IMDb > "Silent Witness" (1996)
"Silent Witness"
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany creditsepisode listepisodes castepisode ratings... by rating... by votes
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsmessage board
Plot & Quotes
plot summaryplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

"Silent Witness" (1996) More at IMDbPro »TV series 1996-

Photos (See all 15 | slideshow)

Overview

User Rating:
7.7/10   2,180 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 9% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Contact:
View company contact information for Silent Witness on IMDbPro.
Seasons:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | unknown
Release Date:
21 February 1996 (UK) See more »
Genre:
Plot:
Various pathologists spend as much time solving crimes as practising the post-mortal arts.
Plot Keywords:
Awards:
8 wins & 5 nominations See more »
User Reviews:
Glad that Amanda has gone for a Burton See more (13 total) »

Cast

 (Series Cast Summary - 4 of 922)
William Gaminara ... Professor Leo Dalton / ... (106 episodes, 2002-2013)

Emilia Fox ... Dr. Nikki Alexander / ... (98 episodes, 2004-2015)
Tom Ward ... Dr. Harry Cunningham / ... (96 episodes, 2002-2012)
Amanda Burton ... Sam Ryan (44 episodes, 1996-2004)
(more)

Series Directed by
Richard Signy (7 episodes, 1997-2005)
Renny Rye (6 episodes, 2002-2003)
Nicholas Renton (6 episodes, 2003-2014)
Andy Hay (6 episodes, 2005-2012)
Diarmuid Lawrence (6 episodes, 2007-2008)
Susan Tully (6 episodes, 2008-2011)
Anthony Byrne (6 episodes, 2011-2013)
David Richards (6 episodes, 2013-2015)
Mike Barker (4 episodes, 1996-2012)
Douglas Mackinnon (4 episodes, 2004-2013)
Maurice Phillips (4 episodes, 2007)
Dudi Appleton (4 episodes, 2008-2011)
Thaddeus O'Sullivan (4 episodes, 2010-2013)
Keith Boak (4 episodes, 2011-2012)
Daniel O'Hara (4 episodes, 2014-2015)
Craig Viveiros (4 episodes, 2014-2015)
Alex Pillai (3 episodes, 1998-2008)
Coky Giedroyc (3 episodes, 2000-2002)
Ben Bolt (2 episodes, 1996)
Harry Hook (2 episodes, 1996)
Noella Smith (2 episodes, 1996)
Julian Jarrold (2 episodes, 1997)
Nicholas Laughland (2 episodes, 1997)
Catherine Morshead (2 episodes, 1997)
John Duthie (2 episodes, 2002)
Paul Wroblewski (2 episodes, 2002)
Jon East (2 episodes, 2003)
Danny Hiller (2 episodes, 2004)
Patrick Lau (2 episodes, 2004)
Ashley Pearce (2 episodes, 2004)
Bryn Higgins (2 episodes, 2005)
Martyn Friend (2 episodes, 2006)
Philippa Langdale (2 episodes, 2006)
Michael Offer (2 episodes, 2006)
Alrick Riley (2 episodes, 2006)
Bruce Goodison (2 episodes, 2007)
Brendan Maher (2 episodes, 2007)
Tim Fywell (2 episodes, 2008)
Farren Blackburn (2 episodes, 2010)
Udayan Prasad (2 episodes, 2010)
Paul Wilmshurst (2 episodes, 2010)
James Strong (2 episodes, 2011)
Edward Bennett (2 episodes, 2012)
Richard Clark (2 episodes, 2013)
Dusan Lazarevic (2 episodes, 2014)
David Drury (2 episodes, 2015)
Marek Losey (2 episodes, 2015)
 
Series Writing credits
Nigel McCrery (89 episodes, 1996-2011)
Michael Crompton (18 episodes, 2003-2011)
Ed Whitmore (16 episodes, 2003-2015)
Timothy Prager (14 episodes, 2008-2015)
Tony McHale (10 episodes, 1998-2007)
Dudi Appleton (10 episodes, 2008-2013)
Jim Keeble (10 episodes, 2008-2013)
Christian Spurrier (6 episodes, 2006-2008)
Stephen Davis (6 episodes, 2007-2012)
Richard Davidson (6 episodes, 2011-2013)
Graham Mitchell (6 episodes, 2014-2015)
Peter Lloyd (5 episodes, 1997-2002)
John Milne (5 episodes, 1997-1998)
Kevin Hood (4 episodes, 1996)
Ashley Pharoah (4 episodes, 1996)
Dusty Hughes (4 episodes, 2003-2004)
Rhidian Brook (4 episodes, 2005-2006)
Doug Milburn (4 episodes, 2005-2006)
Jeff Povey (4 episodes, 2005-2006)
Tracey Malone (4 episodes, 2013-2014)
Stephen Brady (3 episodes, 2001-2004)
Jacqueline Holborough (2 episodes, 1997)
Gillian Richmond (2 episodes, 1997)
Niall Leonard (2 episodes, 1998-1999)
Avril E. Russell (2 episodes, 2002)
Richard Holland (2 episodes, 2004)
Paul Farrell (2 episodes, 2006)
Steve Matthews (2 episodes, 2006)
Greg Dinner (2 episodes, 2007)
Andrew Holden (2 episodes, 2010)
Oliver Brown (2 episodes, 2011)
Stephen Gallagher (2 episodes, 2013)
Declan Croghan (2 episodes, 2014)
Matthew Arlidge (2 episodes, 2015)
Tom Butterworth (2 episodes, 2015)
Chris Hurford (2 episodes, 2015)

Series Produced by
Phillippa Giles .... executive producer (72 episodes, 2008-2015)
Laura Mackie .... executive producer (32 episodes, 2002-2005)
Jessica Pope .... executive producer (30 episodes, 2002-2005)
Sharon Bloom .... producer (30 episodes, 2013-2015)
Lorraine Goodman .... line producer (30 episodes, 2013-2015)
Nick Pitt .... producer (24 episodes, 2002-2004)
Hilary Salmon .... executive producer (24 episodes, 2005-2007)
Neil Houston .... associate producer (22 episodes, 2007-2008)
George Ormond .... producer (22 episodes, 2007-2008)
Caroline Oulton .... executive producer (20 episodes, 1996-1998)
Amanda Burton .... co-producer (18 episodes, 2002-2004)
Tim Bradley .... producer (18 episodes, 2005-2006)
Nick Jones .... associate producer / line producer / ... (18 episodes, 2005-2006)
Margot Hayhoe .... associate producer (16 episodes, 1997-2002)
Richard Burrell .... producer (14 episodes, 2011-2012)
Chris Ballantyne .... line producer (12 episodes, 2012)
Jules Hussey .... line producer (10 episodes, 2010)
Ruth Kenley-Letts .... producer (10 episodes, 2010)
Hilary Benson .... line producer / associate producer (10 episodes, 2011)
Veronica Castillo .... associate producer (8 episodes, 1996)
Tony Dennis .... producer (8 episodes, 1996)
Vanessa De Sousa .... associate producer (8 episodes, 2003-2004)
Lachlan MacKinnon .... producer (8 episodes, 2012)
Alison Lumb .... producer (7 episodes, 1997)
Graeme MacArthur .... associate producer (7 episodes, 2003)
Monica Rodger .... associate producer (6 episodes, 1998-2001)
Anne Pivcevic .... producer (4 episodes, 1998)
Patrick Spence .... executive producer (3 episodes, 1999)
Mike Dormer .... executive producer (3 episodes, 2000-2001)
Diana Kyle .... producer (3 episodes, 2000-2001)
Jacques Dercourt .... executive producer: Cipango (2 episodes, 1996)
Michael Darbon .... associate producer (2 episodes, 1999)
Lars MacFarlane .... producer (2 episodes, 1999)
Lance Samuels .... line producer: South Africa (2 episodes, 2008)
Samantha Putter .... line producer (2 episodes, 2010)
Mat Chaplin .... producer (2 episodes, 2012)
 
Series Original Music by
Sheridan Tongue (96 episodes, 2005-2015)
John Harle (36 episodes, 1997-2006)
Geoffrey Burgon (8 episodes, 1996)
Paul Leonard-Morgan (8 episodes, 2004)
Daniel Mulhern (8 episodes, 2012)
Jon Opstad (2 episodes, 2013)
 
Series Cinematography by
Kevin Rowley (28 episodes, 2005-2007)
John Conroy (20 episodes, 2011-2013)
Gordon Hickie (14 episodes, 2002-2004)
James Friend (10 episodes, 2015)
Brian Tufano (6 episodes, 1996)
John McGlashan (6 episodes, 1997-1999)
Stephan Pehrsson (6 episodes, 2010-2011)
Mark Garrett (6 episodes, 2014)
Ken Westbury (4 episodes, 1997)
Doug Hallows (4 episodes, 2003)
Alan Almond (4 episodes, 2008-2014)
Peter Butler (4 episodes, 2008-2010)
Adam Suschitzky (4 episodes, 2010-2013)
Tim Fleming (4 episodes, 2010-2011)
Witold Stok (2 episodes, 1996)
John Kenway (2 episodes, 1997)
Simon Maggs (2 episodes, 1998-2000)
Jonathan Bloom (2 episodes, 2002)
Len Gowing (2 episodes, 2002)
Mike Spragg (2 episodes, 2002)
Trevor Brown (2 episodes, 2008)
Dominic Clemence (2 episodes, 2008)
Nicholas D. Knowland (2 episodes, 2008)
Noel Probyn (2 episodes, 2008)
Tim Palmer (2 episodes, 2010)
Suzie Lavelle (2 episodes, 2013)
Nic Morris (2 episodes, 2013)
 
Series Film Editing by
David Head (18 episodes, 2006-2011)
Anthony Combes (8 episodes, 1997-2006)
Catherine Creed (8 episodes, 2013-2015)
Kevin Lester (6 episodes, 2003-2014)
David Barrett (6 episodes, 2005-2012)
Tim Marchant (6 episodes, 2008-2011)
Katie Weiland (6 episodes, 2011-2013)
Sam White (6 episodes, 2014-2015)
John MacDonnell (4 episodes, 1996)
Ken Pearce (4 episodes, 1997)
Jeremy Strachan (4 episodes, 2002-2004)
David Rees (4 episodes, 2002-2003)
Andrew McClelland (4 episodes, 2004-2012)
Neil Thomson (4 episodes, 2004-2008)
Jamie McCoan (4 episodes, 2010)
Isobel Stephenson (4 episodes, 2011-2012)
Colin Fair (4 episodes, 2014-2015)
Robin Graham Scott (3 episodes, 1999-2005)
Justin Krish (2 episodes, 1996)
Jerry Leon (2 episodes, 1996)
Philip Kloss (2 episodes, 1998-1999)
Alan Jones (2 episodes, 2002)
Ian Sutherland (2 episodes, 2002)
Martin Sharpe (2 episodes, 2003)
Frank Webb (2 episodes, 2003)
Tim Murrell (2 episodes, 2004)
Sarah Brewerton (2 episodes, 2005)
David Blackmore (2 episodes, 2006)
Josh Cunliffe (2 episodes, 2006)
John Gow (2 episodes, 2007)
Xavier Russell (2 episodes, 2007)
Jamie Trevill (2 episodes, 2007)
Mary Finlay (2 episodes, 2008)
Luke Dunkley (2 episodes, 2010)
Helen Chapman (2 episodes, 2012)
Dave Thrasher (2 episodes, 2012)
Adam Green (2 episodes, 2013)
Mark Thornton (2 episodes, 2013)
Ulrike Münch (2 episodes, 2014)
Annie Kocur (2 episodes, 2015)
 
Series Casting by
Gemma Hancock (38 episodes, 2007-2011)
Sam Stevenson (38 episodes, 2007-2011)
Suzy Catliff (16 episodes, 2005-2006)
Catherine Willis (12 episodes, 2012)
Rebecca Wright (12 episodes, 2014-2015)
Julia Duff (8 episodes, 2002)
Angela Grosvenor (8 episodes, 2003)
Carrie Hilton (4 episodes, 2004)
Sarah Trevis (4 episodes, 2004)
Maggie Lunn (4 episodes, 2013)
Vicki Thomson (4 episodes, 2013)
Beth Charkham (3 episodes, 2000-2001)
Susie Bruffin (2 episodes, 1999)
Sarah Bird (2 episodes, 2005)
Moonyeenn Lee (2 episodes, 2010)
Zsolt Csutak (2 episodes, 2011)

Carolyn Bartlett (unknown episodes, 1996)
 
Series Production Design by
Jonathan Taylor (34 episodes, 1998-2014)
Robert Foster (26 episodes, 2007-2010)
Michael Ralph (18 episodes, 2005-2006)
Stephen Campbell (17 episodes, 2011-2015)
Chris Webster (16 episodes, 1996-1997)
Brian Sykes (8 episodes, 2002)
Roger Cann (8 episodes, 2003)
Michael Kane (4 episodes, 2007)
Luana Hanson (4 episodes, 2015)
Robert Van der Coolwijk (2 episodes, 2010)
 
Series Art Direction by
Kamlan Man (28 episodes, 2007-2010)
Choi Ho Man (17 episodes, 2005-2006)
Tim Blake (16 episodes, 2011-2012)
Cissy Cook (13 episodes, 1999-2004)
Astrid Sieben (10 episodes, 2008)
Anna Dargavel (8 episodes, 1997)
Alison Brown (8 episodes, 2002)
Matt Gant (8 episodes, 2002)
Michael Trevor (8 episodes, 2003)
Paul Frost (8 episodes, 2010)
Julia Dehoff (8 episodes, 2011)
Colin Blaymires (7 episodes, 1996)
Norah Marshall (7 episodes, 1998-1999)
Vivienne Schadinsky (6 episodes, 2003)
Deborah Morley (6 episodes, 2007)
Nick Harding (4 episodes, 2013)
Nicky Chandler (2 episodes, 2000-2001)
Robert Van der Coolwijk (2 episodes, 2008)
Anita Beasley (2 episodes, 2010)
Tibor Lázár (2 episodes, 2011)
 
Series Set Decoration by
Zoltán Horváth (3 episodes, 2011)
Anita Beasly (2 episodes, 2008)
 
Series Costume Design by
Suzanne Cave (20 episodes, 2010-2011)
John Lindlar (18 episodes, 2002-2013)
Joe Hobbs (17 episodes, 2005-2006)
Charlotte Morris (10 episodes, 2007)
Saga Widen (10 episodes, 2008)
Les Lansdown (8 episodes, 1996)
Sue Peck (6 episodes, 1997)
Linda Alderson (6 episodes, 2004)
Emma Fryer (6 episodes, 2014)
Diana Moseley (4 episodes, 2002)
Anne Rudd (4 episodes, 2015)
Sally Plum (3 episodes, 1998)
Tudor George (3 episodes, 1999)
Sue Thomson (3 episodes, 2000-2001)
Sally Mason (2 episodes, 1997)
Aideen Morgan (2 episodes, 2004)
Ruy Filipe (2 episodes, 2008)
Diana Cilliers (2 episodes, 2010)
Stewart Meachem (2 episodes, 2015)
 
Series Makeup Department
Paul McGuinness .... special makeup effects artist (82 episodes, 1996-2008)
Caroline Groves .... makeup supervisor / hair supervisor / ... (38 episodes, 2010-2015)
Julie Nightingale .... hair designer / makeup designer (30 episodes, 2005-2008)
Kirsty Birnsteil .... makeup supervisor (29 episodes, 2005-2008)
Jan Nethercot .... makeup designer / hair designer (26 episodes, 1997-2002)
Pauline Fowler .... lead prosthetic designer / chief prosthetic designer / ... (26 episodes, 2010-2013)
Eva Marieges Mateos .... makeup designer / hair designer (22 episodes, 2010-2013)
Lisa Wood .... makeup artist / standby makeup artist / ... (20 episodes, 2010-2012)
Paul Gooch .... makeup artist (19 episodes, 1997-2004)
Penny Hunt .... makeup artist (15 episodes, 1997-1999)
Roz Abery .... makeup artist (14 episodes, 2005-2006)
Karen Cohen .... makeup artist / make-up and hair (14 episodes, 2010-2011)
Waldo Mason .... prosthetic designer / prosthetics (13 episodes, 2010-2011)
Neill Gorton .... special makeup effects artist / special makeup effects supervisor (12 episodes, 2003-2004)
Caroline Noble .... hair designer / makeup designer / ... (9 episodes, 1996-2001)
Veyatie MacLeod .... makeup artist (9 episodes, 2001-2002)
Shelley Manser-Cossey .... makeup artist (9 episodes, 2006-2008)
Mary Hanrahan .... prosthetics (9 episodes, 2011)
Pippa Hindle .... makeup artist (8 episodes, 1996)
Jeff Flitton .... special makeup effects artist (8 episodes, 2002)
Sian Richards .... hair designer / makeup designer (8 episodes, 2003)
Rebecca Smith .... assistant makeup artist (8 episodes, 2003)
Marc Pilcher .... makeup artist / hair supervisor / ... (8 episodes, 2004)
Marella Shearer .... hair designer / makeup designer (8 episodes, 2004)
Bea Millas .... makeup supervisor / hair designer / ... (8 episodes, 2008)
Erika Ökvist .... hair designer / makeup designer / ... (8 episodes, 2008)
Mark Phillips .... makeup artist (6 episodes, 1998-1999)
Alex Volpe .... makeup supervisor / hair stylist supervisor (6 episodes, 2003)
Sue Wyburgh .... makeup artist / hair designer / ... (6 episodes, 2008)
Gary Jordan .... makeup artist (6 episodes, 2015)
Karen Symons .... makeup artist (4 episodes, 2002)
Dave Elsey .... special makeup effects artist (4 episodes, 2003)
Jo Grover .... special effects makeup lab assistant / special makeup effects trainee (4 episodes, 2003)
Debbie Murphy .... makeup supervisor (4 episodes, 2003)
Colin Ware .... special makeup effects artist (4 episodes, 2003)
Nicola Mansell .... makeup supervisor / hair stylist supervisor / ... (4 episodes, 2004)
Rachel Pring .... makeup artist (4 episodes, 2004)
Nicky South .... makeup artist (4 episodes, 2012)
Melanie Lenihan .... makeup artist, hair stylist, prosthetic makeup artist (4 episodes, 2014)
Nicky Dell .... makeup artist (3 episodes, 2000-2001)
Anna Lubbock .... makeup artist / makeup artist: Ms Burton (3 episodes, 2000-2001)
Rachel Hearle .... makeup artist (3 episodes, 2007)
Susie Kirkham .... makeup artist (2 episodes, 1996)
Simon Tytherleigh .... prosthetics designer (2 episodes, 1996)
Lesley Noble .... makeup artist (2 episodes, 2000-2001)
Faye Aydin .... assistant makeup artist (2 episodes, 2002)
Lucy Lebow .... assistant makeup artist (2 episodes, 2002)
Jan Harrison Shell .... makeup artist (2 episodes, 2002)
John Schoonraad .... special makeup effects artist (2 episodes, 2005)
Tinks Reding .... makeup artist (2 episodes, 2007)
Anni Bartels .... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2008)
Natasha Fagri .... makeup artist (2 episodes, 2008)
Alice Hopkins .... makeup artist (2 episodes, 2008)
Tanya Kenny .... hair dresser / hair stylist (2 episodes, 2008)
Marli Kruger .... makeup artist (2 episodes, 2008)
Wakana Yoshihara .... makeup artist (2 episodes, 2008)
Candice Ingham .... prosthetic technician (2 episodes, 2010)
Sue Michael .... makeup designer (2 episodes, 2010)
Caera O'Shaughnessy .... makeup artist / prosthetic supervisor (2 episodes, 2010)
Ashley Powell .... bodies (2 episodes, 2010)
Adrian Smith .... prosthetic technician (2 episodes, 2010)
Clinton Smith .... prosthetic supervisor (2 episodes, 2010)
Juanette Van Der Merwe .... makeup artist (2 episodes, 2010)
Éva Kozma .... makeup artist (2 episodes, 2011)
Tony Lilley .... makeup artist (2 episodes, 2011)
Liz Phillips .... dailies makeup artist (2 episodes, 2011)
Louise Shooman .... makeup artist (2 episodes, 2012)
Gail Brownrigg .... makeup artist (2 episodes, 2013)
Nikki South .... makeup artist (2 episodes, 2013)
 
Series Production Management
Steven Forrester .... post-production supervisor (28 episodes, 2013-2015)
Rhian Griffiths .... production manager (20 episodes, 2008-2010)
Liz Pearson .... post-production supervisor (18 episodes, 2005-2006)
Alex Lau .... unit manager (18 episodes, 2008-2010)
Delia Fine .... executive in charge of production: A&E (17 episodes, 1996-1998)
Neil Grimshaw .... post-production supervisor (16 episodes, 2003-2004)
Shirley Brodie .... unit manager (16 episodes, 2004-2005)
Simon Baber .... unit manager (12 episodes, 2007-2011)
Phil Brown .... post-production supervisor (10 episodes, 2002-2013)
Ian Hutchinson .... unit manager (10 episodes, 2006)
Tara Bhoola .... post-production supervisor (10 episodes, 2011)
Natalie Brown .... unit manager (6 episodes, 2003)
Katrina Fletcher .... unit manager (4 episodes, 2002)
Emma Reid .... unit manager (4 episodes, 2002)
Jamie Parsons .... unit manager (4 episodes, 2007)
Bea Arnold .... post-production supervisor (4 episodes, 2012)
Deborah Morgan .... production manager (4 episodes, 2012)
Debbie Pritchard .... unit manager (4 episodes, 2012)
Victoria Trow .... post-production supervisor (3 episodes, 1999)
Jeff Golding .... production manager (2 episodes, 1998)
Tanya Harris .... unit manager (2 episodes, 1999)
Jules De Barsham .... unit manager (2 episodes, 2003)
Anthony Iredale .... unit manager (2 episodes, 2007)
Grant Cinnamon .... unit manager (2 episodes, 2008)
Samantha Putter .... production manager: South Africa (2 episodes, 2008)
Gail McQuillan .... production manager (2 episodes, 2010)
Krisztian Kertai .... assistant production manager (2 episodes, 2011)
Miklós Tóth .... production manager (2 episodes, 2011)
Gábor Ujházy .... unit manager (2 episodes, 2011)
Alexandra Hunt .... production manager (2 episodes, 2013)

Graeme MacArthur .... production manager (unknown episodes, 2002)
 
Series Second Unit Director or Assistant Director
Anna Brabbins .... second assistant director / first assistant director (33 episodes, 2005-2010)
Andy Pearson .... second assistant director / first assistant director (16 episodes, 2011-2012)
Rachael Speed .... third assistant director (14 episodes, 2002-2004)
Abigail Smart .... third assistant director / second assistant director (12 episodes, 1997-1998)
Christopher Dando .... first assistant director (12 episodes, 2002-2015)
Alex Rendell .... first assistant director (12 episodes, 2008-2012)
Glyn Harper .... second assistant director (12 episodes, 2013-2015)
Chris Croucher .... third assistant director / second assistant director (11 episodes, 2006-2010)
Chris Evans .... third assistant director (10 episodes, 2008)
Gemma Wright .... third assistant director (10 episodes, 2011-2012)
Richard J.R. Jones .... third assistant director (10 episodes, 2013)
Clare Worssam .... third assistant director (8 episodes, 1996)
Colin Wratten .... second assistant director (8 episodes, 1997)
Paul Judges .... first assistant director (8 episodes, 2002-2004)
Lisa Marsh .... second assistant director (8 episodes, 2004)
Paul McGavin .... third assistant director (8 episodes, 2005)
James Blackwell .... first assistant director (8 episodes, 2006-2013)
Chris Dall .... first assistant director (8 episodes, 2006-2008)
Danielle Somerfield .... third assistant director (8 episodes, 2007)
Tom Edmondson .... third assistant director (8 episodes, 2010)
Paul Dale .... first assistant director (6 episodes, 1997-2004)
Beth Elliott .... third assistant director (6 episodes, 2002)
Paul Morris .... second assistant director (6 episodes, 2003)
Sarah White .... first assistant director (6 episodes, 2004-2008)
Martin Curry .... first assistant director (6 episodes, 2005-2006)
Jonathan Farmer .... first assistant director (6 episodes, 2007)
Mel Nortcliffe .... first assistant director (6 episodes, 2011-2014)
Jonny Benson .... second assistant director (6 episodes, 2012)
Mark Bond .... second assistant director (5 episodes, 1997-1998)
Chris Ballantyne .... first assistant director (4 episodes, 1996)
Pennie Bloomfield .... first assistant director (4 episodes, 1996)
Win Mensah-Larbie .... second assistant director (4 episodes, 1996)
James Munro .... second assistant director (4 episodes, 1996)
Daphne Phipps .... first assistant director (4 episodes, 1997)
Jake Riddell .... second assistant director (4 episodes, 1997)
Karl Neilson .... third assistant director (4 episodes, 1998)
Matthew Scrivener .... second assistant director (4 episodes, 2002-2003)
Míranda Torr .... third assistant director (4 episodes, 2003)
Jon Williams .... first assistant director (4 episodes, 2003)
Anna Kemp .... third assistant director / additional third assistant director (4 episodes, 2004-2005)
Ed Evennett .... second assistant director (4 episodes, 2007)
Russell Dewulff Booth .... third assistant director: crowd (4 episodes, 2008-2013)
Delyth Jones .... second assistant director (4 episodes, 2008)
Ryan Green .... second assistant director (4 episodes, 2010)
Nickie Sault .... first assistant director (4 episodes, 2013-2015)
Kristian Dench .... first assistant director (4 episodes, 2013-2014)
Charlie Leech .... second assistant director / first assistant director (3 episodes, 1996-1999)
Bart Bailey .... third assistant director (3 episodes, 1999)
Tracie Wright .... second assistant director (3 episodes, 1999)
Nathalie Wragg .... second assistant director (3 episodes, 2001-2002)
Mike O'Regan .... first assistant director (3 episodes, 2004-2012)
Jo Barden .... second assistant director (2 episodes, 1996)
Matthew Gallagher .... third assistant director (2 episodes, 1996)
Jamie Hall .... second assistant director (2 episodes, 1996)
Jenny Penrose .... second assistant director (2 episodes, 1996)
Debbi Slater .... assistant director / first assistant director (2 episodes, 1998-2001)
Dez McCarthy .... first assistant director (2 episodes, 1998)
Alan Powell .... trainee assistant director (2 episodes, 1999)
Alexandra Cooper .... second assistant director (2 episodes, 2000-2001)
Andrew Perry .... third assistant director (2 episodes, 2000-2001)
Nicholas Brown .... first assistant director (2 episodes, 2002)
Zoe Lillywhite .... second assistant director (2 episodes, 2002)
Sasha Mann .... second assistant director (2 episodes, 2002)
Stuart Renfrew .... first assistant director (2 episodes, 2003)
Alex Streeter .... third assistant director (2 episodes, 2003)
Anne-Marie Crawford .... first assistant director (2 episodes, 2005)
Nael Abbas .... first assistant director (2 episodes, 2006)
Adam Barrington .... second second assistant director (2 episodes, 2006)
Matthew Purves .... first assistant director (2 episodes, 2006)
Will Cummins .... third assistant director (2 episodes, 2007)
Lucy Amor .... second assistant director (2 episodes, 2008)
Marc Biart .... second assistant director (2 episodes, 2008)
Joseph Malele .... third assistant director (2 episodes, 2008)
Jozua Malherbe .... additional second assistant director (2 episodes, 2008)
Jonathan Midlane .... third assistant director (2 episodes, 2008)
Xandy Sahla .... second unit director (2 episodes, 2008)
Jean Bellingan .... third assistant director (2 episodes, 2010)
Grantly Butters .... first assistant director (2 episodes, 2010)
Henry Tomlinson .... first assistant director (2 episodes, 2010)
Justin Van Der Merwe .... second assistant director (2 episodes, 2010)
Adam Young .... first assistant director (2 episodes, 2010)
Thomas Alibone .... additional third assistant director (2 episodes, 2011)
Gergely Fülöp .... third assistant director (2 episodes, 2011)
Linda Marián .... third assistant director (2 episodes, 2011)
Bogi Móricz .... second assistant director (2 episodes, 2011)
Ben Rogers .... third assistant director (2 episodes, 2011)
Toni Staples .... first assistant director (2 episodes, 2011)
Holly Watson .... second assistant director (2 episodes, 2011)
Andy Hodgson .... additional third assistant director (2 episodes, 2012)
Laura Alted .... third assistant director (2 episodes, 2013)
Matt Carver .... first assistant director (2 episodes, 2013)
Andrew Foster .... second assistant director (2 episodes, 2013)
Russell Honeywell .... third assistant director (2 episodes, 2013)
Matt Bensley .... third assistant director (2 episodes, 2014)
Adam Byfield .... first assistant director (2 episodes, 2014)
Alex Grasham .... third assistant director (2 episodes, 2014)
Hugh Kerrigan .... second assistant director (2 episodes, 2014)
Natalie Maloy .... third assistant director (2 episodes, 2014)
Marcia Gay .... first assistant director (2 episodes, 2015)

Mary Barltrop .... assistant director (unknown episodes)
Hanna Haffenden .... trainee assistant director (unknown episodes)
 
Series Art Department
Harry Cable .... stand-by props / prop hand / ... (50 episodes, 2006-2012)
Simon King .... dressing props / property master / ... (37 episodes, 1999-2007)
Alison Cardy .... assistant prop buyer / production buyer (36 episodes, 2005-2008)
Mary Gibbs .... graphic designer / assistant art director / ... (34 episodes, 2005-2010)
Malcolm Holt .... property master (34 episodes, 2008-2013)
Tim Leadley .... stand-by carpenter (32 episodes, 2005-2010)
Graeme Weatherston .... stand-by props (26 episodes, 2004-2006)
Marcus Smart .... stand-by props (26 episodes, 2007-2010)
Charlie Lynam .... production buyer / assistant production buyer / ... (24 episodes, 2007-2010)
Garry Drewett .... dressing props / prop hand (22 episodes, 2008-2012)
Steven Holt .... dressing props (21 episodes, 2010-2012)
Barry Lawrence .... stand-by carpenter (20 episodes, 2003-2005)
Tom Brooks .... graphic designer (18 episodes, 1996-1998)
Gareth Evans .... dressing props / stand-by props (18 episodes, 2005-2006)
Alison Harvey .... production buyer (18 episodes, 2005-2006)
Laurie Miller .... property master (18 episodes, 2005-2006)
Sara Partis .... stand-by art director (18 episodes, 2005-2006)
Rachel Aulton .... stand-by art director (18 episodes, 2008-2010)
Charlie Johnson .... stand-by props / property master / ... (16 episodes, 1996-1997)
Alice Felton .... production buyer (15 episodes, 2003-2004)
Ken Burnett .... stand-by props / dressing props (15 episodes, 2004-2008)
Bill Brown .... property master (14 episodes, 1996-1997)
Danny Clements .... stand-by props (14 episodes, 1996-1997)
Paul Michel .... stand-by props (14 episodes, 2012-2014)
Dominee Reid .... petty cash buyer (12 episodes, 2011-2012)
D. Dominic Devine .... construction manager (12 episodes, 2012)
Stefano Ferrara .... scenic painter (12 episodes, 2012)
Doon Ram .... standby art director (12 episodes, 2012)
Andrew Piotrowski .... stand-by art director (12 episodes, 2013-2014)
Louis Wilson .... props / prop trainee (11 episodes, 2012-2014)
Sue Templar .... production buyer / properties buyer (10 episodes, 1998-2001)
Sara Hayward .... stand-by art director (10 episodes, 2006)
Madeline Chan .... graphics designer (10 episodes, 2007)
Alan Pearson .... dressing props (10 episodes, 2007)
Tamzen Grove .... assistant production buyer / petty cash buyer (10 episodes, 2008-2010)
Louise Begbie .... graphic designer (10 episodes, 2011-2012)
Sue Morrison .... production buyer (9 episodes, 2011-2012)
Vince Ball .... carpenter (8 episodes, 1996)
Chris Cutler .... stand-by props (8 episodes, 1996)
Will Cann .... stand-by props (8 episodes, 1997)
Amanda George .... properties buyer / property buyer (8 episodes, 1997)
Steve Clark .... properties (8 episodes, 2002)
Keith Dunne .... assistant art director / assistant art direction (8 episodes, 2002)
Joe Malone .... property master (8 episodes, 2002)
Ray O'Donnell .... props (8 episodes, 2002)
Tom Overton .... construction manager (8 episodes, 2002)
Steve 'Moose' Smith .... props (8 episodes, 2002)
Matt Wyles .... props (8 episodes, 2002)
Amanda Craggs .... stand-by art director (8 episodes, 2003)
Brian Lofthouse .... stand-by props (8 episodes, 2003)
Simon Bailey .... property master (8 episodes, 2004)
Lucy Baker .... stand-by art director (8 episodes, 2004)
Terry Kyte .... dressing props (8 episodes, 2004)
Melissa Magna .... assistant production buyer (8 episodes, 2004)
Mark Bevan .... stand-by props (8 episodes, 2005)
Billy McKenzie .... dressing props (8 episodes, 2008)
Andrew Smith .... carpenter (8 episodes, 2011-2012)
Tim Blake .... art director graphics / art director: graphics (8 episodes, 2011)
Mike Booys .... prop hand (8 episodes, 2011)
Julia Dehoff .... art director: construction (8 episodes, 2011)
Mari Lucaccini .... stand-by art director / standby art director (8 episodes, 2011)
Sophie Powell .... art department assistant (8 episodes, 2013)
Paul Smith .... property master (7 episodes, 1998-2001)
Rob Anderson .... construction manager (7 episodes, 2006-2007)
Gill Farr .... properties buyer / production buyer (6 episodes, 1996)
Les White .... carpenter (6 episodes, 1997)
Andrijana Tovarloza .... production buyer (6 episodes, 2002)
Jason Wood .... stand-by props (6 episodes, 2003)
David Stratford .... dressing props (6 episodes, 2007)
Kate Goodman .... petty cash buyer (6 episodes, 2013)
Simon Buret .... props (5 episodes, 1999-2001)
Noel Deegan .... props (5 episodes, 1999-2001)
David Dibden .... props (4 episodes, 1998)
Peter Ford .... construction (4 episodes, 1998)
Ian Gosling .... props (4 episodes, 1998)
Stuart Newton .... props (4 episodes, 1998)
Gari Bacon .... property master (4 episodes, 2003)
Matt Bacon .... props (4 episodes, 2003)
Ron Higgins .... props (4 episodes, 2003)
Rebecca Chidgey .... assistant art director (4 episodes, 2004)
Charlie Goldthrope .... assistant art director (4 episodes, 2004)
Elly Meyrick .... art department assistant (4 episodes, 2006)
Suzanne Austin .... stand-by art director (4 episodes, 2007)
Philippa Broadhurst .... stand-by art director (4 episodes, 2007)
Belinda Cusmano .... assistant buyer (4 episodes, 2007)
Benjamin Green .... art department runner (4 episodes, 2007)
Steven Thompson .... dressing props (4 episodes, 2007)
Ian Cooper .... dressing props (4 episodes, 2010)
Andrea Balogh .... assistant set decorator (4 episodes, 2011)
Clara Gomez del Moral .... graphics assistant (4 episodes, 2014)
John Clark .... construction manager (3 episodes, 1999)
Trevor Daniels .... property master (3 episodes, 1999)
Glen Henry .... stand-by chippie (3 episodes, 2000-2001)
John Wade .... props (3 episodes, 2000-2001)
Paul Bovington .... dressing props (3 episodes, 2008)
Sarah Jane Morgan .... graphics designer / graphic designer (3 episodes, 2013)
Andy Grogan .... properties buyer (2 episodes, 1996)
Sam Stokes .... stand-by props (2 episodes, 1996)
Len Ash .... stand-by props (2 episodes, 1997)
Barry Kirkham .... props (2 episodes, 2000-2001)
Ian Tully .... production buyer (2 episodes, 2002)
Quentin Davis .... stand-by props (2 episodes, 2003)
Steve Deane .... construction supervisor (2 episodes, 2003)
Jim Hogan .... props (2 episodes, 2003)
John Hogan .... property master (2 episodes, 2003)
Barry Moll .... construction manager (2 episodes, 2003)
Neil Murrum .... props (2 episodes, 2003)
Peter Rutherford .... production buyer / props (2 episodes, 2003)
Vivienne Schadinsky .... assistant art director (2 episodes, 2003)
Neil Wood .... stand-by props (2 episodes, 2003)
Yvonne Toner .... assistant art director (2 episodes, 2005)
Peter Arnold .... dressing props / stand-by props (2 episodes, 2007)
Matthew Button .... stand-by art director (2 episodes, 2007)
Daniela Faggio .... assistant art director (2 episodes, 2007)
Willemien De Wet .... production buyer (2 episodes, 2008)
Pieter Du Plooy .... stand-by props (2 episodes, 2008)
Trevor Gray .... stand-by carpenter (2 episodes, 2008)
Ernest Korkie .... stand-by art director (2 episodes, 2008)
Dylan Lardner-Burke .... production buyer (2 episodes, 2008)
Sydney Mabuza .... swing gang (2 episodes, 2008)
Anastasya Martynova .... art department assistant (2 episodes, 2008)
Charlie Ramatutu .... swing gang (2 episodes, 2008)
Ross Rayners .... art department coordinator (2 episodes, 2008)
Camina Turgel .... property master (2 episodes, 2008)
Erasmus Xaba .... swing gang (2 episodes, 2008)
Mark Erasmus .... props (2 episodes, 2010)
Michael Fernandes .... set dresser (2 episodes, 2010)
David Glasscoe .... property master (2 episodes, 2010)
Samantha Swartz .... production buyer (2 episodes, 2010)
Mark Wilby .... assistant art director (2 episodes, 2010)
Laszlo Demeter .... stand-by art director (2 episodes, 2011)
Dan Martin .... design trainee (2 episodes, 2011)
Marton Szalay .... props (2 episodes, 2011)
István Váradi .... stand-by props (2 episodes, 2011)
Christopher Cain .... dressing props (2 episodes, 2012)
Emily Norris .... graphic designer (2 episodes, 2012)
Sue Claybyn .... production buyer (2 episodes, 2013)
Cara Webb .... Art Department Assistant (2 episodes, 2014)
Warren Lever .... construction manager (2 episodes, 2015)
Spencer Robertson .... standby art director (2 episodes, 2015)
 
Series Sound Department
Tony Gibson .... sound effects editor / sound editor / ... (65 episodes, 2002-2011)
Fraser Barber .... sound recordist / sound mixer (48 episodes, 2005-2011)
James Harris .... boom operator / sound maintenance (45 episodes, 2005-2011)
Nigel Squibbs .... dubbing mixer (38 episodes, 2006-2012)
Simon Epstein .... foley mixer & editor / foley mixer / ... (36 episodes, 2008-2012)
Marc Hope .... foley editor (28 episodes, 2008-2012)
Darren McQuade .... sound editor / dialogue editor (24 episodes, 2005-2010)
Stefano Marchetti .... adr mixer (22 episodes, 2011-2012)
Richard Williams .... foley editor (22 episodes, 2011-2012)
Jamie Caple .... sound editor (20 episodes, 2005-2007)
Billy Mahoney Jnr .... dialogue editor / sound editor (20 episodes, 2010-2011)
Philip Clements .... foley editor (20 episodes, 2013-2014)
Duncan Price .... dialogue editor (20 episodes, 2013-2014)
Billy Mahoney .... dubbing mixer (18 episodes, 2005-2008)
Carole Garwood .... dialogue editor / dubbing editor (16 episodes, 2003-2004)
David Smithers .... dubbing editor (16 episodes, 2003-2004)
Rowena Wilkinson .... foley artist (16 episodes, 2004-2005)
Juraj Mravec .... adr mixer / foley editor / ... (16 episodes, 2013-2014)
Forbes Noonan .... sound re-recording mixer (16 episodes, 2013-2014)
Michael Spencer .... sound recordist (14 episodes, 1997-2002)
Terry Elms .... sound recordist (14 episodes, 2003-2004)
Steve Haynes .... dubbing mixer (14 episodes, 2003-2004)
Richard Jupp .... boom operator (14 episodes, 2003-2004)
Filipa Principe .... foley editor / dialogue & adr editor / ... (14 episodes, 2006-2008)
Marc Lawes .... sound editor / sound effects editor (13 episodes, 2005-2011)
Scott Jones .... dubbing mixer (13 episodes, 2006-2012)
Steve Hudson .... dubbing mixer (12 episodes, 1996-1998)
Ross Adams .... sound effects editor (12 episodes, 2012)
Colin Chapman .... supervising sound editor (12 episodes, 2012)
Stuart Read .... foley mixer (12 episodes, 2012)
Bruce Wills .... sound mixer / sound recordist (10 episodes, 1998-2001)
Isobel Cope .... assistant re-recording mixer (10 episodes, 2011)
Alex Ellerington .... supervising sound editor (10 episodes, 2013)
Steve Wright .... boom operator (9 episodes, 1998-2001)
Steve Phillips .... sound recordist / sound mixer (9 episodes, 2012-2013)
Christian Joyce .... boom operator (8 episodes, 1996)
Derek Norman .... sound recordist (8 episodes, 1996)
Gordon Lester .... boom operator (8 episodes, 1997)
Stephen Adams .... assistant dubbing mixer (8 episodes, 2002)
Colin Martin .... dubbing mixer (8 episodes, 2002)
Danny Sheehan .... dubbing editor (8 episodes, 2002)
Dave Sloss .... adr recordist (8 episodes, 2002)
Wayne Brooks .... sound editor / dialogue editor (8 episodes, 2006-2008)
Pip Norton .... dubbing mixer (7 episodes, 1996-1999)
Julian Dodwell .... dubbing editor (7 episodes, 1996-1998)
Lee Crichlow .... dubbing editor (7 episodes, 1997-2000)
Chris McLaughlin .... sound assistant (7 episodes, 2006-2007)
Benjamin Bober .... sound maintenance (6 episodes, 2002)
John Lewis Aschenbrenner .... boom operator (6 episodes, 2012-2013)
James Hosker .... foley assistant / foley mixer (6 episodes, 2012)
Ella Rothero .... dialogue editor / adr editor (6 episodes, 2014)
Catherine Thomas .... foley recordist / foley editor (6 episodes, 2014)
Ross Adams .... boom operator (6 episodes, 2015)
Ronald Bailey .... sound mixer (6 episodes, 2015)
Fiona Curran .... dubbing editor (5 episodes, 1997-1999)
Jack Woods .... sound trainee (5 episodes, 2012-2013)
Chris Burdon .... dubbing editor (4 episodes, 1996)
John Rodda .... sound recordist (4 episodes, 2002-2011)
Bill Dodkin .... sound recordist (4 episodes, 2007)
Paul Munro .... boom operator (4 episodes, 2007)
Afshin Tirabady .... sound editor (4 episodes, 2007)
Jack Barber .... sound assistant (4 episodes, 2011)
Elliott Gilhooly .... sound assistant (4 episodes, 2011)
Joe Beal .... foley editor / sound editor (4 episodes, 2014)
Ricky Butt .... foley artist (4 episodes, 2014)
Nik Stojkov .... sound assistant (4 episodes, 2015)
Peter Gleaves .... adr mixer: foley mixer (3 episodes, 2004-2006)
Arran Mahoney .... foley editor (3 episodes, 2007)
Gideon Jensen .... sound assistant (3 episodes, 2010)
Peter Burgis .... foley artist (3 episodes, 2014)
Andie Derrick .... foley artist (3 episodes, 2014)
Craig Irving .... dubbing mixer (2 episodes, 1996)
Pauline Gardener .... dubbing editor (2 episodes, 1998)
Chris Graver .... dubbing mixer (2 episodes, 1998)
Matthew Desorgher .... sound maintenance (2 episodes, 2002)
Kimberley Fahey .... sound assistant (2 episodes, 2002)
Michael Maroussas .... dubbing editor (2 episodes, 2002)
Gareth Meirion .... sound assistant (2 episodes, 2002)
Darren Scott .... sound assistant (2 episodes, 2002)
Paul Cotterell .... dubbing mixer (2 episodes, 2004)
Richard Dyer .... sound recordist (2 episodes, 2004)
Jeff Welch .... boom operator (2 episodes, 2004)
Adam Powell .... assistant dubbing mixer (2 episodes, 2007)
Jason Bennett .... boom operator (2 episodes, 2008)
Clive Copland .... sound recordist (2 episodes, 2008)
Anneline De Kock .... boom operator (2 episodes, 2008)
Roger Dobson .... adr & dialogue editor (2 episodes, 2008)
Dieter Keck .... sound recordist (2 episodes, 2008)
Richard Skelton .... sound editor (2 episodes, 2008)
Brendan-John Allen .... boom operator (2 episodes, 2010)
James Long .... sound assistant (2 episodes, 2010)
Derek Mansvelt .... production sound mixer (2 episodes, 2010)
Rowan October .... sound assistant (2 episodes, 2010)
Jennifer Annor .... sound assistant: dailies (2 episodes, 2011)
Chris Ashworth .... sound recordist (2 episodes, 2011)
Paul Hickey .... sound maintenance (2 episodes, 2011)
Márton Kristóf .... sound assistant (2 episodes, 2011)
Szabolcs Stella .... boom operator (2 episodes, 2011)
Jeremy Brown .... boom operator: dailies (2 episodes, 2012)
Jeff Richardson .... sound effects editor (2 episodes, 2013)
Alex Bryce .... sound assistant (2 episodes, 2014)
Tom Deane .... dialogue editor (2 episodes, 2015)
Tim Fraser .... sound recordist (2 episodes, 2015)
 
Series Special Effects by
Paul McGuinness .... special effects / special effects makeup / ... (53 episodes, 1996-2008)
Ed Smith .... special effects supervisor / special effects (15 episodes, 2007-2010)
Tony Harding .... special effects (13 episodes, 2005-2006)
Mark Holt .... special effects / special effects supervisor (13 episodes, 2007-2012)
Charlie Bluett .... prosthetics technician (8 episodes, 2004)
Graham Brown .... special effects supervisor (6 episodes, 2004)
Nick P. Phillips .... special effects technician / special effects (6 episodes, 2007-2008)
Bernard Newton .... special effects technician / special effects (5 episodes, 2007-2008)
Neal Champion .... special effects technician / special effects / ... (4 episodes, 2007-2014)
Darrell Guyon .... special effects technician (4 episodes, 2010)
Jonathan Wilson .... special effects assistant (3 episodes, 2008)
Jonathan Bullock .... special effects (2 episodes, 2006)
Bob Hollow .... special effects (2 episodes, 2006)
Peter Kersey .... special effects (2 episodes, 2006)
Graham Aikman .... special effects technician (2 episodes, 2008)
Julian Butterfield .... special effects technician (2 episodes, 2008)
Stuart Browne .... special effects technician (2 episodes, 2010)
Neil Davies .... special effects technician (2 episodes, 2010)
Stuart Heath .... special effects technician (2 episodes, 2010)
Mickey Kirsten .... special effects supervisor (2 episodes, 2010)
Lee Rider .... special effects technician (2 episodes, 2010)
Ben Ashmore .... special effects supervisor (2 episodes, 2015)
Jack Whinnett .... special effects assistant (2 episodes, 2015)
 
Series Visual Effects by
Paul McGuinness .... visual effects designer / visual effects / ... (24 episodes, 1996-2007)
Emma White .... digital effects artist (18 episodes, 2005-2006)
Colin Gorry .... visual effects (12 episodes, 2002-2003)
Simon Kilroe .... visual effects supervisor / visual effects artist (6 episodes, 2010-2012)
Mark Wallband .... visual effects supervisor (4 episodes, 2010)
Martin Calder .... digital artist (4 episodes, 2011)
Sal Umerji .... visual effects supervisor (4 episodes, 2011)
Tony Harding .... visual effects (2 episodes, 2001)
David Vialls .... visual effects (2 episodes, 2002)
Adrian Oostergetel .... digital effects artist (2 episodes, 2004)
Howard Watkins .... digital effects supervisor (2 episodes, 2004)
Lewis Saunders .... compositor / visual effects artist (2 episodes, 2010)
Erik Ellefsen .... visual effects supervisor (2 episodes, 2012)
Nishanth Shrinivasa .... visual effects artist (2 episodes, 2013)

Cas Casey .... digital effects artist (unknown episodes)
Chris Lawson .... visual effects (unknown episodes)
 
Series Stunts
Andy Bradford .... stunt coordinator (18 episodes, 1997-2008)
Tom Lucy .... stunt coordinator / stunt artist (13 episodes, 2002-2011)
Denise Ryan .... stunt coordinator / stunt arranger (12 episodes, 1996-1998)
Andreas Petrides .... stunt coordinator / stunt performer (11 episodes, 1998-2011)
Steve Griffin .... stunt coordinator / stunt artist / ... (8 episodes, 2007-2010)
Lee Sheward .... stunt coordinator (7 episodes, 2005-2012)
Rod Woodruff .... stunt coordinator / stunt arranger (6 episodes, 1997-2010)
Steve Whyment .... stunt coordinator (5 episodes, 2005-2006)
Gary Connery .... stunt coordinator (5 episodes, 2008-2012)
Nrinder Dhudwar .... stunt coordinator / stunt arranger (4 episodes, 2001-2007)
Nick Wilkinson .... stunt coordinator / stunts (4 episodes, 2002-2003)
Peter Brayham .... stunt coordinator (4 episodes, 2003-2006)
Stephanie Carey .... stunts / stunt artist / ... (4 episodes, 2007-2011)
Jason White .... stunt arranger (3 episodes, 1999)
Stuart Clark .... stunt coordinator / stunt performer / ... (3 episodes, 2002-2008)
Glenn Marks .... stunt coordinator (3 episodes, 2002-2007)
Dani Biernat .... stunt performer (3 episodes, 2003-2006)
Stewart James .... stunts / stunt artist (3 episodes, 2004-2008)
Derek Lea .... stunts / stunt performer (3 episodes, 2006-2008)
Ray De-Haan .... stunts (3 episodes, 2006)
Rob Hunt .... stunts / stunt artist (3 episodes, 2007)
Seon Rodgers .... stunts (3 episodes, 2008)
Guy List .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2002-2006)
Joss Gower .... stunt performer (2 episodes, 2002)
David Anders .... stunt performer (2 episodes, 2003)
Michael Byrch .... stunt performer (2 episodes, 2003)
Clive Curtis .... stunt coordinator (2 episodes, 2003)
Gordon Seed .... stunts (2 episodes, 2006-2010)
Kim McGarrity .... stunts (2 episodes, 2006)
Bill Davey .... stunts (2 episodes, 2007)
Andy Merchant .... stunts (2 episodes, 2007)
Levan Doran .... stunt artist (2 episodes, 2008)
Jamie Edgell .... stunt coordinator (2 episodes, 2008)
Pete Ford .... stunt artist (2 episodes, 2008)
Nic Grigg .... stunt coordinator (2 episodes, 2008)
Lee-Anne Liebenberg .... stunts (2 episodes, 2008)
Belinda McGinley .... stunts (2 episodes, 2008)
Gian Palermo .... stunt coordinator (2 episodes, 2010)
Trevor Steedman .... stunt coordinator (2 episodes, 2010)
Montana Woodruff .... stunt performer (2 episodes, 2010)
Sándor Boros .... stunt driver (2 episodes, 2011)
József Kovalik .... stunt double: Tom Ward (2 episodes, 2011)
Levente Lezsák .... stunt coordinator (2 episodes, 2011)
Rachelle Beinart .... stunt double: Maisie Lloyd / stunt double: Nicole Davies (2 episodes, 2012)

Gary Arthurs .... stunt performer (unknown episodes)
Marc Cass .... stunts (unknown episodes)
Tom Delmar .... stunt coordinator / stunt double (unknown episodes)
 
Series Camera and Electrical Department
Shaun Cobley .... focus puller (46 episodes, 2005-2010)
Richard Blackmore .... electrician (38 episodes, 2005-2008)
Micky Brown .... gaffer (30 episodes, 2006-2008)
James Philpott .... grip (24 episodes, 2005-2010)
Neil Gray .... HD technician / digital imaging technician (24 episodes, 2007-2010)
Bill Thornhill .... best boy (20 episodes, 2006-2007)
Rodrigo Gutierrez .... camera operator (18 episodes, 1996-2007)
Sebastian Barraclough .... clapper loader (17 episodes, 2005-2008)
Hayley Ann Farr .... clapper loader (16 episodes, 2002-2004)
Alessandra Sangermano .... clapper loader / assistant camera (16 episodes, 2005-2007)
Roy Rowland .... electrician (16 episodes, 2006-2007)
Peter Howard .... focus puller (14 episodes, 2002-2004)
David Taylor .... electrician (14 episodes, 2006-2007)
Tom McFarling .... clapper loader (14 episodes, 2008-2010)
Alex Scott .... gaffer (14 episodes, 2012-2013)
Laurie Dodson .... best boy (12 episodes, 2003-2004)
Chris Thomas .... electrician (12 episodes, 2003-2004)
Keith Woodward .... gaffer (12 episodes, 2003-2004)
Camilla Drennan .... second assistant camera: dailies (12 episodes, 2008)
Bob Shipsey .... focus puller / camera operator (10 episodes, 1996-2013)
James Moss .... camera operator / focus puller (10 episodes, 1997-2005)
Catherine Cornes .... assistant camera (10 episodes, 2006-2007)
Andrew Kendall .... grip (10 episodes, 2006)
Damian Symth .... electrician (10 episodes, 2008)
Paul Brewster .... gaffer (10 episodes, 2010)
Des Willie .... still photographer (10 episodes, 2013)
Stephen Cornacchia .... focus puller / focus puller: b camera / ... (10 episodes, 2015)
Tom Dunne .... focus puller: "a" camera (10 episodes, 2015)
Alfie Oldman .... assistant camera (10 episodes, 2015)
Amanda Maister .... second assistant camera / second assistant: a camera / ... (9 episodes, 2013-2014)
Robin Brigham .... best boy (8 episodes, 1996)
Clive Pittman .... clapper loader (8 episodes, 1996)
Max Foster .... gaffer / best boy (8 episodes, 1998-2002)
Ian Adrian .... camera operator (8 episodes, 2002-2004)
Michael Grundy .... electrician (8 episodes, 2002)
Robert Hall .... electrician (8 episodes, 2002)
Peter Maghie .... grip (8 episodes, 2002)
Joseph Mastrangelo .... assistant camera (8 episodes, 2003-2004)
Mike Parsons .... electrician (8 episodes, 2004)
Tony Goulding .... electrician (8 episodes, 2005)
Leah Day .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2007)
Keith Mead .... grip (8 episodes, 2007)
Rob Arrowsmith .... camera operator (8 episodes, 2010-2011)
Lawrence Carter .... stand-by rigger (8 episodes, 2010)
Rosemary Hill .... assistant camera (8 episodes, 2010)
Dave Sherman .... best boy (8 episodes, 2010)
Paul Fenton .... camera truck driver (8 episodes, 2011)
Eifion Hughes .... electrician (8 episodes, 2011)
Philip Hurst .... best boy / gaffer (8 episodes, 2011)
David Price .... rigger (8 episodes, 2011)
Dave Cook .... electrician (8 episodes, 2012)
Peter Lowden .... clapper/loader: a camera (8 episodes, 2015)
John Rake .... grip (7 episodes, 1998-2007)
Jason Dully .... clapper loader / assistant camera (7 episodes, 2005-2006)
Kim Vinegrad .... clapper loader (7 episodes, 2011)
Tom Taylor .... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: "b" camera (7 episodes, 2012-2013)
Adrian McCarthy .... grip / key grip (6 episodes, 1996)
Archie Dawson .... best boy (6 episodes, 1997-1999)
Paul Evemy .... gaffer (6 episodes, 1997-1999)
Barry Read .... grip (6 episodes, 2003-2004)
Nick Beeks-Sanders .... camera operator (6 episodes, 2004)
Richard Jakes .... assistant camera (6 episodes, 2008)
Damian Smyth .... electrician (6 episodes, 2010)
Tom Gates .... gaffer (6 episodes, 2011)
Alex Melhuish .... camera trainee (6 episodes, 2011)
Gary Norman .... grip (6 episodes, 2011)
Tony Fabian .... grip (6 episodes, 2012-2013)
Daniel Lemon .... assistant camera (6 episodes, 2013)
Mike Cooper .... electrician (5 episodes, 1997-2010)
Adam Gillham .... camera operator / focus puller (5 episodes, 1998-2003)
Ben Battersby .... b cam focus puller / clapper loader (5 episodes, 2000-2008)
Noel Probyn .... camera operator / camera operator: second unit (5 episodes, 2001-2007)
Steve Casey .... genny operator (5 episodes, 2011)
Dean Thompson .... focus puller (4 episodes, 1996-1997)
Liam McGill .... gaffer (4 episodes, 1996)
Brendan Judge .... grip (4 episodes, 1997-2003)
Sean Savage .... camera operator (4 episodes, 1997-2002)
Steve Evans .... grip (4 episodes, 1997)
Mick Lay .... gaffer (4 episodes, 1997)
Kevin McMorrow .... best boy (4 episodes, 1997)
Jono Tomes .... clapper loader (4 episodes, 1998-1999)
Jason Foster .... best boy (4 episodes, 2002)
Eddie Monaghan .... best boy electric / gaffer (4 episodes, 2002)
Jamie Hicks .... focus puller (4 episodes, 2003)
Leo Miles .... clapper loader (4 episodes, 2003)
Jamie Parry .... electrician (4 episodes, 2003)
Nia Vaughan .... assistant camera (4 episodes, 2003)
Richard Griffiths .... grip (4 episodes, 2004)
Steve Blake .... gaffer (4 episodes, 2005)
Perry Cullen .... electrician (4 episodes, 2006)
Andrew Purdy .... electrician (4 episodes, 2007)
Xandy Sahla .... camera operator (4 episodes, 2008-2010)
Shay Gallagher .... stand-by rigger (4 episodes, 2008)
John Hembrough .... Steadicam operator / camera: "a" camera / ... (4 episodes, 2008)
Steven Hall .... camera operator (4 episodes, 2010)
Alex Stevenson .... electrician (4 episodes, 2010)
Borja Berrosteguieta .... camera trainee (4 episodes, 2011)
Miles Proudfoot .... focus puller (4 episodes, 2011)
John Conroy .... camera operator / camera operator: "b" camera (4 episodes, 2012-2013)
Philip Sindall .... camera operator (4 episodes, 2012-2013)
Beisan Elias .... clapper loader (4 episodes, 2012)
George Haldsworth .... electrician (4 episodes, 2012)
Russell Kennedy .... focus puller (4 episodes, 2012)
Rob Osborne .... best boy (4 episodes, 2012)
Rebecca Prescod .... camera trainee (4 episodes, 2012)
Dean Murray .... second assistant camera (4 episodes, 2014)
Leighton Spence .... b camera focus puller (4 episodes, 2014)
Robert Viglasky .... still photographer (4 episodes, 2014)
Nick Lowin .... assistant focus puller / camera operator (3 episodes, 1996-1998)
Gil Gates .... best boy / electrician (3 episodes, 1997-1998)
Liam Murphy .... focus puller (3 episodes, 1997-1998)
Harry Bowers .... clapper loader (3 episodes, 1997)
Dave Oldroyd .... gaffer (3 episodes, 1998-2003)
Kelvin Billing .... focus puller (3 episodes, 1999)
Paul Hanning .... focus puller (3 episodes, 2001-2011)
Billy Charlton .... clapper loader / camera team: second unit (3 episodes, 2002-2007)
Edmund Alexander .... electrician (3 episodes, 2003-2012)
Tom McGinley .... best boy (3 episodes, 2005)
Glen Milner .... assistant camera / second assistant camera: "b" camera (3 episodes, 2008)
Alice Canty .... clapper loader: "b" camera / clapper loader: b camera (3 episodes, 2011)
Andrei Austin .... camera operator (3 episodes, 2012)
Joshua Dempsey .... electrician (3 episodes, 2014-2015)
Brian Beaumont .... gaffer (2 episodes, 1996)
Paul Burns .... gaffer (2 episodes, 1996)
Trevor Coop .... assistant camera (2 episodes, 1996)
Paul Englefield .... assistant camera (2 episodes, 1996)
Gary Flemming .... electrician (2 episodes, 1996)
Gary Hutchings .... grip (2 episodes, 1996)
Jeremy Jenkins .... electrician (2 episodes, 1996)
Bob Mardon .... electrician (2 episodes, 1996)
Ewan O'Brien .... camera trainee (2 episodes, 1996)
Adam Coles .... clapper loader (2 episodes, 1997)
Alex Howe .... focus puller (2 episodes, 1997)
Dave May .... grip (2 episodes, 1997)
Derek McCulloch .... gaffer (2 episodes, 1997)
Mike Rutter .... camera operator (2 episodes, 1997)
Rob Southam .... focus puller (2 episodes, 1997)
Tamara Tracz .... clapper loader (2 episodes, 1997)
Gordon Waters .... best boy (2 episodes, 1997)
Russell Diamond .... grip (2 episodes, 2000-2001)
Tim Wiley .... gaffer (2 episodes, 2000-2001)
Paul Edwards .... Steadicam operator / steadicam operator (2 episodes, 2001)
Nick Allsop .... assistant camera (2 episodes, 2002)
Peter Byrne .... clapper loader (2 episodes, 2002)
Eric Greenberg .... focus puller (2 episodes, 2002)
Llewellyn Harrison .... assistant camera (2 episodes, 2002)
Jani Jance .... assistant camera (2 episodes, 2002)
Barney Piercy .... focus puller (2 episodes, 2002)
Kenny Sykes .... gaffer (2 episodes, 2002)
Olly Tellett .... focus puller (2 episodes, 2002)
Gareth Thomas .... assistant camera (2 episodes, 2002)
Kim Tunstall .... clapper loader (2 episodes, 2002)
John Arnold .... grip (2 episodes, 2003)
Paul Benson .... electrician (2 episodes, 2003)
Peter Brimson .... gaffer (2 episodes, 2003)
Chris Bryan .... electrician (2 episodes, 2003)
Kevin Edwards .... assistant camera (2 episodes, 2003)
Luan Hall .... assistant camera (2 episodes, 2003)
Benny Harper .... best boy (2 episodes, 2003)
John Heald .... grip (2 episodes, 2003)
Tom Hyde .... electrician (2 episodes, 2003)
Julian Morson .... camera operator (2 episodes, 2003)
Terry Pate .... grip (2 episodes, 2003)
Suzanne Sanders .... best boy (2 episodes, 2003)
George Vince .... gaffer (2 episodes, 2003)
Ang Richards .... assistant camera (2 episodes, 2004)
Clive Adams .... still photographer: forensic (2 episodes, 2006)
Victoria Hanna .... camera trainee (2 episodes, 2006)
Roger Tooley .... Steadicam operator (2 episodes, 2006)
Tom Wilkinson .... assistant camera (2 episodes, 2006)
Jason Arthur .... clapper loader (2 episodes, 2008)
Stuart Bell .... grip (2 episodes, 2008)
Chad De Klerk .... best boy (2 episodes, 2008)
Tobias Eedy .... second focus puller (2 episodes, 2008)
Jeremy Gee .... camera operator (2 episodes, 2008)
Siza Khawula .... assistant grip (2 episodes, 2008)
Pam Laxton .... focus puller (2 episodes, 2008)
Linda Mabasa .... best boy (2 episodes, 2008)
Tumelo Maesela .... cableman (2 episodes, 2008)
Alex Magombo .... HD technician (2 episodes, 2008)
Joe Matlou .... generator operator (2 episodes, 2008)
Amy McFarling .... assistant camera (2 episodes, 2008)
Xolani Mnguni .... electrician (2 episodes, 2008)
Meshack Molope .... key grip (2 episodes, 2008)
Lucky Mzinyane .... assistant grip (2 episodes, 2008)
Dumisani Ndlazi .... electrician (2 episodes, 2008)
Christopher R. Nunn .... camera trainee: dailies (2 episodes, 2008)
Gary Parnham .... electrician (2 episodes, 2008)
Chris Plevin .... camera operator (2 episodes, 2008)
Collen Rampedi .... gaffer (2 episodes, 2008)
Anton Wehmeyer .... camera operator (2 episodes, 2008)
Neil Baillie .... focus puller (2 episodes, 2010)
Alan Barnes .... gaffer (2 episodes, 2010)
Peter Belcher .... camera operator (2 episodes, 2010)
Jed Harris .... electrician (2 episodes, 2010)
Leon Harris .... electrician (2 episodes, 2010)
Johan Horjus .... digital imaging technician (2 episodes, 2010)
Paul Mammone .... grip (2 episodes, 2010)
Margaret Muggleston .... clapper loader (2 episodes, 2010)
Bevan Simpson .... best boy (2 episodes, 2010)
Mani Chonko Sithole .... electrician (2 episodes, 2010)
Jason Snyman .... assistant camera (2 episodes, 2010)
Mark Ackers .... desk operator (2 episodes, 2011)
Edmond Alexander .... genny operator (2 episodes, 2011)
László Bille .... camera operator: "a" camera (2 episodes, 2011)
Rana Darwish .... camera trainee (2 episodes, 2011)
Florian Emmerich .... camera operator (2 episodes, 2011)
István Faragó .... electrician (2 episodes, 2011)
Thomas Fishwick .... clapper loader (2 episodes, 2011)
Billy Goddard .... grip trainee (2 episodes, 2011)
Steve Gott .... assistant grip (2 episodes, 2011)
Attila Hevesi .... electrician / gaffer (2 episodes, 2011)
János Kiss .... key grip (2 episodes, 2011)
Ádám Kliegl .... focus puller (2 episodes, 2011)
Péter Meiszner .... camera trainee: Hungary unit (2 episodes, 2011)
Terence Montague .... best boy (2 episodes, 2011)
István Ménkü .... electrician (2 episodes, 2011)
Attila Nagy .... focus puller (2 episodes, 2011)
Julius Ogden .... focus puller (2 episodes, 2011)
Ricky Payne .... genny operator (2 episodes, 2011)
Gary Pocock .... grip (2 episodes, 2011)
Gabor Szucs .... grip (2 episodes, 2011)
Attila Tumbász .... assistant camera (2 episodes, 2011)
István Török .... dolly grip (2 episodes, 2011)
Balázs Várszegi .... video assist operator (2 episodes, 2011)
Ádám Wallner .... clapper loader (2 episodes, 2011)
Andy Woodcock .... grip trainee (2 episodes, 2011)
Viktor Zsámbék .... best boy (2 episodes, 2011)
David Broadfoot .... stand-by rigger (2 episodes, 2012)
Ken Gammon .... stand-by rigger (2 episodes, 2012)
Howard Mills .... camera trainee (2 episodes, 2012)
Jonathan England .... camera trainee (2 episodes, 2013)
Jason Ewart .... a camera operator / steadicam operator (2 episodes, 2013)
Hilda Sealy .... first assistant camera (2 episodes, 2013)
Dan West .... clapper loader (2 episodes, 2013)
Sebastian Marczewski .... dailies / second assistant camera: dailies (2 episodes, 2014-2015)
Matthew French .... b camera: Second Assistant Camera - Scotland Unit (2 episodes, 2014)
James Friend .... director of photography: second unit (2 episodes, 2014)
Gabriel Hyman .... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2014)
Sam Caplat .... camera trainee: dailies (2 episodes, 2015)
Fabrizio Sciarra .... camera operator (2 episodes, 2015)

Steve Cussell .... electrician (unknown episodes)
Angela Richards .... assistant camera (unknown episodes)
 
Series Casting Department
Chuck Douglas .... extras casting (43 episodes, 2000-2012)
Amy Craig .... casting assistant (9 episodes, 2012)
Carolyn Bartlett .... casting advisor (8 episodes, 1996)
Craig Stokes .... assistant casting director (8 episodes, 2002)
Laura Scott .... casting advisor (6 episodes, 1997)
Sophie Parrott .... casting associate (4 episodes, 2014)
Angela Grosvenor .... casting advisor (3 episodes, 1998)
Susie Bruffin .... casting advisor (2 episodes, 1997)
Moonyeenn Lee .... casting director: South Africa / casting: South Africa (2 episodes, 2008)
Tamás Kertész .... extras casting (2 episodes, 2011)
 
Series Costume and Wardrobe Department
Mark Lord .... principal costume standby / costume stand-by / ... (19 episodes, 2007-2008)
Yvonne Hellin .... wardrobe supervisor (18 episodes, 2005-2006)
Becky Brown .... assistant costume designer (18 episodes, 2010-2011)
Esther Kennerley .... costume supervisor / wardrobe supervisor (17 episodes, 2002-2013)
Lizzie Moul .... costume assistant (12 episodes, 2012)
Michael Weldon .... costume supervisor (10 episodes, 1999-2010)
Kevin Pratten .... set costume supervisor / wardrobe assistant (10 episodes, 2006)
Saga Widen .... assistant costume designer (10 episodes, 2007)
Vanessa Lingham .... costume: daily (10 episodes, 2011)
Fiona McCann .... costume supervisor / wardrobe supervisor (10 episodes, 2011)
Chloe Flanagan .... costume standby (10 episodes, 2014)
Fola Solanke .... assistant costume designer (9 episodes, 2008)
Saffron Webb .... wardrobe supervisor (9 episodes, 2008)
Giles Gale .... assistant costume designer / wardrobe master (8 episodes, 1996)
Anita Lad .... dresser (8 episodes, 1996)
Paul Yeowell .... wardrobe assistant (8 episodes, 2003)
Corinne Goodman .... costume supervisor (8 episodes, 2004)
Yolanda Peart-Smith .... costume assistant (8 episodes, 2004)
Louise Sorrentino .... wardrobe assistant / costume assistant (8 episodes, 2005-2006)
Lauren Angela Coe .... costume trainee (8 episodes, 2010)
Victoria Taylor .... costume assistant (8 episodes, 2010)
David Wootton .... stand-by costume / costume stand-by (8 episodes, 2010)
Grace Brooks .... costume standby (8 episodes, 2015)
Fiona Greaves .... wardrobe assistant (7 episodes, 2003)
Pat Scott-Brown .... wardrobe assistant (7 episodes, 2003)
Sally Mason .... costume design assistant (6 episodes, 1997)
Marie Ross .... costume assistant / wardrobe (6 episodes, 1998-1999)
Alleyne Kirby Davies .... wardrobe assistant (6 episodes, 2005)
Rozi Hogger .... costume assistant (6 episodes, 2005)
Nadine Powell .... wardrobe supervisor (6 episodes, 2007)
Julie Merritt .... costume stand-by (6 episodes, 2011)
Mike Skorepa .... costume stand-by (6 episodes, 2011)
Tamlin French .... wardrobe / stand-by costume (5 episodes, 2002-2012)
Terry Powell .... costume assistant / dresser (4 episodes, 1997-1999)
Johnathon de Domenico .... wardrobe (4 episodes, 1998)
Rob Brown .... wardrobe (4 episodes, 2002)
Sue Clewett .... wardrobe supervisor (4 episodes, 2002)
Sue Newton .... wardrobe (4 episodes, 2002)
Clare Pegg .... wardrobe (4 episodes, 2002)
Vicky West .... wardrobe (4 episodes, 2002)
Adam Dee .... costume assistant (4 episodes, 2004)
Becky Garrity .... wardrobe assistant (4 episodes, 2006)
Heather MacVean .... wardrobe supervisor (4 episodes, 2007)
Liz Krause .... costume trainee (4 episodes, 2008)
Clodagh Scott .... assistant costume designer (3 episodes, 1998)
Sarah Pasricha .... costume trainee (3 episodes, 2007)
Helen Felstead .... stand-by costume (3 episodes, 2012)
Jackie Vernon .... assistant costume designer (2 episodes, 1996)
Lesley O'Connor .... costume design assistant (2 episodes, 1997)
Gaynor Oldham .... wardrobe (2 episodes, 1998)
Ros Ward .... costume supervisor (2 episodes, 1999)
Camilla Fidden-Green .... costume supervisor (2 episodes, 2000-2001)
Melissa Layton .... costume assistant (2 episodes, 2000-2001)
Julie Nash .... costume assistant (2 episodes, 2000-2001)
Zoe Morris .... wardrobe (2 episodes, 2002)
Richard Sale .... wardrobe (2 episodes, 2002)
Joanne Hayes .... dresser: Amanda Burton (2 episodes, 2004)
David Whiteing .... wardrobe assistant (2 episodes, 2005)
Donna Kisogloo .... costume stand-by (2 episodes, 2008)
Zureta Schulz .... wardrobe supervisor (2 episodes, 2008)
Kristine Berg .... costume supervisor (2 episodes, 2010)
Hetta Burger .... costume stand-by / key costumer (2 episodes, 2010)
Nicole De Jager .... assistant costume stand-by (2 episodes, 2010)
Carlos Dela Torres .... costume buyer (2 episodes, 2010)
Rachel Chrisp .... costume stand-by (2 episodes, 2011)
Ian Foweraker .... costume stand-by (2 episodes, 2011)
Christy Juhnke .... costume stand-by (2 episodes, 2011)
Mónika Matyi .... costume supervisor (2 episodes, 2011)
 
Series Editorial Department
Steven Forrester .... first assistant editor / assembly editor (74 episodes, 2008-2015)
Tim Waller .... senior colourist / senior colorist (66 episodes, 2006-2013)
Nick Anderson .... on-line editor (45 episodes, 2007-2012)
Katelin Westwood .... data transfer / conform editor (32 episodes, 2011-2013)
Mandy Miller .... post production paperwork / post-production paperwork (22 episodes, 2011-2012)
Michelle Cort .... digital intermediate conform editor (20 episodes, 2012-2013)
Clyde Kellett .... on-line editor (18 episodes, 2005-2006)
Sarah Howie .... post-production / post-production assistant (18 episodes, 2007-2010)
Steve Owen .... data transfer (16 episodes, 2012-2013)
Perry Gibbs .... colorist (14 episodes, 2005-2006)
Selina Macarthur .... assistant editor (10 episodes, 2006)
Daniel Chaput de Saintonge .... assistant editor (9 episodes, 2007)
Adam Masters .... post-production coordinator (8 episodes, 1996)
Andrew Hillier .... post-production coordinator (8 episodes, 1997)
Kevin Horsewood .... colorist / telecine colorist (8 episodes, 2002)
Andrew Jadavji .... assistant editor (8 episodes, 2002)
Simon Graham .... on-line editor (8 episodes, 2003)
Kevin Dobson .... on-line editor (8 episodes, 2004)
Jo Walker .... assistant editor (8 episodes, 2004)
Calum Ross .... assistant editor (8 episodes, 2005)
Ergin Ahmet .... colorist (7 episodes, 2003)
Nina Bradley .... assistant editor (7 episodes, 2003)
Chris Packman .... telecine operator (4 episodes, 1998)
Mal Woolford .... post-production coordinator (4 episodes, 1998)
Stuart Fyvie .... colorist (4 episodes, 2004)
Paul Staples .... colorist (4 episodes, 2004)
Aidan Farrell .... colorist (4 episodes, 2005)
Dave Hawley .... telecine (3 episodes, 1999)
Simon Giblin .... on-line editor (3 episodes, 2000-2001)
Vincent Narduzzo .... colorist (3 episodes, 2000-2001)
Mike Williams .... on-line editor (3 episodes, 2002)
John Crane .... telecine operator (2 episodes, 1996)
Stephen Fidler .... telecine operator (2 episodes, 1996)
Joanna Garrard .... assistant editor (2 episodes, 2004)
Danielle Palmer .... assistant editor (2 episodes, 2005)
Jenny King .... trainee assistant editor (2 episodes, 2008)
Eve Doherty .... trainee assistant editor (2 episodes, 2010)
Gwillym Hewetson .... assistant editor (2 episodes, 2010)
Erika Köcsky .... digital dailies supervisor (2 episodes, 2011)
Ellen Taylor .... assistant editor (2 episodes, 2011)
Bejhan Kalantar .... post-production coordinator (2 episodes, 2013)
 
Series Music Department
John Harle .... composer: theme music / composer: main theme (56 episodes, 1998-2012)
Jake Jackson .... score mixer (22 episodes, 2011-2012)
Peter Gregson .... musician: electric cello (10 episodes, 2014)
Richard Hammarton .... orchestrator (9 episodes, 2001-2002)
Paul Golding .... music scoring engineer (8 episodes, 1996)
Bradley Miles .... orchestrator (8 episodes, 2003)
Zac Cranko .... music programmer / musician: synth programmer (6 episodes, 2011-2013)
Jon Opstad .... music programmer (6 episodes, 2012)
Ben De Vries .... music programmer (6 episodes, 2014)
Rick Wentworth .... composer: incidental music (4 episodes, 1998)
Dario Marianelli .... orchestrator (3 episodes, 1999)
James Bowman .... singer: title music (2 episodes, 1996)
Sarah Leonard .... musician: Solo voice (2 episodes, 1998)
 
Series Transportation Department
Derek McPhail .... transportation captain (50 episodes, 2010-2014)
Ian Yea .... facilities driver (8 episodes, 2003)
Damien Lucas .... facilities driver (3 episodes, 1999)
Gabor Kisgyorgy .... assistant picture car coordinator / transportation captain (2 episodes, 2011)
Claudia Kossik .... picture car coordinator / transportation coordinator (2 episodes, 2011)
 
Series Other crew
Peter Dean .... advisor: coroner and police surgeon / advisor: forensic pathology (79 episodes, 1998-2011)
Mark Galbraith .... production executive (42 episodes, 2002-2006)
Garry Marriott .... unit medic (36 episodes, 2007-2011)
Ben Swift .... forensic pathology advisor / advisor: forensic pathology (36 episodes, 2007-2011)
David Bright .... police advisor (33 episodes, 2002-2006)
Carmel Maloney .... production consultant (33 episodes, 2007-2012)
Kevin Shapland .... police advisor (32 episodes, 2007-2010)
Erin Graham .... production accountant / assistant production accountant (30 episodes, 2007-2012)
Ian Hill .... advisor: forensic pathology (29 episodes, 1998-2007)
Donna Mabey .... production secretary / assistant production coordinator / ... (28 episodes, 2006-2010)
Richard Palin .... computer screen graphics (28 episodes, 2012-2014)
Natalie Brown .... location manager / location unit manager (23 episodes, 2006-2010)
Simon Gerra .... production accountant (22 episodes, 2008-2010)
Sarah Howie .... post script services (22 episodes, 2008-2010)
Steve Matthews .... script editor (20 episodes, 2004-2006)
David Biswell .... assistant location manager / production runner (20 episodes, 2008-2014)
Layton Narbey .... assistant accountant (20 episodes, 2010-2013)
Parveen Ahmed .... researcher (20 episodes, 2013-2014)
Hans Van Der Werf .... location manager (19 episodes, 1999-2011)
Rhian Griffiths .... production coordinator (19 episodes, 2006-2007)
Martin Tweddell .... production accountant / assistant production accountant (18 episodes, 2002-2006)
Nathaniel Cary .... advisor: forensic pathology (18 episodes, 2005-2006)
Ian Pollington .... location manager (17 episodes, 2012-2015)
Ted Ryan .... police advisor (16 episodes, 1996-1998)
Christopher White .... location manager (16 episodes, 2003-2006)
May Gibson .... script editor (16 episodes, 2008-2010)
James Dunbar .... researcher (16 episodes, 2010-2011)
Steven Lissner .... assistant location manager / location manager (16 episodes, 2010-2011)
Daniel Liddiard .... production accountant / assistant production accountant (15 episodes, 2003-2004)
Andrew Hill .... production accountant / assistant accountant / ... (15 episodes, 2006-2007)
Andy Brydon .... production secretary / production runner (14 episodes, 2002-2004)
Paul Richmond .... production executive (13 episodes, 1996-1998)
Tanya Latif .... production coordinator (13 episodes, 1997-2001)
Janice Brackenridge .... script supervisor (13 episodes, 2006-2012)
Katy Harmer .... script editor (12 episodes, 2007-2008)
Sara Butler .... production coordinator / production coordinator: UK (12 episodes, 2008)
Scott Hiskey .... assistant accountant (12 episodes, 2012)
Bryony Wood .... production secretary (12 episodes, 2012)
Jyoti Patrel .... script editor (11 episodes, 2003-2004)
Nigel McCrery .... deviser (10 episodes, 1998-2007)
Ken Payne .... assistant production accountant / assistant accountant (10 episodes, 2000-2005)
Richard Moat .... location manager (10 episodes, 2002-2004)
Neil Hodge .... head chef (10 episodes, 2006)
Jonathan Houston .... production runner (10 episodes, 2006)
Phill Reeves .... floor runner (10 episodes, 2006)
Rebecca Graham .... runner (10 episodes, 2007)
David Choudhry .... location assistant (10 episodes, 2008)
Paul Mafo .... assistant accountant (10 episodes, 2008)
Jamie Mayers .... senior production accountant (10 episodes, 2008)
Yuen-Wai Liu .... production secretary (10 episodes, 2010)
Edward Rees .... production runner / production staff (10 episodes, 2010)
Catherine Booton .... production secretary (10 episodes, 2011)
Steve Crimmins .... police advisor (10 episodes, 2011)
Sophie Johnson .... script editor / story editor (10 episodes, 2011)
Ceredig Parry .... assistant accountant (10 episodes, 2011)
Benjamin Richards .... production coordinator (10 episodes, 2011)
Julie Clark .... production consultant (10 episodes, 2013)
Chris Farrer .... script editor (10 episodes, 2013)
Emma Brown .... production coordinator (10 episodes, 2014)
Jon Rowe .... assistant script editor / script editor (10 episodes, 2015)
Judy Gayton .... script supervisor (9 episodes, 1999-2006)
Juley Harding .... script supervisor (9 episodes, 2000-2008)
Emma Short .... assistant script editor (9 episodes, 2006)
Simon Sharrod .... script supervisor (9 episodes, 2010-2014)
Lucy Drake .... senior accountant (9 episodes, 2011)
Nathan Francis .... assistant accountant (9 episodes, 2013)
Elaine Dawson .... assistant production accountant (8 episodes, 1996)
Joseph Rhodes .... location manager (8 episodes, 1996)
Patrick Spence .... script editor (8 episodes, 1996)
Helen Whitwell .... advisor: forensic pathology (8 episodes, 1996)
Hilary Binner .... continuity (8 episodes, 1997)
Sara Crawcour .... assistant production accountant (8 episodes, 1997)
Miriam Segal .... script editor (8 episodes, 1997)
Mhairi Brennan .... production coordinator (8 episodes, 2002)
Jyoti Patel .... script editor (8 episodes, 2002)
Tejinder Sagoo .... production secretary (8 episodes, 2002)
Caroline Sanders .... production accountant (8 episodes, 2002)
Rebecca Earl .... production coordinator (8 episodes, 2003)
Sarah Gardiner .... production runner (8 episodes, 2003)
Matt Steinmann .... location manager (8 episodes, 2003)
Darren Capper .... production runner (8 episodes, 2004)
Alison Liddle .... production coordinator (8 episodes, 2004)
Karen Smith .... assistant location manager (8 episodes, 2004)
Denis Wray .... assistant production accountant (8 episodes, 2004)
Anita Etienne .... production secretary (8 episodes, 2005)
Midge Ferguson .... location manager (8 episodes, 2005)
Surian Fletcher-Jones .... assistant script editor (8 episodes, 2005)
Richard Knight .... assistant location manager (8 episodes, 2005)
Karen Vicary .... production accountant (8 episodes, 2005)
Rebecca Morse .... script supervisor (8 episodes, 2006-2012)
Ben Quirk .... floor runner (8 episodes, 2010)
Ben Rosa .... production runner (8 episodes, 2011)
Laura Moloney .... floor runner (8 episodes, 2013)
Sally Kirkby .... production accountant (7 episodes, 2003)
Liz Wilson .... advisor: forensic pathology (7 episodes, 2004)
Juliette Woodcock .... production coordinator (7 episodes, 2005)
Emma Yeomans .... location assistant (7 episodes, 2005)
Russell Dewulff Booth .... production runner / floor runner: second unit (7 episodes, 2007)
Laurie Cook .... floor runner / runner (7 episodes, 2007)
Dan Osborne .... armourer (7 episodes, 2011-2013)
Antony Green .... production runner (7 episodes, 2014)
Linsay Kirkland .... script editor (6 episodes, 1997)
Maggie Stevens .... script supervisor (6 episodes, 2002-2004)
Kelly Dennis .... floor runner (6 episodes, 2003)
Jill Forbes .... production secretary (6 episodes, 2004)
Rachael Haston .... floor runner (6 episodes, 2004)
Cheryl Skelton .... floor runner (6 episodes, 2008)
Nadine Smith .... production secretary (6 episodes, 2008)
Annabel Norbury .... floor runner (6 episodes, 2010)
Samantha Psyk .... researcher (6 episodes, 2011)
Andy Hart .... forensic adviser (6 episodes, 2012)
Pat Tookey-Dickson .... script supervisor (6 episodes, 2013-2014)
Caroline Elliston .... script supervisor (6 episodes, 2014-2015)
David Caton-Richards .... medic (6 episodes, 2015)
Simon Bird .... location manager (5 episodes, 1997-1999)
Owen Griffin .... police advisor (5 episodes, 2000-2002)
Christine White .... script supervisor (5 episodes, 2005-2006)
Adam Betterton .... location assistant (5 episodes, 2006)
Simon Baber .... unit manager (5 episodes, 2011)
Richard Burrell .... location manager (4 episodes, 1996)
Jane Cossey .... location manager (4 episodes, 1996)
Lindsay Grant .... continuity (4 episodes, 1996)
Sue Hills .... continuity (4 episodes, 1996)
Brian Halliday .... armorer (4 episodes, 1997)
Jackie Taylor .... location manager (4 episodes, 1997)
Gordon Ronald .... production executive (4 episodes, 1998-1999)
Irene Chawko .... script supervisor (4 episodes, 1998)
Julie Gardner .... script editor (4 episodes, 1998)
Richard Green .... production accountant (4 episodes, 1998)
Paul Luke .... production accountant / assistant production accountant (4 episodes, 1998)
Helen Meadows .... production coordinator / production runner (4 episodes, 1998)
Katrina Fletcher .... location manager / location unit manager (4 episodes, 2002-2007)
Mark Gladwin .... location manager / location scout (4 episodes, 2002-2004)
Non Eleri Hughes .... script supervisor (4 episodes, 2004)
Anna Dar-El .... runner (4 episodes, 2005)
Sophie Gambardella .... production runner (4 episodes, 2005)
Catherine Moor .... runner (4 episodes, 2005)
Ian 'Scooter' Welbourn .... production runner / set runner (4 episodes, 2005)
Mark Cushman .... location assistant (4 episodes, 2006)
Ruth Atkinson .... script supervisor (4 episodes, 2007-2008)
Claire Bennett .... script editor (4 episodes, 2007)
Benjamin Green .... production runner (4 episodes, 2007)
Melinda Stokes .... production accountant / production accountant: South Africa / ... (4 episodes, 2008-2010)
Jean-Roux Viljoen .... location manager (4 episodes, 2008-2010)
Rebecca Clatworthy .... floor runner (4 episodes, 2008)
Terri Kaye .... production secretary (4 episodes, 2008)
Katie Harlow .... script supervisor (4 episodes, 2011)
Andrew Clifford .... script editor (4 episodes, 2012)
Harriet Patton .... production runner (4 episodes, 2012)
Lee Saczak .... researcher (4 episodes, 2012)
Katie Stevens .... production coordinator / production secretary (4 episodes, 2013-2015)
Amy Lyons .... production secretary (4 episodes, 2015)
Lucy Hopkins .... production secretary (3 episodes, 1996-1997)
Jeannie Hamilton .... assistant location manager (3 episodes, 1998)
Caroline Lloyd-Price .... production secretary (3 episodes, 1998)
Clare Alan .... script editor (3 episodes, 1999)
Amanda Black .... production coordinator (3 episodes, 1999)
David Jones .... production accountant (3 episodes, 1999)
Sarah Alexander .... production secretary / production coordinator (3 episodes, 2000-2001)
Vivienne Neary .... script editor (3 episodes, 2000-2001)
Sarah White .... location manager (3 episodes, 2000-2001)
Simon Neville .... armourer supervisor / armorer (3 episodes, 2006-2014)
Klaudia Mejcz .... assistant production accountant (3 episodes, 2006)
Jennifer Stanford .... production office assistant (3 episodes, 2007)
Adam Olley .... production accountant (3 episodes, 2012-2013)
Maggie Anson .... artists booker (2 episodes, 1996)
Vicky Featherstone .... script editor (2 episodes, 1996)
Gillian McNeill .... production executive (2 episodes, 1996)
Sonia Palmer .... script editor (2 episodes, 1996)
Andrea Sapsford .... script editor (2 episodes, 1996)
Liz Williams .... assistant production accountant (2 episodes, 1996)
Jo Barden .... location manager (2 episodes, 1998)
Neil Houston .... location manager (2 episodes, 1998)
Ruth Christie .... script supervisor (2 episodes, 1999)
Derek Donohoe .... assistant accountant (2 episodes, 1999)
Wim De Greef .... production accountant (2 episodes, 2000-2001)
David Farlow .... production runner (2 episodes, 2000-2001)
Camilla Griffith-Jones .... production executive (2 episodes, 2000-2001)
Tim Watson .... production runner (2 episodes, 2000-2001)
Jane Burrows .... script supervisor (2 episodes, 2002)
Helen Crossley .... floor runner (2 episodes, 2002)
Samantha-Jane Hunt .... floor runner (2 episodes, 2002)
Ben Jerritt .... floor runner (2 episodes, 2002)
Eliot Mathews .... floor runner (2 episodes, 2002)
Carol Saunderson .... script supervisor (2 episodes, 2002)
Patrick Schweitzer .... location manager (2 episodes, 2002)
Richard Shepherd .... advisor: forensic pathology (2 episodes, 2002)
Kristian Smith .... production runner (2 episodes, 2002)
Dee Taylor .... script supervisor (2 episodes, 2002)
Carol Gardner .... script supervisor (2 episodes, 2003)
Tess Malone .... script supervisor (2 episodes, 2003)
Caroline O'Reilly .... script supervisor (2 episodes, 2003)
Claire McBride .... location manager (2 episodes, 2004)
Jen Samson .... script editor (2 episodes, 2004)
Lucy Tomalin .... production secretary (2 episodes, 2004)
Lauren Wilbow .... floor runner (2 episodes, 2004)
Jon Baker .... armorer (2 episodes, 2006)
Aggie Mensah .... assistant production accountant (2 episodes, 2006)
Kathryn Deighan .... floor runner (2 episodes, 2007)
Nick Marshall .... location manager (2 episodes, 2007)
Rajeena Sangar .... location assistant (2 episodes, 2007)
Rufus Andrews .... location manager (2 episodes, 2008)
Maureen Conway .... script supervisor (2 episodes, 2008)
Shakeera Holland .... forensic pathology advisor (2 episodes, 2008)
Nicola Jessop .... forensic pathology advisor (2 episodes, 2008)
Suzanne McGeachan .... script supervisor (2 episodes, 2008)
Gail McQuillan .... production coordinator: South Africa (2 episodes, 2008)
Helene Oosthuizen .... script supervisor (2 episodes, 2008)
Steve Smith .... script advisor (2 episodes, 2008)
Benjamin Sonokonokono .... floor runner (2 episodes, 2008)
Jeanine Vellema .... forensic pathology advisor (2 episodes, 2008)
San Davey .... script supervisor (2 episodes, 2010)
Carol Heij .... production coordinator (2 episodes, 2010)
Noluthando Mathe .... set runner (2 episodes, 2010)
Gray Sinclair .... assistant location manager (2 episodes, 2010)
Andrew Stanley .... assistant accountant (2 episodes, 2010)
Karen Stranach .... assistant accountant (2 episodes, 2010)
Phillip Trow .... script supervisor (2 episodes, 2010)
Csaba Benedek .... security consultant (2 episodes, 2011)
James Chambers .... floor runner (2 episodes, 2011)
Douglas Cox .... floor runner (2 episodes, 2011)
Gabriella Csoma .... production coordinator (2 episodes, 2011)
Rita Galántai .... assistant co-ordinator / assistant coordinator (2 episodes, 2011)
Andrea Hidas .... assistant location manager (2 episodes, 2011)
Roslyn Hill .... production secretary (2 episodes, 2011)
Annie Hitchcock .... floor runner (2 episodes, 2011)
Adrienn Kamarás .... production secretary (2 episodes, 2011)
Richard Kelly .... floor runner (2 episodes, 2011)
Balázs Labancz .... production assistant (2 episodes, 2011)
Linda Marián .... set production assistant (2 episodes, 2011)
Lara Marsden .... floor runner (2 episodes, 2011)
János Papp .... health & safety advisor (2 episodes, 2011)
Zsolt Pereházi .... assistant location manager (2 episodes, 2011)
Tamás Péter .... set production assistant (2 episodes, 2011)
Laszlo Rorariusz .... location manager (2 episodes, 2011)
Ben Stevenson .... base runner (2 episodes, 2011)
Richard Szabó .... security HOD "HU" (2 episodes, 2011)
Erika Tamás .... first assistant accountant (2 episodes, 2011)
Zsolt Tolmer .... set production assistant (2 episodes, 2011)
Gabriella Winkler .... script supervisor (2 episodes, 2011)
Matt Owens .... fire brigade advisor / fire safety (2 episodes, 2012-2013)
Anil Douglas .... production runner (2 episodes, 2013)
Emily Dundas .... production coordinator (2 episodes, 2013)
Marina Tyndall .... dialect coach (2 episodes, 2013)
Munawar Ahmad .... assistant production accountant (2 episodes, 2014)
Ffion Kunz .... floor runner (2 episodes, 2014)
Amy Rodriguez .... script supervisor (2 episodes, 2014)
Yusoof Patel .... production secretary (2 episodes, 2015)
Paul Redmond .... production executive (1 episode, 1997-1998)

Marie-Gabrielle Blake .... production coordinator (unknown episodes, 1997)
Ashley Fegan Earl .... advisor: forensic pathology (unknown episodes)
David Ridgewell .... advisor: forensic pathology (unknown episodes)
Rachael Speed .... floor runner (unknown episodes)
 
Series Thanks
Jurii Kirnev .... with the participation of (2 episodes, 2011)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
Runtime:
60 min (season 1,2,6 - 11) | 120 min (Season 3,4,and 5)
Country:
Language:
Color:
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M (some episodes) | Australia:MA (some episodes) | Netherlands:12 | UK:15

Did You Know?

Trivia:
Some improvisation takes place during filming.See more »
Movie Connections:

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
16 out of 31 people found the following review useful.
Glad that Amanda has gone for a Burton, 18 July 2007
Author: paul-3257 from United Kingdom

I originally gave up watching Silent Witness when I found that AB's character annoyed me. Every episode (that I watched) appeared to follow the formula:

1) Ryan saying that the death was not suspicious - the police should stop kicking up such a fuss (they were buffoons). 2) Police accepted her opinion, stopped investigating 3) Ryan then decided it was suspicious and kicked up a huge fuss that the police were incompetent!

Ryan seem to alternate between cool, calm professional and near hysteric.

How exactly was she supposed to be worthy of promotion to professor, rather than put on probation?

Not really an advert for Women's lib! Were they just copying Quincy's pointless outbursts?

Just started watching an Emilia Fox episode, better so far...Emilia hasn't thrown any hissy fits.

Was the above review useful to you?
See more (13 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Silent Witness" (1996)
Recent Posts (updated daily)User
Any news on a Series 18? joannachacha
Did not care too much for season 17 -loved the previous ones alfie210684
Schism Shoelia
Tom/Harry Phantomzonevillain
Get rid of Chamberlin Jay_Jay2664
theme song Jay_Jay2664
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
"Prime Suspect" "Prime Suspect 2" "Prime Suspect 3" "A Touch of Frost" "Midsomer Murders"
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Episode guide Full cast and crew Company credits
News articles IMDb TV section IMDb Crime section
IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.

You may add a new episode for this TV series by clicking the 'add episode' button