 1997)

Series Art Direction by 

Antony Cartlidge ... (19 episodes, 1998-2014)
Clara Zita ... (10 episodes, 1997-1998)
Teresa Lawler ... (5 episodes, 1998-2001)
Sara Hawden ... (3 episodes, 1998)
Lucy Nias ... (3 episodes, 1999-2000)
Steve Wright ... (3 episodes, 2004)
Linda Conoboy ... (2 episodes, 1997)
Emma McGraffin ... (2 episodes, 1997)

Series Costume Design by 

James Baylan ... (11 episodes, 1998-2003)
Richard Winter ... (6 episodes, 1998)
Annie Hardinge ... (4 episodes, 1997)
Lucia Santa Maria ... (4 episodes, 2013-2014)
Mary-Jane Reyner ... (3 episodes, 2004)
Eleanor Baker ... (2 episodes, 2009-2010)

Series Makeup Department 

Vanessa White ... makeup designer (13 episodes, 1998-2001)
Martine Randall ... makeup artist (9 episodes, 1998-2000)
Vivien Riley ... makeup designer (4 episodes, 1997)
Elaine Nicholas ... makeup artist (4 episodes, 1998)
Joe Hopker ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2003)
Kerry Hormbrey ... trainee hair / trainee make-up / trainee makeup (3 episodes, 2003)
Fran Needham ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2003)
Diane Ensor ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2004)
Nicola Frost ... trainee make-up & hair (3 episodes, 2004)
Tory Wright ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2004)
Caroline Martini ... makeup artist (3 episodes, 2009-2013)
Kerin Parfitt ... makeup designer (3 episodes, 2009-2013)
Lisa Kennedy ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Linda A. Morton ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Julie Nightingale ... makeup designer (3 episodes, 2014)
Ashley Johnson ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Wilkins ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Legg ... makeup assistant (2 episodes, 2009-2010)
Jean Steward ... makeup designer (1 episode, 1998)
Rebecca Walker ... makeup artist (1 episode, 2001)
Philippa Selina Blake ... makeup trainee (1 episode, 2010)
Dan Frye ... makeup effects moldmaker (1 episode, 2013)
Jane Maier ... makeup artist (1 episode, 2013)

Series Production Management 

Vanessa Lees ... post-production supervisor / post supervisor (13 episodes, 2001-2014)
Gabrielle Lindemann ... unit manager (3 episodes, 1999)
Vicky Misson ... unit manager (3 episodes, 2003)
Jason Waller ... unit manager (3 episodes, 2004)
Adam Betterton ... unit manager (3 episodes, 2014)
Alex Lau ... unit manager (1 episode, 2009)
Paul Kybert ... unit manager (1 episode, 2010)
Paula Lamont ... unit manager (1 episode, 2013)
John Prendergast ... unit manager (1 episode, 2013)
Jojo Warne ... unit manager (1 episode, 2014)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jo Cole ... second assistant director (10 episodes, 1997-1998)
Guy de Glanville ... third assistant director / first assistant director (8 episodes, 2003-2010)
Ian Hutchinson ... third assistant director / second assistant director (7 episodes, 1998)
Nikki Molloy ... second assistant director / third assistant director (6 episodes, 2009-2014)
Anna Brabbins ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2010-2014)
Jamie Annett ... second assistant director (4 episodes, 1997)
Julian Hearne ... first assistant director (4 episodes, 1998)
Bart Bailey ... second assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Lee Trevor ... first assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Brett Fallis ... first assistant director (3 episodes, 1997)
Janice Langley ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Carrie Rodd ... first assistant director (3 episodes, 1998)
Manuel Santa Cruz ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Catrin Strong ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Simon Downes ... second assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ian Ferguson ... first assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ryan Green ... third assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Fiona Black ... first assistant director (3 episodes, 1999)
Fiona Gosden ... third assistant director (3 episodes, 1999)
Radford Neville ... second assistant director (3 episodes, 1999)
Mel Nortcliffe ... first assistant director (3 episodes, 2003)
Aden Turner ... second assistant director (3 episodes, 2003)
Sian Price ... third assistant director (3 episodes, 2014)
Julian Holmes ... first assistant director (2 episodes, 1997)
Paula Turnbull ... third assistant director (1 episode, 1998)
Lydia Currie ... third assistant director (1 episode, 2001)
Sandy Johnson ... second unit director (1 episode, 2009)
Alex Streeter ... second assistant director (1 episode, 2009)
Peter Griffiths ... third assistant director (1 episode, 2013)
Jodie Cowman ... third assistant director (1 episode, 2014)

Series Art Department 

Darren Wisker ... stand-by props (21 episodes, 1997-2003)
Rob Sellers ... stand-by props (19 episodes, 1997-2003)
Dickson Peschek ... property master / assistant property master (17 episodes, 1998-2003)
Kevin Hegarty ... setting crew (14 episodes, 1998-2001)
Nick Barnett ... production buyer / properties buyer (13 episodes, 1998-2013)
Jean Mitchell ... properties buyer (11 episodes, 1997-1999)
Simon Fairclough ... property master (10 episodes, 1997-1998)
David Gray ... construction manager (8 episodes, 2001-2010)
Malcolm Elliott ... stand-by carpenter (7 episodes, 2001-2004)
Paul Pitts ... dressing props / setting crew (7 episodes, 2004-2014)
Laurence Archer ... prop master (6 episodes, 2009-2014)
Ellena Bleathman ... graphic designer (6 episodes, 2009-2014)
Paul Clifton ... stand-by props (4 episodes, 1997)
David Brock ... setting crew (4 episodes, 2001-2003)
John Clarke ... stand-by painter (4 episodes, 2001-2003)
Nick Atkinson ... stand-by props (4 episodes, 2013-2014)
Jack Berk ... stand-by props / standby props (4 episodes, 2013-2014)
Mark Bevan ... dressing props (4 episodes, 2013-2014)
Gabrielle Johnson ... stand-by art director (4 episodes, 2013-2014)
Polly Stevens ... assistant art director / art department assistant (4 episodes, 2013-2014)
Katie Driscoll ... stand-by art director (3 episodes, 2003)
Mark Goldeman ... stand-by rigger (3 episodes, 2003)
Colin McKenzie ... setting crew (3 episodes, 2003)
Mark Burgess ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Max De Nett ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Gregory Fangeaux ... art department trainee (3 episodes, 2004)
Laurie Miller ... property master (3 episodes, 2004)
Mel Thompson ... stand-by art director (3 episodes, 2004)
Trevor Tilney ... setting crew (3 episodes, 2004)
Janet Willmott ... production buyer (3 episodes, 2004)
Dean Brandon ... dressing props (3 episodes, 2014)
Amanda George ... production buyer (3 episodes, 2014)
Mark Earles ... stand-by props (2 episodes, 1997)
Vince Ball ... stand-by carpenter (2 episodes, 2009-2010)
Toby Marrow ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Lucy Spink ... stand-by art director (2 episodes, 2009-2010)
Dave Williams ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Anthony Howe ... stand-by props (1 episode, 1997)
Tony Minney ... stand-by props (1 episode, 1997)
Jim McCarthy ... matte artist (1 episode, 2001)
Eddie Pearce ... stand-by rigger (1 episode, 2001)
Steve Wright ... construction art director (1 episode, 2001)
Roger Bacon ... carpenter (1 episode, 2009)
Colin Bradbury ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bill Freer ... construction manager (1 episode, 2009)
Max Grant ... stand-by props (1 episode, 2009)
Gemma Kingsley ... assistant art director (1 episode, 2009)
Joanna Marshall ... assistant art director (1 episode, 2009)
Jeff McNamara ... carpenter (1 episode, 2009)
Kenny Palmer ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bob Weight ... painter (1 episode, 2009)
Roy Carter ... rigger (1 episode, 2010)
Noel Deegan ... standby props (1 episode, 2010)
Barry Howard-Clark ... stand-by props (1 episode, 2010)
Amy Maguire ... art department assistant (1 episode, 2010)
Peter Simons ... dressing props (1 episode, 2013)
Timothy Wilkinson ... dressing props (1 episode, 2013)
Verity Woolf ... assistant art director (unknown episodes)

Series Sound Department 

Terry Elms ... sound recordist / sound: second unit (21 episodes, 1997-2004)
Richard Jupp ... boom / boom operator (18 episodes, 1998-2009)
Luiz Provin ... dubbing mixer (13 episodes, 1998-2000)
Billy Mahoney ... dubbing mixer (12 episodes, 2003-2014)
Ben Norrington ... dubbing editor / sound effects editor (11 episodes, 1997-2001)
Marc Lawes ... effects editor / sound effects editor (9 episodes, 2003-2013)
Laurie Taylor ... dubbing mixer (6 episodes, 1997-1998)
Roger Dobson ... dialogue editor (6 episodes, 2009-2014)
Alex Marsden ... sound recordist (6 episodes, 2009-2014)
Julian Dodwell ... dubbing editor (5 episodes, 1997-2000)
Craig Irving ... dubbing mixer (5 episodes, 1997)
Lee Crichlow ... dubbing editor (4 episodes, 1997-1998)
Jamie Caple ... dialogue editor (4 episodes, 2004-2013)
Howard Peryer ... boom operator / sound trainee (4 episodes, 2013-2014)
Nick Roast ... dubbing mixer (3 episodes, 1998)
Adrian Jacques ... boom operator (3 episodes, 1999-2000)
Richard Dunford ... dialogue editor (3 episodes, 2003)
Steve Fish ... sound maintenance engineer (3 episodes, 2004)
Richard Manton ... production sound mixer (3 episodes, 2004)
Mark Lawes ... effects editor (3 episodes, 2014)
Michael Sinden ... sound trainee (3 episodes, 2014)
Mik Gough ... boom (2 episodes, 1997)
Maurice Hillier ... sound recordist (2 episodes, 1997)
Liam Ryan ... boom (2 episodes, 1997)
Pauline Gardener ... dubbing editor (2 episodes, 1999)
Nigel Squibbs ... assistant dubbing mixer (2 episodes, 2003-2004)
Steve Phillips ... sound: second unit (2 episodes, 2004)
Alun Banks ... boom operator (2 episodes, 2010-2013)
Pete Collins ... dubbing editor (1 episode, 1997)
Chris Burdon ... dubbing mixer (1 episode, 2001)
Fiona Curran ... sound effects editor (1 episode, 2001)
Zane Hayward ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Stefan Henrix ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Darren McQuade ... assistant dubbing mixer (1 episode, 2004)
Martin Trevis ... sound: second unit (1 episode, 2004)
Adam Powell ... assistant dubbing mixer (1 episode, 2010)
Arran Mahoney ... foley editor / foley recordist (1 episode, 2013)
Stefano Marchetti ... adr mixer (1 episode, 2013)

Series Special Effects by 

Chris Lawson ... special effects / special effects designer (9 episodes, 2001-2010)
Peter Kersey ... special effects supervisor (7 episodes, 2001-2004)
Tony Harding ... special effects (6 episodes, 2003-2004)
Paul Mann ... special effects designer (4 episodes, 2013-2014)
Daniel Lawson ... special effects (3 episodes, 2003)
Keith Edwards ... special effects designer (2 episodes, 2009-2010)
Max Schofield ... wireman (2 episodes, 2014)
Shirley Cooper ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Rick Marr ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Robert Schofield ... wireman (1 episode, 2010)
Andrew Thompson ... wireman (1 episode, 2010)
Dominic Blake ... special effects technician (1 episode, 2013)
Sean Harland ... special effects technician (1 episode, 2013)
Glen Moore ... special effects technician (1 episode, 2013)
Alexander Gunn ... special effects senior technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Chris Lawson ... visual effects designer / visual effects (17 episodes, 1997-2000)
Dave Chapman ... video effects designer / digital effects designer (11 episodes, 1998-2003)
Peter Kersey ... visual effects designer / visual effects (9 episodes, 1997-2000)
Ian Simpson ... digital effects (3 episodes, 2004)
Matt Holland ... compositor (1 episode, 2000)
Jane Ellis ... visual effects coordinator (1 episode, 2009)
Dennis Michelson ... visual effects supervisor (1 episode, 2009)
Lewis Saunders ... compositor (1 episode, 2009)

Series Stunts 

Steve Whyment ... stunt coordinator (17 episodes, 1997-2000)
Crispin Layfield ... stunt coordinator (5 episodes, 2009-2014)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (3 episodes, 1999-2001)
Rod Woodruff ... stunt coordinator (3 episodes, 2003)
Tom Lucy ... stunt coordinator (3 episodes, 2004)
Belinda McGinley ... stunt double (2 episodes, 2010-2014)
Peter Diamond ... stunt coordinator (1 episode, 1997)
Jeff Hewitt-Davis ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tony Lucken ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tina Maskell ... stunt performer (1 episode, 1997)
William Willoughby ... stunt performer (1 episode, 2004)
Zoe Cartwright ... stunt double (1 episode, 2009)
Kim McGarrity ... stunt double (1 episode, 2009)
Bean Peel ... stunt double (1 episode, 2009)
Sian Milne ... stunt double (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Peter Robinson ... gaffer (21 episodes, 1997-2003)
Ian Jackson ... camera operator (15 episodes, 1997-2003)
Simon Anderson ... best boy / electrician / generator operator (15 episodes, 1998-2003)
Billy Byrne ... best boy (11 episodes, 1997-1998)
Mark Funnell ... electrician (8 episodes, 1997-1998)
Robert Shacklady ... clapper/loader / clapper loader (7 episodes, 1997-1998)
Stuart Barell ... clapper loader (7 episodes, 1998-2000)
Giles Christopher ... focus puller (7 episodes, 1998-2000)
Andy Kendall ... grip (6 episodes, 1997-1998)
Neil Blackman ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
William Nolan ... rigger (6 episodes, 1999-2000)
John Powell ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
Malcolm Sheehan ... grip (6 episodes, 1999-2000)
Trevelyan Oliver ... camera operator (6 episodes, 2009-2014)
Jono Tomes ... focus puller (6 episodes, 2009-2014)
James Moss ... focus puller (5 episodes, 1997-1998)
Dennis Holliday ... electrician (5 episodes, 2004-2010)
Joe Spence ... gaffer (5 episodes, 2004-2010)
Roger Tooley ... steadicam operator / steadicam (5 episodes, 2009-2014)
John Fell ... rigger (4 episodes, 1998-1999)
Barry McCullagh ... electrician (4 episodes, 2003-2010)
Tim Gee ... camera trainee / additional focus puller (4 episodes, 2004-2013)
John Heald ... grip (4 episodes, 2013-2014)
Birk Kromann ... camera trainee (4 episodes, 2013-2014)
John Simmons ... director of photography: second unit / additional camera operator (4 episodes, 2013-2014)
Noel Probyn ... camera operator (3 episodes, 1997)
John Cridlin ... focus puller (3 episodes, 1998)
Darren Harvey ... electrician (3 episodes, 1998)
Adrian McCarthy ... grip (3 episodes, 1998)
Clive Pittman ... clapper loader (3 episodes, 1998)
Richard Terry ... camera operator (3 episodes, 1998)
John Adefarasin ... clapper loader (3 episodes, 2003)
Russell Diamond ... grip (3 episodes, 2003)
Duncan Fowlie ... camera trainee (3 episodes, 2003)
Paul Holley ... electrician (3 episodes, 2003)
Jason Wrenn ... focus puller (3 episodes, 2003)
Rob Andrews ... electrician (3 episodes, 2004)
Richard Brierley ... focus puller (3 episodes, 2004)
Jeremy Gee ... camera operator (3 episodes, 2004)
Paul Hatchman ... grip (3 episodes, 2004)
Penny Shipton ... clapper loader (3 episodes, 2004)
Gordon Waters ... best boy (3 episodes, 2004)
Eddie Done ... best boy / gaffer (3 episodes, 2009-2013)
Ravi Kang ... camera assistant / clapper loader / clapper loader / DIT (3 episodes, 2009-2013)
Jack Carrivick ... digital imaging technician (3 episodes, 2014)
Luke Chidgey ... second assistant camera (3 episodes, 2014)
Larry Deacon ... electrician (3 episodes, 2014)
Doug Goddard ... gaffer (3 episodes, 2014)
Andrew McKelvie ... camera trainee (3 episodes, 2014)
Richard Potter ... best boy (3 episodes, 2014)
Ed Smith ... electrician (3 episodes, 2014)
James Stormer ... camera assistant / focus puller: second unit (3 episodes, 2014)
Bob Brock ... electrician (2 episodes, 1997)
Ian Franklin ... electrician (2 episodes, 1997)
David Meadows ... focus puller (2 episodes, 1997)
John Rake ... grip (2 episodes, 1997)
Brian Sullivan ... electrician (2 episodes, 1997)
David Wall ... electrician (2 episodes, 1997)
Rob Gilman ... grip: second unit (2 episodes, 2004)
Toby Moore ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Ian Moss ... video cameraman: second unit (2 episodes, 2004)
Jon Stephen ... focus puller: second unit (2 episodes, 2004)
Peter Thornton ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Tony Ephgrave ... best boy / electrician (2 episodes, 2010-2013)
Joe Bullen ... steadicam operator (2 episodes, 2014)
Jim Harrison ... electrician (1 episode, 1998)
Chris Thomas ... best boy (1 episode, 1998)
Julian Barber ... camera operator (1 episode, 2001)
David Holliday ... grip (1 episode, 2001)
Simon Kossoff ... director of photography: second unit (1 episode, 2001)
Mark Laidlaw ... electrician (1 episode, 2001)
Alan Maxwell ... focus puller (1 episode, 2001)
Jamie Mills ... electrician (1 episode, 2001)
Dave Moss ... best boy (1 episode, 2001)
Mike Rees ... clapper loader (1 episode, 2001)
Martin Shepherd ... focus puller: second unit (1 episode, 2001)
Tony Day ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Paul Edwards ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Gareth Hughes ... video cameraman: second unit (1 episode, 2004)
Malcolm Smith ... grip: second unit (1 episode, 2004)
Paul Brown ... electrician (1 episode, 2009)
James Davis ... camera trainee (1 episode, 2009)
Hopi Demattio ... focus puller: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Robert Johnson ... camera assistant: underwater camera crew (1 episode, 2009)
James Lewis ... camera loader: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Terry Lewis ... electrician: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Angus Macrae ... electrician (1 episode, 2009)
Ken Morse ... rostrum camera (1 episode, 2009)
Vince Shaw ... rigger (1 episode, 2009)
Del Strachan ... grip (1 episode, 2009)
Françoise Valentine ... coordinator: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Mike Valentine ... camera operator: underwater camera crew / director of photography: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Alex Coverley ... grip (1 episode, 2010)
Lewis Craggs ... camera trainee (1 episode, 2010)
Sergio Bernuzzi ... additional grip (1 episode, 2013)
Neil Gray ... digital imaging technician (1 episode, 2013)
Simon Tanner ... electrician (1 episode, 2013)
Tony Tyler ... electrician (1 episode, 2013)
Ingrid Weel ... additional focus puller (1 episode, 2013)
Jason Wells ... electrician (1 episode, 2013)
Camilla Drennan ... camera trainee / clapper loader: pick-up shots (unknown episodes)

Series Casting Department 

Tracey Gillham ... casting advisor / casting (26 episodes, 1997-2010)
Sarah Hughes ... casting advisor (5 episodes, 2003-2004)
Judy Loe ... casting (4 episodes, 1997)
Siobhan Bachman ... assistant casting advisor / casting assistant (4 episodes, 2003-2004)

Series Costume and Wardrobe Department 

Stuart Nuttall ... dresser (7 episodes, 1998)
James Baylan ... assistant costume designer (6 episodes, 1998)
Julie Nash ... dresser (6 episodes, 1998)
Karen Bevins ... costume assistant (6 episodes, 1999-2000)
Evan Scott-Batey ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Kate Towns ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Karen Beale ... dresser / wardrobe assistant (5 episodes, 1997)
Tessa Phillips ... assistant costume designer (5 episodes, 1997)
Sheena Gunn ... assistant costume designer (4 episodes, 1997)
Clarissa Bromelle ... costume supervisor (4 episodes, 2001-2003)
Pamela Stewart ... costume assistant (4 episodes, 2001-2003)
Pat Williamson ... costume supervisor (3 episodes, 2004)
Joanna Wright ... assistant costume designer (3 episodes, 2004)
Donna-Marie Mason ... costume supervisor (3 episodes, 2014)
Alice Speak ... costume stand-by (3 episodes, 2014)
Riley Clark ... dresser (2 episodes, 1997)
Ray Greenhill ... dresser (2 episodes, 1997)
Alison Stevens ... costume supervisor (2 episodes, 2009-2010)
Sue Clewett ... assistant costume designer (1 episode, 1998)
Sally Davis ... costume assistant (1 episode, 2009)
Kathryn Avery ... costume trainee (1 episode, 2010)
Bill Haynes ... costume assistant (1 episode, 2010)
Cat Hutchins ... costume supervisor (1 episode, 2013)
Catherine Pearson ... costume assistant (1 episode, 2013)

Series Editorial Department 

Vanessa Lees ... post-production coordinator (12 episodes, 1998-2000)
Chris Packman ... telecine / colorist / telecine colorist (11 episodes, 1998-2003)
Josef d'Bache-Kane ... assistant on-line editor (10 episodes, 1997-1998)
Des Murray ... on-line editor (6 episodes, 2009-2014)
Gareth Spensley ... colourist / colorist (5 episodes, 2010-2014)
Heather Thompson ... post-production coordinator (4 episodes, 1997)
Trevor Brown ... telecine / colorist (3 episodes, 1997)
Vincent Narduzzo ... colorist (3 episodes, 2004)
Neville Donoghue ... vt editor (2 episodes, 1997)
Dave Hawley ... telecine post production (2 episodes, 1997)
Tim Waller ... colorist (2 episodes, 2009-2010)
Simon Brook ... on-line editor (1 episode, 2004)
Justin Eely ... on-line editor (1 episode, 2009)
Theresa Crooks ... digital intermediate technician (1 episode, 2013)
Katelin Westwood ... assistant conform editor (1 episode, 2013)
Mykola Pawluk ... editor: video tape (unknown episodes)

Series Music Department 

Julian Stewart Lindsay ... music arranger / title music arranger / arranger: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / arranger: title music / arranger: title music Variations on a theme from 'Danse Macabre' (30 episodes, 1997-2014)
Camille Saint-Saëns ... title music: variations on a theme from "Danse Macabre" / title music: variations on a theme from 'Danse Macabre' / composer: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / title music: Variations on a theme from 'Danse Macabre' by (30 episodes, 1997-2014)
Rick Wentworth ... music arranger / arranger (7 episodes, 2003-2009)
Warren Bennett ... composer: band music (1 episode, 1997)
Simon Brint ... featured song writer (1 episode, 2003)
Philip Pope ... arranger: "The Yellow Room" & "Drifting" / composer: "The Yellow Room" & "Drifting" (1 episode, 2014)

Series Transportation Department 

Richard Watkins ... facilities captain (24 episodes, 1997-2004)
Ian Yea ... costume driver (24 episodes, 1997-2004)
John Cleary ... camera truck driver / driver: camera truck (2 episodes, 2010-2013)

Series Other crew 

Sarah Hitchcock ... production executive (15 episodes, 1997-2014)
Janice Brackenridge ... script supervisor (13 episodes, 1998-2013)
Kim Ahrens ... production accountant (13 episodes, 1998-2000)
Lisa McArthur ... location manager (8 episodes, 1997-1998)
Abigail Cockroft ... production coordinator (7 episodes, 1998-2000)
Mark Gladwin ... assistant location manager (7 episodes, 1998-2000)
Caroline Thomas ... script supervisor (7 episodes, 1999-2001)
Heather Siverns ... production secretary (6 episodes, 1998)
Paula Turnbull ... runner (6 episodes, 1998)
Iain Atkinson ... runner (6 episodes, 1999-2000)
Bernadette Lovett ... production secretary (6 episodes, 1999-2000)
Malcolm Treen ... location manager (6 episodes, 1999-2000)
Claire Stanley ... production coordinator (5 episodes, 1997-1998)
Sanchita Saha ... assistant finance associate (5 episodes, 1999-2000)
David Boardman ... location manager (5 episodes, 2003-2004)
Hans Van Der Werf ... location manager (5 episodes, 2004-2010)
Richard Hill ... production coordinator / production secretary (5 episodes, 2010-2014)
Andy Lumsden ... runner (4 episodes, 1997)
Angus Smith ... location manager (4 episodes, 1997)
Emily Smith ... production secretary (4 episodes, 1997)
Jo Randall ... location manager (4 episodes, 1998-2013)
Charlotte Blair ... script supervisor (3 episodes, 1998)
Michael Day ... production coordinator (3 episodes, 1998)
Johnny Ludlow ... location manager (3 episodes, 1998)
Mike Paterson ... location manager (3 episodes, 1998)
David Kellick ... location manager (3 episodes, 1999)
Jo Beckett ... location scout (3 episodes, 2003)
Nadia Dunn ... floor runner (3 episodes, 2003)
Kate Fletcher ... production secretary (3 episodes, 2003)
Pamela Joyce ... production coordinator (3 episodes, 2003)
Amy McCombe ... assistant location manager (3 episodes, 2003)
Jackie O'Sullivan ... accounting assistant / accounts assistant (3 episodes, 2003)
Caroline Sanders ... production accountant (3 episodes, 2003)
James Twyford ... production runner (3 episodes, 2003)
Joseba Arruabarrena ... production accountant (3 episodes, 2004)
Katie Harris ... production runner (3 episodes, 2004)
Rachel Heard ... production secretary (3 episodes, 2004)
Vikki Hogarth ... production coordinator (3 episodes, 2004)
Jen Jarvis ... floor runner (3 episodes, 2004)
Sam Jaswal ... assistant production accountant (3 episodes, 2004)
Susannah Booker ... location manager (3 episodes, 2014)
Augustin Dukes ... floor runner (3 episodes, 2014)
Rosie Paynton ... floor runner (3 episodes, 2014)
Arno Seagrim ... production accountant (3 episodes, 2014)
Laura Shaw ... production management assistant (3 episodes, 2014)
Katie Wilkinson ... script supervisor (3 episodes, 2014)
Lorraine Anderson ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Lesley Hardstaff ... production coordinator (2 episodes, 1997)
Maggie Kelleher ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
David Leach ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
June McDonald ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Jenny Penrose ... location manager (2 episodes, 1997)
Edward Skillbeck ... location manager (2 episodes, 1997)
Jon Baker ... armourer (2 episodes, 1999)
Carol Fletcher ... choreographer (2 episodes, 2003-2014)
Richard Green ... production accountant (2 episodes, 2009-2013)
Stefan Lissner ... assistant location manager (2 episodes, 2009-2010)
Rona Brown ... primate consultant (1 episode, 1997)
Anna Callaghan ... production secretary (1 episode, 1998)
Jeremy Oldfield ... location manager (1 episode, 1998)
Jane White ... runner (1 episode, 1998)
John Lenahan ... trick card advisor (1 episode, 2000)
Steven Edwicker ... production accountant (1 episode, 2001)
Gemma Fairlie ... assistant location manager (1 episode, 2001)
Sarah Harrison ... floor runner (1 episode, 2001)
Ben Holt ... production runner (1 episode, 2001)
Harriet Lawrence ... location manager (1 episode, 2001)
Bettina Lyster ... production coordinator (1 episode, 2001)
Barney Poole ... stand-in (1 episode, 2001)
Mike Shelton ... accounts assistant (1 episode, 2001)
Katherine Tibbetts ... production secretary (1 episode, 2001)
Lorraine Bagshaw ... floor runner (1 episode, 2009)
Elliot Jenkins ... production secretary (1 episode, 2009)
Dave Morley ... unit nurse (1 episode, 2009)
Emily Russell ... production coordinator (1 episode, 2009)
Thea Ward ... runner (1 episode, 2009)
Magdalena Wielgus-Bialy ... assistant production accountant (1 episode, 2009)
Andrea Adegbite ... floor runner (1 episode, 2010)
Magdalena Czarnecka ... assistant production accountant (1 episode, 2010)
Simon Gerra ... production accountant (1 episode, 2010)
Tom Hirst ... floor runner (1 episode, 2010)
Mark Kinsella ... production coordinator (1 episode, 2010)
Charlie Chapman ... floor runner (1 episode, 2013)
Judy Gayton ... script supervisor (1 episode, 2013)
Colin Giles ... location security (1 episode, 2013)
Karl King ... location runner (1 episode, 2013)
Charlotte Michel ... production staff (1 episode, 2013)
Sian Price ... floor runner (1 episode, 2013)
Kate Seymour ... location runner (1 episode, 2013)
Jo Winter ... production runner (1 episode, 2013)
Kennet Tanner ... daily floor runner (1 episode, 2014)
Ali Bongo ... magic consultant (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page