Edit
Terminal Justice (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rick King

Writing Credits (in alphabetical order)  

Frederick Bailey ... (screenplay)
Wynne McLaughlin ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Sergeant Bobby Chase
...
Reginald Matthews
...
Deacon Vivyan
...
Pamela Travis (as Kari Salin)
...
Phillips
...
Hiroshi Takamura
...
Brady
Calvin Green ...
Efram
Catherine Blythe ...
Maria
Lori Heath ...
Alice
Lynne Cormack ...
Capt. Polansky
Christopher Kennedy ...
Goatee
Roy Lewis ...
Tillbrook
Kelley Grando ...
Monica
...
Cashier
Earl Mann ...
Attorney
Ron Small ...
Leon
Ronny King ...
Sonny
Robert Bidaman ...
Uniform #1
Christopher Marren ...
Desk Sergeant
...
Duty Officer
Henry Chan ...
Executive #1
Ola Sturik ...
Female Anchor
Michael Ballew ...
Vivyan's Driver (as Mike Ballew)
John Bayliss ...
Issue Officer
David Christoffel ...
Uniform in Gloves
...
Deputy #1
Jason Burke ...
Black Kid
Gil Garratt ...
White Kid
Mauricio Rodas ...
Hispanic Kid
Jeffrey Aarles ...
Biotechie
Jerry Getty ...
Technician #1

Produced by 

Jon Kramer ... executive producer
Amy Krell ... associate producer
David Lancaster ... producer
Ross McLean ... co-executive producer
David Newlon ... executive producer
Bradford Pollack ... executive producer
Leah Pressman ... associate producer
Derek Sewell ... line producer

Music by 

Michael Hoenig

Cinematography by 

Chris Holmes Jr.

Film Editing by 

Jeff Bessner

Casting By 

Pat Distefano

Production Design by 

Tim Bider

Art Direction by 

Benno Tutter

Set Decoration by 

Terry Roberts

Costume Design by 

Trish Venema

Makeup Department 

Jacquelyn Hinks ... makeup assistant
Dee Mansano ... hair stylist
Moni Mansano ... makeup artist
Diane Mazur ... daily makeup artist: second unit
Sandra Wheatle ... daily hair stylist: second unit

Production Management 

Jeff Bessner ... post-production supervisor
Steve Beswick ... executive in charge of production
Steven 'Sparky' Carr ... unit manager
Amy Krell ... post-production supervisor
Derek Sewell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Carruthers ... second second assistant director
Trent Hurry ... dailies assistant director: second unit (as N.T. Hurry)
Jayne M.C. King ... dailies assistant director: second unit
Andrea McCabe ... dailies assistant director: second unit
Louise Renault ... second assistant director
Stephen Reynolds ... first assistant director
Bob Warwick ... trainee assistant director (as Robert Warwick)

Art Department 

Philip Connolly ... assistant set decorator (as Phillip J. Connolly)
Nick Duesbery ... assistant set decorator
David Edgar ... property assistant
Brendon Emmanuel ... props production assistant
Jeremy Hindle ... art department assistant
Teresa Jenkins ... property master
Kevin Kelly ... props production assistant
Antoine Massy ... props production assistant
Phillip McGregor ... assistant set decorator
Kari Measham ... set dresser
Chris Perrin ... property assistant
Ambrose Pottie ... art department assistant
Phil Stevens ... assistant set decorator
Mary Wilkinson ... assistant set decorator
Peter Windrem ... assistant set decorator

Sound Department 

Suzanne Angel ... adr assistant
David Bach ... sound effects editor
Oliver Barth ... adr editor
Robert E. Borge ... stereo sound consultant
Sarah Brady ... adr supervisor
John Brasher ... re-recording mixer
Cormac Funge ... sound effects editor
Ian Hervey ... sound production assistant
Eric Hoeschen ... adr mixer / foley mixer
Marty Hutcherson ... re-recording mixer
Carlos Isais ... machine room assistant
Doug Johnston ... production sound mixer
Bruce Murphy ... dialogue editor
Doug Reed ... foley artist / foley editor
Cory Siddall ... boom operator
Brian Smith ... machine room operator
Daniel W. Victor Jr. ... stereo sound consultant
Elmo Weber ... sound designer
Zeke Young ... sound effects editor

Special Effects by 

Dave Fulton ... special effects assistant
Tim Good ... special effects assistant
Kevin Hanowski ... special effects assistant
Jim McGillivary ... special effects key
Laird McMurray ... special effects supervisor
Debbie Topping ... special effects assistant
David Loveday ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Brian Hanable ... digital effects supervisor (uncredited)

Stunts 

Rebecca Bell ... stunts
Marco Bianco ... stunts
Shane Cardwell ... stunts
Shelley Cook ... stunts
Jim Dunn ... stunt coordinator / stunts
Rick Forsayeth ... stunts
Jamie Jones ... stunts
David McKeown ... stunts
Dwayne McLean ... stunts
Larry A. McLean ... stunts
Rick Parker ... stunts
Alison Reid ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
Michael Scherer ... stunts (as Mike Scherer)
Helen Scott ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts
John Walsh ... stunts

Camera and Electrical Department 

Greg Akouris ... additional first assistant camera: second unit
Michael Auger ... daily electrician: second unit
Jonathan Billings ... key grip
Phil Calambakas ... daily grip: second unit
Rusty Deluce ... first assistant camera: second unit
Christopher Dickins ... daily grip: second unit
Mike Farrauto ... daily electrician: second unit
Russ Goozee ... additional first assistant camera: second unit (as Gerald R. Goozee)
Luke Gordon ... daily grip: second unit
Vlad Gregorian ... camera trainee: second unit
Michael L. Hall ... daily electrician: second unit (as Michael Hall)
Robert Hicks ... best boy
Nikki Holmes ... electrician
Barry Horsley ... grip
Ernie Kestler ... additional first assistant camera: second unit
Philip Lanthier ... best boy (as Philip 'Buck' Lanthier)
Gary Lind ... generator operator: second unit
Mike Lind ... generator operator
Alan MacMinn ... grip
Mark C. Markham ... daily electrician: second unit
Joachim Martin ... camera operator: second unit (as Jock Martin)
Tom McGrath ... first electrician
Allen McMinn ... rigging grip: second unit
Tom McMonigle ... rigging gaffer: second unit (as Thomas J. McMonigle)
Ernest J.L. Meershoek ... first assistant camera (as Ernest T.L. Meershoek)
David Moxness ... gaffer
David Muggeridge ... camera trainee: second unit
Ronald G. Paulauskas ... dolly grip
Ron Schroeder ... daily grip: second unit
Ernest Spiteri ... focus puller: second unit
Tom Starnes ... grip
Richard Strother ... daily electrician: second unit
Harold D. Stroud ... best boy (as Harry Stroud)
Mike Thompson ... camera trainee
John Trainor ... daily grip: second unit
Ed Usowitz ... rigging electrician: second unit
Sidney John Watkins ... daily electrician: second unit
Brad Whitlock ... focus puller: second unit
David J. Woods ... 24 frame video operator
Ken Woroner ... still photographer

Casting Department 

Ivanich ... casting associate
Eleanor Lavender ... extras casting
Gloria Mann ... additional casting
Marla Mann ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Kimberly Child ... on-set wardrobe
Kim Forrest ... daily wardrobe: second unit
Kimberly Memory Stanley ... wardrobe supervisor
Christine Urias ... daily wardrobe: second unit

Editorial Department 

Gerry Banning ... additional editor
Aaron Goldman ... assistant editor
Matthew Long ... assistant editor
Mato ... color timer

Location Management 

Monica Glanert ... location manager
Gregory Katz ... location production assistant
Andrew Munger ... assistant location manager
Sam Newfield ... location assistant

Music Department 

Bradford Ellis ... orchestrator
Greg Townley ... score engineer

Transportation Department 

Kevin Chassie ... driver
Tim Fagan ... driver: honeywagon
Darrell Gasparini ... driver
Al MacNeil ... transportation coordinator
Gerald Powlenzuk ... driver
Susan Shaw ... transportation captain
Michael Smith ... driver / transportation captain
Paul Thorpe ... driver
Andres Vosu ... driver

Other crew 

John Bardwell ... set production assistant
Yaniv Bashan ... production intern
John 'Frenchie' Berger ... gun wrangler
Dean Bernard ... set production assistant
Paul O. Davis ... set production assistant (as Paul Davis)
Greg Eby ... assistant accountant
Stephen Edgar ... office production assistant
J. Field ... set production assistant
Abraham Gordon ... production executive: Spectacor
David Hedley ... additional on-screen graphics
Alex Kang ... assistant: Mr. Lancaster and Ms. Krell
JoJo King ... production assistant: second unit
Ben Kukkee ... set production assistant
Brandon Long ... set production assistant
Andrew Martiniuk ... office production assistant
Marnie Mason ... assistant production coordinator
Frank McKinney ... set production assistant
Jonathan Mundale ... production executive: Spectacor
Alexander Nieczyporowski ... set production assistant
Peter Riddihough ... set production assistant
Douglas Sharpe ... assistant accountant
Adrian Sheepers ... production coordinator (as Adrian Sheepers Browne)
Elaine Thurston ... production accountant
Hanna Tower ... office production assistant
Dirk Van Tillborg ... unit publicist
Sarah Willinsky ... script supervisor
Gil-Adrienne Wishnick ... production executive: Promark
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page