Edit
Down Periscope (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David S. Ward

Writing Credits (WGA)  

Hugh Wilson ... (screenplay) and
Andrew Kurtzman ... (screenplay) &
Eliot Wald ... (screenplay)
 
Hugh Wilson ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Stepanak
...
...
James Martin Jr. ...
...
...
Joseph Latimore ...
...
Joe Soto ...
...
Pierrino Mascarino ...
...
Ancel Cook ...
...
Rudy Hornish ...
Admiral #2
Tommy Terrell ...
Admiral #3
Elliot Easton ...
Michael Connors ...
Orlando Young Sailor (as Michael William Connors)
Paul Tranghese ...
Sailor #2
Mitchell R. Danton ...
Conn Tower Officer (as Mitch Danton)
Jackson Sleet ...
Annie Talbot ...
Eugene Daniel ...
Bob Dini ...
Andrew Christian English ...
Singing Sailor (as Andrew English)
Steve Giralo ...
Robert Grochau ...
Jamie James ...
Joseph Keawkalaya ...
Todd Odom ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Village People Biker (uncredited)
Brandon Ladd Burkey ...
Crewman Pirate / MP (uncredited)
...
Selection Board Officer (uncredited)
...
Sailor (uncredited)
...
Villiage People Indian (uncredited)
Timothy D. Rossi ...
Submarine Crew (uncredited)
...
Sailor (uncredited)
...
Submarine Sailor (uncredited)
...
Sailor's Wife (uncredited)
Tirralan Watkins ...
Sailor's Girlfriend (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jack Cummins ... executive producer
Robert Lawrence ... producer
Stanley Wilson ... co-producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Victor Hammer

Film Editing by 

William M. Anderson ... (as William Anderson)
Armen Minasian

Casting By 

Ferne Cassel

Production Design by 

Michael Corenblith

Art Direction by 

Dan Webster

Set Decoration by 

Mickey S. Michaels

Costume Design by 

Luke Reichle

Makeup Department 

Fred C. Blau Jr. ... tattoo makeup artist (as Fred Blau)
Jessica Clay ... assistant hair stylist: Oakland / hair stylist: second unit
Jim Kail ... key makeup artist (as James R. Kail)
Michael Key ... makeup artist
Cheri Ruff ... key hair stylist
Ken Wensevic ... makeup artist

Production Management 

Jack Cummins ... unit production manager
Marcy G. Kaplan ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Jerry Ballew ... first assistant director (as Jerry L. Ballew)
Marcei A. Brown ... second assistant director: second unit (as Marcei A. Brubaker)
Christina Fong ... second second assistant director
Scott Metcalfe ... second assistant director
Glenn Randall Jr. ... second unit director (as Glenn H. Randall Jr.)
Tracy Rosenthal-Newsom ... first assistant director: second unit

Art Department 

Denis Benardello ... paint foreman
Earl Benton ... stand-by painter
Robert Camron ... set dresser
David T. Cannon ... construction coordinator (as Dave Cannon)
Charlie Daboub ... assistant art director (as Charles Daboub Jr.)
Al Denney ... set dresser
Daren Dochterman ... illustrator (as Daren R. Dochterman)
Edward G. Fitzgerald ... lead man (as Ed Fitzgerald)
Frank R. Fontes ... property maker
Stephen J. Gardner ... property assistant: Oakland
Chuck Herrmann ... property assistant
Jim Husbands ... set dresser
Frank Kauffman ... set dresser
Chris Kubin ... gangboss (as Christopher F. Kubin)
Pat John Latona ... set dresser
Matthew Martin ... propmaker foreman
George F. Mauricio ... set dresser: Oakland
Gene Molnar ... set dresser
Angela O'Neill ... art department coordinator
Alejandro Poli ... labor foreman
James 'Andy' Price ... plaster foreman
Robert L. Rentch III ... set dresser
Tom Reta ... set designer
Tom Richardson ... stand-by painter: Oakland
Gary E. Roloff ... set dresser: Oakland
Rafael Romo ... toolman
Phillip Ruvalcaba ... labor foreman
Tom Shaw Jr. ... assistant property master
Mitch Simmons ... lead paint foreman (as Mitchell Simmons)
Eugene M. Texeira ... set dresser: Oakland
James K. Thompson ... set dresser
James F. Truesdale ... set designer
Esteban G. Valles ... labor gangboss
Don Watson ... set dresser: Oakland
David A. Weinman ... general foreman (as David Weinman)
Randall D. Wilkins ... set designer (as Randall Wilkins)
Jim Zemansky ... property master
Victoria Carlson ... painter (uncredited)
Allan Johnson ... welder gang boss (uncredited)
Kris Nagle ... welder foreman (uncredited)

Sound Department 

Elton Ahi ... technical assistant
Paul Apted ... first assistant sound editor
David A. Arnold ... dialogue editor (as David Arnold)
Anna Behlmer ... re-recording mixer
Jim Brookshire ... dialogue editor
Ted Caplan ... foley editor
Sean Garnhart ... sound effects editor
Gary Gegan ... re-recording mixer
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Scott A. Jennings ... sound effects editor
David Jobe ... foley mixer
Robin Johnston ... sound recordist
William B. Kaplan ... sound mixer
R.J. Kizer ... adr supervisor
Dave Kulczycki ... dialogue editor
John A. Larsen ... supervising sound editor
Andy Nelson ... re-recording mixer
LaNessa Phearson ... cable person
George Reinhardt ... cable person: Oakland
Earl Sampson ... boom operator
Donald Sylvester ... supervising foley editor
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Paul Urmson ... sound design creator (uncredited)
Gayle Wesley ... technical supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Francis J. Ayre Jr. ... special effects
Gary D. Bierend ... special effects (as Gary Bierend)
Martin Bresin ... special effects coordinator
Mike Brown ... special effects
Dale Ettema ... assistant effects coordinator
Werner Hahnlein ... special effects
Don Hastings ... special effects technician
Mike Menzel ... special effects
Michael Roundy ... special effects technician (as Mike Roundy)
Eric Rylander ... special effects
Michael Schorr ... special effects coordinator: second unit
Mike Van Arkel ... special effects
Tom von Badinski ... special effects
Dana Yuricich ... special effects
Mark Yuricich ... special effects
Richard Zarro ... special effects electronics foreman
Jaime Galindo ... special effects laborer (uncredited)

Visual Effects by 

Gary Abrahamian ... 3D digital artist
Judith Bell ... 2D digital artist
Bruce Berman ... CG effects development
Les Bernstien ... director of photography: miniature shoot
Dale Brady ... model maker
Cheryl Budgett ... digital compositing supervisor
Pierre Cane ... miniature shoot gaffer
Mike Connors ... miniature shoot grip
Mario Davis ... miniature shoot key grip
John 'D.J.' Des Jardin ... CG effects development
Ivan DeWolf ... 3D digital artist
Linda Di Franco ... digital assistant editor
Colin Edwards ... miniature shoot key grip
Kevin Edwards ... grip
Gregory Elwood ... 2D digital artist
Anders Ericson ... 3D digital artist
Meg Freeman ... 2D digital artist
Scott Giegler ... 3D digital artist
Robert Grasmere ... miniature shoot supervisor
Laura Grijalva ... lead miniature painter
Rhonda C. Gunner ... visual effects
David Gutman ... 2D digital artist
Richard E. Hollander ... vifx visual effects supervisor
Sean Hyunin Lee ... 2D digital artist (as Sean Lee)
Anthony 'Max' Ivins ... digital compositing supervisor
Christopher Ivins ... 2D digital artist: VIFX
Josh R. Jaggars ... assistant to producer: VIFX
Manson Jones ... CG effects development
Dan Kaufman ... 3D digital artist
Gene Kozicki ... model shop producer
Harry Lam ... 2D digital artist
Morris May ... 3D digital artist
Gregory L. McMurry ... visual effects
Paul M. McNamara ... lead miniature mechanics
Alexandra Menapace ... miniature shoot motion control programmer (as Rob Menapace)
Stuart Mintz ... 3D digital artist
Zeke Morales ... editorial: VIFX
Mike Norville ... 3D digital artist
Jeffrey J. Osmer ... digital assistant editor
Scott D. Peterson ... visual effects producer (as Scott Peterson)
Ethan Phillips ... visual effects CLT: VIFX
Michael Possert ... miniature crew chief
James E. Price ... digital effects supervisor (as Jamie Price)
Jeff Pyle ... model maker
Edwin Rivera ... 2D digital artist
Ha Ngan Roda ... 3D digital artist
Francine Rokaw ... 3D digital artist
Christopher Romano ... 3D digital artist / technical director
Louis Scaduto ... 3D digital artist
Paula Schneider ... model maker
Scott Schneider ... model shop supervisor
Rob Schultz ... 2D digital artist
Tom Shaughnessy ... miniature shoot stage supervisor
Kurt E. Soderling ... visual effects camera operator (as Kurt Soderling)
Paul Taglianetti ... miniature shoot production coordinator
John C. Wash ... visual effects
Wayne Baker ... underwater assistant camera (uncredited)
Jon Kranhouse ... miniature unit director of photography (uncredited)
Dean Lyon ... compositor (uncredited)
Tamara Waters ... visual effects artist (uncredited)
Bob Wiatr ... digital effects compositor (uncredited)

Stunts 

Daniel W. Barringer ... stunts (as Dan Barringer)
Eddie Braun ... stunts
Gary Guercio ... stunts (as Gary I. Guercio)
Larry Holt ... stunts
Paul M. Lane ... stunts
Wendy Lanterman ... stunts
Julius LeFlore ... stunts
Glenn Randall Jr. ... stunt coordinator
Jake Souza ... stunts
Jack Verbois ... stunts
Chuck Waters ... stunts
C. Ransom Walrod ... stunt navy captain (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric Amundsen ... camera loader: Oakland
Kevin M. Beach ... electrician
Ben Beaird ... key grip
Robert Beverlin ... second assistant camera: "a" camera (as Robert A. Beverlin)
Mitchell B. Boyce ... video assist operator: Oakland
Gary S. Christie ... best boy grip: Fox
Jeffrey R. Clark ... first assistant camera: second unit
Doug Cook ... best boy grip
Dick Dova ... best boy grip: second unit (as Richard Dova Spah)
Michael A. FauntLeRoy ... first assistant camera: "a" camera
Dennis Flanderka ... grip
Carlos M. Gallardo ... dolly grip
Michael Genne ... camera operator: "b" camera (as Michael A. Genne)
Alex Haapaniemi ... camera loader
Ken Hausmann ... grip: Oakland
Anthony Huljev ... best boy
Jay M. Huntoon ... video assist operator
David Jarrell ... best boy electric
Kevan Jenson ... video playback operator
Andrew McDowall ... second assistant camera: second unit
Russell McElhatton ... camera operator: "a" camera
William McFarland ... grip: Oakland
Steven R. Morales ... rigging gaffer
Melissa Moseley ... still photographer
Richard Northcutt ... video assist operator
John O'Donnell ... grip: Oakland
Bill Pelkey ... electrician: Oakland
Jon Philion ... electrician (as Jon 'Joey' Philion)
Bill Pollock ... grip
Dennis Pope ... key grip: second unit
Patrick Riley ... first assistant camera: "b" camera, Oakland
Paul Sanchez ... second assistant camera: "b" camera, Oakland
Michael Santy ... camera operator: "b" camera, Oakland
Michael J. Selph ... first assistant camera: "b" camera
Alex Skvorzov ... gaffer
John M. Stephens ... director of photography: second unit
Monte Swann ... video playback operator
Frank Tobin ... best boy electric: 20th Century Fox
Eric Willis ... electrician
Gregory Beard ... best boy grip (uncredited)
Ron Kunecke ... night light operator (uncredited)
David Norris ... camera technician: Wescam camera, San Francisco (uncredited)
Kurt E. Soderling ... aerial camera operator (uncredited)

Casting Department 

Eyde Belasco ... casting assistant
Jennifer Bender ... extras casting
Barbara Harris ... voice casting
Nancy Hayes ... extras casting coordinator: Oakland
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

James P. Cullen ... costumer (as Jim 'Maddog' Cullen)
Mad Dog Cullen ... costumer
Linda Henrikson ... costume supervisor
Barbara Kassal ... set costumer: Oakland
Birgitte Mann ... costumer
Jonny Pray ... costumer
Nancy Servin ... seamstress: Oakland (as Nancy Hart Servin)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Tony Ciccone ... first assistant editor
Tom Demauri ... lightworks assistant
Padraic McKinley ... editorial production assistant
Tara McKinley ... assistant editor
Joe Mosca ... assistant editor
William Pine ... color timer (as Bill Pine)
Suzanne Sherrill ... post-production coordinator
Kevin D. Ross ... additional lightworks assistant (uncredited)

Location Management 

Brian O. Haynes ... location manager
Kathleen 'Kash' McKewen ... assistant location manager
Bailey Pryor ... location manager: navy unit
Jane E. Graves ... assistant location manager (uncredited)
Bailey Pryor ... location manager (uncredited)

Music Department 

Sandy DeCrescent ... music contractor
Robert Fernandez ... score mixer (as Bob Fernandez)
Ralph Ferraro ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Ling Ling Li ... assistant music editor
Mark McKenzie ... orchestrator
Robert Randles ... music editor
John Rosenberg ... music contractor
Patrick Russ ... orchestrator
James Anthony Cotton ... composer: additional music (uncredited)
Mark McKenzie ... composer: additional music (uncredited)
Irl Sanders ... scoring crew (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Billy G. Arter ... transportation coordinator (as Billy Arter)
Stanley R. Webber ... transportation captain
Gina August ... driver (uncredited)
Clark Dolan ... honeywagon driver: Oakland (uncredited)
Dennis Lally ... driver (uncredited)
John R. Lopez ... driver (uncredited)
James Nordberg ... driver captain (uncredited)
Julio Salazar ... production driver (uncredited)
Mike H. Wilson ... transportation production assistant (uncredited)

Other crew 

Sherri Arter ... production assistant
Chris Bernt ... marine crew
John Bill ... marine crew
Matt Bilski ... assistant: Mr. Cummins
Curt Blau ... marine crew
Susan J. Bonno-Buckner ... accounting assistant (as Susan Bonno)
Russell Booth ... ship's manager: USS Pampanito
Tony Carter ... surveyor
Evan Cecil ... production assistant: Oakland
Al Cerullo ... helicopter pilot
Brian C. Davis ... screen graphics: Video Image
James Ellsworth ... production assistant: Oakland
George C. Fleharty ... president: NMMA
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Tara Foran ... accounting assistant
Gavin Gharrity ... production assistant: Oakland
Jennifer A. Giancola ... production assistant: Oakland
Cathy Goggins ... production assistant: Oakland
Joanne S. Grant ... accounting assistant: Oakland
Thomas M. Harrigan ... production assistant
Adina Harrison ... set production assistant
Robb Hastigan ... assistant accountant/payroll
Eric Fox Hays ... set production assistant
Anne Helmstadter ... assistant: Mr. Lawrence
Holly Henrich ... office production assistant
Chuck Hosack ... marine crew
Ari Jacobs ... set production assistant
Kathy McDonald Jones ... production coordinator: second unit
Tom Judt ... craft service: Oakland (as Tommy Judt)
John Kreidman ... production assistant: Oakland (as John Kriedman)
Michael Lardas ... production assistant: Oakland
David Linck ... unit publicist
Jim Lipman ... marine crew
Kathy Lohan ... executive director: NMMA
A.J. Marcantonio ... office production assistant
Gwen A. Miller ... craft service
Lainie Miller ... script supervisor
James Mitchell-Clyde ... marine crew (as James Mitchell Clyde)
Robin Mulcahy Fisichella ... assistant production coordinator
John K. Nunneley ... technical advisor
Chris Papajohn ... marine crew
Jim Parks ... marine crew
Mike Revell ... production accountant
Diane L. Sabatini ... production coordinator
Paul Taglianetti ... video graphics coordinator
Gary Trentham ... office production assistant
G. Scott Tye ... water safety coordinator: Oakland
C. Ransom Walrod ... marine coordinator
Steven E. Wegner ... assistant production accountant
Danny Weselis ... marine crew
Angela M. Whiting ... production secretary
Douglas D. Ziegler ... marine crew
Michael Hendrickson ... production executive (uncredited)
Matthew Running Water McFadden ... water safety (uncredited)
Bryan Nelson ... production assistant (uncredited)
Mitchell Nyberg ... set coordinator (uncredited)
Brenda K. Wachel ... script supervisor: second unit (uncredited)
Crystal Weaver ... staff production coordinator (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page