Edit
Restoration (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Hoffman

Writing Credits (WGA)  

Rose Tremain ... (novel)
 
Rupert Walters ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
John Pearce
...
Celia Clemence
...
Katharine
...
Will Gates
...
Elias Finn
...
Ambrose
Mary MacLeod ...
Midwife
Mark Letheren ...
Daniel
...
Hannah
...
Eleanor
Willie Ross ...
Man with Visible Heart
...
...
Merivel's Father
Neville Watchurst ...
Latin Doctor
Bryan Pringle ...
Watchman
Roy Evans ...
Fleeing Man
John Quarmby ...
The Chancellor
John Dallimore ...
The Secretary
...
Mr. Bung
Janan Kubba ...
Pretty Wench
Henrietta Voigts ...
Female Patient
Simon Taylor ...
Second Doctor
...
Fair Lady
Susanne McKenrick ...
Dark Lady
Nicholas Hutchison ...
Pinworth (as Nick Hutchison)
...
Gallant
...
Gallant
...
Lord Bathurst
...
Painter Lady
Arne Nannestad ...
Party Guest
Graham Valentine ...
Dandy
...
Celia's Maid
Claire Russell ...
Sick Girl
Steven Beard ...
Messenger
Simon Carter ...
Messenger
Philip Babot ...
Whittlesea Dancer
Ena Cohen ...
Whittlesea Dancer
Dylan Davies ...
Whittlesea Dancer
Jim Ennis ...
Whittlesea Dancer
Russell Gomer ...
Whittlesea Dancer
Caroline Lamb ...
Whittlesea Dancer
Margarlda Morini ...
Whittlesea Dancer
Carole Blade ...
Whittlesea Dancer
Jessica Cohen ...
Whittlesea Dancer
Alex Edmonds ...
Whittlesea Dancer
Stephen Fisher ...
Whittlesea Dancer
Timothy Hext ...
Whittlesea Dancer
Philip Michell ...
Whittlesea Dancer
Belinda Neave ...
Whittlesea Dancer
Frank Rozelaar-Green ...
Whittlesea Dancer
Wendy Griffith ...
Court Dancer
Bernadette Iglich ...
Court Dancer
Leonni Pallett ...
Court Dancer
Beryl St. John ...
Court Dancer
Judy Herbert ...
Court Dancer
Philippa Luce ...
Court Dancer
Joanne Redfern ...
Court Dancer
Wendy Woodbridge ...
Court Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Supporting Artist (uncredited)
Kenneth W Caravan ...
Palace Artiste, Scientist. (uncredited)
...
Court Artist (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Bentley ... associate producer
Sarah Black ... producer
Cary Brokaw ... producer
Donna Gigliotti ... co-producer
Kip Hagopian ... executive producer
Susan Merzbach ... co-executive producer
Andy Paterson ... producer
Garth Thomas ... supervising producer
Bob Weinstein ... co-producer
Harvey Weinstein ... co-producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Oliver Stapleton

Film Editing by 

Garth Craven

Casting By 

Patsy Pollock
Mary Selway

Production Design by 

Eugenio Zanetti

Art Direction by 

Alan Cassie ... supervising art director
Jonathan Lee
Lucy Richardson

Set Decoration by 

Mark Jury ... (uncredited)
Eugenio Zanetti

Costume Design by 

James Acheson

Makeup Department 

Lynda Armstrong ... makeup artist
Ronnie Cogan ... hair stylist
Paul Engelen ... key makeup artist
Jeanette Freeman ... hair stylist
Debbie Gower ... assistant makeup artist
Ken Lintott ... makeup artist
Elizabeth Minshull ... trainee hair stylist (as Liz Minshull)
Suzanne Stokes-Munton ... chief hair stylist
Lisa Tomblin ... hair stylist

Production Management 

Nancy Rae Stone ... production manager: additional photography
Guy Tannahill ... production manager: additional photography
Vincent Winter ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Gilly Case ... third assistant director
Gerry Gavigan ... first assistant director
Richard Styles ... second assistant director
Paul Taylor ... second assistant director

Art Department 

John Addison ... carpenter
Isabel Aguilar ... assistant art director
Robert Allen ... stand-by stagehand
Harry Alley ... painters lab
Joe Alley ... carpenter
Lawrence Ayres ... dressing props
Will Ayres ... dressing props
Les Benson ... props
Alan Billam ... chargehand stagehand
Ron Burkett ... supervising painter
Adam Campbell ... scenic painter
John Campbell ... chargehand painter
Darryl Carter ... carpenter
Oscar Chichoni ... illustrator
Jane Clark ... storyboard artist
John Clarke ... carpenter
Jane Clive ... print designer
John Cranston ... carpenter
Denis Culhane ... painter
Paul Dicker ... chargehand painter
Gill Ducker ... set buyer
Andy Evans ... construction manager
Colin Fox ... draper
Vincente Gallego ... textile artist
Frank Gill ... carpenter
Michael Gooch ... carpenter
Andrew Good ... carpenter
Matthew Gray ... art department runner
Ian Green ... assistant construction manager / supervising carpenter
Warren Greenham ... painter
Brian Groves ... painter
John Hay ... carpenter
Paul Hedges ... dressing props chargehand
Frank Henry ... stand-by carpenter
David Hickman ... carpenter
Anthony Hogan ... stagehand
Charles Ixer ... props
Derek Ixer ... dressing props chargehand
Robert Jackson ... carpenter
Peter King ... art department assistant
Richard Kinsella ... chargehand carpenter
John Kirsop ... carpenter
Jess Kitley ... production buyer
Gary Lowe ... painter
Ged Lyden ... carpenter
Andrew Mash ... carpenter
Edward McLaren ... painter
Marina Morris ... set dresser: additional photography
Andy Nicholson ... draftsman / model maker
Brian Payne ... property master: additional photography
Dave Pearce ... carpenter
Ken Perkins ... dressing props chargehand
Anna Pinnock ... set buyer
Alfred Pulis ... carpenter
Clifford Rashbrook ... stagehand
Peter Risi ... dressing props
John Roberts ... stand-by painter
Alfie Smith ... stand-by props
Colin Smith ... supervising stagehand
Danny Smith ... stagehand
Keith Smith ... stagehand
Roy Smith ... stagehand
Micky Swift ... stand-by props
Tony Teiger ... property master
Tim Wake ... carpenter
Brian Webb ... stagehand
Stuart Willis ... stagehand
Regina Lee Alonte ... on-set dresser (uncredited)
Gill Andrae-Reid ... portrait artist (uncredited)
Lawrie Ayres ... dressing props (uncredited)
Keith Short ... sculptor (uncredited)

Sound Department 

David Anderson ... assistant sound re-recording mixer
Roy Burge ... additional foley editor
Michael Crouch ... dialogue editor
Jonathan Enraght-Moony ... assistant sound editor
Martin Evans ... supervising sound editor
Taffy Haines ... sound maintenance
John Hayward ... sound re-recording mixer
Joe Illing ... additional dialogue editor
Simon Kaye ... production sound mixer
Angelica Landry ... assistant dialogue editor
Bettina McCall ... assistant sound editor
Richard Pryke ... assistant sound re-recording mixer
Jim Roddan ... adr editor
Tommy Staples ... boom operator
Len Tremble ... foley editor (as Leonard Tremble)
Jo Tuck ... assistant foley editor

Special Effects by 

David Brighton ... special effects senior technician
John Crampton ... special effects trainee
Jim Crockett ... special effects rigger
Peter Hutchinson ... special effects supervisor
Stephen Hutchinson ... special effects technician
Nick Middleton ... special effects senior technician
Jim Davey ... scanning and recording (uncredited)
Karin Hanson ... special effects hair (uncredited)
Dave Poole ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Alex Bicknell ... digital effects producer
Nicholas Brooks ... visual effects
Matt Johnson ... digital compositor
Craig Chandler ... optical effects and titles (uncredited)
Julian Parry ... visual effects consultant (uncredited)
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite (uncredited)
Aviv Yaron ... data operator: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Andy Bradford ... stunts
Jim Dowdall ... stunts
Tracey Eddon ... stunts
Sadie Eden ... stunts (as Sadie Eddon)
Neil Finnighan ... stunts (as Neil Finnigan)
Sarah Franzl ... stunts
Derek Lee ... stunts
Mark Lisbon ... stunts
Guy List ... stunts
Wayne Michaels ... stunt coordinator
Ray Nicholas ... stunts
Billy Riley Jr. ... stunts
Andy Smart ... stunts
Trevor Steedman ... stunts

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... still photographer
John Ashcroft ... rigger
Pete Cavaciuti ... Steadicam operator
Vince Clarke ... electrician
Gary Cross ... rigging gaffer
James Du Cann ... trainee video playback operator
Mark Evans ... electrician
John Ferguson ... clapper loader
Martin Goddard ... rigger
Richard Hosken ... practical electrician
John Jordan ... focus puller
Paul Kemp ... electrician
Jeffrey Khan ... sparks rigger
David Lawrence ... sparks rigger
Andy Long ... best boy
Brian Mcgivern ... generator operator
Joseph McGrath ... rigger
Ian McMillan ... director of photography: additional photography
Keith McNamara ... Steadicam focus puller
David Morgan ... focus puller (as Dave Morgan)
Mark Moriarty ... focus puller
Jan Pester ... Steadicam operator
Mike Proudfoot ... camera operator
Miles Proudfoot ... clapper loader
Alex Scott ... gaffer
Kenneth Serth ... rigger
Penny Skuse ... trainee video playback operator
Jim Smart ... electrician
Chris Tanner ... second assistant camera
Chris Thompson ... electrician
Bill Thornhill ... electrician
Tony Turner ... key grip
John Ward ... key Steadicam operator
Jimmy Waters ... grip
David Weller ... stand-by rigger
Severin Woxholt ... clapper loader
Metin Yilmaz ... camera trainee
Bill Geddes ... camera grip (uncredited)
Angus Hudson ... Steadicam focus puller (uncredited)
Mark R. Leins ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Ian McMillan ... additional dp (uncredited)

Casting Department 

Matthew Bryan ... extras casting assistant
Jina Jay ... casting assistant
Clare Moseley ... extras casting coordinator
Simone Pereira Hind ... casting assistant (as Simone Ireland)

Costume and Wardrobe Department 

Jenny Adely ... hat maker
Rob Brown ... costume props
Claire Christie ... costumes
Jane Clive ... textile designer
Mike Compton ... costumes
Rosi Compton ... costumes
Naomi Critcher ... costume props
Alan Flyng ... wardrobe master
Sarah Hamilton ... costumes
Ba Higgins ... costumes
Sara Hope ... costumes (as Sara Creed)
Michael Jones ... hat maker
Jane Law ... costumes
Jane Lewis ... costume design assistant
Christine Manning ... costumes
Paul Manning ... costumes
Ann Maskrey ... costumes
Lorraine McKee ... hat maker
Ray Scott ... costume props
Terry Smith ... costume assistant
Joyce Stoneman ... wardrobe supervisor
Ann Taylor ... assistant costume designer
Natasha Teviachoff ... costumes
Vernon White ... costume assistant
Colin Wilson ... wardrobe master
Pamela Woods ... gloves

Editorial Department 

Daniel Craven ... first assistant editor
Kim Gaster ... second assistant editor
Jo Harland ... trainee assistant editor
Laurie McDowell ... first assistant editor
Nik Panic ... post-production coordinator
Neil Williams ... second assistant editor

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator
Robin Clarke ... music editor
Brad Dechter ... orchestrator
Anthony Fabian ... music advisor
Geoff Foster ... music recording engineer
Robert Hathaway ... music editor
Paul Hulme ... music recording engineer
Artie Kane ... conductor
Simon Manley ... assistant music editor
Michael Mason ... score co-producer
Shawn Murphy ... music recording engineer
Maggie Rodford ... music coordinator
Jim Weidman ... music editor
Rick Wentworth ... conductor
Robert Ziegler ... conductor
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Don Nemitz ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Fred Benjafield ... driver
Danny Boothman ... driver
John Coleman ... driver
John Cornelius ... driver
Tony Elwell ... driver
Terry English ... driver
Bob Groves ... driver
David Gwyther ... driver
Tommy Hunt ... driver
Roy Hyatt ... driver
Ray Keats ... driver
David Lloyd ... driver
Clive Miles ... driver / transportation captain
Neil Murran ... driver
Jim Pinhorn ... driver
Mark Richards ... driver
Peter Richardson ... driver
Brian Torner ... driver
Paul Venezia ... driver
Andrew Walsmley ... driver

Other crew 

Sharon Aiken ... assistant: Ms. Ryan
Molly Allen ... location manager
Maria Apodiacos ... script supervisor
Rory Barratt ... assistant: Mr. Zanetti
Erica Bensly ... production coordinator
Bobby Blues ... supervising production accountant
Catherine Bunce ... assistant to supervising producer
Sally Collings ... floor runner
Gordon Davis ... account cashier
Jessica Dunn ... assistant to supervising producer
Simon Emanuel ... floor runner
Kate Flatt ... choreographer
Gerald Fleuss ... calligraphy advisor
Simon Fraser ... assistant: Mr. Paterson and Mr. Bentley
Suzanne Freeborn ... unit nurse
Sandra Frieze ... contact: Shepperton
Linda Gamble ... unit publicist
Lucy Guard ... assistant: Mr. Brokaw
Sheri Halfon ... executive: Avenue Pictures Productions
Anna Hall ... assistant to director
Michael Harm ... assistant location manager
Edward Hawkins ... supervising rigger
Kristy Herr ... assistant: Mr. Brokaw
Jacky Holding ... assistant accountant
Kelly Howard-Garde ... production coordinator: additional photography
Michael Hubert ... production coordinator
Andrew Jack ... dialogue coach
Dalbag Khaira ... trainee video playback operator
Louisa Lidbury ... unit nurse
John Locke ... stand-in
Ian Madison ... assistant: Sam Neill
Jenny Pazord ... unit nurse
Sue Quinn ... location manager
Domy Reiter-Soffer ... director of movement
Kay Robinson ... production secretary
Quinny Sacks ... choreographer
Francesca Silvestri ... assistant: Mr. Downey Jr.
Adrian Squirrell ... production runner
Ron Stenner ... period medical advisor
Emma Stokes ... stand-in
Tamara Syer ... production secretary: The Oxford Film Company
Chris Tarry ... assistant accountant
Kevin Welch ... supervising rigger
Andy Weller ... basic rigger (as Andrew Weller)
Tillie Williams ... accommodation assistant / location assistant
Jessica Drake ... dialect coach (uncredited)
Danielle Fox ... contact: London (uncredited)
Christopher Gambale ... assistant to Harvey Weinstein (uncredited)
Pauline Hume ... title designer (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page