Edit
The Nutty Professor (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Shadyac

Writing Credits (WGA)  

Jerry Lewis ... (1963 motion picture) and
Bill Richmond ... (1963 motion picture)
 
David Sheffield ... (screenplay) &
Barry W. Blaustein ... (screenplay) and
Tom Shadyac ... (screenplay) &
Steve Oedekerk ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Carla Purty (as Jada Pinkett)
...
...
...
...
Patricia Wilson ...
Dean's Secretary
...
...
Fit Woman
Hamilton von Watts ...
Health Instructor (as Hamilton Von Watts)
...
Asian Man (as Chao-Li Chi)
Tony Carlin ...
Host
Quinn Duffy ...
Bartender
...
Himself
...
Band Leader
...
Student
...
Student
Lisa Halpern ...
Sad Fat Girl
...
Doctor
...
Doctor
...
Doctor
...
Nurse
Greg Natale ...
Cop
...
Guy in Crowd
...
Woman in Crowd
...
Student
Joe Greco ...
Security Guard
Nick Kokotakis ...
Waiter
Stanley D. Petter III ...
Fireman
Mohammad Mohsen ...
Bodybuilder
Michael D. Starks ...
Boxing Trainer
Julianne Christie ...
Sporting Goods Clerk
Christie Blanchard-Power ...
Woman Dignitary
Alexia Robinson ...
Sexy Girl
Lisa Boyle ...
Sexy Girl
...
Sexy Girl
Judith Woodbury ...
Wellman College Alumni
Rest of cast listed alphabetically:
...
Valet (uncredited)
Elliott J. Brown ...
Hightop Kid (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Girl at Table (uncredited)
Linda Grigorian ...
Girl at Table (uncredited)
...
Construction Worker (uncredited)
...
Waitress (uncredited)
Arthur Tovey ...
Elderly Man in Alumni Receiving Line (uncredited)
...
Student Faculty Teacher (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

James D. Brubaker ... co-producer
Brian Grazer ... producer
Karen Kehela Sherwood ... executive producer (as Karen Kehela)
Jerry Lewis ... executive producer
Mark Lipsky ... executive producer
Russell Simmons ... producer

Music by 

David Newman

Cinematography by 

Julio Macat ... director of photography

Film Editing by 

Don Zimmerman

Casting By 

Aleta Chappelle

Production Design by 

William A. Elliott ... (as William Elliott)

Art Direction by 

Greg Papalia ... supervising art director

Set Decoration by 

Kathryn Peters

Costume Design by 

Ha Nguyen

Makeup Department 

David LeRoy Anderson ... special makeup effects assistant (as David Leroy Anderson)
Rick Baker ... special makeup effects
Glen Eisner ... special makeup effects artist
Toni G ... special makeup effects assistant (as Toni G.)
Jim McPherson ... sculptor
Beth Miller ... key hair stylist
Stacey Morris ... personal hairstylist for eddie murphy
Judy Murdock ... makeup artist: Jada Pinkett
Geri B. Oppenheim ... makeup department head
Michael A. Pearce ... special makeup effects technician
Deborah Ann Piper ... hair stylist
Matt Rose ... special makeup effects artist
Aaron Sims ... designer/sculptor
Toy Van Lierop ... makeup artist: Mr. Murphy (as Toy Russell Van Lierop)
Chad Waters ... special makeup effects
Bill Forsche ... Rick Baker crew member (uncredited)
Jake Garber ... special makeup effects artist (uncredited)
Kathleen Karridene ... makeup artist (uncredited)
Tracey Levy ... makeup artist (uncredited)
Brian Penikas ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Gabriella Pollino ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Tina L. Fortenberry ... production supervisor
Daryl Kass ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David B. Householter ... first assistant director
Robert A. Neft ... second second assistant director
Daniel M. Stillman ... second assistant director
Rebecca Strickland ... second assistant director
Tyrone S. Walker ... second second assistant director
Matthew T. Weiner ... second second assistant director (uncredited)
Darrell Woodard ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Edward R. Alvarado ... labor forman
Frank Cappiello ... greensman
Mike Carrillo ... assistant props (as Michael Carrillo)
James F. Claytor Sr. ... set designer
Larry A. Cornick ... set dresser (as Larry Cornick)
Mike Cunningham ... assistant props
Mario D'Alfonso ... labor forman
Dennis DeWaay ... construction coordinator (as Dennis Dewaay)
Elixandro Diaz Jr. ... plaster foreman
Daren Dochterman ... storyboard artist (as Daren R. Dochterman)
Richard Bryan Douglas ... carpenter
Steve Fegley ... construction foreman (as Steven Fegley)
Yvonne Garnier-Hackl ... set designer
Bruce J. Gfeller ... construction coordinator (as Bruce Gfeller)
Hank Giardina ... stand-by painter
Darryl Henley ... storyboard artist
Marisol Jiménez ... art department coordinator (as Marisol Jimenez)
Christopher Kennedy ... set dresser
Alan D. Laslovich ... construction foreman
Marik 'Travis' Little ... on-set dresser (as Mark Travis Little)
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Brook Mansbridge ... propmaker
John Maskovich ... lead man
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John H. Maxwell)
Len Morganti ... storyboard artist
Douglas Barrett Netter ... art department assistant (as Douglas B. Netter)
James F. Orendorff ... foreman (as James Orendorff)
Joel Osborne ... set dresser
Enrico Paronelli ... paint foreman
Chris Pascuzzo ... set dresser
Andrew Petrotta ... assistant props (as Drew Petrotta)
Lazar Samarzich ... greensman
Tom Sharp ... drapery (as Thomas Sharp)
Dawn Snyder ... set designer
Robert L. Stephen ... stand-by painter (as Robert Stephen)
George Stokes ... foreman
Dan Sweetman ... storyboard artist
Bobby Thomas ... set dresser
Sally Thornton ... assistant art director
Michael Thurman ... set dresser (as Mike Thurman)
Richard Watson ... foreman
Sheri Watson ... set dresser
Greg Wilkinson ... key set dresser
Rick Young ... property master
Will Grant ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer (as Jim Ashwill)
Odin Benitez ... electronic sound editor
Brad Biggart ... stage recordist
David Boulton ... adr mixer: New York
Kevin W. Brooks ... stage recordist (as Keven Brooks)
Ed Callahan ... dialogue editor
Simon Coke ... dialogue editor
Rich Coleman ... stage recordist
Jim Collins ... adr recordist: Los Angeles
Jeannette Cremarosa ... stage recordist
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Jeff Erdmann ... cable person
Robert Fitzgerald ... electronic sound editor
Jonathan Fuh ... boom operator (as Jonathan Lee-Ger Fuh)
José Antonio García ... sound mixer (as Jose Antonio Garcia)
Leslie Gaulin ... foley editor
Randall Guth ... first assistant sound editor
Allen Hartz ... electronic sound editor
Amber Hilkene ... sound editing production assistant
Michael Hilkene ... adr editor / adr supervisor / supervising sound editor
Alan Holly ... adr mixer: Los Angeles
Ken J. Johnson ... sound effects designer (as Ken Johnson)
Gregg Landaker ... sound re-recording mixer
Fred Law ... adr mixer: Los Angeles
Deidre Leonard ... apprentice sound editor
Greg W. Lowe ... adr recordist: Los Angeles (as Greg Lowe)
Gail K. Markley ... sound editing production assistant
Steve Maslow ... sound re-recording mixer
Odis McKinney ... apprentice sound editor
Mark Moseley ... custom looping
Judy Nord ... stage recordist
Dan O'Connell ... foley artist
Brion Paccassi ... stage recordist
Douglas Parker ... second assistant sound editor
Peter Reale ... additional sound re-recording mixer
Jeff Rosen ... dialogue editor (as Jeffrey Rosen)
Christopher T. Welch ... electronic sound editor (as C.T. Welch)
John O. Wilde ... foley supervisor
Linda Lew ... foley recordist (uncredited)
Brian Risner ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Ted Allen ... special effects
Philip Bartko ... special effects (as Philip D. Bartko)
Rodney M. Byrd ... special effects foreman (as Rodney Byrd)
Janna Crawford ... creature suit fabricator
Burt Dalton ... special effects coordinator
Curtis Decker ... special effects
Jim Doyle ... special effects
Bruce Hanson ... special effects craft service
Chuck Hessey ... special effects
Robbie Knott ... special effects
Carol Koch ... cosmetic finisher & character designer for "Shelley"
Carolyn Oros ... special effects makeup
Gary Pawlowski ... mold maker
Steve Purcell ... special effects
Yoichi Art Sakamoto ... lab technician
Richard Stutsman ... special effects
Blumes Tracy ... special effects technician
Bruno Van Zeebroeck ... special effects coordinator: dream sequence
Michael Wilmot ... special effects (as Mike Wilmot)
Gary Zink ... special effects
Roger Borelli ... moldmaker: Cinovation Studios (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Barraza ... editorial production assistant: Rhythm & Hues
Travis Baumann ... special visual effects: CFC
Ashley Beck ... pre-visualization
Mat Beck ... visual effects supervisor: Light Matters Incorporated
Jil-Sheree Bergin ... digital production supervisor: Rhythm & Hues
Barbara A. Bordo ... scanning: Rhythm & Hues (as Barbara Bordo)
Patrick Brennan ... special visual effects: CFC
Alex Brown ... still photographer: Light Matters Incorporated
Harold Buchman ... CG supervisor: Rhythm & Hues
Colin Campbell ... digital painter: Rhythm & Hues
Scott Campbell ... visual effects assistant camera
Robert Chapin ... special visual effects: CFC
Yeen-Shi Chen ... cg modeller: Rhythm & Hues
Timothy Clark ... 3D animator: Light Matters Incorporated (as Tim Clark)
Anita Cukurs ... digital painter: Rhythm & Hues
Ken Dackermann ... digital compositor
Matt Dougan ... digital assistant: Light Matters Incorporated
Jason Dunn ... digital artist: Light Matters Incorporated
Jon Farhat ... visual effects supervisor
Daniel Fazel ... film recording: Rhythm & Hues
David Fuhrer ... digital artist: CFC
Mary Ann Gallo ... visual effects assistant
Richard Garrison ... digital artist: Light Matters Incorporated
Bruno George ... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Betsy Asher Hall ... CG animator: Rhythm & Hues
Mark Hamilton ... CG animator: Rhythm & Hues / technical director: Rhythm & Hues
Greg Hanigan ... scanning: Rhythm & Hues
Scott Harper ... digital supervisor: Gravity
Andrew R. Harris ... digital compositor: Light Matters Incorporated (as Andy Harris)
Scott Hill ... visual effects editor
Rob Hodgson ... special visual effects: CFC (as Robert Hodgson)
John Hughes ... CG animator: Rhythm & Hues
Ian Hulbert ... digital artist: Rhythm & Hues
Meryl Jacobs ... production assistant: Rhythm & Hues
Alessandro Jacomini ... CG animator: Rhythm & Hues
Randy King ... modeler: Rhythm & Hues
Nancy Klimley ... modeler: Rhythm & Hues
Erik Liles ... digital artist: Light Matters Incorporated
John Lockwood ... digital artist: Rhythm & Hues
Josh Margolies ... editor: Rhythm & Hues
Linda Martino ... software support: Rhythm & Hues
Mary Mattern ... film recording: Rhythm & Hues
Frank Maurer ... special visual effects: CFC
Stuart McAra ... special visual effects: CFC
Barbara McCullough ... production manager: Rhythm & Hues
Suzanne McEachron ... film recording: Rhythm & Hues
John McGee ... digital painter: Rhythm & Hues
Jonah Michaud ... film recording: Rhythm & Hues
Duane Mieliwocki ... visual effects assistant camera
Cleveland Mitchell ... CG animator: Rhythm & Hues
Bud Myrick ... CG animator: Rhythm & Hues
Luc G. Nicknair ... visual effects assistant camera
Tamara Nobles ... production coordinator: Rhythm & Hues
Aisling O'Brien ... special visual effects: CFC
Betsy Paterson ... special visual effects: CFC
Rodian Paul ... CG supervisor: Rhythm & Hues
Scott Peterson ... technical director
Jim Rider ... motion control cameraman
David Riley ... visual effects assistant camera
Ernie Rinard ... 3D animator: Light Matters Incorporated
Douglas Sayre ... CG animator: Rhythm & Hues (as Doug Sayre)
Scott Shields ... visual effects coordinator: Light Matters Incorporated (as R. Scott Shields)
Janek Sirrs ... special visual effects: CFC
David J. Smith ... CG supervisor: Rhythm & Hues (as David Smith)
Suponwich Juck Somsaman ... CG animator: Rhythm & Hues (as Suponwich 'Juck' Somsaman)
Robert Stadd ... visual effects producer
Colin Strause ... 3D animator: Light Matters Incorporated
Greg Strause ... animator/compositor: Light Matters Incorporated
Eugene Vendrovsky ... software support: Rhythm & Hues
Randy Wei ... CG animator: Rhythm & Hues
David Weinberg ... production manager: Rhythm & Hues
Eric Weinschenk ... special visual effects: CFC
Edson Williams ... digital supervisor: Light Matters Incorporated
Sylvia Wong ... CG animator: Rhythm & Hues
Janet Yale ... special visual effects: CFC
Julius Yang ... CG animator: Rhythm & Hues
Robert Yano ... assistant editor: Rhythm & Hues
John Campuzano ... visual effects editor (uncredited)
Sautai Fred ... technical director (uncredited)
Brian Gardner ... software development (uncredited)

Stunts 

Robert Apisa ... stunts (as Bob Apisa)
LaFaye Baker ... stunts
Stanton Barrett ... stunt double / stunts
Cheryl Bermeo ... stunts
Moore Brian ... stunts (as Brian Moore)
Jack Carpenter ... stunts
Eugene Collier ... stunts
Jake Crawford ... stunt coordinator: Godzilla sequence
Joe Finnegan ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Mickey Gilbert ... stunt coordinator
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
Marian Green ... stunts (as Marion Green)
Tom Harper ... stunts
Carlton Holder ... stunts
Peter Horak ... stunts
Chuck Hosack ... stunts
Melvin Jones ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Jimmy Lewis Jr. ... stunts
Rita Minor ... stunts
Bennie Moore ... stunts
Francine Morris ... stunts
Chere Rae ... stunts
Anthony G. Schmidt ... stunts (as Anthony Schmidt)
Monty L. Simons ... stunts (as Monty Simmons)
Vicki Sims ... stunts
Eddie Smith ... stunts
Carlton Holder ... stunt double: David Chapelle (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richard Alonso ... 24 frame playback operator: Playback Technologies
David A. Armstrong ... first assistant camera: "c" camera
Ron Ash ... best boy: Universal (as Ronald Ash)
Derek Bartole ... grip
Leo Behar ... grip
Ben Betts ... 24 frame playback operator: Playback Technologies (as Ben A. Betts)
David Burnett ... assistant chief lighting technician
Billy Clevenger ... first assistant camera: "b" camera
Stephane Cojot-Goldberg ... second assistant camera
Mike Connors ... dolly grip
Gary Dagg ... key grip
David E. Diano ... camera operator: "b" camera
Lex duPont ... camera operator (as Lex Du Pont)
Jay Galbo ... electrician
Joe Louis Garcia ... best boy rigger
Dennis Grow ... electrician
Richard Hartley ... assistant chief lighting technician
Patrick Huggins ... camera loader
Steve Iriguchi ... grip (as J. Steve Iriguchi)
Steve Irwin ... 24 frame playback operator: Playback Technologies
Matt Jackson ... grip
Jimmy E. Jensen ... first asst camera "a" camera 2nd unit
Joe Kelly ... best boy grip
Ronald Kline ... rigging gaffer
Bruce McBroom ... still photographer
Richard Craig Meinardus ... first assistant camera
Brian Mills ... rigging key grip (as Brian D. Mills)
Mike Moyer ... chief lighting technician
Paul Murphey ... video assist operator
David W. Nims ... rigging key grip
Don Nygren ... chief lighting technician
Phelt M. Saucier ... electrician (as Phelt Saucier)
Gregory Shummon ... lighting technician
Clyde W. Smith ... spfx photography
George Stephenson ... camera operator
Dave Tutokey ... electrician (as David Tutokey)
Jimi Udel ... grip
Don McCuaig ... director of photography: second unit (uncredited)
Randy Nolen ... Steadicam operator (uncredited)
Bubba Sheffield ... grip rigger (uncredited)

Casting Department 

John A. Aiello ... additional casting
Diana Carroll ... extras casting
Shannon K. Dunn ... extras casting
Barbara Harris ... voice casting
Carl Joy ... extras casting
Renton Kirk ... casting assistant
Terry L. Lamfers ... casting administrator
Mariann H.W. Lee ... extras casting
Eddie Smith ... extras casting coordinator
Naomi Yoelin ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Charlene Amateau ... costumer
Fetteroff Colen ... costumer: Mr. Murphy (as Fetteroff F. Colen III)
Gina Dedomenico ... costume illustrator (as Gina Flanagan)
Claire Flewin ... fat suit fabricator
Chic Gennarelli ... costume supervisor
Molly Mitchell ... costumer (as Molly C. Mitchell)
Bob Morgan ... costumer
Loring I. Spicer ... costume supervisor (as Loring Spicer)

Editorial Department 

Sandy Brundage ... negative cutter
Scott Hill ... first assistant editor
Jim Passon ... color timer
Don Thompson ... first assistant editor
Dan Zimmerman ... second assistant editor
Dean Zimmerman ... second assistant editor

Location Management 

Jeremy Alter ... assistant location manager
Arlene Kehela ... location manager
Anton Pardoe ... location assistant (as A. Brett Pardoe)
David Thornsberry ... assistant location manager

Music Department 

Chris Boardman ... music arranger
Tom Boyd ... musician: oboe and solo English horn
Danny Bramson ... music supervisor
Jeff Carson ... music editor
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
George Doering ... musician
Bruce Dukov ... musician: violin
Robert Fernandez ... scoring mixer (as Bob Fernandez)
Marty Frasu ... musician: synthesizers
J.J. George ... music editor
Mark Graham ... music librarian
J.J. Holiday ... musician
Alexander Janko ... orchestrator (as Xandy Janko)
Kenny Smoove Kornegay ... composer: additional music
Norman Ludwin ... musician: bass soloist
David Newman ... conductor / music producer / orchestrator
Krystyna Newman ... consultant: musical score (as Krys Newman)
Steve Schaeffer ... musician: percussion
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: French horn
Joe Zimmerman ... music preparation
Kevin Crehan ... assistant music editor (uncredited)
Art Ford ... music consultant (uncredited)
Harry Garfield ... musician: Buddy Love's piano styling (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)

Transportation Department 

Ed Arter ... transportation coordinator (as Edward D. Arter)
Tina M. Arter-Duquette ... transportation dispatcher
Ronald B. Dinson Sr. ... transportation captain (as Ronald Dinson)
J. Armin Garza II ... driver: camera car

Other crew 

Cassie Alter ... assistant: James D. Brubaker
Bob Bosier ... office production assistant
Stacey Brehm ... additional handler (as Stacy Brehm)
Beverly Brooks ... office production assistant
Michael Bullion ... hamster caretaker
Cathy Churchman ... animal trainer
Jason Cienkus ... assistant: Danny Bramson
Michelle Clark ... consultant: aerobics
Sam M. Cobb ... production medic
Leslie Coogan ... office production assistant
Maureen Cowen ... executive assistant: Brian Grazer
Carlos De La Torre ... set production assistant
Laurie Dodsworth ... second assistant accountant
Elliot Durant III ... set production assistant
Melinda Eichberg ... additional handler
Mike Elizalde ... puppeteer
Glen Garner ... assistant animal trainer (as Glen D. Garner)
Suzy Gilstrap ... assistant: Karen Kehela
Mandie Green ... production secretary
Wayne W. Grody ... technical advisor (as Wayne W. Grody M.D. Ph.D.)
Jemal Guillory ... personal assistant: Eddie Murphy
Bob Hartman ... payroll accountant
Jurgen Heimann ... puppeteer
Jason Hellmann ... assistant: Brian Grazer
Joseph R. Hessekiel ... production associate (as Joseph Hessekiel)
Charisse M. Hewitt ... executive assistant: Eddie Murphy
Hi-Hat ... choreographer
Ryan Hintz ... post-production accountant
Diane Hubner ... massage therapist
Leslie Iwerks ... assistant: Tom Shadyac (as Leslie A. Iwerks)
Donnie Johnson ... personal assistant: Eddie Murphy
Sami Kassim ... set production assistant
Michael J. Kelly ... production associate
Terry Knapp ... additional handler
Christopher J. Kristoff ... assistant: Ha Nguyen
Richard Lundin ... additional handler (as Rick Lundin)
Tamara Maellaro ... set medic
Elizabeth Maxwell ... caterer
Michael Maxwell ... caterer
Cathy McCallum ... additional handler
Karl Lewis Miller ... animal action
Teresa Ann Miller ... additional handler (as Teresa Miller)
Michael Morgenthal ... construction accountant
April Morley ... assistant animal trainer
Michelene Mundo ... set production assistant
Shari Nicotero ... set production assistant
Nicole Norton ... hamster caretaker
Linda Papineau ... additional handler
Joey Rappa ... production associate (as Joseph P. Rappa)
Richard Reiner ... production services arranger (as Richard F. Reiner)
Glen Richard ... first assistant accountant
Carol Riggins ... additional handler
Paul Ripple ... office production assistant
Margo Romano ... accounting assistant
Deborah Simmrin ... unit publicist
Joseph Yuss Simon ... special makeup effects artist
Shauna Skidmore ... assistant animal trainer
Stephen M. Smith ... production associate
Maureen Stanton-Leveque ... assistant production coordinator
Christopher Starr ... craft service
John Starr ... craft service
Jack Stern ... studio teacher
Bill Sturgeon ... puppeteer (as William Sturgeon)
Tracy A. Sullivan ... assistant: Mark Lipsky
Lou Sumien Jr. ... projectionist
Gretchen Van Zeebroeck ... production coordinator
Michael Vieira ... production associate
Janet L. Wattles ... production auditor (as Janet Wattles)
Randy Webster ... personal assistant: Eddie Murphy (as Randy Lee Webster)
Kathryn Weygand ... script supervisor
Daniel Wheatcroft ... studio executive
Wayne Witherspoon ... set production assistant
Nellie Adami ... set production assistant (uncredited)
David Keith Anderson ... dancer (uncredited)
Winston M. Elizalde ... puppeteer (uncredited)
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
Steve Jones ... stand-in (uncredited)
James Lumb ... assistant: producers (uncredited)
Roger E. Reid ... stand-in (uncredited)
Denise Smith ... stand-in (uncredited)
Mark Bryan Wilson ... puppeteer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page