Edit
Shine (1996) Poster

(1996)

Full Cast & Crew

Directed by 

Scott Hicks

Writing Credits  

Jan Sardi ... (screenplay)
 
Scott Hicks ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Justin Braine ...
Tony
...
Sylvia
...
Sam
Alex Rafalowicz ...
Gordon Poole ...
Eisteddfod Presenter
...
...
Ben Rosen
Danielle Cox ...
Suzie - Child
Rebecca Gooden ...
Margaret
Marta Kaczmarek ...
Rachel
John Cousins ...
Jim Minogue
...
Paul Linkson ...
State Champion Announcer
...
Isaac Stern
Ian Welbourne ...
Boy Next Door
Kelly Bottrill ...
Louise - Baby
Beverley Vaughan ...
Rabbi
Phyllis Burford ...
Synagogue Secretary
Daphne Grey ...
Society Hostess
Edwin Hodgeman ...
Soviet Society Secretary
...
Katharine Susannah Prichard
Maria Dafnero ...
Sonia
Reis Porter ...
Postman
Stephen Sheehan ...
Roger Woodward - Younger
Brenton Whittle ...
Announcer
Marianna Doherty ...
Suzie - Teenager
Camilla James ...
Louise - Child
...
Cecil Parkes
David King ...
Viney
Danny Davies ...
Registrar
Helen Dowell ...
Sarah
Louise Dorling ...
Muriel
Sean Carlsen ...
Student
Richard Hansell ...
Ashley
Robert Hands ...
Robert
...
Ray
Neil Thomson ...
RCOM Conductor
Joey Kennedy ...
Suzie - Adult
Ellen Cressey ...
Nurse
Beverley Dunn ...
Beryl Ascott
Andy Seymour ...
Bar Customer
...
Gillian
...
Jessica
Jethro Heysen-Hicks ...
Rowan
John Martin ...
Roger Woodward - Older
Bill Boyley ...
Celebrant
Teresa La Rocca ...
Opera Singer
Lindsey Day ...
Opera Singer
Grant Doyle ...
Opera Singer
Leah Jennings ...
Musician
Kathy Monaghan ...
Musician
Mark Lawrence ...
Musician
Gordon Coombes ...
Musician
Luke Dollman ...
Musician
Margaret Stone ...
Musician
Tom Carrig ...
Musician
Helen Ayres ...
Musician
Suzi Jarratt ...
Vocalist
Samantha McDonald ...
Vocalist
Rest of cast listed alphabetically:
...
Restaurant Customer (uncredited)
Peter Osborn ...
Priest (uncredited)
Louise Siversen ...
Extra in Ballroom Scene (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jane Scott ... producer

Music by 

David Hirschfelder

Cinematography by 

Geoffrey Simpson

Film Editing by 

Pip Karmel

Production Design by 

Vicki Niehus

Art Direction by 

Tony Cronin

Costume Design by 

Louise Wakefield

Makeup Department 

Sue Black ... makeup assistant: UK
Liz Dingle ... additional hair stylist / additional makeup artist
Pamela Haddock ... makeup artist: UK
Rick Martin ... additional hair stylist / additional makeup artist
Fiona Rees-Jones ... additional hair stylist / additional makeup artist
Lesley Vanderwalt ... makeup artist
Paul Williams ... hair stylist

Production Management 

Peter Hoyland ... music production manager
Andrew Marshall ... unit manager
Elizabeth Symes ... production manager
Sylvia Walker-Wilson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Guy Campbell ... second assistant director
Toby Coke ... third assistant director: UK
Carolynne Cunningham ... first assistant director
Henry Osborne ... second assistant director
Tom Read ... third assistant director
Stephen Woolfenden ... second assistant director: UK

Art Department 

Michael Bartlett ... dressing props: UK (as Mike Bartlett)
Perscia Brokensha ... art department runner
Louise Cameron ... art department coordinator
Jacqui Canty ... art department attachment
Judy Farr ... property buyer: UK / set dresser: UK
Alastair Gow ... stand-by carpenter: UK (as Alistair Gow)
Jo Graysmark ... assistant art director: UK (as Johanna Graysmark)
John Haratzis ... scenic artist
Kevin Jarrett ... carpenter
Ben Johnson ... painter
Peter Looby ... stand-by prop: UK
Adam McCulloch ... draftsman
David McHenry ... art director: UK
Leroy Plummer ... stand-by props
Paul Purdy ... property master: UK
John Santucci ... painter
Andrew Short ... property buyer / set dresser
Brock Sykes ... greensman
Arthur Vette ... construction manager
Alicia Walsh ... property buyer / set dresser
Will Ayres ... dressing props (uncredited)

Sound Department 

Martin Bayley ... assistant sound editor
Steve Burgess ... foley artist
Helen Field ... sound liaison
Jim Greenhorn ... sound recordist: UK
Toivo Lember ... sound recordist
Gerard Long ... foley artist
Scott Piper ... boom operator
Livia Ruzic ... dialogue editor
Roger Savage ... sound re-recording mixer
Joanne Stephens-Smith ... boom operator: UK
Gareth Vanderhope ... sound effects editor
Nick Roberts ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Ray Fowler ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Paul Cross ... optical effects

Stunts 

Richard Boué ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Peter Arnold ... electrician: UK
Scott Brokate ... assistant grip
Tony Burns ... generator operator: UK (as Tony Burnes)
Jasmine Yuen Carrucan ... clapper loader (as Jasmine Carrucan)
John Donoghue ... gaffer: UK
Sally Eccleston ... focus puller
Warren Ewen ... best boy: UK (as Warren Ewan)
David Foreman ... camera operator: second unit
Sam Garwood ... Steadicam focus puller: UK
Werner Gerlach ... best boy
Jon Goldney ... key grip
Renee Hanna ... video split operator
Richard Anthony Hyde ... fourth electrician (as Richard Hyde)
Robertto Karas ... third electrician
Lorraine Luke ... clapper loader: UK
Alix Mumford ... camera trainee: UK
Jan Pester ... Steadicam operator: UK
Craig Philpott ... assistant camera: second unit
Barry Read ... grip: UK
Peter Santucci ... assistant grip
Graeme Shelton ... gaffer: second unit
Geoffrey Simpson ... camera operator
Andy Smith ... second electrician
Mark Tillie ... still photographer: UK
Lisa Tomasetti ... still photographer
Trevor Toune ... gaffer
David Dunkley ... underwater camera assistant (uncredited)
Philip Le Masurier ... special photographer (uncredited)
Gary Parnham ... rigging electrician: UK (uncredited)

Casting Department 

Sharon Howard-Field ... casting: USA (as Sharon Howard Field)
Jan Killen ... extras casting
Karen Lindsay-Stewart ... casting: UK
Liz Mullinar ... casting: Australia

Costume and Wardrobe Department 

Iona Kenrick ... wardrobe assistant: UK
Mariot Kerr ... costume assistant / cutter
Jeanette Luke ... costume assistant
Jenny Miles ... costume supervisor
Nina Parsons ... stand-by wardrobe
Jenny Ramos ... costume assistant
Ros Ward ... wardrobe supervisor: UK
Monica Willis ... costume assistant
Angela Winters ... costume assistant

Editorial Department 

Arthur Cambridge ... color grader: Atlab
Mark Ellis ... assistant film editor
Sue Nicola ... cutter
Rohan Wilson ... negative matcher

Music Department 

Michael Costa ... assistant music editor
Ricky Edwards ... assistant musical director / musician: piano
Sandy Edwards ... music production assistant
Robin Gray ... additional music engineer
Kim Green ... source music clearances
David Helfgott ... musician: piano
Robert John ... orchestra leader
Michael Letho ... music mixing engineer
Stella O'Malley ... music production assistant
Adam Rhodes ... additional music engineer
Sam Schwarz ... music notation editor
David Williams ... additional music engineer
Christine Woodruff ... source music clearances
Ricky Edwards ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Jim Atkins ... driver: UK
Jon Blaikie ... action vehicle coordinator
Clive Randall ... driver: UK
Harry Smith ... unit driver: UK
John Smith ... unit driver: UK
Paul Thompson ... driver: UK
Paul Venezia ... driver: UK

Other crew 

Lee Abberley ... stand-in: Mr. Taylor: UK
Sal Alba ... Yiddish advisor
Ian Anderson ... laboratory liaison
Hilary Benson ... production coordinator: UK
Jenny Bichard ... unit nurse
Maurice Burns ... location manager
Julie Byrne ... second assistant attachment
Lesley Campion ... cashier: UK
Vladimir Chishkovsky ... harpsichord technician
Ross Clunes ... studio technician
Martin Cousin ... hand double: Noah Taylor
Steve Crook ... psychiatric advisor
Rikke Dakin ... assistant location manager: UK
Christina Díaz Norman ... assistant to producer (as Christina Norman)
Cherry Fiddaman ... production accountant: UK
Rabbi Figdor ... advisor: bar mitzvah
Frederic N. Gaines ... lawyer: USA
Serena Gattuso ... production coordinator
Debbie Hanson ... unit assistant (as Deb Hanson)
Yiani Harpas ... stand-in: Master Rafalowicz
Tina Hennel ... unit assistant
Kerry Heysen ... creative consultant
Scott Heysen ... production runner
Charles Hubbard ... location manager: UK
Colleen Kennedy ... accounting assistant
Susanna Lenton ... continuity: UK
Paul Lightfoot ... unit assistant
Paul Linkson ... stand-in: Mr. Mueller-Stahl
John Macgregor ... story research and development
Tracey Mair ... publicist: Australia
Steve Marcus ... caterer
Ronald Markham ... stand-in: Sir John Gielgud, UK
Chris McGuire ... production accountant
Susie Menzies ... production secretary: UK
Josh Moore ... location assistant
Sara Morris ... production runner: UK
Heather Muirhead ... production secretary
Brent Ottley ... disklavier technician
Melinda Parker ... catering assistant
Carolyne Pool ... stand-in: Ms. Redgrave: UK
Paul Sarony ... production advisor: UK
Leilah Schubert ... third assistant attachment
Fiona Searson ... publicist: international
Greg Sitch ... lawyer: Australia
Sara Abel Smith ... stand-in: Ms. Redgrave
Peter Spaeth ... stand-in: Mr. Taylor
Simon Tedeschi ... hand double: Alex Rafalowicz
Bernadette Van Gyen ... safety reporter
Jo Weeks ... continuity

Thanks 

Alice Carrard ... thanks
David Helfgott ... thanks
Gillian Helfgott ... thanks
Brian Rosen ... thanks
Win Warren ... thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page