Edit
Independence Day (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Roland Emmerich

Writing Credits (WGA)  

Dean Devlin ... (written by) &
Roland Emmerich ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Miguel
...
Alicia
...
Troy
...
Dylan
...
Captain Watson
...
...
...
John Storey ...
...
...
...
Techy / Med Asst #1
...
Ross Lacy ...
...
Whitmore's Aide
Vivian Palermo ...
Techy / Med Asst
...
Commander / Tech
Bobby Hosea ...
Commanding Officer
...
Commanding Officer
Steve Giannelli ...
Eric Paskel ...
...
Radar Operator (as Carlos LaCamara)
...
Troy Willis ...
Tim Kelleher ...
Technician
...
...
Area 51 Guard
...
SETI Technician #1
...
SETI Technician #2
...
SETI Technician #3
Matt Pashkow ...
Second Officer
...
Chief of Staff
...
Co-Worker #2 (as Marisa Morell)
Michael Winther ...
Co-Worker #3
Dexter Warren ...
Co-Worker #4
Paul LeClair ...
Co-Worker #5
Michael Vacca ...
Lieutenant Peterson (as Capt. Michael 'Chewy' Vacca)
...
...
...
Military Aide
...
Sky Crane Pilot
...
Eric Neal Newman ...
Levan Uchaneyshvili ...
Russian Pilot (as Levani)
...
...
Tank Commander
Elston Ridgle ...
Soldier
...
Mechanic
Jack Moore ...
Mechanic
...
Street Preacher
...
...
...
Ed
Barbara Beck ...
...
...
...
...
Russian Reporter (as Peter Jozef Lucas)
Yelena Danova ...
Russian Newscaster
Johnny Kim ...
Korean Newscaster (as Derek Kim)
Vanessa J. Wells ...
Jessika Cardinahl ...
German Video Newscaster (scenes deleted)
Gary W. Cruz ...
Ron Pitts ...
Wendy L. Walsh ...
Herself
...
Mark Thompson ...
Ernie Anastos ...
Rex Black, New York Newscaster
...
Atlantic Air CINC
...
Chaplain
Nelson Mashita ...
Japanese Tech
...
B-2 Pilot
...
Arab Pilot
...
Sailor
...
...
Housewife
...
Lieutenant
...
Jon Shear ...
Thomson (as Jon Matthews)
...
Frederic W. Barnes ...
Himself (as Fred Barnes)
Eleanor Clift ...
Herself
Jerry Dunphy ...
Himself
Jack Germond ...
Himself
Morton Kondracke ...
Himself
John McLaughlin ...
Himself
Barry Nolan ...
Himself
George Putnam ...
Himself
...
Northridge Field Reporter
...
Redneck
Carlos Lara ...
Farmer Kid
...
Butler
Lee Strauss ...
Elvis Fanatic
Lisa Star ...
Woman on Roof
...
Intellectual on Roof
Arthur Brooks ...
Trucker on Roof
Michael Moertl ...
Thief (as Michael G. Moertl)
James J. Joyce ...
Master CPO
...
...
Herself - 'Entertainment Tonight' Reporter
Robin Groth ...
Flagstaff News Anchor
Richard Pachorek ...
LAPD Helicopter Pilot
Gary A. Hecker ...
Alien Vocal Effects (voice) (as Gary Hecker)
...
Special Vocal Effects (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Jonathan Adler ...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Teen (uncredited)
...
SETI Chief (uncredited)
Greg Bronson ...
Police Officer at White House (uncredited)
...
Homeless guy (uncredited)
...
Eagle 2 Pilot (voice) (uncredited)
...
British News Translator (uncredited)
...
Man in Office (uncredited)
Bob Friend ...
Himself - 'Sky News' Anchorman (uncredited)
...
German Fighter Pilot (uncredited)
Michael Haddad ...
Trailer Trash (uncredited)
Andre Harper ...
African (uncredited)
Lincoln D. Hiatt ...
Colin Barclay (uncredited)
...
Pilot (uncredited)
Jalil Jay Lynch ...
Man staring at alien mothership (uncredited)
...
Staff Sergeant (uncredited)
...
Son of Air Force Pilot (uncredited)
...
Joint Chiefs of Staff (uncredited)
Karolyna Medina ...
Presidential Address Attendee (uncredited)
Ralph Moratz ...
High-Ranking Officer (uncredited)
Bryan Moss ...
Israeli Fighter Pilot (uncredited)
Roy Newton ...
Pilot (uncredited)
Gary Pike ...
Helicopter Passenger (uncredited)
...
Protestor - Omni Hotel (uncredited)
...
Stripper (uncredited)
Bonnie Silco ...
Bride (uncredited)
...
Big Hat Guy on Tower (uncredited)
...
Young Pilot (uncredited)
...
Techy / Med Asst #3 (uncredited)
...
British Pilot (uncredited)
James Woodson ...
Pilot (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dean Devlin ... producer
Roland Emmerich ... executive producer
Ute Emmerich ... executive producer
William Fay ... executive producer
Peter Winther ... associate producer

Music by 

David Arnold

Cinematography by 

Karl Walter Lindenlaub

Film Editing by 

David Brenner

Casting By 

Wendy Kurtzman

Production Design by 

Oliver Scholl
Patrick Tatopoulos

Art Direction by 

William James Teegarden ... (as Jim Teegarden)

Set Decoration by 

Jim Erickson

Costume Design by 

Joseph A. Porro ... (as Joseph Porro)

Makeup Department 

Michael F. Blake ... makeup artist
Lynn Campbell ... makeup artist: New York
Hazel Catmull ... assistant hair stylist: second unit
Katalin Elek ... makeup artist
Zoltan Elek ... makeup artist (as Zoltan)
Norma Lee ... assistant hair stylist: second unit
Renate Leuschner ... wig maker (as Renata)
Patricia Miller ... assistant hair stylist (as Patty Miller)
Candace Neal ... assistant hair stylist
Aaron F. Quarles ... hair stylist: New York
Craig Smith ... makeup artist
Toni-Ann Walker ... assistant hair stylist (as Toni Walker)
Joy Zapata ... hair stylist
Rose Procopio Barondess ... makeup artist (uncredited)
Craig Lyman ... makeup artist (uncredited)
Edwin Matsu ... makeup artist: Utah locations (uncredited)

Production Management 

Jane Nerlinger Evans ... production supervisor: New York
William Fay ... unit production manager: New York
Kelly Van Horn ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Dean Devlin ... second unit director
Gabreal Franklin ... documentary segments director
Dean Garvin ... second second assistant director: New York
Kevin LaRosa ... second unit director: aerial unit
Sergio Mimica-Gezzan ... first assistant director
Shari Nicotero ... additional second second assistant director
Glen Trotiner ... second assistant director: New York
Michael Viglietta ... first assistant director: second unit / second second assistant director
Kim H. Winther ... second assistant director
Bac DeLorme ... dga trainee (uncredited)

Art Department 

Alesia Abatie ... art department researcher
Wally Adee ... property master: New York
Matthew R. Altman ... on-set dresser
Salvador Anaya ... plaster foreman
Billy Baker ... set dresser
Rob Bennett ... lead man: Utah
Oana Bogdan ... art department coordinator
Bonnie J. Brinkley ... art director: New York (as Bonnie Brinkley)
Bruce Bullock ... production assistant: set decorating
Richard K. Buoen ... illustrator (as Richard Buoen)
Marco A. Campos ... general foreman
Frank Capello ... construction foreman (as Frank A. Capello)
Melanie S. Chretin ... set dresser (as Melanie Chretin)
Scott Edward Collins ... set dresser
Mick Cukurs ... set designer
Robert E. Denne ... paint foreman (as Robert Dante Denne)
Tony J. DiPanni ... labor foreman
J. Gregory Evans ... set dresser (as Greg Evans)
Sandra Ferguson ... art department researcher
Scott Getzinger ... assistant props
Joseph Frank Giorgianni ... construction foreman (as Joseph Giorgianni)
Dale Gordon ... sculptor (as Dale B. Gordon)
Trevor Goring ... storyboard artist
Joe Griffith ... illustrator (as Joseph F. Griffith Jr.)
Kirsten Hammel ... art department staff assistant
Doug Harlocker ... property master (as Douglas Harlocker)
Sean Haworth ... set designer
Robyn B. Holmes ... set dresser
Jack Johnson ... storyboard artist
Stephen Katz ... art department staff assistant
Pamela Klamer ... set designer
Gary A. Krakoff ... construction coordinator
Tim R. Lafferty ... construction foreman (as Tim Lafferty)
Jack Laspada ... labor foreman (as Jack La Spada)
Thomas W. Lay Jr. ... illustrator (as Tom Lay)
Julia K. Levine ... set designer (as Julia Levine)
Scott Maginnis ... assistant props
Jon Marsala ... construction foreman
John A. Mileski ... stand-by painter (as John 'Jam' Mileski)
Wendy Murray ... buyer
Christopher Neely ... set dresser
Rick Newsome ... storyboard artist
Richard Nieman ... set dresser
H. Bruce Norrbom ... construction foreman
Robert Papegaay ... assistant paint foreman
Mark Perry ... gang boss
Ron Pipes ... creature shop art department
Lauren E. Polizzi ... assistant art director / set designer
Peter Ramsey ... storyboard artist (as Peter 'Taco' Ramsey)
Jacques Rey ... storyboard artist (as Jacques Reisdorfer Rey)
Peter Mitchell Rubin ... pre-visualization
Charles S. Serrano ... construction foreman (as Charles Serrano)
Grant Sparks ... gang boss
Angela Stauffer ... art department staff assistant
Mary Kate Vincent-Ronchetti ... draper
Len Wiseman ... assistant props
Victor J. Zolfo ... lead man
Gregory P. Alcus ... set dresser (uncredited)
Tommy Ardolino ... archivist (uncredited)
Brent W. Bell ... propmaker (uncredited)
Lilly Frank ... props (uncredited)
Brian Hanish ... set electronics (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor (uncredited)
Curt La Furney ... set electronics: Neotek (uncredited)
Thierry Labbe ... set dresser (uncredited)
Allen Lafferty ... propmaker (uncredited)
Scott Lafferty ... carpenter (uncredited)
Michelle Millay ... sculptor (uncredited)
Jon P. Mooers ... set dresser (uncredited)
Jacques Rey ... illustrator (uncredited)
Richard Reynolds ... set designer (uncredited)
Francis J. Roix ... carpenter (uncredited)
Jeffrey Rollins ... property assistant: New York (uncredited)
Sean Skelding ... set dressing (uncredited)
Lansing L. Smith ... key set dresser (uncredited)
Kurt Verbaarschott ... leadman (uncredited)
Kathleen Walker ... construction estimator (uncredited)
Craig Zumbroegel ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Bob Beemer ... sound re-recording mixer
Bill W. Benton ... sound re-recording mixer
Bruce Bisenz ... sound mixer: second unit
Noah Blough ... sound editor
James Bolt ... additional sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Michael C. Casper ... additional sound re-recording mixer (as Mike Casper)
Vincent Cassaro ... foley editor
Michael Chandler ... sound editor
Gail Clark Burch ... adr editor
Don Coufal ... boom operator
David M. Cowan ... sound editor
Patrick Cyccone Jr. ... additional sound re-recording mixer
Dean Drabin ... adr mixer
Rickley W. Dumm ... assistant sound editor
Ronald Eng ... sound editor
Steffan Falesitch ... sound editor
John P. Fasal ... sound designer (as John Paul Fasal)
Sandy Gendler ... supervising sound editor
Hector C. Gika ... sound editor
Scott G.G. Haller ... sound editor
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Hilda Hodges ... foley artist
Gary Holland ... cable person
Ethan Holzman ... assistant sound editor (as Ethan R. Holzman)
Spike Allison Hooper ... first assistant sound editor
Nicholas James ... foley editor (as Nick James)
Nils C. Jensen ... sound editor
Jon Johnson ... sound designer: editorial
Ken J. Johnson ... sound effects recordist (as Ken Johnson)
Jay Kamen ... adr editor (as Uncle J. Kamen)
Val Kuklowsky ... supervising sound editor
Mark R. La Pointe ... sound editor
Mark Lanza ... sound editor
Daniel J. Leahy ... additional sound re-recording mixer (as Dan Leahy)
Tod A. Maitland ... sound mixer: New York
Mark L. Mangino ... sound editor
Dean G. Manly ... assistant sound editor
Jonathan Miller ... sound designer: editorial
Ken Miller ... digital sound assistant
Christian P. Minkler ... additional sound re-recording mixer
Eric Potter ... sound effects recordist
Vic Radulich ... supervising foley editor (as Victor Radulich)
Robert Renga ... sound recordist (as Bob Renga)
Sergio Reyes ... additional sound re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Mark Scheret ... sound mixer: second unit
B. Tennyson Sebastian III ... additional sound re-recording mixer
Denis St. Amand ... stage engineer
William Van Daalan ... sound editor
Bill Voigtlander ... adr editor (as William Voigtlander)
Christopher T. Welch ... adr editor (as C.T. Welch)
J.R. Westen ... adr mixer (as JR. Westen)
Jeff Wexler ... sound mixer
John O. Wilde ... sound editor
Chris Winter ... assistant sound editor (as Christopher Winter)
Anthony Zero ... sound editor
Suzanne Angel ... adr assistant (uncredited)
Markus Braack ... adr recordist (uncredited)
Marilyn Graf ... foley mixer (uncredited)
Joel Holland ... sound recordist: New York (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Mary Jo Lang ... foley mixer (uncredited)
Andy Malcolm ... foley artist (uncredited)
Thomas Needell ... assistant sound editor (uncredited)
Dennis Sager ... re-recording engineer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Del Spiva ... assistant sound recordist (uncredited)
Dean St. John ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Gino Acevedo ... key painter: Creature Shop
John S. Baker ... technician: mechanical effects
Paul Barnes ... art department: Creature Shop
Jeff Berrington ... technician: mechanical effects
Gary D. Bierend ... technician: mechanical effects (as Gary Bierend)
Al Broussard ... technician: mechanical effects
Mike Edmonson ... supervisor: second unit, mechanical effects
Matthew 'Chief' Flesher ... art department: Creature Shop
Thomas Floutz ... art department: Creature Shop
Fred Folger ... mechanical department: Creature Shop
Jake Garber ... art department: Creature Shop
Bill Greene ... technician: mechanical effects
Samara Hagopian ... mechanical department: Creature Shop
William D. Harrison ... foreman: mechanical effects (as William Harrison)
Guy Himber ... mechanical department: Creature Shop
Chris Jones ... technician: mechanical effects (as Christopher Jones)
James Kagel ... art department: Creature Shop
Nick Karas ... technician: mechanical effects
Tom Killeen ... painter: Creature Shop
Steven Kirshoff ... special effects: New York (as Steve Kirshoff)
Jim Kundig ... mechanical department: Creature Shop
Hans Metz ... first unit supervisor: mechanical effects
Mike Paris ... technician: mechanical effects (as D. Mike Paris)
Clay Pinney ... mechanical effects supervisor
Joshua Pinney ... technician: mechanical effects (as Joshua R. Pinney)
Ron Pipes ... art department: Creature Shop
Matthew Pope ... technician: mechanical effects
Mike Reedy ... mechanical effects foreman
Jessica Samuels ... production assistant: mechanical effects
Martin Simon ... technician: mechanical effects
Richard Stutsman ... foreman: mechanical effects
Tully Summers ... art department: Creature Shop
Patrick Tatopoulos ... supervisor: alien creature effects
Pedro Valdez ... art department: Creature Shop
Joe Viskocil ... mechanical effects supervisor
Mark Yuricich ... technician: mechanical effects
John Cluff ... special effects crew (uncredited)
Steve Cotroneo ... lead sculptor: prop fabricator (uncredited)
Jeff Crivello ... special effects (uncredited)
John Deall ... special effects crew (uncredited)
Vincent Montefusco ... special effects pyro technician: second unit (uncredited)
Daren Rouse ... assistant special effects (uncredited)
Douglas J. Stewart ... creature painter (uncredited)
Beecher Tomlinson ... special effects (uncredited)
Joe Viskocil ... pyrotechnics supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Victor Abbene ... chief lighting technician: visual effects camera unit
Bob Ahmanson ... effects technician: miniature pyrotechnic
Harry J. Alpert ... motion control camera operator: visual effects motion control unit
Nickolas Anderson ... electrician: visual effects camera unit (as Niko Anderson)
Tricia Henry Ashford ... digital effects producer (as Tricia Ashford) / digital effects supervisor (as Tricia Ashford)
James Balsam ... motion control camera operator: visual effects motion control unit
Brent Barber ... model shop production assistant: model department
David Beasley ... model maker: model department (as David B. Beasley)
Philip N. Berardi ... water tank technician: visual effects camera unit
Bethany Berndt-Shackelford ... digital compositor: VisionArt
William Besanceney ... systems engineer: POP (as Bill Besanceney)
Todd Boyce ... CG animator: VisionArt
Curtis Bradford ... chief lighting technician: visual effects camera unit
Rob Bredow ... technical supervisor: VisionArt
Dale K. Brodt ... digital effects production supervisor: POP
Marc Brown ... first assistant camera: visual effects camera unit (as Mark Brown)
Kirk Cadrette ... CG digital animation artist
Carey Capaldi ... digital production engineer: POP
Roberto Carlos ... mold maker: model department
Leilana Cassidy ... digital effects production assistant
Jeffrey Cilley ... data wrangler: POP
Thomas Clary ... data wrangler: POP
Terry Clotiaux ... visual effects producer
Richard J. Cook ... digital coordinator: VisionArt
Linda Cordella ... digital data coordinator: The Post Group
Stéphane Couture ... CG digital animation artist (as Stephane Couture)
Andrea D'Amico ... digital visual effects producer: POP
Joe Davenport ... systems administrator: The Post Group
Larry DeUnger ... model maker foreman: model department
Mitchell S. Drain ... supervising digital artist: Digiscope
Roderic 'Mick' Duff ... effects technician: miniature pyrotechnic
Ted Eachus ... grip: visual effects camera unit
Mark Eggenweiler ... additional visual effects editor
J.J. Elam ... key production assistant: visual effects camera unit
Peter S. Elliot ... visual effects editor
Dave Ferris Emery ... model maker: model department
Andrew Endsley ... key production assistant: visual effects motion control unit
Hartmut Engel ... CG unit digital animation supervisor
Volker Engel ... visual effects supervisor
Alan K.M. Faucher ... model maker foreman: model department
Conny Fauser ... CG digital compositor (as Conny Fauser-Rumelin)
Ted Fay ... director of technology: VisionArt
Anna Foerster ... director of photography: visual effects camera unit
Fred Fouquet ... CG previsualization compositing
Joseph Francis ... CG supervisor: digital visual effects
Mark Franco ... visual effects executive producer: The Post Group
Jeff Frost ... sculptor: model department
Ed Garcia ... mold maker: model department
Kento Gebo ... model maker: model department
Pete Gerard ... model maker: model department (as Bryson H. Gerard)
Jennifer German ... digital compositor: POP
Jim Gordon ... grip: visual effects camera unit
Tom Griep ... model maker: model department
Jack M. Guberman ... best boy electric: visual effects camera unit
Brian Hall ... software engineer: VisionArt
Andrew Hallbach ... first assistant camera: visual effects motion control unit
Mark L. Hartman ... water tank technician: visual effects camera unit
Simon Haslett ... digital compositor: POP
Dion Hatch ... digital imaging supervisor: Digiscope
Dorene Haver ... digital compositor: VisionArt
Joe Heffernan ... effects technician: miniature pyrotechnic (as Joseph Heffernan)
Eric Heisler ... model maker: model department
Pablo Helman ... digital compositing supervisor: POP
David Henderson ... grip: visual effects camera unit
Stefan Herrmann ... CG digital animation artist
John H. Hess ... model maker: model department
Petra Holtorf ... CG data systems manager
Carl Hooper ... CG animator: VisionArt
Tommy Hooper ... digital technician: Digiscope
Michael Hosch ... sculptor: model department
Paul Howarth ... digital scanning and recording: Digiscope
Tim Huchthausen ... model maker: model department
Bob Hurrie ... production supervisor: visual effects camera unit
Kevin Ivey ... production assistant: visual effects motion control unit
Celine Jackson ... digital film I/O: VisionArt
Peter Northbourne James ... digital effects production coordinator
Kimberly Jase ... visual effects accountant
Michael Jenkins ... electrician: visual effects motion control unit
Arthur Jeppe ... CG digital animation artist
Kurt Johnson ... electrician: visual effects camera unit
Christopher Johnston ... digital effects editorial coordinator: POP
Mark Joyce ... model maker: model department
Michael Joyce ... model shop supervisor
George Kallimanis ... grip: visual effects camera unit
Emmet Kane ... effects foreman: miniature pyrotechnic
Mark David Katchur ... coordinator: visual effects camera unit
Jason Kaufman ... model maker: model department (as Jason 'Kimba' Kaufman)
Douglas S. Kennedy ... electrician: visual effects motion control unit
Greg Kimble ... digital optical supervisor
Glenn Kleczkowski ... production assistant: visual effects motion control unit
Lisa Knaggs ... production supervisor: visual effects motion control unit
Gil Koesters ... model maker: model department
Thorsten Kohlmann ... model maker: model department
Marc Kolbe ... CG previsualization compositing
William K. Koski ... electrician: visual effects camera unit (as Bill Koski)
Keiko Koyama ... assistant to producer: VisionArt
Alan Kozlowski ... digital effects executive producer: POP
Nikolaus Kraemer ... visual effects project manager
Daniel Kramer ... CG animator: VisionArt
Christopher Kutcka ... digital film scanning and recording: The Post Group
Kenneth A. Larson ... model maker: model department
Toan-Vinh Le ... CG animator: VisionArt
Stephen Lebed ... motion control operator: visual effects camera unit
Steven Legler ... model unit art director: model department
Beverly Leonano ... production assistant: visual effects camera unit
Rob Lewbel ... electrician: visual effects camera unit
Brian Liberman ... best boy grip: visual effects camera unit
Seth Lippman ... film scanning and recording: POP
Kenneth Littleton ... digital compositor: POP
Lawrence Littleton ... digital compositor: POP
Michael Lloyd ... CG digital matte painter
Roger Loftis ... assistant production coordinator: visual effects camera unit
Michael Luciano ... model shop production assistant: model department
John Maninger ... best boy electric: visual effects camera unit
Donn Markel ... effects technician: miniature pyrotechnic
Brian Marn ... model maker: model department
Luis O. Martinez Jr. ... motion control grip: visual effects motion control unit
Scott Martinez ... production assistant: visual effects camera unit
Donald F. Matheson III ... model maker: model department
James D. McGeachy ... model maker: model department
Scott McGrail ... digital effects production executive: POP
Ray McIntyre Jr. ... digital visual effects supervisor: OCS
Brandon McNaughton ... film scanning and recording: POP
Frank Montoya ... best boy grip: visual effects camera unit
Yolie Moreno ... production coordinator: visual effects motion control unit
Tricia Mulgrew ... assistant production coordinator: visual effects motion control unit
Craig A. Mumma ... digital effects production administrator
Elliot Nachbar ... grip: visual effects camera unit
Bene Naudin ... visual effects production office coordinator (as Benedicte Naudin)
Mark 'Guns' Navarette ... grip: visual effects motion control unit
Jim Neal ... grip: visual effects camera unit
George S. Neil ... best boy electric: visual effects motion control unit
Benedikt Niemann ... CG digital animation artist
Andre Nogueira ... model shop production assistant: model department
Jonathan K.E. Norton ... electrician: visual effects camera unit (as Jonathan Norton)
David Novak ... key grip: visual effects camera unit
Peter Novitch ... key production assistant: visual effects camera unit
Phillip O'Hanlon ... digital visual effects producer: OCS
Nick Orlando ... grip: visual effects camera unit
Carrie Owens ... production supervisor: visual effects motion control unit
George Palmer ... key grip: visual effects camera unit
Michael Peterson ... digital compositor: POP
Jeff Pierce ... digital film I/O: VisionArt
Steven Pinney ... sculptor: model department
Steven T Puri ... digital effects producer
Vinnie Pusateri ... model shop production assistant: model department
Carolin Quis ... CG digital animation artist
Rick Rader ... best boy grip: visual effects camera unit
Scott Rader ... digital compositor: POP
John Rauh ... digital compositor: POP
Mark Reeves ... best boy electric: visual effects camera unit
Maureen Reggie ... model shop coordinator: model department
Carl Robarge ... mold maker: model department
Mark Roemmich ... key grip: visual effects motion control unit
Joshua D. Rose ... digital producer: VisionArt
Marty Rosenstock ... digital compositor: The Post Group
Jeff Ross ... digital effects executive producer: POP
Peter Mitchell Rubin ... pre-visualization
Thomas Rush ... model maker: model department
Richard Sands ... chief lighting technician: visual effects motion control unit (as Rick Sands)
Roger Sassen ... chief lighting technician: visual effects camera unit
Simon Scheeline ... grip: visual effects camera unit
Joan Schneider ... production coordinator: visual effects motion control unit
Jürgen Schopper ... CG digital animation artist (as Jurgen 'J.R.' Schopper)
Thorsten Schrecke ... model maker: model department
Dennis Schultz ... model maker: model department (as Dennis 'Buckwheat' Schultz)
Marc Scott ... digital artist: Digiscope
Steven J. Scott ... digital compositor: The Post Group
Dave Sertich ... systems engineer: POP
Samrod Shenassa ... data wrangler: POP
Pete Shinners ... CG animator: VisionArt
Lorraine 'Deedle' Silver ... digital production supervisor: Digiscope
Chris Simmons ... model maker: model department (as Christopher Simmons)
Karen Skouras ... visual effects coordinator: The Post Group
Paul Skylar ... model maker: model department
James Slavin ... mold maker: model department
Richard King Slifka ... model maker: model department
Thomas E. Slocum ... grip: visual effects camera unit (as Tom Slocum)
Tom Smith Sr. ... digital compositor: The Post Group
David Lewis Smith ... visual effects apprentice editor
Douglas Smith ... visual effects supervisor
David Stein ... best boy grip: visual effects motion control unit (as David Parker Stein)
David Steiner ... scenic painter: model department
Randi Stern ... software engineer: VisionArt
Peter Sternlicht ... compositing supervisor: The Post Group
George Steward ... grip: visual effects camera unit
Joe Stokes ... digital effects production coordinator: POP
Mary Stuart-Welch ... visual effects producer: Digiscope
Greg Stuhl ... model maker: model department
Jeff Sturgill ... high-speed camera operator: visual effects camera unit
Tully Summers ... sculptor: model department
Ken Swenson ... model maker foreman: model department
Stan Szymanski ... digital visual effects producer: POP
Daniel E. Teaze ... first assistant camera: visual effects camera unit (as Danny Teaze)
Jim Thibo ... first assistant camera: visual effects motion control unit (as James J. Thibo)
Thomas Thill ... executive effects producer: Digiscope
Philipp Timme ... director of photography: visual effects camera unit
James D. Tittle ... digital effects production assistant (as James Tittle)
Pat Towner ... key production assistant: visual effects motion control unit
Donna Tracy ... digital compositor: POP
Rachele Troffer ... digital effects production coordinator
R. Gern Trowbridge ... electrician: visual effects camera unit (as Gern Trowbridge)
Tara Handy Turner ... CG supervisor: digital visual effects
David Tye ... sculptor: model department
Peter Drake Underkoffler ... CG systems administrator
Mark Alan Valdes ... scenic painter: model department
Scott B. Valdes ... supervising scenic painter: model department
Eric Verderame ... sculptor: model department
Barry Wallace ... transportation: visual effects camera unit
Marc Weigert ... visual effects project manager
Mark H. Weingartner ... chief lighting technician: visual effects camera unit (as Mark Weingartner)
Steffen M. Wild ... CG digital animation artist
Robert H. Williams ... model maker: model department
Thomas Zell ... effects technician: miniature pyrotechnic
Caleb Aschkynazo ... visual effects editor: OCS/Freeze Frame (uncredited)
Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World (uncredited)
Travis Baumann ... digital artist (uncredited)
Kristen Branan ... visual effects producer (uncredited)
John C. Bush ... computer graphic artist (uncredited)
John Campuzano ... tape operator (uncredited)
Peter Crosman ... additional visual effects supervisor (uncredited)
Jeff Dash ... visual effects assistant accountant (uncredited)
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World (uncredited)
Lynn Garrido ... model maker: WKR (uncredited)
Mike Gerzevitz ... visual effects electrician (uncredited)
Jim Gorman ... digital compositor (uncredited)
Caroleen Green ... digital matte artist: Matte World (uncredited)
Greg Groenekamp ... digital compositor (uncredited)
Mara Hamilton ... visual effects coordinator (uncredited)
Robert Hutchins ... miniature effects technician (uncredited)
Michael Joyce ... miniature models (uncredited)
Bill Kent ... motion control operator (uncredited)
Tad Krzanowski ... special model effects supervisor (uncredited)
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital (uncredited)
Dean Lyon ... compositor (uncredited)
Ralph Maiers ... digital compositor: Digiscope (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Peter G. Parise ... online editor: video sequences, tank gunner displays (uncredited)
Eric Pascarelli ... motion control camera operator (uncredited)
Matthew Paulson ... modeler (uncredited)
Ron D. Peake ... model maker (uncredited)
Stacy Pinhas ... visual effects coordinator (uncredited)
Paul Rivera ... digital compositing supervisor: Matte World Digital (uncredited)
Nanci Roberts ... model department: model unit art director (uncredited)
Mark Santora ... digital effects assistant (uncredited)
David Sewell ... visual effects artist (uncredited)
Mark C. Smith ... visual effects production assistant (uncredited)
Thomas J. Smith ... senior composite designer: The Post Group (uncredited)
Stephen Sobisky ... 3D modeling producer (uncredited)
Kurt E. Soderling ... visual effects camera operator (uncredited)
Michael Starkey ... grip: visual effects camera unit (uncredited)
Jonathan Taylor ... visual effects director of photography (uncredited)
Andre Thomas ... digital artist (uncredited)
Stacey Weigert ... visual effects (uncredited)
Susumu Yukuhiro ... visual effects production assistant (uncredited)

Stunts 

Rick Barker ... stunts
Richard L. Blackwell ... stunts
Dan Bradley ... stunt coordinator
Peter Bucossi ... stunts
Doug Coleman ... stunts
Eliza Coleman ... stunts
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Gary Davis ... stunts
Norman Douglass ... stunts
Frank Ferrara ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts
Allan Graf ... stunts
Dana Hee ... stunts (as Dana Lynn Hee)
Jery Hewitt ... stunts
Chris Howell ... stunts
Donna Keegan ... stunts
Jennifer Lamb ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Randolph LeRoi ... stunts
Frank Lloyd ... stunts
Ray Lykins ... stunts
Anna Mastroianni ... stunts
Eddie Matthews ... stunts
Tom Morga ... stunts
Francine Morris ... stunts (as Francine 'Scene' Morris)
Mary Peters ... stunts
Darrin Prescott ... stunts
Scott Rogers ... stunts
Lori Lynn Ross ... stunts
Michael Russo ... stunts (as Mike Russo)
Monty L. Simons ... stunts
Cris Thomas-Palomino ... stunts
Big Daddy Wayne ... stunts
Keith Woulard ... stunts
Rick Avery ... stunts (uncredited)
Chuck Borden ... stunts (uncredited)
John Branagan ... stunts (uncredited)
Ben Bray ... stunts (uncredited)
Jennifer Caputo ... stunts (uncredited)
Eric Chambers ... stunts (uncredited)
Mitchell Dean ... utility stunts (uncredited)
Stracy Diaz ... utility stunts (uncredited)
J. Mark Donaldson ... stunts (uncredited)
John Escobar ... stunts (uncredited)
Debbie Evans ... stunt driver (uncredited)
Christian J. Fletcher ... stunt double (uncredited)
Monique Gaudin ... stunts (uncredited)
Andy Gill ... stunts (uncredited)
Brett A. Jones ... stunts (uncredited)
Hubie Kerns Jr. ... stunt driver (uncredited)
Rob King ... stunts (uncredited)
Barbara Anne Klein ... stunts (uncredited)
Kim Robert Koscki ... stunts (uncredited)
Gene LeBell ... stunts (uncredited)
Randolph LeRoi ... stunt double: Will Smith (uncredited)
Jim McConnell ... stunts (uncredited)
Tom Proctor ... stunts (uncredited)
Jimmy N. Roberts ... stunts (uncredited)
Don Ruffin ... stunts (uncredited)
Lynn Salvatori ... stunts (uncredited)
Michael J. Sarna ... stunts (uncredited)
Mike Smith ... stunts (uncredited)
Keith Tellez ... utility stunts (uncredited)
Eddie L. Watkins ... stunts (uncredited)
Brian J. Williams ... stunt double: Brent Spiner (uncredited) / stunt performer (uncredited)
Jim Cody Williams ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Myles Aronowitz ... still photographer: New York
Steve Austin ... video playback supervisor
Paul Avery ... electrician (as Paul E. Avery)
Claudette Barius ... still photographer
Joseph D. Beam ... electrician
Stephenie Blakemore ... rigging electrician
Tony Blaszczyk ... rigging grip
Martin Bosworth ... rigging gaffer
Craig A. Brink ... rigging electrician
Kevin Brown ... rigging electrician
Branch M. Brunson ... electrician: second unit (as Branch Marie Brunson)
Richard M. Butkus Jr. ... electrician
Wally Byrnes ... grip: Utah
Gary L. Camp ... second assistant camera (as Gary Camp)
Jacob Cerrone ... rigging grip
R. Adam Chambers ... electrician
Keith Collea ... video assist operator
Kevin Cook ... grip
Loren Corl ... key grip
Andreas Crawford ... dolly grip
Jeffrey De La Rosa ... rigging best boy
Michael J. Delaney ... gaffer: New York (as Michael Delaney)
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip (as G. Dhiensuwanda)
David Diamond ... rigging gang boss
Christian E. Dirkes ... grip
Robert E. Dunne ... camera loader
Adam M. Duthie ... camera production assistant
Nicholas Franchot ... grip: second unit (as Nicholas 'Soda Pop' Franchot)
Alan Frazier ... electrician
Steven Frohardt ... best boy grip
Dennis Gamiello ... key grip: New York
Juan M. García ... grip: second unit (as Juan M. Garcia)
Ben Giacometti ... rigging grip
Don Glover Jr. ... grip: Utah
Michael Grady ... rigging grip
Duane Griffith ... grip: Utah
Jeff Hand ... first assistant camera: New York
Mark L. Hartman ... electrician: second unit
Paul Hauser ... rigging electrician
Loren Hillebrand ... dolly grip: second unit
Sean C. Hise ... first assistant camera: second unit
Neil Holcomb ... gaffer
Bernie Horn-Bostel ... grip
Spook James ... rigging grip (as Nathaniel James)
Tony C. Jannelli ... camera operator: New York
Alan Kaneshiro ... electrician: Utah
Chaim Kantor ... first assistant camera: New York
Tommy Klines ... first assistant Steadicam / first assistant camera: "b" camera
Peter Krause ... camera operator (as Peter Joachim Krause)
Jamie Lagerhausen ... grip
Michael J. Latino ... first assistant camera: Washington D.C.
Rob Lewbel ... electrician: second unit
Pat Liampetchakul ... rigging grip
Dickinson H. Luke ... electrician (as Dickinson Luke)
Bruce MacCallum ... camera operator: New York
John R. Manocchia ... best boy electric
Miranda Mar ... second assistant camera: second unit
Jerry L. Marshall ... grip (as Jerry 'Joey L.' Marshall)
Bruce McCleery ... gaffer: second unit (as Robert Bruce McCleery)
Brian McEachen ... best boy: second unit
Niles McElroy ... rigging electrician
Stephen McGehee ... best boy: second unit
Scott McGeo ... grip
Kevin McNeil ... grip: second unit
Ivan H. Migel ... best boy rigging grip
Glen H. Narimatsu ... electrician: second unit
Randy Nolen ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Brian W. Nordheim ... second assistant camera
Andrew Parke ... additional first assistant camera: Utah (as Andy Parke)
Jason Poteet ... grip
Kevin C. Potter ... second assistant camera: Utah
Christopher Prampin ... dimmer board operator: second unit
Brennan Price ... electrician (as Brennan L. Price)
Rick Rader ... best boy grip: vfx camera unit
Rick Raphael ... Steadicam operator: New York
Mike Rivette ... electrician: Utah
Al Rodgers ... second assistant camera: New York
Steve Sass ... aerial assistant camera
Ralph Scherer ... rigging grip
Jack S. Schlosser ... gaffer: second unit
Robert F. Schumacher ... grip: Utah
Gary D. Scott ... first assistant camera: "a" camera
Gihan 'Sandy' Seneviratne ... rigging electrician
Lee Shapira ... key grip: Washington D.C.
Sean Slattery ... rigging grip
Kurt E. Soderling ... aerial camera operator
Ueli Steiger ... additional photographer
Jennifer Stuart ... second assistant camera: Washington D.C.
Eric Swanek ... first assistant camera: New York
Jonathan Taylor ... director of photography: second unit
Brian Tilden ... electrician
Brooks Tomb ... rigging electrician
Bill Tricarrico ... grip: second unit
Susan Turcot ... dimmer board operator
Brian 'Wheat' Villegas ... grip: second unit
Michael J. Walker ... first assistant camera: second unit
Peter Walts ... electrician: second unit
Troy Webb ... electrician (as Troy D. Webb)
Scott Whitman ... second assistant camera: second unit
Gary A. Williams ... dolly grip: second unit
Gregory Wong ... grip
Jamie Young ... key grip: second unit
Gregory P. Alcus ... rigger: electronics (uncredited)
Rodney Bauer ... grip (uncredited)
Kurtis Burr ... assistant camera: vfx unit (uncredited)
Walter Byrnes ... grip: second unit best boy location (uncredited)
Steve Craft ... assistant camera (uncredited)
Willie E. Dawkins ... electric: second unit (uncredited)
Frank Detone Jr. ... grip (uncredited)
Thomas Enright ... rigging electrician (uncredited)
Daniel Galiardi ... assistant camera (uncredited)
George A. Hock ... rigging electrician (uncredited)
Todd Hotaling ... assistant camera (uncredited)
Jerry L. Mandley ... dimmer operator: second unit (uncredited) / rigging electrician (uncredited)
Anthony T. Marra II ... key grip: additional photography (uncredited)
Michael McCormack ... second video assist operator (uncredited)
Kevin McKenna ... video assist operator (uncredited)
Edis Mustafovski ... electrician (uncredited)
Vern Nobles ... first assistant camera: aerial second unit (uncredited)
Melvin Pukowsky ... rigging grip (uncredited)
David Schmalz ... video assist operator (uncredited)
Eric Swanek ... steadicam: New York (uncredited)
Jimi Udel ... rigging grip (uncredited)
John Weiss Jr. ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Will Cantler ... casting: New York
Sharon Jetton ... casting associate
Charlie Messenger ... extras casting
Cate Praggastis ... extras casting: Utah
Bernard Telsey ... casting: New York
Elizabeth Cier ... extras casting coordinator (uncredited)
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Michael Adkins ... costume supervisor: New York
Rani Cunningham ... costumer
Sanja Milkovic Hays ... assistant costume designer (as Sanja Hays)
Riki Lin Sabusawa ... costume supervisor
Heidi Shulman ... costume supervisor: New York
Irena Stepic ... costumer
Estella C. Wallerstein ... costumer
Christi Work ... set costumer (as Christi K. Work)
Anette Czagany ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Babette Dickerson ... apprentice editor
Quincy Z. Gunderson ... first assistant editor: avid
Phil Hetos ... color timer
Donald Likovich ... additional assistant editor
Michael McCusker ... additional assistant editor
Devon Miller ... first assistant editor: film
Larry Perez ... post-production assistant: video unit
Ben Le Vine ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Elin Carlson ... chorus
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Daniel Gaber ... additional music editor
Laurie Higgins Tobias ... supervising music editor
Douglas M. Lackey ... additional music editor (as Doug Lackey)
Dennis S. Sands ... scoring mixer (as Dennis Sands)
Patti Zimmitti ... music contractor
Tim Morrison ... musician: trumpet (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Clay Bartholomew ... transportation captain
James D. D'Amico ... transportation captain
John Fitzpatrick ... transportation co-captain: New York
Maxwell R. Johnson II ... transportation coordinator
Cheri Kibbe ... transportation office assistant
Hal Lary ... transportation captain: splinter unit
Tom Leavey ... transportation captain: New York
Skip Wilson ... transportation coordinator: Washington D.C.
Gina August ... driver (uncredited)
Laura Connors ... transportation office coordinator (uncredited)
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)
Dennis H. Murdoch ... military vehicle supplier (uncredited)
David Wang ... military vehicles (uncredited)

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Daniel Hsu Accomando ... production assistant: video unit (as Daniel J. Accomando)
Gino Acevedo ... puppeteer
Ernest 'Tron' Anderson ... assistant: Will Smith
Rhonda Baer ... location assistant
Susan Bierbaum ... script supervisor
Douglas Blush ... consultant: video unit
Michele Bock ... set production assistant
Frank Bollinger ... supervisor: alien attacker
Kelli L. Bright ... set production assistant
James Bybee ... production assistant: Utah
Anita Dawn Camp ... choreographer: dance sequence
Jackie Cheng ... assistant: Mr. Porro
Michael Christensen ... set production assistant
Richard Cody ... craft service
Gerrard Coffey ... assistant production accountant
Jacob F. Conrad ... location manager: New York
Jamie Daddio ... assistant production coordinator (as Jamie H. Fishman)
Genevieve G. Doyle ... set production assistant: second unit
R. Craig Eggertz ... set production assistant: Utah
Ruth Fainberg ... assistant: Bill Pullman
Kenneth E. Fix ... supervising location manager
Thomas Floutz ... puppeteer
Fred Folger ... puppeteer
Mike Gabrawy ... key set production assistant: second unit
Jake Garber ... puppeteer
Ron Garlick ... pilot
Joie Gharrity ... assistant: Mr. Emmerich
John R. Hansen ... payroll accountant
Jeffrey Harris ... assistant cost estimator
Lincoln D. Hiatt ... video unit producer: video unit
Guy Himber ... puppeteer
M. Evan Jensen ... pilot
Julie Jones ... production accountant
Robin Jorden ... set production assistant
Kevin LaRosa ... aerial coordinator: second unit
Ed W. Marsh ... video sequences: video unit
Dionne McNeff ... assistant: Mr. Devlin
Ave Murphy ... set production assistant
Curtis Myer ... set production assistant
Jim J. O'Banion ... production assistant
Kathryn Parker ... production secretary: Utah
David R. Patrick ... pilot
Steven P. Petyerak ... production assistant
Will Plyler ... assistant: Mr. Fay
Peggy Pridemore ... location manager: Washington D.C.
Rachel Rencher ... location assistant: Utah
Wayne F. Richardson ... pilot
Phillippa Rick ... set production assistant
John Riley ... set production assistant
Christina Rollo ... set production assistant
Anthony Rudenko ... additional video graphics: video unit
Dustin Salem ... technical advisor: military (as first Lt. Dustin Salem USMC)
Hillary Schwartz ... production secretary
Alison Sherman ... production coordinator: Washington D.C.
Dylan Shrader ... set production assistant
Rick Shuster ... pilot
Robin Solo ... set production assistant
Shannon Speaker ... production assistant
Heidi Stearn-Taylor ... set production assistant
Lou Sumien Jr. ... projectionist: location
John Swanson ... projectionist: sound re-recording
Tavin Marin Titus ... assistant: Mr. Devlin (as Tavin Marin)
Henry Urgoiti ... pilot
Dirk Vahle ... pilot
Ken Vieira ... pilot
Eric Von Arx ... assistant location manager: New York
Marvel Wakefield ... script supervisor: second unit
Chris Weaver ... technical advisor: satellite and computer
Annie Welles ... script supervisor: second unit
Dana Williams ... production coordinator
Chris Winn ... craft service
Lars P. Winther ... key set production assistant
Woody Wolf ... assistant cost estimator
Lisa Zusmer DelPrete ... set production assistant: second unit (as Lisa Zusmer)
Janette Andrade ... stand in: female/lead (uncredited)
David M. Atkinson ... first assistant production accountant (uncredited)
Debra Leilani Bakeman ... assistant set medic (uncredited)
Paul Barnes ... puppeteer (uncredited)
Jason Bogard ... first assistant production accountant (uncredited)
George Brown ... production assistant (uncredited)
Christian Clarke ... set production assistant (uncredited)
Larry Donahue ... craft service (uncredited)
Ra-Ana Gilani ... production assistant (uncredited)
Lizz Grant ... assistant production coordinator: New York (uncredited)
Becky Jones ... production assistant (uncredited)
Lonnie Kandel ... production coordinator: New York (uncredited)
Michael Klesic ... car wrangler (uncredited)
Steve Knisely ... location scout (uncredited)
Adria Later ... studio teacher (uncredited)
Lev Mailer ... adr voice (uncredited)
Sally Ray ... puppeteer (uncredited)
Kenny Rivenbark ... remote head technician (uncredited)
Tony Rudenko ... additional video graphics: video unit (uncredited)
Burton Sharp ... adr group coordinator (uncredited)
Matthew Sirianni ... production assistant (uncredited)
Timothy P. Tundel ... accounting clerk (uncredited)
Ronald Walkshorse ... fire and safety, Utah Unit (uncredited)
Aron Warner ... production executive (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page