Edit
Richard III (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Loncraine

Writing Credits  

William Shakespeare ... (play)
 
Ian McKellen
Richard Loncraine

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
George, Duke of Clarence
...
...
...
...
...
...
...
Rivers' Mistress
...
...
...
Stacey Kent ...
Ballroom Singer
...
Denis Lill ...
Lord Mayor
Ryan Gilmore ...
Andy Rashleigh ...
Jailer in Tower
...
Edward Jewesbury ...
Christopher Bowen ...
Matthew Groom ...
...
...
Bruce Purchase ...
City Gentleman
...
1st Subaltern
David Antrobus ...
2nd Subaltern
Rest of cast listed alphabetically:
...
Ballroom Dancer (uncredited)
Madeleine Mora ...
Dream Angel (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Maria Apodiacos ... executive producer
Stephen Bayly ... producer
Lisa Katselas ... producer (as Lisa Katselas Paré)
David Lascelles ... line producer
Ellen Dinerman Little ... executive producer
Ian McKellen ... executive producer
Mary Richards ... associate producer
Joe Simon ... executive producer
Michele Tandy ... associate producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Peter Biziou

Film Editing by 

Paul Green

Casting By 

Irene Lamb

Production Design by 

Tony Burrough

Art Direction by 

Richard Bridgland
Choi Ho Man

Costume Design by 

Shuna Harwood

Makeup Department 

Kathy Ducker ... makeup artist
Sallie Evans ... makeup artist (as Sally Evans)
Richard Glass ... contact lens optician
Pat Hay ... key makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Liz Michie ... hair stylist
Daniel Parker ... makeup designer: Ian McKellan / prosthetics designer
Stephen Rose ... hair stylist
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Sian Turner ... make up/hair dailies (uncredited)

Production Management 

Ken Holt ... unit manager
Mike Nunn ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Todd Austin ... second assistant director
Marios Hamboulides ... trainee assistant director
Mark Layton ... second assistant director
Ken Tuohy ... first assistant director
Neil Tuohy ... second assistant director

Art Department 

Michael Bates ... carpenter
Jon Billington ... assistant art director
Paul Cheesman ... property storeman
Sarah Jane Cornish ... assistant art director
Michael Davis ... carpenter
Kevin Day ... stagehand
Gary Dyer ... stagehand
Steve Furneaux ... carpenter
John Godfrey ... construction manager
John Greaves ... storyboard artist
Charles Hammett ... carpenter
Ken Hawkey ... stand-by painter
Arthur Healey ... painter
Jonathan Hurst ... chargehand stand-by propman
Douglas Ingram ... storyboard artist
Martin Kingsley ... chargehand dressing propman
Adam Kyriakou ... carpenter
Rebecca Loncraine ... art department assistant
Eric Lowen ... carpenter (as David Lowen)
Steve Malin ... stagehand
Brian Mitchell ... stand-by stagehand
Keith Muir ... chargehand stagehand
Con Murphy ... stand-by rigger
Peter Murray ... carpenter
Tony Musk ... carpenter
Brian Neighbour ... assistant construction manager
Keith Pitt ... dressing propman
Harry Portlock ... carpenter
Butch Roper ... painter
Dominic Smithers ... production buyer
Tony Snook ... carpenter
Alan Tagg ... painter
Ty Teiger ... property master
Dave Thompson ... painter
Nick Turnbull ... stand-by propman
Peter Watson ... dressing propman
Tommy Westbrook ... stand-by carpenter
Steve Williamson ... supervising painter
Nick Wood ... painter
Ginger McCarthy ... construction rigger (uncredited)

Sound Department 

John Lewis Aschenbrenner ... sound trainee (as John Lewis)
Gerry Bates ... sound maintenance
Philip Bothamley ... sound editor
David Brady ... assistant foley editor
Renato Giannelli ... sound re-recording mixer
Michael Harris ... playback operator (as Mike Harris)
John Iles ... stereo sound consultant: Dolby
Eric Jordan ... assistant sound engineer
James Manning ... assistant sound engineer
Chris Nuttall ... sound
William Parnell ... dialogue editor
Rocky Phelan ... foley editor
David Stephenson ... sound recordist
John Taylor ... stereo sound consultant: DTS
Lee Taylor ... dubbing mixer
Elaine 'Chucks' Thomas ... adr editor
Aad Wirtz ... dubbing mixer
Toby Wood ... assistant sound engineer
Garry Fiferman ... sound re-recordist (uncredited)

Special Effects by 

Philip Clark ... special effects technician (as Phil Clark)
John Coyle ... special effects assistant
Paul Dimmer ... special effects technician
John Evans ... special effects supervisor
David Eves ... special effects assistant
Matthew Horton ... special effects technician
Robert Nugent ... senior special effects technician
Peter Skehan ... senior special effects technician
James Skipsey ... special effects assistant
David Watkins ... special effects technician
Barry Whitrod ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Richard Bain ... compositor
Jon Bunker ... digital effects director (as John Bunker)
Frazer Churchill ... film recording
Matthew Holben ... visual effects producer
Charlie Noble ... compositor
Mark Stannard ... compositor
Richenda Wheeler ... CG artist
Arthur Windus ... visual effects producer

Stunts 

Jonathan Cohen ... stunts
David Cronnelly ... stunt fall performer
Jim Dowdall ... stunt coordinator
Steve Griffin ... stunts
Paul Heasman ... stunts (as Paul Heaseman)
Mark Henson ... stunts
Nick Hobbs ... stunts
Mark Lisbon ... stunts
Gary Powell ... stunts
Lee Sheward ... stunts
Julian Spencer ... stunts
Danny Ray Cook ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kenneth Atherfold ... key grip
Alex Bailey ... still photographer
John Barry ... lighting rigging crew
Robert Binnall ... focus puller
Craig Bloor ... clapper loader
Peter Bloor ... chief lighting technician / gaffer
Sam Bloor ... lighting technician
Gary Blowfield ... video operator
Rosalyn Ellis ... camera trainee
Mark Evans ... lighting technician (as Mark 'Rocky' Evans)
Joe Felix ... second camera grip
Darren Gatrell ... lighting rigging crew
Alan Grosch ... generator operator
Colin Hazell ... crane operator
Françoise Higson ... video assistant
Ron Lyons ... lighting rigging crew
Ray Meehan ... assistant chief lighting technician
Mark Moriarty ... focus puller: second camera
Tim Murphy ... electrical rigger
John Palmer ... second assistant camera
Annie Phillips ... lighting technician
Ronnie Phillips ... electrician
Clive Prior ... clapper loader: second camera
Dave Ridout ... best boy
Sid Skinner ... rigger
Peter Taylor ... camera operator
Danny Webster ... rigger
Frankie Webster ... chargehand rigger
Dean Wilkenson ... lighting rigging crew
Alan Williams ... electrical rigger

Casting Department 

Lisa Beach ... casting consultant: USA
Ray Knight ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Sheila Cullen ... wardrobe assistant
Elvis Davis ... key set costumer
Alan Flyng ... wardrobe supervisor
Victoria Harwood ... wardrobe assistant

Editorial Department 

James Carew ... second assistant editor
Sandra Frieze ... post-production assistant
Peter Hunt ... grader
Elaine 'Chucks' Thomas ... first assistant editor

Music Department 

Paul Golding ... music mixer / music recordist
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Julian Kershaw ... orchestrator
James Manning ... assistant music engineer
Victoria Seale ... music coordinator for cmmp
Kirsty Whalley ... music mixer / music recordist
Gavyn Wright ... orchestra leader (as Gavin Wright)

Transportation Department 

Mike Bartlett ... location driver
Bob Dean ... location driver
Terry English ... unit driver
Gerry Floyd ... unit driver
Tony Foster ... location driver
Bert Griffin ... location driver
Mike Harris ... location driver
Scott Henley ... location driver
John Ott ... location driver
Terry Reece ... unit driver
Albert Smith ... location driver
Mike Smith ... unit driver
Barry Stone ... location driver
Dennis Swan ... location driver
Charlie Thomas ... location driver
Bob Valles ... location driver

Other crew 

Maria Apodiacos ... script supervisor
Anushka Athaide ... assistant to producer
Rosie Bedford-Stradling ... unit nurse
Erica Bensly ... production coordinator
Charles Bodycomb ... armorer
Etienne Bol ... consultant: aviation
Sarah Booth ... assistant accountant
Dale Clarke ... armorer
Steve Dent ... horse master
Richard Eyre ... original stage production
Simon Fraser ... assistant production coordinator
Andy Hennigan ... post-production accountant
Charles Hubbard ... location manager
Andrew Jack ... dialogue coach
Patricia Johnson ... unit publicist
Mig Kimpton ... assistant: Mr. Mckellen
Grainne Marmion ... production executive
Charles McDonald ... unit publicist
Caroline Moore ... production assistant
Steve Morphew ... stand-in
Rajeshree Patel ... assistant accountant
Huw Phillips ... rushes grader
Timothy R. Price ... production assistant
François Prins ... consultant: aviation
Adam Richards ... co-location manager
Jocelyn Skottowe ... military advisor
Joss Skottowe ... military advisor
Charlie Somers ... floor runner
Tony Stanton ... copyist
Emma Stokes ... stand-in
Phil Todd ... sax and flute solo
Ken Whitfield ... military extras supplier
Jon Bunker ... title designer (uncredited)

Thanks 

James Middleton ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page