Edit
Two If by Sea (1996) Poster

(1996)

Full Cast & Crew

Directed by 

Bill Bennett

Writing Credits (WGA)  

Denis Leary ... (story) &
Mike Armstrong ... (story) and
Ann Lembeck ... (story)
 
Denis Leary ... (screenplay) &
Mike Armstrong ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Roz
...
Evan Marsh
...
FBI Agent O'Malley
...
Fitzie
...
Todd
...
Beano Callahan
...
Quinn
...
Kelly
Jonny Fido ...
FBI Agent Burke
...
Sully
Shaun R. Clarke ...
Sweeney
...
FBI Agent Peters
...
Sheriff Herbert Horn
Sean Runnette ...
Marty
Ian White ...
James 'Jim' Kellerher
...
Marcy Kellerher
...
FBI Chief
Ferne Downey ...
Mercedes Owner
Geoffrey McLean ...
Crew Member
Philip Williams ...
Man with Phones
Katya Ladan ...
Older Couple
Lorne Cossette ...
Older Couple
...
Nanny
Kay Hawtrey ...
Lady with Dog
...
Reporter
...
Reporter
Martha Irving ...
Duty Manager
Leslie Boyd ...
Video Woman
Dennis O'Connor ...
Cop on Scene
Sandi Ross ...
Conductor
Chris Benson ...
Local Cop
...
Beautiful Woman
Joseph Di Mambro ...
Cop (as Joe Dimambro)
...
Cop (as Tracy Jones)
Gary Vermeir ...
Buyer
Rest of cast listed alphabetically:
John Fulton ...
Driver
...
Joan Rappaport (uncredited)
Joe Walsh ...
Road Crew (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Barber ... executive producer
Michael MacDonald ... co-producer
James G. Robinson ... producer
Bill Todman Jr. ... executive producer

Music by 

Nick Glennie-Smith
Paddy Moloney

Cinematography by 

Andrew Lesnie ... director of photography

Film Editing by 

Bruce Green

Casting By 

Todd Thaler

Production Design by 

David Chapman

Art Direction by 

Mark Haack

Set Decoration by 

Steve Shewchuk ... (as Steven Shewchuk)

Costume Design by 

Olga Dimitrov

Makeup Department 

Karen Byers ... hair stylist
Tina Del Grande ... assistant makeup artist (as Christina Del Grande)
Iloe Flewelling ... key hair stylist
Liz Gruszka ... makeup artist (as Elizabeth Gruszka)
Julie Houle ... key makeup artist
Heather L. Ingram ... hair stylist (as Heather Ingram)
Kim Ross ... assistant makeup artist
Pamela S. Westmore ... makeup artist

Production Management 

Barbara Doyle ... unit manager (as Barbara Freedman)
Jody Levin ... post-production supervisor
Michael MacDonald ... unit production manager
Todd P. Smith ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Craig Cameron ... dga trainee
Todd Fellman ... second second assistant director (as Todd Gary Fellman)
Mary Reynolds ... third assistant director
Lewin Webb ... second assistant director (as C. Lewin Webb)
Michael Zenon ... first assistant director

Art Department 

John Allen ... assistant property master
Jim Armstrong ... carpenter
Lorne Armstrong ... set dresser
Art Baxter ... construction coordinator (as Arthur Baxter)
David Baxter ... head carpenter
Stephan Bernier ... head carpenter
Erick Bickerdike ... carpenter
Malcolm Callaway ... scenic painter
Kelly Chamberlain ... scenic painter (as Kelly M. Chamberlain)
Ken Clark ... property master (as Kenneth Clark)
Tom Cooper ... lead carpenter (as Thomas Cooper)
Charles Corkum ... carpenter
Daniel Delaquis ... scenic painter
Randy Dennison ... carpenter (as Randy Denison)
Steven Fleet ... carpenter
Mark Goodwin ... carpenter
Shane Gosse ... carpenter
Randy Hardy ... lead scenic (as Randell Hardy)
Susan High ... scenic painter
Denis Kirkham ... leadperson
Mark Laing ... first assistant art director (as D. Mark Laing)
Matthew Lammerich ... key scenic artist
Patricia Larman ... set decoration buyer
Rodney Leary ... carpenter
Dave Leeson ... carpenter
Kelly Lycan ... on-set dresser
Scott MacFarlane ... lead carpenter
David Marsh ... scenic painter (as David A. Marsh)
Marilyn McAvoy ... scenic painter
Glen McElmon ... carpenter
Emma Osbourne ... laborer (as Emma Ousborn)
Dan Owens ... on-set dresser
Robert Rose ... carpenter (as Bob Rose)
Gordon Sangster ... carpenter
Bruce C. Shephard ... construction clerk
Mary Steckle ... set decoration buyer
Jennifer Stewart ... second assistant art director
Brent Strong ... scenic painter
Christian Sullivan ... carpenter
David Sutherland ... carpenter
Scott Tanner ... laborer
Karen Toole ... art department coordinator
Mark Warburton ... carpenter

Sound Department 

Petra Bach ... adr editor
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer
Odin Benitez ... sound effects editor
Gaston Biraben ... dialogue editor
Gary C. Bourgeois ... sound recording mixer (as Gary Bourgeois)
G.W. Brown ... adr editor (as Greg Brown)
Duncan Burns ... dialogue editor
Gregory Martin Clayton ... cableman (as Gregory Clayton)
Rubén Domingo ... first assistant sound editor (as Reuben Domingo)
Jay Dranch ... adr editor
Ezra Dweck ... foley mixer
Robert Fitzgerald ... adr supervisor
Leslie Gaulin ... foley editor
Glen Gauthier ... sound mixer
Leonard T. Geschke ... foley editor
Avram D. Gold ... adr editor (as Avram Gold)
Rich Green ... foley coordinator
Randall Guth ... sound effects editor
Amber Hilkene ... supervising assistant sound editor
Ken J. Johnson ... sound effects editor
Jay Kamen ... adr editor (as Uncle Jay Kamen)
John Kwiatkowski ... dialogue editor
Cliff Latimer ... adr editor
Deidre Leonard ... apprentice sound editor
Gail K. Markley ... supervising assistant sound editor
Odis McKinney ... apprentice sound editor
Bruce Moffitt ... boom operator
James Moriana ... foley artist
Piero Mura ... sound effects editor
Chuck Neely ... foley editor
Douglas Parker ... second assistant sound editor
Mark Rathaus ... dialogue editor
Joan Rowe ... foley artist
Brad Sherman ... sound recording mixer
Andrew Tay ... adr mixer
Christina Tucker ... adr mixer
Scott Weber ... foley mixer
Christopher T. Welch ... supervising sound editor (as C.T. Welch)
John O. Wilde ... foley supervisor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Paul J. Zydel ... adr mixer (as Paul Zydel)
Alison Sanford ... sound recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Laird McMurray ... special effects supervisor

Stunts 

Roy T. Anderson ... stunts
Marco Bianco ... stunts
Matt Birman ... stunts
Eric Bryson ... stunts
Shane Cardwell ... stunts
Shelley Cook ... stunts
Geoffrey Dunsworth ... stunts
Rick Forsayeth ... stunts (as Richard A. Forsayeth)
Robert Hannah ... stunts
Susan Horton ... stunts (as Susan M. Horton)
Danny Lima ... stunts
Steve Lucescu ... stunts
Richard A. Parker ... stunts
Branko Racki ... stunt coordinator
Robert Racki ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunts
John Stoneham Sr. ... stunts
Robert Thomas ... stunts
Tye Tyukodi ... stunts (as A. 'Tye' Tyukodi)
Ron Van Hart ... stunts
Greg Zenon ... stunts

Camera and Electrical Department 

Carolyn Adams ... grip
Jeffrey Michael Adams ... grip (as Jeff D. Adams)
Keith Adams ... best boy grip
Neil Andrews ... rigging grip (as Neil W. Andrews)
Scott Brooke ... dolly grip / key grip
Jake Clarke ... electrician
Angelo Colavecchia ... camera operator
Yvonne Collins ... second assistant camera
Sean Doran ... grip (as Hennessey Doran)
Rick Gillis ... key rigging grip (as J. Rick Gillis)
Stephen Gillis ... rigging grip
Dan E. Grady ... electrician (as Daniel E. Grady)
Kerry Hayes ... still photographer
Guy R. LeBlanc ... gaffer (as Guy LeBlanc)
Terry Leger ... rigging grip
Ruth Leggett ... electrician
Forbes MacDonald ... first assistant camera: "b" camera (as Forbes MacDonald Jr.)
Paul Mitcheltree ... grip
Mario Paulin ... gaffer
John Platt ... first assistant camera
Herb Reischl Sr. ... generator operator (as Herbert Reischl)
James Ritchie ... camera loader
James Thibodeau ... electrician
Renny Williams ... rigging grip
Ward Swan ... electric: dailies (uncredited)

Casting Department 

Deirdre Bowen ... local casting
John Dunsworth ... extras casting
Gayle Keller ... casting assistant: New York

Costume and Wardrobe Department 

Patricia Cowmeadow ... wardrobe assistant (as Patricia A. Cowmeadow)
Linda Elliot ... seamstress (as Linda J. Elliott)
Jeanie Kimber ... wardrobe assistant
Petra Kraujansky ... wardrobe supervisor (as Petra Kravjansky)
Roberta Palmer ... seamstress
Joel Voorhies ... wardrobe assistant (as Joel D. Voorhies)

Editorial Department 

Doug Caron ... assistant editor (as Douglas Caron)
Tzarina V. Edillon ... assistant editor
Lara Johnston ... assistant editor
Gloria Kaiser ... color timer
Russell Langille ... editorial production assistant: Toronto
Mark V. Phillips ... assistant editor (as Mark Phillips)
David Rennie ... first assistant editor

Music Department 

Bob Bornstein ... music preparation
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Sam Feldman ... music supervisor
Ron Finn ... assistant music editor
Bruce Fowler ... orchestrator
Nick Glennie-Smith ... conductor
Steve Kempster ... music recordist / score mixer
Joseph Magee ... music recordist
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Laura Perlman ... music editor
Michael Stevens ... music recordist
Fred Vogler ... music recordist
Janet York ... music supervisor
Mark Berger ... music supervisor (uncredited)
Delphine ... playback singer (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Ladd McIntosh ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Ken Barbet ... driver
William M. Corkum ... driver (as William Corkum)
Rob Eshelby ... driver
Keith Flynn ... driver
Mervin Geddes ... driver (as Melvin Geddes)
William B. Geddes ... driver
Robert Grani ... driver
Paul Hicks ... driver
Jannette Joudrey ... driver
Bob MacIsaac ... driver
Howard McComb ... driver
Kevin Murphy ... driver (as Kevin L. Murphy)
Steve Murphy ... transportation co-captain (as Stephen Murphy)
Jack Niven ... driver (as Jack E. Niven)
C. Pearce ... driver
Kelly Peterson ... driver (as Calvin Kelly Peterson)
Don Retzer ... transportation coordinator
Gilbert Russell ... driver
Michael Sullivan ... driver
Lorne Taylor ... driver
John van Noord ... driver (as John Van Noord)
Eric Wade ... executive driver
Kevin A. Wile ... picture vehicle
Dean Witthun ... transportation captain

Other crew 

Brian Backman ... production office runner
Miranda Beeson ... clearances / product placement
Geoffrey Boyce ... marine coordinator (as Geoffrey K. Boyce)
David Boysen ... administrator: Morgan Creek
Mark Brunetz ... assistant: Ms. Bullock (as Mark H. Brunetz)
Alex Busby ... projectionist
Jonathan Church ... stand-in
Shaun Clarke ... assistant location manager
H. Bernice Cutler ... stand-in
Rita Davis ... accounting assistant (as Rita M. Davis)
Angie Demont ... assistant: David Chapman
Derek Filiatrault ... production office assistant
Zoila Gomez ... production coordinator: Los Angeles
Rebecca Gray ... second assistant accountant
Lisa Hayden ... assistant: Mr. Leary (as Lise Hayden)
Kelly Helstrom ... assistant: Mr. Bennett
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
David Hyslop ... location scout
Joanne Jackson ... production accountant
Leo Jones ... first aid
David Mastron ... post-production accountant
Blanche McDermaid ... script supervisor
Andrew McInnes ... assistant location manager
Susan Starre McKibbin ... first assistant accountant (as Susan McKibbin)
Karla Morash ... production secretary
Sandy Morash ... production office receptionist
Sue Parker ... animal wrangler
Karen Pidgurski ... unit publicist
David Ritthamel ... production controller
James G. Robinson ... presenter
Scott Simpson ... set production assistant
Sean Smith ... location production assistant
Gary Swim ... location manager
Andrew Tench ... stand-in
Annette Vait ... assistant: Mr. Barber
Janet M. West ... assistant: Mr. Robinson
Kevin A. Wile ... wrangler
Darren Winter ... security wrangler (as D.E. Winter)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page