Edit
Mrs. Winterbourne (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Benjamin

Writing Credits (WGA)  

Cornell Woolrich ... (novel "I Married a Dead Man")
 
Phoef Sutton ... (screenplay) and
Lisa-Maria Radano ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Father Brian Kilraine
...
...
Lieutenant Ambrose
...
Renee
Kate Hennig ...
Sophie
...
Justin Van Lieshout ...
Baby Hughie
Alec Thomlison ...
Baby Hughie
...
Susan
...
Dr. Hopley (as Victor Young)
Tony Munch ...
Steve's Pal
...
Homeless Man
David Lipman ...
Conductor
Jim Feather ...
Conductor
Irene Pauzer ...
Woman on Train
Bertha Leveron ...
Vera
...
Detective at Steve's
Craig Eldridge ...
Ambrose's Assistant
...
Scuzzy Friend
Santino Buda ...
Scuzzy Friend
...
Scuzzy Friend
Thomas Joyce ...
Jeweler
Tom Harvey ...
Ty Winthrop
Caroline Yli-Loumi ...
Florist
Peter Flemming ...
Wedding Planner (as Peter Fleming)
Joa Gamelin ...
Wedding Gown Designer
Colin Fox ...
Wedding Guest
Joan Luchak ...
Wedding Guest
Melanie Zuber ...
Wedding Guest
Bob McAlpine ...
Music Combo
Rob Gusevs ...
Music Combo
Shawn Eisenberg ...
Music Combo
Glyn Stephens ...
Music Combo
Rest of cast listed alphabetically:
...
Businessman (uncredited)
Terry Dinan ...
College Student (uncredited)
...
Man at Grand Central Station (uncredited)
...
TV Comedian (uncredited)
...
Maternity Nurse (uncredited)
Kariim Ratcliff ...
Traveler (uncredited)
...
Cop in Park (uncredited)
...
TV Motivational Speaker (archive footage) (uncredited)
Michelle Rouhani ...
Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ross Canter ... producer
Oren Koules ... producer
Patrick J. Palmer ... executive producer (as Patrick Palmer)
Dale Pollock ... producer

Music by 

Patrick Doyle

Cinematography by 

Alex Nepomniaschy ... director of photography

Film Editing by 

Jacqueline Cambas
William Fletcher

Casting By 

Nancy Foy

Production Design by 

Evelyn Sakash

Art Direction by 

Dennis Davenport

Set Decoration by 

Casey Hallenbeck

Costume Design by 

Theoni V. Aldredge

Makeup Department 

Christine Hart ... key makeup artist
Inge Klaudi ... makeup artist
Janice Miller ... hair stylist
Jennifer Bower O'Halloran ... key hair stylist

Production Management 

Nathan Gendzier ... production supervisor
Adam J. Shully ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Paula Brody ... second assistant director: Boston and New York
Dean Garvin ... second second assistant director: Boston and New York
Stephen A. Glanzrock ... second assistant director: Boston and New York (as Stephen Glanzrock)
David McAree ... first assistant director
Cathie McGaw ... second assistant director (as Cathy McGaw)
Michelle Michals ... dgc trainee
Patrick J. Palmer ... second unit director (as Patrick Palmer)
Dean Pulver ... first assistant director: Boston and New York
Jill Campbell Samson ... second second assistant director (as Jill Samson)
Elizabeth Scherberger ... first assistant director
Glen Trotiner ... first assistant director: Boston and New York
Mark Wallace ... second assistant director
Jonathan Wright ... second second assistant director

Art Department 

Suzy Abbott ... art director: Boston and New York
Tory Bellingham ... property master
Carlos Caneca ... lead man
Katherine Conklin ... set decorator: Boston and New York
Joe Curtin ... construction coordinator
Jennifer Engel ... assistant property master: Boston/New York
Mike Franklin ... assistant property master (as Michael Franklin)
Russ J. Griffon ... assistant property master: Boston/New York
Henry Jesiak ... set dresser
Elis Lam ... assistant art director
Tim Murton ... assistant key scenic artist
Ian Nelmes ... chargeman scenic artist
William F. Reynolds ... property master: Boston/New York (as William Reynolds)
Paul Richards ... leadman: Boston/New York
Andrew M. Stearn ... assistant art director (as Andrew Stearn)
Norman White ... construction coordinator: Boston, New York
Robert Engle ... set dresser (uncredited)
Arvinder Grewal ... assistant art director (uncredited)
Etienne Martine ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Patrick Bietz ... sound effects editor (as Pat Bietz)
Mike Dobie ... supervising sound editor
Todd Egan ... assistant sound editor
Richard Friedman ... supervising adr editor (as Dick Friedman)
John Fundus ... boom operator: Boston and New York
Scott D. Jackson ... foley editor (as Scott Jackson)
Suhail Kafity ... dialogue editor
Constance A. Kazmer ... dialogue editor (as Constance Kazmer)
Rick Kline ... sound re-recording mixer
James J. Klinger ... sound effects editor (as James Klinger)
Gary Krivacek ... sound effects editor
Richard Lightstone ... sound mixer
Chuck Neely ... foley editor
Christopher O'Donnell ... boom operator: Boston and New York (as Chris O'Donnell)
Jim Thompson ... boom operator
Gregory H. Watkins ... sound re-recording mixer (as Greg Watkins)

Special Effects by 

Michael Kavanagh ... special effects supervisor
Brian Ricci ... special effects coordinator: Boston, New York
Warren Appleby ... special effects assistant (uncredited)
Tim Good ... crane rain specialist (uncredited)
Jim Peacock ... special effects prop builder (uncredited)

Stunts 

Shelley Cook ... stunt double: Patricia
Erin Jarvis ... stunt double: Connie
Larry A. McLean ... stunt coordinator (as Larry McLean)

Camera and Electrical Department 

Mikki Ansin ... still photographer: Boston, New York
Bob Becchio ... second assistant camera: Boston, New York
John Escapa ... second assistant camera
Steve Ferrier ... chief lighting technician
Kevin Fitzpatrick ... best boy electric: Boston, New York
Michael Galbraith ... best boy electric
Michael Ginsburg ... still photographer: Boston, New York (as Michael Ginsberg)
Richard Guinness Jr. ... key grip: Boston, New York
Tim Guinness ... chief lighting technician: Boston, New York
Brian Heller ... director of photography: second unit
James Hirsch ... chief lighting technician: Boston, New York
Bruce Macaulay ... still photographer
David Margolis ... best boy electric: Boston, New York
Rebekah V. Michaels ... assistant camera: second unit (as Rebecca Michaels)
Christopher Nethercoat ... best boy grip
Harald Ortenburger ... camera operator
Robert Paone ... first assistant camera: Boston, New York
Ron Renzetti ... dolly grip
Kyle Rudolph ... Steadicam operator: Boston, New York
Dave C. Sheridan ... first assistant camera (as Dave Sheridan)
Randy Tambling ... key grip (as Randal Tambling)
Robert Tompkins ... key grip: Boston, New York
Eric Boyle ... grip (uncredited)
Rod Crombie ... Steadicam operator (uncredited)
Gary Deneault ... rigging gaffer (uncredited)
Shayne Hare ... grip (uncredited)
John R. Kaplan ... grip (uncredited)
Philip A. Reilly ... generator operator: Boston (uncredited)
Chris Schillinger ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Ross Clydesdale ... casting: Toronto
Carolyn Pickman ... extras casting: Boston, New York
Jane Rogers ... extras casting
Suzy Sharp-Kane ... casting associate
Matt Bouldry ... extras casting assistant (uncredited)
Kevin Fennessy ... extras casting assistant: Boston and New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Pam Cane ... assistant to costume designer
Graham Docherty ... costume supervisor
Gail Filman ... costume supervisor
Deborah Newhall ... wardrobe supervisor: Boston, New York
Arthur Rowsell ... assistant to costume designer
Gayle Franklin ... costume set supervisor: extras (uncredited)

Editorial Department 

Paula Greatbatch ... assistant film editor (as Paula Suhy)
Gloria Kaiser ... color timer
Paul Martinez ... first assistant editor

Music Department 

Lawrence Ashmore ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Frank Macchia ... music preparation
Roy Prendergast ... music editor
John Richards ... scoring engineer
Maggie Rodford ... music supervisor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Pietro Cecchini ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

Theodor A. Brown ... transportation coordinator: Boston, New York (as Theodore Brown)
Neil Montgomerie ... transportation coordinator
William O'Brien ... transportation coordinator: Boston, New York (as William O'Brien III)
Gerry Savoy ... transportation captain
Bob Carnes ... transportation captain (uncredited)
Ken Farnell ... driver (uncredited)
Bobby Marsh ... driver (uncredited)

Other crew 

Sheenah Andrews ... production office coordinator
Jennifer Appleberry ... assistant: Mr. Benjamin
Jon Badder ... production assistant
John 'Frenchie' Berger ... gun wrangler (as Frenchie Berger)
Tim Biggins ... production assistant: Boston, New York
Glenn Carbutt ... production assistant: Boston, New York
Michelle Cooper ... unit publicist: Boston, New York
Susanna David ... script supervisor (as Suzanna David)
Martin Dzatko ... assistant location manager
Ursula Easton ... assistant accountant
Pablo Ferro ... credits design
Beth Gilinsky ... production secretary
Rob Harris ... unit publicist: Boston, New York
Pamela Hochschartner ... production office coordinator: Boston/New York
Vanessa Ireson ... production assistant
Amanda Kronenberg ... production assistant: Boston, New York
Christina Kutzer ... assistant: Mr. Palmer
Jane Lanoutte ... unit publicist: Boston, New York
Jeff Mako ... assistant: Mr. Pollock
Bill Marks ... assistant: Mr. Pollock
David Melito ... production assistant: Boston/New York
Betty Michalyshyn ... unit publicist
Ted Miller ... location manager
Kimberlee Morley ... production assistant
Jennifer Murphy ... production assistant: Boston, New York
Elisabeth O'Kelly ... production assistant: Boston, New York
Michelle Palmer ... assistant: Mr. Palmer (as Michele Palmer-Bray)
Michael Peavey ... helicopter pilot: second unit (as Mike Peavey)
Rebecca Ruddle ... assistant: Ms. Lake
Adam Shankman ... choreographer
Howard Stellmacher ... assistant accountant
Sara Suskin ... production assistant: Boston, New York
James E. Williams ... production accountant (as James Williams)
Nathaniel Bonini ... assistant location manager (uncredited)
Loren Duffy ... production assistant (uncredited)
Mary Feuer ... assistant production coordinator (uncredited)
Eric Fisher ... production assistant (uncredited)
Jule Ann Jappe ... assistant location manager: USA (uncredited)
Becky Jones ... production assistant (uncredited)
Jon Sperry ... dialect coach (uncredited)

Thanks 

Mike Collins ... special thanks: Boston Transportation Department
Robin Dawson ... special thanks: Massachusetts Film Office
Tim Grafft ... special thanks: Massachusetts Film Office
Peggy Ings ... special thanks: City of Boston Cultural Affairs
Kyle McCarthy ... special thanks: Metropolitan Transportation Authority
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page