Edit
Under Siege 2: Dark Territory (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Geoff Murphy

Writing Credits (WGA)  

Richard Hatem ... (written by) &
Matt Reeves ... (written by)
 
J.F. Lawton ... (characters)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Scott Sowers ...
Afifi Alaouie ...
Female Mercenary (as Afifi)
...
...
...
...
Scotty, Mercenary
...
...
Ryback's Cook
...
...
...
...
James Clark ...
Train Consultant (as Jim Clark)
Stan Garner ...
Train Consultant
Silan Smith ...
Friendly-Faced Engineer #1
Rick Wiles ...
Conductor
...
...
Jim Dirker ...
Todd O. Russell ...
Ryback's Driver
Warren Tabata ...
Bartender
...
Hostage #2
...
Hostage #3
James V. Caciola ...
Hostage #4
Ginger Lewis ...
...
Huey Pilot
Ken Vieira ...
Helicopter Pilot
...
...
Technician #1
Thom Adcox-Hernandez ...
Technician #2
Catherine MacNeal ...
ATAC Assistant #1
Frank Roman ...
Aide
...
Captain #2
Jennifer Starr ...
ATAC Assistant #2
...
Rest of cast listed alphabetically:
Stephen Michael Abbott ...
Train Patron (uncredited)
...
Control Room Officer (uncredited)
...
Mercenary (uncredited)
...
Mercenary (uncredited)
...
Waitress (uncredited)
...
Ted Shred ...
Hostage with Knife (uncredited)
...
Mercenary (uncredited)

Produced by 

Gary W. Goldstein ... executive producer
Russ Kavanaugh ... associate producer
Edward L. McDonnell ... associate producer (as Edward McDonnell)
Doug Metzger ... associate producer
Arnon Milchan ... producer
Julius R. Nasso ... co-producer
Jeffrey R. Neuman ... executive producer
Steve Perry ... producer
David Rodgers ... creative producer
Dan Romero ... associate producer
Steven Seagal ... producer
Martin Wiley ... executive producer

Music by 

Basil Poledouris

Cinematography by 

Robbie Greenberg ... director of photography

Film Editing by 

Michael Tronick

Casting By 

Louis DiGiaimo

Production Design by 

Albert Brenner

Art Direction by 

Carol Winstead Wood

Set Decoration by 

Kathe Klopp

Costume Design by 

Richard Bruno

Makeup Department 

Gandhi Bob Arrollo ... makeup artist
Margaret E. Elliott ... makeup artist
Mary L. Mastro ... hair stylist
Jef Simons ... key makeup artist
Ken Wensevic ... makeup artist
Shelley Woodhouse ... makeup artist

Production Management 

Paul Moen ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

John Elmore ... second second assistant director
Michael Alan Kahn ... first assistant director: second unit
Sean Kavanagh ... second assistant director
Doug Metzger ... first assistant director
Craig A. Pinckes ... first assistant director: second unit / second assistant director
Jason Roberts ... dga trainee
Denis L. Stewart ... first assistant director
Dick Ziker ... second unit director

Art Department 

Tony Allard ... propmaker
Dawn Ascher-Trevino ... art department coordinator (as Dawn Ascher)
David B. Brenner ... construction coordinator
Dan Colegrove ... propmaker
Brad Curry ... drapemaster
Richard Bryan Douglas ... construction foreman
Andrew P. Flores ... second lead (as Andy Flores)
John Giuliano ... propmaker
Stephanie J. Gordon ... set designer
Darryl Henley ... storyboard artist
Sam Moore ... property master
Luigi Mugavero ... lead man
Ron Reedy ... props
Paul Stanwyck ... head painter
John Sweeney ... assistant propmaster
Leon Watkins ... laborer

Sound Department 

Rick Alexander ... re-recording mixer
George H. Anderson ... dialogue editor (as George Anderson)
Mike Anderson ... cable person
Christopher S. Aud ... sound effects editor (as Christopher Aud)
James Beshears ... adr supervisor
John Voss Bonds Jr. ... sound effects editor (as John V. Bonds Jr.)
Christopher Boyes ... sound designer
Fred J. Brown ... sound effects editor (as Fred Brown)
Milton C. Burrow ... sound effects editor
Neil Burrow ... foley editor
David E. Campbell ... re-recording mixer (as David Campbell)
William C. Carruth ... adr editor
Edmond J. Coblentz Jr. ... adr assistant (as Edmond J. Coblentz)
Lucy Coldsnow-Smith ... dialogue editor
John Countryman ... assistant sound editor
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor
Mike Dobie ... sound effects editor (as Michael Dobie)
Todd Egan ... assistant sound editor
Jessica Gallavan ... adr editor
Leonard T. Geschke ... foley editor (as Leonard T. Geschke M.P.S.E.)
David Giammarco ... dialogue editor
Eric Gotthelf ... foley mixer
John Haggar ... assistant sound editor (as John A. Haggar)
Matthew Harrison ... foley editor
Scott D. Jackson ... foley supervisor (as Scott D. Jackson M.P.S.E.)
Constance A. Kazmer ... dialogue editor
Gary Krivacek ... sound effects editor
Darrin Martin ... assistant sound editor
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Tom Myers ... assistant sound editor (as Tom Meyers)
Walter Newman ... supervising sound editor
Kim Nolan ... assistant sound editor (as Kimberly Nolan)
Ken S. Polk ... re-recording mixer
Troy Porter ... adr mixer
John T. Reitz ... re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... re-recording mixer
Michael Ruiz ... assistant sound editor
Todd O. Russell ... boom operator (as Todd Russell)
Madeleine Swift ... adr assistant
Edward Tise ... production sound mixer
Butch Wolf ... foley editor
Mark Johnston ... sound recordist (uncredited)
Tom Myers ... FX recording (uncredited) / assistant sound designer (uncredited)
Dennis C. Salcedo ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Lynn Garrido ... model effects: WKR Productions
Matt Kutcher ... special effects
Dale L. Martin ... special effects coordinator
Blumes Tracy ... special effects technician
Joe Viskocil ... pyrotechnics supervisor
Steven Hintz ... special effects propmaker (uncredited)
Tad Krzanowski ... model effects: WKR Productions (uncredited)
Beecher Tomlinson ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Jim Berney ... technical director: Metrolight
Brent Boates ... visual effects art director
John Frederick Bryant ... software support (as John "Bear" Bryant)
Carole Cowley ... digital painter
Paddy Eason ... digital compositor
Rosa Farre ... digital effects supervisor
John Follmer ... visual effects supervising producer
Bill Gilman ... digital camera matchmover: Cinesite Hollywood
Rocco Gioffre ... matte artist
Dan Glass ... visual effects compositor
Pete Hanson ... studio manager
Lucy Hofert ... visual effects editor
Chris Holmes ... digital artist
Rodney Iwashina ... digital tracking supervisor
Jennifer Neysa Jew ... visual effects editor
Bill Kent ... digital effects supervisor (as William H. Kent)
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios
Brad Kuehn ... digital visual effects supervisor
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Metrolight Studios
Michael Lawler ... visual effects cameraman
Gregory D. Liegey ... digital compositor: Cinesite
Kevin Lingenfelser ... digital paint supervisor: Cinesite
Anthony Mabin ... digital effects compositor: Cinesite
Al Magliochetti ... digital artist
Chad Merriam ... digital assistant coordinator
Richard Murken ... computer graphics coordinator
Chris Nakayama ... model maker
Lori J. Nelson ... visual effects producer
Eric Pascarelli ... miniatures motion control camera operator
Cristin Pescosolido ... digital artist
Jerry Pooler ... visual effects compositor: Cinesite
Liz Radley ... video & computer graphics supervisor
John Rauh ... digital effects compositor
Jennifer Lee Scheer ... digital effects coordinator (as Jennifer Lee Scheer)
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios
Wayne A. Shepherd ... previsualization compositor
Derek Spears ... digital tracking supervisor
Garv Thorp ... first assistant director: visual effects unit
Amy Tompkins ... assistant visual effects editor
Lisa M. Tse ... visual effects artist
Doug Tubach ... digital compositor
James Valentine ... rotoscope supervisor
Michele C. Vallillo ... visual effects associate producer: Cinesite
Tamara Watts Kent ... digital effects producer (as Tamara L. Watts)
Mark H. Weingartner ... gaffer: green screen and miniatures
Richard Yuricich ... visual effects director of photography / visual effects supervisor
Scott Keppler ... visual effects editor (uncredited)
John Lafauce ... digital effects artist (uncredited)
Carlyle O. Livingston II ... model maker: Donald Pennington, Inc. (uncredited)
Terrence Masson ... visual effects (uncredited)
Michael Paris ... digital compositor (uncredited)
Samrod Shenassa ... technical assistant: MetroLight Studios (uncredited)
Thomas Zell ... model maker (uncredited)

Stunts 

Robert Apisa ... stunts
Paul Borne ... stunts
Joe Bucaro III ... stunt double
Phil Green ... stunts
K. Lee Johnson ... stunts
Henry Kingi ... stunts (as Henry Kingi Sr.)
James Lew ... stunts
John Machado ... guest fight choreographer
Rich Minga ... stunts / utility stunts
Manny Perry ... stunts
Charlie Picerni ... stunts
Peewee Piemonte ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Pat Romano ... stunt rigger
John Rottger ... stunts
Luis J. Silva ... stunt performer
Nils Allen Stewart ... stunts
Jen Sung ... stunts (as Jen Sung Outerbridge)
Dick Ziker ... stunt coordinator
Rhino Michaels ... stunt double: Steven Seagal (uncredited)
Jeff Winn ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Audie Aragon ... dolly grip
Roy Bean ... video technician
Rick Bota ... additional photographer
David A. Brown ... dolly grip (as David Brown)
Marc Brown ... first assistant camera
G. Smokey Campbell ... electrician
William Coss ... first assistant camera: "b" camera
Tom Doherty ... best boy
Christopher Duddy ... camera operator
David Dunbar ... lighting technician
John J. Ellingwood ... second assistant camera
Jerry Enright ... chief lighting technician
Mike Fay ... grip
Scott Fieldsteel ... set lighting best boy
Ken Fisher ... first assistant camera
Scott Floren ... key grip
Jeff Gershman ... first assistant camera: second unit
Michael Gershman ... director of photography: second unit
Lisa Guerriero ... second assistant camera: second unit
Conrad W. Hall ... camera operator
George A. Hock ... unit gaffer
Douglas S. Holgate ... camera assistant
Frank M. Holgate ... director of photography: aerial unit
Kenji Inouye ... best boy
Stephen Johnstone ... rigging gaffer
Ron Kunecke ... night light operator
Karl Linde ... second assistant camera
Gregory Lundsgaard ... steadicam operator
Donald M. Morgan ... director of photography: aerial unit
Brett Peters ... second assistant camera
Ronald Raschke ... aerial unit
Calmar Roberts ... first assistant camera
Sky Rockit ... second assistant camera (as Mark Anderson)
Tim Ryan ... key grip
Kurt E. Soderling ... aerial camera operator
Benjamin Spek ... second assistant: second unit
Shannon Summers ... grip
Chris Tompkins ... grip
Carl A. Vidnic ... lighting technician
Joel David Warren ... still photographer (as Joel Warren)
Alexander Witt ... additional photographer
James M. Cox ... best boy electric (uncredited)
Edward A. Gutentag ... assistant camera (uncredited)
Richard Kelley ... assistant camera (uncredited)
Larry Markart ... computer/video playback (uncredited)

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Dorian Dunas ... additional casting
Emilie Talbot ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Victoria Bruno ... costumer
Gregory B. Peña ... set costumer
Hugo Peña ... costume supervisor

Editorial Department 

Ken Blackwell ... associate editor
Mo Henry ... negative cutter
Bob Putynkowski ... color timer
John Venzon ... assistant editor

Location Management 

Huw Davies ... location manager (as T. Huw Davies)
Antoinette Levine ... location manager
Joshua Silverman ... location manager
Martine White ... location manager

Music Department 

Tory Baker ... background vocals
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Tim Boyle ... score recordist
Robert Garrett ... assistant music editor
Norman Ludwin ... musician (bass)
Fred Martin ... choir master
Greig McRitchie ... orchestrator
Lolita Ritmanis ... orchestrator
Curtis Roush ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
John Beal ... composer: trailer (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Greig McRitchie ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Steve Bonner ... driver: special equipment
Robert E. Dingle ... driver: Colorado
Pete Johnson ... transportation coordinator
Dennis Junt ... driver: honeywagon

Other crew 

Michael Battaglia ... unit publicist
Jeanne Byrd ... script supervisor
John Chisholm ... welfare/studio teacher
Adam M. Duthie ... staff assistant
Howard Fannon ... assistant propmaster: weapons
Gregory D. Hemstreet ... assistant production accountant
Eric Layne ... payroll accountant
Arthur J. Miller Jr. ... safety supervisor: Studio Railroad
Connie Papineau ... script supervisor
Katrissa 'Kat' Peterson ... assistant production secretary: Denver
Jack Stern ... studio teacher
Korin A. Tarin ... construction accountant
Derek Wade ... Production office Coordinator
Jeff Winn ... craft service
Kent Youngblood ... production assistant (as Kent Y'Blood)
Bill Daly ... post-production accountant manager (uncredited)
Spencer Franklin ... production associate (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page