Edit
Bordello of Blood (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gilbert Adler

Writing Credits (WGA)  

William M. Gaines ... (comic books "Tales From the Crypt")
 
Bob Gale ... (story) &
Robert Zemeckis ... (story)
 
A L Katz ... (screenplay) &
Gilbert Adler ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Katherine Verdoux
...
Lilith
...
Reverend Current
...
Caleb Verdoux
...
McCutcheon
...
Vincent Prather
...
Mummy
...
Tamara (as Ciara Hunter)
Leslie Ann Phillips ...
Patrice
Juliet Reagh ...
Tallulah
Eli Gabay ...
Miguel
Matt Hill ...
Reggie
...
Noonan
Kim Kondrashoff ...
Jenkins
...
Zeke (as Robert Paul Munic)
Gary Starr ...
Jed
...
Louise
Dorian Joe Clark ...
Jonas (as Dorian 'Joe' Clark)
Ravinder Toor ...
Bartender
Robert Rozen ...
Rabbi Goldman
Jennifer Jasey ...
Woman (as Jen Jasey)
...
Babe
Sibel Thrasher ...
Gospel Singer
Tom Pickett ...
Gospel Singer
Topaz Hasfal-Schou ...
Gospel Singer (as Topaz Hasfal)
Lovie Eli ...
Gospel Singer
Korrine St. Onge ...
Bordello Vampire
Claire Marie Harvey ...
Bordello Vampire
Lyne Hachey ...
Bordello Vampire
Sheena Galloway ...
Bordello Vampire
Kikka Ferguson ...
Bordello Vampire
Melody Cherpaw ...
Bordello Vampire
Sheila Mills ...
Natalie Ross ...
Dancer
Angela Nesbitt-Dufort ...
Dancer
Gloria Roy ...
Waitress
Maria Marhoffer-Bains ...
Waitress
Rest of cast listed alphabetically:
...
Brad (scenes deleted)
...
Hospital Patient (uncredited)
Tobias Mehler ...
Boy in Bordello (uncredited)
...
Werewolf (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gilbert Adler ... producer
Alexander B. Collett ... co-producer (as Alexander Collett)
Dan Cracchiolo ... associate producer
Richard Donner ... executive producer
David Giler ... executive producer
Walter Hill ... executive producer
A L Katz ... co-producer
Richard Mirisch ... associate producer
Scott Nimerfro ... associate producer
Joel Silver ... executive producer
Robert Zemeckis ... executive producer

Music by 

Chris Boardman ... (score composed by)

Cinematography by 

Tom Priestley Jr. ... director of photography (as Tom Priestley)

Film Editing by 

Stephen Lovejoy

Casting By 

Victoria Burrows

Production Design by 

Gregory Melton

Art Direction by 

Sheila Haley
Joanna King

Set Decoration by 

Annmarie Corbett
Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Trish Keating

Makeup Department 

Tony Acosta Jr. ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Otoniel Acosta Jr.)
Jaremy Aiello ... effects crew: Todd Masters Company (as Jeremy Aiello)
Ian C. Ballard ... key hair stylist (as Ian Ballard)
Jason Barnett ... effects crew: Todd Masters Company
David P. Barton ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as David Barton)
Adam Behr ... technician: morgue
June Bracken ... makeup artist: additional photography unit
Jim Bridge ... technician: morgue
Wes C. Caefer ... effects crew: Todd Masters Company
Evan Campbell ... effects crew: Todd Masters Company
Rita Ciccozzi ... assistant makeup artist
Mitchell J. Coughlin ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Mitch Coughlin)
Scott Coulter ... supervisor: Todd Masters Company
Jayne Dancose ... assistant makeup artist
Rocket the Dog ... effects crew: Todd Masters Company
Victoria Down ... makeup artist
Tony Escheveria ... effects crew: Todd Masters Company
Tibor Farkas ... technician: morgue
Debra L. Ferullo ... coordinator: Todd Masters Company (as Debra Ferullo)
Bill Fesh ... effects crew: Todd Masters Company (as William Fesh)
David Hoehn ... effects crew: Todd Masters Company
Timothy Huizing ... effects crew: Todd Masters Company
Greg Johnson ... supervisor: Todd Masters Company
Luke Khanlian ... supervisor: Todd Masters Company
Mark Killingsworth ... effects crew: Todd Masters Company
Chris Koranek ... effects crew: Todd Masters Company
Daphne Lawson ... hair stylist: additional photography unit
Michael MacFarlane ... effects crew: Todd Masters Company
Shauna Magrath ... technician: morgue
Dave Matherly ... supervisor: Todd Masters Company (as David Matherly)
Richard Maybery ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Richard Mayberry)
David Miner Jr. ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as David Miner)
Buzz Mooney ... effects crew: Todd Masters Company (as William Mooney)
Kristine Morgan ... effects crew: Todd Masters Company
Christopher Allen Nelson ... effects makeup designer (as Christopher Nelson)
Vincent Niebla ... effects crew: Todd Masters Company (as Vince Niebla)
Walter Phelan ... effects crew: Todd Masters Company
Ron Pipes ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc.
Rod Quinn ... technician: morgue (as Rod Quin)
James Rohland ... effects crew: Todd Masters Company
Steve Rosenbluth ... effects crew: Todd Masters Company
Rebeca Scott ... coordinator: Todd Masters Company
John Shea ... effects crew: Todd Masters Company
Matt Singer ... effects crew: Todd Masters Company
Shaun Smith ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc.
Nicholas Tattersfield ... technician: morgue (as Nick Tattersfield)
Scott Tebeau ... supervisor: Todd Masters Company
Susan Verspagan ... technician: morgue
Fay von Schroeder ... makeup artist (as Faye von Schroeder)
Gucci Westman ... coordinator: Todd Masters Company
Debra Wiebe ... assistant hair stylist
Kevin Yagher ... designer: Crypt Keeper
Bill Zahn ... makeup effects: Kevin Yagher Productions, Inc. (as William Zahn)
David Abbott ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

David Dewar ... assistant production manager
F.A. Miller ... production manager: additional photography unit
Colleen Nystedt ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bonnie Benwick ... second assistant director
Dameon Clarke ... dgc trainee
Bryan Denegal ... second second assistant director: additional photography unit
Kathy Houghton ... third assistant director
Carole Keligian ... second assistant director: additional photography unit (as Carole Keligan)
Lee Knippelberg ... first assistant director
Stephen Lovejoy ... second unit director
Leigh Webb ... first assistant director: additional photography unit (as Leigh A. Webb)

Art Department 

Randy Andell ... assistant property master: additional photography unit
Scott Bourgeois ... set dresser
Leonard Brett ... painter
Chris Buffet ... graphic artist (as Chris Buffett)
Paul Burton ... assistant set dresser
Gordon Clapp ... on-set dresser (as Gordon A. Clapp)
Graham Coutts ... property master
Steve Craine ... head painter
R. Scott Doran ... leadman: additional photography unit
Don Elliott ... set dresser: additional photography unit
Ide Foyle ... assistant set dresser
Allan Galajda ... set designer
Michelle Gasque ... art department coordinator
Gillian Goodman ... assistant prop master (as Gill Goodman)
Scott Hansen ... construction foreman: additional photography unit
Doug Hardwick ... construction coordinator (as Douglas Hardwick)
Richard Harrison ... set designer
Richard Hausfeld ... labor foreman: additional photography unit
Helen Jarvis ... illustrator
Alex Kameniczky ... assistant art director (as Alexander Kameniczky)
Anthony Lattanzio ... construction coordinator: additional photography unit
Vern Lavoie ... painter (as Vernon Lavoie)
Wendy McAllister ... storyboard artist (as Wendy Gordon McAllister)
Jerry McLaughlin ... scenic artist
Mike McLeod ... construction foreman (as Michael MacLeod)
Chuck McSorley ... set dresser: additional photography unit
Marc Meisels ... set dresser: additional photography unit
Steven B. Melton ... property master: additional photography unit (as Steve B. Melton)
Dale Menzies ... lead carpenter
Nancy Nye ... set decorator: additional photography unit
Ashley Oliver ... art department coordinator: additional photography unit
Bjorn Ollner ... set designer
Joanne Quirk ... lead dresser
Peter Stoffels ... set dresser
Robin Thomas ... foreman
Mike Vosburg ... artist: comic book cover
John Cluff ... constructor (uncredited)
Mark Hurtado ... storyboard artist (uncredited)
Terry Joseph ... buyer (uncredited)
Ross Walshe ... scenic carpenter (uncredited)

Sound Department 

Gregg Barbanell ... foley artist
Roy Bean ... cable: additional photography unit
Harry Cohen ... supervising sound designer
Ron Collins ... sound mixer: additional photography unit
Thomas Cunliffe ... boom operator: additional photography unit (as Tom Cunliffe)
Paul Curtis ... assistant sound effects editor (as Paul M. Curtis)
William Dotson ... dialogue editor
Mark Elsebusch ... assistant sound effects editor
David Farmer ... sound effects editor
Wayne Finucan ... cable person
Marc Fishman ... adr editor (as Marc D. Fishman)
William Freesh ... sound re-recording mixer (as Bill Freesh)
Vince Garcia ... sound mixer: additional photography unit
Marshall Garlington ... re-recording assistant
Tim Gedemer ... sound effects editor (as Timothy Gedemer)
Brian Geer ... foley mixer (as Brian J. Geer)
Anthony J. Giacinti ... boom operator
David Horner ... adr mixer
Dan Jensen ... assistant dialogue editor
Jason King ... dialogue editor
Pat Lauwers ... sound assistant
Paul Menichini ... sound effects editor
Mike Moser ... sound effects editor (as Michael Moser)
Vince Nicastro ... foley artist
Thomas A. Payne ... boom operator: additional photography unit (as Tom Payne)
Tina Raskin ... adr assistant (as Tina Raksin)
Paul Rodriguez ... manager of sound services
Ann Scibelli ... sound effects editor
Tony Sereno ... sound re-recording mixer
Michael Simpson ... re-recording assistant (as Mike Simpson)
Cathie Speakman ... supervising sound editor (as Catherine M. Speakman)
Larry Sutton ... location sound mixer
Ken Teaney ... sound re-recording mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Jeff Vaughn ... foley editor
Marty Vites ... dialogue editor
Harry Woolway ... sound effects editor
Brandon Walker ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Charles Belardinelli ... special effects coordinator: additional photography unit (as Charlie Belardinelli)
Thomas L. Bellissimo ... special effects coordinator: additional photography unit (as Tom Bellissimo)
Dan Cervin ... lead metal fabricator
Bob Comer ... special effects technician (as Robert Comer)
James G. Fisher ... special effects best boy
Terry Sonderhoff ... special effects supervisor
Tim Storvick ... special effects coordinator
Cary Stuart ... special effects assistant
Christy Sumner ... special effects: additional photography unit
Shannon J. Thompson ... special effects: additional photography unit (as Shannon Thompson)
Kevin J. Andruschak ... special effects assistant (uncredited)
Adam Behr ... animatronic puppeteer (uncredited)
Doug Morrow ... prosthetic application (uncredited)

Visual Effects by 

William L. Arance ... digital animator: Available Light Ltd. (as W. L. Arance)
Beverly Bernacki ... optical supervisor: Available Light Ltd.
Les Bernstien ... effects camera: Available Light Ltd.
Karl Formander ... animation: Available Light Ltd. (as Karl Fornander)
Martin Hilke ... production assistant: Available Light Ltd.
Cynthia Hyland ... digital animator: Available Light Ltd.
Katherine Kean ... effects producer: Available Light Ltd.
Laurel Klick ... digital supervisor: Available Light Ltd.
Steve R. Moore ... visual effects editor: Available Light Ltd.
Larry Stanton ... digital animator: Available Light Ltd.
Joseph Thomas ... animation camera: Available Light Ltd.
John T. Van Vliet ... visual effects design and supervision: Available Light Ltd.
Don Waller ... stop motion animator: Available Light Ltd.
Tom Jensen ... additional first assistant camera: visual effects unit (uncredited)

Stunts 

Barbara C. Adside ... stunt player (as Barbara Adside)
Sandy Berumen ... stunt player
Troy Brown ... stunt player
Tim A. Davison ... stunt coordinator (as Tim Davison)
Shane Dixon ... stunt coordinator
Donna Evans ... stunt player
Dorothy Fehr ... stunt player
Marjean Holden ... stunt player
David Jacox ... stunt coordinator
Maria R. Kelly ... stunt player (as Maria Kelly)
Michael Langlois ... stunt player
Kathy Marshall ... stunt player
Fiona Roeske ... stunt player
Melissa R. Stubbs ... stunt player (as Melissa Stubbs)
Scott Wilder ... stunt coordinator (as G. Scott Wilder)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sandes Ashe ... second assistant camera
Dana Barnaby ... camera trainee
Tom Boone ... grip: additional photography unit
Brian Bouma ... best boy grip
Fred Boyd ... electrician
Richard Buckmaster ... gaffer (as Richard 'Bucky' Buckmaster)
Julian Chojnacki ... camera operator
Chris Cochrane ... generator operator
Gavin B. Craig ... grip
John L. Dardis ... lighting: additional photography unit
Herb DeWaal ... key rigging grip (as Herb Dewaal)
Curtis Failor ... lighting: additional photography unit
John Farmer ... grip: additional photography unit
Dave Gordon ... key grip
Ross Green ... electrician
Curt Griebel ... grip
Dean Hannas ... camera trainee
John G. Helme ... rigging gaffer (as John Helme)
Gregory Irwin ... first assistant camera: additional photography unit (as Greg Irwin)
Bradford R. Jamieson ... lighting: additional photography unit (as Bradford Jamieson)
Reed Jensen ... best boy
Burton 'Joe' Kuchera ... best boy
Joseph Lederer ... still photographer (as Joe Lederer)
Steve Lingard ... crane / power pod operator
Kelly Mason ... camera assistant: "b" camera
Harry D. McCall ... best boy: additional photography unit (as Harry McCall)
Darren McLean ... electrician
Ronald W. McLeish ... gaffer: additional photography unit (as Ron McLeish)
Roy A. McLeish ... best boy: additional photography unit (as Roy McLeish)
James Alfred Menard ... camera operator: "b" camera (as Jim Menard)
Darin Miller ... camera loader: additional photography unit
Craig Munroe ... dolly grip
Rod Parkhurst ... camera operator: "b" camera
Aldo Porras Jr. ... video assist: additional photography unit
Joel Ransom ... camera operator: "b" camera
Brad Rea ... grip: additional photography unit
Terry Ruffner ... key grip: additional photography unit
Charlie Schultz ... grip
John W. Scott ... electrician (as John Scott)
Bill Slemmons ... grip: additional photography unit
Joy R. Stone ... second assistant camera: additional photography unit
Joseph F. Valentine ... camera operator: additional photography unit (as Joe Valentine)
Pat Williams ... first assistant camera
Michael Condro ... first assistant camera (uncredited)
Ken Sax ... special photographer (uncredited)
Brian 'Wheat' Villegas ... grip (uncredited)

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting
Blair Law ... casting assistant
Sandi Nielsen ... casting: Canada
Jean Scoccimarro ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Bahen ... assistant costume designer
Gail Barrett ... set supervisor
Sandra J. Blackie ... costume assistant (as Sandra Blackie)
Grace Keating ... costume assistant (as Grace Anderson)
Julie MacDonald ... set costumer
Warden Neil ... costume designer: additional photography unit
Michelle M. Pershing ... set costumer: additional photography unit (as Michelle Pershing)
Heidi Ross ... assistant costume designer
Randall Thropp ... wardrobe supervisor: additional photography unit

Editorial Department 

Anthony Adler ... assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Daria Ellerman ... assistant editor
Evan Fisher ... first assistant editor
Andreas Gobor ... post-production assistant
Anthony A. Lewis ... post-production assistant (as Tony 'Louie' Lewis)
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeill)
Richard Perkins ... assistant editor
Gina Zappala ... assistant editor

Music Department 

Christopher Brooks ... score producer
Danny Elfman ... composer: 'Tales from the Crypt' theme
Allison Hamamura ... executive album producer
Michael Kamen ... executive music producer
Helena Lea ... music editor
Stephen McLaughlin ... score producer
Howard Paar ... executive album producer
Dieter Dierks ... music producer (uncredited)
Steven Scott Smalley ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Siegfried Augustine ... driver (as Ziggy Augustine)
Al Ballard ... driver
Al Baxter ... driver (as Allan Baxter)
Donald Frank Bush ... driver (as Don Bush)
Duncan Callander ... driver
Paul deBourcier ... driver (as Paul DeBourcier)
Brian Delahanty ... transportation captain: additional photography unit
Bob Dennett ... driver
Rick Harasyn ... driver
Dan Henley ... transportation coordinator: additional photography unit
Ross Kulak ... driver
James Lewko ... transportation co-captain (as Jim Lewko)
Robert MacLean ... transportation coordinator (as Bob MacLean)
Rory Moffatt ... transportation captain
John Pederson ... driver
Fred Sherbinin ... driver
Brad Soucie ... driver
Don Steele ... driver
Kerry Vivian ... driver (as Kerry Vivan)
Greg Bronner ... driver (uncredited)
Thomas Garris ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Cathy Carr ... assistant production coordinator: additional photography unit
Barbara Chomos ... unit publicist (as Barbara J. Chomos)
Sheila Clark ... assistant accountant
Lara Fox ... script supervisor
Robert Gary ... script supervisor: additional photography unit (as Bob Gary)
Ann Goobie ... assistant location manager
Robert Gordon ... production controller (as Bob Gordon)
Alec Gould ... payroll accountant (as Alec L. Gould)
Gordon Hardwick ... location manager
Jennifer Harland ... on-set coordinator
Haida Harper ... location production assistant
Jean Henley ... location manager: additional photography unit
Roberta Henriksen ... production coordinator
Mecki Heussen ... puppeteer: Crypt Keeper
Henry Humphreys ... medic
J.M. Landry ... stand-in (as J. M. Landry)
Allison Lewis ... on-set coordinator (as Alison Lewis)
Lauren 'Fluff' Lindsay ... craft service / first aid
Frank Charles Lutkus III ... puppeteer: Crypt Keeper (as F. Charles Lutkus III)
Fausto Mazzuto ... location production assistant
Eva Morgan ... production coordinator
Sid Morozoff ... production office assistant (as Sidney Morozoff)
Laura Murdoch ... stand-in (as Laura Jean Murdoch) / stand-in (as Laura Jean Murdock)
Lisa Sandoval ... assistant: Mr. Katz
Erik Schaper ... puppeteer: Crypt Keeper
Michael Shandley ... location production assistant (as Mike Shandley)
Dorothy Sidwell ... production coordinator: additional photography unit
Shaun Smith ... puppeteer: Crypt Keeper
Van Snowden ... puppeteer: Crypt Keeper
Jay St. Louis ... location production assistant
Ed Tapia ... assistant: Mr. Adler
Stephen Tibbetts ... stand-in (as Stephen Tibbets)
Ally Warren ... stand-in (as Allison Warren)
Daniel Wheatcroft ... studio executive
N. Brock Winkless IV ... puppeteer: Crypt Keeper
April Fitzsimmons ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page