Edit
Leprechaun 4: In Space (Video 1996) Poster

(1996 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Trenchard-Smith

Writing Credits (WGA)  

Mark Jones ... (characters)
 
Dennis A. Pratt ... (written by) (as Dennis Pratt)

Cast (in credits order)  

...
Brent Jasmer ...
Books
...
Tina
...
...
Harold
...
Princess Zarina (as Rebekah Carlton)
Tim Colceri ...
Metal Head
...
Sticks (as Miguel A. Nunez Jr.)
...
Delores
Mike Cannizzo ...
Danny (as Michael Cannizzo)
...
Mooch
...
Kowalski
...
Lucky
James Quinn ...
Computer Voice (voice) (as James W. Quinn)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Amin ... executive producer
David Robert Cobb ... line producer (as David R. Cobb)
Jeff Geoffray ... producer
Andrew Hersh ... co-executive producer
Walter Josten ... producer
Jonathon Komack Martin ... co-producer

Music by 

Dennis Michael Tenney

Cinematography by 

David Lewis

Film Editing by 

Daniel Duncan

Casting By 

Tedra Gabriel

Production Design by 

Deborah Raymond
Dorian Vernacchio

Set Decoration by 

Nancy S. Fallace

Costume Design by 

Dorothy Amos ... (uncredited)

Makeup Department 

Eve Bielecki ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Damon Charles ... key hair stylist / key makeup artist
Clayton Martinez ... makeup effects set artist: Atlantic West Effects
Darren Perks ... makeup effects mold maker: Atlantic West Effects
Marlene Stoller ... makeup effects hair: Atlantic West Effects
Evelyn Thompson ... assistant makeup artist
Pamela J. Williams ... second assistant hair stylist / second assistant makeup artist
Damon Charles ... hair stylist: "Metalhead" (uncredited) / makeup artist: "Metalhead" (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Athena Alexander ... first assistant director: second unit
Neal Allen ... second assistant director
Ernest Belding ... second assistant director: second unit (as Ernest T. Belding)
Lynn K. D'Angona ... second unit director (as Lynn D'Angona)
Gerard DiNardi ... first assistant director
Ali Goldstone ... second second assistant director

Art Department 

Jocelyne Borys ... lead scenic (as Jocelyne Senior)
Stacy Flora ... carpenter
Harley E. Hebert ... assistant property master
Gabriel Higgins ... property master
Bryce Holtshousen ... leadman
Robert Lee Johnson ... handyman
Terrell L. Moore ... set dresser: second unit
Neil O'Sullivan ... swing
Byron Perez ... carpenter
Ira Proctor ... set dresser
Steve Remerez ... carpenter
Michael Vaccaro ... construction coordinator
Cesha Ventre ... shop support
Amy Wise ... on-set dresser (as Amy C. Wise)
Aaron Dick ... swing (uncredited)

Sound Department 

Kristie Bielenberg ... post-production sound coordinator
Kevin Hamilton ... adr recordist (as Bob Hamilton) / dialogue editor
Cameron Hamza ... sound mixer
Jason Johnston ... boom operator
Scott C. Kolden ... foley recordist / re-recording mixer / sound effects editor
Joseph T. Sabella ... foley artist
Joel E. Smith ... re-recording mixer / sound effects editor (as Joel Emerson Smith)

Special Effects by 

Gabriel Bartalos ... special effects makeup designer: Atlantic West Effects (as Gabe Bartalos)
Tony Cardenas ... puppeteer: Atlantic West Effects
Karen Carmichael ... fabricator: Atlantic West Effects
Frank Ceglia ... special effects coordinator
Charles Cooley ... puppeteer: Atlantic West Effects
Marilyn Dozer-Chaney ... seamstress: Atlantic West Effects (as Marilyn Chaney)
Dana Klaren ... fabricator: Atlantic West Effects
Al Magliochetti ... puppeteer: Atlantic West Effects
Hal Miles ... animatronic supervisor: Atlantic West Effects
Darren Perks ... special effects makeup
Roger Winiger ... special effects assistant

Visual Effects by 

Giac Belli ... digital effects artist: Todd-AO Digital Images
Nadja Bonacina ... digital effects artist: Todd-AO Digital Images (as Nadia Bonacina)
Brian Jennings ... visual effects executive producer: Todd-AO Digital Images
Paul Kulikowski ... visual effects artist: Todd-AO Digital Images
Daniel Miller ... visual effects artist: Todd-AO Digital Images
George Oliver ... visual effects artist: Todd-AO Digital Images (as George Oliver Jr.)
Craig Seitz ... digital effects supervisor
Jack Wu ... visual effects producer: Todd-AO Digital Images (as Jack Wu 2)

Stunts 

Alisa Christensen ... stunt double (as Alisa Chistensen)
Arturo Gil ... stunt double: Leprechaun
Terry James ... stunt coordinator (as Terrance James)
Michelle Sebek ... stunt performer
Ellen Stratham ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

James 'Slim Jim' Ballard ... key grip
Michael Baxter ... rigging grip
David R. Casey ... gaffer (as David Casey)
Hugh Casey ... best boy electric
Michael Stuart Clark ... grip
Nicholas Cochiolo ... grip: second unit
Craig Delaney ... rigging grip
Ray Dier ... camera assistant: second unit
James L. Ealy ... rigging grip
Sean Gallard ... still photographer
Jenifer Galvez ... electrician
Jim Heath ... still photographer
Ronnie Hesse ... grip (as Ronnie Hesse Jr.)
Trung Huynh ... key rigging grip
William C. Hyde ... rigging grip
Alex Klabukov ... dolly grip (as Alex Russky Klabukov)
Alan Koplin ... first assistant camera: second unit
Rick Lewin ... key grip: second unit
Bruce E. Nadeau ... camera loader (as Bruce E. Nadeau Jr.)
Carol A. Ogihara ... first assistant camera (as Carol Ogihara)
Raymond M. Perosi ... rigging grip (as Raymond Campa Perosi)
Steve Rollins ... gaffer: second unit
John Schultz ... best boy grip
Joel Schwartz ... second assistant camera
Andy Shuttleworth ... steadicam operator
R. Michael Stringer ... director of photography: second unit
Pat Swovelin ... first assistant camera: second unit
Jarred Waldron ... electrician (as Jarred Waldro)

Casting Department 

Debra Palermo ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Ele Johnson ... set costumer: second unit
Malou Magnusson ... set costumer
Sheila Streicek ... costume supervisor

Editorial Department 

Joan C. Morisaki ... first assistant editor
Joel E. Smith ... post production supervisor (as Joel Emerson Smith)

Music Department 

Joel C. High ... music supervisor

Transportation Department 

Michael Locke ... pre-production transportation coordinator
Jay Norof ... transportation coordinator (as Jay Noroff)

Other crew 

Brian Berkenfeld ... unit publicist (as Biran Berkenfeld)
Brad Brenner ... production assistant
Tim Colceri ... military technical advisor
Lisa Collins ... script supervisor
Jerry Daigle ... production assistant
Warwick Davis ... promotional consultant
Connie Deady ... assistant: Warwick Davis
Deborah Henderson ... production coordinator: Trimark Pictures
Karen Inwood ... assistant: Warwick Davis
Brian M. Kingman ... insurance: AON/Albert G. Ruben Insurance Services, Inc. (as Brian Kingman)
Kathryn Kolstad ... production assistant
Wil Miller ... post-production accountant: Trimark Pictures
Romano Paoletti ... production assistant
Heidi S. Pavey ... production coordinator
Karen Pine ... legal assistant
Sonja Reinholt ... production assistant
Abby M. Roach ... assistant production coordinator
Marcia Rutledge ... insurance: AON/Albert G. Ruben Insurance Services, Inc.
Sirod ... production secretary
Stephen M. Starosta ... set production assistant: second unit
Sally Stringer ... script supervisor: second unit
Jules Sylvester ... animal wrangler
Desiree Varni ... production auditor (as Desiree S. Killian)
Matthew Vogel ... office production assistant
Steven Zeller ... publicist
Cassandra Barbour ... rights and clearances (uncredited)
Laura Sevier ... rights and clearances (uncredited)
J.P. Szambelan ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page