Edit
Street Law (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Damian Lee

Writing Credits (in alphabetical order)  

Damian Lee

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Paco Christian Prieto ...
Luis Calderone
...
Kelly
...
Michelangelo
...
Joe Baker
...
Larry the Lender
Kevin Rushton ...
Blade
Raymond Marlowe ...
Sam Armstrong
Dennis O'Connor ...
Carruthers
David Campbell ...
Grime
...
Tony
Stephen Micalchunk ...
Gustavo
Alessandro Bandiera ...
Tommy Vega (as Alex Bandiera)
Géza Kovács ...
Andy Giancola
Jonathan Fisher ...
Grey Feather
Linda Barnett ...
Silvie
Claudia Stanley ...
Receptionist
Kathy Imrie ...
...
Church
...
Janice
David Nairn ...
Detective Duffus
Gene Mack ...
Marcus
Dick Callahan ...
Booking Sergeant
David Fraser ...
Bradley
Will Gehring ...
Desk Clerk
...
Zion Forest Lee ...
Young Luis Calderone (as Zeon Lee)
Randy O'Connell ...
Cop
Dirk K. Heinze ...
Flashback Cop
Bruce McFee ...
Flashback Detective #1
...
Flashback Detective #2
Derek Clifford ...
Blades 1st Opponent
Rogue Johnston ...
Blades 2nd Opponent
Rest of cast listed alphabetically:
...
Cop #1 (uncredited)
Sugar Bouche ...
Ring Girl (uncredited)
...
Gang Leader (uncredited)
...
Cop at Window (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ashok Amritraj ... executive producer
John Gillespie ... associate producer
Helder Goncalves ... line producer
Julian Grant ... line producer
Damian Lee ... producer
Jeff Sackman ... producer
Jeff Wincott ... associate producer

Music by 

Ronald J. Weiss

Cinematography by 

Russ Goozee ... (as Gerald R. Goozee)

Film Editing by 

David Ransley

Casting By 

Marjorie Lecker

Production Design by 

John Gillespie

Art Direction by 

Tim Boyd

Set Decoration by 

Jim Lambie

Costume Design by 

Resa McConaghy ... (as Theresa McConaghy)

Makeup Department 

Laura Buckles ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Traci Loader ... makeup artist
Ron Yates ... hair stylist

Production Management 

Julian Grant ... post-production supervisor
James A. Holt ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Chi Fung ... third assistant director
Julian Grant ... second unit director
John Lawson ... first assistant director
Robin Sen ... second assistant director

Art Department 

Lisa Beaty ... key set dresser
John Gillespie ... construction coordinator
James R. Murray ... property master
Nicholas White ... assistant art director

Sound Department 

Flavia Amon ... adr coordinator
Joe Barnett ... adr recordist
Dickran Bezirgenian ... adr recordist
Peter Chapman ... sound assistant
Christian T. Cooke ... adr recordist
David Cooke ... adr coordinator
Emanuela DeBerardinis ... adr assistant
Joyce Demps ... adr coordinator
Ed Douglas ... dialogue editor
Keith Elliott ... sound re-recording mixer
Henry Embry ... sound mixing recordist
Kerry Harris ... adr assistant
Jack Heeren ... adr recordist
Jim Hopkins ... supervising sound editor
Jennifer Irwin ... adr assistant
Gillian Jones ... dialogue editor
Richard Kelly ... sound effects editor
Laura Jane Nelles ... foley assistant
Kelly Scott ... foley artist
Tracy Sheridan ... foley assistant
Andrew Tay ... foley recordist
Todd Warren ... sound re-recording mixer
Laura Wilkinson ... adr assistant
Alan Zielonko ... boom operator

Stunts 

Eric Bryson ... stunts
Randy Butcher ... stunts
Michael Chow ... stunts
Derek Clifford ... stunt performer
Tig Fong ... stunts
Errol Gee ... stunts
Mic Jones ... stunt rigger
Steve Lucescu ... key stunt rigger
Robert Martin ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunt coordinator
John Stoneham Sr. ... stunts (as John Stoneham)
Peter Szkoda ... stunt performer
Mic Jones ... fire stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Paul Boucher ... first assistant camera
Harper Forbes ... best boy electric
Robert Gardenier ... generator operator
Russ Goozee ... camera operator (as Gerald R. Goozee)
Brad Hruboska ... Steadicam operator
Edmond Kopp ... grip
David Masan ... dolly grip / key grip
David Mason ... key dolly grip
Joseph Micomonaco ... second assistant camera
Mark Nener ... second second assistant camera
Patrick Robinson ... gaffer
Steven Roy ... electrician
Jeff Smallacombe ... best boy grip
Tracey-Lee Taylor ... still photographer

Casting Department 

Scott Dutton ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Kimberly Child ... costume supervisor
Koreann Ciandre ... costume assistant
Jennifer Wohrle ... costume assistant

Editorial Department 

Nadia Day ... post-production coordinator (as Nadia Rajewski)
Paul G. Day ... first assistant film editor
John Gillespie ... post-production coordinator
Cathy Rait ... color timer
Barbara Swift ... negative cutter

Music Department 

Ed Douglas ... music editor
Campbell Foster ... music assistant
Frank Szabo ... music engineer

Transportation Department 

Lora Agar ... transportation coordinator

Other crew 

John H. Brister ... production executive
Yvonne Burgess ... craft service
Brad Wm. Clark ... assistant production coordinator
Marco Di Venanzo ... location assistant
Morton Dorrell ... location manager
Patricia Joyes ... script supervisor
Katherine Laing ... craft service
Robert Pincombe ... production assistant
Vincente Segovia ... trainer: Mr. Wincott
John Stoneham Jr. ... fight choreographer
Jeremy Wheaton ... production assistant
Jeff Wincott ... fight choreographer
C.J. Fidler ... body double: Christina Cox (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page