Edit
Andersonville (TV Movie 1996) Poster

(1996 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Frankenheimer

Writing Credits (WGA)  

David W. Rintels ... (written by)

Cast (in credits order)  

Jarrod Emick ...
Josiah Day
...
Sgt. McSpadden
Ted Marcoux ...
Martin Blackburn
...
Hopkins
...
Billy
Frederick Coffin ...
Collins
...
Sgt. John Gleason
...
Mad Matthew
...
Tyce
Tony Higgins ...
Tucker
Kris Kamm ...
2nd Wisconsin Soldier
Andrew Kavovit ...
Tobias
...
Olek Wisnovsky
...
Col. Chandler
...
Ethan
...
Limber Jim
...
Bob Reese
...
60th Ohio Soldier
...
...
Dick Potter
Jan Tríska ...
Capt. Henry Wirz
Bruce Evers ...
Lt. Barrett
...
Patrick Shay
...
Samson
...
Benson
...
Capt. Sills
...
Captain Russell
Tim Black ...
Lt. Oliver
Clancy Imislund ...
Col. O'Neil
Gary Lee Davis ...
Georgie
Michael Haynes ...
Stansfield
Lonnie R. Smith Jr. ...
Sullivan
Bud Davis ...
Delaney
Charles Lawlor ...
Willens
...
Sergeant of the Artillery
...
Lt. Dahlgren
Michael Lowry ...
Young Guard #2
Kenny Jones ...
10th Kentucky Corporal (as Kenneth Paul Jones)
Jefferson Taffet ...
(as Jeff Taffet)
Rick Rogers ...
17th Maine Corporal
Lenny Herb ...
17th Maine Private
Tom Even ...
Guard with Bayonet
James Leggat ...
Confederate Private
James Van Harper ...
Confederate Private
...
Hub
...
Confederate Corporal
...
Aide
James Mayberry ...
Maj. Sowell
Jason Astors ...
Ethan's friend #1
Michael Flannery ...
Ethan's friend #2
Shawn Considine ...
Patrick Shay's Friend
Bill Gribble ...
Old Prisoner #1
...
Old Prisoner #2
...
Jury Foreman (as Andrew Stahl)
Bruce Stephen Ryon ...
Sergeant
James Burkhart ...
Sergeant
Gary B. Carpenter ...
Sergeant
Troy Andrew Cool ...
Sergeant
Jason W. May ...
Sergeant
Kenn Drescher ...
Sergeant
Mark S. Faulkner ...
Sergeant
Samuel L. Stephens ...
Sergeant (as Samuel L. 'Big Steve' Stephens)
Martin Liebschner Jr. ...
Sergeant (as Martin 'Banjo Man' Liebschner Jr.)
Matthew Murdzak ...
Sergeant
Tim Kueberth ...
Sergeant
Joe Trotter ...
Sergeant
Robert E. Westman ...
Sergeant
Thomas E. Williams ...
Sergeant
Rest of cast listed alphabetically:
...
Sarg. Hoarce Trimble
Peter Bonner ...
Union prisoner
...
Grundy
Michael Stephen Bryant ...
Union Soldier
R. David Burns ...
Wounded Soldier
Jenni Cline ...
Prisoner
Edward Coakley ...
Sergant (54th Mass)
Mark Duvall ...
Soldier
...
Mob Lynch Man
Michael Harrington ...
Curtis
Jack Harrison ...
Captain Martin
Robert Lee Hodge ...
Union Prisoner
Richard Holliday ...
Confederate Guard
Patrice Jackson ...
Inmate
Michael Jaegers ...
Union prisoner
Simon Koelmeyer ...
Union Prisoner
...
Dying Prisoner
...
(voice)
Shawn Loflin ...
Union Prisoner
Scott Osborn ...
Confederate Guard / Federal POW
Michael Pendergrass ...
Cheering Boy
Eric Potter ...
Union Prisoner
Stephen Rollins ...
Bentley (scenes deleted)
Erica Sansom ...
POW
Michael Sansom ...
POW
J Schaefer ...
Union Prisoner
Robert Sterling ...
Union Prisoner
...
Actor
David Wade ...
POW
William Lee White ...
Confederate Guard / Union Prisoner
...
Thomas Sweet (as Tom Wilson)
...
Union Prisoner (uncredited)
Jeff Ballentine ...
Union Prisoner (uncredited)
Ryan Christian ...
Raider (uncredited)
...
Scabbie (uncredited)
Robbie Cook ...
POW (uncredited)
...
Union Soldier (uncredited)
Janet 'Scarlett' Gibson ...
Soldier (uncredited)
Benjamin Gravitt ...
Confederate Guard (uncredited)
...
Sara (wife) (uncredited)
Dave Hughes ...
Union Prisoner (uncredited)
Brian Merrick ...
Union Prisoner (uncredited)
...
Regulator (uncredited)
John Pagano ...
Union Prisoner (uncredited)
...
Mess Sergeant (uncredited)
Ken DeSoto Ramoz ...
Captain Wirz / Confederate Guard (uncredited)
Robert Rubio ...
Union Prisoner (uncredited)
...
Union Prisoner (uncredited)
Brian Stretch ...
Trial Testifier (uncredited)
...
Union Prisoner (uncredited)
...
Union Prisoner (uncredited)
Joe Walsh ...
POW (uncredited)
Terrence R. Williams ...
Union Prisoner (uncredited)
...
Prisoner (uncredited)
William 'Shorty' Young ...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Diane Batson-Smith ... co-producer (as Diane Smith)
John Frankenheimer ... executive producer
David W. Rintels ... producer
Lansing L. Smith ... producer
Ethel Winant ... executive producer

Music by 

Gary Chang

Cinematography by 

Ric Waite

Film Editing by 

Paul Rubell

Production Design by 

Michael Z. Hanan

Art Direction by 

Edward L. Rubin ... (as Ed Rubin)

Set Decoration by 

Douglas A. Mowat

Costume Design by 

May Routh

Makeup Department 

Susan Buffington ... hair stylist
Shana Fruman ... hair stylist
Erwin H. Kupitz ... wig and makeup master
Janeen Schreyer ... makeup department head
Jeff Swan ... special makeup effects artist: reshoots (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Peter C. Graupner ... first assistant director
Michael Z. Hanan ... second unit director
Peter Merwin ... second assistant director
James Sbardellati ... first assistant director
Todd Turner ... assistant director

Art Department 

David Alan Bean ... tool man
Ted Boonthanakit ... storyboard artist
Adam Braid ... set dresser
John C. Cameron ... assistant property master
Jack Colmenero ... set dresser
Sandi Cook ... assistant art director
John Courtney ... construction gang boss
Timothy Dolph ... prop fabricator: foam weapons
Robert L. Girard ... gang boss
Steve A. Hagberg ... construction coordinator
Ryan Hartnett ... greens
Jeffrey A. Hughes ... set dresser: re-shoots
Steven Kerlagon ... lead painter
Jean-Paul Menard ... set dresser
Thomas Minton ... set designer
Mark Nave ... painter
Robert Tate Nichols ... on-set dresser
Michael Pisani ... set dresser
Melinda Sanders ... set dresser
Tad Smalley ... lead man
Lance Totten ... props
Keith Walters ... second unit property master
Cheree Welsh ... art department coordinator
Adam Cameron ... set dresser (uncredited)
Clare Scarpulla ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Gregg Barbanell ... foley artist
Mary H. Ellis ... production sound mixer
Grover B. Helsley ... sound re-recording mixer (as Grover Helsley)
Mike Le Mare ... supervising sound editor
Kate Lumpkin ... utility sound (as Kat Craig)
Richard D. Rogers ... sound re-recording mixer
William Schlueter ... sound editor
Brady Schwartz ... foley editor
John J. Stephens ... sound re-recording mixer (as John Stephens)
Karola Storr ... foley supervisor
Elijah Schkeiban ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Eric Roberts ... special effects
Cliff Wenger ... special effects coordinator
Jacob D. Marmer ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Dorn Merrill Kennison ... model maker
Malina Koani ... production assistant
Bret Mixon ... rotoscope supervisor
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor
Christopher Warren ... director of miniature photography
Kieran Woo ... production controller: Digital Domain

Stunts 

Davis Bates ... stunts
Thomas H. Botts III ... stunts
Scott Brantley ... stunts
Michael Stephen Bryant ... stunts
Bobby Burns ... stunts
Scott Dale ... stunts / utility stunts
Bud Davis ... stunt coordinator
Danny Downey ... stunts
Ian Eyre ... utility stunts
Bob Fisher ... stunt double
Billy L. 'Butch' Frank ... stunts
Lex D. Geddings ... stunt actor
Nathan Haas ... stunts
Harry Harris III ... utility stunts
Richard Holliday ... stunt performer
Heath Hood ... stunt double (as G. Heath Hood)
Ronald Jaynes ... stunt performer
Anderson Martin ... utility stunts
David Brian Martin ... utility stunts
Johnny Martin ... stunts
Kirby Mills ... stunt double
Don Ruffin ... stunts
Felipe Savahge ... stunts / utility stunts
Brian Stretch ... stunts
Grady Walker ... utility stunts
T.J. White ... utility stunts
Scott Workman ... stunt double
John Zimmerman ... stunt performer
Tommy Mack Turvey ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Reed Altman ... camera operator
Allen Barnwell ... electrician
Carl Boles ... gaffer
Stephen Crowley ... best boy
Ian Forsyth ... electrician
Dale Fowler ... rigging set electric
Brian Gunter ... b camera operator: second unit
Jimmy Harritos ... rigging set electric
Gary Kelso ... grip
Aaron Memon ... camera loader
Greg Patterson ... gaffer: re-shoots
Riko Schatke ... grip
C. Ashley Sudge ... dolly grip

Animation Department 

Matthew Butler ... on set greens

Casting Department 

Amy L. Klein ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Ann Altman ... additional wardrobe
Bill Edwards ... costume supervisor
Mitzi Haralson ... costumer
Zandra Harding ... head cutter/ fitter
Boyd Miles ... set costumer
Linda Patterson ... seamstress
Patricia Peppard ... costumer

Editorial Department 

Frank Robinson ... colorist: Crawford Communications
Rob Sciarratta ... video color timer
Adam P. Scott ... associate editor

Music Department 

David Franco ... music supervisor
Todd Hayen ... composer: additional music
John 'Wheels' Hurlbut ... assistant scoring engineer
Frank Macchia ... orchestrator
Maria Newman ... musician
Sherry Whitfield ... music editor
Ron Goldstein ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Stu Dodge ... driver
Mike Robinson ... driver: construction department
Robert Van Apeldoorn ... transportation

Other crew 

Brad Arnold ... set production assistant
Clyde D. Baisey ... medic
David D. Baumann ... production assistant: Authentic Casting
Steve Cainas ... assistant to producer
Neill Calabro ... photo double: Bruce Winant
Dennis G. Carter ... craft service
Robin Drinkwater ... production secretary
Mitch Engel ... re-shoot production supervisor
Dale Fetzer ... military choreographer
Billy L. 'Butch' Frank ... wrangler gang boss
Cindy J. Gray ... production coordinator: reshoot
Danny Green ... production assistant
John Guss ... historical technical assistant
Zandra Harding ... head tailor
Heather Holliday ... production assistant
Brian Katz ... set paramedic
Kelly King ... production assistant
Connie Kunz ... assistant accountant
John Migdal ... production assistant (as John 'Migs' Migdal)
Maida N. Morgan ... location manager
Doug Nicely ... location manager: re-shoots
Senia Phillips ... animal trainer
Dan Platt ... sculptor
Daniel Shriver ... assistant to writer
Jerrell Skinner ... office production assistant
Rozanne Stark ... set tutor
Stan Swofford ... set paramedic
Peter Tolle ... assistant accountant
Tanya Valentine ... location crew
Susan Van Apeldoorn ... craft service
Thom Watson ... production assistant
Caleb Womble ... production secretary: re-shoots
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Windi Robinson ... craft service (uncredited)
James Wilberger ... production executive (uncredited)
Adam D. Wright ... distribution executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page