Edit
Up Close & Personal (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Avnet

Writing Credits (WGA)  

Joan Didion ... (written by) &
John Gregory Dunne ... (written by)
 
Alanna Nash ... (book "Golden Girl: The Story of Jessica Savitch") (suggestion)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Ned Jackson
...
John Merino
...
Rob Sullivan
...
Fernando Buttanda
...
Luanne Atwater
...
Dan Duarte
...
Buford Sells
...
Tom Orr
...
Vic Nash
...
IBS Director
Robert Keith Watson ...
IBS Makeup Man
...
Star Atwater
...
Ileana
...
Harvey Harris
Heidi Swedberg ...
Sheila
Fern Buchner ...
WMIA Makeup Woman
...
WMIA Floor Manager
Nicholas Cascone ...
WMIA Director
Kenneth Fuchs ...
WMIA Assistant Director
Julie Foreman ...
WMIA Producer
Edwina Moore ...
WMIA Co-Anchor
...
WMIA Reporter
...
Police Spokesman
...
Miami Reporter
Ana Azcuy ...
Miami Reporter
Peter D'Oench ...
Miami Reporter
Dave Game ...
Miami Reporter
Michelle Gillen ...
Miami Reporter
Eliott Rodriguez ...
Miami Reporter
Jennifer Valoppi ...
Miami Reporter
...
Inez Cifuentes, Fashion Consultant
Salvador Levy ...
Congressman Jorge Diaz
Manny Suárez ...
Diaz' Aide
...
Trailer Park Manager
...
Photographer
...
Elizabeth Ruscio ...
Lulu Delano
...
WFIL Cameraman
...
WFIL Floor Manager
Mary Elizabeth Sheridan ...
98-Year-Old Twin
Marian Lamb Bechtelheimer ...
98-Year-Old Twin
Natalie Barish ...
Focus Group Member
Wanda-Lee Evans ...
Focus Group Member (as Wanda Lee Evans)
...
Focus Group Member
Charles Martiniz ...
Focus Group Member
...
Focus Group Member
Cynthia Szigeti ...
Focus Group Member
Guillermo Gentile ...
Chess Player
Richard Alliger ...
Right-to-Life Protestor
...
Himself
Ginny Graham ...
Homeless Woman
...
City Councilman
...
Murray Gordon
...
Cord Otavio
...
Gabe Lawrence - IBS Executive
Norman Parker ...
Mark Linder, IBS Executive
...
Merino's Secretary (as Lori New)
...
Priest
Leontine Guilliard ...
Guard Shay
Johnnie Hobbs Jr. ...
Holmesburg Prison Warden
Thomas J. McCarthy ...
Negotiator (as Tom McCarthy)
...
Gary Logan
Dennis Dun ...
Satellite Van Technician
Rhonda Overby ...
Herself - WFIL Reporter
Lexie Bigham ...
Convict
...
Prison Expert
Andrew Glassman ...
Shouting Questioner
Rick Warner ...
Spokesman
Joe B. Shapiro ...
Waiter
...
American Airlines Boarding Agent
Christian Stone ...
Backstage Floor Manager (as Chris Stone)
Rest of cast listed alphabetically:
Melanie Bradshaw ...
Page (as Melanie Pearson)
...
Prisoner (uncredited)
Orlando Delbert ...
Panamanian Guerrilla (uncredited)
...
Cameraman / Reporter (uncredited)
Dave Knight ...
Little Havana Pedestrian (uncredited)
...
Convict (uncredited)
...
Convict (uncredited)
James Rosin ...
Police Officer (uncredited)
...
News Cameraman (uncredited)
Linden Soles ...
Himself (uncredited)
Carl Starling ...
Boat Captain (uncredited)
...
Producer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jon Avnet ... producer
John Foreman ... executive producer
Ed Hookstratten ... executive producer
Martin Huberty ... co-producer
Jordan Kerner ... producer
Lisa Lindstrom ... co-producer
David Nicksay ... producer

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Karl Walter Lindenlaub

Film Editing by 

Debra Neil-Fisher

Casting By 

David Rubin

Production Design by 

Jeremy Conway

Art Direction by 

Mark W. Mansbridge
Bruce Alan Miller

Set Decoration by 

Dorree Cooper ... (as Doree Cooper)

Costume Design by 

Albert Wolsky

Makeup Department 

Fern Buchner ... makeup department head
Alan D'Angerio ... hair designer: Ms. Pfeiffer
Jene Fielder ... body makeup artist: Ms. Pfeiffer (as C. Jene Fielder)
Gary Liddiard ... makeup artist: Mr. Redford (as Gary D. Liddiard)
Susan Jennifer Lipson ... assistant hair stylist (as Susan J. Lipson)
Peter Owen ... hair designer: Ms. Pfeiffer
Bunny Parker ... hair stylist: Mr. Redford
Alex Proctor ... key makeup artist
Jason Joseph Sica ... additional hair stylist
Ronnie Specter ... makeup artist: Ms. Pfeiffer
Bill Johnson ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

D. Scott Easton ... unit production manager
Ilene S. Landress ... assistant unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Battle-Campbell ... dga trainee (as Maria K. Battle)
Melanie Grefe ... second second assistant director: Miami (as Melanie M. Grefe)
Stephen E. Hagen ... second second assistant director (as Stephen Hagen)
Scott Harris ... second assistant director
David McGiffert ... first assistant director
Robert Rooy ... first assistant director: Miami
Mary Rae Thewlis ... second second assistant director: Philadelphia

Art Department 

Alison Armstrong ... set decorating coordinator
William Biggerstaff ... paint foreman
Liz Bonaventura ... set dresser: Philadelphia
Robert J. Butcher ... art director: Miami
Carl Cassara ... set dresser
Kevin Chambers ... set dresser
Joseph Timothy Conway ... lead man: Philadelphia
Don Cooke ... labor foreman (as Don E. Cook)
Kevin Coyle ... set dresser
Gretchen Dalton ... assistant property master
Benjamin K. Darden ... art department assistant
Renee Faia ... art department coordinator
Howard Fannon ... assistant property master
Richard Fernandez ... set designer
David Goldstein ... head painter
Scott Goodale ... propmaker foreman
Charles Guanci Jr. ... props assistant: Miami (as Charles P. Guanci Jr.)
Eric A. Hulett ... buyer
Kim Jennings ... art director: Philadelphia (as Katherine Jennings)
Don Kaeding ... lead man (as Donald Kaeding)
Pamela Klamer ... set designer
Betsy Klompus ... set decorator: Philadelphia
Harry B. Koplin ... assistant props: Philadelphia (as Harry Koplin)
Greg Lynch ... second lead man
William F. McLaughlin ... assistant property master (as William McLaughlin)
Edson C. Moreno ... set dresser
Ashley Oliver ... art department coordinator
Denise Pizzini ... assistant set decorator
Jennifer Pray ... assistant set decorator (as Jennifer L. Pray)
Larry Preston ... toolman
Matt Pulling ... art department assistant (as Matthew W. Pulling)
Yvonne Ramond ... construction accountant
Jeremy Alan Read ... set dresser: Miami (as Jeremy Read)
Frank J. Rivera ... labor foreman
David Ronan ... on-set dresser
Doug Rosenberger ... general foreman (as Douglas Rosenberger)
Charles J. Scott ... set dresser: Philadelphia
Terry Scott ... construction coordinator
John Slatsky ... drapery foreman (as John J. Slatsky)
Nell Stifel ... set dresser: Philadelphia
Tommy Tomlinson ... property master
Philip Toolin ... set designer
Stan Tropp ... set designer
Ciro Vuoso ... propmaker foreman
Leslie Warren ... fabricator (as Leslie Carol Warren)
Eric Weiler ... lead man: Miami
Kristina Kilpe ... on-set dresser: Philadelphia (uncredited)
Richard E. Kruder ... set dresser: Florida (uncredited)
Christine Sysko ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Bub Asman ... dialogue editor
Geoffrey Atkinson ... cable person
Christopher Banninger ... sound mixer
Kevin Bartnof ... foley walker
Frank Bartoli ... dubbing recordist
Bruce Bell ... foley mixer
Patrick Bietz ... sound effects editor (as Pat Bietz)
Mike Boudry ... adr recordist
Neil Burrow ... foley editor
David E. Campbell ... sound re-recording mixer (as Dave Campbell)
Lucy Coldsnow-Smith ... dialogue supervisor
Samuel C. Crutcher ... foley editor
Mike Dobie ... sound effects editor
Eric Gotthelf ... foley mixer
Scott Hecker ... dialogue editor
Devon Heffley Curry ... adr supervisor (as Devon Curry)
Scott D. Jackson ... foley editor
Mark Johnston ... dubbing recordist
Doc Kane ... adr mixer
Constance A. Kazmer ... dialogue editor
James J. Klinger ... sound effects editor
Gary Krivacek ... sound effects editor
Larry Mann ... dialogue editor
James Moriana ... foley walker
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Walter Newman ... co-supervising sound editor
Jayme S. Parker ... dialogue editor (as Jayme Parker)
Christopher Ramsey ... boom operator (as Chris Ramsey)
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
Catherine Rowe ... foley walker
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Madeleine Swift ... adr assistant
Charles M. Wilborn ... sound mixer (as Charles Wilborn)
Tom Winslow ... assistant sound engineer
Butch Wolf ... foley supervisor
David Diamond ... boom operator: second unit (uncredited)
Dave Rainey ... sound effects recordist: Philadelphia (uncredited)

Special Effects by 

Jeff Berrington ... special effects assistant (as Jeffery Berrington)
Richard Buckler ... special effects assistant
John Fagan ... special effects assistant: Philadelphia
Steven Carlton Ficke ... special effects assistant (as Steven C. Ficke)
Thomas M. Ficke ... special effects assistant
Walter Garrett ... special effects assistant: Philadelphia
Dave Gerlach ... special effects assistant: Philadelphia
William D. Harrison ... special effects assistant
Joe Incaprera ... special effects assistant: Philadelphia
Randy Krohmer ... special effects assistant
George Paine ... special effects assistant
Louis Perez ... special effects assistant (as Louis A. Perez)
Gary Pilkinton ... special effects assistant: Philadelphia
Matthew Pope ... special effects assistant
Chuck E. Stewart ... special effects
Edward Tenuto ... special effects assistant: Philadelphia
Kathleen Tonkin ... special effects foreman: Philadelphia
Frank Toro ... special effects assistant
Robert Vazquez ... special effects coordinator: East Coast
Terry Erickson ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Mitch Goldstrom ... news footage software operator (uncredited)

Stunts 

Kavien Amiri ... stunts
Jay Amor ... stunts
Harold Baines ... stunts
Howard 'Stick' Baines ... stunts (as Howard Baines)
Daniel W. Barringer ... stunts (as Dan Barringer)
Paul Barth ... stunts (as Paul H. Barth)
Craig Baxley Jr. ... stunts
Peter Bucossi ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Doug Coleman ... stunt coordinator
Lanier Edwards ... stunts (as Lainer Edwards)
Kiante Elam ... stunts
John Fagan ... stunts
Roel Failma ... stunts (as Roel Z. Failma)
Roy Farfel ... stunts
Frank Ferrara ... stunts
Tim Gallin ... stunts
Ramiro González ... stunts (as Ramiro Gonzáles)
Mike Gunther ... stunts
Donald John Hewitt ... stunts (as Donald J. Hewitt)
Jery Hewitt ... stunt coordinator
Jamie Keyser ... stunts (as Jamie A. Keyser)
Jennifer Lamb ... stunts
David S. Lomax ... stunts (as David Lomax)
Dwayne McGee ... stunts
Tony Montgomery ... stunts
Jeff Mosley ... stunts (as Jeff Moseley)
Janet Paparazzo ... stunts
Patricia M. Peters ... stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts (as Charles Picerni Jr.)
Bill Richards ... stunt pilot
Robby Robinson ... stunts (as Robert Lee Robinson)
Von L. Roddy ... stunts (as Von Roddy)
Thomas Rosales Jr. ... stunts (as Tommy Rosales)
Gilbert Rosales ... stunts
Michael Russo ... stunts (as Mike Russo)
Robair Sims ... stunts
Manny Siverio ... stunts
Nancy Thurston ... stunts
David Vogt ... stunts
Patty Wagstaff ... stunts
Eddie L. Watkins ... stunts (as Eddie Watkins)

Camera and Electrical Department 

Lloyd Ahern II ... director of photography: second unit (as Lloyd Ahern)
Colin Anderson ... assistant camera: "b" camera
Norman Ash ... lighting technician
Robert Beverlin ... second assistant camera: Miami (as Robert A. Beverlin)
Carl Boles ... chief lighting technician: second unit
Lawrence Bossone ... camera operator: video camera
Gary L. Camp ... second assistant camera
Richard Clark ... video playback operator
Loren Corl ... key grip
Andreas Crawford ... dolly grip
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip (as G. Dhiensuwana)
Christian E. Dirkes ... company grip
Bernie Druckman ... video playback operator
Robert E. Dunne ... camera loader
Ken Ferris ... camera operator: Miami
Megan Forste ... camera loader: Miami
Steven Frohardt ... best boy grip (as Steve Frohardt)
Willie J. Gray ... rigging best boy
Chris Haarhoff ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Loren Hillebrand ... company grip
Emi Marie Ishikawa ... company grip
Glenn Kaplan ... assistant camera: "b" camera (as Glenn D. Kaplan)
Aaron Katz ... video assist operator
Ed Knott Jr. ... dolly grip: Miami (as Ed Knott II)
Peter Krause ... camera operator (as Peter Joachim Krause)
Timothy 'Guido' Magaraci ... lighting technician (as Tim Magaraci)
Charlie McIntyre ... rigging gaffer (as Charles H. McIntyre III)
Ivan H. Migel ... best boy rigging grip (as Ivan Migel)
Jay Nefcy ... camera operator: video camera
Brian W. Nordheim ... second assistant camera: "b" camera, Miami (as Brian Nordheim)
John Palacio ... video controller
Jason Poteet ... company grip (as Jason C. Poteet)
Ronald J. Pure Jr. ... lighting technician
C. Alan Rawlins ... key grip: second unit
Ken Regan ... still photographer
Thomas L. Rowe ... camera operator: video camera
John 'Fest' Sandau ... best boy electric (as John 'Fester' Sandau)
David Scott ... lighting technician
Gary D. Scott ... first assistant camera: "a" camera
John 'Skids' Skidmore ... lighting technician (as John Skidmore)
Cricket Sloat ... lighting technician
Eric Swanek ... first assistant camera: second unit
James R. Tynes ... chief lighting technician (as Jim Tynes)
Rick Whitfield ... video supervisor
Larry Wood ... video playback operator
Jamie Young ... company grip
William Garcia ... camera operator: video segments (uncredited)
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam (uncredited)
Michael Grady ... grip rigger (uncredited)
Loren Hillebrand ... dolly grip: "b" camera (uncredited)
Ron Kunecke ... night light operator (uncredited)
Greg Morse ... 24 frame video operator (uncredited)
Louis Niemeyer ... first assistant camera (uncredited)
Scott Papenfus ... assistant camera (uncredited)
Andrew Parke ... additional assistant camera (uncredited)
Brennan L. Price ... lighting technician (uncredited)
George Roach ... grip (uncredited)
Ralph Scherer ... grip rigger (uncredited)
David Scott ... electrician (uncredited)
Kurt E. Soderling ... aerial director of photography (uncredited)
John Weiss Jr. ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Susan Gish ... extras casting: Philadelphia
William Kaufmann ... casting assistant
Ronna Kress ... casting associate
Cathy Pritchard ... extras casting: Philadelphia
Franklyn Warren ... extras casting
Lori Wyman ... extras casting: Miami / local casting: Miami
Jennifer O'Neil ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Patricia K. Armagast ... seamstress
James 'Mike' Balker ... set costumer: men (as James Mike Balker)
Alison Gail Bixby ... set costumer: women
Roberto Carneiro ... key costumer (as Roberto Machada Carneiro)
Robert Iannaccone ... costumer
Susan Kowarsh ... key costumer
Jennifer Lax ... costume supervisor: women (as Jenny Lax)
Robert Q. Mathews ... costume supervisor: men
Jennifer Morrison ... costumer: Ms. Pfeiffer
David Page ... costumer: Mr. Redford
Linda Pierce ... costumer: Miami
Garet Reilly ... key costumer
Thomas Stokes ... costumer: Philadelphia (as Tom Stokes)

Editorial Department 

John Axelrad ... digital assistant editor: avid
Karen Broderick ... first assistant editor (as Karen Whipple Broderick)
David S. Clark ... assistant editor (as Dave Clark)
Patrick J. Don Vito ... second assistant editor
Bob Putynkowski ... color timer
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Eric Rigney ... avid technician
David L. Bertman ... assistant editor: avid (uncredited)
Dale Jones ... avid technician (uncredited)
Corey Scott Levin ... editor: video clip (uncredited)

Music Department 

Bill Bernstein ... music editor
Julian Bratolyubov ... music preparation
Leslie Morris ... music contractor
Kathy Nelson ... music supervisor
Thomas Pasatieri ... orchestrator
Dennis S. Sands ... music mixer (as Dennis Sands) / music recordist (as Dennis Sands)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Huey Laborde ... transportation captain: Miami
John Morrone III ... transportation captain: Philadelphia (as John F. Morrone III)
Ken Peterson ... transportation coordinator
Tina Peterson ... transportation assistant
Kristen Redd-Ginchereau ... transportation captain (as Kristen Redd Ginchereau)
Jon Bergholz ... driver (uncredited)
Larry Stelling ... picture car coordinator (uncredited)

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Jane Abrams ... video clip supervisor
Todd J. Adelman ... medic (as Dr. Todd J. Adelman)
Ellen Adolph ... production accountant
Josue Aguilar ... production assistant: Miami (as Josue D. Aguilar)
Nigel Arscott ... assistant location manager: Miami (as Nigel N. Arscott)
Olivier D. Benamou ... on-set computer technician (as Olivier Benamou)
Kevin Braker ... assistant to producers
Kathy Breen ... assistant: Mr. Nicksay
Lynn Butkovsky ... assistant: Ms. Lindstrom
Ben Cagan ... production secretary
Diane Calhoun ... production assistant: Miami
Kathy Carabana ... video clip clearance
Carol Chacamaty ... administrator: AKCO
Robin Citrin ... location manager
Curtis Collins ... assistant location manager
Kenneth J. Cooney ... assistant location manager: Miami
Jordan Corngold ... production assistant
Martha R. Cotton ... video clip supervisor
Robin Cousart ... assistant production coordinator: Philadelphia
Win Craft ... production assistant
Scott Currie ... assistant location manager: Philadelphia
Linda Ellman ... technical news consultant
Jamie Nicholette Frey ... production assistant: Philadelphia (as Jamie Nicolette Frey)
Susan Fried ... location video clip researcher
James W. Gavin ... aerial coordinator (as Jim Gavin)
Karen Golden ... script supervisor
Joakim Haggstrom ... production assistant
Brad Hawkins ... production assistant: Miami
Lyn Healy ... assistant: Mr. Avnet
Gilbert Herrick ... production assistant: Miami
William Howes ... video clip supervisor
Nancy G. James ... craft service (as Nancy James)
Jeff Joy ... stand-in: Mr. Redford
Donna Kail ... assistant: Mr. Redford
Caren Kaplow ... assistant: Ms. Pfeiffer (as Caren Horwitz)
Carol Bayne Kelley ... buyer: Miami (as Carol B. Kelley)
Walter Kiesling ... production assistant: Philadelphia
Nancy Jane King ... production coordinator
John C. Kruize ... assistant production accountant (as Chris Kruize)
Jeff Laplante ... payroll accountant
Jennie Latham ... production assistant (as Jennie Marie Latham)
Daryl C. Lefever ... assistant accountant
Miriam T. Martinez ... production assistant: Miami
Wendy J. McCulloch ... location video clip researcher
Joan H. McCullouch ... dialect consultant
Mickie McGovern ... adr loop group
Greg McHale ... production assistant: Philadelphia
Carla Meyer ... dialect consultant
Dave Mihal ... location assistant: Philadelphia
Tobia Minckler ... production assistant
Karmin Murcelo ... dialect consultant
Lorielle New ... stand-in: Ms. Pfeiffer (as Lori New)
Marsha Oglesby ... development executive: AKCO
Anthony Petzold ... production assistant: Miami
Daniel Pinder ... production assistant (as Dan Pinder)
Sharon Pinkenson ... film commissioner: Greater Philadelphia Film Office
Marlis Pujol ... assistant production coordinator: Miami
Deborah Ricketts ... video clip research
Alison C. Rosa ... production assistant: Philadelphia
Page Rosenberg-Marvin ... assistant production coordinator
John R. Saunders ... key production assistant (as John Saunders)
Valerie Schields ... location manager: Miami
Larry Schwartz ... production assistant: Philadelphia
Tom Scully ... video clip data controller
John L. Stefanic ... production assistant: Philadelphia
Johnie Tidwell Jr. ... assistant to producers
Robert Vazquez ... prison consultant
Rick Walls ... production assistant: Philadelphia (as Richard Mercer Walls II)
Simi Wein ... production coordinator: second unit
Pamela Lyn Weiss ... production assistant: Miami
Pam Whitfield ... video coordinator
Rebekah Williams ... assistant location manager
Paul O. Wright ... craft service
Kristi Zea ... technical consultant
Thais Zoe ... production coordinator: second unit
Paul Barth ... helicopter pilot (uncredited)
Maxine Bergen ... additional script supervisor (uncredited)
David Wayne Campbell ... production assistant (uncredited)
Carl J. Davis ... production assistant (uncredited)
Melissa Holt ... production assistant (uncredited)
Jake Richter ... office production assistant (uncredited)
Dan Rosenfelt ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page