Edit
Robinson Crusoe (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rod Hardy ... (as Rodney K. Hardy)
George Miller

Writing Credits (WGA)  

Daniel Defoe ... (novel)
 
Christopher Lofton ... (screenplay) and
Tracy Keenan Wynn ... (screenplay) and
Christopher Canaan ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
William Takaku ...
...
Mary McGregor
...
...
Robert / Defoe's Publisher
...
Patrick Connor
Ben Robertson ...
James / Patrick's Brother
Martin Grace ...
Captain Braga
...
Cabin Boy
Rest of cast listed alphabetically:
...
Tim McMullan ...
Crusoe's Second (as Tim McMulian)
Mal Tobias ...
Patrick Connor's Second
...
Slave Ship Captain (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Simon Bosanquet ... co-producer
Robert Halmi Sr. ... executive producer
Njeri Karago ... producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Timothy White ... co-producer (as Tim White)

Music by 

Jennie Muskett

Cinematography by 

David Connell ... director of photography

Film Editing by 

Sue Blainey
Richard Bracken
Tod Scott Brody
Gregg Featherman
Keith Reamer
Kevin Stitt
David Zieff

Production Design by 

John Beard
Leslie Binns

Art Direction by 

Peter Kendall
Geoff Richardson

Costume Design by 

Lesley Neufeld ... (as Lesley Nicholson)
Richard Pointing

Makeup Department 

Joan Hills ... chief makeup artist: UK
Steven Mack ... hair department head
Cheryl Newton ... wig maker
Martha Preciado ... key makeup artist
Jeanette Stamp ... makeup artist: UK

Production Management 

Tod Scott Brody ... post-production supervisor
Issy Shabtay ... production manager
James A. Westman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Clare Awdry ... third assistant director: UK
Jonathan Benson ... first assistant director: UK
Christopher Brosnan ... third assistant director
Guy Campbell ... second assistant director
Antony Ford ... second assistant director: UK
Bob Howard ... first assistant director
Brandon James ... second assistant director
Emma Schofield ... assistant director: second unit
Chris Webb ... first assistant director

Art Department 

Ben Bauer ... assistant stand-by props
Thomas Binns ... art department coordinator
Campbell Burdon ... construction manager
Ray Chan ... assistant art director
Cassandra Colson ... set finisher
Kate Joyce ... scenic artist
Zlatko Koswamavic ... assistant stand-by props
Peter Verard ... construction manager: UK
Harry Zettel ... stand-by props

Sound Department 

Stephen Barden ... sound
Jennifer L. Dunnington ... assistant sound editor
Keith Elliott ... sound re-recording mixer
Stuart Emanuel ... sound editor
Nelson Ferreira ... sound editor
Paul Germann ... sound editor
Steve 'Red' Haggerty ... boom operator
Wendy Hedin ... supervising sound editor
Mark L. Mangino ... sound effects editor
Gerry Nucifora ... boom operator: Sydney
Ben Osmo ... sound recordist: Sydney
Daniel Pellerin ... sound re-recording mixer
Andrew Ramage ... sound recordist
John Schiefelbein ... sound mixer
Michael Shore ... dialogue editor
David Stephenson ... sound mixer: UK
Steven Ticknor ... sound effects editor
Todd Warren ... sound re-recording mixer
Brad Zoern ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Steve Courtley ... special effects
Pauline Grebert ... special effects
Garth Inns ... special effects supervisor
Tad Pride ... special effects
Conrad Rothmann ... special effects
Greg Skipper ... special effects
Arthur Spink Jr. ... special effects (as Arthur Spink)
Bob Wenger ... special effects

Visual Effects by 

John Coats ... visual effects cameraman (as John Coates)
David Fogg ... assistant visual effects cameraman
Peter Juneau ... plate and optical effects cameraman
Dee McClelland ... telecine colorist dailies
John P. Mesa ... visual effects supervisor

Stunts 

Pat Banta ... stunt coordinator (as Patrick Banta)
Daniel Cassell ... stunt player
Francis Kalana ... stunt player
Clarence Pangkava ... stunt player
Carlos Spivey ... stunt player
Pat Banta ... stunt double: Pierce Brosnan (uncredited)
Richard Bonehill ... fight double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Pete Cavaciuti ... Steadicam operator: UK
Ian Dewhurst ... gaffer
Bob Greene ... still photographer
Terry Howells ... assistant camera: second unit
Angus Hudson ... focus puller: Steadicam, UK
Martin Hume ... camera operator: Sydney
Jonas Juhanson ... key rigging grip (as Jo Juhanson)
David Litchfield ... assistant grip
Danny Lockett ... assistant grip / grip (1997)
Ian McMillan ... second assistant camera
Daryl Pearson ... best boy electric
Ian Plummer ... gaffer: Sydney
Mark Ramsey ... grip
Jem Rayner ... underwater camera operator
Dave Ridout ... best boy: UK / electrician
Greg Ryan ... second camera operator
Dick Tummel ... gaffer
John Ward ... director of photography: additional photography
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jenny Campbell ... costume supervisor: Sydney
Jenny Chinner ... seamstress
Carel Fillmer ... wardrobe assistant: Sydney
Vicki Friedman ... costume supervisor
Steven Kirkby ... wardrobe master: UK
Rosemary Lis ... wardrobe mistress: UK (as Rosemary Worth)

Editorial Department 

Donna Donato ... assistant editor
Cathy Rait ... color timer
Jeff Cahn ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Bill Darby ... location manager: UK

Music Department 

Lawrence Ashmore ... additional orchestrator
John Bell ... additional orchestrator
James Flatto ... additional music editor (as Jim Flato)
Geoff Foster ... music mixer / music recordist
Earl Ghaffari ... additional music editor
Andrew Glen ... music editor
Ricky Graham ... assistant: Geoff Foster
George Hamer ... orchestra contractor
Claire Lewis ... assistant: Geoff Foster
Ian MacPherson ... conductor / orchestrator
Kim Naves ... additional music editor
Matt Palmer ... assistant music editor
Maggie Rodford ... music supervisor: Air-Edel Associates
Tony Stanton ... music preparation

Transportation Department 

Ranald MacLurkin ... transportation coordinator

Other crew 

Joseph T. Aidala ... delivery coordinator
David Allsberry ... animal trainer
Libbie Barr ... script supervisor: UK
Erica Bensly ... production coordinator: UK
Glenda Carpenter ... production coordinator
Kate Dennis ... script supervisor: Sydney
Annie Gilhooly ... production secretary (as Anna Gilhooly)
Caragh Heenan ... bird wrangler
Seumus Heenan ... bird wrangler
Betty Linn ... dog wrangler
Christina O'Shea-Daly ... assistant to producer
Jenny Quigley ... script supervisor
Emily Saunders ... production secretary
Jill Steele ... production accountant (as Jillian Steele)
Michele Tandy ... production accountant: UK
Aaron Wilson ... unit coordinator
Brett Hardy ... assistant to director (uncredited)
Andrew Jack ... dialogue coach: adr (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page