Edit
Heaven's Prisoners (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Phil Joanou

Writing Credits (WGA)  

James Lee Burke ... (book)
 
Harley Peyton ... (screenplay) and
Scott Frank ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Bubba Rocque
...
...
Minos P. Dautrieve (as Vondie Curtis Hall)
Badja Djola ...
Samantha Lagpacan ...
...
Didi Giancano
...
Jerry Falgout
...
...
Eddie Keats
Carl A. McGee ...
...
Det. Magelli
...
Priest (as Chris Krisea)
Saul Stein ...
Dom
...
Tony
...
Spanish Nun
Patricia Huston ...
Older Nun
...
Jungle Room Bartender
...
Jungle Room Patron
Joe Hess ...
Johnny Dartez
Gray Frederickson ...
Sheriff Len Whitley
...
Woman Driver
Don Brady ...
Apartment Man
Marion Zinser ...
Apartment Woman
Glen Gomez ...
Piano Mover (as Glenn Gomez)
James Hooks Reynolds ...
Truck Driver
Tom Burgess ...
Prison Guard
Herman Myles Sr. ...
Clarence
Jerry Procanik ...
Patron
Connie Whittemore ...
Stripper
Rest of cast listed alphabetically:
...
Doctor (uncredited)
...
Calvin (uncredited)
...
Man in Bar (uncredited)
...
Pencilman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Alec Baldwin ... executive producer
Gray Frederickson ... co-producer
Hildy Gottlieb ... executive producer
Leslie Greif ... producer
Michael Alan Kahn ... associate producer
Andre Morgan ... producer
Albert S. Ruddy ... producer

Music by 

George Fenton

Cinematography by 

Harris Savides ... director of photography

Film Editing by 

William Steinkamp

Casting By 

Linda Phillips-Palo

Production Design by 

John Stoddart

Art Direction by 

Monroe Kelly

Set Decoration by 

Dorree Cooper

Costume Design by 

Aude Bronson-Howard

Makeup Department 

Carl Fullerton ... makeup artist: Mr. Baldwin
Janet Jones ... assistant makeup artist
Stacy Kelly ... key makeup artist (as Stacy Stewart Kelly)
Barbara Olvera ... hair stylist: Ms. Masterson
Rick Provenzano ... hair stylist: Mr. Baldwin
Donna Spahn ... key hair stylist
Patty York ... makeup artist: Ms. Masterson

Production Management 

Edwin 'Itsi' Atkins ... unit production manager
R. Anthony Brown ... unit production manager
Gray Frederickson ... unit production manager: underwater unit
Sharre Jacoby ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ty Arnold ... second assistant director
J. Stephen Buck ... first assistant director (as J. Stephan Buck)
Michael Alan Kahn ... first assistant director
Craig A. Pinckes ... second assistant director (as Craig Pinckes)
Ann C. Salzer ... second assistant director

Art Department 

David Adams ... stand-by greens
Rick Bernos ... scenic artist
Jack Blanchard ... set dresser
Mauro Borrelli ... storyboard artist
Jason Bourgogne ... greens foreman
Gail Briant ... scenic artist (as Gail Watson)
Keith Christopher ... carpenter
Keith Christopher ... carpenter
Randall S. Coe ... general foreman
James Comisky ... carpenter
Michael Cooper ... props assistant
Kelly Curley ... assistant art director
Bill Darrow ... stand-by painter
James Dupuy ... gangboss
Leo Lauricella ... carpenter
Phil Locicero ... lead set painter
Douglas E. Madison ... property master (as Doug Madison)
Douglas T. Madison ... assistant property master (as Doug Madison Jr.)
Michael S. Martin ... set dresser (as Michael Martin)
David Ross McCarty ... on-set dresser
Huey Mitchell ... carpenter
John Patterson ... construction coordinator
Charles Perkins ... laborer
Marvin Perry ... carpenter
Ricky Riggs ... paint supervisor
Michael Robillard ... carpenter
Joaquin Sanchez ... laborer
John Schofield ... scenic artist
Bert Smith ... props production assistant
Leonard R. Spears ... leadman (as Leondard Spears)
Scott Stricklin ... art department coordinator
Daniel Toups ... laborer
Gail Watson ... scenic artist
Alan Feffer ... carpenter (uncredited)
Frank Hendrick ... props (uncredited)
Gordon E. Holmes ... carpenter (uncredited)
Tom Riviello ... lead man (uncredited)
Nick Spetsiotis ... art department coordinator (uncredited)
Chuck Stringer ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Benjamin Beardwood ... dialogue editor
James Beshears ... adr supervisor / dialogue editor (as James F. Beshears)
Joan Chamberlain ... adr recordist / foley recordist
Michael L. DePatie ... foley editor (as Michael DePatie)
Dean Drabin ... adr mixer / foley mixer
Joe Earle ... supervising sound effects editor (as Joe Earl)
Ann Hadsell ... adr recordist / foley recordist
J. Paul Huntsman ... supervising sound editor
Barbara Issak ... dialogue editor
Adam Jenkins ... sound re-recording mixer
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer
Trevor Jolly ... sound conforming editor
Gary Lewis ... dialogue editor
Michael Mirkovich ... assistant sound editor
Myron Nettinga ... sound effects editor
Rebecca Nicolaou ... assistant sound editor
Kim H. Ornitz ... sound mixer
Jeanine Payne ... assistant sound editor
Bill Ratcliffe ... sound utility (as William Ratcliffe)
Jeff Rosen ... foley editor
Brian Ruberg ... adr mixer / foley mixer
Adam Sawelson ... supervising dialogue editor
Mark Smith ... sound re-recording mixer
Gary A. Theard ... boom operator (as Gary Theard)
Joel Valentine ... foley editor
Tom Meadows ... sound mixer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Michael J. White ... sound re-recording mixer: home video version (uncredited)

Special Effects by 

Bart Dion ... special effects assistant
David Dion ... special effects assistant
Dennis Dion ... special effects coordinator
Paul H. Haines Jr. ... special effects assistant (as Paul Haines Jr.)
Jamie Maheu ... special effects assistant
Donald Mayabb ... special effects assistant (as Donald Lee Mayabb)
David K. Nami ... special effects technician
Paul Olinde ... special effects assistant
Ralph Winiger ... special effects assistant (as Ralph A. Winiger)
Richard L. Hill ... special effects foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Jeff Beattie ... visual effects editor: DQI
Curt S. Engelmann ... visual effects model builder: DQI (as Curt Engelmann)
Kevin Fitzgerald ... visual effects stage supervisor: DQI
Chuck Larson ... visual effects stage support: DQI
David McCullough ... visual effects producer: DQI
Jim Olson ... visual effects model rigger: DQI
Amy Pfaffinger ... visual effects digital compositor: DQI
Michael Shea ... visual effects supervisor: DQI (as Mike Shea)
Michael Stuart ... visual effects model supervisor: DQI
Michael J. Travers ... visual effects CG animator: DQI

Stunts 

Lisa Anderson ... utility stunts
Shane T. Anderson ... stunt double (as Shae Anderson)
Pete Antico ... utility stunts
Sarah Berensen ... stunt double
Michael T. Brady ... utility stunts (as Mike Brady)
Jophery C. Brown ... stunt double (as Jophery Brown)
Harold Burns ... utility stunts
John Cenatiempo ... utility stunts (as Johnny C.)
Dennis Dion ... utility stunts
Lanier Edwards ... stunt double
Tony Epper ... utility stunts
Lance Gilbert ... utility stunts
Harry Harris III ... utility stunts (as Harry Harris)
Scott Hubbell ... stunts
Maria R. Kelly ... stunt double (as Maria Kelly)
Anderson Martin ... utility stunts (as Andy Martin)
Frank Orsatti ... utility stunts
Manny Perry ... utility stunts
James Hooks Reynolds ... utility stunts (as Jim Reynolds)
Gar Stephen ... utility stunts
Gary Tacon ... stunt double: Mr. Baldwin
Amy Stephen Wilder ... utility stunts (as Amy Wilder)
Glenn R. Wilder ... stunt coordinator (as Glenn Wilder)
Gerard G. Williams ... stunt double (as Gerard Williams)
Scott Hubbell ... underwater stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Phil Abraham ... first assistant camera: "b" camera
Scott August ... video assistant
Wayne Baker ... first assistant camera: underwater unit
Phil Bowen ... camera operator: aerial unit
Billy Bragg ... camera operator: "b" camera
Michael Brennan ... dolly grip
Sal Camacho ... first assistant camera: "b" camera
Buddy Carr ... grip
Michael J. Coo ... key grip
Andy Day ... best boy electric
Cougar Easley ... electrician (as W.W. 'Cougar' Easley)
William E. Fitch ... best boy grip
Morris Flam ... gaffer
Marvin Lee ... second assistant camera: additional camera
Vincent Mata ... second assistant camera (as Vince Mata)
Bill McCord ... grip
Mike McLaughlin ... electrician
Ken Nishino ... first assistant camera
Phil Pastuhov ... camera operator: aerial unit
Paul Postelnicu ... second assistant camera
Cynthia Pusheck ... second assistant camera: underwater unit
Pete Romano ... underwater photographer
Joyce Rudolph ... still photographer
John W. Scott ... electrician (as John Scott)
Michael Scott ... camera operator
Dennis Seawright ... first assistant camera: "b" camera
Michael L. Smith ... grip (as Mike Smith)
Tommy Staub ... video assistant (as Thomas Staub)
Alex Vlacos ... electrician
William Waldman ... camera operator: "b" camera (as Bill Waldman)
Leah Welsh ... camera loader
Val Zimmer ... grip
Mark Hryma ... assistant camera (uncredited)
Wells A. Smith ... grip (uncredited)

Casting Department 

Rick Landry ... extras casting
Mia Levinson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Christi Alexander ... wardrobe production assistant
Linda Gardar ... costumer
Barbara Hause ... costumer (as Barbara J. Hause)
Wingate Jones ... wardrobe: Mr. Baldwin
Joan Kaufman ... costume buyer
Bonney Langfitt ... set costumer
David C. Robinson ... associate costume designer (as David Robinson)
Bethany Scott ... wardrobe intern

Editorial Department 

Joyce Arrastia ... assistant editor
Alyson C. Hurlbut ... editing production assistant
David Orr ... color timer
Barbara Riley ... negative cutter
Robert W. Steinkamp ... assistant editor (as Robert Steinkamp)
Joe Violante ... dailies advisor
Michael T. Wilson ... associate editor

Music Department 

Peter Afterman ... executive music supervisor
Geoff Alexander ... orchestrator (as Geoffery Alexander)
Simon Chamberlain ... orchestrator
George Fenton ... music producer
Isobel Griffiths ... music contractor
Bones Howe ... music consultant
Paul Hulme ... music recordist
Adrian Thomas ... music co-producer
Eliza Thompson ... music coordinator
Elizabeth Wendel ... associate music supervisor
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Sally Boldt ... music editor (uncredited)
Toby Wood ... assistant scoring engineer (uncredited)

Transportation Department 

Elven Barrow ... driver
Richard Belyeu ... transportation captain
William B. Borges ... driver (as William Borges)
Edward Brumfield ... driver
Hebert Colar ... driver
Herbert Colar ... driver
Greg Collins ... driver
Nelson B. Conino ... driver (as Nelson Contino)
Ricky Damazio ... driver
Robert L. Davis ... driver
Wilfred Dupart ... driver
Charles Franklin ... driver
Huey Grey ... driver (as Huey P. Grey)
Charles Griffith ... driver
Alex Hebert ... driver
Earl R. Hurst Sr. ... driver (as Earl Hurst Sr.)
Lionel Johnson ... driver
Ed Jones ... driver (as Edward Jones)
Loney Landry ... driver
Michael Ledet ... driver
Fred Liberman ... driver: Mr. Baldwin
David McMiller ... driver
Gary Paulsen ... transportation coordinator
Poland Perkins ... driver
Al Sens ... driver (as Al Sens Jr.)
Glenn Snyder ... driver
Robert Stewart ... driver

Other crew 

Joseph Aspromonti ... set production assistant
Brooks Baldwin ... dialogue coach
Charles Ballay II ... production assistant
Susie Blanchard ... first aid (as Susan Blanchard)
Joanie Blum ... script supervisor
Michael T. Brady ... water safety (as Mike Brady)
Carol Sue Byron ... production accountant
Kayla Chaillot ... craft service
Barry Champagne ... pilot
Brandon Colgan ... boat crew
Adrian Colon ... production assistant
Julie Daggett ... production intern
Gigi Davis ... assistant: Mr. Frederickson
David Davoli ... assistant: Mr. Baldwin
Christine Donatelli ... production intern
J.W. 'Corkey' Fornof ... aerial pilot coordinator (as Corkey Fornoff)
Paul Frailey ... boat crew
Bonnie Friedman ... production secretary
Brad 'Mo' Gremillion ... assistant cook (as Brad Gremillion)
Peter Grossman ... legal service
Teddy M. Haggarty ... stand-in: Mr. Baldwin
Dana A. Hanby ... assistant location manager (as Dana Hanby)
Carol Hart ... teacher (as Carol S. Hart) / welfare worker (as Carol S. Hart)
Michael Hendrick ... craft service assistant (as Mike Hendrick)
Ed Holt ... key assistant production coordinator
Scott Hubbell ... water safety (as Scott Hubble)
Ira Hurvitz ... script supervisor: reshoots
Bridgette Johnson ... assistant production coordinator
Samuel Jones II ... set production assistant
Ted Kantrow ... caterer (as Teddy Kantrow)
Shelley Kirkwood ... publicist
David B. Leener ... production associate (as David Leener)
Brent Leonard ... boat crew
Robert Mazaraki ... production assistant
Tom McNulty ... projectionist
Hwei-Chu Meng ... assistant: Mr. Morgan and Mr. Ruddy
Gary Miller ... chef
Lenny Moecklin ... first aid (as Leonard Moecklin)
Cheryl Morgan ... animal handler
Raider Morgan ... animal handler
Liz Newman ... production coordinator
John Pouey ... assistant location manager (as John Poney)
Danny Rose ... production assistant
M. Ross-Michaels ... assistant accountant
Nina Saxon ... title designer
Debbie Schwab ... production coordinator
Mary Shelton ... location manager
Walter Smith ... assistant cook
Colleen Stewart ... craft service
Rodney Theard ... local captain
Keith Theriot ... accounting clerk
Emma Tillinger Koskoff ... assistant: Mr. Joanou (as Emma Tillinger)
Cynnie Troup ... script supervisor
Kenneth Vicknair ... boat crew
C. Ransom Walrod ... boat wrangler (as Ransom Walrod)
Patricia A. Walrod ... boat crew (as Patti Walrod)
Karen Yokomizo ... assistant accountant
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... pilot
Glenn Zoller ... set production assistant
Frank Duffy ... additional set medic (uncredited)
Anthony Michael Frederick ... stand-in (uncredited)
Vicky Herman ... production executive (uncredited)

Thanks 

Kimberly M. Carbo ... thanks
Blanche Comisky ... thanks
Cindy Hidalgo ... thanks
Charlie Landry ... thanks (as Father Charlie Landry)
George Lewis ... thanks
Tom McDermott ... thanks
Marc H. Morial ... thanks
Faye Russell ... thanks
Ann Spicer ... thanks
Al Townsend ... thanks
Coach Woods ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page