Edit
Twelfth Night or What You Will (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Trevor Nunn

Writing Credits  

William Shakespeare ... (by)
 
Trevor Nunn ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Sidney Livingstone ...
Captain (as Sid Livingstone)
...
James Walker ...
...
...
...
...
...
Alan Mitchell ...
Peter Gunn ...
...
...
Rod Culbertson ...
Jeff Hall ...
Gardener
Rest of cast listed alphabetically:
...
Party Guest / Dancer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Christopher Ball ... executive producer: Newmarket Capital Group LP
Mark Cooper ... line producer
Simon Curtis ... executive producer: BBC Films
Stephen Evans ... producer
David Garrett ... executive producer: Summit Entertainment N.Y.
Bob Hayward ... executive producer: Summit Entertainment N.Y.
Ileen Maisel ... executive producer
David Parfitt ... producer
Greg Smith ... executive producer
William Tyrer ... executive producer: Newmarket Capital Group LP
Ruth Vitale ... executive producer
Patrick Wachsberger ... executive producer: Summit Entertainment N.Y.
Jonathan Weisgal ... executive producer

Music by 

Shaun Davey

Cinematography by 

Clive Tickner

Film Editing by 

Peter Boyle

Casting By 

Carl Proctor

Production Design by 

Sophie Becher

Art Direction by 

Ricky Eyres ... supervising art director
David Hindle

Set Decoration by 

Marianne Ford

Costume Design by 

John Bright

Makeup Department 

Christine Beveridge ... hair designer / hair stylist / key makeup artist
Eithne Fennel ... key hair stylist
Helen Johnson ... makeup artist
Barbara Taylor ... hair stylist
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Johnny Bamford ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Oscar Beuselinck ... second assistant director: second unit
William Booker ... assistant director
Emma Griffiths ... assistant director
Emma Pounds ... assistant director
Guy Travers ... assistant director

Art Department 

Lee Betis ... painter (as Lee Betts)
Bobby Betts ... stand-by painter
Mark Brady ... stand-by carpenter
Anthony Caccavale ... painter
Julia Castle ... art department assistant
David Cheesman ... dressing props (as Dave Cheesman)
Martin Freeman ... carpenter
John Greaves ... storyboard artist
Rebecca Holmes ... assistant art director
Jonathan Hurst ... chargehand stand-by prop
Martin Kingsley ... property master
Colin Lovering ... scenic painter
Anthony McGee ... carpenter
John McGee ... carpenter
Daniel O'Regan ... carpenter
John O'Regan ... carpenter
Keith Pitt ... dressing props
Steven Sallybanks ... scenic artist (as Steve Sallybanks)
Anabel Yorke ... assistant to set decorator

Sound Department 

Paul Cridlin ... boom operator
David Crozier ... production sound mixer / sound editor
Diane Greaves ... foley artist
Joe Illing ... foley editor
Dominic Lester ... sound re-recording mixer
Mick Monks ... assistant sound editor
Robin O'Donoghue ... sound re-recording mixer
Alan Paley ... foley editor
Bob Risk ... supervising sound editor
Jack Stew ... foley artist
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

James Davis III ... special effects senior technician
Jeremy Lovett ... special effects technician
Stefano Pepin ... special effects assistant

Visual Effects by 

Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite
Aviv Yaron ... Compositor: Cinesite

Stunts 

Sarah Franzl ... stunts
Nick Gillard ... stunt coordinator
Derek Lee ... stunts
Lee Sheward ... stunts
Sarah Franzl ... stunt double: Imogen Stubbs (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kenneth Atherfold ... grip (as Kenny Atherford)
Alex Bailey ... still photographer
Chris Bain ... camera trainee
Buddy Blackwell ... video assist operator
Roy Branch ... best boy
Paul Brinkworth ... grip
Dave Cook ... electrician / genny op
Steve Costello ... gaffer
Paul Cronin ... electrician
Wendy Dixon ... assistant still photographer
Jeremy Hiles ... camera operator
Philip Kenyon ... grip (as Phil Kenyon)
Nigel Kirton ... Steadicam operator
Mick Lay ... electrician
Rod Marley ... clapper loader
Pat Miller ... gaffer: effects unit
Dave Moore ... best boy
Jason Olive ... second assistant camera
Steve Roberts ... electrician
Peter Robertson ... Steadicam operator
Jonathan Sykes ... first assistant camera
Dean Thompson ... second assistant camera
Steve Tickner ... camera operator: second unit
Mike Valentine ... underwater camera operator
Peter Versey ... camera operator / camera operator: second unit
George Vince ... electrician
Tim Wooster ... camera operator
Jason Wrenn ... focus puller (as Jason Wren)

Costume and Wardrobe Department 

Maurizio Basile ... costume assistant
Joe Hobbs ... wardrobe master
Yvonne Hobbs ... wardrobe mistress
Sue Honeybourne ... assistant costume designer
Marcus Love-McGuirk ... costumer
Berverley Webb ... costume assistant

Editorial Department 

Tullio Brunt ... first assistant editor
Paul Ensby ... color timer
Mike Fraser ... negative cutter
Liz Roe ... second assistant editor (as Elizabeth Roe)

Music Department 

Valerie Armstrong ... vocals
Peter Beamish ... vocals
Linda Byrne ... piano: soloist
Sarah Byrne ... supervising: copyist
Rita Connolly ... vocals
Shaun Davey ... additional orchestrator
Noel Eccles ... featured percussion
Brian Masterson ... music recordist
Des Moore ... guitar: soloist
Fergus O'Carroll ... additional orchestrator
Martin O'Connor ... accordion: soloist
Alan Smale ... orchestra leader
Fiachra Trench ... conductor / orchestrator
Denis Woods ... computer programmer: music department
John Woolf ... musical director

Transportation Department 

Tony Bird ... transportation manager

Other crew 

Libbie Barr ... script supervisor
Liz Barron ... financial controller
Grietje Besteman ... underwater double
Claire Chapman ... production associate
Cleone Clarke ... assistant to producers
Gillian Dawes ... production coordinator
Steve Dent ... horse coordinator
Karen Gilbert ... production assistant
Emma Hepple ... horse handler
Ian Hodson ... underwater double
Stuart Hopps ... choreographer
Jonathan Hurst ... stand-by person
Julie Linnane ... accounting assistant
Miara Martell ... location manager (as Martell)
Elisabeth Penrith ... stand-in
Nick Prideaux ... stand-in
Malcolm Ranson ... fight director
Margaret Teatum ... post-production accountant
Nick Turnbull ... stand-by person
Elaine Tyler-Hall ... assistant choreographer
Ben Kingsley ... narrator (voice) (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page