Judge Judy Poster

(1996– )

Awards

Daytime Emmy Awards 2016

Won
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Christyna Copeland (producer)
Kurstin Haynes (producer)
Gina Madrid (producer)
Alex Martinez (producer)
Matt Pomfret (producer)
Sarah Smith (producer)
Julie Turner (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2013

Won
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Timothy Regler (executive producer)
Randy Douthit (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Alex Martinez (producer)
Matt Pomfret (producer)
Marisa Van den Borre (producer)
Gina Madrid (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2011

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Robin Koethcke (producer)
Jessica Arellano (producer)
Gina Madrid (producer)
Marisa Van den Borre (producer)
Kitty Lyon (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2010

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Richard Russakoff (senior producer)
Kitty Lyon (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2009

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Timothy Regler (executive producer)
Randy Douthit (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kristine Lee (co-supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Richard Russakoff (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Tara Sarazen (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2008

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Legal/Courtroom Program
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Kristine Lee (senior producer)
Richard Russakoff (senior producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Monica Rodman (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2007

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Richard Russakoff (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (senior producer)
Jonathan Sebastien (senior producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Jill Wilderman (producer)
Kristine Lee (producer)
May Johnson (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2006

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Richard Russakoff (producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Tina Nicotera (producer)
Jill Wilderman (producer)
May Johnson (producer)
Jonathan Sebastien (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2005

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Richard Russakoff (producer)
Jenny Hope (producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Jonathan Sebastien (producer)
Kirk Liens (coordinating producer)
Christopher Thomas (coordinating producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2004

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (co-executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Jonathan Sebastien (producer)
Richard Russakoff (producer)
Jenifer Faison (producer)
Christopher Thomas (producer)
Kirk Liens (producer)
Jenny Hope (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2003

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Timothy Regler (co-executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Jonathan Sebastien (producer)
Richard Russakoff (producer)
Jenifer Faison (producer)
Christopher Thomas (producer)
Kirk Liens (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2002

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Peter Brennan (executive producer)
Timothy Regler (co-executive producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Karen Gruber (supervising producer)
Shannon Weber-Arellano (senior producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Richard Russakoff (producer)
Christopher Thomas (producer)
Kirk Liens (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2001

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Peter Brennan (executive producer)
Karen Gruber (supervising producer)
Victoria Jenest (supervising producer)
Belinda Jackson (producer)
Cybil Jordan-Malachi (producer)
Ray J. Pages (producer)
Timothy Regler (producer)
Richard Russakoff (producer)
Christopher Thomas (producer)
Shannon Weber-Arellano (producer)
Kirk Liens (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 2000

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Directing
Jerry Kupcinet
Outstanding Special Class Series
Randy Douthit (executive producer)
Peter Brennan (executive producer)
Karen Gruber (supervising producer)
Andrea Capelli
Victoria Jenest
Cybil Jordan-Malachi
Carla Kaufman
Lisa Lew
Ray J. Pages
Richard Russakoff
Timothy Regler
Christopher Thomas
Richard Velasquez
Shannon Weber-Arellano
Bo Banks
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 1999

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Program
Peter Brennan (executive producer)
Randy Douthit (executive producer)
Tiffany Avery (producer)
Dena Lemmons (producer)
Nancy Barry (producer)
Andrea Capelli (producer)
Karen Gruber (producer)
Victoria Jenest (producer)
Brad Kuhlman (producer)
Lisa Lew (producer)
Timothy Regler (producer)
Lisa Sichi (producer)
Christopher Thomas (producer)
Richard Velasquez (producer)
Judy Sheindlin (host)

Daytime Emmy Awards 1998

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Program
Peter Brennan (executive producer)
Randy Douthit (executive producer)
Andrea Capelli (producer)
Brenda Dillon (producer)
Karen Gruber (producer)
Victoria Jenest (producer)
Brad Kuhlman (producer)
Lisa Lew (producer)
Timothy Regler (producer)
Lisa Sichi (producer)
Richard Velasquez (producer)
Judy Sheindlin (host)

Online Film & Television Association 2010

Nominated
OFTA Television Award
Best Non-Fiction Program
Best Host or Panelist in a Non-Fiction Program
Judy Sheindlin

Online Film & Television Association 2001

Nominated
OFTA Television Award
Best Talk or Service Show
Best Host of a Talk or Service Show
Judy Sheindlin

Online Film & Television Association 1999

Nominated
OFTA Television Award
Best Talk or Service Show
Best Host of a Talk or Service Show
Judy Sheindlin

TV Guide Awards 2000

Nominated
TV Guide Award
Favorite Daytime Talk Show

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards