Edit
Striptease (1996) Poster

(1996)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Bergman

Writing Credits (WGA)  

Carl Hiaasen ... (book)
 
Andrew Bergman ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Malcolm Moldovsky
...
Orly
...
Angela Grant
...
Erb Crandal
...
Jerry Killian
...
Alan Mordecai
...
Monique, Jr. (as Dina Spybey)
...
Sabrina Hepburn
Pandora Peaks ...
...
Lorelei
...
Ariel Sharon
...
Tiffany
...
Rita Grant
...
Alberto
Matt Baron ...
Paul Guber
...
Willy Rojo
...
Chris Rojo
Anthony Jones ...
Pierre
...
Chico
...
Nico
...
Donna Garcia
...
Andy Garcia
Louis Seeger Crume ...
Judge Fingerhut
Aymee Garcia ...
Temp
Deborah Magdalena ...
Secretary
...
Ling
Brad Grunberg ...
D.J. (as Johnny Cocktails)
...
Medical Examiner
Jerry Pacific ...
Parking Valet
Anna Lobell ...
Video Clerk
Diane Adams ...
Hospital Volunteer
...
Young Christian
April Sharpe ...
Seaquarium Guide
Maria Genero ...
TV Reporter (as Maria Gennaro)
...
Bachelor #1
Marc Chaykin ...
Bachelor #2
Edward Goldstein ...
Bartender
Christi Bauerle ...
Cocktail Waitress
Yoshi Obata ...
Businessman in Club
Tony Toyoda ...
Businessman in Club
Scott Oughterson ...
Businessman in Club
Darreck Crane ...
Patron in Club
Ted Niarhos Jr. ...
Patron in Club
...
Patron in Club
Rest of cast listed alphabetically:
...
Patron (uncredited)
...
Christian Dignitary (uncredited)
Edward B. Goldstein ...
Bartender (uncredited)
Paul Anthony Reynolds ...
Bachelor (uncredited)
...
Sailor in club (uncredited)
...
Eager Beaver Bartender (uncredited)
Rene Teboe ...
Man driving car (uncredited)
...
Minister (uncredited)
Carl White ...
Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Bergman ... producer
Daneen Lagrone Conroy ... associate producer
Joseph Hartwick ... executive producer
Mike Lobell ... producer

Music by 

Howard Shore

Cinematography by 

Stephen Goldblatt ... director of photography

Film Editing by 

Anne V. Coates

Casting By 

John S. Lyons ... (as John Lyons)

Production Design by 

Mel Bourne

Art Direction by 

Elizabeth Lapp

Set Decoration by 

Leslie Bloom

Costume Design by 

Albert Wolsky

Makeup Department 

Enzo Angileri ... hair stylist: Ms. Moore
Stephen G. Bishop ... assistant hair stylist (as Stephen Bishop)
Colleen Callaghan ... hair stylist: Ms. Moore / key hair stylist
Kymbra Callaghan ... assistant makeup artist
Jene Fielder ... body makeup supervisor
Joanne Gair ... makeup artist: Ms. Moore
Isabel Harkins ... makeup artist
Sharon Ilson ... key makeup artist
Brian McManus ... makeup artist: Mr. Reynolds (as Brian K. McManus)
Linda Schonning ... additional hair stylist: crowd (uncredited)
Diana Thomas-Madison ... body makeup artist (uncredited)

Production Management 

Michael Alden ... post-production supervisor
Alexis Alexanian ... production supervisor
Joseph Hartwick ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Henry Bronchtein ... first assistant director
Kenneth G. Brown ... additional second assistant director
Michael DeCasper ... second assistant director
Amy Lauritsen ... second second assistant director

Art Department 

Joseph Alfieri ... construction foreman (as Joseph S. Alfieri)
Roland Brooks ... chargeman scenic artist
Michael Calabrese ... set dresser
Laureen Clarke ... property assistant
David J. Cofini ... construction runner
James P. Crapser ... construction foreman (as Jim Crapser)
Henry Dando ... greensman
Gary Dunham ... on-set dresser
Stephen P. Durante ... set dresser
Patrice Ellison ... stand-by scenic artist
Sarah Frank ... art department coordinator
Charles Guanci Jr. ... assistant props
Laurel Harris ... art department assistant
Mike Holowach ... second lead man (as Michael L. Holowach)
Miguel Jimenez ... shop electrician
Jane B. Johnson ... set buyer
Todd MacNicholl ... key construction grip
Brick Mason ... production illustrator
Vinny Mazzarella ... assistant props
James Mazzola ... property master
Michael J. McCarthy Sr. ... utility runner (as Michael McCarthy Sr.)
Rudy Pelikan ... construction foreman
David C. Potter ... lead man
Jane Richter ... construction runner
Raymond M. Samitz ... construction coordinator
Fred Schwendel ... set dresser (as Frederick W. Schwendel)
James K. Thompson ... set dresser (as James Thompson)
Sylvia Trapanese ... paint shop coordinator
Cary Whittaker ... set dresser
Lewis Bowen ... scenic foreman (uncredited)
Michael J. Flynn ... greensman (uncredited)
Dean F. Janik ... signwriter (uncredited)
Jeremy Alan Read ... set dresser (uncredited)
Alan S. Reynolds ... scenic artist (uncredited)
Ann Stacy ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Michael Barry ... sound re-recording mixer
Ed Barteski ... assistant sound editor (as Ed. Barteski Jr.)
Stan Bochner ... foley editor
Bill Brennan ... 24-frame sound playback
Nancy Cabrera ... foley artist
Louis Cerborino ... dialogue editor (as Lou Cerborino)
Anthony J. Ciccolini III ... sound editor (as Anthony 'Chic' Ciccolini)
Richard P. Cirincione ... dialogue editor
Laura Civiello ... dialogue editor
Lee Dichter ... sound re-recording mixer
Kenna Doeringer ... assistant sound editor
Frank Graziadei ... video sound playback (as Frank J. Graziadei)
Michael Kirchberger ... supervising sound editor
Bruce Kitzmeyer ... adr editor
Dan Korintus ... sound editor
George A. Lara ... foley engineer (as George Lara)
Jane McCulley ... supervising adr editor
Branka Mrkic ... foley editor
James H. Nau ... adr editor
Barbara Parks ... assistant foley editor (as Barbara J. Parks)
Harry Peck Bolles ... sound editor
Jac Rubenstein ... foley artist / foley supervisor
James Sabat ... sound mixer (as James J. Sabat)
Louis Sabat ... boom operator
Mike Schmidt ... cable person
Warren Shaw ... sound editor
Bill Sweeney ... assistant sound editor
Brian Vancho ... foley artist
David Wahnon ... first assistant sound editor
Tim J. Carroll ... stereo sound consultant: Dolby (uncredited)

Special Effects by 

Bruno Van Zeebroeck ... special effects coordinator

Stunts 

Jay Amor ... stunts
Tom Bahr ... utility stunts
Kevin Ball ... stunt double: Robert Patrick
Dennis Deveaugh ... stunts
Ted Haynes ... stunts
Cort Hessler ... stunts (as Cort L. Hessler III)
Sean Kelly ... stunts
Phil Neilson ... stunt coordinator
Janet Paparazzo ... utility stunts
Steven Ritzi ... stunts
Gary Tacon ... stunt coordinator: second unit
Keith Woulard ... co-stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Colin J. Campbell ... gaffer (as Colin Campbell)
Robert Cates ... electrician
David J. Clark ... grip
Ray De La Motte ... camera operator
Axis Debruyn ... specialty lighting technician
Mike 'Gobo' Gallagher ... electrician (as Michael 'Gobo' Gallagher)
Frank Graziadei ... video assistant (as Frank J. Graziadei)
Kerry Hayes ... still photographer
Michael Klimchak ... first assistant Steadicam / first assistant camera: "b" camera
Rick Lacoste ... assistant chief lighting technician (as Edward R. Lacoste)
J. Steven Latham ... second assistant camera
Marvin Lee ... camera loader
Thomas Lowry ... grip (as Thomas 'Popcorn' Lowry)
Mike McGowan ... second assistant camera (as Michael P. McGowan)
Ken Nishino ... first assistant camera (as Kenneth 'Kenny' Nishino)
Mark Patnesky ... camera production assistant (as Mark 'Moon' Patnesky)
Billy Patsos ... best boy grip (as William Patsos)
George Patsos ... key grip
James Pollard ... dolly grip
Richard Quinlan ... director of photography: second unit (as Dick Quinlan)
David Ray Robinson ... grip (as David Robinson)
Frank Scheidbach ... best boy electric
Gary Schwab ... grip
Brian Skilton ... electrician
Thomas Smaling ... grip
Egon Stephan ... first assistant Steadicam (as Egon Stephan Jr.) / first assistant camera: "b" camera (as Egon Stephan Jr.)
Owen Stephens ... electrician
Mark Van Loon ... Steadicam operator (as Mark R. Van Loon) / camera operator: "b" camera (as Mark R. Van Loon)
Richard Brooks Burton ... gyrosphere technician: aerial unit (uncredited)
Jordan Klein Sr. ... camera operator (uncredited)
Jeff Neumann ... assistant camera (uncredited)
Leopoldo Tamargo ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Kathleen Chopin ... casting associate
Ken Lazer ... casting assistant
Jake Richter ... casting assistant
Lori Wyman ... casting: Florida (as Lori S. Wyman) / extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Mary Lou Byrd ... set costumer
Nancy Cone ... costumer: Ms. Moore (as Nancy Natalie Cone)
George L. Little ... assistant costume designer
Carlane Passman ... costume supervisor (as Carlane Passman Little)
Linda Peirce ... set costumer

Editorial Department 

Mark Ginsberg ... color timer
Geoffrey O'Brien ... assistant editor
Michael Reynolds ... assistant editor
Fela Ife Small ... post-production coordinator
Robb Sullivan ... first assistant editor
Joe Violante ... dailies advisor
Tom San Martin ... negative matcher (uncredited)
Arnold Shuster ... negative matcher (uncredited)
Patricia Sztaba ... negative matcher (uncredited)
Stan Sztaba ... negative matcher (uncredited)

Music Department 

Jeff Atmajian ... orchestrator
Emile Charlap ... orchestra contractor
Marylou Eales ... music coordinator
Arlene Fishbach ... music supervisor
Todd Kasow ... supervising music editor
John Kurlander ... music mixer
Todd Milner ... assistant music editor
Melanie Ryder ... associate music editor
Howard Shore ... conductor
Joel Sill ... executive music producer
Curt Sobel ... music consultant
John Moses ... musician: clarinetist (uncredited)

Transportation Department 

K.C. Colebrooke ... driver
Larry Crenshaw ... transportation captain (as Larry W. Crenshaw)
Richard Curry ... driver
Pete Dilella ... driver (as Peter J. Dilella)
Pirty Lee Jackson ... transportation co-captain
Eddie Manson ... driver (as Eddie J. Manson)
Edward O'Donnell ... transportation coordinator
Melvin A. Turner ... driver
Timothy J. Wood ... driver
Richard P. Pecora ... driver (uncredited)

Other crew 

Oscar Aguirre ... production assistant
Janine L. Aines ... animal trainer
Marco Assante ... assistant: Mr. Assante
Tom Bahr ... marine coordinator
Jan Bickler ... post-production accountant
Juliet Burkett ... stand-in: Rumer Willis
Robert Cahoon ... production secretary
Diane Calhoun ... production assistant
Jonathan Capra ... production assistant
Albert Chan ... specialty lighting designer
Brenna Charlebois ... assistant: Mr. Bergman (as Brenna A. Charlebols)
Laureen Clarke ... location assistant
Robert Cotnoir ... assistant: Mr. Shore
Ellen Dunn ... assistant production coordinator
Michelle Elkin ... assistant choreographer
Joey Federici ... craft service
Bela Fleck ... special performer
Kristin Fuller ... teacher
Gary Greene ... product placement (as Gary S. Greene)
R. Colette Hailey ... assistant location manager
Joe Hartwick Jr. ... assistant accountant (as Joseph R. Hartwick Jr.)
Scott Jackson ... assistant: Mr. Reynolds (as Scott L. Jackson)
Flaco Jiménez ... special performer
Greg Joujon-Roche ... personal trainer: Ms. Moore
Deborah Kagan ... executive assistant: Mr. Lobell
Marc H. Katz ... craft service
Shelley Kirkwood ... unit publicist
Avi Korein ... security: Ms. Moore
David H. Kramer ... adr loop group (as David Kramer)
Howard Levy ... special performer
Susan McGarry ... assistant: Mr. Lobell
Peter McManus ... first assistant accountant
Brian Moon ... production assistant
Peter Moore ... specialty lighting programmer
John Musser ... security: Ms. Moore
Nadar Nemati ... neon specialist
Franco Parente ... production assistant
Blake Perkinson ... production assistant (as Blake E. Perkinson)
Macall B. Polay ... payroll accountant
Marguerite Pomerhn Derricks ... choreographer
Mark Reinking ... assistant: Ms. Moore (as Mark 'Hunter' Reinking)
Marci Rosenberg Gayner ... production secretary (as Marci Rosenberg)
Clint Rowe ... animal coordinator
Nina Saxon ... title designer: main title / title producer: main title
Tesh Ken Scott ... motion trainer: Ms. Moore
Steve Shareshian ... production accountant (as Steven Sharesian)
Robin Squibb ... script supervisor
Rise Szokia ... physical therapist
Sam Tedesco ... location manager
Alison Troy ... production assistant
Sandy Watterson ... production coordinator
Kevin C. White ... product placement
Philip Wood ... travel services: World Travel
Frank D. Woodward ... caterer (as Frank Woodward)
Justin Escher Alpert ... production assistant (uncredited)
Sevy Di Cione ... production assistant (uncredited)
Elizabeth Elwell ... location scout (uncredited)
Robert Jarzen ... adr loop group (uncredited)
Kate Karpinski ... stand-in (uncredited)
Michael Klesic ... studio coordinator (uncredited)
Bill Timoney ... adr voice group (uncredited)
Frank Venegas ... set production assistant (uncredited)
Pamela Lyn Weiss ... production assistant (uncredited)
Matt Woodard ... production assistant (uncredited)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... aerial coordinator (uncredited)

Thanks 

John Frucsiante ... special thanks (as Judge John Frucsiante)
Bernie Little ... special thanks
Michael J. Peter ... special thanks
Dale Ross ... special thanks (as Chief Judge Dale Ross)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page