Edit

(1995 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Aleks Horvat

Writing Credits  

Aleks Horvat ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Gilbert 'Gib' Nash
...
Miranda Castillo
...
Raul Solo
Dea Lawrence ...
Nancy L. Slaughter
...
Major Robert Bendix
...
Carmen Ortega
...
Special Agent Falsey
...
Cristianne
Buckley Norris ...
Chaplain
...
INS Agent at Gibs
Mike Andrella ...
INS Agent at Airport
Angelo Albanese ...
Jaime
Create a character page for: ?

Produced by 

Janna Gelfand ... co-producer
Aleks Horvat ... producer
Kimberley Casey Power ... line producer
Larry Shuman ... executive producer
Tom Taylor ... producer

Music by 

John R. Graham

Cinematography by 

Maximo Munzi

Film Editing by 

Barry Dresner

Casting By 

Concetta Di Matteo
Carolyn Long

Production Design by 

Patte Strong-Lord ... (as Patte Shibata Strong)

Art Direction by 

Patte Strong-Lord ... (as Patte Shibata Strong)

Set Decoration by 

Julia K. Levine

Costume Design by 

Lauren Beck

Makeup Department 

Marsha Bialo ... assistant makeup artist
Erinn Graeser ... makeup artist: second unit
Ashley Scott ... key hair stylist / key makeup artist
Jennifer Turchi Nigh ... assistant hair stylist (as Jennifer Turchi) / assistant makeup artist (as Jennifer Turchi)

Production Management 

Kimberley Casey Power ... post-production supervisor
Sabrina Sipantzi Ballard ... unit production manager (as Sabrina Sipantzi)

Second Unit Director or Assistant Director 

Rebecca Fulton ... second assistant director
Gary Robinson ... first assistant director
Eric B. Sindon ... first assistant director: second unit

Art Department 

Mimi Hines ... set dresser
Tamara Waters ... property master

Sound Department 

Flavia Amon ... audio post coordinator
Eric Behrend ... sound re-recording mixer
Dickran Bezirgenian ... adr recordist
Michael Broomberg ... foley artist (as Michael J. Broomberg)
Ed Carr ... foley recordist
Matt Colleran ... sound technical coordinator
Al Decker ... sound effects editor
Matt Delany ... assistant sound editor
Cameron Hamza ... sound mixer: second unit
Monett Holderer ... foley artist
Paul Holzborn ... foley artist
Bess Hopper ... foley artist
Kurt Kassulke ... sound re-recording mixer
Greg Konblett ... boom operator: second unit
Mark Linden ... sound effects editor
Ken McLaughlin ... sound mixer
Patrick Orsbun ... boom operator
Paul Ratajczak ... sound supervisor
Peter Rea ... dialogue editor
Dennis Sager ... chief sound engineer
Brian Slack ... stereo sound consultant
Daniel W. Victor Jr. ... stereo sound consultant

Camera and Electrical Department 

Eulanda Bailey ... second assistant camera: second unit
Mindaugas Blaudziunas ... first assistant camera
Mike Curtis ... best boy electric
Richard Davenport ... second assistant camera (as Richard J. Davenport)
Rick Davidson ... Steadicam operator
Dean Demas ... grip
Ted Eachus ... key grip
Stephen Friess ... camera loader
Darren Grant ... electrician
Barrie Haynes ... grip
G. Barak Humphrey ... best boy grip
Craig Kohlkoff ... second assistant camera: second unit
Baqi Kopelman ... key grip
Logan Leabo ... gaffer
J. Allen Locke ... grip
Ruth Morrison ... second assistant camera: second unit
Brian Mussetter ... electrician
Brooks Robinson ... Steadicam operator: second unit
Dan Zaitz ... still photographer

Casting Department 

Sandy Holt ... adr voice casting
Mimi Maynard ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Cynthia Hart ... set costumer
Sharon Lynch ... wardrobe supervisor
Suzanne Villemarette ... costumer
Teresa Binder Westby ... wardrobe supervisor (as Teresa Binder)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Mike Mertens ... color timer
Hank Nelken ... assistant film editor
Carlton Prickett ... apprentice film editor

Location Management 

Julie Hannum ... location manager
Jeff Rubinstein ... location manager: second unit

Music Department 

Michael Aarvold ... music scoring mixer
John R. Graham ... music supervisor
Margaret Minton Fetter ... music preparation (as Margaret Fetters)

Transportation Department 

Milo Brown ... transportation coordinator: second unit
Matt Kessler ... transportation coordinator

Other crew 

Andrew Chalfant ... production assistant
Karen Eachus ... script supervisor (as Karen Kirkpatrick)
Marla Fields ... producers consultant
Gregg Goldin ... production assistant
Audrey Johnson Irwin ... production consultant
Tom Komaromi ... production assistant
Jennifer Parr ... craft service
Tiffany Sipantzi Moore ... production assistant: second unit
Shannon Speaker ... production assistant
Colburn Tseng ... production assistant (as Colby Tseng)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page