Edit
Mr. Holland's Opus (1995) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Herek

Writing Credits (WGA)  

Patrick Sheane Duncan ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Bill Meister
...
Principal Jacobs
...
Vice Principal Wolters (as W.H. Macy)
...
Gertrude Lang
...
Louis Russ
...
Bobby Tidd - Student
...
Rowena Morgan
...
Sarah Olmstead
Nicholas John Renner ...
Cole at 6 Years Old
Joseph Anderson ...
Cole at 15 Years Old
...
Cole at 28 Years Old
...
Adult Gertrude
...
Deaf School Principal
Patrick Fong ...
Study Hall Student
Benjamin J. Dixon ...
Mr. Mims
Kathryn Arnett ...
Ms. Swedlin
Freeman O. Corbin ...
Mr. Sullivan
Moira Feeney ...
Ms. Godfrey
...
Mr. Shapiro
Ashley Hamrick ...
Miss Reeves
Janine Shouse ...
Miss Schumaker
Spencer Riviera ...
Mr. Hosta
Dan Vhay ...
Mr. Malone (as Daniel J. Vhay)
Sean Bevington ...
Mr. McMartin
John Henry Redwood ...
Mr. Russ
Ted Roisum ...
Dr. Sorenson
Mark Daniels ...
Ralph
Kaili Carlton ...
Ms. Wayne
Adam Fitzhugh ...
Mr. McKenzie
...
Boy 2
Joe Campbell ...
Boy 3
Tomiko Peirano ...
Girl 2
Kasey Nelson ...
Girl 3
...
Girl 4
Kelly M. Casey ...
Deaf School Teacher
Michael Mendelson ...
Chaplain
Alex Dudgeon ...
Auditioner 1
Rachel Wooley ...
Auditioner 2
Jordan Carlton ...
Auditioner 3
Aurora Miller ...
Auditioner 4 (as Aurora J. Miller)
Paul Bernard ...
Auditioner 5
Mary Kay O'Mealy ...
Auditioner 6
Dieffyd Gilman-Frederick ...
Auditioner 7
Tara Eng ...
Auditioner 8
Jay Frank ...
Auditioner 9
Conan Doherty ...
Toby Klein
Stacey Siegel ...
Diner Waitress
Nicolas Sirianni ...
Football Player 1
Jacob Adams ...
Football Player 2
Chris Marth ...
Football Player 3
Brent Archie ...
Football Player 4
Kevin Calaba ...
Football Player 5
Keith Swift ...
Football Player 6
John Boyer ...
Billy Faraday
Linda Williams Janke ...
Secretary
David Clegg ...
Superintendent
Don Burns ...
City Official
Dennis Biasi ...
Adult Stadler
Rest of cast listed alphabetically:
...
1st Chair Cellist
...
Graduate (uncredited)
Elizabeth Fournier ...
Woman in audience (uncredited)
...
Stadler (uncredited)
...
Man in audience (uncredited)
Tom Peterson ...
Parade Announcer (uncredited)
...
Student (uncredited)
Heather Wakehouse ...
High School Student-1980's (uncredited)
...
Bobby Tidd - Adult (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert W. Cort ... producer
Patrick Sheane Duncan ... executive producer
Ted Field ... producer
Judith James ... co-producer
Scott Kroopf ... executive producer
Michael Nolin ... producer
William Teitler ... co-producer

Music by 

Michael Kamen

Cinematography by 

Oliver Wood ... director of photography

Film Editing by 

Trudy Ship

Casting By 

Sharon Bialy

Production Design by 

David Nichols

Art Direction by 

Dina Lipton

Set Decoration by 

Jan K. Bergstrom ... (as Jan Bergstrom)

Costume Design by 

Aggie Guerard Rodgers

Makeup Department 

Ken Chase ... makeup artist: Mr. Dreyfuss
Martin 'Vinnie' Hagood ... makeup artist
Susan V. Kalinowski ... hair stylist: Mr. Dreyfuss
Mary L. Pyanowski ... hair stylist
Gerald Quist ... makeup artist
Werner Sherer ... key hair stylist (as Werner G. Sherer)
JoJo Myers Proud ... additional hair stylist (uncredited)

Production Management 

Jeffrey Downer ... production supervisor
Geno Escarrega ... post-production supervisor
Ira Halberstadt ... executive in charge of production
William Teitler ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Boyum ... second unit director
Michael Greenwood ... second second assistant director (as Michael Scott Greenwood)
Jeff Okabayashi ... second assistant director
Jeffrey Wetzel ... first assistant director

Art Department 

Michael Atwell ... shop foreman
Larry Boyd ... lead man (as Lawrence A. Boyd)
John Ceniceros ... on-set dresser
Kobe Enright ... set dresser
Shari Griffin ... draper (as Shari Griffen)
Shane Hawkins ... location foreman
Michael Kolb ... lead scenic artist (as Mike Kolb)
Alan Locke ... set designer
Alan Manzer ... set designer
Brian Markey ... construction coordinator
Robert D. McClung ... set dresser
Greg McMickle ... property master
Jeff Seats ... set dresser
Nicholas Starin ... assistant property master (as Nicholas Q. Starin)
Bob Warner ... on-set painter (as Robert Warner)
Jennifer Croyle ... art department coordinator (uncredited)
Ken Erck ... signwriter (uncredited)
Michael McCombe ... greensman (uncredited)
Marc Rosenblatt ... painter (uncredited)
Kai Shelton ... set dresser (uncredited)
Sean Skelding ... set dresser (uncredited)
Taylor Yingling ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Carmen Baker ... assistant sound editor (as Carmen Hocson)
Tim Chau ... sound designer / supervising sound editor
Kay Colvin ... cable person
Kirk Francis ... production sound
Richard C. Franklin ... sound designer (as Rick Franklin) / supervising sound editor (as Rick Franklin)
Albert Gasser ... sound editor
Phil Gitomer ... sound: Remote Recording Services Inc.
David Hewitt ... sound: Remote Recording Services Inc.
Hilda Hodges ... foley artist
Chris Jargo ... adr editor
Nils C. Jensen ... sound editor (as Nils Jensen)
Doc Kane ... adr mixer
David Kern ... sound editor
Stephanie D. Krivacek ... assistant adr editor (as Stephanie Krivacek)
Mary Jo Lang ... foley mixer
Donald J. Malouf ... sound editor (as Don Malouf)
Sean McClintock ... sound: Remote Recording Services Inc.
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Donald Ortiz ... assistant sound editor
Terry Porter ... sound re-recording mixer
David M. Roberts ... sound: Remote Recording Services Inc. (as Dave Roberts)
John Roesch ... foley artist
Earl Sampson ... boom operator (as Earl F. Sampson)
Philip J. Slattery ... apprentice sound editor
Thomas Whiting ... supervising adr editor
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer
Allen Hurd ... sound recordist (uncredited)
Steve Mann ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Bob Riggs ... special effects coordinator
Ray Brown ... special effects (uncredited)
Charles A. Carlsen ... special effects (uncredited)

Stunts 

Steve Boyum ... stunt coordinator
Tyler C. Daum ... stunts (as Tyler Carleton Daum)
Michael Steve Jones ... stunts
John Killeen ... stunts
J.R. Knotts ... stunts (as John R. Knotts)
Mark Knotts ... stunts
Matt McBride ... stunts
Gary McLarty ... stunts
J.N. Roberts ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts
Jonah Tennant ... stunts

Camera and Electrical Department 

William D. Barber ... camera operator
Alex Bellen ... second assistant camera: "b" camera
James B. Crawford ... chief lighting technician (as Jim Crawford)
Michael Gall ... electrician
Taj Gombart ... second assistant camera
Glenn R. Hale ... grip
Steve Itano ... first assistant camera: "b" camera
Gene Kearney ... dolly grip
David R. Kohn ... electrician (as David Kohn)
Gemma La Mana ... still photographer
Michael Laws ... best boy electric
David Luckenbach ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Rob Morey ... first assistant camera
Bob Munoz ... key grip (as Robert Muñoz)
Nick Papanickolas ... dolly grip
Damon B. Sarafian ... grip (as Damon Sarafian)
Michael T. Travers ... best boy grip
Kelly Way ... electrician
Gary Yahn ... grip
Michael Baird ... video assistant (uncredited)
Steve Bellen ... assistant camera (uncredited)
Leonard Romie ... lighting technician (uncredited)
Vicki Siamas ... assistant camera (uncredited) / second assistant camera: second unit (uncredited)
Dana Swartout ... driver: camera truck (uncredited)

Casting Department 

Susan Booker ... casting associate
Yvonne Couture ... extras casting
Leonard Finger ... casting: New York
Kelly M. Gabbert ... extras casting coordinator
Mickie McGowan ... adr voice casting
Don Campeau ... casting (uncredited)
Patti Carns Kalles ... casting: Seattle (uncredited)
Jason James ... casting: Seattle (uncredited)
Laurie Levine ... casting: Seattle (uncredited)
Danny Stoltz ... extras casting coordinator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Linda Henrikson ... costume supervisor
Taneia Lednicky ... costumer
Deedee Montesanto ... costumer (as Deanne Montesanto)
Mark Peterson ... costumer (as Mark A. Peterson)
Craig Bilodeau ... costumer: men (uncredited)
Leslie Gilbertson ... costumer (uncredited)
Marienne O'Brien ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Susan Chernus ... second assistant editor
Carrie Elizabeth Foresman ... apprentice editor
Robert Grahamjones ... additional editor
David Orr ... color timer
Tatiana S. Riegel ... additional editor
Erin Scully ... post-production coordinator
Tara Timpone ... first assistant editor
Bryan H. Carroll ... first assistant editor (uncredited)
Sandra Kaufman ... assistant editor (uncredited)
Jim Suhy ... assistant editor: lightworks (uncredited)

Music Department 

Kristen Autry ... orchestra contractor: Young Musicians' Foundation Orchestra
Sharon Boyle ... music supervisor
Christopher Brooks ... production music supervisor / supervising music editor
Andy Brown ... orchestra contractor: London Metropolitan Orchestra
Erin ... orchestrator: songs
David Flower ... music recording engineer (as Dave Flower)
Vic Fraser ... music preparation
Barklie K. Griggs ... co-music supervisor
David Heckendorn ... orchestrator: songs / production music coordinator
John Houlihan ... music coordinator
James R. Iafrati ... marching band consultant
Patricia Isacson ... orchestra manager: Seattle Symphony Orchestra
Michael Lang ... piano consultant
Jeff Mann ... music recording engineer
Guy Massey ... music recording engineer
Stephen McLaughlin ... music mixer (as Steve McLaughlin) / music recordist (as Steve McLaughlin) / production music engineer (as Steve McLaughlin)
David Sabee ... orchestra conductor: Seattle Symphony Orchestra
Dawn Soler ... executive music consultant (as Dawn Solér)
Albert Swanson ... engineering manager: Seattle Symphony Orchestra
Rick Waritz ... music recording engineer
Andy Warwick ... music recording engineer
Chris M. Allport ... off-camera singer (uncredited)
Michael Kamen ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Jim Keltner ... musician: drums (uncredited)
Robert Puff ... music preparation: Seattle (uncredited)
Michael T. Ryan ... music editor (uncredited)
Jonathan Sacks ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Sonny Aprile ... driver: Mr. Dreyfuss
Tyler C. Daum ... transportation coordinator (as Tyler Carleton Daum)
Mark A. James ... transportation captain
Matt Rask ... picture car coordinator (as Matthew A. Rask)

Other crew 

Don Baldwin ... assistant location manager
Audrey Bamber ... assistant: Mr. Dreyfuss
Linda Bloom-Hedine ... craft service
Samuel Bokebza ... assistant production accountant (as Samuel Bokobza)
Sue Bokobza ... production accountant
Richard J. Brewer ... assistant: Mr. Cort
Trevor Cable ... location apprentice
John Carson ... production assistant (as John S. Carson)
Kelly M. Casey ... sign language instructor
Jill R. Cohen ... business/legal affairs executive
Ken Cosci ... assistant: Mr. Kroopf
Jorge Esqueda ... catering: The Cast Super
April Fitzsimmons ... production assistant
Ann Flannery ... sign language interpreter
Joanna Guzzetta ... location manager
Adrienne Hamalian-Mangine ... script supervisor (as Adrienne Hamalian Mangine)
Michael A. Helfant ... business/legal affairs executive
Steve Jones ... stand-in: Mr. Dreyfuss
Carl J. Kirchner ... deaf education consultant: Tripod
Valerie Mickaelian Kucera ... production coordinator
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Amy London ... assistant: Mr. Teitler (as Amy Michelle London)
Charles Lyons ... stock footage researcher
Patty MacDonald ... assistant: Mr. Cort
Bruce McDonald ... choreographer
Linda Sasser ... sign language interpreter
Rick Scheil ... post-production accountant
Stacey Siegel ... assistant: Mr Herek
Laura Tateishi ... assistant production coordinator
Terrylene ... acting coach for the deaf (as Terrylene Sacchetti)
Craig Walker ... studio teacher
David H. 'Wino' Weinstein ... production assistant (as David Weinstein (Wino)
Suzanne Welch ... assistant: Mr. Field
Marianne Wells ... voice coach: Ms. Kelly
Melissa Wiechmann ... production secretary
Barbara Zipperman ... business/legal affairs executive
Jesse Blanco ... production assistant (uncredited)
Lisa Butala ... production assistant (uncredited)
Sonia Y. Dawson ... accounting assistant (uncredited)
Jesse E. Johnson ... set production assistant (uncredited)
Anne Lockhart ... adr loop group (uncredited)
Tonya Richardson ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Michael Kuhn ... thanks
Alain Lévy ... thanks (as Alain Levy)
Darryl Tucker ... thanks: Grant High School, Portland, Oregon
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page