Edit
Virtuosity (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Brett Leonard

Writing Credits (WGA)  

Eric Bernt ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Clyde Reilly
...
Karin Carter
...
Matthew Grimes
Heidi Schanz ...
Sheila 3.2
...
Media Zone Singer
...
Big Red (as J. Gordon Noice)
...
Linda Barnes
...
Christine Barnes (as Miracle Unique Vincent)
Mara Duronslet ...
Beautiful Woman at Olympic Stadium
...
Emcee
Karen Annarino ...
'IS' TV Reporter
...
Rafael Debaca
...
John Symes
Randall Fontana ...
Ed
Allen Scotti ...
Surgeon
Dwayne Chattman ...
Stripped Man in Media Zone
...
Blonde Punk in Media Zone
Cheryl Lawson ...
Pretty Woman in Media Zone
...
Animatronic Bartender
...
Geisha Hostess
Gaura Vani Buchwald ...
Burly Man in Video Store (as Gauravani Buchwald)
...
Salesman in Videostore
...
Officer at Video Store
...
Woman on Train
Susan Mohun ...
Bystander
David Asman ...
Metrolink Cop
Anthony C. Hall ...
Locator Technician
Amy Smallman ...
Aide in Cochran's Office
...
Cameraman
Marva Hicks ...
Onscreen Talent
Juan A. Riojas ...
Metromedia Cop
Steven R. Barnett ...
Metromedia Cop
John Walcutt ...
SWAT Captain
...
Undercover Cop (as Michael Buchman)
...
Prison Transport Guard
Brogan Young ...
Monitor Prison Guard
...
Suburban Reporter
...
Suburban Reporter
...
Male Newscaster
...
Anchorwoman
Beverly Cohen ...
Female Tabloid TV Host
Margot Hope ...
Paula
Una Damon ...
Woman with Video Camera
Mary-Rachel Foot ...
Woman with Video Camera
Jennifer Greenhut ...
Screaming Woman
...
Screaming Woman
Michelle Smith ...
Screaming Woman
Brit Thompson ...
Screaming Woman
...
Eila
Kevin La Presle ...
Paramedic
Daniel Anderson ...
Police Detective
Eric Bernt ...
Building Supervisor
Rob Gomes ...
S.W.A.T. Guy (as Robert John Gomes)
...
Helicopter Pilot
Rest of cast listed alphabetically:
...
Special Vocal Effects (voice)
Richard Atchley ...
Rowdy Guy at UFC Match (uncredited)
...
Metrolink Patron (uncredited)
...
MMA Fan (uncredited)
Perry F. Caravello ...
Popcorn Vendor (uncredited)
Tracee Cocco ...
Club Goer (uncredited)
Johnny Kim ...
Lab Tech (uncredited)
Sarah Krasner ...
Screaming Hostage (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
...
Ultimate Fighter (uncredited)
Gloria Koehn Straube ...
Restaurant Patron - Twins (uncredited)
Rogan Wilde ...
TV News Producer (uncredited)
...
Street Vendor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gimel Everett ... co-producer
Hawk Koch ... executive producer (as Howard W. Koch Jr.)
Gary Lucchesi ... producer
Robert McMinn ... associate producer

Music by 

Christopher Young

Cinematography by 

Gale Tattersall ... director of photography

Film Editing by 

Rob Kobrin
B.J. Sears

Casting By 

Deborah Aquila

Production Design by 

Nilo Rodis-Jamero ... (as Nilo Rodis)

Art Direction by 

Richard Toyon ... (as Richard Yanez-Toyon)

Set Decoration by 

Jay Hart

Costume Design by 

Francine Jamison-Tanchuck

Makeup Department 

Bruce Barlow ... special makeup effects artist
René Dashiell Kerby ... makeup artist
Yvonne Depatis-Kupka ... key hair stylist
Michael Mills ... Prosthetic Make Up
Chris Walas ... special makeup effects
Kenneth Walker ... key hair stylist

Production Management 

Ronald G. Smith ... production manager
Stan Szymanski ... post-production supervisor: L2 Communications

Second Unit Director or Assistant Director 

Albert Cho ... first assistant director: second unit
Steve Danton ... first assistant director
Christina Fong ... second second assistant director
Angela Barnes Gomes ... dga trainee (as Angela Barnes)
Susan J. Hellmann ... second assistant director: second unit (as Susan Hellmann)
Jono Oliver ... second assistant director
Mic Rodgers ... second unit director
Rebecca Strickland ... second assistant director: second unit

Art Department 

Lori Ashcraft ... art department coordinator
Robert J. Carlyle ... construction coordinator
Clete Cetrone ... construction foreman
Kirk Corwin ... property master
Mick Cukurs ... set designer
Steven DeSantis ... stage foreman
John Eaves ... concept artist
John Harrington ... assistant property master
Bruce Robert Hill ... set designer
Joseph A. Hodges ... assistant art director (as Joseph Hodges)
Patrick Janicke ... property designer
Lee J. Jashinsky ... painter
Carol Lavoie ... set designer
Robert Lucas ... lead man
David J. Negron Jr. ... storyboard artist
Roderick Nunnally ... paint supervisor
Troy Alan Peters ... on-set dresser
Glenn H. Roberts ... set dresser
Doug Sieck ... set dresser
Melissa V. Simpson ... art department assistant
Gary Stel ... labor foreman
Kevin Coyle ... set dresser (uncredited)
Steven Hintz ... propmaker (uncredited)
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited)
Jack White ... food stylist (uncredited)

Sound Department 

John K. Adams ... foley editor
Rick Alexander ... re-recording mixer
Anna Behlmer ... re-recording mixer
Sandy Berman ... supervising sound editor
Thomas Causey ... sound mixer (as Thomas D. Causey)
Damon Cohoon ... assistant sound editor
Richard Corwin ... adr editor
Anne Couk ... first assistant sound editor
Gloria D'Alessandro ... sound editor
Christine Danelski ... supervising foley editor
Ken Dufva ... foley artist
Tammy Fearing ... assistant sound editor
Patrick J. Foley ... sound effects editor (as Patrick Foley)
Cameron Frankley ... sound effects editor
Rick Freeman ... dialogue editor
Gary Gegan ... re-recording mixer
Thomas Giordano ... sound technician: partial
Galen Goodpaster ... assistant sound editor
Scott G.G. Haller ... dialogue editor
Eileen Horta ... adr editor (as Eileen Horta-Mangino)
Richard Kite ... cable
Val Kuklowsky ... sound effects editor
Mark L. Mangino ... sound effects editor
Courtenay Marvin ... assistant sound editor
Ron Meredith ... assistant sound editor
Scott Millan ... re-recording mixer (as Scott Milan)
Andy Nelson ... re-recording mixer
Steve Pederson ... re-recording mixer
Tom Perry ... re-recording mixer
Frank Serafine ... sound designer
James Simcik ... supervising adr editor
Randy Singer ... foley mixer
Thomas W. Small ... foley editor (as Thomas Small)
Frank Smathers ... supervising dialogue editor
Beth Sterner ... supervising sound editor
Mike Szakmeister ... sound effects editor (as Michael Szakmeister)
Corinne Villa ... assistant sound editor
François Blaignan ... additional sound designer (uncredited)
Dana LeBlanc Frankley ... apprentice sound editor (uncredited)
Karen Spangenberg ... additional sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Carol Bauman ... creature technician
John P. Cazin ... special effects technician
Kenneth C. Clark ... special effects (as Ken Clark)
Albert Delgado ... special effects: second unit
Kim Derry ... special effects technician
Bruce Allan Donnellan ... special effects (as Bruce Donnellan)
Stephan Dupuis ... special effects makeup supervisor: Chris Walas Inc.
Andy Evans ... special effects (as Andrew Evans)
Sam Greenmun ... effects props
Jay M. Hirsch ... special effects
James Isaac ... project supervisor: Chris Walas Inc. (as Jim Isaac)
Kelly Kerby ... special effects
Sam P. La Fata ... special effects (as Sam Lafata)
Kelly Lepkowsky ... mechanical supervisor: Chris Walas Inc.
James Lorimer ... special effects (as James E. Lorimer)
Michelle Lyman ... special effects crew
Hoyt L. Ng ... special effects
Robert L. Olmstead ... special effects (as Bob Olmstead)
Jane E. Pepiot ... special effects
Ken Pepiot ... special effects supervisor (as Kenneth D. Pepiot)
Gintar Repecka ... special effects foreman
Alan Rifkin ... special effects
Bruce Robles ... special effects (as John Bruce Robles)
Connie W. Siu ... special effects
James Stubenrauch ... special effects technician
Jon Townley ... special effects supervisor
Paul Vigil ... special effects
Rick Weed ... special effects (as Ric Weed)
Stephen Wylie ... special effects crew
John Ziegler ... special effects
Michael Wick ... creature fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Christopher Bailey ... visual effects coordinator: SPI
Tim Boxell ... visual effects storyboards
Jenny Bright ... producer: 525 Post Production
Brian Buongiorno ... digital compositing artist: 525 Post Production
Jamie Clay ... animator
Richard J. Cook ... digital effects coordinator: VisonArt
Stewart Daniels ... lead digital artist: L2 Interactive
Tim Douglas ... computer graphics supervisor: SPI
Kelly Durkin ... digital art director: L2 Interactive
Shawn Esposito ... compositor
Ted Fay ... senior technologist: VisionArt
Kent Feeler ... digital compositing artist: 525 Post Production
John Follmer ... visual effects producer: MetroLight Studios
Lisa Foster ... technical director
Martin Foster ... CGI supervisor: MetroLight Studios / animator: L2 Interactive
Alex Frisch ... digital compositing artist: 525 Post Production
Gina Galvan ... visual effects production manager: L2 Communications
Brett Gassaway ... digital imaging consultant
George Gerber ... creative lead: L2 Interactive / head of production: L2 Interactive
Carl Hooper ... technical director: VisionArt
Charlotte Huggins ... digital effects producer: SPI
Michele Linse Jeffers ... visual effects coordinator: L2 Communications (as Michele Dani Linse)
Christopher Johnston ... visual effects
Elizabeth Maxwell Keith ... technical director
Stephen Kennedy ... digital compositor
Scott Kilburn ... technical director: SPI
Daniel Kramer ... technical director
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Metrolight Studios
Kelvin Lee ... animator
Dan McDonald ... production coordinator: MetroLight Studios
Tim McGovern ... visual effects supervisor: SPI
George Merkert ... visual effects executive producer
Craig Mullins ... digital matte painter: L2 Communications
Hoyt L. Ng ... digital effects artist
Shannon Noble ... lead digital compositor: L2 Communications
Patrick Phillips ... visual effects
Karl Raade ... animator
Laura Richards ... executive producer: 525 Post Production
Chris Ryan ... CG artist: MetroLight Studios
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios (as Dobie G. Schiff)
Arturo Sinclair ... visual effects
Connie W. Siu ... digital effects artist
Michelle Steinau ... digital compositing artist: L2 Communications (as Michelle Steineu)
Tim Teramoto ... digital artist
Daniel Todd ... computer graphics line producer: L2 Communications
Jon Townley ... visual effects supervisor: L2 Communications
Donna Tracy ... digital compositing artist
Jim Wheelock ... visual effects producer: L2 Communications
Bernice Howes ... visual effects vendor producer (uncredited)
Ann Monn ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Laura Albert ... stunts
Troy Brown ... stunts
Shane Dixon ... stunts
Doc Duhame ... stunts
Ousaun Elam ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Lance Gilbert ... stunt coordinator / stunts
Troy Gilbert ... stunts
James M. Halty ... stunts
Will Leong ... stunts
David R. Maier ... utility stunts
John Meier ... stunt coordinator (as John C. Meier) / stunts (as John C. Meier)
Robert Powell ... stunt double: Denzel Washington
Mic Rodgers ... stunt coordinator / stunts
Jimmy Romano ... stunts
Pat Romano ... stunt rigger
Ronnie Rondell Jr. ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Cris Thomas-Palomino ... stunts
Christopher J. Tuck ... stunts (as Chris Tuck)
Scott Waugh ... stunts
Joe Bernier ... utility stunts (uncredited)
Ericka Bryce ... stunts (uncredited)
Randy Johnson ... stunts (uncredited)
Manny Perry ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Roy Bean ... video assist operator
Mike Benson ... director of photography: second unit (as Michael A. Benson)
Pat Blymyer ... gaffer
Clyde E. Bryan ... camera technician
John T. Connor ... assistant camera: "b" camera
Mike Fay ... grip
Michael Genne ... camera operator (as Michael A. Genne)
Frank M. Holgate ... camera operator: aerial unit (as Frank Holgate)
Richard Jastrow ... grip
James Keys ... rigging gaffer
Scott C. Keys ... rigging electric best boy
Gary B. Kibbe ... director of photography: second unit (as Gary Kibbe)
Norman Lang ... electrician
David Luckenbach ... Steadicam operator / camera operator
Tim Marshall ... best boy electric
Wayne Marshall ... electrician
Michelle McKinley ... second assistant camera
Michael A. Mendez ... grip
David L. Merrill ... key grip: second unit
Paul Santoni ... camera loader
Jason Selsor ... grip
Nick Shuster ... second assistant camera: "a" camera
Paul Taylor ... Steadicam operator
Michael D. Weldon ... first assistant camera
James D. Wickman ... rigging company grip
Frank Detone Jr. ... second unit: best boy grip (uncredited)
Troy Kohrs ... grip (uncredited)
Brian Lataille ... remote head technician (uncredited)
Larry Markart ... video/computer playback (uncredited)

Animation Department 

Kelvin Lee ... animator

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Alex Wald ... casting assistant (as Alex Rosenberg)
Tricia Wood ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Christopher Gilman ... costumes
Sam Greenmun ... specialty wardrobe
Damien Quinn ... costumer

Editorial Department 

Todd Busch ... assistant editor
Lisa M. Citron ... additional film editor
Meredith Gold ... assistant film editor
Polly Holmes ... assistant editor
Leslie Jones ... assistant editor
Bryan McMahan ... colorist: mastering / colorist: re-mastering
Dennis McNeill ... color timer
Ray Neapolitan ... assistant editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Jonathan P. Shaw ... additional film editor (as Jonathan Shaw)

Location Management 

Ilt Jones ... assistant location manager
Peter J. Novak ... location manager

Music Department 

George Acogny ... composer: songs
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Bob Bornstein ... music preparation
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Robert Fernandez ... scoring mixer
Alex Gibson ... music editor
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Scott Grusin ... music editor
Christopher Kennedy ... music editor
Mark Kilian ... assistant to composer
Larry Mah ... music scoring consultant / score mixer
Dick Rudolph ... executive music producer (as Richard Rudolph)
Lee Scott ... music editor
Tim Sexton ... executive music producer
Rick Winquest ... music scoring mixer
Christopher Young ... orchestrator

Transportation Department 

Manny Demello ... transportation co-captain
Brita McCollough ... driver
James Thornsberry ... transportation coordinator

Other crew 

Karen Annarino ... assistant to director
Adam Burton ... programmer
Jessica Drake ... dialect coach
Brenton Fletcher ... computer/video playback coordinator
Rob Gomes ... production assistant
Kevin Saunders Hayes ... synthesizer programmer (as Kevin Hayes)
Carol Keith ... production coordinator: reshoots
Daniel Licht ... synthesizer supervisor
Harry Lu ... armorer
Melanie Miller ... assistant: Mr. Crowe
John Monsour ... computer/video playback engineer
Lisa J. Olin ... legal clearances
Margaret J. Orlando ... assistant production coordinator
Ray Quiroz ... script supervisor (as Raymond Quiroz)
Ahmed Saker ... key set medic
Meryle Selinger ... production accountant
Wesley Staples ... studio teacher
Michael Tamburro ... helicopter pilot
John Van Houten ... synthesizer coordinator
Hope Williams ... script supervisor: second unit
Wayne Witherspoon ... production assistant
Yvonne Yaconelli ... production coordinator
Mark Zimoski ... programmer: synthesizer
Jeff Coopwood ... adr artist (uncredited)
Wendy Goldfisher ... payroll accountant (uncredited)

Thanks 

Billy Weber ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page