Edit
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Farhad Mann

Writing Credits (WGA)  

Farhad Mann ... (story) and
Michael Miner ... (story)
 
Farhad Mann ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Dr. Cori Platt
Camille Cooper ...
Jennifer
Patrick LaBrecque ...
Shawn (as Patrick La Brecque)
Crystal Celeste Grant ...
Jade
Sean P. Young ...
Travis
Mathew Valencia ...
Homeless Kid
...
Jonathan Walker
...
...
Senator Greenspan
Ellis Williams ...
Chief of Security
...
Guillermo
...
Homeless Lady
Ralph Ahn ...
Doctor
David Byrd ...
Judge
Stéphanie Menuez ...
Female Lawyer
Nancy Chen ...
Cashier
Amanda Hillwood ...
News Anchor
...
Impatient Customer
...
Trace's Lawyer
Arthur Mendoza ...
Technician
Dale E. House ...
Helicopter Pilot
John Benjamin Martin ...
Henry the Guard
Ayo Adejugbe ...
Nigerian Businessman
Yoshio Be ...
Japanese Businessman
Carl Carlsson-Wollbruck ...
German Businessman
David Gene Gibbs ...
Male Pilot (as David Gibbs)
Pamela West ...
Female Co-pilot
Dan Lipe ...
Securtiy Guard
Kenny Endoso ...
Train Conductor
Create a character page for: ?

Produced by 

Keith Fox ... producer
Avram 'Butch' Kaplan ... executive producer
Steven A. Lane ... executive producer
Peter A. McRae ... executive producer
Robert Pringle ... executive producer
Edward Simons ... producer
Masao Takiyama ... associate producer
Clive Turner ... executive producer

Music by 

Robert Folk

Cinematography by 

Ward Russell ... director of photography

Film Editing by 

Joel Goodman
James Mitchell ... (as James D. Mitchell)
Peter E. Berger ... (uncredited)

Casting By 

Glenn Daniels

Production Design by 

Holger Gross
Ernest H. Roth

Art Direction by 

John Michael Kelly
Vincent Reynaud

Set Decoration by 

Alexander Carle

Costume Design by 

Deborah Everton

Makeup Department 

Angela Golovchinsky ... assistant makeup artist
Betty Kennedy ... hair stylist
Lisa Marie Rosenberg ... assistant hair stylist
Rick Short ... makeup artist
Heidi Taylor ... hair stylist
Todd Tucker ... special makeup effects artist
Natalie Wood ... makeup artist

Production Management 

James A. Dennett ... unit production manager
Gerry Levy ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Daniel Burns ... second assistant director: second unit
Alan Brent Connell ... first assistant director: additional photography
Jeffrey M. Ellis ... assistant director
James M. Freitag ... assistant director
Spiro Razatos ... second unit director
Tyrone S. Walker ... dga trainee
David Womark ... first assistant director: second unit

Art Department 

Matthew R. Altman ... swing gang
Jeff Balsmeyer ... storyboard artist
Eric Campbell ... swing gang
Raymond Consing ... storyboard artist
Mark F. Dennett ... lead on-set dresser
Andrea Dopaso ... set designer
Denny Dugally ... assistant art director
Andrew Endsley ... swing gang
Mark Evans ... swing gang
Stephen Flynn ... prop assistant
Marc S. Gannes ... property master (as Marc Gannes)
James Henderson ... assistant property master (as James M. Henderson)
Peter Kanter ... set decorator: second unit
Fireball Tim Lawrence ... conceptual artist (as Timothy Lawrence)
Anthony Maccario ... property master (as Tony Maccario)
William Maccario ... prop assistant (as Wm. Maccario)
P.K. MacCarthy ... storyboard artist (as Kevin MacCarthy)
Warren Manser ... conceptual artist
John Marshall ... assistant art director
David J. Negron ... storyboard artist (as David Negron Sr.)
Niels Nielsen ... model maker
Jeff Ozimek ... set designer
Paul Pierson ... propmaker
Paul S. Power ... storyboard artist (as Paul Power)
Aurelie Resch ... art department assistant
Peter Mitchell Rubin ... storyboard artist
Larry Sanders ... set dresser: second unit
Lawrence V. Sanders ... swing gang
Kenneth W. Soons ... swing gang
Tim Sparks ... construction coordinator
Phil Stephens ... on-set dresser / swing gang
Patrick Tatopoulos ... conceptual artist
Mark Vena ... storyboard artist (as Marc Vena)
Bonnie Vitti ... art department assistant
Mykal Williams ... swing gang (as Mykal A. Williams Jr.)

Sound Department 

Steve Bartkowicz ... sound re-recording engineer
Ruth Bird ... assistant sound editor
Christian Boatsman ... assistant sound editor
Jane Boegel ... assistant sound editor
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer (as Gary Bourgeois)
Peter Brancaccio ... sound editor
Thom Brennan ... assistant sound editor
John M. Colwell ... dubbing mixer (as John Colwell)
Valerie Davidson ... adr editor
Linda Davies ... adr editor (as L. Davies)
Mark DeSimone ... adr mixer
Dean Drabin ... adr mixer
Thom 'Coach' Ehle ... stereo sound consultant: Dolby
Jim Fitzpatrick ... sound re-recording mixer (as James Fitzpatrick)
Scott Ganary ... foley mixer
Thor Gold ... appprentice sound editor
James A. Gore ... assistant sound editor (as James Gore)
Javier M. Hernández ... boom operator (as Javier M. Hernandez)
Elizabeth Kenton ... dialogue editor
Stephanie Lowry ... assistant sound editor
Angie Luckey ... assistant sound editor
Dan Luna ... sound editor
Andy Malcolm ... foley artist
Stewart Nelsen ... dialogue editor
Bruce Nyznik ... supervising sound editor
Richard Schexnayder ... sound mixer
Solange S. Schwalbe ... sound editor
Brad Sherman ... sound re-recording mixer
John Joseph Thomas ... sound editor (as John Thomas)
Jim Yant ... dubbing mixer

Special Effects by 

John Eggett ... special effects crewman (as John D. Egget)
Ken Estes ... special effects crewman
Marvin Felton ... special effects crewman
Robert S. Henderson ... special effects foreman
Patrick Huggins ... special effects crewman
Michael Meinardus ... special effects coordinator
Jack Sander ... special effects crewman
Steve Wolke ... special effects crewman

Visual Effects by 

Ariana Aguilar ... digital coordinator: Cinesite
Bob Amen ... software supervisor: Cinesite
Gary Anderton ... first assistant camera: Sessums Engineering
Carol Ashley ... digital compositing artist: Cinesite
Michael T. Balog ... gaffer: Sessums Engineering (as Michael Balog)
Patrick Beard ... visual effects crew: Shockwave Entertainment
John Benn ... visual effects editor
Alex Bicknell ... digital effects producer
Colin Brown ... general manager
Mark Brown ... computer graphics animator: Cinesite
Tim Caplan ... recording operator
Dan Carter ... modeler: Sessums Engineering
Chas Cash ... 3D Animator: Cinesite
Jonathan Cates ... additional visual effects editor (as Jon Cates)
Dave Child ... CG animator
John Coniglio ... visual effects editor
Pat Conran ... CG animator
Thomas Conroy ... visual effects director: Shockwave Entertainment
Ken Dackermann ... digital artist: Cinesite (as Ken Dackerman)
Jim Davey ... scanning and recording operator
Scott Dougherty ... visual effects producer: Cinesite
Sheila Dunn ... CG animator
Gareth Edwards ... visual effects supervisor
Chow Emrich ... digital artist: Todd-AO
Bob Fernley ... scanning operator: Cinesite
Tory Frank ... modeler: Sessums Engineering
Mitzi Gallagher ... head of production: Cinesite
Brian Gee ... digital tape operator
Kris Gregg ... scanning operator: Cinesite
Scott Grodner ... digital compositing artist
John Hardwick ... digital artist
Ed Hawkins ... digital artist
Chris Holmes ... digital compositor
Christopher Holsey ... scan record supervisor (as Chris Holsey)
Dave Humpert ... modeler: Sessums Engineering
Rona 'Reality' Innes ... digital artist
Phil Janssens ... visual effects editor: Cinesite
Brian Jennings ... digital effects supervisor: Todd-AO
Matt Johnson ... digital artist (as Matthew Johnson)
Phil Johnson ... CG animator
Danny Jones ... scan record supervisor
Sarah King ... digital artist
Joshua I. Kolden ... computer graphics animator: Cinesite
Brad Kuehn ... digital effects supervisor: Cinesite
Robert Lakstigala ... laser effects: Title House Digital
Mike Lawson ... CG animator
Kim Libreri ... chief technology officer
Kevin Lingenfelser ... morph artist: Cinesite
David Mann ... computer graphics technical assistant
Gary Maxwell ... miniature visual effects producer: Sessums Engineering
Alan McFarland ... miniature train lighting effects
Dev Narain ... computer graphics technical assistant
Mark Nettleton ... compositor
Sean O'Connor ... digital artist: Cinesite
Raymond Oberg ... pyrotechnician: Sessums Engineering
Alex G. Ortoll ... laser effects: Title House Digital
Paola Pedrini ... visual effects production assistant
Cristin Pescosolido ... digital artist
Claire Pollock ... digital artist
Steve Preeg ... visual effects crew: Shockwave Entertainment
Jonathan Privett ... digital effects artist
Ted Rae ... miniature matte painting: Title House Digital
Pat Repola ... digital imaging supervisor: Cinesite
Dennis Rogers ... first assistant photographer: Sessums Engineering
Wendy Rogers ... CG supervisor: Cinesite
Sue Rowe ... digital artist
Matt Saia ... visual effects crew: Shockwave Entertainment
Michael O. Sajbel ... director of photography: Sessums Engineering
John E. Sasaki ... digital roto artist
Bill Scanlon ... computer graphics supervisor
Craig Seitz ... digital effects artist: Todd-AO
Jack Sessums ... design engineer: Sessums Engineering
Jeffrey Skinner ... CG animator (as Jeff Skinner)
Lamar Taylor ... visual effects crew: Shockwave Entertainment
Greg 'Doc' Tracer ... head model maker: Sessums Engineering (as Greg Tracer)
Doug Tubach ... digital compositing artist: Cinesite
James Valentine ... digital roto supervisor: Cinesite
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite
Ruth Vasquez ... visual effects crew: Shockwave Entertainment
Frank Velardo ... visual effects crew: Shockwave Entertainment (as Frank Verlando)
Nicola Wakefield ... computer graphics technical assistant
Alistair Walsh ... computer graphics system support
Barry Watkins ... visual effects supervisor
Martin Weaver ... computer graphics system support
Pete Williams ... recording operator
Tom Wood ... CG animator
Aviv Yaron ... data operator: Cinesite

Stunts 

LaFaye Baker ... stunts (as La Faye Baker)
Kenny Bates ... stunt coordinator (as Ken Bates)
Nick Brett ... utility stunts
Doc D. Charbonneau ... stunts
Erik Cord ... stunts
Lori Crowder ... stunts
Phil Culotta ... stunts
Shane Dixon ... stunts
Christopher Doyle ... stunts (as Chris Doyle)
Chris Durand ... stunts
Danny Epper ... stunts
Richard Epper ... stunts
Christian J. Fletcher ... stunt double (as Christian Fletcher)
Andy Gill ... stunts
Charles Grisham ... stunts
Candace Hateley ... stunts
John Hateley ... stunts
Dana Hee ... stunts
Marcia Holley ... stunts
Kevin L. Jackson ... stunts (as Kevin Lemont Jackson)
Tony Jefferson ... stunts
Dean Jeffries ... stunts
Kay Kimler ... stunts
Paul M. Lane ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts (as Charles Picerni Jr.)
Rex Pierson ... stunts
Adam Pinkstaff ... stunt driver
Spiro Razatos ... stunt coordinator
Rex Reddick ... stunt double / stunts
Pat Romano ... stunts (as Patrick Romano)
Michael M. Vendrell ... stunts (as Michael Vendrell)
Mike Washlake ... stunts
Jennifer Watson-Johnston ... stunts
Dane Farwell ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stuart Abramson ... rigging key grip (as Stuart M. Abramson)
Art Adams ... camera operator: blue screen unit
Kent Alexander ... rigging grip
Matthew E. Alper ... first assistant camera: second unit
Mike Amorelli ... electrician (as Michael J. Amorelli)
Jerry Antonetti ... rigging grip
Greg Banta ... rigging electrician (as Gregory S. Banta)
William D. Barber ... camera operator: second unit (as Bill Barber)
Derek Bartole ... grip: blue screen unit
Leo Behar ... dolly grip: blue screen unit
Erik Bernstein ... electrician
David Chase ... rigging electrician
Steve Chase ... company grip
Kris Conde ... second assistant camera: second unit
Michael Condro ... second assistant camera: blue screen unit
John J. Connor ... director of photography: second unit
John T. Connor ... assistant camera: "a" camera
Ken Cottengim Jr. ... rigging best boy grip
Colin Crane ... second assistant camera: blue screen unit
Dan Delgado ... gaffer
Jeff Durling ... electrician: blue screen unit
Ted Eachus ... rigging grip
Chris Funk ... set lighting technician
Alex Funke ... director of photography: blue screen unit
Anthony Gaudioz ... camera operator: second unit
Steve Gero ... electrician
Taj Gombart ... second assistant camera
Bill Greenberg ... best boy electric
Rick Guertin ... company grip
Keith Hollingshead ... rigging grip
Connie Holt ... rigging electric best boy
Mario A. Iocolano ... video playback operator
Steve Iriguchi ... key grip: blue screen unit (as J. Steve Iriguchi)
Steve Irwin ... video playback operator
Leonardo J. Jimenez ... dolly grip
David Kaiser ... rigging electrician
Al Lieberman ... rigging grip (as Alan Lieberman)
Mark Marcum ... video playback operator
Michael Martinez ... second assistant camera: second unit (as Mike Martinez)
Charles Tannie Mathews ... rigging electrician
Frank Mathews ... rigging gaffer
Jeff Mathews ... rigging electrician
J. Steven Matzinger ... second assistant camera
Ronald W. McLeish ... gaffer: second unit (as Ron McLeish)
Roy A. McLeish ... best boy electric: second unit (as Roy McLeish)
Keith Miceli ... video playback operator
Rob Morey ... first assistant camera (as Robert Morey)
Bob Munoz ... key grip: second unit (as Bob Muñoz)
Rudy Muñoz ... electrician: blue screen unit
Matthew Nelson ... second assistant camera
Hardy Ophuls ... video tape operator
Steve Owen ... company grip (as Steve 'Steevo' Owen)
Aaron Pazanti ... camera operator
Raymond M. Perosi ... rigging grip (as Raymond Mario Perosi)
Lionel Portugal ... grip: second unit
Larry Potoker ... video playback operator
Rick Rader ... company grip (as 'Slick' Rick Rader)
Raman Rao ... gaffer: blue screen unit
Daryl 'Dazz' Reynolds ... electrician
Randall Robinson ... aerial cinematographer (as Randy Robinson)
Steve Sass ... assistant camera technician: aerial unit (as Steven Sass) / assistant camera technician: blue screen unit (as Steven Sass)
Simon Scheeline ... best boy grip (as E. Simon Scheeline IV)
Ted Schelling ... video engineer
Michael Schuyler ... dimmer: blue screen unit
Mark Scott ... video playback operator (as Mark I. Scott)
Sean Smith ... electrician: blue screen unit
Jerry Solomon ... gaffer
Jeff Stanman ... best boy electric: blue screen unit
James Sweet ... key grip (as Jim Sweet)
Michael Talarico ... first assistant camera: blue screen unit
Chris Thornton ... company grip
Carlos M. Torres ... electrician
Paul Wilkowsky ... best boy grip: blue screen unit
Donna Willinsky ... still photographer
Mark W. Wilson ... company grip
Mark Wineman ... video engineer
Randall Ott ... additional electrician (uncredited)

Animation Department 

Chow Emrich ... animator
Tony Rudenko ... animator

Casting Department 

Cheryl Faye ... extras casting
Sara Getzkin ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Gail De Krassell ... assistant costumer (as Gail de Krassel)
John Patrick Doyle ... costumer
Ricki Fournier ... costume supervisor (as Ricki Renee Fournier)
Nadine Reimers ... key costumer
Rebecca Schaefer ... costumer
Christine Vollmer ... set costumer: blue screen unit

Editorial Department 

Laurel Benton ... post-production assistant
Jeff Canavan ... first assistant editor: UK
Peter B. Ellis ... associate editor
Abigail Fleishman ... editorial intern
Sheri Galloway ... first assistant editor: UK
Helen Hand ... apprentice editor: UK
Vivian Hengsteler ... negative cutter: Title House Digital
Angela McEliece ... post-production assistant
Alain J. Romi ... apprentice editor: UK
Sharidan Sotelo ... apprentice editor: UK
Michael Thau ... assistant editor
Audrea Topps Harjo ... post-production assistant
Julie Wilson ... post-production assistant
Bonnie J. Young ... negative cutter: Title House Digital (as Bonnie Young)

Music Department 

Richard Bronskill ... orchestrator
Anita Camarata ... music supervisor
Chris Dibble ... music recording engineer
Robert Folk ... conductor / orchestrator
Vic Fraser ... music preparation
Richard A. Harrison ... assistant music editor (as Richard Harrison)
Jon Kull ... orchestrator
Liz Schrek ... music coordinator
William T. Stromberg ... orchestrator (as William Stromberg)
Jeanette Surga ... assistant music editor
Peter Tomashek ... orchestrator
Mark Tucker ... assistant scoring engineer
Graham Walker ... music production supervisor

Transportation Department 

Brian Apt ... transportation office
Joe Cosentino ... transportation captain (as Joseph Cosentino)
Geno Hart ... transportation coordinator
Adam Pinkstaff ... driver
Ken Plumlee ... transportation co-captain
Jack Sander ... driver
Jay E. Vigil ... transportation co-captain

Other crew 

Raven Arbella ... craft service
Noreen F. Berra ... legal technical advisor
Jeanne Bertsch ... craft service
Mark Corzine ... title designer
Sherri Cosentino ... production assistant (as Sheri Cosentino)
Cindy Cullen ... animal trainer (as Cindy James Cullen)
James Dew ... animal trainer (as James R. Dew)
Adrienne Doherty ... production assistant
Melissa Elliott ... title designer (as Melissa Limmer)
Jack English ... location manager: second unit
Kenneth E. Fix ... location manager
Gina Fortunato ... production coordinator
Lars Hedman ... aviation coordinator
Martin Hobbs ... visual effects coordinator: Cinesite
Eric Hossner ... title designer
Terry Knapp ... animal trainer
Julienne La Fleur ... assistant accountant
Maria Lease ... script supervisor: second unit (as Maria Lease-Cady)
Mary Loughlin ... assistant to producers
Cathy McCallum ... animal trainer
Sharon McErlane ... production secretary: UK
Robert Mroz ... aerial ground coordinator
Mike Muscat ... acting coach
Andrea Netze ... key set production assistant
Marlene Noble ... assistant production coordinator
Walter W. Parry Jr. ... set production assistant (as Walter Parry)
Helen Pinkston ... script supervisor (as Helen C. Pinkston)
Sonny Ritscher ... production accountant
Lisa Robertson ... assistant accountant (as Lisa K. Robertson)
Tony Rudenko ... computer graphic artist
Scott Sampler ... production assistant: second unit
Judith Saunders ... script supervisor
Clive Turner ... production auditor
Moises Velez ... production assistant
Catherine Watson ... production coordinator: UK
Sylvana Zuniga ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page