IMDb > James and the Giant Peach (1996)
James and the Giant Peach
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

James and the Giant Peach (1996) More at IMDbPro »

Photos (See all 49 | slideshow) Videos (see all 5)
James and the Giant Peach -- Clip: Ghost Pirates
James and the Giant Peach -- Clip: Food
James and the Giant Peach -- Clip: Robot Shark
James and the Giant Peach -- Clip: Inside the Peach

Overview

User Rating:
6.7/10   41,053 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 51% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Roald Dahl (based on the book by)
Karey Kirkpatrick (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for James and the Giant Peach on IMDbPro.
Release Date:
12 April 1996 (USA) See more »
Tagline:
If you really don't go to the movies, you won't see... See more »
Plot:
An orphan with terrible aunts for guardians, befriends human like bugs who live inside a giant peach, who take the boy on a journey to New York City. Full summary » | Add synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Oscar. Another 4 wins & 4 nominations See more »
User Reviews:
"One of the greatest movies based on Roald Dahl's books" See more (71 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Simon Callow ... Grasshopper (voice)

Richard Dreyfuss ... Centipede (voice)

Jane Leeves ... Ladybug (voice)

Joanna Lumley ... Aunt Spiker

Miriam Margolyes ... Aunt Sponge / Glowworm - (voice)

Pete Postlethwaite ... Old Man

Susan Sarandon ... Spider (voice)
Paul Terry ... James

David Thewlis ... Earthworm (voice)
J. Stephen Coyle ... Reporter #2

Steven Culp ... James' Father
Cirocco Dunlap ... Girl with Telescope
Michael Girardin ... Reporter #1
Tony Haney ... Reporter #3

Kathryn Howell ... Woman in Bathrobe (as Kathrine Howell)
Chae Kirby ... Newsboy

Jeff Mosley ... Hard Hat Man
Al Nalbandian ... Cabby
Emily Rosen ... Innocent Girl

Mike Starr ... Beat Cop

Susan Turner-Cray ... James' Mother

Mario Yedidia ... Street Kid
rest of cast listed alphabetically:

Jeff Bennett ... Centipede (singing voice) (uncredited)
Bob Dini ... Milkman (uncredited)

Sally Stevens ... Glowworm (singing voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Henry Selick 
 
Writing credits
(WGA)
Roald Dahl (based on the book by)

Karey Kirkpatrick (screenplay) and
Jonathan Roberts (screenplay) &
Steve Bloom (screenplay)

Produced by
Tim Burton .... producer
Denise Di Novi .... producer
Jake Eberts .... executive producer
John Engel .... co-producer
Brian Rosen .... co-producer
Henry Selick .... co-producer
 
Original Music by
Randy Newman 
 
Cinematography by
Pete Kozachik (director of photography) (animation)
Hiro Narita (director of photography) (live action)
 
Film Editing by
Stan Webb 
 
Casting by
Brian Chavanne 
Robin Gurland 
Mary Hidalgo (uncredited)
 
Production Design by
Harley Jessup 
 
Art Direction by
Bill Boes 
Kendal Cronkhite 
Blake Russell 
Lane Smith (uncredited)
 
Set Decoration by
Kris Boxell 
 
Costume Design by
Julie Slinger 
 
Makeup Department
Janice Alexander .... hairstylist
Karen Bradley .... makeup artist
Jessica Clay .... assistant hair stylist
Judith E. Disbrow .... makeup artist
Howard Leonard .... assistant hair
Leslee Newcomb .... makeup artist
Richard Snell .... key makeup artist
 
Production Management
Jane Hartwell .... associate production manager
L. Dean Jones Jr. .... unit production manager: live action unit (as Dean L. Jones)
Richard Quan .... production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Kat Alioshin .... first assistant director (as Kat Miller)
Lisa Davidson .... second assistant director: production department
Dean L. Jones .... first assistant director: live action unit
Colin Michael Kitchens .... second second assistant director: live action unit
Robert J. Mooney .... second assistant director: live action unit
 
Art Department
Susan Alegria .... model maker
Kristin Argue .... lead person
Kelly Asbury .... storyboard supervisor
Leigh Barbier .... mold maker
Damon Bard .... sculptor
Steve M. Boswell .... standby carpenter (as Steve Boswell)
Jeff Brewer .... model maker
Phil Brotherton .... set construction
Mark Buck .... pattern maker
Mike Cachuela .... storyboard artist (as Michael Cachuela)
Robert Cook .... lead scenic
Robin Cooper .... scenic artist
Michael J. Cummings .... mold maker
Fon Davis .... set construction
Lisa Devlin .... lead scenic artist
Jeff Enos .... head laborer
B.J. Fredrickson .... scenic supervisor
William K. Freeman Jr. .... head laborer
Joel Friesch .... model shop supervisor
Steve Gawley .... lead peach fabricator
Loren Gitthens .... set construction sculptor
Diane Godfrey-Weinkauf .... assistant scenic
Michael Grivett .... mold maker
Lee Bo Henry .... set construction supervisor (as Lee 'Bo' Henry)
Dick Hill .... model department coordinator
Loren Hillman-Morgan .... scenic artist
Lawrence Hornbeck .... swing on-set dresser
Rebecca House .... model maker
Peggy Hrastar .... scenic artist
Larry Hunter .... shop foreman
Elizabeth Jennings .... scenic artist
Chris H. Kelly .... construction coordinator (as Chris Kelly)
Donald E. Kerns .... general foreman
Pamela Kibbee .... model maker
Isabella Kirkland .... pattern maker
Jorgen Klubien .... storyboard artist
Geoffrey Lake .... greensman
Junior Lookinland .... set construction
Marble .... shop dog
Matthew McKenna .... mold maker
Michael Mitchell .... storyboard artist (as Mike Mitchell)
Judith Moman .... scenic artist
Dave Murphy .... assistant greens (as Dave M. Murphy)
Ben Nichols .... set construction (as Benjamin Nichols)
Harry Niedzwetski .... greens lead (as Harry Niedewetzki)
Nanci Noblett .... set dresser
Greg Olsson .... prop coordinator
Greg Olsson .... scenic coordinator
Randy Ottenberg .... assistant greens (as Randy Ottenberg)
Kamela Portuges .... sculptor (as Kamela B. Portuges)
Tom Proost .... set construction foreman
Facundo Rabaudi .... model maker
Jerome Ranft .... sculptor (as Jerome E. Ranft)
Joe Ranft .... storyboard supervisor
Chuck Ray .... standby carpenter
Gary E. Roloff .... assistant props
Mitchell Romanauski .... model shop supervisor (as Mitch Romanauski)
Kristen Ross .... art department coordinator
Natalie O. Roth .... model maker
Jeni Ryan .... set dresser
Gretchen Scharfenberg .... model maker
Lane Smith .... conceptual designer
Dawn Swiderski .... set designer
Elizabeth Tullis .... lead scenic artist
Pete von Sholly .... storyboard artist (as Peter Von Sholly)
Steven J. Walton .... scenic artist
Don Watson .... prop master
Don Weinger .... set designer
Jody Weisenfeld .... swing on-set dresser
Doug E. Williams .... shop foreman (as Doug Williams)
John Chapot .... carpenter (uncredited)
Peter Gornstein .... art department assistant (uncredited)
John Lister .... carpenter (uncredited)
Patrick Musni .... set constructor (uncredited)
Robert L. Peden .... scenic artist (uncredited)
Tom Richardson .... sculptor (live action) (uncredited)
Ken Sly .... property maker (uncredited)
John Stevenson .... storyboard artist (uncredited)
Joshua Teicher .... shop production assistant: live action (uncredited)
 
Sound Department
Mary Andrews .... adr supervisor
Agamemnon Andrianos .... sound mixer
Christopher Boatwright .... cableman (as Chris Boatwright)
Christopher Boyes .... assistant sound designer (as Chris Boyes)
Rick Canelli .... adr recordist
Tina Canny .... machine room operator
Paul Cartledge .... adr recordist
Jeff Crawford .... machine room operator
Zack Davis .... adr editor
Tony Eckert .... foley mixer
Sean England .... digital sound transfer
Ken Fischer .... sound effects editor
Sue Fox .... dialogue editor
Ben Gold .... apprentice sound editor
Laura Graham .... adr editor
Jonathan Greber .... digital sound transfer
J.R. Grubbs .... supervising assistant sound editor
Marni L. Hammett .... sound transfer supervisor
Tim Holland .... supervising sound editor
Pamela G. Kimber .... adr assistant
Frank 'Pepe' Merel .... foley recordist
Patrick Moriarty .... sound boom
Thomas J. O'Connell .... adr mixer (as Tom O'Connell)
Gary Rizzo .... sound mix assistant (as Gary A. Rizzo)
Gary Rydstrom .... re-recording mixer
Gary Rydstrom .... sound designer
Claire Sanfilippo .... assistant sound editor
Gary Summers .... re-recording mixer
Dennie Thorpe .... foley artist
Jana Vance .... foley artist
Christian von Burkleo .... sound re-recordist (as Christian Von Burkleo)
Marian Wilde .... foley editor
Sean England .... foley recordist (uncredited)
Sean England .... machine room operator (uncredited)
Jonathan Null .... assistant adr editor (uncredited)
John Nutt .... sound designer (uncredited)
Philip Rogers .... sound re-recordist (uncredited)
Carlos Sotolongo .... original dialog mixer (uncredited)
Hugh Waddell .... sound editor (uncredited)
 
Special Effects by
Thomas A. Barone .... special effects mechanic
Dennis Becker .... special effects (as Dennis D. Becker)
Chris Coehe .... mold department supervisor
Noah Cornell .... special effects
Jeff Denes .... special effects first unit supervisor
Brian Dewe .... animatronic machinist: JEX Fx Rhino Unit
Dick Hill .... mold department coordinator
Erick Jenson .... foam runner
Kelly Lepkowsky .... animatronic designer
Bill Maley .... animatronic technician: JEX Fx Rhino Unit
T. Hunter McCann .... model effects head
Craig Mohagen .... special effects coordinator
Dan Nelson .... special effects
Beth Ozarow .... mold assistant
Joe Pancake .... special effects technician
Gary Platek .... effects supervisor: JEX FX Rhino Unit
John Reed .... mold department supervisor (as John A. Reed III)
Steve Riley .... special effects coordinator (as Steven Riley)
Tom Sindicich .... special effects coordinator (as Thomas F. Sindicich)
John Stephenson .... animatronic puppeteer: JEX FX Rhino Unit (as John Stevenson)
Peter Stolz .... special effects assistant
Barry Toya .... mold assistant
 
Visual Effects by
Janel Alexander .... technical assistant: SPI
Tim Alexander .... lead digital compositor: BVVE
Ted Alexandre .... resource manager: SPI
Ted Alexandre .... systems administrator: SPI
Caroline Allen .... software supervisor: SPI
Scott E. Anderson .... visual effects supervisor: Sony
Joshua Arsenault .... production assistant: BVVE
William Aylsworth .... scanning & film recording: BVVE
Bill Houston Ball .... technical assistant: SPI (as Bill Ball)
Nikki Bell .... production assistant: SPI
Elissa Bello .... digital artwork: BVVE
John Bermudes .... compositor: Optical Illusions
Bill Birrell .... general manager: SPI
Beth Block .... digital compositor: BVVE
Lydia Bottegoni .... visual effects production supervisor: BVVE
Jeanette Brill .... visual effects coordinator (as Jeanette Volturno)
Ron Brinkmann .... senior technical supervisor: SPI
Suzy Brown .... roto artist: SPI
Billy Burger .... key assistant effects animator: Cel Effects Animation Department
Reid Burns .... effects producer: Optical Illusions
Aaron Campbell .... computer generated art: BVVE
Jesse Carlisle .... system technician: SPI
Marsha Gray Carrington .... digital artwork: BVVE (as Marsha Carrington)
Louis Cetorelli .... lead animator: SPI
Louis Cetorelli .... lighting supervisor: SPI
Audrey Chang .... visual effects editor: SPI
Jerome Chen .... computer graphics supervisor: SPI
Blaine Converse .... administrator: BVVE
Katya Culberg .... digital production coordinator: SPI
John 'JD' Daniel .... mold assistant
Heather Davis Baker .... lead compositor: SPI (as Heather Davis)
Denise Davis .... visual effects production supervisor: BVVE
John Decker .... technical assistant: SPI
Jason Dennis .... technical administration: BVVE
Cathy Deutmeyer .... administrative office coordinator: SPI
Allen Edwards .... animator: SPI
Mark Fiorenza .... pattern maker (as Mark 'Rhode-Steve' Fiorenza)
Lisa Fisher .... digital artwork: BVVE
Lisa Foster .... compositor: SPI
Kiki Francoise .... roto artist: SPI (as Kiki Candela)
Sari Gennis .... supervisor/lead effects animator: Cel Effects Animation Department
Joseph Gilland .... effects animator: Cel Effects Animation Department
Allen Gonzales .... digital compositor: BVVE
Tim Guyer .... digital compositor: BVVE
Andrew Haldeman .... inbetweener: Cel Effects Animation Department
Jason Hanel .... production assistant: SPI
Arnaud Hervas .... 3d effects animator: SPI
Amy Hollywood Wixson .... visual effects coordinator
Kevin Hudson .... modeler: SPI
Dorne Huebler .... visual effects supervisor: BVVE
Brian Keeney .... editorial coordinator: BVVE
Stephen Kennedy .... compositor: SPI (as Steve Kennedy)
Kevin Koneval .... digital compositor: BVVE
Vilija Kontrimas .... model technician
Stephen Kowalski .... senior technical assistant: SPI
Pete Kozachik .... visual effects supervisor
Lee Lanier .... computer generated art: BVVE
Christopher Leone .... film recording technician: SPI (as Chris Leone)
Kathryn Liotta .... digital coordinator: BVVE
Dev Mannemela .... software engineer: SPI
Jeff Matakovich .... effects supervisor: Optical Illusions
Sean Mathiesen .... editorial track reader (as Sean P. Mathiesen)
Mickey McGovern .... visual effects producer: SPI
M. Scott McKee .... lead compositor: SPI
Eric McLean .... digital artwork: BVVE
George Merkert .... executive producer: SPI
Michael Messina .... system administrator: BVVE
Martin Meunier .... pattern maker (as Martin Jacques Meunier)
Scott Miller .... software engineering: BVVE
Robert Minsk .... software engineer: SPI
Dean Miya .... systems engineer: SPI
Terry Moews .... digital compositor: BVVE
Michael Moore .... editorial supervisor: SPI
Craig Newman .... digital supervisor: BVVE
Tony Noel .... compositor: Optical Illusions
January Nordman .... digital compositor: BVVE
Mike Perry .... particle animator
Eric Peterson .... digital compositor: BVVE
Tony Preciado .... armature set-up
Winston Quitasol .... digital compositor: BVVE
Jamie Rama .... art director: SPI
Gayle Reznik .... digital production manager: SPI
Michael Scheffe .... art director: SPI
Bill Schultz .... head of digital production: SPI
Mike Smith .... effects animator: Cel Effects Animation Department
Alexander E. Sokoloff .... animator: SPI (as Alex Sokoloff)
Nancy St. John .... visual effects producer
Anthony Stacchi .... effects animator: Cel Effects Animation Department
Nathan Stanton .... key assistant effects animator: Cel Effects Animation Department
John Strauss .... lead film recordist: SPI
David Takayama .... senior technical assistant: SPI
Bruce Tauscher .... digital color timing supervisor: BVVE
Tim Teramoto .... particle animator: SPI
Lynda Thompson .... visual effects producer: BVVE (as Lynda Lemon)
Michael Tigar .... technical supervisor: SPI
Chris Tsongas .... film recording technician: SPI
David B. Vallone .... animator: SPI (as David Vallone)
Alberto Velez .... senior systems engineer: SPI
Harry Walton .... animation supervisor: SPI
Peter Warner .... animator: SPI
Dennis Webb .... i/o supervisor: SPI
Guy Wiedmann .... runner: SPI
Juliette Yager .... visual effects editor: BVVE
Michael Curtis .... digital compositor (uncredited)
Sean Mathiesen .... lipsync animator (uncredited)
Colin Miller .... special effects animator (uncredited)
Ben Nichols .... model maker (uncredited)
Kathleen Quaife-Hodge .... water animator (uncredited)
Marc Rubone .... rotoscope and animation (uncredited)
Edson Williams .... digital compositor (uncredited)
 
Stunts
Robin Lynn Bonaccorsi .... stuntperson
Rocky Capella .... stunt coordinator
Lisa Dempsey .... stuntperson
Rusty Hanson .... stuntperson
Rosine 'Ace' Hatem .... stuntperson
Kay Kimler .... stuntperson
Mike Martinez .... stuntperson
 
Camera and Electrical Department
Robert Anderson .... camera technician (as Robert A. Anderson)
Robert Anderson .... motion control technician (as Robert A. Anderson)
James Beaumonte .... grip
William Beck .... electrician
Peter Belohlauer .... electrician
J. Chuck Biagio .... dolly grip
Mike Bienstock .... camera and lighting assistant
Phil Bowen .... assistant camera loader (as Phillip B. Bowen)
Mitchell Boyce .... electro/sparkel
Reason Bradley .... assistant key rigger
Shawn Brennan .... camera and lighting assistant
Erio S. Brown .... assistant key rigger
Jo Carson .... camera and lighting operator (as Jo L. Carson)
J.R. Chew .... electrician
Richard C. D'Angelo .... electrician
Drew Davidson .... camera and lighting assistant (as Andrew Davidson)
Ron Diggory .... grip
Rob Doherty .... electrician dimmer operator (as Robert Doherty)
Dick Dova .... key grip (as Dick Dova Spah)
Richard Downing .... photographer
Bob Finley III .... gaffer (as Robert Finley III)
Michael S. Finley .... electrician
John Gazdik .... second assistant camera
Dennis Gehringer .... rigging
Ray Gilberti .... camera and lighting operator
David Hanks .... camera and lighting operator (as David M. Hanks)
Michael Hardwick .... camera and lighting assistant (as Michael D. Hardwick)
Matt Heron .... rigging
Robert Hillman .... camera operator
Doug Hunt .... vtr operator (as Douglas William Hunt)
Anthony Jacques .... camera and lighting assistant
David Janssen .... camera and lighting assistant
Brad Jerrell .... best boy electric (as Brad L. Jerrell)
Kelvin Jones .... still photographer
Andy Lawless .... camera and lighting assistant (as Andrew Lawless)
Dan Lazzarini .... grip
Richard Lehmann .... camera and lighting operator (as Richard E. Lehmann)
Patrick Lin .... camera and lighting assistant
Paul Marbury .... first assistant camera
Sara Mast .... camera and lighting assistant
Stephen Mayrand .... rigging
Gary McClendon .... rigging
Rich McKay .... camera and lighting assistant
Carl Miller .... camera and lighting operator
Reynaldo Movillion .... electrician
Mark Musumeci .... electrical consultant
Mark Musumeci .... electrical contractor
Eduardo Navarro .... camera and lighting assistant
John Nolan .... camera and lighting assistant
Chris Peterson .... camera and lighting operator
Dennis Pope .... best boy grip
Derek N. Prusak .... camera and lighting assistant
Scott Randall-Smith .... camera and lighting assistant
Kirk Scott .... camera and lighting assistant
John A. Small .... second assistant camera
Kelsey Smith .... electrician
Richard Spah Jr. .... grip (as Richard C. Spah Jr.)
Joel Steiner .... camera and lighting assistant
Eric Swenson .... camera and lighting operator
I.J. Van Perre .... pre-rig grip (as I.J. Van Perre Jr.)
Brian Van't Hul .... camera and lighting operator
Brian Van't Hul .... live action plate supervisor
Benjamin Young .... rigging
Sean Mathiesen .... assistant camera (uncredited)
Michael Douglas Middleton .... still photographer: Sony Imageworks Publicity (uncredited)
 
Animation Department
Amy Adamy .... character fabricator (as Miss Amy Adamy)
Michael Arbios .... character fabricator
Mike Belzer .... animator (as Michael Belzer)
Paul Berry .... animation supervisor
Paul Berry .... animator
Stephen A. Buckley .... animator
Sean Burns .... additional animator (as D. Sean Burns)
Kent Burton .... animator
Jessica Ritts Cadkin .... character fabricator
Cate Cannon .... character fabricator
Curt Chiarelli .... character fabricator
Sandy Clifford .... character fabricator
Webster Colcord .... animator
Chuck Duke .... animator
Donelle Estey .... character fabricator
Isaac Gabaeff .... model designer
Tom Gibbons .... additional animator
Chris Gilligan .... animator (as Christopher Gilligan)
Jane Hartwell .... animation coordinator
Gisela Hermeling .... character coordinator
Timothy Hittle .... animator
Jerrold Howard .... additional animator (as Jerold Howard)
Josephine Huang .... animator (as Josephine T. Huang)
Paul Jessel .... additional animator
Mike Johnson .... animator (as Michael W. Johnson)
Owen Klatte .... additional animator
Owen Klatte .... cut out animator
Justin Kohn .... animator
Chance Lane .... production artist
Christine Lashaw .... character fabricator
Guionne Leroy .... animator
Graham Maiden .... lead character fabricator (as Graham G. Maiden)
Daniel Mason .... animator (as Daniel K. Mason)
Tim Myers .... cut out animator
Sue Pugh .... additional animator
Christopher Rand .... animation key rigger
Ellen Ridgeway .... character fabricator
Jeni Ryan .... character fabricator
Laura Schultz .... assistant animation coordinator
Anthony Scott .... animator
Linda Sena .... character fabricator
Lisa Smith .... character fabricator
Tom St. Amand .... animator
James Stimson .... character designer: cut out animation
Trey Thomas .... animator
Lauren Vogt .... assistant supervisor character fabricator
Melanie Walas .... character fabricator
Richard C. Zimmerman .... animator
Eric Leighton .... animation supervisor: pre-production (uncredited)
Rob Ronning .... additional puppet fabrication (uncredited)
 
Casting Department
Barbara Harris .... adr voice casting
Nancy Hayes .... extras casting
John Hubbard .... casting: UK
Ros Hubbard .... casting: UK
 
Costume and Wardrobe Department
Paul D. Layton .... costumer
Jill Maley .... costumer
Joseph Roveto .... costume supervisor
Valerie White .... costumer
 
Editorial Department
Steve Bloom .... assistant editor: avid
Aura Gilge .... additional assistant editor
Robert Grahamjones .... consulting editor
W. Hamilton Hall .... assistant avid editor
Mildred Iatrou .... additional assistant editor
Marypat Plottner .... first assistant editor
Arianne Sutner .... apprentice editor
Arianne Sutner .... editorial coordinator
Thayer Syme .... apprentice avid editor
Tony Dustin .... home video mastering colorist (uncredited)
Dale E. Grahn .... color timer (uncredited)
Michael Thau .... assistant editor (uncredited)
 
Music Department
Bob Badami .... music editor
Arnold Belnick .... featured soloist: violin
Chris Boardman .... orchestrator
Steven Bramson .... orchestrator
Stuart Canin .... featured soloist: violin
Don Davis .... orchestrator
Don Davis .... song arrangements
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Shannon Erbe .... assistant music editor
Dominic Fidelibus .... music preparation
Geoff Foster .... additional recordist
Jerry Hey .... horn arrangements ("Good News")
Jerry Hey .... horn arrangements: "Good News"
Andy Hill .... executive music production supervisor
Paul Hulme .... additional recordist (as Paul Hume)
Luana Jackman .... vocal contractor
Jo Ann Kane .... music preparation
Chris Montan .... executive music producer
Maria Newman .... featured soloist: violin
Randy Newman .... orchestrator
Randy Newman .... original songs
Michael Skloff .... song production supervisor
Michael Skloff .... vocal arrangements
John Vigran .... additional recordist
Frank Wolf .... music mixer
Frank Wolf .... music recordist
Tom Boyd .... musician: oboe soloist (uncredited)
Frank Macchia .... music preparation (uncredited)
Dennis Potter .... musical concepts (uncredited)
Angie Rubin .... music editor: temp score (uncredited)
Steven L. Smith .... music preparation (uncredited)
James Thatcher .... musician: french horn (uncredited)
 
Transportation Department
Tony Accurso .... construction driver
John Hattan .... construction driver
Rhonda Madden .... picture car coordinator
David Pappas .... transportation coordinator
 
Other crew
Wayne Billheimer .... production assistant
Andrew Birch .... production coordinator: story department
James J. Brosnahan .... choreographer
Daniel Campbell .... armature engineer
Matt Carberry .... office production assistant
Merrick Cheney .... armature engineer
George Cook .... systems manager
Carolyn Crimley .... acting coach
Lee Cruikshank .... puppet wrangler
Maureen 'Mo' Crutchfield .... assistant accountant
Bonita R. DeCarlo .... character department manager (as Bonita Decarlo)
Bonita R. DeCarlo .... character department supervisor (as Bonita Decarlo)
Christopher Desmond .... paramedic coordinator
Catherine Dingman .... assistant character coordinator
Curran G. Engel .... production assistant
Alexis Engle .... production coordinator
Paula Frankel .... script supervisor
Mary Beth Gentle .... post production coordinator - staff coordinator
Donna Glasser-Hancock .... production accountant (as Donna Glasser Wisegarver)
Rebecca Greeley .... production coordinator
Howard Green .... publicist
Mark Hager .... office production assistant
Craig Harris .... stage manager
Lori Harrison .... office coordinator
Jennifer Hayman .... production assistant (as Jennifer C. Hayman)
Randi Hoffman .... physical therapist
Larry Hoki .... projectionist
Amy Hollywood Wixson .... production coordinator
Dennis King .... safety consultant
Brent Kirkpatrick .... production assistant
Gabriel Kramer .... stage production assistant
Steven R. Kutcher .... spider wrangler
Peter Lasell .... production assistant
Shelley Daniels Lekven .... sculpture supervisor
Amy Lund .... production assistant
Lucy MacSwain .... studio teacher (as Lucy Macswain)
Lance Martin .... production assistant (as Lance J. Martin)
Barbara McQuaid .... location manager
David Mesloh .... armature engineer (as David Eugene Mesloh)
Brian Turner Moran .... production assistant
Rodney Morgan .... armature engineer
Mark Nelson .... assistant production coordinator
Greg Olsson .... set coordinator
Zach Passero .... production assistant
Marc Ribaud .... armature engineer
Stacy Robison .... assistant accountant (as Stacy L. Robison)
Denise Rottina .... coordinator: Mr. Selick
John Damien Ryan .... production assistant (as J.D. Ryan)
Jessica Samuelson .... production assistant
Ross Shuman .... assistant stage manager (as Ross R. Shuman)
Tom St. Amand .... armature designer
Tom St. Amand .... armature supervisor
Madi Stein .... assistant accountant
Coy Mica Taylor .... production assistant
Greg Tutton .... production assistant
Denise Voelker .... paramedic
James L. Wilhelm .... craft service
Lori Kay Wilson .... production assistant
Tami R. Yeager .... assistant production coordinator
Sean C. Alvarez .... production assistant (uncredited)
Timothy P. Jones .... laboratory contact (uncredited)
Elizabeth Maxwell .... caterer (uncredited)
Michael Maxwell .... caterer (uncredited)
Tim Monich .... dialect coach (uncredited)
Benjamin Salles .... production intern (uncredited)
Suzy Strawn .... studio teacher (uncredited)
Judith Wolert-Maldonado .... intern (uncredited)
Lenny Young .... creative executive (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for some frightening images
Runtime:
79 min
Country:
Language:
Color:
Color (Technicolor)
Aspect Ratio:
1.66 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
The puppet used for the captain in the icy water, or the head at least, is the same head that was used for Jack in The Nightmare Before Christmas (1993).See more »
Goofs:
Plot holes: When the Centipede, the Spider and James are trying to get the compass from the pirate ship, the Centipede pulls the string twice to signal to the other bugs to pull them up. But the Centipede was not there when James told the other bugs to pull them up when he yanked on the sting twice.See more »
Quotes:
Centipede:Let the biddies come! I'll take 'em both on! I'm undefeatable. I'm indivisible. I'm...
[James falls on him]
Centipede:... in trouble!
See more »
Movie Connections:
Referenced in The Harryhausen Chronicles (1998) (TV)See more »
Soundtrack:
Sail AwaySee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
7 out of 10 people found the following review useful.
"One of the greatest movies based on Roald Dahl's books", 2 September 2004
Author: simon-trek from Sydney, Australia

I was an enormous fan of Roald Dahl's books when I was kid. I think of him as the Hands Christian Anderson of the 20th century. I didn't read all of Dahl's books but I read most of them. I've also seen most of the movies based on his books. Out of all the Roald Dahl books I read as child I would say that 'Charlie And The Chocolate Factory' is my favorite but 'James And The Giant Peach' is my second favorite.

The reason why I would say these two books are my favorites is because they're both about children who live miserable lives until a magical experience changes their lives forever and both end up becoming the luckiest kids in the world. For Charlie, his life changes with a tour of Willy Wonka's Chocolate Factory, but for James it's with a magical giant peach and group very friendly creatures.

I first remember hearing about this movie back in late 1996 when it was released in America during the Christmas holidays and I was very excited about it, but unfortunately I had to wait until the Easter Holidays before this movie arrived in Australia. I certainly loved it. James's two horrible aunt's who are nothing except cruel and nasty. Are as horrible in the movie as they are in the book.

I really loved the creatures from the peach which I remember (from the book) James describing them as "The friendliest creatures in the world". These creatures include Grasshopper, Earthworm, Centipede, Ladybug, Spider and Glowworm. My two favorite character's are Spider because her French accent made her a very smooth character and Centipede because of his sense of humor.

I also liked the songs. My favorite was "We're Family" which the creatures use to express how much they love James. I certainly believe these creatures are the best family any child could have. So for anyone who loved Roald Dahl's books as a child, you must...must see this film!

Was the above review useful to you?
See more (71 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for James and the Giant Peach (1996)
Recent Posts (updated daily)User
Cigar Smoker calia386
If you think this movie is awful... plumbersteve
I feel bad for saying this... jinnaw21
Babysitting tonight and I need to know... wwebrasil06
Favorite Songs FilmFanFC
I love this movie. off_target
See more »

Recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Animation section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.