Edit
Chain Reaction (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Davis

Writing Credits (WGA)  

Arne Schmidt ... (story) (as Arne L. Schmidt) &
Rick Seaman ... (story) and
Josh Friedman ... (story)
 
J.F. Lawton ... (screenplay) and
Michael Bortman ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Maggie McDermott
...
Ed Rafferty
Nicholas Rudall ...
Dr. Alistair Barkley
...
Lu Chen
Krzysztof Pieczynski ...
Lucasz Screbneski
...
Emily Pearl (as Julie R. Pearl)
...
Chidi Egbuna
Gene Barge ...
James Washington
Nathan Davis ...
Morris Grodsky
Aaron Williams ...
Lab Techie #3
Daniel H. Friedman ...
Video Dan
...
Caleb Williams
...
Joan Kohn ...
Sarah Fine
Juan Ramírez ...
Raymond Peña
Nydia Rodriguez Terracina ...
Gabrielle Guerrera
Scott Benjaminson ...
Stuart Showcroft
...
Wisconsin Chief Schmidke
Randall Arney ...
DC Technician
Noelle Bou-Sliman ...
DC Technician
Joseph F. Kosala ...
Sergeant Joe Byczkowski (as Joe Kosala)
...
Sergeant Nick Zingaro
Miguel Nino ...
Officer Miguel
...
Dane County Cop
...
State Trooper Nemitz
Michael Skewes ...
State Trooper Schwartz
Margaret Travolta ...
Anita Fermi
Jacqueline G. Arthur ...
Jackie Mann
Tom Mula ...
Chicago Administrator
Denise Price ...
Receptionist
...
Matthew Haig
Charley Sherman ...
Justin Tidy
Gina Raffin ...
Colleen Dryden
Pam Zekman ...
Rita Bliss
Lisa Tejero ...
Dolores Enrique
...
Al Vanzetti
John Drummond ...
Drummond
...
TV Reporter (as Catherine Lemkau)
Tell Draper ...
TV Reporter
...
Clancy Butler
Eddie Bo Smith Jr. ...
Michael Gaylord James ...
Jim Gaylord
...
Naldo Partida
...
Senator Phil Schmidt
Dick Cusack ...
Senate Chairman
Nicholas Kusenko ...
Staff Member Stennis
David Michael Gee ...
Senate Guard
Stanley M. Span ...
Firechief #1
...
Barkley's Lawyer
Rich Komenich ...
Bar Patron
Afram Bill Williams ...
Bridge Controller
...
Bridge Controller
...
Train Porter
Mary Seibel ...
Older Woman on Train
Nina Beesley ...
Flower Shop Owner
...
D.C. Flower Delivery Man
Billy Haynes ...
Doorman
Walter Doggett ...
Gate Guard
Jack Kandel ...
Panhandler
Timothy J. Maxwell ...
Homeless Husband (as Timothy Maxwell)
Leslie Mikol ...
Homeless Wife
Rio Zavala ...
Homeless Man
...
Romano
Soseh Kevorkian ...
Evelyn
Christopher Holloway ...
Max Holloway
...
Orbit
Cheryl Hamada ...
Hamada
Mike Gray ...
Swizlard
Joe Guastaferro ...
Tunnel Foreman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Engineer (as Thomas Evans)
Stephen P. Conrad ...
Chicago Cop (uncredited)
...
Maintenance Man (uncredited)
Larry Nazimek ...
Engineer (uncredited)
...
Scientist (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Maher Ahmad ... associate producer
Andrew Davis ... producer
Arne Schmidt ... producer
Erwin Stoff ... executive producer
Carlos H. Sánchez ... associate producer
Teresa Tucker-Davies ... associate producer
Richard D. Zanuck ... executive producer

Music by 

Jerry Goldsmith

Cinematography by 

Frank Tidy

Film Editing by 

Don Brochu
Dov Hoenig
Arthur Schmidt
Mark Stevens

Production Design by 

Maher Ahmad

Art Direction by 

David J. Bomba

Set Decoration by 

Gene Serdena

Costume Design by 

Jodie Lynn Tillen

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Art Anthony ... additional makeup artist
Fríða Aradóttir ... key hair stylist
Mary 'Dugan' Buono ... additional hair stylist
Hallie D'Amore ... key makeup artist
Agnes M. Gibicar ... additional hair stylist
Michael Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman
Dominic Mango ... hair stylist
John J. Valenti ... additional hair stylist
Leslie Wells ... additional makeup artist
Connie Kallos ... special makeup effects artist (uncredited)
Jamie Sue Weiss ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Lowell D. Blank ... post-production supervisor
Stephen Lim ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Battle-Campbell ... dga trainee (as Maria K. Battle)
Matt Earl Beesley ... first assistant director / second unit director
Brian W. Boyd ... additional second second assistant director
James A. Dennett II ... second second assistant director
Gary B. Goldman ... first assistant director: Chicago
Aiman A. Humaideh ... additional second second assistant director
Richard S. Lederer ... second assistant director: second unit
Ken Paull ... second assistant director
Bob Saunders ... second assistant director: second unit
Jeffrey Wetzel ... first assistant director: second unit

Art Department 

Dana Armonda ... art department coordinator
Tighe Barry ... on-set dresser
Frank Battaglia ... carpenter
Richard Bieschke ... carpenter
Ron Bolanowski ... art department consultant
Troy Borisy ... assistant property master
Mary A. Brady ... buyer
Timothy Burgard ... storyboard artist
Michael L. Butkovich ... paint foreman
Carmen Caputo Jr. ... carpenter
Dave Chamberlain ... model maker
James Cimbalista ... painter (as James R. Cimbalista)
Matt Codd ... conceptual illustrator
James Cook ... model maker
Kirk Corwin ... property master
Greg Crisman ... carpenter
John 'Whitey' Crisman ... carpenter foreman
Charles W. DelGreco ... carpenter
Mykel Denis ... model maker
Fernando Desouza ... model maker
Anthony Joseph Fatigato ... painter
Anthony V. Fatigato ... painter
Richard Fernandez ... set designer
Karen Fletcher Trujillo ... set designer
Gordon Frokert ... model maker
Kenneth J. Gagnon Jr. ... carpenter
Kenneth J. Gagnon Sr. ... carpenter
Bruce J. Gfeller ... construction coordinator
Michael D. Gianneschi ... set dresser
Michael Glorioso ... painter
Harry N. Haase ... paint foreman
Joseph Haase ... painter
Gary Happ ... carpenter
Ann Harris ... assistant art director
Aaron C. Holden Jr. ... assistant property master
John R. Jensen ... general foreman
David L. Johnson ... carpenter
Ron Kane ... carpenter foreman
John P. Kenny III ... carpenter
David W. Krummel ... set designer
Christ Maentanis ... labor foreman
Cyril H. Matthys ... set dresser (as Cyril A. Matthys)
Quentin Matthys ... set dresser (as Quentin Matthys Jr.)
John McHugh ... carpenter
Carlos Medina Jr. ... greensman
Anthony Medina ... art department production assistant
Freddie Mikels ... painter
John Mikels ... stand-by painter
Fernando Montoya ... plasterer
Bru Muller ... construction estimator
Jon Nicholson ... set dresser
John O'Malley ... carpenter
Walter J. Piers ... set dresser
Joel Prihoda ... lead man
Brian Ripley ... model maker
Christ Romanas ... carpenter
Michael Sammis ... model maker
Jack Sandgren ... carpenter
Maurin L. Scarlata ... buyer
Nick Seldon ... model maker
Joe E. Skinner ... plasterer
Tom Southwell ... storyboard artist
Warren Stern ... carpenter foreman
Emerson Stitt ... model maker
Bruce Strong ... carpenter
Mindy R. Toback ... set designer
James Topel ... carpenter
Scott Troha ... set dresser
Peter A. Tullo ... assistant property master
John Vargo ... assistant property master (as John M. Vargo)
Juan Vela ... set dresser (as Juan M. Vela Jr.)
Graham Walker ... carpenter
Tim Wilp ... painter
Thomas Woessner ... model maker
Lisa Wolff ... set dresser
Ben Woolverton ... lead man
Andrew Zawacki ... carpenter
Daryl Ziemke ... set dresser
John R. Ziganto ... labor foreman
Anthony Barracca ... set dresser (uncredited)
John J. Slove Jr. ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Vanessa Theme Ament ... foley artist (as Carrol Fay Ament) / supervising foley editor
Robert J. Anderson Jr. ... sound mixer
Paul Apted ... assistant sound editor
David A. Arnold ... dialogue editor
Bob Beemer ... sound re-recording mixer
Bill W. Benton ... sound re-recording mixer
Craig Berkey ... sound effects editor
Steve Boeddeker ... assistant sound designer
James Bolt ... sound re-recording mixer
Jim Brookshire ... dialogue editor
David Burk ... assistant sound editor
Colin Campbell ... cable person
Ted Caplan ... foley editor
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Gregory Cheever ... sound recordist
Ric Coken ... adr recordist: Chicago
Susan Dawes ... assistant sound editor (as Susan Shackelford)
Linda Di Franco ... assistant sound editor
Teri E. Dorman ... dialogue editor
Michael Dressel ... foley editor
Sandy Garcia ... foley recordist
Craig Heath ... sound recordist
R.J. Kizer ... adr supervisor
Karen Kory ... assistant dialogue effects editor
Dave Kulczycki ... dialogue editor
John Lajvort ... sound editorial engineer
John A. Larsen ... sound supervisor
Cliff Latimer ... adr editor
Diane Linn ... adr recordist
Kenneth C. Mantlo ... boom operator (as Ken Mantlo)
Cindy Marty ... sound effects editor
Margaret M.S. Marvin ... adr recordist: Chicago
Christian P. Minkler ... additional sound mixer
Jeffrey J. Osmer ... assistant sound editor
Richard Partlow ... foley artist (as Rick Partlow)
Sonny Pettijohn ... first assistant sound editor
Eric Potter ... sound effects recordist
Chuck Rapp ... adr mixer: Chicago
Robert Renga ... sound recordist
Sergio Reyes ... additional sound mixer
Charleen Richards ... adr mixer
Karin Roulo ... foley mixer
Roy Seeger ... assistant sound editor
Del Spiva ... sound recordist
Denis St. Amand ... stage engineer
David E. Stone ... supervising sound editor
Donald Sylvester ... foley editor
Randy Thom ... sound designer
Paul Urmson ... sound effects editor
David Lewis Yewdall ... sound effects editor

Special Effects by 

Michael Ahasay ... special effects technician
Roy Arbogast ... special effects coordinator
Gustavo R. Ferreyra ... special effects foreman
Tom Gagnon ... special effects foreman
Bill Lee ... special effects foreman
Don Riozz McNichols ... key special effects
Ian O'Connor ... pyrotechnic effects
James Reedy ... special effects supervisor
Thomas J. Ridgen ... special effects technician
John Rigden ... special effects technician
Richard Stutsman ... pyrotechnic effects supervisor
Brian Wood ... special effects technician
Clark James ... miniature fabrication and effects (uncredited)
Andy Weder ... special effects machinist (uncredited)

Visual Effects by 

Jon Aghassian ... digital artist
Dennis Davis ... digital compositor
Nick Davis ... visual effects supervisor
Chris Dawson ... motion control camera operator
Eric Alan Donaldson ... electrician: visual effects unit
Tommy Dorsett ... visual effects editor: Digital Domain
Curtis Edwards ... digital artist
Mark O. Forker ... digital compositor
Jammie Friday ... digital compositing supervisor
Andrew Garcia-Price ... visual effects production assistant (as Drew Garcia-Price)
Bryan Grill ... digital compositor
David Isyomin ... digital effects supervisor
Nikos Kalaitzidis ... digital artist
Jeffrey Kalmus ... color grading supervisor
Zsolt Krajcsik ... digital artist: Digital Domain
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Christopher Lehr ... visual effects production assistant
Michael Lloyd ... digital matte painter
Robert Luciano ... scanning and recording supervisor
Russ Lyster ... visual effects director of photography
Gerald McClung ... model crew chief (as Gerry McClung)
Pat McClung ... visual effects supervisor
Craig Mullins ... digital matte painter
Howie Muzika ... scanning and recording operator
Erik Nash ... visual effects director of photography
Gail Oda ... visual effects line producer
Ethan Ormsby ... digital artist
Liz Radley ... video and computer graphics supervisor
A.J. Raitano ... visual effects assistant cameraman
Thom Randmaa ... visual effects producer
David Sanger ... visual effects coordinator
Bill Schaeffer ... digital artist (as William Schaeffer)
George Stevens ... model crew chief
Cameron Stevning ... visual effects production assistant
Daryll Strauss ... software
Richard Stutsman ... miniature pyrotechnician
Grant Viklund ... digital technical assistant
Carey Villegas ... digital compositor
Jeff Wells ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Harrison Zanuck ... CG coordinator
Sarah Coatts ... miniature effects coordinator (uncredited)
Mykel Denis ... model maker (uncredited)
Robert Hutchins ... miniature pyrotechnician (uncredited)
John Wong ... visual effects story board artist (uncredited)
Kieran Woo ... production controller: Digital Domain (uncredited)

Stunts 

Joni Avery ... stunts
Tony Lee Boggs ... stunts (as Tony L. Boggs)
Eddie J. Fernandez ... stunts (as Edward J. Fernandez)
Marian Green ... stunts
Shawn Howell ... stunts
Robert Jauregui ... stunts (as Bobby Jauregui)
Mike Johnson ... stunts
Stacy Logan ... stunts
Daniel Maldonado ... stunts
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
Carl Paoli ... stunts
Linda Perlin ... stunts
Monte Rex Perlin ... stunts (as Monte Perlin)
Randy Popplewell ... stunts
David Rowden ... stunts (as David S. Rowden)
Ben Scott ... stunts
John-Clay Scott ... stunts
Walter Scott ... stunt coordinator
Bobby Stuart ... stunts (as Rob Stuart)
R.L. Tolbert ... stunts
Gwynn Turnbull ... stunts
Rich Wilkie ... stunts
Gerard G. Williams ... stunts
William Morts ... stunt double: Keanu Reeves (uncredited)
Kent Shelton ... utility stunts (uncredited)
Harry Wowchuk ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lawrence J. Anderson Jr. ... electrician
Tony Anderson ... fx gaffer
Scott Baehrend ... rigging grip
Bill Barnes ... electrician
James Blanford ... camera operator: second unit
Alphonse Blumenthal ... gaffer
Richard Bond ... rigging electrician
Kelly R. Borisy ... electrician
Fernando M. Briones ... dolly grip
Donald Carlson ... first assistant camera
Paolo Cascio ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Chad Catuara ... rigging electrician (as Chad Cutuara)
Murray Close ... still photographer
David Conaghan ... electrician
Dennis De La Mata ... grip
Terry Dee ... gaffer: second unit
James Dewinski ... electrician (as Jim Dewinsky)
Roger Doherty ... electrician
Peter J. Donoghue ... electrician
John E. Eddington ... electrician
Randy J. Eppers ... electrician
Joe Evreniadis ... electrician
Robert W. Faison ... first assistant camera: second unit
Chris Freres ... rigging best boy
John P. Friday ... rigging gaffer
Daniel H. Friedman ... video assist operator
Jason M. Friedman ... video assistant
Gregg Gannett ... second assistant camera
Lawrence Hammer ... electrician
Rudy Harbon ... first assistant camera
Frank M. Holgate ... aerial director of photography (as Frank Holgate)
Gary Holt ... lighting consultant: second unit
John Hudecek ... grip
Michael A. Jones ... director of photography: second unit
George Kohut ... camera operator
Robert Krzeminski ... electrician
Peter Kuttner ... first assistant camera
Daniel F. Larkin ... first assistant camera
Dennis J. Leahy ... electrician: second unit
George P. Leahy ... grip
Morgan Michael Lewis ... key rigging grip
Thomas Lewis ... rigging grip
Mark R. Lindberg ... best boy electric: second unit
Anthony J. Lullo ... best boy electric
Dwayne Lyon ... fx first electrician
Michelle Mann ... camera remote technician
J. Michael Marlett ... gaffer: second unit
Bradley T. Matthys ... grip
Mark E. Matthys ... grip
Tyree P. Miller II ... electrician: second unit
Danial Miller ... rigging grip
Donald E. Miller ... grip
David Moenkhaus ... second assistant camera: second unit
David Morenz ... first assistant camera
Steve Myers ... electrician
Jack Nagle ... fx electrician
Jim Nelson ... electrician
Terrence M. Newsome ... electrician
Walter Nichols ... gaffer (as Walter J. Nichols Jr.)
David Gerald Patullo ... camera apprentice
John Pingry ... second assistant camera
Alan L. Porter ... video engineer
Mark Purkart ... grip
Jeffrey R. Renfrow ... grip
James Ritchie ... electrician
John S. Robertson ... key grip: Chicago
James F. Roorda ... electrician: second unit
Bob Rose ... key grip
Erich O. Rose ... best boy grip
Steven Silverstein ... camera loader: second unit
Dean M. Simmon ... second assistant camera
Richard Sobin ... second assistant camera
Stephen St. John ... camera operator
Park B. Taylor ... rigging grip
Nick Thomas ... rigging electrician
Joe Tomko Jr. ... electrician
Benjamin K. Tudhope ... camera apprentice
Dan Turek ... second assistant camera (as Daniel Turek)
Robert Ulland ... camera operator (as Robert K. Ulland)
Michael 'Dutch' Van Woert ... riffing gaffer (as 'Dutch' Van Woert)
Zoran Veselic ... first assistant camera
Robert Waddell ... rigging electrician
Thomas E. Whalen ... video assist operator: second unit
Dino P. Yario ... electrician
William Allen Jr. ... grip (uncredited)
Al Bruce ... grip (uncredited)
Erin Franklyn ... stunt rigging grip (uncredited)
Paul Storino ... grip (uncredited)

Casting Department 

Erica Arvold ... casting associate
Jennifer A. Daley ... extras casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting
Elizabeth Lang ... casting associate
Traci M. Lewis ... extras casting assistant
Joan Philo ... extras casting
Sarayu Rao ... extras casting assistant
Maria Spaeth ... extras casting assistant
Elena Chin ... extras casting intern (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jacqueline S. Beatka ... seamstress
Kathryn Bennett ... seamstress
Jane Blank ... costumer
Patrick Caulfield ... set costumer
Alexandria Forster ... costume supervisor
Gretchen Gain ... seamstress
Susan Kaufman ... seamstress
Eileen McCahill ... set costumer
Gina Panno ... key set costumer
Heather Pollock ... costume supervisor

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Justine A. Bello ... post-production assistant
Renee Bergan ... editorial production assistant
Christopher J. Brown ... editorial production assistant
R. Orlando Duenas ... first assistant editor:Avid
Brent Eldridge ... digital color correction
Raja Hawa ... editorial production assistant
Erin Michelle Hopkins ... assistant editor
Alexandra Leviloff ... assistant editor
Nina Lucia ... assistant editor
Simon Morgan ... assistant editor
Jean Nakahara ... post-production coordinator
Jeremiah O'Driscoll ... assistant editor
Darren O'Grady ... assistant editor
Luke Ployhar ... post-production assistant
Steve F. Price ... editorial production assistant
Bob Putynkowski ... color timer
Rick Sparr ... first assistant editor: film
Fred C. Vitale ... assistant editor
Steve Kraus ... editing systems technician (uncredited)
Jason O'Donovan ... editor: main title (uncredited)

Music Department 

Bruce Botnick ... music mixer / music recordist
Sandy DeCrescent ... music contractor
Jerry Goldsmith ... conductor
Darrell Hall ... additional music editor
Kenneth Hall ... music editor (as Ken Hall)
Cliff Kohlweck ... additional music editor
Arthur Morton ... orchestrator
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Michael P. Deal ... transportation co-captain
George DiLeonardi ... transportation coordinator
William T. Hogan III ... transportation captain
Thaddeus E. Larkowski ... transportation coordinator
Timothy J. Maxwell ... transportation captain
James Nordberg ... transportation coordinator: reshoots (uncredited)
Robert Wallace ... driver (uncredited)

Other crew 

Robin E. Agron ... assistant location manager
Karin Anderson ... assistant craft service
Lisa A. Becker ... production coordinator
Brenda Berrisford ... assistant: Mr. Zanuck
Mike Bliss ... communications coordinator
Brady Breen ... location assistant
Joseph M. Brennan ... technical advisor
Laurence Byrne ... assistant location manager
Ken Cabrera ... craft service
Brian Callier ... computer programmer
Dru Anne Carlson ... script supervisor (as Druann Carlson)
Mary J. Carlson ... script supervisor: second unit
Malisa Caroselli ... assistant accountant
Kristina Carpenter ... stage assistant
Casey Cavalier ... assistant: Mr. Davis
Kipp Andre Christiansen ... location assistant
Janet L. Contursi ... set medic: second unit
Allen Crawford ... business affairs
Robin Cross ... assistant accountant
Suzanne De Grandis ... first assistant accountant
B. Ted Deiker ... assistant production coordinator
Brent Ekstrand ... computer programmer
Cliff Fleming ... pilot
Marcie Friedman ... location coordinator
James W. Gavin ... pilot
D.B. Griffith ... projectionist
Laurie Hansen ... production associate
Don Heap ... location assistant
Doris Hellmann ... post-production accountant
Martin L. Hudson ... location assistant
Darryl Johnson ... heater wrangler
Don H. Julien ... production assistant
K. Lenna Katich ... production accountant
Patricia S. Kingery ... payroll accountant
Susan B. Kreutz ... assistant craft service
Ross L. Kulma ... set medic
Ron Lagerlof ... post-production staff: CPE
Norman Laliberte ... banners
Michael J. Malone ... location supervisor
Brian Marincic ... fx best boy
Ian Masters ... technical advisor
Jason D. McGatlin ... assistant production coordinator
Leslie Mikol ... production assistant
David Miner ... assistant: Mr. Stoff
John Monsour ... video and computer engineer
Mark Moore ... special effects stage supervisor
Gerald F. Nichols ... production assistant: second unit
Rosemary Orlando ... production coordinator: second unit
Jeremy Oswald ... production assistant
Dawn Patch ... production assistant
Mauritz Pavoni ... production assistant
Sam Perry ... counter-intelligence advisor
Quentin Pierre ... assistant: Mr. Freeman
Eric A. Pot ... production assistant
Joey Rappa ... assistant: Mr. Reeves (as Joseph Rappa)
Dhana Rivera ... assistant: Mr. Schmidt
Michael Salven ... key set production assistant
John Semedik ... assistant accountant
Christopher C. Shryack ... production assistant
Deborah Simmrin ... unit publicist
Ole Sindberg ... pilot
Dawn Smallman ... production assistant: second unit
Scott Spears ... heater wrangler
Perry A. Sutker ... accounting clerk
Deborah Tabak ... production assistant
Jon-Paul Velasquez ... production assistant
Pax Wassermann ... post-production staff: CPE
David Watkinson ... computer programmer
Aaron Williams ... technical advisor
Laurel Wolowic ... production assistant
Channing Work ... production assistant
Joseph Young ... technical advisor
Jeff Alexander ... production assistant (uncredited)
Kathleen Beall ... location scout (uncredited)
Ray Conchado ... production assistant (uncredited)
Jeff Manimbo ... production intern (uncredited)
Eric J. Nelson ... production assistant (uncredited)
Joel Stopka ... production assistant (uncredited)
Rosanna Sun ... ((production coordinator: additional photography) (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page